Onder No. 110405 AANGESLOTEN BIJ DE POST-GIRO YOGHURT KRACHTOVERBRENCING Hebt U een Taxi of Aisto noodig? Bei g5an933 5S3o.4iS Dagelijks yersch verkrijgbaar by de Melkinrichting AMERSFORTIA Xiageweg 2 - Tel. 262 KORTER ARBEIDSTf JD MEER ARBEIDSPRESTATIE X\\Lb.$Q.H OCLEMAN ^y^CLCCTPO-TCCHNIiCM &UDCAU AMEPSfOOPT - PAD 12 TELfcP423 het daartoe door hen gedaan verzoek, een eervol ontslag als zoodanig verleend uit den militairen dienst, zulks voor zooveel den reserve-cerste- luitenant J. D. Dingen betreft, met ingang van 1 Augustus 1925. benoemd bij het reserve-personeel der land macht, bij het personeel van den geneeskundi gen dienst tot reserve-officier van gezondheid der 2e klasse de heer A. J. D. Stukje, arts; benoemd bij het reserve-personeel der land macht bij het personeel van den Geneesk. dienst, tot reserve-officier van gezondheid der tweede klasse de heer J. A. Gischler, arts; benoemd bij het reserve-personeel der land macht, bij het personeel van den Geneesk. dienst, tot reserve-officier van gezondheid der 2e klasse de hceren G. L. C. Hermans en J. M. Timmermans, artsen. te rekenen van 1 Juli 1925 aan den luitenant- kclonel op non-activiteit V. A. J. Bloem, van den provincialen staf, op het daartoe door hem gedaan verzoek een eervol ontslag uit den mili tairen dienst verleend; benoemd: bij het personeel van den geneeskundigen dienst der Landmacht tot dirigeerend-officier van gezondheid der 2e klasse, de dirigeerend- officier van gezondheid der 5e klasse, Doctor' J. C. Diehl, van dat personeel, toegevoegd aan den inspecteur van den geneeskundigen dienst; benoemd met ingang van 9 Augustus 1925, bij het wapen der infanterie, tot reserve-eerste- luitenant voor speciale diensten bij den staf van het wapen, de reserve-tweede luitenant J. P. Aschoff van dien staf; zijn benoemd bij het wapen der artillerie, tot majoor bij den staf van het wapen, de kapitein A. E. Kist van dien staf, toegevoegd aan den inspecteur van het wapen; bij het 5e regiment tfeld-artillerie de kapitein M. Ch. van Hoboken .van de Hie brigade; benoemd tot commissaris van politie te Sneek tevens commissaris van rijkspolitie J. H. G. v. d. Berg, hoofdinspecteur van politie te Alkmaar; eervol ontslagen met dank als lid der Rijks commissie van advies voor werkverschaffing mr. L. J. A. Trip, thesaurier-generaal aan het departement van financiën en benoemd tot lid mr. A. van Doorninck, griffier van de Prov. Staten van Utrecht; HET REGEERINGSJUBILEUM Indische Sultan op het Loo. De Koningin heeft gisteravond te halfzeven ten Koninklijken Paleize het Loo audiëntie ver leend aan Maulana Sultan Mohammed Kasim Aldim, Sultan van Boeloengan in het Noord- Oostelijk deel van Borneo. Deze was daartoe te Apeldoorn aangekomen per trein van 5 u. 12 minuten en was vergezeld door den hem toegevoegden assistent-resident te Kandangan (Residentie Z. O. afd. van Borneo) den heer W. J. R. Zieck, met verlof hier te lande. Ter audiëntie, welke hetzelfde verloop had als de aan de Prinsen van Solo cn Djocjokarta ver leende audiënties, heeft de Sultan in een toe spraak, welke uit het Malc-isch, van welke taal de Sultan zich bediende, door den heer Zieck vertolkt werd. Hare Majesteit zijn gelukwen- schen met haar zilveren regeeringsjubüeum aan geboden. Do Sultan droeg het ceremonieele costuum dat hij bij plechtige gelegenheden draagt. Geen buitenlandsche missies. Het B. T. A. seint ons uit Brussel: Eenige dagbladen verklaren, op grond van mededeelingen van een Nederlandsch blad, dat de Belgische regeering het voornemen had ken baar gemaakt, een officieele missie naar 's Gra- venhage te zenden ter gelegenheid van het re- geeringsjubileum van Koningin Wilhelmina. De Nederlandsche regeering zou echter aan die te Brussel in overweging hebben gegeven, dat het beter ware van dit plan af te zien. Deze mede- deeling nu is onjuist. De Belgische regeering had het initiatief niet te nemen tot het zenden van een missie, daar Koningin Wilhelmina den wensch had te kennen gegeven, dat do jubileum feesten een eenvoudig karakter zouden dragen cn zich zouden bepalen tot een zuiver nationale betooging. Er zullen dan ook uit geen enkel land bijzondere missies worden afgevaardigd. Vérstrekkende politie maatregelen. Naar de Tel. verneemt, heeft de politie te Amsterdam in verband met het bezoek der Koninklijke familie tal van maatregelen van vér strekkender» aard genomen. Zoo zullen op den intochtsweg niet minder dan 15 commissarissen, 5 hoofdinspecteurs, 67 inspecteurs en 1100 agenten dienst doen. De weg is in 18 vakken verdeeldaan 't hoofd van elk vak is een commissaris of een hoofdinspecteur geplaatst. Een maatregel, die tot dusverre nog niet was toegepast, is, dat iedere chef zooveel mogelijk personeel uit z'n eigen afdeeling of sectie onder zijn bevel zal hebben, zulks om de samenwerking te verbeteren. Het Johannes Vermeerplein, waar de burge meester woont, zal geheel worden afgezet. In de Keizersgracht zullen de politiemotorboot en de motorvlet surveilleeren. Er wordt voor gezorgd, dat twee rechercheurs dag en nacht op het paleis aanwezig zullen zijn. Op last van den minister van Justiti zal zoowel vóór als tijdens het bezoek toezicht worden ge houden op verdachte personen. Daar voor deze maatregelen een groote poli tiemacht nooaig is, zullen verloven en vrije dagen worden ingetrokken. In de aföeelingen moeten de inspecteurs toe gevoegd veelvuldige surveillance per rijwiel uit oefenen. Ook zal straatdienst in uniform moe ten worden verricht door geëmployeerden, con cierges en hulptelegrafisten. Nacht en dag zal het geheele corps, met uit zondering van de bemanning der politieboot, de helm dragen. Het bovenstaande is per dagorder bekend ge maakt. De gala-schouwburgvoorsteï- ling te Amsterdam. Wij vernemen, dat voor de gala-voorstel ling voor H. M. de Koningin, welke door de Kon. Ver. „Het Nederlandsch Tooneel", direc teur Dr. Willem Royaards, op uitnoodiging van het Amsterdamsch Huldigingscomité den 6den September in den Stadsschouwburg zal worden gegeven, eenige tafereelcn uit Vondel's Gys- brecht van Acmstel zullen v/orden vertoond, ge volgd door Om de Kroningslinde, een Naticnaol- tafereel, ter .gelegenheid van het jubileum samen gesteld door de hceren Charivarius en Canne- gieter. Waterfeest op den Axnstcl. Het Ceniiaal Comité der Huldigingscommis sie 1925 deelt ons mede, dat op Zaterdag 8 September in den namiddag op den Amstel te Amsterdam een waterfeest georganiseerd zal worden. Het programma voor dit feest vermeldt Wedstrijd voor vierriems ingirred wherries, gestuurd door dames. Zwemwedstrijd voor dames ei heeren. Wedstrijd voor achtriemsgieken. Zwemwedstrijd voor dames cn heeren. Bloemencorso en charade voor vaartuigen. Een waarschuwing van het Amst. gemeentebestuur. Het is te verwachten, cat tijdens de jubileum feesten balcons en erkers, inzonderheid van per ceelen, welke aan hoofdwegen zijn gelegen, meer dan in gewone tijden, zullen worden bezet Ter voorkoming van ongelukken worden de ingezetenen van Amsterdam uitgenoodigd tijdig te laten onderzoeken, of de balcons en erkers hunner perceelen in staat zijn de meerdere be zetting te dragen. Een hulde aan H. M. door de grenadiers en jagers. Gelijk kort geleden gemeld, heeft de Ko ningin er in toegestemd, dat de regimenten grenadiers en jagers haar ter gelegenheid van haar regeeringsjubüeum een hulde komen bren gen. Daaromtrent wordt nader vernomen, dat zulks zal geschieden op Maandagochtend 27 dezer. De beide regimenten zullen te II uur v.m. aan wezig zijn op een vlakte tegenover het gebouw van den Watertoren aan het einde van den Pompstationsweg, nabij den ingang van „Den Ruijgenhoek". Bij deze gelegenheid zal aan de Koningin namens die regimenten een huldeblijk worden aangeboden. Daarna zal tot de Koningin het verzoek worden gericht of de Kon. Mil. Kapel H. M. mag huldigen in een bijzonderen vorm. Als ook dit na toestemming van de Koningin zal zijn geschied zullen de regimenten grena diers en jagers deelnemen aan het céiüé, dat, naar men weet, ols huldebetoon van het garni zoen van 's Gravenhage voor de jubücercnde vorstin zal worden gehouden. Illuminatie van Haagsche gebouwen. Men meldt ons uit den Haag Verschillende grooto gebouwen worden met de a.s. Jubüeumfeesten geïllumineerd, naar reeds gemeld is. De illuminatie von de Besog nekamer en van het Hotel „de Twee Steden" is gereed eveneens die van het gebouw van de Provinciale Griffie aan het Korte Voor hout, dat tot aan den nok van het dak verlicht zal zijn. Nog tal van andere particulieren bren gen lichtversieringen aan. Wij zagen reeds écn gevelversiering van electrische lichtjes aan de Metallum Garage aan het Lange Voorhout Hoogsche versieringen. Over de geheele lengte van de Papestraat te Den Haag komt een plafondversiering, zich uit strekkende tot en met de eerste perceelen van de Hoogstraat Op da hoofdpunten worden elec- trisch versierde bloemenmanden aangebracht Géén extra-verlof te Den Haag. Naar de Res.bode meldt, ligt het niet in het voornemen van B. en W. van Den Haag ter ge legenheid van het jubileum van de Koningin extra-verlof aan het ambtenaren- en werklieden korps te verleenen. B. en W. zijn van meening, dat waar de huldigingsdag voor deze gemeente op 51 Aug., een Vrijdag valt en den daarop- volgenden dag slechts voor de helft gearbeid zal worden, er geen aanleiding bestaat, in de feestweek extra-verlof te verleenen. Wel hebben B. en W. aan de directeuren ver zocht, hen, die aan een in die week te houden feestelijkheid of plechtigheid wenschen deel te nemen, daartoe, voor zoover de dienst het toe laat, gelegenheid te geven. 1 Te Tilburg. Tilburg heeft in opgewekte stemming de ju bileumsfeesten gevierd. Wel deden de regen buien van den eersten dag schade aan de al lerwegen aangebrachte versieringen, doch de stemming konden zij niet dooven. De feestelijkheden werden ingeleid door een aubade van 7000 schoolkinderen, die op de Markt voor het stadhuis eenige vaderlandsche liederen zongen, waarna de voorzitter van het hoofdcomité, de heer J. van Rijzewijk, na het houden van een toespraak tot de daar verza melde autoriteiten met den burgemeester aan het hoofd twee bronzen plaquettes aanbood. Op een telegram aan de Koningin ontving men spoedig een telegram van dank namens H. M. Na de aubade en een receptie legde de bur gemeester een lauwerkrans aan den voet van het monument van Willem II. Het glanspunt van den dag was de historische Optocht, die in 20 groepen de merkwaardigste momenten uit de geschiedenis der Nassau's en die van ons vaderland te aanschouwen gaf. Vuurwerk en bal-champêtre op den Heuvel besloten den eersten dag. Zondag, den tweederi dag was het goed weer. Er werden zwemwedstrijden, gymnastiekoefe ningen en voetbalwedstrijden gehouden, en tot besluit was er een gondelvaart Kwijtschelding van straffen. Uit daaromtrent ingewonnen inlichtingen is de indruk verkregen, dat het in de bedoeling ligt om ter gelegenheid van de herdenking van het regeeringsjubüeum der Koningin, op het voet spoor en in den geest van hetgeen toenmaals geschied is bij de kroning van Hare Majesteit en bij Haar huwelijk, ook thans weer aan daartoe aanmerking komende gevangenen eenige kwijtschelding van straf te verleenen en ook enkele veroordeelden, wier straffen nog niet ten uitvoer zijn gelegd, in een dergelijke goed gunstige beschikking te doen deelen. tra te Amsterdam het acht en twintigste Neder landsche Congres voor Openbare Gezondheids' regeling (Gezondheidscongres) worden gehou den DE SPOORWEG-WERKPLAATSEN TE HAARLEM. Een onjuist bericht. „Haarlems Dagblad" verneemt dat berichten, als zoude de centrale werkplaats te Haarlem van de spoorwegen, waar T500 man arbeiden, worden opgeheven, onjuist zijn PRINS HENDRIK. Zijn terugkeer uit Duitschland. Naar wij vernemen wordt Z. K. H. de Prins uit Duitschland te 's-Gravenhage terug ver wacht korten tijd r.a terugkeer van de Koningin en de prinses uit Het Loo in de residentie. HET TEKORT OP DE BEGROOTING. Mülioenen-fantasiën. De vorige week trok „Dc Rsb." de juistheid in twijfel van het door „Het Vad." gepubliceer de tekort op de staatsbegrooting voor 1924, waarbij het blad het bedrag noemde van ruim 185 millioen. „De Rsb." verneemt nu, dat dit cijfer juist is, maar dat onder dit bedrag ook begrepen zijn de buitengewone uitgaven en crisisuitgaven. Het cijfer van 140 millioen, dat „De Rsb." noemde was het tekort op de gewone uitgaven. Het blad meldde toen ook, dot intusschen op dit bedrag nog werd gesnoeid, en dit is inder daad ook geschied, zoodet de begrooting, dia bij den Raad van State is ingediend, nog een te kort heeft op de gewone uitgaven van 105 mil lioen, vermeerderd met 12 millioen voor de storting in het invaliditeitsfonds, zoodat het ge heele tekort op de gewone uitgaven 117 milli oen bedraagt. Maar ook dit cijfer heeft slechts relatieve waarde, want naar men aan het Katholieke blad ven welingelichte zijde mededeelde, kan nu reeds met zekerheid worden gezegd, dat de milüoencn- nota van minister Colijn geheel ander; cijfers zal bevatten. DE VLOOTWET. De houding der katholieken. „Het Centrum", in zijn „Perskroniek" het ar tikel uit de „New-York Times" vermeldende, „De Nederlandsche financiën en de vloot" voegt daaraan de volgende zinsnede toe: „Dat de katholieken het vlootontwerp zullen steunen, wordt hier (d. i. in het artikel van het Amerikaansche blad) met stelligheid beweerd, doch vast staat dit allerminst." GEZONDHEIDSCONGRES. Op 14 en 15 September. Op Vrijdag T4 en Zaterdag 15 September a.s. zal in een der zalen van het Koninklijk Zoölogisch Genootschap Natura Artis Magis- ELECTRIFICATIE TRAMWEGEN O. S. M. Machtiging door den Minister van Waterstaat. De Minister van Waterstaat heeft aan de Oos- ter Stoomtram Maatschappij te Utrecht, mach tiging verleend over te gaan tot electrificajie van hare tramwegen Amersfoort—Zeist qn Driebergen (Station)Rhenen. EEN FABRIEK STOPGEZET. Wegens slapte. Te Lichtenvoorde Is de Stoomhoutwaren- en borstelfabriek der firma Buynink wegens slap te in het bedrijf stopgezet. DE MALAISE. In de tapijtindustrie. Aan de Kon. vereenigac Tapijtfabriekcn te Deventer (afdeeling tapis beige) is bekend ge maakt, dat wegens slapte het werken in ploegen zal moeten eindigen. Deze maatregel zal het ontslag van een nader vast te stellen aantal ar beiders meebrengen. LOONSVERLAGING BIJ DE NEDERLAND SCHE TRAMWEGMAATSCHAPPIJ. Strijd in het zicht Door de direktie van de Nederlandsch Tram wegmaatschappij (N. T. M.) is aan de organi saties von spoor- en tramwegpersoneel genchl, dut ingaande 1 Januari een loonsverlaging van 2 per man en nog eens extra 10 pCt. van aile looncn zal worden ingevoerd. De aanlei ding is, zoo meldt Het Volk, gelegen in het feit, dat dit bedrijf door de malaise een paar maal honderd duizend gulden per jaar aan vsi- liezen opievert en het sterk ontwikkelend auto verkeer een te groote konkurrent van de tram blijkt tc zijn. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging kan zich echter niet met het voor stel van de direktie vereenigen en besloot daarvoor de af deelingen van de N. T. M. bij een te roepen, ten einde te overwegen wat tegen deze veislechtering van de arbeidsvoor waarden is te doen. Op Zondag 13 Augustus heeft deze bijeenkomst te Heerenveen plaats gevonden. Alle ofdeelingcn waren present, ter wijl voor het hoofdbestuur Moltmaker, Peterse en Verton aanwezig waren. Na langdurige dis- kussie werd besloten het voorstel af te wijzen cn het personeel tot strijd op tc roepen. De volgende maand zullen een groot aantal plaat selijke vergaderingen worden gehouden, ge volgd door een groote vergadering van het ge heele personeel. Bij dc N.T.M. zijn circa 600 man werkzaam, waarvan 80 pCt..zijn georganiseerd. De tram wegmaatschappij heeft' haar lijnen in Fries land, Groningen, Drente en Overijsel. UIT DE TEXTIELINDUSTRIE. Vergadering der vakbonden. Men meldt ons uit Enschedé d. d. 20 Aug. Gisternamiddag had alhier op uitnoodiging der fedciatiecommissie uit de textielarbeidersbon den „St. Lambertus" en „Unitas" eene verga dering plaats met de hoofdbesturen van „De Eendracht" en de Vrije Organisatie, om te ko men tot eenheid van standpunt tegenover de voorstellen der fabrikanten-vereenigingen. Naai wij vernemen staan de Christelijke or ganisaties positief afwijzend tegenover de voor steilen der werkgevers. Zij meenen echter, om meer dan een reden, een tegenvoorstel te moeten formuleeren, waar bij wordt rekening gehouden met de behoeitcn van de industrie, met handhaving van de te genwoordige ioonen en de 48 urige werkweek. Over het Tesultaat dezer- bijeenkomst wer den ons geen mededeelingen verstrekt. STAKING VAN TYPOGRAFEN. I Wegens slechte loonbelaling. Maandagmorgen hebben de drukkers werkzaam bij de drukkerij „Libertas", ean de Van Ostade- straat I, te Amsterdam, het werk neergelegd wegens het slechte uitbetalen van hun loon. Het Hbld. meldt nog omtrent deze staking In de drukkerij „Libertas„ te Amsterdam waar de heer Zuurbier, toen hij nog op het hoogtepunt van zijn roem als raadslid stond, *s Woensdags- en 's Zaterdagsmiddags voor zijn kiezers niet was te spreken, wijl de edel achtbare zich dan met'het schrobben van den drukkerij-vloer onledig hield, is thans iets heel ergs gebeurd. De persen, die eenigekeeren per week „De Vnje Socialist" drukken, waarin van den eer sten tot den laatsten regel fel wordt gefulmi neerd tegen de verdorvenheid van de „het ioon drukkende werkgevers", allerlei andere verdorvenheden, „het privaatbezit b.v. en des zeis aanhang dezer maatschappij", draaien niet meer. De drukkers hebben het werk gestaakt, we gens „het slechte uitbetalen van hun Icon." Zij drukten week aan week smaadredenen te gen de „uitb-oitende klasse", hebben duizenden malen vellen doorgedraaid, waarin werd be toogd, dat de arbeider zijn loon waard is. Zij hebben nu het draaien op ^Libertas" stopgezet, als protest tegen hunnen vrij-socia- listischcn en anarchislischen werkgever, die hun blijkbaar hun loon uitkeertmet mate. Heel „Libertas" staat thans stü, .Wjjl hun machtige arm het wil. HET RECHT VAN POSTEN. De drukkerij „De Maasstad" in het ongeb'jk gesteld. I De rechtbank te Rotterdam heeft uit spraak gedaan in de door ons vermelde kwestie van de drukkerij de Maasstad contra den Ned. R.-K. Grafischen Bond inzake het posten. De rechtbank heeft de drukkerij De Maasstad in het ongelijk gesteld vor/wHe<?ld in de kosten van het geding. 1 EEN GRATIEVERZOEK. in de zaak Albert-Albert. Naar het Vad. verneemt heeft de heer Al- bert Albert, in Juli door de Arrondissements rechtbank te den Haag veroordeeld wegens on bevoegd uitoefenen van dc geneeskunde, zich met een verzoek om gratie tot de Koningin gericht. In het verzoekschrilt beroept adressant ei zich op, dat hij nimmer iemand met de hem geschonken kracht heeft benadeeld, doch inte gendeel bevoordeeld en gezondheid heeft terug gegeven aan menstihen, die door bevoegde ge neeskundigen waren opgegeven. Hij meent der halve tot heil der menschheid te zijn werkzaam geweest en hij zou het een verzuim hebben geacht, indien hij niet van de hem gegeven kracht gebruik had gemaakt. EEN INVAL. De politie op zoek naar anarchistische geschriften. Bij den heer A. Fernee, propagandist voor d-. anarchistische beweging te Beverwijk, is, naai aan Het Volk wordt gemeld. Zaterdag door 4 politieagenten met den burgemeester een in val gedaan. Een aantal geschriften werden in beslag genomen. DE RAMP BIJ SINT-SAUVEUR. De oorzaak bovenmatige snelheid Uit Parijs v/ordt aan dc Tel. gemeld De nieuwe autoramp op den weg van Nice naar Barcelonetta, waarbij zes Amerikanen ge dood en twaalf gewond werden, heeft de nog bestaande emotie over de ramp van Sti Sau- veur versterkt. De hoogleeraar in de phüosophie Dusart en de heer Fresnaye van het ministerie van Finan ciën hebben als ooggetuigen geconstateerd, dat de ramp van St. Sauveur uitsluitend te wijten is aan bovenmatige snelheid. Prof. Dusart zegt, dat alle chauffeurs van auto's te snel rijden en te veel vertrouwen heb ben in hun eigen kunde. Ze gaan te snel uit veiligheidsoogpunt en eveneens uit een oog punt van toerisme. Prof. Dusart eischt de volgende regeling voor het traject GavernieLourdesauto's om ze ven uur uit Lourdes, in plaats van om negen uurterugkeer om acht in plaats van om zes uur des avonds. Voorts een verbod aan dé chauffeurs om te lang in koffiehuizen te Luz te verblijven en den verloren tijd in te halen ten koste van de veiligheid; verbod aan auto's om elkander te passeerenverplichting in de rij te blijven en verder de verplichting de wa gens te voorzien van snelheidsmeters, die dan in de bergen gebruikt moeten worden. Van andere zijde wordt verlangd een dubbel stel remmen en twee chauffeurs voor het geval een oveiyermoeid wordt. Men krijgt den indruk, dat volgens de alge meen heerschende meening de ramp van Sti Sauveur alleszins begrijpelijk was door de on verantwoordelijkheid van het geheele bedrijf tijdens de zomermaanden. KIND VERONGELUKT. Door kokende koffie. Het 5-jarig zoontje van den politieagent M. te Roermond heeft Maandag uh4 *en met htete koffie gevulde kan gedronken. Het knaapje is aan de gevolgen overleden. CARBIDBUS GESPRONGEN. Vijf kinderen gewond. In de Laurierdwarsstraat te Amsterdam wa ren gistermorgen eenige kinderen aan te spe len met een bus, welke gevuld was met carbid. Vermoedelijk is toen een der kinderen op de gedachte gekomen om uit de goot water in de bus te scheppen en er vervolgens een bran dende lucifer in te gooien. De bus sprong met een geweldige knal uiteen en verwondde vijf kinderen min of meer ernstig. Vier er van werden met de auto van den geneeskundigen dienst naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, terwijl het vijfde, dat minder ernstig gekwetst bleek, naar huis gebracht werd. HUIS INGESTORT. Verschillende personen verwondi» Maandagmorgen stortte in het slop van Willem Klein te Den Haag een huis in. Door den o]> straat vallenden voorgevel werden verschillen de personen getroffen. De 25-jarige L. de Wit bekwam ernstige inwendige verwondingen en vermoedelijk een lendenbreuk. De 22-jarig^ mej. De Ruiter bekwam ernstige wonden aan rug, arm en borst, terwijl haar zoontje van 14 maanden een beentje moet missen, hetwelk is geamputeerd. Het kind verkeert in levcnsge-* ■aar. Voorts werd een 4-jarig meisje niet ern stig getroffen. Met het opruimingswerk werd onmiddellijk een aanvang gemaakt. Nadere bijzonderheden. Men meldt ons nader uit den Haag: Het ingestorte huis behoorde met een belen dend huis aan het St. Vincentiusgesticht, waarvan de ingang is aan het Westeinde. De twee oude huizen werden op last van Bouw en Woningtoezicht versterkt en nieuwe dieper- gnvde fundamenten waren reeds aangebracht. Het vo: oioeden is da» er een verzakking heeft plaats gehad. Het ingestorte huis was niet voor afbraak bestemd. Wel v/as de achtergevel er grootendeels uitgebroken. Het keukentje alleen was nog intact gelaten cn daarin werkte een broeder van het gesticht, die echter de lucht kon nemen voor het ongeluk gebeurd was. Ook de werklieden die werk verrichtten aan de fundamenten van den bijbouw, die te gen het ingestorte pand aangebouwd zou wor den, konden zich, tijdig gewaarschuwd door het gekraak, uit de voeten maken. Slechts een gering gedeelte van den gevel is in het slop van Willem Klein gevallen. De ramp had veel groctere gevolgen kunnen ge had hebben, ware een gedeelte van den gevel niet gesteund geworden door de vollende bin ten. Bouw- en Woningtoezicht zal onderzoe ken, waar de oorzaak van het ongeval in ge zocht moet worden. Dc toestand van den 25 jarigen de Wit uit de Westerstraat is redelijk wel, hoewel hij een zware operatieve behandeling zal moeteiy ndergaan. Hij is evenals het zoontje van juf frouw de Ruyter, dat slechts 14 maanden oud is, naar het Ziekenhuis aan den Zandwal over- ebrocht. Het rechterbeentje van dat kindje moest geamputeerd worden, omdat het geheel erbrijzeld was. De toestand van dat knaapje is zorgelijk. De moeder is slechts onbeteekend gewond door de vallende steenen. Zij behoeft niet in het Ziekenhuis opgenomen te worden. Daar zij spoedig moet bevallen, blijft zij tijde* lijk in observatie aan het Slijkeinde. Gebleken is dat nog een acht-jarig jongetje uit het Slop van Willem Klein een stuk steen

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2