UIT DEN OMTREK. SPORTNIEUWS STADSNIEUWS. 'k- tegen Ket hoofd Reeft gehad. Het knaapje be kwam een lichte hersenschudding en werd na voorloopig aan het Slijkeinde verbonden te zijn* poor de woning teruggebracht. Een schandelijk stukje. Een schandelijk stukje is gistermiddag na het instorten van het huis aan het Slop van Wil lem Klein uitgehaald. Terwijl een werkman het kindje, dat bij dat ongeval ernstig gekwetst werd, naar het hulp ziekenhuis aan het Slijkeinde droeg, bevond hij bij terugkomst op het terrein, dat men intus- schcn zijn rijwiel gestolen had. Kunst en Wetenschap. NATIONALE OPERA. De heer Richard Hcuckeroth muzikaal leider. De heer Richard Heuckeroth is aan de Na tionale Opera verbonden als algemeen muzikaal leider en eerste kapelmeester. Naar velen, zich nog zullen herinneren, was de heer Heuckeroth bij de oprichting van de Nederlandsche opera in 1916 in dezelfde func ties aan die instelling verbonden. EEN COUPERUS-TENTOONSTELLING. In den loop van September. Naar „Het Vad." verneemt is bij den kunst handel Arti op de Plaats te 's-Gravenhage, de oiganisatio van een Couperus-tentoonstelling in voorbereiding. Deze tentoonstelling zal vermoe delijk in den loop van September worden ge opend. Zij zal, naast de werken van den schrij ver (de eerste uitgave van Eline Vere is reeds toegezegd) verscheidene belangwekkende por tretten, brieven en andere curiosa bevatten. Gemeen terekening Utrecht. De gemeenterekening van Utrecht over 1922 sluit met een voordeelig saldo van 4,286,964.945 aan gewone middelen en een nadeelig slot van 186,341.90 aan buitenge woon, zoodat in totaal het voordeelig saldo 4,100,623-045 bedraagt Bilthoven. De assistent van den stations dienst alhier, de heer A. J. Wagt, is met ingang van 1 September a.s. benoemd tot haltechef te Noordbroek. Soest. De Keer J. Lehman, alhier, slaagde te 'sGravenhage voor het examen boekhouden M. O. EEN°°GESPREK MET KEIZER WILHELM. Dcor den hoofdredacteur der Deutsche Wochcnzeitung. De heer A. Prell, hoofdredacteur van de Deutsche Wochcnzeitung für die Niederlande, heeft te Doorn gesproken met keizer Wiihelm cn zijn gemalin. Ecist met deze. Zij vertelde, dat ze in September weer naar haar landgoed Saabor in Silezie gaat ter wille van haar kin deren. Zij sprak vervolgens met opgewektheid over haar leven te Doorn, over den levendagen geest van haar echtgenoot enz. Bezoek ont vangt hij gaarne, zeide zij. Bij zulke gelegen heden ging zij voort heb ik mij steeds verwonderd over de groote talenkennis, de be lezenheid, de vriendelijkheid cn den takt der Hollandsche dames en heeren. Vroeger waren zij mij als terughoudend, vormelijk en stijf be schreven. Maar ik vond hier werkelijk het te gendeel. Het bevalt mij hier dan ook uitste kend en u zoudt mij een genoegen doen, wan neer u uw collega's zoudt willen mededeelen, dat ik mijn man hier niet lang alleen zal la ten Vervolgens sprak de heer Prell met keizer Wilhelm. Hij zog er vertelt de schrijver zeer gezond uit. Geen spoor van den uit ver schillende foto's bekenden strengen blik. La chend dreigde hij met de vuisten zeide: „Wan neer u mij over de politiek wilt uithooren, dan zit er wat op 1" „Dat zal wel onvermijdelijk zijn, gezien de geruchten over samenzweringen, nachtelij ke bezoeken „Ja ja, u hebt gelijk, daar heb ik natuur lijk van gelezen. Maar wie kan mij kwalijk ne men, dat ik mijn kinderen op bezoek ontvang Gunt men den kroonprins dan niet dat hij zoo nu en dan zijn eenzaam eiland verlaat om hier wat verstrooiing te zoeken Dat hij in den laatsten tijd bezoeken heeft ontvangen, is waar. Iemand, dien hij niet van vroeger kende, graaf Rolenburg, legde met zijn jacht aan den oever aan. Ook twee stoombooten van een Duitsche Vereen, te Rotterdam deden dat. Wat die hee ren daar hebben samengezworen kan ik niet beoordeoien. In ieder geval moet het er ver schrikkelijk nauw geweest zijn, toen die paar honderd dames en heeren in d? pastorie aan het conspireeren waren. En dan (met komieke ontsteltenis) vindt u het niet merkwaardig, dat men altijd kletspraatjes houdt over junkers, die den kroonprins per stoomboot of luchtschip willen ontvoeren? Hij praat daar op Wierin- gen toch dikwijls met dc bemanning van Duit sche sleepbooten uit Emden, rasechte socialis ten en anarchisten. Maar ik heb nog nooit ge lezen, dat deze lieden oen poging hebben ge daan om hem cp hun sleepbooten mede te ne men. Het bericht, dat de kroonprins Cacilienhof verkocht heeft, is gelogen. Mijn zoon Eitel is ook veresheidene malen hier geweest. Ook is waar dat dr. Helfferich en bovendien nog eenigc professoren nuj heb ben bezocht. Geestelijken en kunstenaars, die mij wenschtcn te spreken, heb ik gaarne ont vangen. Is het dan een misdaad, wanneer ik met zulke lieden den toestand in Duitschland bespreekt? Wil men mij dan ten (slotte ook nog het Techt benemen mij te interessceren voor wat er in Duitschland geschiedt Doom is een glazen kastje, waar ieder naar binnen kan kijken. Wie er komt en gaat, wordt bekend. Daarom ben ik verbaasd, dat men hier ook Stinnes heeft willen zien. Ik ken mijnheer Stinncs niet persoonlijk. Van bekenden heb ik intusschen gehoord, dat hij zich voor politiek slechts matig kan interesseeren. Of hij een vriend of een tegenstander van mij is, weet ik werkelijk niet. Werkelijk ben ik met mijn vrouw in Noord- wijk geweest, natuurlijk met toestemming der Nederlandsche regeering. We hebben graaf Bentinck bezocht en Ilsemann, die op het oogenblik aan geelzucht lijdt. Tennis heb ik er met gesDeeld en dus er ook geen prijs gewonnen. Dat zijn zoo van die kleine verdachtmakin gen, die eigenlijk niet waard zijn besproken te worden. Eigenlijk zou ik hier een heel persbu reau kunnen inrichten om alle kletspraatjes te gen te spreken. Maar dat zou zonde van het geld zijn. Het is opmerkelijk, dat juist in den laatsten tijd de aanvallen tegen mijn persoon en tegen den kroonprins zoo veelvuldig worden en dat het aantal in Doorn en omgeving rondJoopen- de buitcnlandsche journalisten zoo sterk toe neemt Kort geleden ga ik met mijn vrouw in Doom wandelen, toen er een Engelsch spre kende dame, lang en dun als een boonestaak, op mij toekomt, haar potlood te voorschijn haalt en mij vraagt„Bent U de keizer Toen ik haar vraag bevestigend had beantwoord, zeide zij„Ik zou graag uw oordeel over dc royalistische beweging weten." Dat was mij tcch wel te sterk. Üc antwoordde ha.r dan ook „Ik woon in Doorn en wil rust hebben, mijn naem is Wilhelm en ik weet van niets." Welke geruchten over een samenzwering de ze dame uit die woorden heeft samengewe- ven, weet ik niet. Haar blikken verrieden ech ter niets goeds. Mijn vraag beslut de heer Prell of hij met het schrijven van een boek bezig was, be antwoordde dé keizer ontkennend. Hij leest veel binnenlondsche en buitenlandsche kranten, voorziet, artikels, die hem belang inboezemen, van aentcekeningen en praat er over met zijn omgeving. Nog sprak de keizer ten slotte over de aan gename betrekkingen, die hij met verscheidene Hollandsche families onderhoudt en over het welwillende optreden der bevolking in de buurt van Doom. Vijfkamp voor Officieren. Gisteren is de vijfkamp voor officieren aange vangen met schieten in den voormiddag en zwemmen in den namiddag. Van de 14 inschrij vers namejr er II deel. Schieten. Do tegenwind was niet bevorderlijk voor het juiste schot en deed vele schoten laag treffen. Er waren drie nummers, Ie prijs schot geweer 300 M. 2e juist snelheidsschot 100 M. cn 3e re volver 25 M. De eindplaatsing schieten was als volgt: le. Luit Tonnet, Helder 2e. Luit. P. H. van der Trappen, Laren. 3e. Luit. Kol. F. J. Backer, Amersfoort 3e. Ritm. A. Blussé van Oud-Al- blas, Amersfoort. 5e. Luit. W. Thomson, Den Haag. 6e. Luit. J. K. de Visser, Den Haag. 7e. Luit Jhr. F. L. Leyssius, Breda. 8e. Luit. H. Kromhout, Amersfoort. 9e Luit. G. J. H. E. Hillinga, Laren. 10e. Luit. H. Meysberg, Den Haag. lie. Kapt W. H. Warnsinck, Amersfoort Zwemmen. De proef hiervoor werd afgelegd, in de Bar- neveldsche Beek, zwemplaats bereden wapen*.. Luit. Kol. Backer zou de proef eerst heden af leggen, zoodat een definitieve plaatsingsvolg orde nog niet kon worden opgegeven. Die voor ce 10 deelnemers is als volgt: Biussé van Oud- Alblas, Leyssius, van der Trappen, de Visser, Tonnet, Kromhout, Hillinga, Warnsinck, Thom son, Meysberg. Het Ned. Polozevcntal. De polocommissie heeft het Nederlandsch zevental als volgt samengesteld Doel A. van Olst (het IJ), achter J. C. den Boer (G.Z.C.) aanvoerder H. Minnes (U.Z.C.) A. H. C. van Senus (Maas), voor J. Kohier (Het IJ), P. van der Velde jr. (Dolfijn), J. van Silfhout (Het IJ). Invallers D. IJsselstein (G.Z.C.), A. H. Goe- dings (A.Z.), A. C. Hop (G.Z.C.). Het tweede-klasse kampioenschap heeren werd gewonnen door Neptunus I, Zaandam die van L. Z. C. I met 4—1 won. KENNISGEVING. Raadsvergadering. Dc Burgemeester van Amersfoort Gezien art. 41 der gemeentewet Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat da raad dezer gemeente zal vergaderen op Dinsdag, den 28 Augustus aanstaande, des na middags ten 7 ure. Amersfoort, den. 22 Augustus 1923. De Burgemeester voornoemd, Ni VELS-HE7N, 1. b. Drank verlof. B. en W. dezer gemeente maken bekend, dat aan het Stadhuis is aangeplakt een publi catie inzake een verzoek van W. van Appelen alhier om drankverlof in het fabrieksgebouw „Necofa" op het tentoonstellingsterrein aan de Nijverheidsstraat van 20—25 September 1923. Verloskundige hulp. B. cn W. schrijven aan den Raad Wij hebben de eer onder de aandacht van Uwe vergadering te brengen dat de bezoldi ging voor verloskundige hulp aan armlastigen of minvermogenden voor vroedvrouwen, wel ke volgens het sub c. bepaalde van het eenig artikel van dc regeling van de bezoldiging van geneeshecren, vroedvrouwen en specialisten bij het verleenen van genees-, heel- of verloskun dige hulp aan armlastigen of minvermogenden, vastgesteld bij raadsbesluit van 3 December 1918, bedraagt 7.50 per verlossing veel te In&g is, mede in verhouding tot andere sala- riceringen. Verloskundige hulp aan armlastigen en min vermogenden dient behoorlijk bezoldigd te worden, aangezien meestal de onkosten voor de vroedvrouw zelve grooter zijn dan bij beter gesitueerden. Een vergoeding van f 12.50 per verlossing lijkt ons billijkwij stellen uw vergadering der halve voor, het sub. c bepaalde van genoemde regeling aldus te wijzigen. Een ontwerp raadsbesluit wordt u hierbij ter vaststelling aangeboden. Reeds werd in uw vergadering meermolen gesproken over een betere voorziening in de behoefte aan verloskundige hulp voor armlas» tigen en minvermogenden. Ook voor Fondspatiënten is meerdere hulp gewenscht De bestaande regeling is deze, dat iedere, hier ter stede gevestigde en te goeder naam en faam bekend staande vroedvrouw zich bereid kan verklaren, armenpraktijk uit te oefenen. Zij, die in aanmerking meenen te komen, voor verloskundige hulp op kosten van het Burgerlijk Armbestuur, doen daartoe een aanvrage met opgave van één der hier gevestigde vroed vrouwen, die zich voor het verleenen dier hulp beschikbaar hebben gesteld. Twee van de drie hier gevestigde vroedvrou wen hebben zich laten inschrijven om armen praktijk uit te oefenen één ven deze is sedert maanden door ongesteldheid verhinderd haar werk te verrichten. Deze toestand heeft reeds moeilijkheden ten gevolge gehad, zoodat vermeerdering van het aantal vroedvrouwen zeer gewenscht cn zeer noodzakelijk is. Vestiging wordt echter bemoeilijkt door de onzekerheid van oen bestaan gedurende de eerste jaren. Om hieraan tegemoet te komen en de moge lijkheid te scheppen dat een te goeder naam en faam bekend staande vroedvrouw zich hier kan komen vestigen, zouden wij met een vroed vrouw een regeling willen treffen, dat haar bij vestiging gedurende zekeren tijd gegarandeerd wordt een jaarlijksch inkomen van 2000. met dien verstande, dat het bedrag van wege verlossingen genoten, in mindering zal worden gebracht. Zij is dan verplicht zich te laten in schrijven tot hft uitoefenen van armenpractijk. De verdere uitwerking dezer overeenkomst stellen wij ons aldus voor. Indien men 12.50 aanneemt als vaste belooning per verlossing, zal zij dus 160 verlossingen per jaar moeten hebben om te boreiken een inkomen van 2000— Het aantal verlossingen kan gecontroleerd worden op de afdeeling Bevolking. Wordt het getal 160 niet bereikt, dan be taalt de gemeente bij hetgeen aan de 2000. ontbreekt, hierbij aannemende, dat hetgeen zij in haar particuliere practijk meer of minder dan 12.50 per geval ontvangt, tegen elkaar opweegt. Wij hebben de eer uwo vergadering voor te stellen ons College te machtigen met een vroed vrouw een zoodanige overeenkomst, als hier boven is uiteengezet, aan te gaan. De Jubileumfeesten. Straatversicring. Ook de bewoners van de Groenten- en Ap pelmarkt hebben in een vergadering besloten beide markten te versieren tijdens de feestweck. Waar bijna overal in de stad versieringen wor den aangebracht, zouden wij dit feit niet ver melden, ware het niet dat bovengenoemde be woners tevens besloten 10 van de opgeza- melde gelden af te staan aan een licldadige in stelling. Een bijzonder sympathiek besluit, dat wij gaarne even apart vermelden en zeker na volging verdient. Ordemaatregelen van de poli tie tijdens de feesten. Verkeer. De medewerking van het publiek wordt inge roepen om de zware taak van dc politie bij de regeling van het te verwachten druk verkeer ge durende de feestdagen te verlichten, door de aanwijzingen en bevelen, van poliliewege te ge ven, stipt op te volgen. Optochten. Het publiek wordt beleefd doch dringend ver zocht niet naast optochten mede te loopen. De route der verschillehda optochten is zoo danig gekozen, dat men meermalen in de gele genheid kan zijn de stoet te zien voorbijtrek ken. Vuurwerk. De aandacht wordt er nogmaals op gevestigd, dat het afsteken van vuurwerk, in welken vorm ook, op straat v^/boden is. Tegen e.v. overtreders zal streng worden op getreden. Verkeersregeling verlichting KoppelpocVt. In verband met de te verwachten groote drukte tijdens de verlichting van de Koppel- poort op 28, 29, 30, 31 Augustus en I Sep tember a.s. wordt alle verkeer, (zoowel voertui gen als voetgangers) op die date, na des avonds 8 uur, zoowel vanaf de beide Plantsoenen, als vanaf den Westsingel over het Kleine Spui en vanaf 't Zand over het Groote Spui naar de Keppelpoort stopgezet. Na des avonds 8 uur is de Koppelpoort dus alleen te bereiken Te vanaf Kleine Koppel en Smellepad 2c vanaf Groote Koppel, Schimmelpenninck- kade en Schimmelpenninckstraat. Het publiek kan dan via de beide Plantsoe nen of Groote en Kleine Spui wederom stad waarts. Door dezen maatregel wordt voorkomen, dat het publiek tegen elkaar inloopt en kon iedeT Tustig de verlichting aanschouwen. Een goed voorbeeld. Blijkens de advertentie voorkomende in dit nummer hebber, een negertal brandstoffenhan- dcla-en leden van de Amersf. vereeniging van bi andstoffenhandelaren, besloten tijdens de feestdagen hun zaken te sluiten, teneinde hun personeel in de gelegenheid te stellen de fees telijkheden mede te maken. Na de schoenwinkeliers is dit dus de twee de groote bedrijfsgroep, die dezen maatregel treft. Wie volgt Kantongerecht. Bij Kon. besluit van 14 Augustus is benoemd tot kantoni echter-plaalsvcrvanger in het kan ton Amersfoort, met ingang van I September, mr. L. S t a d i g, advocaat en procureur, alhier. Garnizoen. Bij Kon. besluit van 8 Augustus is aan den Teserve le luitenant A. A. Weenink van het I6e regiment infanterie op het daartoe door hem gedaan verzoek een eervol ontslag als zooda nig verleend uit den militairen dienst. Examens. Onze stadgenoot de heer L. A. de Greèf, slaagde gisteren te 's Giavenhage voor het examen Duitsch L. O. Onze vroegere stadgenoot, de heer J. J. On- nekes, thans onderwijzer te Hengelo, slaagde voor ihet examen Hoog-Duitsch /(Middelbaar A). Nederlandsche Spoorwegen. Bij de Nederlandsche Spoorwegen is met in gang van I Juli j.l. de schrijver A. Kuvel alhier benoemd tot bureelambtenaar. Met ingang van 29 Juli j.l. is benoemd tot assistent van den stationsdienst de leerling assistent van den stationsdienst T. J. van Plate ringen alhier. Met ingang van 9 Augustus j.l. is benoemd tot commies de klerk Cl Kortenhoff, alhier. Met ingang van I September a.s. is benoemd tot technisch ambtenaar bij den Dienst van Tractie alhier de opzichter van het materieel W. Bokmn de Boer, te Zwolle. Met ingang van 1 September a.s. is eervol ontslag verleend aan den heer J. H. Bosch, in specteur van het vervoer alhier. Landbouwtentoonstelling. G.-O. Mij. v.' Landbouw. N ij k e r k, 22 Aug. '23. Gisterenmorgen is alhier de landbouwtentoonstelling van de Geld. Overijsselsche maatschappij van Landbouw ge opend. Maandagavond en Dinsdagmorgen hieraan voorafgaande werd de jearlijksche vergadering van deze meatschappij in het Nutsgebcuw ge houden, onder voorzitterschap van den heer A. G. A. Ridder van Rappard. Maandagavond na afloop der vergadering, werden de afgevaardigden officieel op het stad huis ontvangen. De opening der tentoonstelling had te 12 uur plaats, door den Commissaris der Koningin, Jhr S. van Citters. Het terrein is gelegen aan den Barnevelder- straatweg. ongeveer 10 minuten van het station. Bij de opening merkten we onder de talrijke aanwezigen op mr. G. C. J. van Reenen, burge meester \an Beam, oud-burgemeester van Nij- kerk, den heer Van Hoek, directeur-generaal van Landbouw, den heer H. Snapper, loco-burge meester van Nijkerk en het Bestuur van de G.- O. Mij. van Landbouw. In zijn openingswoord wees jhr. Van Citters op de groote beteekenis van den landbouw, die vooral in de Crisisjaren zoozeer is gevoeld- Wanneer we de balans opmaken, wat betreft dezen tak van bedrijf over het tijdperk van de afgeloopen 25 jaar, dan kan deze niet anders den gunstig zijn. Het onvérwacht-gunstige weer ('s morgens dreigde 't nog) w erkte ten zeerste mede de ten toonstelling tot een succes te doen worden. 's Middags liep het aantal bezoekers reeds in de duizenden. Voor vaklieden cn liefhebbers is er dan ook genoeg te zien. Het landbouw- en veeteeltbedrijf is in al zijn onderdeelcn vertegenwoordigd. Pracht-exemplaren stamboek en ander rund vee, naast een keur van paarden vullen het mid den terrein. In do diverse groote expositieten ten langs de kanten treft men aan een uitste kende verzameling pluimvee, verder zuivelin dustrie-producten land- cn tuinbouwgewassen, landbouwwerktuigen,„enz- alles in overeenstem ming met den grootcn opzet van het geheel. Onnoodig te vermelden dat talrijke fabrieken door demonstraties van allerhande machines de aandacht trachten te trekken. Onder de exposeerende firma's merkten we van uit Amersfoort opN. V. v. h. J. V6n Vollenhoven's Olieslagerij, B. A. van Rijven en Zn. (Weckglazcn) cn fa. L. A. A. v. Hamers- veld (automobielen). Hedenmiddag van 12 tot 6 uur wordt cr een naticnaal concours-hippique gehc-udcn. Mede in verband met de jubileumfeesten, die ook deze week gehouden worden is het stadje geheel in feestdos Geen straat of steeg, die niet met een overvloed van dennengroen, bloemen en vlaggedock is versierd. Verslag der vergadering der Kamer van Koophandel cn Fabrieken voor dc Gelderschc Vaiiei, te Amersfoort, 20 Aug. 1925. De Voorzitter, opent dc vergadering. Aan wezig zijn 10 leden, terwijl 4 met kennisge ving afwezig zijn. De Kamer begint met een Comité-Gcnereal, dat ongeveer l/i uur duurde. Daarna in openbare vergadering overgaande, werden de notulen gelezen en goedgekeurd, waarna het Dag. Bestuur allerlei medcdeclin- gen deed. Hiervan noemen wij o.a. dat de Kamer inzake een uitzonderingsgeval voor de schoencninvoerverboden een geval voor dc Re geering orderzocht cn daarvan rapport uit bracht dat de Kamer ondersteunde een ver zoek, om Amersfoort „eerste kantoor" te ma ken in den zin der Vleeschkeuringswetdat de Kamer overleg pleegde met directeur Open bare Werken te Amersfoort over een spoor lijntje in het industrieterreindat de Kamer door den Voorzitter of den Secretaris vertegen woordigd was bij verschillende gelegenheden, zocals dc begrafenis van dc-n heer Meursing de eindexamens der Handelsschool te Amers foort, de opening van de zaak der Fu. v. Nieuwkerk en Elzenaar to Amersfoort, enz. Besloten werd de stemming voor de perio dieke verkiezingen vast te stellen op 8 No vember. Naar de opening der Veencndaalsche Winkelbeurs worden afgevaardigd J v. Schup- pen en de secretaris- Eenige wijzigingen in de kiezerslijst werden goedgekeurd. Inzake rij wiel verstrekking door de Posterijen aan haar ambtenaren wordt conform het ad vies der Middenstandscomm., na de laatste me* dedeelingenvan den minister, de zaak verder voor kennisgeving aangenomen. Besloten wordt conform het advies der Mid denstandscomm. geen actie te voeren tegen het cadeaustelsel, daar dit geacht wordt op cén lijn te staan met advertceren. Breedvoerig werd gesproken over de moge lijkheid van de totstandkoming van een Borg- tochtregister .waaromtrent de secr. rapport heeft uitgebracht. Deze acht ce bezwaren thans te groot, om gunstig te adviseeren. Sommige leden voelen toch sterk de groote wenschelijk- heid, vooral bij het crcdietwezen. Enkele ach ten de regeling van den voorrang bij inschrij ving der borgtochten onnoodig, anderen on misbaar. Besloten wordt, om de zaak nog eens aan te houden. Daarna werden een 30-tal ingekomen stukken behandeld. Hiervan noemen wij Overlegd zal worden in hoeverre een in- dustriecle filmvoorstelling door de Kamer, op aanbod van de Ver. Ned. Fabrikaat, kans van slagen heeft. Uitvoerig wordt gesproken over de al of niet wertschelijkheid, om door de Kamer te doen ogeeren tot verandering der Arbeidswet. De Secr. echt dit voor de Kamer een gevaarlijk pad, omdat het hier vrijwel geheel een zaak is van sociale politiek, en de Kamer mag nooit voedsel geven aan de onjuiste meening, dat zij zou zijn „het bolwerk der patroons". De heer Ruiters (Harderwijk) bestrijdt dit met klem en acht de Kamer juist het aangewezen lichaam, om dergelijke actie te voeren. De secr. vindt het meer op den weg liggen van patroonsvakorganisaties e. d. De Kamc heeft een andere taak en weg, welke zij niei ongestraft kan verlaten. De heer Beijer wil zich bepalen tot een ad- ha esie aan de actie deT vakbonden. De secr. vindt dat principieel hetzelfde, en wil, als de Kamer oordeelt, zich er vel mee te moeten inlaten, niet achteraan komen, maar dan voorgaan. Besloten wordt voorshands deze aangelegen heid aan de vakorganisaties over te laten. Naar aanleiding van een ontwerp-adres van de Ver. „Het Vrije Ruilverkeer" aan den Vol kenbond om vrij handelsverkeer tusschen de volkeren, welk adres gesteund zal worden, wordt besloten ,aan den Min. v. Buiten). Zaken te vragen stappen te doen om Ret visum voor Duitschland opgeheven te krijgen. Een motie der Kamer Groningen tegen het handeldrijven door ambtenaren geeft aanleiding om bij de autoriteiten erop to wijzen, dat in de praktijk dergelijke verboden ontdoken werden door de handelszaak te zetten op naam van vrouw of kind van den ambtenaar. Niets meer aan de orde ?ijnde sluit de Voor zitter de vergadering. Nachtverblijf. Aan twee personen is hedennacht in het po litiebureau een onderkomen verleend, -f" XVe g g el o o pen. Door de politie is aangehouden de minder jarige voogdijjongen H. B., die bij zijn pleeg ouders te Eemnes was weggeloopen. Hij is we derom derwaarts op transport gesteld. A Ernstig motorongeluk. - Gisteren heeft de Barchman Wuytierslaan een ernstig motorongeluk plaats gehad. De heer V., die uit de stad kwam, reed in volle vaart tegen een paal, die dient voor de afsluiting van de Barchman Wuytierslaan tijdens de vernieuwing van de bestrating. De heer V. en mej. te K. die op de duo gezeten was, werden beiden tegen den grond geslingerd en bewusteloos opgeno men. Spoedig bleek, dat de heer V. er het ergste aan toe was. Per auto is hij naar het politiebureau vervoerd, waar dr. Kamerling de eerste hulp verleende, doch opname in het Ziekenhuis noodig oordeelde. Mej. te K. kwam na korten tijd weer tot bewustzijn en had slechts enkele lichte - ontvellingen opgeloopen. Zij kon te voet haar huis bereiken. Naar wij vernemen is de toestar^ van den heer V. momenteel niet gevaarlijk* Kanton gerecht Te Soest had een botsing plaats tusschen een vrachtauto en een gewone auto. Eerstge noemde had geen licht op gehad. De ambte naar van het O.M. vond het een hoogstgevaar- lijkc onderneming om met een auto zonder licht te rijden en eischte 2 maal 10 gulden boete of 2 maal 10 dagen hechtenis. De uit spraak van den kantonrechter luidde conform den eisch. r Een Bunschoter boer had een paard gekocht, zonder dekbewijs. Na cenigen tijd. bracht het paard een veulen ter wereld. De Bunschoter be weerde niet to hebben geweten dat het beest drachtig was. Al trachtte hij zijn onschuld breedvoerig te bewijzen en braveerde hij, dat de hoeren in Bunschoten „altijd genomen wer den", het hielp hem niet. Hij hoorde 10 of 10 dagen tégen zich eischen, tot welke straf hij dan ook veroordeeld werd. Verschillende personen hadden t»«Baam in een straat met een rijwiel gereden, «wijl er in die straat niet gefietst mag worde/. Zij be weerden uit een zijstraat te zijn gekomen, waar geen waarschuwingsborden stonden. De agent, die hen geverbaliseerd had en als getuige aanwezig was, ontkende deze mogelijk heid niet. Eisch en uitspraak I subs 1 dag Een bakker te dezer stede stond terecht we gens het bij 2de herhaling afle\'eren van versch brood voor den vastgestelden tijd. De kanton rechter maakte er den man opmerkzaam op, dat bij 2de herhaling uitsluitend hechtenis moet geèischt worden. De ambtenaar eischte dan ook I dag hechtenis, waarop de kantonrechter hem veroordeelde tot een hechtenisstraf van I dag voorwaardelijk, met een proeftijd van I jaar. Een vïschventer uit Bunschoten had paling verkocht, die korter was dan 25 c.M. Dit mag niet en is verboden bij de wet. De ambtenaar van het O. M. eischte tegen deze overtreding ern boete van 10 subs. 10 dagen. Beklaagde deelde te zijner verdediging mede, dat hij van beroep zeevaarder was, maar wegens werke loosheid cn armoede met visch was gaan ven ten en daardoor niet met de bepalingen op de hoogte was. De kantonrechter vilde hiermede rekening houden en veroordeelde hem tot 5 subs. 5 dagen. Een persoon had zich vervolgens te verant woorden voor het feit, dat hij de orde ver stoord had met het afsteken van vuurwerk en aan bevel van de politie hiermede op te houden, niet had voldaan. Eisch en uitspraak 10, subs. 10 dogen. Ten slotte hoorde een wielrijder, die zonder Tcht 's avonds gereden had, 6 subs. 4 dagen tegen zich eischen. Hij had de kermis te Soest bezocht, 't was later geworden dan hij gedacht had, toen was zijn band gesprongen, enz. enz. De kantonrechter oordeelde, dat hij don maar had moeten loopen en veroordeelde hem tot een boete van 6, subs. 4 dagen hechtenis. v5;AT; BURGERLIJKE STAND van 22 Augustus 1923. GeborenJan, z. v. Johannes van Eeden en Antonia van Ouwerkerk. Gerrit Werner Cornells z. v. Manus Hermsen en Lamberta Barendina Sprenger. Jacobus z. v. Thomas Cornelis Fijnenberg en Theodora Buiting. Amoldus, z. v. Amoldus van Koot en Ever» dina van Scheik. Hilgonda d. v. Arie Cornelis Bakker en Ma ria Mulder. Frederik Gen it Jan z v. Frederik Jan Mou nts Offerijns en Elisabeth Apolonia Nalcs. OverledenFrederik Louis van Ier Pol oud 75 jaar ongehuwd. Wielrijders. Fietslantaarn aansteken 8 uur 41 min? AGENDA» Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek. Laantje 2. R. K. Openbare leeszaal en bibliotheek. Leeszaal Handelsregister. Arnhemscheweg 23. Museum Flehite> Westsingel,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 3