AMERSFOORTSCH DAGBLAD „DE EEMLANDER" Zaterdag 25 Aug. 1923 SAFE-INRICHTING DERDE BLAD. BUITENLAND. SSL' HIRONDELLE" BINNENLAND. C2e Jaargang No. 48 DUITSCHLAND. DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. Een groote rede van Stresemonn. De rijkskanselier dr. Strescmann heeft gister middag" 2 uur aan de lunch, die hem werd aan geboden door de Deutsche Indus trie-und Han- delstag", zijn aangekondigde rede over den bin- nenlandschen en buitenlandschen toestond ge houden. De rijkskanselier ging, blijkens het ver slag van de Tel., uit van den zin in zijn laatste rede, als afgevaardigde van den rijksdog ge houden, waarin hij als zijn meening te kennen gaf, dat saneering door eigen kracht van de binnenlondsche toestanden tevens de meest doeltreffende activiteit van Duitschland op het gebied der buitenlandsche politiek beteekent Hij wees op de maatregelen der Duitsche re geering ter verkrijging van een deviezenfonds, voor het in het leven roepen van waardevaste betaalmiddelen en beleggingswaarden, welke de soneering der rijksfinanciën moeten inleiden. In verband daarmede wees hij op het verwijt, dat in het buitenland aan Duitschland wordt gericht, dat dit land het verval van zijn geld zelf veroorzaakt heeft. De staatsman, die met voorbedachten rode zulk een politiek heeft ge voerd, moest als de grootste misdadiger van zijn volk worden beschouwd. De rijksregeering rekent bij de ten uitvoer legging van haar financieel program op de medewerking van handel, industrie en land bouw. Een duurzame saneering der rijksfinan ciën is echter zonder voorafgaande oplossing der buitenlandsche politieke problemen niet mogelijk. Hiermede ging de rijkskanselier over tot de bespreking ven den buitenlandschen politieken toestand. Hij ging daarbij uit van de motivee ring der Roer-bezetting door den Franschen minister-president, die de bezetting noodzake lijk achtte om Duitschland te dwingen, zijn verplichtingen na te komen. Hij wide niet op bijzonderheden ingaan, welke reeds in het ver leden b'ggen en wees slechts met betrekking tot de kwestie van recht en schuld op de nota der Britsche regeering, waarin de bezetting van het Roergebied onrechtmatig werd genoemd. Voorts vestigde hij de aandacht op het on partijdig oordeel van het Institute of Econo mics te Washington, dat Duitschland meer heeft gepresteerd dan door de Commissie van Herstel was geraamd en de Duitsche leveringen en betalingen op 25 a 26 milliard goudmark begroot De Duitsche regeering raamt het to taalbedrag harer prestaties op 42 milliard goud- mark. De wereld verwacht echter geen on vruchtbare polemiek betreffende het verleden, ging Strescmann voort, maar positieve voorstel len, welke kunnen leiden tot het herstel van het economisch verkeer der volken. De rijkskanselier herinnerde vervolgens aan de rede van Poincaré, waarin de Fransche minister-president als doel zijner politiek een practische oplossing aangaf. Tot dit doel maak te Frankrijk eanspraak op productieve panden, hetgeen in de instructies aan de gezanten te Londen en Brussel nader uitgewerkt werd. De rijkskanselier verklaarde, dat de Duitsche regeering reeds in haar nota van 7 Juni reëele waarborgen voor de nakoming harer verplich tingen had aangeboden, welke voorstellen ech ter tot zijn leedwezen tot dusver nog niet door de geallieerden of door een der geallieerde mogendheden beantwoord waren. Met dit me morandum heeft de Duitsche regeering een principieel© beslissing getroffen, vervolgde hij. Zij beteekent de uiterste krachtsinspanning van Duitschland en gaat verre boven het verdrag van Versailles uit, want zij stelt ook de laatste krachtbron van Duitschland, het particuliere .vermogen, in dienst der garanties. De rijkskanselier verklaarde, dat de rijkdom van Duitschland in het buitenland sterk over schat wordt, maar, zoo zoide hij voorts, wanneer in de economische mogelijkheden van Duitsch land de kans ligt voor een toekomstige ontwik keling, dan is voor de ontvouwing daarvan slechts noodig, dat men ingaat op de principes van het memorandum der Duitsche regeering om te zamen met Duitsohland een weg te vinden om deze bronnen te maken tot dragers der ga ranties voor de schadel o osst ell in gs ver pli cht i n- gen. D© tegenwoordige regeering houdt vast aan het aanbod der vorige regeering, waarvoor Frankrijk de handhaving onzer souvereiniteit en de consolideering onzer toestanden waarborgen moet Voor de bereiking van dit doel beschouwt dc regeering de offers niet als te zwaar, welke daar in bestaan, dat een deel van het economisch leven van Duitschland als productieve panden wordt aangeboden voor d© tenuitvoerlegging van de schadeloosstellingsverplichtingen. In het vervolg zijner aangekondigd© rede, teide Strcsemann Indien de Fransche regeering oprecht van de gedochte uitgaat van Dudtsch- lands positieve panden in handen te krijgen voor leveringen na afloop van een moratorium, dan roude zij wel een weg tot overeenstemming met ons kunnen vinden. Deze weg mag echter niet H over de afscheiding van het Roergebied en het Rijnland van het overige Duitsche rijk gaan. De, rij het ook tijdelijke, verpanding van het Roer gebied, de overdracht van de spoorwegen en mijnen in het Rijnland, waarover het Geelboek spreekt, kan door ons niet als een basis worden H.V. M1DDEHSTAH0S CREBIETBA8K. lost AMEDSF30RT en 0M8TR REU UIKEMHI4 - niEflOl 304 beschouwd. Voor Duitschland bestaat geen Rijnland-vraagstuk, dat internationaal zou zijn op te lossen. De kwestie van het Duitsche Rijn land, is voor ons geen compromlsvroagstuk, doch een levensvraagstuk, waarin voor iederen Duitscher, die dezen naam verdient, en voor ieder© Duitsche partij, slechts één dool moge lijk is. Stresemonn constateerde overigens met vol doening de verklaring van Poincaré, dat Frank rijk noch politiek© doeleinden nastreeft, noch annexionistische plannen koestert. Doch met deze verklaring is de door Poincaré voorgestelde oplossing niet in overeenstemming te brengen, daar Frankrijk door zijn optreden in Roergebied en Rijnland, den weg tot een practische oplos sing, welke door' Duitschland zou kunnen wor den aanvaard, verspert Slechts indien dc poli tieke gezichtspunten, welke dezen voorstellen aankleven, worden weggenomen en daartegen over gesteld worden de economische mogelijk heden tot een oplossing, waaraan Duitschland met zijn geheele economische krocht kan deel nemen, zal de weg tot een practische oplossing gebaand zijn. Ten slotte verklaarde de rijkskanselier, dat het politiek dilettantisme zoude zijn, indien de Duit sche regeering hare politiek zou basecren op een verwijdering tusschen de geallieerden. Duitschland kan slechts hopen, dat door een gemeenschappelijke overeenstemming tusschen de geallieerden onderling en Duitschland zelf, de weg zal worden gevonden, welke aan de eischen der schuldeischers voldoet en tevens Duitschland de mogelijkheid biedt, zich econo misch te ontwikkelen. Het Belgische antwoord. Gistermiddag is het door Jospar en Theunis voltooide antwoord, dat België op de Engelsche nota geeft, naar Parijs gezonden. Denkelijk zal het document Londen Maandag a.s. bereiken, waarna des Dinsdags te Brussel de publicatie plaats vindt Het schijnt, dat het Belgische ant woord minder omvangrijk is dan dat van Frankrijk. België houdt naar verluiot vast aan zijn prioriteitsrechten. Ook België zet in zijn antwoord-nota uiteen, dat de Roer-bezet ting gewettigd is. Evenals in de Fransche nota wordt uiting gegeven aon den wensch om ge zamenlijk tot een accoord te komen. De reis van Baldwin. Londen, 2 4 Aug. (R.) Uit goede bron wordt gemeld, dat de Britsche premier Baldwin morgenochtend van Londen naar Aix-les-Bains zal vertrekken. Er is geen bepaalde regeling ge troffen omtrent een bijeenkomst tusschen Bald win en den minister van buitenlandsche zaken, lord Curzon, ten einde het Fransche antwoord opde Britsche nota betreffende de vergoeding en de schulden der geallieerden onderling te bespreken, maar het is nauwelijks denkbaar, dat de tegenwoordigheid van Baldwin in Frankrijk gedurende de eerstvolgende weken niet gebruikt zal worden voor een bijeenkomst tusschen hem en Curzon. In wel-ingelichte kringen wordt niet verwacht, dat er de eerstvolgende weken een verdere stap zal worden gedaan inzake de Britsch-Franscho onderhandelingen. Inbeslagneming van gelden. Dusseldorp, 24 Aug. (W. B.) Bij een beambte van het departement voor uitkeerin- gen aan oorlogsslachtoffers werd op weg naar Oberkassei door de Franschen 33 milliard mark in beslag genomen, die als uitkeering voor oorlogsweduwen en weezen bestemd wa ren. De personen, die opgeroepen en versche nen waren om het geld in ontvangst te nemen, moesten onverrichter zake huiswaarts keeren. Dc uitwijzingen. ElberfeJd, 24 Aug. (W. B.) In Duis burg heeft een indrukwekkende ofscheidsbktoo- ging plaats gehad voor honderd uitgewezen ge zinnen van spoorwegbeambten, die wegens de deelneming van een delegatie der Arbeiders partij uit het Britsche Logerhuis bijzondere be- teekenis had. Een lid dezer delegatie hield een toespraak, waarin hij de uitwijzingen cn dwangmaatregelen door de Franschen en Bel gen scherp veroordeelde. Hij beloofde in Enge land tegen deze uitwijzingen te zullen agceren. Uitbreiding van het bezette gebied. Frankfort a/d. Main, 24 Aug. (WB.) De Franschen hebben hedenochtend de douane- grens tot over den straatweg KanbergEsch- hofLimburg vooruitgeschoven, zoodat het ge heele traject van Höchst over Idstein naar Lim burg binnen 't bezette gebied volt Tot dusver hebben de Franschen nog niet in het spoor wegbedrijf ingegrepen, maar in het station van Stachèlv is reeds een dienstregeling aangeplakt, waarin de instelling van een directe lijn Lim burg—Höchst wordt aangekondigd. De P/ons ch-Belgïsche spoorweg- regie. Keulen, 24 Aug. (W. B.) De Kölnische Ztg. bericht uit Dusseldorp, dat de separatisten een poging hebben gedaan, om het spoorweg personeel van een groot goederenstation in het Roergebied te bewegen hun houding te wijzi gen tegenover de Fransch-Belgische regie. Een burger en een syndicalist verschenen aldus meldt de Freiheit ter vergadering van spoor wegmannen. Zij dreigden de mannen, dat, wan neer het spoorwegpersoneel niet in dienst trad bij dc regie, buitenlanders hun plaatsen zouden innemen. De spoorwegmannen nomen echter te gen de dreigementen een onwrikbarwe afwij zende houding aan. t Een jongen doodgeschoten door een zielszieken Franschman. Dusseldorp, 24 Aug. (WB.) De Franschen melden, dat de soldaat, die eenige maanden geleden aan de hoven to Dusseldorp een schooljongen, die hem scheen te plagen, heeft doodgeschoten, wat volgens de Fransche lezing zonder opzet geschied zou zijn, geestes krank is en in het hospitaal te Mainz is opge nomen. De verkeersafsluiting. Berlijn, 2 4 Aug. (W. B.) Volgens be richten uit het Roerbekken zou de afzetting van het bezette gtbied na morgen rtog krach tiger gehandhaafd worden. Er zouden nieuwe passen v/orden uitgegeven. Inbeslagneming van gelden. Gelsenkirchen, 24 Aug. (W. B.) Op het kantoor van den gemeente-ontvanger te [Recklinghausen is 12 milliard mark in beslag genomen, bij twee ambtenoren van de ge meente HorstEmscKer 4 milliard, alles be stemd voor het uitbetalen van looncn. Een Italioansch economist over dc schadeloosstelling. Een Italioansch economist geeft in de Conïera della Sera beschouwingen ten beste over den financieelen toestond van Duitschland en van Frankrijk. Hij zegt, dat de Fransche politiek gerechtvaardigd is. Het is namelijk onbetwist baar, dat Duitschland, als het maar wil, in' staat kon zijn de 50 milliard te betalen, die door be voegde personen als een redelijk cijfer aange duid worden en welk bedrag Duitschland op een gegeven oogenblik zelf bereid scheen aan te ne men. Duitschland is bevrijd van alle binnenlond- sche schuld, door de verdrogen is het bovendien verplicht zich binnen zeer enge perken te hou den, v/at betreft militaire uitgaven. Hef kan best een buitenlandsche schuld van 50 milliard goud mark op zich nemen. Frankrijk heeft een groote binnenlondsche schuld en een groote buitenlandsche schuld, ofschoon het een kleinere bevolking heeft don Duitschland cn minder rijkdommen. De Engelsche handel en dc schadevergoeding. Londen, 24 Aug. (R.) De minister van koophandel heeft gesproken in een vergadering van de kamer van koophandel te Aberdeen. Hij verwachtte een vermindering van den handel in de volgende 6 maanden en zeide, dat het ver krijgen van de schadevergoeding moest worden verzekerd door effectieve waarborgen, van welke de belangrijkste was een effectieve con trole van de Duitsche financiën, zonder welke het onmogelijk zou zijn de Duitsche koers te stabilisceren en een billijke belasting op te leg gen. DE ECONOMISCHE CRISIS. De levensmiddelenhandel Ber 1 ijn, 2 4 Aug. (W. B.) Met betrekking tot de mededeeling van het Verband kaufman- nischer Genossenschaften, dat de handel kt levensmiddelen ten gevolge van de nieuwe be lastingwetten van iedere bestaansmogelijkheid is beroofd en de bedrijven dientengevolge moe ten worden gesloten, verneemt de Volkszeitung, dat men in bevoegde kringen van mcening is, dot de levensmiddelenhandel zich door deze bedreiging met stilleggen van de bedrijven aan het gevaar blootstelt, dat tegen de bedrijven, die aan dit parool gevolg zullen geven, met een handelsverbod zal worden opgetreden. Men wees er op, dat de handel, die de hulp van den staat inroept tot het uitoefenen van zijn bedrijf en deze hulp ook inderdaad verkrijgt, daarte genover ook plichten heeft te vervullen. I8|[S LaBijestraat. Amersfoort. REEDS OMVANGEN DE EERSTE 2EHGING N4JAAR5-ART1KELEN IN HOEDEN EN CONFECTIE DRAAGT ONZE REGENSLEEDING De moeilijkheden in het boek- drukkersbe drijf. Breslau, 24 Aug. (\V. B.) Dc heden ge houden vergadering van Breslausche dagblad uitgevers cn directeuren van drukkerijen be sloot in alle bedrijven het geheele technische boekdrukkerij-personeel te ontslaan, omdat zij niet bij machte zijn de nieuwe loonen te be talen. ENGELAND. Berging van goud uit een gezonken schip. Het bergen van het ongemunte goud van de stoomboot Laurentic van de White Star Line, die 7 jaren geleden bij de lersche kust getorpe deerd werd, is gedurende de laatste maanden voortgezet door het bergingsschip Racer der admiraliteit Men schot dat de Laurentic om streeks 5 millioen pond aan goud vervoerde, toen zij tot zinken werd gebracht De geschatte waarde van hetgeen de ofgeloopen drie seizoe nen tot 1 Aug. boven is gebracht, is, naar men bericht, ongeveer als volgt: 1921: 600,000 pond; 1922: 1.259.000 pond; 1923: T.957.0C0 pond. Derhalve blijft er ruw geschat nog 1.200.000 pond over. Het vergane schip ligt 120 voet beneden de oppervlakte van het wa ter cn gedurende het seizoen zijn omstreeks een dozijn marine-duikers bezig geweest beneden dc oppervlakte en 60 zeelieden der koopvaardij daarboven. IERLAND. Het lidmaatschap van den Volkenbond. Dublin, 24 Aug. (R.) De voorbereidende maatregelen voor het zenden van lersche afge vaardigden naar de vergadering van den Vol kenbond te Genèvc zijn genomen. Onder de af gevaardigden zijn president Cosgrave, de mi nisters van onderwijs en buitenlandsche zaken attorney-general. SPANJE. DE STAKINGSACTIE. Botsingen. Bilbao, 24 Aug. (B. T. A.). Bij de bot singen van gisteren tusschen de communisten cn de politie zijn een communist gedood, één ernstig cn verschcidenen licht gewond. De lei ders zijn gearresteerd en ter beschikking van de militaire autoriteiten gesteld. DS SPANJAARDEN IN MARQKKO. Het incident te Malaft- Madrid, 24 Aug. (B. T. A.). De minister van binnenlondsche zaken heeft verklaard met betrekking van het incident van gisteren te Malaga, dat onder de troepen, die klaar ston den om naar Melilla te vertrekken, een 60 sol daten, van het regiment Garellano, dot te Bil bao in garnizoen ligt, waarschijnlijk onder den invloed van sterken drank weigerden scheep te gaan. Er had een botsing plaats, waarbij een onder-officier werd gedood. De orde is thans hersteld. ITALIË. Mussolini over de taak der fascistische bieden. Ro m e, 2 4 Aug.- (Stefani). De Popoio dltalia meldt, dat op een bijeenkomst van ver tegenwoordigers van de fasdtischc bladen Mussolini hun taak als volgt heeft omschreven: „Waken tegen de vijanden van centrum en rechterzijde zonder links uit het oog te ver liezen. Veroordeeling van persoonlijk optreden van foscisten, die zich in de plaats der regee ring stellen. Afkeuren van elk geschil in den boezem van het fascisme. De verkiezingsver- wachtingen den bodem inslaan, daar de verkie zingen sine die verdaagd zijn." De Popoio voegt hieraan toe, dat dom Sturzo en senator Albertini de vijanden van centrum en rechterzijde zijn, die Mussolini speciaal op het oog had. De kwcstic-Fiume. Rome, 24 Augustus (Stefani). Stefani verneemt, dat Mussolini de Italiaansche-Zuid- Slavische commissie voor de oplossing van het vraagstuk van Fiume verzocht heeft haar werk zaamheden voor het eind van Augustus te vol tooien. TSJECHO-SLOWAKIJE. DE MIJNWERKERSSTAKING. Praag, 24 Aug. (B. T. A.) De algemeene mijnwerkersstaking duurt onveranderd voort. Er hebben geen incidenten plaats. Pogingen tot onderhandelen hadden geen resultaat De voor stellen, die de werkgevers thans doen, schijnen onaannemelijker don die voor het uitbreken van de staking gedaan werden. De bladen voorspellen, dat de stoking nog lang zal duren. OOSTENRIJK. FELIX AUSTRIA. In een deel onzer editie van gisterenavond is weggevallen, dat het bericht onder boven- staanden titel werd ontleend aan de Tel. POLEN. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK. 50 dooden, meer dan 100 gewonden. Warschau, 25 Aug. (V. D.) Tusschen Wilna en Worschau is een trein gederailleerd en in de rivier gestort. Er zijn 50 dooden en meer dan 100 gewonden. TURKIJE. DE RATIFICATIE VAN HET VERDRAG VAN LAUSANNE. De ontruiming van Turksche ge bied door de geallieerden. Constantinopcl, 24 Aug. (B. T. A.) Adnan bey heeft gisteren aan de geallieerde hooge commissarissen een nota van Ismed pas ja overhandigd, waarin deze zegt, dat tenge volge van de ratificatie van het verdrag van Lausanne de bepaling van art. 1 van het pro tocol nopens Karagatsj, Imbros en Tenedos van kracht wordt. De genoemde grondgebieden zul len op zijn laatst op 15 September aan de Turksche overheden moeten worden overge dragen. Adnan bey verzocht de hooge com missarissen de nota aan Griekenland te willen mededeelcn. Londen, 2 4 Aug. (N. T. A. Draadloos). De jïngelsche hooge commissaris te Constanti nopcl heeft officieel den geallieerden opper bevelhebber, Sir Harington, in kennis gesteld van de ratificatie van het verdrag van Lou- sanne door de Nat Verg. te Angora en hem gevraagd de noodige maatregelen te willen ne men voor de ontruiming van het Turksche ge bied. Constantinopel, 24 Aug. (R.) He denavond zullen drie transportschepen met troepen Constantinopel verlaten, PALESTINA. De Hcdzjos en Palestina. P a r ij s, 2 4 Aug. (N. T. A. Draadloos). Dc Daily Express verneemt ven zijn correspon dent in Palestina, dat dc koning van den Hedz- jos een proclamatie aan de Arabieren in Pa lestina zou hebben gericht, waarin wordt voor gesteld, dat Palestina een autonoom deel zol uitmaken van de Arabische federatie. De ko ning van den Hedzjas zöü hieraan hebben toe gevoegd, dot, indien Groot-Brittannië zijn Pa- lestina-politiek niet bereid is te wijzigen, bij het Engclsch-Arabisch verdrag niet zou kunnen on- dertcekenen. De Staatscourant van gister bevat de vol gende Kon. besluiten wederom tijdelijk benoemd tot leeraor aan de Rijkshoogere burgerschool te Breda J. A. W. Groenewegen Jr.; wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijkshoogere burgrschool te Warffum W. J. Bouman en J. Petersen aon den luitenant ter zee der 2de klasse P. van Popta, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der le klasse der Orde van St. Olaf van Noorwegen aan A. Nolet, wijnhandelaar te Nijmegen, ver lof verleend tot het aannemen van de benoeming tot Officier d"Académie. HET REGEERINGSJUBILEUM. Ontvangst van het corps diplo matique. De hoofden der verschillende bij het Hof der Koningin geaccrediteerde gezantschappen zul len op 31 Augustus e.k. met hunne echtge- nootcn door H. M. de Koningin ten Koninklij ken Poleize, Noordeinde, worden ontvangen tot het aanbieden van gelukwenschen. Deze ontvangst waarop de gezanten in ambtsgewaad zullen verschijnen, zal plaats hebben des namiddags tusschen half zes en kwart over zessen. Ten half zeven ure daarna worden door de Koningin, op een ontvangst in gala, de hoofden der Departementen van Algemeen Bestuur en verdere hoogste regeerings-autoriteiten te 's-Gravenhnge in de gelegenheid gesteld Hare Majesteit gelukwenschen aan te bieden. Die gelegenheid wordt daarna opengesteld voor de leden van Harer Majesteit's Hofhou ding en de leden van de Hofhoudingen der Koningin-Moeder en van den Prins. De Haagsche feesten. Nodot <3e Koningin in den middag van 31 Augustus ten Koninklijken Paleize te den Haag na Haren intocht van de Wittebiug af zal zijn teruggekeerd, zullen ten 2 uur de vroeger ver melde vereenigingen voorbij het Paleis trekken, bij welk feestelijk défilé ook de Koningin- Moeder met gevolg tegenwoordig zal zijn. Ten 3.15 zol de Koningin, weder vergezeld door de Koningin-Moeder naar de Mulieboo: vertrekken tot het bijwonen van de op dat veld plaats hebbende feestelijkheden (cantate, aan bieding medaille, défilé van besturen met vaan dels). Het vertrek van het Malieveld zal omstreeks half vijf plaats hebben. Omstreeks half 10 's avonds wordt uitgere den voor het bezichtigen van de illuminatie cn het bijwonen van het vuurwerk in do Malie baan. Ook bij deze beide ondcrdeelen van het feestprogramma zal de Koningin-Moeder aanwc zig zijn. Op Zaterdag 1 September zal de Hooge Ju- bilaresse circa 2 uur 's namiddags uitrijden voor het kinderfeest op het Malieveld, het ma ken van een rijtoer daarna over Scheveningcn. het bijwonen van de sportdemonstratie o.1 Houtrust, en terugrit door het Blocmcnkwor- tier, over Goudsbloemplein, Valeriusstraat enz. 's Avonds bezoekt de Koningin het concert te Scheveningcn. Dinsdag 4 September wordt des namiddags tusschen half vier en half vijf de tentoonstel ling van trekpaarden in het Malieveld bezocht. De Koningin zal Woensdag 5 September ten ongeveer 1 uur van het Hollandsche spoorsta tion te' 's-Gravenhage naar Amsterdam ver trekken, waar de aankomst aan het Willems parkstation ten 2 uur 10 minuten zol plaats hebben. Tegen 4 uur Wordt de Koningin dan, na den intochtsrit, in het Koninklijk Paleis op den Dam verwacht, waarna de vaandelgroet zal plaats hebben. Een plechtige Mis voor het Haagsche garnizoen. Hedenmorgen half negen is in de Heilige Je- cobuskerk in de Parkstraat door de militairen van het Hoagsch garnizoen cn genocdigden een plechtige Heilige Mis opgedragen door den hoofdaalmoezenier kolonel Evers, geassisteerd door den aalmoezenier majoor Noordman en den hulpaalmoezenier kapelaan Villy. Deze plechtige Heilige Mis werd opgedragen nacr aanleiding van het regceringsjubileum der Ko ningin. Deze zeer druk bezochte godsdienst oefening werd bijgewoond door tal van opper-, hoofd- en subalterne officieren, waaronder gene- raal-majoor J. M. Benteyn, gouverneur der resi dentie, kolonel W. Laatsmon, plaatselijk com mandant, luitenant-generaal Muller Massis, com mandant van het veldleger, luitenant-géneraal Von Tuylen, commandant van de vesting Hol land de gepensionneerd luitenant-generaal Do Block burgemeester mr. J. A. N. Patijn en de wethouder van Openbare Werken, de hoer A. C. van Vuuren, voorts tal van genocdigden en militairen van alle rangen. Tijdens de Heilige Mis sprak kolonel Evers een kernachtige red? uit, verband houdende met het 25-jarig regee- ringsbeleid van de Koningin. Nader wordt ons gemeld, dat de mis werd bijgewoond door Dumonceau, opperceremonie- meester van H. M. de Koningin, generaal-ma- joor P. Huizer, sous-chef van den generale© stof, kolonel H. C. J. ter Beek, commandant van dc brigade grenadiers en jogerskolonel G. J. A. A. baron van Heemstra, commandant van het 2e regimenV, huzarengep. generen! jhr. Von Suchtelen von de Hnereschout-bij- nacht Gooszcn, benoemd commandant der zee macht in Ned.-Indië de kapiteins ter zee K. F. Sluijs en B. Schreudersde oud-ministers Kolkman en Alting von Geusau, baron E. B. F. F. Wittert van Hoogland, lid van het ka pittel der souvereine orde van Malta, lid der Eerste Kamerbaron E. van Voorst tot Voorst, ridder in de souvêreino orde van Malta mr. ter Pelkwijk, gemeente-secretaris van den Hnag; mr. Lcdebour, advocaat-generaal bij den Hoo- gen Road, en voorts verschillende besturen van R.-K. instellingen en vereenigingen. Het zangkoor voerde uit de Missa Sccunda van M. H. von 't Kruis, Ave Maria van Witt, en Domine salvarn fac van A. Gieszen. Solisten waren P. van den Oever, tenor, en Jos van Bommel, bariton. Het huldeblijk der grena diers cn jagers. Wij hebben reeds gemeld, dat de Koningin erin heeft toegestemd, dot de regimenten grenadiers en jogers a.s. Maandagochtend haar een hulde komen brengen en dat bij die gelegenheid na mens dc beide regimenten de aanbieding plaats heeft van een huldeblijk, een monumentale staan de lamp, waarvoor de bijdragen op ruime schaal uit alle rangen der brigade zijn binnengekomen. Het huldeblijk zal Maandagochtend worden aangeboden nabij het buitenverblijf van de Ko ningin, Den Ruygenhock, in tegenwoordigheid van alle deelnemers. De aanbieding zal op plech tige wijze geschieden door een commissie, die is samengesteld uit vertegenwoordigers van ver schillende rongen, zoowel van het actief dienen de als van het reserve-personeel. De commissie bestaat uit luitenont-kolonel J. C. Wagner, commandant van het regiment- ja gers; kapitein der jagers jhr. E. L. H. Goldman; kapitein der grenadiers jhr. J. H. Backer; reserve- kapitein der A. C. de Ncevc, Ie luitenant der Jagers «LM. Wins, Ie luitenant der Mil. Adm. J. H. a/en Hoorn, reserve le luitenant der grenadiers Ir. P. H. Goedhart, adjudant-onder- officieren Van der Heide cn Beyers, vaandrig Knook, sergt. maj. instructeur Frcni, sergeant !e kL Hermans, korporaal Valstar, grenadiers Draayer en Kraal cn de jager Mentink. De monumentale lamp is ontworpen en in tee- kening gebracht door kapitein jhr. Goldman en volgens diens ontwerp vervaardigd door do Edel- metpalbedrijven te Utrecht, terwijl de kop ge maakt is door de firma Mc-tz te Amsterdam. De lamp is, zoo lezen wij in de N.R.Ct., vervaar digd van donker getint brons; aan haar construc tie is een zinnebeeldige gedachte ten grondslag gelegd. Elke zijde van het zeshoekig voetstuk stelt voor een der zes oorlogsbatolions der beide regimenten die met zes leeuwenklauwen zich vastgrijpen in Neer lands bodem. Op elke zijde van hot voetstuk ontspruiten uit een viertal wor tels voorstellende de vier oorlogscompagniën een laurierstronk, die zich hoogerop met de onderen vereenigt tot een opgaanden stam. Op circa 1.35 M. van den grond vertakt de stam zich opnieuw, thans tot zeven takken, waarvan zes tezamen de koningskroon steunen als sym bool van trouw oan de kroon. De zevende tak gaat recht omhoog en vertakt zich in tweecn voorstellende de beide regimentsstaven elke tak

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 9