I. GRDSTtNDSRST Bezoekt tyet Attractieterrein om tyet gebouw NECOFA. Entrée 20 cent FORTMANN HEHENKAMP, Langestraat 63. - Tel. 88. Heeren Zwarte Rijg Bottines vanafff 7.50 Bruine Zwarte Lage schoenen Bruine Pantoffels 9.00 -9.00 -8.00 -4.50 II Langestraat 82 AMERSFOORT Dames Laarzen vanaf f 5.O0 Schoenen - 4,25 Bruine Molières,, 6.50 Schoenen,, - 5.50 - 3.75 Pantoffels WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN &Zn. TELEFOON 145 Gewas 19Z0 Raymond Macau Gewas 1917 St. Emilion Per flesch F 1. F 1.60 Per Anker F 40.- F 65.- YOGHURT KRACHTOVERBUKG Hebt U een Taxi of Auto noodig? Bel dan op No. 42 sV\{> B.SCHOOLEMAN STADSNIEUWS. TAPIJTEN EN BEDDEN. «maw COMPLETE MEUBILEERING. SPORTNIEUWS 99 99 9* 99 99 99 99 Telefoon no. 80 99 99 99 1 99 UTR.STRAAT 17 Dagelijks versch verkrijgbaar -: bij de Melkinrichting AMERSFORTIA Lajeuc; 2 - Tel. 262 KORTER ARBEIDSTIJD HEER - ARBEIDSPRESTATIE gezant tegenwoordig zal zijneen vertegen woordiger (Rev. R E. Cobb met echtgenoote en Zoon) van the Collegiate Reformed Dutch Church of the City of New 7ork, voorzitter Reverend Sizoode heer Joseph Simmons, als vertegenwoordiger van de Netherlands Cham ber of Commerce at New York, enz. en zijn echtgenoote, als vertegenwoordigster van de „Society of Holland Dames" de heer William Gorham Rice, als vertegenwoordiger van de Netherlands American Foundation; de heer John T. Parkerson, Manager van de Film-Cor- ^tó^CLCCTRO-TtCHNISCM BUPE4U AMtfcSfOQPT - RA0I2 TEter 423 commissie en 20 vrijwilligers van verschillenden rang. Illuminatie der MiddachteT Allee. Duizenden zijn Maandagavond naar De Steeg getogen om de electrische illuminatie van de Middachterollee te zien, waarmede de viering van het regeeringsjubilcum werd ingeleid. Bij de spoorwegviaduct te De Steeg was de drukte van fietsers zoo groot, dat van doorrijden een tijdlang geen sprake was. Ook van de zijde van Brummen kwamen in groote getale kijkers op zetten. Het effect verkregen door de eindeloos schijnende lichtlijnen van kleurige electrische lampjes, langs de hoog boven de straat zich hoepelende boomen, maakte zegt het Hbld. een grootschen indruk. De verlichting zog gisteravond worden her haalt. De Jubileumpostzegels. De directeur-generaal der Post- en Telegra fie maakt bekend, dat ingevolge het Kon. Be sluit van 16 Juni 1923 ter gelegenheid van het 25-jarig regeeringsjubileum van de Ko- Met wijziging van het vroeger medegedeelde, wordt vastgesteld, dal 5 Sept. voor de kanto ren te Neuzen, Hansweert -en Wemeldinge de gewone openstelling gehandhaafd blijft. Wijziging plan Staatsloterij. T)e trekkingen van de vierde klasse der 433ste Staatsloterij zullen worden gehouden 10, 11, 12 en 13 Sept. en die der vijfde klasse 24, 25, 26 en 27 Sept., I, 2, 3 en 4 Oct., 8, 9, 10 en II Oct., en 15, 16, 17 en 18 Oct., terwijl de laatste 100 nommers Vrijdag 19 Oct. zullen worden getrokken, alles in plaats van op de dagen in het plan vermeld, in verband met de feesten, welke gevierd zullen worden ter gele- genheis van de herdenking van de 25-jarige segccsing van de Koningin. GEMOEDSBEZWAREN. Tegen een hulde aan de Koningin. Men schrijft aan De Tijd Van de militaire hulde-demonstratie. Maan dag voor de Koningin gehouden, hud Zaterdag de voorbereiding plaats. De troepen begaven zich toen reeds naar den Ruigcnhock, om het tciTein te verkennen, enz. Bij deze gelegenheid heeft de algomeenc be-" velliebber tot de soldaten gezegdwie ge moedsbezwaren heeft tegen de huldiging van H. M., kan dit nu vrijelijk te kennen geven. Hierop traden 18 jagers, 22 grenadiers en 4 sergeants uit het gelid, die dus konden thuis blijven. Twee dier grenadiers moeten later weer tot andere gedachten zijn gekomen. DE OPENING DER STATEN-GENERAAL. Op 18 Sept. Dc Ko*tinpi zal Dinsdag 18 September per soonlijk de nieuwe zitting van de Staten-Gene- raal openen. dam, 27. Rutgers, 28. Janssen. C. Revolver 25 M.I. Cremer, 2. Tap, 3. ten Geuzendam, 4. v. Dijk, 5. v. d. Linden, 6. G. Annevelinck, 7. v. Rijswijk, 8. Snor, 9. Dumer- niet, 10. Huiszoon, 11. Brons, 12. v. Achter- bergh, 13 Scholte, 14. Hersche, 15. E. Anne velinck, 16. Arcndscn, 17. Uiterwijk, 18. Karre- man, 19 Leegsma, 20. Bulder, 21. Huiskens, 22. Hermsen, 23. v. Rijthuizcn, 24. v. Rijn, 25- Rut gers, 26. Hoytema, 27. v. d. Kamp, 28. Jans sen. Eindstand schieten 1. v. d. Linden, 2. Tap, 3. Snor, 4. Hermsen, 5. Huiszoon, 6. Cremer, 7. Scholte, 8. v. Achterbergh, 9. Bulder, 10. v. Dijk, 11. Huiskens, 12. ten Geuzendam, 13. Dumerniet, 14. Arendsen, 15. G. Annevelinck, 16. v. Rijn, 17. Brons, 18. E. Annevelinck, 19. Leegsma, 20. v. Rijswijk, 21. Hersche, 22. v. Rijthuizcn, 23. Uiterwijk, 24. v d. Kamp, 25. Hoytema, 26. Karreman, 27. Jansen, 28 Rut gers. Zwemmen 300 M. binnen 10 minuten: 1. Huis kens, 4 min. 41 sec.2. v. Achterberg, 4 min. 46sec.3. Janssen, 4. ten Geuzendam, 5. Dumerniet, 6. Brons, 7. v. ^1. Linden, 8. v. d. Kemp, 9. Lecgsmo, 10. Uiterwijk, 11. Snor, 12. v. Rijn, 13. Cremer, 14. Huiszoon, 15. Arcnd scn, 16. Scholte, 17. G. Annevelinck. 18. Rut gers, 19. Karreman, 20. Hersche. 21. Hermsen, 22. v. Dijk, 23. Tap, 24. v. Rijthuizen. Vier heeren gingen niet te water. Kunst en Wetenschap. LOUIS BOUWMEESTER. Alle hoop nog niet vervlogen. Gisteravond omstreeks twaalf uur was, naar het Hbld. meldt, de toestand vair den heer Bouw meester aldushij had geen temperatuursver- hoogingzijn pols was goedhet slijm-opgeven was beter dan 's middagsde algemeene lichaamstoestand was niet onbelangrijk gunstiger dan gistermiddag en de vrees, dat longontsteking zal optieden, is dan ook bij den behandel en den geneesheer nog slechts in zeer geringe mate i aanwezig. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat het Bureau van den Burger lijken Stand op 31 Augustus 1923, (Verjaardag van R M. de Koningin) voor het publiek ge opend zal zijn des voormiddags van half negen tot negen uur, uitsluitend tot het doen van aan giften van geboorten of overlijden. De hiervoor noodige aangïfen moet geschic- den aan het gemeentehuis mondeling of. schrif telijk tusschen acht uur cn kwart over acht van dien dag. Amersfoort, 28 Augustus 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, K. KAAN Jzn. v. RANDWLJCK. Burgemeester en Wethouders om advies. Adres van den Rector van het Gymnasium, ingekomen 27 Augustus 1923, houdende ver zoek de verplichte pensioenstortingen voor de leeraren van het .Gymnasium te doen ingaan met 1 Januari 1924, behoudens voor diegenen die reeds met 1 Januari 1920 van die stor tingen werden vrijgesteld. Tc behandelen bij punt II der agenda. Adres d.d. 25 Augustus 1923 van de Af- deeling Amersfoort en van den Nedcrlandschen Bond tot bescherming van zuigelingen, hou dende verzoek een subsidie van 750.— te mogen ontvongen voor het jaar 1924, voor het Consultatiebureau, moeder- en bakercursussen, verspreiding van lectuur enz. en het verleenen van een subsidie voor de zuigelingenzorg aan het Groene Kruis uitdrukkelijk afhankelijk te stellen vnrt de voorwaarde, dat de door het Groene Kruis aangestelde zuigelingenzustcr ook haar diensten verleent aan het consultatiebu reau van den Bond en voor het huisbezoek oan die zuigelingen, waarvoor dc leider zulks noodig oordeelt. Burgemeester en Wethouders om advies. Schrijven d.d. 26 Augustus 1925 van S. Spij ker, waarin hij er op wijst, dat hij recht van uitweg heeft naar den Soestenveg cn verzoekt, dat zijn recht niet wordt aangetast in verband met het bouwen van woningen en het aanleg gen von wegen aldaar. 2. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van eervol ontslag aan A. P. Louman, als lid van de Commissie van Toezicht op het Middel baar Orjderwijs. Aangenomen. 3. Mededeeling van B. en W. naar aanlei ding van de vraag van mr. L. Stadig, om te onderzoeken of in verband met het aantal kin deren en de rijksvergoeding der onderwijzerssa larissen het aantal openbare lagere scholen moet worden ingekrompen. Wordt aangehouden, aangezien Mr. Stadig afwezig is. 4. Voorstel van B. en W. inzake verdeeling van de leerlingen over de verschillende open bare lagere scholen. Mej. Middelburg hoopt dat in het voor stel nog cenige verandering zal worden ge bracht. Ann de getallen is niet veel waarde te hechten, deze veranderen nog eiken dag, maar als geen nieuwe leerlingen moeten worden aan gekomen, waarom dit dan niet olleen gedaan ann de z.g. dubbele scholen. De heer N o rdewier herinnert er aan, poretion te New York City, die de Koningin een film zal aanbiedendr. F. van Engelenburg, ter aanbieding van een adres van gelukwen- sching van de Regeering der Unie van Zuid- Af rika en van Nederlanders. Hierbij zal tegen woordig zijn de Engclsche gezant te 's-Gra- venhage. Het huldeblijk van den bijzond. vrijwilliger landstorm. Het huldeblijk dat de bijzondere vrijwillige landstorm aan de Koningin zal aanbieden, be staat uit een in vijf deeien gebonden album, waarin voorkomen 34.000 hand teek eningen van vrijwilligers en van leden der landstorm-com missies. Het eerste deel bevat: de opdracht van den bijzonderen vrij willigen landstorm, de oorkonde van aanbieding, de hond- teekeningen van de nationale landstormcom missie, een historisch overzicht van het ont staan en de ontwikkeling van het instituut, een kaartje, aangevende de grenzen van de land- stormverbanden, de handteekeningen van de korpsen motordienst, vaartuigendienst en spoor wegdienst en de handteekeningen van de vrij willigers uit de verbanden Friesland, Groningen, Drenthe, Vollenhove, Twente en De Ussel. De overige verbanden zijn verdeeld over het tweede derde en vierde deel; deze bevatten eveneens de handteekeningen van de vrijwilligers. Voor de handteekeningen van de vrijwilligers van elk verband zijn die van de leden der gewestelijke commissie in het verband geplaatst, waarboven het wapen van de provincie, c.q. de wapens van drie belangrijke plaatsen in het verband. Het vijfde deel houdt in een verzameling fo to's, welke op den bijzonderen vrijwilligen land storm en op de vrijwillige -landstormkorpsen motordienst, vaartuigendienst en spoorwegdienst betrekking hebben. De aanbieding zal plaats hebben op 6 Sep tember ten Paleize te Amsterdam, waarbij de voorzitter der nationale landstormcommissie, de heer L. F. Duymaer van Twist, lid. van de Twee de Kamer, de gevoelens van de bijzondere vrij willige landstorm jegens Hare Majesteit en Haar Huis zal vertolken. De deputatie, welke hierbij zal tegenwoordig zijn, wordt gevormd door de leden der nationale landstormcommissie, 80 leden van gewestelijke ningin, van rijkswege jubileumpostzegels wor den uitgegeven in de waarden van 2, 5, 7M, 10, 20, 25, 55 en 50 cents en van I, 2,50 en 5. De jubileumpostzegels van 2 ,714, 10, 20, 25, 35 en 50 cents dragen de beeltenis van de Koningin, die van 5 cent, 1, 2,50 en 5 vertoonen een troonende figuur met scepter en rijksappel. Op de jubileumpostzegels zijn de bepalingen van toepassing, welke gelden voor de .gewone postzegels. Zij zijn mede geldig in het inter nationaal verkeer. Van 31 Aug. o.s. zullen bij de post-, bij en hulppostkantoren eenigc soorten van de hier bedoelde zegels verkrijgbaar zijn. De overige soorten jubileum^egels worden, na gereedko- ming, geleidelijk verkrijgbaar gesteld. Dc post-, telegraaf- en telefoon kantoren op 6 September. De directeur-generaal der P. en T. maakt in de St. Ct. bekend, dat 6 Sept., den dag waarop de huldiging van de Koningin te Amsterdam zal plaats vinden, de rijkstelegraaf- en tele foonkantoren ,de post-, telegraaf- en telefoon kantoren, de hulppost-, telegraaf- en telefoon kantoren, de hulptelegraaf- en telefoonkanto ren en de huiptelegraafkantoren, alsmede de telegraaf- eiy telefoonstations, met handhaving overigens van hun diensttijd op werkdagen, tusschen 10 uur v.m. en 1 8ur mm. en 5 en 6 uur n.m., alsmede (voor zoover de gewone sluiting niet reeds vroeger plaats vindt) te 7 Vj uur n.m. gesloten zullen zijn. Uitgezonderd van de regeling zijn de kan toren Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage, welke voor den telegraaf- en telefoondienst, benevens de post-, telegraaf- en telefoonkan toren Hoek van Holland, IJmuiden en Vlissin- gen, welke vooi den telegraafdienst doorloo- pend opengesteld blijven, en voorts de kanto ren te Neuzen, Hansweert en Wemeldinge, welke hun gewonen dienst volgen, terwijl de sluiting verder niet wordt toegepast op de Rijkstelegraaf- en telefoonkantoren in de hoofd plaatsen der provipcien en het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Assen, met dien verstan de, dat deze kantoren (behalve 's Gravenhage) in elk geval te 9 uur n.m. sluiten. Vijfkemp voor ond.er-officieren. Onder buitengewoon ongunstig weer begon gisterochtend de vijfkemp voor onderofficieren met het schieten. De uitslag was A. Geweer M 95 500 M. Vrije houding. Tel ling 18. Minimumeisch 32 punten 1. M. C. v. d. Linden, 2e Sch. Cie. Reg. Jag. Waalsdorp 2. Chr. Hermsen 2e Sch. Cie. I9e R I. Arnhem3. C. Huiszoon Serg. 16 R. L. A'foort4. A. Bulder, sergL 20 R. I. Harder wijk 6. C. Huiskens Res Wachtm. Ie reg. Huz. A'foort; 7. H. A. Snor, v.achtf. S. V. O. A'foort8. S. van Dijk, adj. O. O. Pikeur Cav. Dep. Haarlem .9. C. J. Tap, sergt. staf. Reg. Jagers, den Haag10. A. Cremer, adj. O. O. Inst. Ie reg. Huz., A'foort12. E Annevelinch, sergt. 20 R. I. Harderwijk 13. R. M. v. Ach terbergh, wachtm. Ie R. Huz., A'foort14. A. W. Jansen, wachtm. Ie R. Huz. A'foort15. G. R. v. Rijthuizen, serg. Ie Sch. C. Reg. Jdgers, Waalsdorp 16. G. Annevelwich, sergt. Ie reg. inf. Harderwijk 17. R J. Brcns, Wachtm. 4e r. V. A. Ede: 18 C. Dummemiet serg. 7e R. I. Harderwijk 19. D. Leegsma, Serg. reg. Jagers Den Hoog 20. J. v. d- Kamp, serg. Mitr. Pel. Reg. Gr. Den Haag; 21. Uiterwijk, serg. 20 R. I. Harderwijk 22. J. J. v. Rijn, wachtm. Kon. Mar. Den Bosch; 23. van Rijswijk sergt. 20 R. I. Harderwijk24. N. E. Arendzen, wachtm. 5e R. I. Veldart. A frt; 25. J Hoytema, cadet sergeant. Kon. Mil. Ac. Breda 26. J B. G. Rutgers, wachtm. Ie reg. huz. A'foc-rt27. M. Hersche, serg. reg. Jogers D enHaag28. A. Karreman, wachtm. cav paarden dep. Haarlem. B. Geweer. Sneele juisthcidsschot 100 M. 1. van Rijn, 2. Hermsen3. Snor 4. Tap5. Arcndscn6. von Achterbergh, 7. Hoytema 8. v. d. Liinden 9. Huiskens, 10. Bulder. 11. v. d. d. Komp, 12 Scholte, 13. Leegsma, 14. Huiszoon, 15. Hersche, 16. Cremer, 17. Dumerniet, 18. v. Rijthuizen, 19. Uiterwijk, 20. Brons, 21 Karre man, 22. E. Annevelinck, 25. van Dijk, 24. G. Annevelinck, 25. van Rijswijk, 26. ten Geuzen- Raadsverslag. Openbare vergadering van den Raud der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 28 Aug. des avonds 7 uur. Voorzitterde Burgemeester. Afwezig de hecrenJoiissen, Heere, Stadig, Voskuilen cn Kroes. Na opening der vergadering worden de no tulen der vorige vergadering vastgesteld, zoo als ze ter visie hebben gelegen. Ingekomen zijn o.a. de volgende stukken en mededeelingen. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 31 Juli 1923, waarbij verdaagd wordt hun beslissing op het Raadsbesluit van 22 Juni 1923, strekkende tot ingebruikgeving van lo kalen aan het Rijk voor de oprichting van Rijksdagnormaallessen. Kennisgeving. Besluit von Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 14 Augustus 1925, waarbij gehandhaafd wordt het Raadsbesluit von 26 Juli 1925, tot toelating von Dj. A. G. van der Heide als lid van den Gemeenteraad. Kennisgeving. Adres van het Kruisverbond en de Maria- vereeniging houdende verzoek tijdens de jubi leumfeesten een tapverbod uit te vaardigen, al thans het sluitingsuur voor de café's alsdan niet later to stellen. In honden van den Burgemeester ter afdoe ning. Schrijven van Burg cm. en Wethouders van Amersfoort d.d. Augustus 1923, houdende me dedeeling, dat B. Leeuwenkamp zijn verzoek om hem een perceel boschgrond aan de Berchman Wuytiersloan in huur af te staan, heeft ingetrokken. Kennisgeving. Adres van de Amcrsfoortsche Reddingsbri gade d.d. 18 Augustus 1923, houdende ver zoek om eene subsidie van 250.te mogen ontvangen. In hunden van Burgemeestér en Wethouders om advies. Adres, ingekomen 23 Augustus 1923 aan A. Mulder Gs. houdende verzoek om verbetering van den Hagcnwegl dat in de vorige raadszitting namens B. en W. is gezegd, dat het niet in de bedoeling lag meerdere scholen op te heffen. Maar met dit voorstel voor oogen kunnen we aon dat ant woord twijfelen daar het praktisch neerkomt op de opheffing van 3 scholen. Er zijn 2150 leerlingen, maar van terzijde heb ik vernomen, dat er nog 131 leerlingen zoek zijn. Dan komen we dus over de 2200 leerlingen. En in de raadsvergadering van Juli was het voorstel gebaseerd op 2180 leerlingen. Nu zie ik absoluut niet in waarom thans oen andere gcling moet worden genomen. Er is niets veranderd en waarom nu aan 3 scholen geen nieuwe leerlingen moeten worden aangenomen dat begrijp ik niet. De heer Boas heeft gehoord,dat deze cij fers veronderd zijn. Is het ook mogelijk, dat het voorstel gewijzigd wordt, zoodat minder klassen worden weggelaten. De Voorzitter heeft bericht ontvangen dat er nog 56 aangiften zijn ingekomen voor de eerste klas. In verband daarmee zou het voorstel in dier voege gewijzigd kunnen wor den, dat B. en W. gemachtigd worden te han delen in den geest van het v oorstel. De heer Noordewier ziet niet in waar om die machtiging aan B. cn W. moet ver leend worden en dan is dc basis er waarop de vorige regeling getroffen werd. Er gaan ge ruchten dat aan het openbaar onderwijs ge knauwd wordt. We kunnen dit thans in het midden laten maar ik wil wel zeggen, dat mijn vertrouwen in het college ten opzichte van het onderwijs geschokt is. Laten we geen nieuwe onrust wekken moor den toestond laten zooals die is. Dc heer v. Veen wijst er op, dat als geen nieuwe leerlingen worden opgenomen op die scholen het odium rust, dat ze worden opge heven. Dat is ccn slecht ding, zelfs gevaarlijk, wont we weten niet hoe de toestand volgend jaar zal zijn. Het aantal nieuwe aangiften zal nog wel grooter worden, en dan is het toch niet zoo strikt noodig die eerste klassen op te heffen. Dat geeft eenige bezuiniging maar don zit daar achter welke scholen zullen wor-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2