AMERSFOORTSCH DAGBLAD „DE EEMLANDER" p°"derdages6p«. 1923 buitenland. bInnFnland. TWEEDE BLAD. DAMES-MODE-MAGAZIJN Tennis- en Gymnastiek Kiseding JOH. VAN DIJK 22e Jaargang No. 58 DUITSCHLAND. Ja Een waardevast betaalmiddel. Berlijn, 5 Sept. (W. B.) Het Berl. Tagebl. schrijft, dat de besprekingen over de instelling van een waardevast betaalmiddel in vollen gang zijn. Volgens het blad zouden in hoofdzaak twee plannen besproken worden, n.l. een plan tot de uitgifte van rogge-biljctten en één be treffende de uitgifte van goudbiljetten door een nieuw op te richten goudmarkbank, waarvan het kapitaal circa 200 h 250 millioen goud mark zou bedragen^ betaalbaar in goud of de viezen. Pe uit te geven biljetten zouden be halve door de het kapitaal vormende deviezen en goudwissels ook door credietwaardige krin gen worden gegarandeerd Verder wordt ook aan een subsidiegarantie van industrieelc en landbouwkiingen tot een bepaalde hoogte ge dacht. Volgens de Berl. Lokalanz. vond hedenmiddag in het rijksministerie van financiën een bespre king van de kwestie van de verschaffing van een waardevast betaalmiddel plaats, waaraan toonaangevende Duitsche economische kringen deelnamen. SPANJE. DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. Madrid, 4 Sept. (B. T. A.) De minister raad heeft eenstemmig het rapport van den centralen staf goedgekeurd, daarbij vaststel lend, dat dit geen wijziging beteckcnde van de protectoraatspolitiek in Marokko, maar zoo noodig een krachtig gebruik van de militaire macht tegen de rebellen. De militaire actie zal steeds in verhouding staan tot de economische capaciteit van het lnnd. ITALIË. HET CONFLICT MET GRIEKENLAND. Dc Houding van den Volkenbond. G e n v e5 Sept. (B. T. A.) De Raad van den Volkenbond vereenigdc zich hedenochtend in openbare zitting. Hij hoorde Salandra oan, die eerst enkele aanvullende inlichtingen gaf over het bombardement van Korfoe, en vervolgens het standpunt van de Itoliaansche regeering voorlas, waarin wordt gezegd, dat de moord op de Italiaansche missie tegelijk een beleedigini vormt van den gezontenraad, van wie dc missie uitging, en van de waardigheid en eer van Ita lië. Daar de gezontenraad begrepen heeft, dat de moord niet ongestraft kon- blijven en Grie kenland zijn verantwoordelijkheid ervoor schijnt te hebben erkend, was Italië verplicht bestraffing van de schuldigen.cn schadeloosstellingen te eischen. Het is daarom, dat het panden heeft genomen, hetgeen des te meer noodig was, omdat de niet-erkende Grieksche regeering niet voldoende vertrouwen kon inboezemen. Aan den gezontenraad komt het recht toe de schending van zijn verordeningen te straffen. Indien de Volkenbond zich, zonder de beslis sing van den gezontenraad af te wachten, zou lecnen voor de Grieksche manoeuvre zou hij zijn bevoegdheid te buiten gaan. De Itoliaansche regeering verklaart, det de Volkenbond incom petent is. Daarentegci? erkent geheel Europa de competentie van den gezontenraad. Italië houdt vol, dat inroeping van de tusschenkomst van den Volkenbond slecht kan plaats hebben, indien alle belanghebbende partijen daarmede occoord De bezetting van Korfoe hqeft niet het minste vijandige karakter en vormt geenszins een ge vaar voor oorlog, er is zelfs geen breuk in de diplomatieke betrekkingen. Het is niet noodig de artt. 12 en 15 van het Volkenbondspact in te roepen. Het bestaan van den Volkenbond belet de naties niet afzonderlijk te handelen ter verdedi ging van haar eer. Italië is steeds bereid zijn internationale verplichtingen na te komen, maar de Volkenbond moet de grenzen van zijn juris dictie erkennen. De Italiaansche regeering eischt onherroepelijk dat de Volkenbond het verzoek van Griekenland niet inwilligt Politis betwistte uit naam van Griekenland dat dit land, door zich tot den Volkenbond te wenden, had getracht aan zijn verantwoordelijk heid te ontkomen. Griekenland erkent, dat het verplicht is schadeloosstellingen te betalen, maar vraagt, dat men het bewijs levert dat het de «•ilgeheelc verantwoordelijkheid voor het gebeur de draagt. Het vraagt het volle licht. Politis verwierp de beweringen van Salandra en ver klaarde dat Griekenland den plicht had zich. tot den Volkenbond te wenden, liever dan zich over te leveren aan gewelddaden. Het is aan den Raad, zeide hij, zich uit te spreken, maar indien het standpunt van Italië triomfeerde, zou hot de ineenstorting beteekenen van den Vol kenbond. De president van den Rood stelde voor over het gesprokene na te denken. Robert Cecil erkende de beteekenis van het Italiaansche document en verzocht den raad morgenochtend weer bijeen te komen. Op Cecil's verzoek werden artikelen van het pact voorge lezen, 'waarin de statcn-lcden zich verbinden eikaars integriteit te eerbiedigen en ingeval van geschil co arbitrage van den Volkenbond in te roepen. Cecil voegde hieraan toe, dat, indien deze bepalingen niet worden geëerbiedigd, het de grondslagen van Europa zelf zijn, die aan het wankelen worden gebracht. (Algemeene bewe- S'ing). Ten slotte verklaarde de president dat de le den van den Raad zelf dien datum van de vol gende bijeenkomst, die zoo spoedig mogelijk zal worden gehouden, zouden moeten vaststel len. Een breuk tusschen Italië cn den Volkenbond onvermijdelijk geacht? Uit Genève wordt d.d. gisteren aan het Hbl. geseind: Het ziet er hier donker uit. De breuk tusschen den Volkenbond en Italië schijnt on vermijdelijk. De Franschen, die tot dusver pro beerden dc kool en de geit te sparen, beginnen te wanhopen. Zelfs de kans om Itabë te ver zoenen met het denkbeeld, dat de Volkenbond het advies van den Gczantenraad zou vragen over de nieuwe Grieksche voorstellen, schijnt vervlogen na Salandra's onherroepelijke afwij zing van de competentie van den Volkenbond. Hoewel de Franschen sommigen kleinen sta» ten verwijten „tapage" te maken en zich meer om den Volkenbond dan den wereldvrede te be kommeren, vertrouwt men, dat de Raad op zijn stuk zal blijven staaft en dat hij het conflict aan durft met een groote mogendheid, gelukkig de (wakste der groote mogendheden. Het onderzoek van de Grieksche voorstellen door den gezanten- raad. Londen, 5 Sept (R.) Reuter verneemt, dot do gezontenraad de Grieksche voorstellen ter regeling van het Grieksch-Itaüaansch ge schil heeft aanvaard en thans waarschijnlijk zal overgaan tot het instellen van een commissie van onderzoek naar de moorden te Janina. Terwijl deze stap die zijde van het geschil zou regelen, blijft de kwestie van de bezetting van Korfoe over en, naar verluidt, is de gezanten- raad niet bevoegd deze te behandelen. Onge twijfeld zal dc Volkenbond zijn best doen een oplossing van deze kwestie te vinden. P a r ij s, 5 Sept. (B. T. A.) De gezanten- raad onderzocht hedenmorgen het antwoord van de Grieksche regeering op de nota betref fende den moord op de Italiaansche militaire missie in de streek van Janina. De raad nam er nota van, dat de Grieksche regeering zich bereid verklaart, in geval haar schuld mocht worden bewezen, olie schadevergoedingen, die de raad als juist mocht erkennen, te aanvaarden en dat de Grieksche regeering de instelling aan de hand doet van een commissie, die tot taak zal hebben hulp te verleenen bij de opsporing der schuldigen en welke commissie zou be staan uit gedelegeerden der drie mogendheden, die in de commissie tet regeling van de gren zen zijn vertegenwoordigd. De gezantenraad constateerde, dat het een beginsel van het internationale recht is, dat de staten verantwoordcb'jk worden gesteld voor de politieke misdaden en aanslagen, die op hun grondgebied worden bedreven. Dc road begon daarop onmiddellijk met de vaststelling van de wijze van het onderzoek. De tekst van dc beslissing van den gezanten- raad werd aan het secretariaat-generaal van den Volkenbond medegedeeld. Een verklaring van Mussolini. Rome, 5 Sept. (Stefani.) In den minister raad heeft Mussolini een korte verklaring af gelegd over de jongste gebeurtenissen op buitenlandsch-politick gebied. De buitenland- sche toestand, zeide hij, biedt niet veel nieuws in de laatste 24 uur. Mijn verklaringen van gisteren hebben, zooals te voorzien was, eenige opschudding veroorzaakt in Engeland en Ge- neefsche kringen. Zij hadden ten doel do kwestie van zekere buitenlandsche elementen, die de „kaartcnwisseling", die Griekenland heeft getracht te verrichten, hebben aanvaard, nog eens rijpelijk te doen overwegen. Laten wij derhalve met een gerust geweten en zeker van ons recht de besluiten afwachten, die de raad van den volkenbond zal willen nemen. Vervolgens deelde Mussolini de officieele be vestiging mede van de komst van den koning van Spanje te Rome, die in het laatste van November zal plaats hebben, welk nieuws met groote voldoening door het Italiaansche volk zal worden ontvangen. De Gricksch-Albcnc-c- sche grens gesloten. Rome, 5 Sept. (B. T. A.) De Epoca ver neemt uit Durazzo Wegens de gespannen be trekkingen tusschen Italië en Griekenland heeft de Alboneesche regeering gistermiddag de Grieksch-Albaneesche gTens gesloten. De kwestie van de schuld oan dqn moord op de Italiaansche missie. Athene, 5 S e p t (B. T. A.) De bladen ver zekeren, dat de eerste resultaten von het Griek sche onderzoek zekere aanwijzingen brengen, dat Albanecsche bandieten de schuldigen zijn. Twee herders hebben verklaard, dat zij de moor denaars gezien hebben; deze droegen de Albo neesche kleeding. De Britsche organisator van de Grieksche politie neemt deel aan het onder zoek. Een Albanecsch protest. Stefani publiceert een telegram van de Al- baneesche regeering, waarin wordt gezegd, dat het antwoord van Griekenland aan den raad van gezanten der Albanecsche natie krenkt en de verontwaardiging tegen de daad van Grie kenland heeft doen toenemen. De regeering heeft diplomatieke stappen gedaan om hierte gen krachtig te protesteeren, „want de laster lijke insinuaties aan het adres van ons volk worden gelogenstraft door het onweerspreke lijke feit, dat er in Zuid-Albanic geen enkele bende bestaat". ANNEXATIE VAN FIUME? Verschillende buitenlandsche berichten gewa gen van den zeer delicaten aard der relaties keizer en keizerin gezond en wel. Prins Hiro- hito vertoeft nog te Tokio; ook hij is gezond en wel. Drie leden der keizerlijke familie, die zich in de omstreken van Tokio bevonden, zijn dood. 'i 7- Een kobinetszitting in de open lucht. Osaka, 5 Sept (R.) De plechtige instal latie van het nieuwe kabinet heeft Zondag avond te Akosaka plaats gevonden op een open terrein. Deze buitengewone handelwijze wordt toegeschreven aan de vrees voor gevaar, in dien de plechtigheid binnenshuis zou zijn ge houden, daar de aardbevingen Zondagavond nog voortduurden. Na afloop der plechtigheid hield de nieuwe premier, admiraal 7amamoto, zijn eerste kabi netsvergadering buiten zijn officieele residentie. In deze vergadering werden de maatregelen voor de hulpvorleening besproken. Het lot der buitenlanders. Brussel, 5 Sept. (B. T. A.) De minister van buitenlandsche zaken deelt mede, dat de Belgische gezant te Tokio en zijn familie, even als het consulaire personeel, aan de catastrofe, die Tokio en Yokohama hebben verwoest, ont snapt zijn. Rome, 5 Sept. (B. T. A.) Volgens hier ontvangen berichten zou het Itoliaansche con sulaat te Yokohama verwoest zijn. De consul en het overige personeel hebben er echter het leven afgebracht. Te Berlijn is nog geen bericht ingekomen aangaande het lot van den Duitschcn gezant te Tokio Solf. Dc Duitsche regeering heelt de Amerikoanscne verzocht door troepen een on derzoek hiernaar te laten instellen. Nagasaki, 5 Sept. (R.) De Amerikaan- sche en Fransche ambassades en de Chineesche legatie zijn afgebrand. De Italiaansche ambas sade en de Poolsche, Zwitsersche en Tsjecho- Slowakische legaties zijn vernield. De Britsche ambassade bleef gespaard. De Japansche Bank is slechts gedeeltelijk ver nield en gemeld wordt, dat de kluizen intact zijn gebleven. Tol van buitenlanders omgekomen. Nagasaki,6 Sept. (R.). Dc correspondent von de Chicago Tribune te Kobe, uit Yokohamo aangekomen, meldt, dat 500 vreemde inwoners van Yokohama omgekomen zijn. De straten, waar dc vreemdelingen woonden, zijn veranderd in puinhoop en. Van de 200 bezoekers van het Grand Hotel zijn slechts enkolcn ontsnapt. Slechts één persoon ontkwam uit de Yokohoma- club, waar tijdens de aardbeving vele personen den lunch gebruikten. Het Oriental Polacc Hotel is letterlijk in den grond gezonken. De meerderheid der huizen van tusschen Zuid-Slavië en Italië. Het zou n.l. in de bedoeling van Italië liggen Fiume te an- nexeeren. Italië moet Zuid-Slavië in dit verband nieuwe onaannemelijke voorwaarden hebben ge steld. ALBANIË. NIEUWE MOEILIJKHEDEN BIJ DE, GRENSBEPALING. Rome, 4 Sept. (B. T. A.) De Epoca heeft een telegram uit Tirana ontvangen, inhouden de, dat de Zuid-Slavische gedelegeerde van dc missie tot afbakening der Albancesche grenzen een dringenden brief gericht heeft tot zijn Franschen collega om hem te verzoeken het plaatsen van grcnsteckenen ten Zuid-Westen van Skoetari te staken. Hij beweert, dat de Montcnegrijnscho bevolking bet gebied, dat aan Albanië toegewezen is niet wil ontruimen en hij voegt er aan toe, dat de Zuid-Slavische regeering niet bij machte is de veiligheid van do Fransche missie te verzekeren. Het Zuid- Slavische verzoek wordt te Tirana en Skoetari zeer druk besproken. Rome. 5 'Sept. (B. T. A.) Een telegTam aan de Giornale d'Italia uit Santi Quaranta zegt, dat met het oog op verwikkelingen, Al bancesche troepen, voorzien van machinegewe ren en artiyerie, bijeen gebracht zijn tusschen Georgioekoti en de plek, die de „Driehoek" genoemd wordt. JAPAN. DE AARDBEVING. Drie leden der keizerlijke familie omgekomen. Parijs, 5 Sept (B. T. A.) Volgens een te- legranv dat wij uit Tokio ontvingen, zijn de of het Japansche steuncomité gericht vrachtvrij vervoeren. D.d. 5 Sept. wordt uit Londen gemeld i Het Britsche Roode Kruis en andere lief dadige instellingen organiseeren hulpverschaf fing en kerken, schouwburgen enz. treffen toe bereidselen om fondsen te openen. De koning is voortdurend in gemeenschap met den Jopan- schcn gezant. Toen de aardbeving plaats had, hadden de meeste schepen van het Britsche smaldeel in China pas Wei-hei-wei verlaten en waren zij daarom in een gunstige positie om hulp te brengen. Ook bij de ramp te Messina en Reggio in 1906 hebben Britsche oorlogsschepen kracht dadige hulp verleend tot het wegvoeren van vluchtelingen en het aanvoeren van voedsel, dekking enz. Uit alle deelen van de wereld komen aanbie dingen tot hulpverleening aan Japan; de deel neming met de zoo zwaar getroffen bevolking is algemeen. Ofschoon nog geen directe verbin ding met Tokio is verkregen, geven telegram men uit andere centra verdere bijzonderheden over de verschrikkelijke romp. Verscheidene dagen zullen ongetwijfeld verloopen voor een samenhangend cn volledig verslag kan worden verkregen. Er is echter genoeg bekend om te bewijzen, dat de romp vermoedelijk de meest verschrikkelijke is uit de geschiedenis der mo derne tijden. De noodzakelijkheid van hulp aan de over levenden is duidelijk; de onmetelijke taak om de verwoeste streken weer op te bouwen zal een enorme uitgaven met zich brengen. De toestond van duizenden slachtoffers, die zonder voedsel, water cn geneesmiddelen zijn, geeft recht op de gemeenschappelijke mcnsch- lievendheid van de geheele wereld en in En geland ten minste zijn reeds aanwijzingen, dat men daar prompt en edelmoedig aan dezen op roep gehoor zal geven. In zijn oproep tot het vormen van een steuncomité zegt de lord mayor van Londen, dat giften onverwijld zullen worden aangewend voor de maatregelen tot steun en hij geeft uitdrukking oan de overtuiging, dat Londen van zijn deelneming zal getuigen op een spoedige en practische wijze. De provincieste den hebben eveneens steunfondsen opgericht en soortgelijke stappen worden door het geheele Britsche rijk ondernomen. In verband met de romp, die Japon heeft ge troffen, besloot de raad van volkscommissaris sen een Russisch schip, dat zich met voorroden levensmiddelen op den Stillen Oceaan bevindt, te bevelen onmiddellijk koers te zetten naar de Japansche kust en zijn lading aldaar ter beschikking te stellen. ,,l' H1R0NDELIE" - AMERSFOORT Op aanvrage van velen geven wij nog gedurende deze week tegen inlevering van deze bon en 20 ct een mooi jubileum zak doekje volgens speciaal ontwerp van André Vlaanderen HET REGEER1NGSJUBILEUM. Dc Nationale Demonstratie op het Malieveld. galmeji over steden en dorpen, over weiden en bosschen, in beweging gebracht door de feest vreugde van een -dankbaar volk. Ze dragen hun jubelklanken tot in de verste hoeken van ons vaderland, om overal te verkonden, dat het Neerlandsche volk zich opmaakt ter huldiging. Eenige dogen geleden, Majesteit, zaten wij op één der mooie heuvels van ons dierbaar Lim burg uit te^rusten van de vermoeiende oogst- weken. Toen hoorden ook wij, Limburgsche meisjes, voor het eerst die feestklokken luiden, en wel met dubbele kracht, omdat hun metalen stemmen weerkaatst werden door de heuvels rondom; maar niet alleen vonden die stemmen weerklank in onze groene dalen, ook voelden wij in onze jonge harten plotseling een on weerstaanbare drang om ook iets te doen ter èere van onze geliefde vorstin. Zoo staan wij hier dan en brengen Uwe Ma jesteit de nederige gelukwenschen von het ge heel e Limburgsche volk. Wij bieden U aan do verschuldigde gevoelens van eerbied en ver knochtheid von alle Limburgers, welke er zoo trots op gaan, dat ter gelegenheid van het zil veren regeeringsjubileum von hunne geliefde vorstin hun schoone volkslied mag weerklin ken in Uwe vorstelijke residentie. Als we dan straks, Majesteit, zullen zijn te ruggekeerd in onze dorpen en de laatste klan ken van ons lied allang zijn weggestorven over deze stad, dan zullen de Limburgsche harten in dankbare herinnering aan dit uur nog warm kloppen voor het Oranjehuis en uit die harten zal opstijgen een gezamenlijke bede tot God, om Uwe Majesteit in moeilijke dagen te willen bij staan met Zijn Almachtige Hulp, en dat het Hem moge behagen, onze geliefde vorstin nog lang te sparen ook tot heil van ons dierbaar Lim burg. En laat dan gerust de klokken luiden hoog boven Nederland." Dc Limburgers hieven daarna hun LimbuTgscK volkslied aanwaaruit telkens weer spreekt de warme liefde van de Limburgers voor hun ge west De Koningin onderhield zich nog eenige oogenblikken met de beide jongedames, waar bij H. M. verzocht Haar dank aan het Lim burgsche volk over te brengen. De tweede Limburgsche wagen was een oogstfeestwagen. Voorop stond Ceres, de go din van den landbouw, en op den wogen tal van Limburgsche schoonen en. stoere werkers. Na Limburg volgde Zeeland. Voorop reed een vaandeldrager te paard met het wapen van Zeeland. Daarachter kwamen de uit Zeeland ingezon den hengsten, en vervolgens een karet met één paard (groentenwagen) uit Walcheren. Deze wogen, met diverse groenten beladen," leverde een franicn aanblik op, cn toen hij bij de loge was gekomen, naderde mej. Catharina Jansen met hoor emmertje aan haar arm, in haar Wal- chercns costuum, om H. M een fraai bloem stuk aan te bieden. Nadat H. M. zich eenige oogenblikken met mcj. Jansen had onderhou den, waarbij de Koningin belangstellend Men meldt ons uit den Haag d.d. 4 Sept.: vr0eg naar de gemaakte reis, trok de Zeeuw- Cr t0*- voor dagen op het Mo-1 sche groep eenige tientallen meters verder, Iieveld nog niets te bekennen, wat ook maar ZOodat de wogen met' het Zuid-Bevclandschc de Europeesche kolonie in dc buitenwijken is ingestort; waanzinnige kreten om hulp werden uit de pvnnhoopen gehoord, maar het was slechts in enkele gevallen mogelijk hulp te verleenen. Uit het Fransche weeshuis, waar zich dertien zusters en 160 kinderen bevonden, werden slechts enkelen gered. Een passogierstrein uit Akame werd in de zee geslingerd. Van de 300 reizigers bereikten 30 zwemmende de kust; de overigen verdronken. Een andere trein verongelukte bij Hiralsuka; 26 dooden vielen hierbij te betreuren, waaronder dc Amcrikaansche militaire attaché en de secre taris van het Duitsche gezantschap. Vluchtelingen uit Yokohama, waaronder ook Europeanen, stroomen te Kobe binnen. De omvang von de ramp. Londen, 6 Sept. (V. D.) Dc Japansche ambassade te Londen heeft verscheidene offi cieele berichten omtrent dé ramp ontvangen. Volgens deze berichten is Tokio tengevolge van dc aardbeving en brand voor drie kwart ver woest en Yokohama is geheel als stad van den aardbodem verdwenen. In Tokio is zeer groote schade aangericht in de zakenwijk en vele re- geeringsgebouwen werden verwoest. Het aantal ingestorte huizen bedraagt meer dan 200,000, het aantal slachtoffers volgens officieele opga ven minstens 150,000 personen. Meer dan 100,000 mcnschen lijden op het oogenblik hon ger. Behalve Yokohama is een aantal kleinere steden in het oardljevingsgebicd totaal ver dwenen. Over het lot van vele Britsche onder danen verkeert men nog steeds in onzekerheid, doch het staat thans vast, dat velen van hen zijn gedood of worden vermist Behalve de Amerikaansche consul te Yokohama en zijn vrouw zijn ook de vicc-consul cn de handels- at ache der Ver. St. met hun familie omge komen. VOOR SPECIAAL ADRES: Langestraat 116 Tel. 70 De hulpverleening. Hamburg, 5 Sept. (W. B.) Voor zoover tot dusver vaststaat, bevond zich van de ge regeld op Oost-Azie varende Duitsche schepen ten tijde van de aardbeving geen enkele in de Japansche wateren. Duitsche schepen zullen dus door de ramp wel niet getroffen zijn. Volgens een hier bij het agentschap van de Nippon Yusen Kaisha uit Kobe ontvangen tele gram is er tusschen Kobe en Yokohama een bijzondere dienst ingesteld om daklooze gezin nen te Kobe onder te brengen. Dc maatschappij zal stcunpaketten aan de Japansche regeering op tentoonstelling geleek, hedenmiddag was het groote grasveld in een woer feestterrein herschapen. Behalve dc groote tribune waren een 3-tal groote stallen gebouwd voor de paarden van bet Stamboek voor het Ned. trekpaard en van het StomBoek voor het Landbouwtuigpaar, bene vens een aantal tenten voor de Q a 700 run deren. Voorts is een groot restaurant gebouwd cn een aantal kleinere tenten, in een waarvan de Dierenbescherming een aardige reclame heeft ingericht voor haar werk. Reeds zeer vroeg in den middag stro.omde het publiek op het terrein, en later op den mid dag was er haast geen plaatsje op de groote tribune meer onbezet. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw, Jhr. Ruijs dc Becrenbrouck, de oud-minister van Landbouw de heer van IJsselstcijn, do directeur- generaal van den Landbouw, dr. P. van Hoek, de gouverneeu van de Residentie, gene raal Benteijn, de plaatselijk commandant kolo nel Laatsman, de griffier van de Eerste Kamer mr. Zillessen, het Eerste Kamerlid de heer Smecnge, het raadslid mr. Droogleever Fortuijn. Te half drie werd niettegenstaande de lichte regen, welke een oogenblik neerviel, een aan- vang gemankt met het aan de hand voorbren gen van paarden in den ring voor de tribune, eerst trekpaarden (merriën), daarna landbouw- tuigpaarden (merriën). Vervolgens trekpaarden (hengsten). Tegen half vier arriveerde op het terrein de Koningin-Moeder met gevolg, bij den ingang luide toegejuicht door het talrijke publiek, dat zich daar had opgesteld, en op het terrein begroet met het spelen van hot Wilhelmus. Om half vier kwam de koninklijke familie aan. Eerst de Koningin-Moeder, kort daarop gevolgd door de Koningin, den Prins en Prinses Juliana. In de Koninklijke loge werden oan de vor stelijke bezoekers voorgesteld dc leden van het Bestuur en den secretaris van het Stamboek voor het Nederl. Trekpaard en de leden van het uitvoerend comité. De demonstratie der provincie Limburg, Zeeland en Noord Bra bant. Vooral interessant was hedenmiddag de de monstratie van de provinciën, Limburg, Zee land en Noord-Brabant, die tegelijkertijd was bedoeld als hulde aan IT. M. dc Koningin. De stoet maakte een prachtig effect en was een schitterende vertegenwoordiging van de 3 Zuidelijke provinciën. Voorop ging de provincie Limburg met een groep, bestaande uit 2 wagens, omgeven dwor de Limburgsche paarden, en een aantal Lim burgers in blauwe kiel en met rstooicn hoed. Onder deze laatsten bevonden zich evenals vo rige jaien, ook weer de beide populaire kamer leden Haffmans cn Poels. De eerste van beide wagens was een met ko ren versierde sjees uit de Peel, welke getrok ken werd door den kampioen Germinal. Toen de Limburgsche groep bij de Koninklijke loge kwam werd halt gehouden en stegen mej. Hendrickx uit Bruggenum en mej. Poels uit Venray uit de sjees, om H. M. de Koningin een bouquet te overhandigen. Mcj. Hendrikx sprak daarbij het volgende Majesteit Hoog boven Nederland luidende klokken I Zc koor vlak voor de loge kwqm te staan. Door het koor werden eenige liederen ten gehoore gebracht, welke door de vorstelijke bezoekers staande werden aangehoord, en welke een alge meen applaus tot gevolg hadden, waartoe het! sein gegeven werd door de Koningin. Vervolgens onderhield de Koningin zich met den dirigent, waama de stoet weder verder trok cn de wagen van de provincie Noord-Brabant werd voorgeleid. Ook namens deze provincie werd H. M. een bloemstuk eongeboden. Deze wogen was een symbool van de Brabantsche beetwortelsuiker industrie, in welke industrie het zware trek paard uitnemende diensten bewijst. Tot slot van de demonstratie werd nog maals door den geheelcn stoet den ring rond gereden, opnieuw toegejuicht door het publiek. Hiema werden de paarden Oscar en Colo mar in den ring gebracht, cn in draf aon het publiek getoond. Het verdere gedeelte van den middag werd gevuld met het voorbrengen van landbouw- tuigpaarden (hengsten) voor wagens cn eenige paarden met miiitair certificaat, welke beide nummers ook zeer de belangstelling trokken. Echter was het jammer, dat door den aanhou denden regen het nummer 4 en mcerspannen, niet kon worden uitgevoerd, met welk nummer elk jaar steeds veel succes wordt behaald. De Koningin liet nog verschillende deputaties van de hoofdbesturen der centrale landbouw organisaties bij zich komen, n.l. van het Kon. Ncd. Londbouwcomité, den Christ. Boerenbond en den R. K. Boerenbond, terwijl de Prins zich eenige oogenblikken onderhield met den heer van Rappard, vertegenwoordiger van het Land bouwkundig Congres te Gouda en' het Kon, Ncd. Landbouwcomité. In een gesprek met Jhr. van Vrcdenburch, zeide de Koningin verheugd te zijn, dat Zij dit jaar een bezoek heeft kunnen brengen aan de tentoonstelling van het Stamboek voor het Ned. Trekpaard, cn uitte H. M. Haar tevredenheid met hetgeen dezen middag geboden was. Tegen 5 uur verliet de Kon. Familie onder gejuich het terrein, eenige oogenblikken later gevolgd door H. M. de Koningin-Moeder. Voor het Stamboek is het heden een succes volle dag geweestalleen was het jammer dat het weer niet medewerkte. Op het terrein was nog aanwezig de gemeen tesecretaris, mr. ter Pelkwijk. Opvoering van „Het Kind van Staat." Dinsdagmiddag twee uur werd in het Theater Verkade voor genoodigden uitgevoerd „Het Kind van Staat" een dramatisch Tafereel in drie afdeelingen door H. J. Schimmel. De rollen werden vervuld door mej. Nel. Stents en de heeren Eduard Verkade, Kommer Klein, Dio Huismans, Joh. de Meester Jr., aHns van Mc/?p- ten, Eugène Gilhuys, Frits van Dijk, Rie Mul der cn L. Wensing. Tot de genoodigden die aan de uitnoodiging gehoor hadden gegeven behoorden de heeren Dr. ds Visser, Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen,, de Indische Prinsen, Dr. v. d. Meulen, wethouder van Onderwijs, Haersma, Mr. Duporc. Administrateur, Chef van de afdeeling Kunsten en Wetenschappen van hjet Departement van Onderwijs Kunsten en We tenschappen, cn voorts het bestuur van De Ver. Oranje Nassau tentoonstelling.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 5