SPORTNIEUWS UIT DEN OMTREK. STADSNIEUWS. TWEEDE WIKKEL '&LEME¥Ggr Ingezonden Stukken. klimmende woningnood; vervolgens de moei lijkheden der langdurige mobilisatie, eindelijk de stijgende malaise op economisch gebied en de daarmede gepaard gaande werkloosheid. En naast dit alles de schier onhoudbare toestand van 's lands financiën. De redenaar zet dit nader uiteen. En de kern, ja de groote meerderheid der natie aanvaardde berustend haar kruis, zich oefenend in soberheid en eenvoud. En als ik dit uitspreek, herhaal ik wat ik straks zeide Ook van dit alles was onze Ko ningin het middelpunt, Haar hof gaf aan het Nederlandschc volk het voorbeeld van dien een voud, die zelfs nu bij de feestviering moest worden in acht genomen. Haar initiatief riep het Koninklijk Steuncomité in het leven, dat de nood lenigde in duizenden gezinnen. Haar ver schijning in het leger hield er bij onze mannen grooterdecls de courage in. Haar nauwgezette staatkunde tegenover het buitenland predikte het best onze absolute neutraliteit. Haar mede leven met de notie bewaarde in die bange da gen de hoogere volkseenheid. En wanneer dan ook, ondanks de ongunst der tijden, overal in den lande zich de brandende behoefte doet ge voelen om Hr. Ms. 25-jarig koningschap blijde te gedenken, dan uit zich hierin niet het minst de innige dankbaarheid van het Nederlandsche volk aan de hooge landsvrouwe, die, als lands- moeder, met de teederste zorg voor hare kin deren vervuld, tegelijk .als man en vader met voste hand h^t staatsschip door de hoogop slaande golven heeft gestuurd, zoodat alle inter nationale klippen vermeden en het nationale -poor werd behouden. Ditzelfde geldt van de zóó gevaarlijke na- oorlogsperiode. - Maar toch ook hier mag de toon der ho-pe klinken„De morgenstond komt." Spannen niet alle krachten zoowel in het Moe derland als in de Koloniën samen om Neder land te bevrijden van de boeien, waarin de oorlog het sloeg Voorzeker en dit werk zal slagen, zoo de oud-Hollandsche leuze„Eendracht maakt macht", blijft omgezet in de daad. Welnu, de waarborg voor die eenheid ligt in Oranje, en zoo is onze Koningin ook voor de oekomst het middelpunt van onze hoop. Nooit was en is ondeT het Nederlandsche volk het gevoel van saamhoorigheid zoo sterk els wanneer men zich schaarde of schaart om den Oranjetroon. Dan woidt een enghartig pro vincialisme achtergesteld bij dpn gemeenschop- -lijken dienst van het ééne Vaderland. Dan vinden de godsdienstige en kerkelijke gezindten --n belang, dat hooger gaat dan onderlinge strijd. Dan krimpen de afstanden tusschen de tanden in en komt er plaats voor verbroede ring. Dan staat het Nederlandsche volk sterk van binnen cn naar buiten. 's Lands historie heeft de waarheid daarvan ewezen. Voor het heden geldt zij nog meer I Daarom zijn in hunne Oranjeliefde hier te ande Protestanten en Katholieken en Joden het .ensdaarom reiken Thorbeckianen en Groe- ianen hier elkander de handdaarom vinden ier adel, burgerij en arbeiders elkanderdaar in vloeien hier de volkszangen in één accoord ezamen. En zelden in de historie rees dat lied et meer ontroerende stem omhoog, dan nu aarvan het middelpunt is onze jubileerende Torstin, die in een tijdperk van 25 jaren èn als ersoon, èn als Koningin den grooten zegen voor Tederland van de Souvereiniteit van Oranje bc- ■ezen heeft. Het is dan oo-k uit het diepst van ons hart, dat vij U, Majesteit, eene nog langdurige en ge zegende regeering toebidden. God spare voor U en voor ons nog lang Uw door het gansche volk zoo hoogvereerde Moeder, die niet ophoudt ons wèl te doen I Onze Hemelsche Vader blijve met liefde neerzien op Uw huisgezinden Prins, die wij danken voor zijn trouw aan Nederland be toond, en de Prinses, die in het hart van ons volk reeds zulk een plaats heeft veroverd, dat men Haar liefst met een verkleinwoord aanduidt, niet uit oneerbiedigheid, maar uit innigheid I In die bede, die thans opstijgt uit onze harten tot den Koning der Koningen, mengt zich tevens eene belofte. Het is deze, dat wij niet alleen ge hoorzame kinderen Gods, maar ook getrouwe onderdanen onzer Vorstin zullen zijn en den Oranjetroon als warme Vaderlanders, zullen schragen. Een belofte, die ik omzet in het schooe woord van onzen Beets „Oranje boven" blijft de kreet, bi nood en dood, in lief en leed Geen andere ga daarboven Dan waar wij God meê loven Nauwelijks heeft de redenaar besloten of orgeltonen ruischen en klinkt door het hooge kerkruim de jubileumcantate, gedicht en ge componeerd door den heer Anton W. Rijp, organist der Nieuwe Kerk. Het is mevrouw Noordewier Rcddingïus die ons brengt onder de bekoring van dit „Gegroet, Gij, Neerlands Koningin In deze tempelzeoL Ons harte juicht U 't welkom toe In Neerlands Kathedraal". Wanneer de laatste woorden van het „Heer, wil de Koninginne sparen, Haar en geheel heur Vorst'lijk huis. Wil Haar in ruime mate schenken Uw zegen, Uw barmhartigheid. Uw kracht. Uw steun en Uwe hulpe. Heer, U zij lof in eeuwigheid." zijn weggestorven, dan klinkt opnieuw het orgel cn zingen de aanwezigen het altijd plechtige Wilhelmus van Nassauwe, gevolgd door het bekende couplet Mijn schild en de' betrouwen. Nadat ds. De Visser, de zegen heeft uitgespro ken begeeft de Koninklijke Familie zich weer naar den uitgang. Daar bij dien uitgang is een gedenksteen aangebracht ter herinnering aan het jubileum. Hier wordt eenige oogenblikken vei toefd. Deze steen vervaardigd uit marmer en ont worpen door der. heer Lion Cachet en gebeeld houwd door den heer Zijl heeft de vorm van den nis waarin hij is geplaatst. In den kop van het eenigszins puntig toe loopend maimei is een lauwerkrans gebeiteld, waaronder elkaar dc jaartallen 1898—1923 zijn geplaatst cn daartusschen de datum 6 Sept. Op den steen zelf staat „Hare Majesteit Koningin Wilhelmina aan 't met der Hceren Heer gesloten trouw verbond hied Zij geloovjg vast èn nu èn 't allen stond". De onderkant van den steen wordt afgesloten door het Rijkswapen. Op den bouwend lezen wij„Gedachtenis aan 25 jarig Regeerings- jubileum. Deze steen is een geschenk van de jubileum commissie. Hare Majesteit betuigt aan den voor zitter der Commissie Hear grooten donk voor dit geschenk. Onder orgelspel verlaat de Koninklijke Fa milie het Bedehuis. Gedcnkdienst in de Groote Kerk te s Gravenhage. Gisteravond is in de Groote Kerk te den Haag het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin herdacht waar de dienst werd geleid door dr. v. Gheel Gildemeester. Ver scheidene autoriteiten werden in het kerkge bouw opgemerkt. Onder hen waj-en baron Ben- tinck, opperstalmeester van H. M. de Koningin, de minister van buitenlondsche zaken, jhr. v. Karnebeek, voorts dr. Loder, president van het Permanente Hof van Internationale Justitie, mr. Weiss, de vice-president, de leden Oda en Hu- ber en de griffier, de heer Kammarsbjöld, de burgemeester der residentie, mr. Patijn, jhr. mr. E. A. J. v. d. Brandeler, procureur-generaal bij het Haagsche Gerechtshof, jhr. mr. De Jonge, secretaris-generaal van het Dept. van Financiën, baron v. Vrc-denburch, lid der Algemeenc Re kenkamer, generaal-majoor Benteyn, gouver neur der residentie, kolonel v. Heemstra, com mandant van het He reg. huzaren te *s-Gra- venhage, majoor Röell, hoofd der lie afd. van het Dept. van Oorlog, gep. gen.-mnj. Wieier, adj. b. d. en de predikanten Weiter, Hofpre diker, Te Winkel, Schokking, Troelstra, v. d. Bosch, v. Noppen, Den Hertog en De Groot. Reeds om vier uur had men op het Kerkplein post gevat om van een plaatsje verzekerd te zijn, zocdat tegen zeven dikke rijen menschen om het gebouw stonden te wachten. Het spreekt van zelf, dat velen teleurgesteld teruggingen. Nadat gezongen was Ps. 103:1 en 9 las ds. v. Gheel Gildemeester voor den geheelen Psalm 103. In zijn gebed bocht de predikant dank aan God voor de zegeningen, die Hij ons heeft ge schonken in onze Koningin. Het woord was toen aan de Kon. zangvereent- ging „Excelsior" ter uitvoering van de door den - heer v. d. Horst gecom poneerde jubileum-cantate, waarvan dr. v. Gheel Gildemeester de tekst had ge schreven. Als solisten werkten mede de heer Louis v. Tulder, tenor en mevr. GoedhartDo Boer, sopraan. Voorts werd medewerking ver leend door een jongenskoor onder leiding van mej. Andriessen. Dr. v. Gheel Gildemeester sprak naar aan leiding van Ps. 103:2 „Vergeet geene van Zijne weldaden." Wanneer wij door den Psalmist aldus spr. worden opgewekt, de weldaden te gedenken die ons God goschonken heeft, denken wij thans allereerst aan de weldaad, die Hij ons gaf in onze beminde Vorstin. Wanneer, toen koning Willem UI in Delft ter ruste werd gelegd, er geen jonge prinses van Oranje had geleefd dan was de Kroon van Nederland overgegaan aan een vreemden vorst. Onze Koningin is thans het symbool van on ze volkseenheid Wanneer men Oranje weg neemt, valt ons volk in allerlei partijtjes uiteen. Met warme liefde gedenken wij in onzen Oran je stam ook den waarborg van onze vrije tijd, dat vele tronen in het slijk vielen en dc volks welvaart met zich sleepten. Diezelfde God heeft ons ook Prinses Juliana geschonken in de de gen, dat zoo vurig werd verlangd naar een telg uit het Oranjehuis. Op dezen dag aldus eindigde dr. v. Gheel Gildemeester zal een ieder in zijn eigen hart de belofte afleggen, dat hij ook tegen zijn kin deren niet zal zwijgen van deze weldaden van God. Onze bede gaat met dit feest naar God, opdat Hij onze Koningin geve de kroning der wijsheid, zij gezalfd worde door den heiligen geest en Gods zegen op haar ruste ten bate van het geheele volk. Dankbetuiging van H. M. aan de Hoagschc bevolking. De burgemeester van 's-Gravenhage Iaat bekend maken H. M. de Koningin heeft mij opgedragen aan de Burgerij Haar innigen dank over te biengen voor de grootsche wijze, waarop de herdenking van Harer Majesteits 25-jarige regeering hier ter stede is gevierd. H. M. is diep getroffen geweest door de betuigingen van aanhankelijkheid, die Haar in deze dagen in zoo overvloedige mate zijn ge bracht. In het bijzonder heeft H. M. mij ver zekerd op prijs te hebben gesteld, dat deze be tuigingen uit alle kringen van de Burgerij zijn gekomen. Het is met gevoelens van vreugde en groote dankbaarheid, dat H. M. nan de feest viering terugdenkt. DE VERSIERING VAN HET PALEIS. Noordeinde. Naar wij vernemen ,zal de smaakvolle ver siering van het Koninklijk Paléis, aange bracht door de Boskoopsche kweekers, nog tot den 15den dezer maand gehandhaafd blijven, zoodat ook de velen, die gedurende deze maand, na terugkomst der Koningin uit Amsterdam, zullen verschijnen op de Cours van gelukwcn- sching in de Residentie, deze versiering nog zullen kunnen aanschouwen. DE RAMP IN JAPAN. Betuiging' van deelneming van H. M. dc Koningin Moeder. Naar wij vernemen heeft H. M. de Koningin- Moeder door Haren kamerheer Graaf van Lim burg Stirum aan den Japanschen tijdelijkeen Zaakgelastigde Hare deelneming doen betui gen met de ontzettende ramp, welke Japan ge troffen heeft. Het Ned. gezantschapsgebouw verwoest. Blijkens een telegram uit Osaka in Londen ontvangen en door.de Tel. vermeld, is volgens een betrouwbaar bericht ook het Nederland sche gezantschapsgebouw totaal verwoest Er zijn evenwel, naar het in hetzelfde telegram luidt, geen verliezen von menschcnlevens onder het personeel van de ambassades of legaties. Het bureau Nagasaki deelt mede, dat de be richten voor Tokio, Yokohama en omstreken met betere middelen worden verzonden, doch op risico van de afzenders. Hulpaanbod van het Ned. Roode Kruis. Noor wij vernemen heeft het Nederlandsche Roode Kruis gisterenochtend telegrafisch aan het Roode Kruis in Nederland-Indië verzocht aan Japan zijne daadwerkelijke hulp aan t,c bieden en ingelicht te worden in hoever het Ne derlandsche Roode Kruis zou kunnen helpen. Voetbal. Om deU. P. V. B, Wimpel. Zondag zal op het terrein van H. V. C. de finale gespeeld worden om de U. P. V. B. wim pel tusschen H. V. C. en 't Gooi uit Hilversum. Wethouders benoemingen te Utrecht. Voor de vijf zetels werden in de raadszitting van gisteren als wethouder benoemd de heer dr. J. F. J. ten Berge (r.-k.), A. H. Smulders (r.-k.), G. Serton (v.-b.), mr. J. J. de Waal Malcfeijt (a.-r.), cn R. Boomsma (s.-d.), ondersch. met 24, 20, 20, 21 en 19, waarbij de heer Van Dijk (soc.- dem.) achtereenvolgens 10, 13, II, 12 en II stemmen behaalde. (Bij de eerste drie plaatsen werden in totaal 36 en bij dc laatste twee plaat sen 35 stemmen uitgebracht.) De heeren Ten Berge, Smulders, Serton en De Waal Malefijt verklaarden hunne benoeming te aanvaarden. De heer Boomsma dankte voor het in hem gestelde verti ouwen, doch zeide zich echter niet te willen laten scheiden van zijn politieke vrienden en nam derhalve de benoe ming niet aan. (Applaus op de publieke tribune.) De Voorzitter dreigde met ontruimnig van de publieke tribune. Bij dc tweede vrije stemming voor den vijf den wethouderszetel werden ven de 24 stemmen 2 (/uitgebracht op den heer mr. G. A. E. Meyer (vrijz.-dem.), 2 op den heer Van Dijk, 2 op den heer Van Boetzelaer en 10 blanco, zoodat ge kozen is de heer Meyer, die echter niet meer in den raad aanwezig is. Van de benoeming zal hem worden kennis gegeven. De Jubileumfeesten. De Ecmbode meldt De Teutbcwoners hebben 't volgende telegram gezonden aan de Koningin. H. M. de Koningin, 's-Gravenhage. Naar aanleiding dat de Tcutbewoners Uwe Majesteits 25-jarig jubileum wenschen te vie ren, hebben zij him straat tot aandenken fees telijk versierd en wenschen Uwe Majesteit har telijk geluk met Uw 25-jarig Jubileum. Versierings-Commissic Victs, v d. Heiden, Snijders, v. Brekelen. Ze mochten "t volgende antwoord ontvangen. Haag, 28-8-'23. Viets, Teutstraat. Hare Majesteit dankt alle bewoners vun Teut straat vriendelijk voor aangeboden wenschen. (w.g.) Phaff, f.g. Adjudant. Tevens vermelden we nog dat de geschil derde doeken met de beeltenis van LI. M. de Koningin, welke in de Teutstraat prijkten, ver vaardigd zijn door een der bewoners, n.l. den heer Kraan. Huldigingsbetooging. Naar AmstcrdamI De deelnemers aan de Huldigingsbetooging te Amsterdam uit Amersfoort en omgeving trok ken hedenmorgen, voorafgegaan door de muziek der jongens van het Rijks OpV. gesticht, in op tocht naar het station. Een groot aantal Bun- schoters sloten zich in de stad reeds bij de stoet aan, die onder leiding stond van baron Van Har- dcnbrock en als medegeleiders ds heeren Bey- iven, de Boer en van Zweeden. Op het Stationsplein was groote belangstel ling en sloten nog vele groepen zich aan, o. a. ook uit Spakenburg. 'Deelgenomen wordt door deputaties vande Oranje-Vereeniging, den R.-K. Vrouwenbond, den Prot. Christ. Bond van Spoor- cn Tramweg personeel, de Ncd. Werklieden-Ver. „Patrimo nium", den Christ. Nat. Werkmansbond, de Ger. Jongelingsver. „Paulus" en „Dr. Abraham Kuv- pcr", de School voor Verlofs-officieren" Cavale rie, de le School voor Verlofs-officicen Infan terie, den Kon. Bond van Oud-Onderofficieren, den R.-K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus", de Mariaver., de Middenstondsver. De Hanze, de R.-K. Werkliedenvei. St. Jozef, de Jonge Werkman, den Textielbond Unitas, de Christ. Jongemannen-Ver. en de Sportvcr. E. V. C. AALV SKPrEMBKtt OPI^fVG GEBR. DE VRIES ÜTRlCIIlSCEESrR4AT 14 Speciale aanbieding in EMAILIE HRHUIZEH £H KAC HEIS In aansluiting op hetgeen wij reeds meldden, kunnen wij nog het volgende berichten. Te ruim tien uur marcheerden de deputaties van het Stationsplein in opgewekte stemming naar het eerste perron, waar juist de zeer lange extra-trein voorreed. Precies op tijd vertrok de trein terwijl de deelnemers luid Vaderlandsche liederen zongen. Even later stoomde de extra D-trein uit Gro ningen binnen. Deze trein besteande uit meer dan 20 wagens was tjokvol met een enthousiaste menigte. Hij vervoerde ceelnemers uit alle plaatsen uit het Noorden des lands. Verschil lende van hen waren in hun landelijke kleeder dracht. Zelfs de locomotief deelde in de' alge- meene huldebetooging, daar men voorop een oranjesjerp had gehangen. Ook hier weer luide hoera's en gezang, totdat de chef het teeken voor vertrek geeft en ook deze extra-trein zich naar Amsterdam spoedt. De optocht van leerlingen der Christ. Scholen. Het was weer een drukte als met de Jubi leumfeesten van vorige week. Langs den weg stonden massa's menschen in afwuchting van de kinderoptocht, die de stad zou doortrekken. Naast het Politiebureau was een plaats open gehouden voor de kinderen van de school Bethel, een enthousiast troepje, met oranje ver sierd en vlaggetjes in de hand. Toen kwam de optocht voorbij, voorafgegaan door een muziekcorps van het Rijksopvoedings gesticht: lange rijen kinderen, gekleed in rood-wit-blauw en oranje, met bogen, versierd met bloemen en green in de hand We zogen een aardig groepje kabouters, veel ver sierde fietsen en wagentjes, en vroolijk keken de kinderen en voelden zich, nu ze door zoo'n breedc haag be laagstellende toeschouwers door de straten trokken Midden in den optocht zorg de nog een muziekkorps van jongens om de prettige stemming er in te houden. Een groote zegewagen stelde de Provinciën voer; op een andere wagen stond Koning'Wil lem I zoo klein als hij was, pas in Scheveningen geland, het publiek toe te wuiven. En Napo leon, omringd door fantastisch uitgedoste echte Kozakken reed op een paard in den stoet mee en keek ernstig op de menigte neer, stellig over tuigd van zijn waardigheid. Na veel* keurig versierde wagentjes werd dc aardige optocht gesloten door een groote vliegmachine, kunstig uit latwerk met hei en oranje bloemen opgebouwd. Verlichting Koppel poort. Nog eens willen we het publiek er aan herin neren, dat het vanavond voor het laatst in de gelegenheid wordt gesteld de schitterende ver lichting van de Koppelpoort te bewonderen. Wc verwachten vanavond een enorme drukte van menschen, die voor het laatst nog eens willen genieten van het overweldigende schouwspel. De Oranje-stamboom. De Oranjestamboom-portretten van den heer Meester in de Hellestraat cn wat daarbij behoor de, is aangekocht door den heer Barink, Hooge- weg Arnhem, om aldaar nogmaals te worden tentoongesteld. Zeker wel een bewijs, dat dezo fraaie versiering meer dan gewone aandecht op zich vestigde. Commissie Aanslag Inkomstenbelasting. Gedep. Staten van Utrecht hebben vanaf I Mei 1923 opnieuw benoemd tot lid der Commis sie van aanslag voor de Inkomstenbelasting voor de Inspectie Amersfoort de heeren G. P. J. Versteegh te Amerongen, N. Veis Heyn tc Amersfoort, H. van Schuppen Hz. te Veenen- doal en G. Leccius de Ridder te Rhenen. Geldleening gemeente Bussum. De firma van der Zoo de Jong van Ophoven heeft voor de gemeente Bussum eene tijdelijke geldleening van 300.000 geplaatst. Garnizoen. De lichtingen T9I8 en 1920, behoorende tot het 5e, 16c en 21e reg. infanterie, komen van 1022 Sept. a.s. te Amersfoort onder de wa penen voor herhalingsoefeningen. Personalia. Onze stadgenoot, de heer J. P. J. Vcrstege, werd benoemd tot leeraar in lichaamsoefeningen aan de Van der Tak- en Gunning-scholen in Den Haag. OïiS ËiATERIML Politienieuws. Door de politie werd alhier aangehouden een jongmensch, dat uit het Voogdijgesticht in Hees ontvlucht was. Hij is naar Hees overge bracht. Gisteren werd door de politie aangehouden een Duitscher, die zender geld en zonder geldige papieren was, om welke redenen hij naar den Heimat is teruggebracht. In den afgeloopen nacht werd aan twee personen nachtverblijf verleend. AGENDA: Pa gelijks Openbare leeszaal en bibliotheek Laantje 2. R. K. Openbare leeszaal en bibliotheek. Leeszaal Handelsregister. Arnhemschewey 23. Museum Flehite, Westsingel. Vrijdagavond 8—9 uui. 1 heosophische Biblio theek Laantje 3 19 Sepi. Amicitia. Viering I2f< jarig bestaan Jongenshuis. Leger des Heils. 20—25 Sept. Necofa. Grafische tentoonstel ling. 2728 Sept. Viering 25-jarig bestaan „Ons Belang". Burgerlijke Stand van 5 September 1923. Geboren: Fredcrik z.v. Constant Predetik Versteeg en Heintje Buitenhuis. Emma Christina Cornelia d.v. Cornelis de Nigtc-re en Emma Christina Kaljce. Jan z v. Cornelis de Nigtere en Emma Christina Kaljee. Jan Willem Korel z.v. Jan van Wandelen en Heintje Pol. GehuwdGerrit van de Klashorst en Anna Arlar. Telefonisch Weerbericht. Naar waarneming In den morgen van t 6 September 1928. Hoogste stand 774.2 te Sacint Matthieu. Laagste stand: 744.6 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 7 Sept.: Meest matige N.W. tot Z.W. of Z. wind, zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk enkele regenbuien, later iets koeler. Het opnemen con ingezonden stukken beteekeeÊ feeneztns dat de Uedadie met <len inhoud instemt Cö copie wordt aan den inzender mi et teruggegeven. Mijnheer de Redacteur. De door de regeering voorgenomen loons vermindering van 20 voor de ambtenaren cn beambten heeft een zeer diepen indruk ge maakt en talloos zijn de protesten, die ge hoord worden tegen dezen aanslag op het le vensgeluk der door dezen maatregel te tref fen personen. In het hoofdartikel in het Handelsblad van den 30en Augustus (avondblad) wordt op zeer waardige wijze uiteengezet, wat men ook van d i e zijde heeft te zeggen tegen de voorgestel de salarisvermindering. Ik wensch een punt te belichten, dat, voor zoover mij bekend, nog niet naar voren werd gebracht en wel dit In den tijd van den woningnood, nog niet heel ver achter ons liggend, werden er ver schillende Bouwvereenigingen opgericht, die met Rijkssteun ^en ook met Gemeentesteun in staat werden gesteld huizen to bouwen. Daar de leden dezer vereenigingen behoorden to* de categorie van menschen, die geen kapitaal hadden om z e 1 f te doen bouwen, noch om voor groote bedragen deel te nemen in de Bouwvereenigingen, werden, onder garan tie der gemeenten, leeningen geslo ten, waarvan rente en aflossingen gebaseerd waren op de te heffen huren, die weder in overeenstemming waren met de salarissen der bewoners. (Hoewel dia huren ook voor de sa larissen van nu alreeds hoog te noemen zijn.) Wat zul er nu gebeuren, als de plannen der regeering werkelijkheid worden Dit: dot de menschen, die thans in huizen van dergelijke vereenigingen wonen, de hu ren niet meer kunnende opbren gen, zullen trachten andere, minder dure, huizen te vinden en de woningen der Bouw vereenigingen zullen komen leeg te staan. Daarbij zullen woningen betrokken worden, die feitelijk niet bestemd zijn (waren) voor menschen, die' er dan noodgedrongen in zul len gaan, met gevolg, dat zij, voor wie deze woningen w e 1 bestemd waren naar mindere huizen zullen moeten omzien met gevolg, dat er in de onderste lagen weder woningnood komt, met even consequent gevolgvoorzie ning in den woningnood door gemeente, rijk, vereenigingen, enz. Maar stel, dat dc regecring haar wil doordrijft en dc salaris sen verminderd worden als voorgesteld, met de gevolgen hierboven door mij geschetst, wie is don ten slotte het kind van de rekening, voor wat dit onderdeel der zaak betreft? Degene, die garant geh'^en is voor de rich- tige terugbetaling uer gesloten leeningen, en wel de gemeente, dat zijt Gij en ik. En nu is het door mij naar vore'n gebrachte niet iets denkbeeldigs, dat in het brein van een secretaris-penningmeester eener Bouwver- eeniging opkomt, neen, ik ben overtuigd, dot allen, die met mij deze zaak goed bekijkcD, het met mij eens zullen zijn, dat, voert de Regee ring haar pionnen door, er tallooze strubbe lingen zullen ontstaan op het gebied der woning aangelegenheid. Jongere ambtenaren, burgerb'jke en militaire, kunnen met een vermindering von ruim 1/5 van hun inkomen onmogelijk de huren, die thans geldend zijn en waarop de geheele exploi tatie gebaseerd is, blijven opbrengen. En niet alleen de jongere ook de ouderen kunnen niet maar zoo 1/5 hunner inkomens missen en dan toch dezelfde uitgaven blijven doen. Niet ieder een kon in petroleum gaan handelen en daar door zijn inkomen opvoeren tot een ongekende hoogte, van welke hoogte men verleerd heeft te begrijpen dól 5/5 min 1/5 tot uitkomst geeft 4/5. Afgescheiden von het bovenstaande wil ik ook hen, die in de solnrisvermindering der ambtena ren en beambten uitredding zien, in overweging geven te bedenken of het ooit tot heil kon strek ken van een land, wanneer men een gedeelte dor bevolking arm maakt. De vele handelsmen- schen, die zoo smalend over ambtenaren kunnen praten moeten dit maar eens'overwegen en voor zich zelf nagaan, waaraan zij meer hebbenaan een goedbetolend klant of een, die te arm is om iets te koopen. Ik voor mij zie de welvaart van een volk in goed betaalde arbeidskrachten en niet en nooit in een stel paupers, dat te veel hoeft om te sterven en te weinig om te leven. Met dank voor plaatsing Hoogachtend, F. W. A. MOREL. Secretaris ponningmr. Bouwver. „Frisia", Amersfoort. (Andere bladen worden beleefd verdocht dit stuk over te nemen.) Het Wilhelmus. (Vervolg van het Eerste Blad). „N-a/e de wise van Chartres". Dit lied wordt bewaard in de bibliotheek van den Due d'Aumale te Ghanti'lly en heet: „Autre chanson de la ville de Chartes assiegee par le Prince de Condé sur un chant nout^eau". De heer Enschedé heeft dit lied het eerst in Holland gepubliceerd in 1894 (oud-Hol land). Men neemt aan en het schijnt wij vast te staan, dat het lied „nee de wise v. <n Chartres" naar Holland is gekomen op a!e volgende wijze: Het beleg van Chartres door de Fransche Hugenoten begon in den aanvang van 1568; de vrede werd na de vruchtelooze pogingen ven Condé geteekend 23 Maart 1568. De paltzgraaf Jan Gasimir, d:ie het beleg had meegemaakt, trok met de huur benden af naar Duisburg, waar hij de troepen te koop bood aan Prins Willem van Oranje. Hier heeft dus een ontmoeting plaats gehad tus schen twee huurlegers. De Fransche huur troepen, die vol spot zaten over de misluk king van Condé kenden natuurlijk ©ok de toen in zwa ng zijnde „Chartres-wis e". Ver moedelijk leerden de huurlingen van Wil lem van Oranje het lied, dat later tot Wil helmus is omgevormd, zoodat het thans vrij vast staat, dat de tegenwoordige nationale hymne van Fransch-Katholieken oorsprong is. De mogelijkheid, dat het Wilhelmus eenig verband houdt met de vrome Fransche Marialiederen der 16e eeuw heeft Fl. van Duyse ook onder het oog gezien. De laatste ontdekking in 1921 van de melodie, die in een liedboekje van 1574 voorkomt, wijst bovendien op dit verband. De tekst van de zen Wilhelmus-vorm is religieus, evenals die van het Marialiedje uit „La pieuse alouet-te avec son tirelire" van 1619 door v. Duyse ontdekt. Ik geef hieronder de teksten van a) het Marialiedje uit: „La pieuse alouette avec son tirelire", b) het Fransche spotlied „A la folie entreprise du Prince de Condé", c) het Wilhelmus. Men kan met den volgenden oudsten vorm von het Wilhelmus nagaan, dat d'e drie teksten het lied volkomen dekken. o) Toujour, toute ma vie, J'auray dedans le coeur; L'amour saint de Marie, Mère de mon Sauveur. Qui aimera t'on micux (bis) Que la Royne de Cieux (bis).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 7