AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABOHSEHEHISPBUS 3 7?^ ,T DE EEMLANDER BUITENLAND. sjL' HIRQNDELLE" FEUILLETON. ZLLFBEDRGG. Ea'oenen en Flanellen. JOH. VAM DIJK 22e Jaargang No. 63 toort 7 2.10, idem franco per post f 3.per «reek (met gratis verzekering legen ongelukken) f 0.17&, afzonderlijke nummers 1 C.05. ff ff DIRECTEUR-UITGEVER: J. VALKHOFF. BUREAU: ARNHEMSCHE POORTWAL ZA. POSTREKENING M°. 47910. TEL INT. 513. Donderdag 13 September IS23 PRUS BH ADVERTEHT1ÊN met inbegrip van eea bewijsnummer, elke regel meër 7 0.25, dienstaanbc# dingen en Licfdadigheids-adverientiën voor de helft der prijs. Voor handel cn bedrijf bestaan zee» Toordcebge bepalingen voor het adver'eeren bene circulaire, bevattende de voorwaarden wordt op aanvraag toegezonden- DUITSCHLAND. DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. Stresemann over de voorwaarde lijke opheffing van 't lijdelijk verzet. In de persafdeeling der rijksregeering had gisteravond op uitnoodiging van den nieuwen chef van den persdienst Kalle een bijeenkomst plaats, waaraan de rijkskanselier en een groot aantal op den voorgrond tredende personen deelnamen. Na een korte begroetingstoespraak door den perschef nam Stresemann het woord en verklaarde volgens den Berlijnschen corres pondent van het Hbl., nadat hij een uiteenzetting had gegeven van den economischen en finan- cicelen toestand en speciaal de maatregelen had besproken, die getroffen zijn om de depreciatie der valuta tegen te gaan: Openbaarheid is beter dan illusie en derhalve zal ik vrijuit spreken. Zoolang het buitenlandsch politieke conflict niet is opgelost, kan de financieele quaestie niet in orde worden gebracht, de depreciatie der mark niet worden tegengegaan, een economi sche sancering niet worden tot stand gebracht. De regeering heeft zich van de eerste dagen horer ambtsaanvaarding de oplossing van het Roerconflict tot taak gesteld. Deze kan niet ge schieden alleen door de voortzetting ven het lijdelijk verzet. Door massa-politiek is deze quaestie niet te regelen. Het doel van het lijde lijk verzet kan slechts zijn het Rijksgebied te bevrijden, maar het tegenwoordige contact met Frankrijk toont tevens de bestaande moeilijk heden aan- Voor Duitschland is de quaestie der souvereiniteit over het Rijnland en het herstel der vrijheid van het Roergebied van het hoogste belang en het is bereid daarvoor reëele waar borgen te geven. De Fransche minister-president heeft onlangs verklaard, dat hij aan de positieve zekerheid, die Frankrijk in handen had, de voorkeur gaf boven theoretische rechten, en hij was niet voor nemens panden tegen algemeene waarborgen in te ruilen. De waarborgen, die Duitschland heeft vooi gesteld, behooren volgens hem tot de hy potheken, welke het verdrag van Versailles den geallieerden op het gezamenlijk bezit van het Duitsche rijk en de landen verleent Deze op vatting van den Franschen minister-president berust op een abuis- Volgens het verdrag van Versailles is Duitschland voor het nakomen zij ner verplichtingen alleen aansprakelijk met het vermogen des rijks en der landen. Wat spr. heeft voorgesteld, betreft echter de onmiddel lijke opvordering van het particulier bezit en gaat derhalve op dit punt verder dan het ver drag van Versailles. Het is eveneens een realiseerbaar pand, de garanties van het verdrag von Versailles voor het oogenbljk echter niet. Naast het rijksbezit moet ook het privaatrecht ten behoeve van het rijk als pand worden gegeven en wel tot een bepaald percentage. Dit bezit zou als reëele waarde in een „Treuhandgesellschaft" kunnen worden ingebracht, in welker directie de schade- vergoedings-schuldeischers zitting zouden kun nen nemen. De rente uit de hypotheken zou aan de Treuhandgesellschaft komen. Deze zou in staat zijn door de uitgifte van obligaties een leening op te nemen. Daardoor zou de mogelijk heid ontstaan ook Frankrijk onmiddellijk in het bezit van een groote som te stellen. Evenzoo zou de rentebetaling binnen redelijken tijd vlot tend kunnen worden gemaakt. Een dergelijke oplossing zou geen algemeene waarborg en geen theoretisch recht zijn, doch een concreet feit, vrij van elke dubbelzinnig heid. Zij zou Frankrijk in het bezit van betaal middelen stellen, waardoor aan zijn eischen voor de ontruiming van het Roergebied zou zijn voldaan. Voor de verwezenlijking is.echter noo- dig, dat Duitschland weder over het Roergebied beschikt, alsmede het herstel zijner souvereini teit in het Rijnland- Zij is in staat de quaestie van het lijdelijk verzet op te lossen. Wanneer men Duitschland de zekerheid geeft, dat op grond van zulk een overeenkomst het Roergebied wordt ontruimd en dot in het Rijnland Duitschland in zijn oude rechten wordt hersteld; wanneer men Duitsch land de zekerheid geeft, dat Rijn en Roer aan het vaderland worden teruggegeven, dan kan in dit groote economische gebied de arbeid wor den hervat. De rijkskanselier verklaarde verder, dat hij hoopt op de mogelijkheid eener regeling. Frankrijk heeft herhaaldelijk verklaard, dat geen annexatie in zijn voornemen b'gt en dat het niet aan de Roer denkt te blijven. Engeland, België en Italië zullen wel met deze opvatting akkoord gaan. Voor Duitschland is het de vraag, of zijn bedrijfsleven de lasten zal kun nen dragen. Spr. zeide er met voldoening op te kunnen wijzen, dat het huidige kabinet door leidende personen uit het bedrijfsleven aanbiedingen wa ren gedaan, die Duitschland tot de heden voor gestelde betaling in staat zouden stellen. De opvatting von Mussolini. Rome, 12 Sept. (Stefani). Omtrent het vraagsiuk van het herstel en den toestand aan de Roer verklaarde Mussolini in den minister raad, dat hij in vroegere mededeelingen een toespeling heeft gemaakt op de mogelijkheid van een ontspanning. Deze ontspanning is met name duidelijker geworden na de rede van Stresemann te Stuttgart. Ik meen, vervolgde Mussolini, eerlang het begin van beslissende onderhandelingen te kunnen voorzien. Men moet echter niet gelooven, dat een regeling ge makkelijk en op handen is, gegeven de aard en de ingewikkeldheid van de hinderpalen en van de verschillende belangen. Maar de horizon be gint op te klarea Het lijdelijk verzet heeft ffecn zin meer. Er mee door te gaan beteekent zich opzettelijk aan een ramp overleveren. In dien geest is de Italiaansche regeering tusschenbeide gekomen om Berlijn te overtuigen. Het is noodig erbij te voegen, dot Italië ook direct betrokken is bij wat men de „faze van ontspanning" in de Roer-kwestie zou kunnen noemen en dat de belangen van Italië nauwgezet beschermd zullen worden bij de regeling, waar van men vaag spreekt ?>f bij het stelsel dat voort mocht komen uit diplomatieke beraadslagingen in verband met een eventueele conferentie der geallieerden. Na een beraadslaging van twee uur, waarvan bijkans alle ministers deelnamen, keurde de Raad met algemeene stemmen de beslissingen en de houding van Mussolini goed. Inbeslagnemingen. Essen, 12 Sept. (W. B.) Drie ambtenaren van de mijnbouwvereenigmg werd dertig mil liard, bestemd voor de uitbetaling van loonen, afgenomen. Duisburg, 12 Sept. (W. B.) Vanochtend werd onder leiding van een Belgisch officier een inval gedaan in de in den kelder van het filiaal ven de rijksbank alhier gevestigde drukkerij er en het daar aanwezige personeel met geweld ge- dwongen de bankbiljetten af te snijden en ge reed voor de uitgifte te maken. In het geheel werd er 50 milliard mark weggenomen. Aken, 12 Sept (W. B.) Enkele dagen ge leden hebben de Belgen bij de rijksbankfilialen te Aken, Eschweier, Gulik en Stolberg door ambtenaren van de Sureté den kasveor- raad medegenomen. In het geheel vielen 264.895.8CO.OOÖ mark in hun handen. De re- quisitiebevelen, die de ambtenaren van de Su reté bij zich hadden, vermelden elk een bedrag van 500 milliard voor de behoeften van het leger. Een mijn bezet. Berlijn, 12 Sept. (W. B.) Uit het Roer gebied wordt bericht, dat de Franschen de mijn Katharine bij Krc,y bezet hebben. De mijnwer kers zijn een proteststaking begonnen. Opheffing afsluiting van Duisburg. Londen, 12 Sept. (V. D.) De Fransche militaire overheden hebben het gemeentebe stuur van Duisburg doen weten, dat de afslui ting van deze stad en het bruggehoofd Zondag zal worden opgeheven. (Een ander bericht ge waagt van opheffing der afsluiting van 't ge- hcele Roergebied). De bond van vakvercentgingen cn 't lijdelijk verzet De" bond van vakverenigingen te Esser. stelt het opgeven van het lijdelijk verzet afhankelijk van den terugkeer van hen, die met hun gezin nen zijn verbannen, de vrijlating der gevange nen, de onaantastbaarheid van de souvereine rechten van den staat en de landen, het op zich nemen der schadeloosstellingsverplichtingen, niet op grond van een bevel, maar na onder handelingen. Het kappen der Duitsche bosschen. Berlijn, 12 Sept. (W. B.) Naar aan de bladen wordt bericht, zijn de Franschen druk bezig met het kappen van de bosschen aan den linker Rijnoever. Aan het station Trier hebben groote houtzendingen plaats uit de Westelijke bosschen, alsook te Wengeroh aan de Moezel uit de Zuidelijke Eifel. De aanslag op een Franschen post. Munster, 12 Sept (W. B.) Gisteravond hebben de Franschen als sanctie voor de scho ten, die van den oever van de Lippe, naar be weerd wordt, op een Franschen schildwacht ge lost zijn, de plaatsen Bork en Vinnum bezet Dusseldorp, 12 Sept. (W. B.) Van de gemeente namen de Franschen vandaag 350 milliard in beslag. Hooger beroep inzake het dood vonnis tegen den student Raabe. Dusseldorp, 12 Sept. (W. B.) De stu dent Raabe, die op 8 dezer door den Franschen krijgsraad ter dood is veroordeeld, heeft hooger beroep aangeteekend. DE ECONOMISCHE CRISIS. Bestrijding van woeker. De woekcr-afdeeling van het Berlijnsche hoofdcommissariaat van politie heeft in de af- geloopen maand ten bedrage van ongeveer 20 millord werén in beslag genomen. De door de woekerrechtbcnk in Augustus opgelegde boeten bejoopen volgens een V/olff-tclegram tezamen 262,630,000 mark. DAMES MODS - MAGAZIJN ,i6|is Laagestraat, Amerstocrt. Het Duitsche index-cijfer. B e r 1 ij n, 12 Sept. (W. B.) Het rijksindex cijfer voor de kosten .van levensonderhoud (voeding, huisvesting, verwarming, verlichting, kleeding) beloopt volgens het rijksbureau voor statistiek voor 10 September 5,051,046, in ver gelijking met de vorige week een stijging met 173.7 pet. HET GOUDAGIO. Wolff seint uit Berlijn Het goudagio bij de betaling van douanerech ten in Duitschland wordt met ingang van 15 dezer tweemaal per week vastgesteld en wel op Zaterdag cn op Woensdag. Het vastgestelde percentage zal aldus telkens van Zaterdag tot en met Vrijdag van kracht zijn. Voor het goudagio dot op Zaterdag ven kracht wordt, zal voorloo- pig de gemiddelde dollarkoers van den vooraf- gaanden Donderdag en Vrijdag als grondslag worden genomen. Ds bekendmaking van de koersen van het goudagio zal tijdig in ae Reichs- anzeiger 'plaats vinden. DE BESCHERMING DER REPUBLIEK. De verboden partijen. Berlijn, 12 Sept. (W. B.) Volgens een persbericht uit München zal de voor Pruisen ver boden nationaal-socialistische arbeiderspartij zich in het vervolg nationaal-socialistische partij van Groot-Duitschland noemen cn haar storm- afdeelingen zullen voortaan vaderlandsche jeugdbond heeten. Naar de officieele Pruisische persdienst meldt, heeft de n.'rvsrc-r ven binnenlefdsche zaken, ver zocht mcgeüU.c voornemens van de verboden partij in Pruisen ook onder dezen naam met politie-machtsmiddelen te verhinderen en tegen de organisatoren en deelnemers bij de betrok ken vertegenwoordigers van hef O. M. een pro ces aanhangig te maken. ARRESTATIE VAN TWEE MILLIARDEN- ZWENDELAARS. Berlijn, 12 Sept. (W. B.) Twee Roe- meensche zwendelaars, Karl Kaufmann en Ana toli Taschnikow, die verschillende kooplieden te dezer plaatse voor een gezamenlijk bedrag van eenige milliarden hebben opgelicht, zijn door de Berlijnsche crimineele politie aange houden. Zij woonden sedert gcruimen tijd in een der voornaamste hotels in den omtrek van den Dierentuin en leefden op zeer grooten voet. Taschnikow is een broeder van den di recteur der firma W. P. Taschnikow te Galatz, terwijl Kaufmann optrad a's financieel leider van deze firma. Zoogenaamd voor deze firma sloten zij contracten af, die in de milliarden liepen, waarna zij bij leenbanken, op grond van deze contracten, de waren voor 50 be leenden. Van de bedragen, die zij hierop ont vingen, betaalden zij een derde van den prijs der gekochte waren, de rest werd nooit vol daan. Toen de beide zwendelaars achter slot en grendel gezet waren, stond er op hun naam nog een schuld van 400 milüoen mark aan het hotel. FRANKRIJK. Aardschokken. Een telegram uit Brian^on in de boven Alpen meldt, dat hedenmorgen vroeg c-cn lichte aard beving werd gevoeld. De Ivlatin meldt, dat d» schokken 5 a 4 seconden duurden. PORTUGAL. Verijdelde aanslag op den premier. Uit Londen d.d. 12 Sept.: Zeven leden der radicale partij, die voornemens waren den Por- tugeeschen premier te vermoorden, zijn te Lissa bon in hechtenis genomen, toen zij zich ver zamelden voor het ministerie van binnenland- sche zaken, waar de premier zich bevond. 1TAL5E. HET CONFLICT MET GKICKENLAND. De Volkenbond stelt de be handeling der competentie kwestie uit. Genève, 12 Sept. (B. T. A.) In de vol kenbondsvergadering heeft Ishii een verklaring afgelegd, waarin hij zeide De kwestie van het geschil tusschen Italië en Griekenland blijft de aandacht van den raad bezighouden en ondertusschen worden de be langrijke onderhandelingen voortgezet. Wij ho pen, dat het geschil tot een bevredigende op lossing zal komen. Om cie redenen is Ishii ervan overtuigd, dat de leden van do vergade ring voor het oogenbük zich zullen willen ont houden van elke bespreking over deze belang rijke zaak. Loudon (Nederland) meende de opvatting von de leden der vergadering te vertolken, als hij zijn vertrouwen uitspreekt, det de raad, voor den afloop van de zittingen, een mededeeling aan de vergadering zal willen doen over het geschil. Lord Cecil keurde knikkend het standpunt \an Loudon goed. De discussies over het Ita- lioansch-Grieksche geschil en de kwestie be treffende de bevoegdheid van den Volkenbond zijn zoodoende uitgesteld Verklaringen var» Mussolini. Rome, 12 Sept. (Stefani). In den minister raad heeft Mussolini verklaard, dat de buiten- landsche toestand de volgende aspecten ver toont, die de aandacht waard zijn Het Itali- aansch-Grieksch geschil is op weg naar de fase van uitvoering van de sancties. De gezanten- raad eerbiedigt het Italiaansche ultimatum. De standvastige houding van Italië heelt de inter ventie van den Volkenbond op zij geschoven. De ontruiming van Korfoe zal, zooals herhaaldelijk gezegd is, plaats hebben als de eischen in de nota van den gezantenraad, behalve formeel aanvaard, ook uitgevoerd zijn. Dat is volkomen juist. Niemand kan op eenige wijze twijfelen can de I'aiiaanschn loyaliteit. Als do schede- ontruimen, die eenvoudig bezet zijn als onder pand. Zeker aandringen van buitenlanders is ontijdig, tendentieus cn zelfs beleedigend. De openbare meening in eenige landen heeft in het eerst een vijandige houding aengpnomen tegenover de noodige en wettige actie van de Italiaansche regeering. Thans is zij doende haar houding te wijzigen en haar taal ook, tengevol ge van het schitterende schouwspel van ce gees telijke eenheid, door ons volk gegeven. In het vervolg erkent men algemeen, dat onze buiter- landsche politiek op gelukkige wijze een cr.ss is te boven gekomen, die zich uiterst ernstig had kunnen ontwikkelen. Thans heeft men af te wachten, in Italië en op Korfoe, dat Grieken land algeheel ziin plicht doet. Op voorstel van generaal Diez besloot de m - nisterraad aan den koning een besluit ter tce- kening voor te leggen, waarbij aan de nage dachtenis van de slachtoffers van de moorden von Janina een onderscheiding verleend zal worden. De kwestie der ontruiming van Korfoe. Londen, 12 September. N. T. A. Draadloos). De toestand inzoke Korfoe blijft te Londen de aandacht trekken. Daar de Italianen zich bereid- hebben verklaard het eiland te ontruimen, zoodra zij verzekerd zijn van de nakoming der voorwaarden van den gezantenraad, is men natuurlijk te Londen het meest geneigd te gelooven, dat die belofte zal worden nagekomen. Men hoopt, dat de bij eenkomst van den gezantenraad te Parijs, die tot heden was uitgesteld om baron Avezzana in de gelegenheid te stellen instructie van Mus solini te ontvangen, in staat zal zijn allen twij fel weg te nemen en alle geruchten tot zwijgen te brengen, door den datum van de ontruiming aan te geven. De ingewikkelde aard en de gevaren van den toestand worden in officieele Londensche kringen ten volle erkend en het verlangen komt tot uiting, dat de spanning moge worden verminderd en het gevaar voor onvoorziene incidenten weggenomen door een duidelijke uiteenzetting van Itaües bereidwil ligheid. Men verheugt zich er over, dat Londen en Parijs overeenstemmen inzake de wensche- lijkhcid van de spoedige ontruiming van Kor foe. De Daily Telegraph zegt, dat de tusschen- komst van de Engelsche regeccing inzake Ivor- fee alleen v.erd ingegeven door den wensch om da publieke wet van Europa te rechtvaar digen, zooöis deze belichaamd is in het statuut van den Volkenbond, tezamen met het behoud van de rechten van de kleinere naties. Dat was de reden, waarom de Engelsche regeering den Volkenbond uitkoos als het geschikste lichaam om een oorlog te voorkomen en om dc inbreuk op hc-t statuut te herstellen Zij berustte echter in het door Frankrijk ge opperde denkbeeld om de kwestie van Janina in elk geval door den gezantenraad te laten behandelen, omdat deze kwestie minder be slist van internationalen aard was en omdat, wanneer zij slechts langs vreedzamen weg kon worden opgelost, het er weinig op aankwam, welke methode daarbij werd gevolgd. De Times zegtWij hebben beslis! gewei gerd geio.of te hechlen aan de verdachtmakin gen, die uit zekere bron komen inzake de goe de trouw van Mussolini. Hij beeft bevestigd, dat de ontruiming van Korfoe alleen dient als onderpand en dat er geen plennen achter schui len voor een ve/grooting van grondgebied of andere politieke bedoelingen. Wij zullen ge looven, dat ons vertrouwen in het woord van den eersten minister van kalis niet misplaatst is geweest, zoolang als zijn gedrag niet uit wijst, dot wij ons vergist hebben. liet antwoord der Allxrneescho can cc Grieksche rcgecringv Londen, 12 Sept (V. D.) De Albance- sche regc-erir.g heeft op het verzoek der Griek sche om de moordenaars van Janina aan Italië uit te leveren, verklaard dot, als de Grieksche regeering in gebfeke mochtt blijven hen te ar resteeren, de Albaneczen de grens zullen over gaan en de moordenaars, die hun wel bcker.d zijn, erresleeren. Dc opvatting in Engeland. Londen, 12 Sept. (N. T. A. Draadloos). B.j gc-brch tn bes.' te Inlichtingen hedenavor-i sur.ju/mcla het behandelde in don gezantenraad naar het Noorsch van JOHAN BOJEP door D. Logeman—van der Willigen. Aan dat. eigenwijze rnensch, dat daar voor hem stond, zou hij het nooit in zijn hoofd krijigen te gaan biechten. „Wat wil je hier eigenlijk?" zeide hij. ter wijl hij het hoofd achterover wierp en haar •dour zijn bril monsterde. „Wat ik wil? Dat je naar de politie gaat." „Der uit asjeblieft, nu wil ik alle duivels rust hebben!' Maar zij lachte spottend. „Zeker jij wilt liever betalen en nog eens betalen zoodat 'je eigen kinderen op 't laatst in hun hemd staan, niet waar? En in het vervolg kan iedere schurk jouw naam dus gebruiken. Je mag opdokken hoor! Of..." zij lachte spottend en nam hem eens op „heb je misschien zelf getoekend-> Waarachtig, je zult nog zien dat je schuldig bent!" Dit „schuldig" klonk of zc hem van moord of diefstal verdacht,, Hij kreeg een vuur roods kleur, kon zijn woorden niet vinden, hijgde, sloeg met zijn armen en wierp haar toen de deur uit. Een tijdje later hoorde hij het gerinkel van paardenleidse's op dc plaats en toen hij naar buiten keek zag liij dat het Marit was. die wegreed, Kom aan. Begonnen ze nu ook al zonder het hem te vragen de paarden uil den stal te halen? „Een volgende keer gaat ze er zeker met. mijn broeit van door," dacht hij, terwijl hij mei kleihe passen de kamer begon op en neer te loopen, zeea's zijn gewoonte was wanneer het in hem kookte. Na eenigen tijd hoorde hij'de welbekende paardenbcllen terugkomen. Hij keek niet naar buiten. Hij ging op zijn sofa liggen en sloot de bogen. Kort er op hoorde hij voet stappen in dc gang, ging de deur open en kwam Marit binnen. Maar Norby bleef met gesloten oogen liggen. Zij begon dadelijk, terwijl zij de linten van haar kap losmaakte: „Je bent in staat me nog eens de deur uit te zetten, dat weten we, maar aangezien je niet in staat bent je eigen boel te verdedigen moet ik het wel doen. En dit gaat zoo niet, zqo waar als ik meesteres van de hoeve ben cn daarom ben ik bij den commissaris geweest." Knut richtte'zich langzaam op cn schooi de deken van zich af. Hij 'staarde haar 'aan. Hij gaapte en bleef staren. Eindelijk streek hij met de hand door zijn baard, liet die dauma eens over zijn kaal hoofd gaan en zeide toen op een allerakeligst gewonen toon: „Zoo, zoo! ben je bij den commissaris geweest, Marit" „Ja. Als er geen flinke kerels op de hoeve zijn dan moeten de vrouwen het werk zelf1 wel doen," zeide zij. „En je kunt oolc met zeggen dat ik zonder; een cent op Norby kwam cn het was vol- j strekt de bedoeling niet dat jij de boel in hei honderd laten loopen.'' Knut werd doodsbleek, maar hij wreef weer eens over zijn hoofd, haalde zijn vin gers weer eens door zijn baard en beproefde te lachen. Diepei kon zij Knut Norby niet kwetsen, hij die ongeveer hun vermogen verdubbeld had. Maar nu vond Marit het ook hoog tijd om deur langzaam uciu-T zich siooi m<- trage, vaste voetstappen heenging. Knut bleef zitten en streek nog eens een paar maal over zijn hoofd. Voor het eerst van zijn leven dacht hij er over zijn vrouw ach terna te kopen en naar af te ranselen. Want nu was de huiselijke vrede toch naai de maan. Hij stond op en begon de kamer on en neer te loopen met zijn 'duimen in dc arms gaten van zijn vest. Af en toe bleef hij eens staan om zich te overtuigen, dat het geen droom was waaruit hij ontwaken kon. Maar daar buiten stonden de bijgebouwen zooals gewoonlijk, roodgeschilderd als altijd, en een ekster trippelde het schuine dak af en liet haar sporen in de sneeuw achter en daar hing Sverdrup boven de schijftafel en vanaf f 3 SO. Laugesiraat 116 Tel. 70 hij zelf stnnd hier met zijn boschkleeren nog kan. Neen, het moest toch wel waar zijn, dat zijn vrouw bij den commissaris ge weest was... De grond scheen onder hem te waggelen, het kantoor werd hem te benauwd, hij ging naar de groote hoekkamer waar hij met de handen in zijn zakken rond bleef loopen. 1-Iier waren mahoniehouten meubels, ver en ld o spieeels en anders hc-erliikhedrn. maai uu kwam het Norby voor of dit alles hem niet meer toebehoorde, ilij bleef ieder oogenblik staan, alsof hij eens bedenken moest of hij het wel was, of niet. Hij keek in het witte sneeuvvlicht door het vensocr r.e-ir cien mei suexnw oedekuur 1111li. Maar nu waren het nn-t de Ij ■..•raw:: die liii zag, neen hij zag 'uoe h:j zelf met den commissaris den heuvel afreed om we gens valsche aanklacht naar de gevangenis gevoerd te worden. Hij keerde plotseling om en haastte zich naar do deur, maar bleef met de hand aan den knop staan. Neen, nu naar zijn vrouw gaan en haar do zuivere waarheid vertellen was gewoon een onmogelijkheid. Ten eerste omdat hii meer lust had om haar af te ran selen en ten tweede omdat hij niet wist hoe zij zulk een verklaring zou opnemen. Zij zou misschien uit louter woede alleen maai- in zwijm vallen, omdat zij als een gek door het dorp was geloopcn, maar ei zou ook wel iets ergers kunnen gebeuren. Hij liep met zwaren tred de trap op cn ging naar de slaapkamer om het met zich zelf eens te worden. Hij zou zelf naar de politie gaan. Maar toen zijn boschbroek goed en wel uit was en hij zijn blauwe che viot zou aantrekken, liet hij de armen zin ken en zuchtte hij diep. „Is dit nu geen spot en schande." dacht hij. „Eerst help je den man uit goedheid, dan moet je opdok ken, dan krijg je ruzie in huis en dan loop je van den een naar den ander en slaat een gek figuur. En nu wil je waarachtig je vrouw ook aan den spot van de heele streek blootstellen. Er komt toch een eind aan alles Hij bleef met de nieuwe broek in ziin han den zitten. Het leclijke beeld van Wangen, dar, hij gisteren voor zich had, v.as nu nog leelijkcr. Want eigenlijk was het geheel e geval van vandaag ook zijn schuld. „En vcor dien man zou jeNorby wierp ploise- wcer aan. Want als hij nu bij der» com- j missans zijn klacht introk,-dan movst hij i j ook het gerucht, bevestigen. En bij Wangen j j zoete broodjes gaan bakken? Bij dien man? I meeuw öciickriu j Neon, .V.er moest hij c'cor *t écn of ander I achicitlcuifje zien te ontkomen. Hij zou er eens ov;r nadenken. Knut Norby zat plotseling midden in'een ongeluk, wel niet bepaald door eigen schuld, maar waar hij in ieder geval toch de verant woordelijkheid van dragen fpoest. Daarom drukte die verantwoordelijkheid hem ook met zoo zwaar als anders. Al dc ellende, die vandaag over zijn huis gekomen was, had hij alleen maar te danken aan het feit dat hij te goed was geweest en een armen drom mel geholpen had. Alles was eigenlijk de schuld van dien Wongen. Toen Norby in de schemering in liet kleine kamertje zat en in het vertrek er naast den kieinen jongen hoorde gieren, stond hij op om er naar toe tc gaan, maar bleef bij de deur staan. Hij kón vandaag den kleinen Knut niet zien. „Misschien was hij er ook wel schuld aan, dat je vader zoo ongelukkig aan zijn eind ltvvam," ducht hij, terwijl hij hét kind voor zich zag. In ieder geval was Wangen toen ook op die kermis te Lillehammer geweest. En er verliep éen dag cn nog éen. Norb/ liep op gloeiende kolen. En iecler maal dat hij op het punt stond om zich te vcrkleeden en naar den commissaris te gaan, verscheen Wangen voor zijn oogen, herinnerde hij zich leelijke dingen van hem cn was het alsof Wangen hem in een belachelijke of dwaze positie bracht, en hem allerlei verachtelijke gebreken naar het hoofd wierp. En dan kreeg Norby weer nieuwe kracht tot uitstel voelde hij het meer en meer onmogelijk worden zich zoo diep voor d;en man te verootmoedigen. (dl .cr I zoete broodjes Nooit van zijn icvensda Bij en! Dat nooit!

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 1