UIT DEN OMTREK. "STADSNIEUWS. NEDERLAND5CH-PORTUGEESCHE HANDELSBETREKKINGEN. Voorloopige regelingen. Naar wij op het Ministerie van Buitenlond- sche Zaken vernemön, is tusschen de Ncder- landsche en de Portugcesche regcering over eengekomen, de handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Portugal na den Isten September, den dag waarop de overeenkomst van 5 Juli 1894 ophield van'kracht te zijn, voorloopig ta regelen op de volgende basis. Art. I. De voortbrengselen van den grond en de nijverheid van Nederland zullen, bij recht* streekschen invoer in Portugal en op de nabu rige eilanden, worden onderworpen aan het minimum tarief van het douanetarief, dat thans van kracht is, of gedurende den loop dezer overeenkomst, daarvoor in de plaats treedt. Hetzelfde zal gelden ten opzichte van do voortbrengselen der Nederlandsche koloniën, hetzij dezelve rechtstreeks van die koloniën uit don wel van het Moederland uit worden in gevoerd. Art. 2. De voortbrengselen van den grond en de nijverheid van Portugal en de naburige eilanden zullen, bij rechtstreekschcn invoer in Nederland, aan gecnc hoogere rechten, hoe ook genaamd, worden onderworpen dan de soort gelijke voortbrengselen von een andere vreem de natie. Hetzelfde zal toepassing vinden ten opzichte der voortbrengselen von de Portugeesche ko loniën, hetzij bij rechtstreekschcn invoer van die kolfcnicn uit don wel van het Moederland uit Art. 3. Wat betreft den indirecten invoer ten doorvoer, den uitvoer en den wederuitvoer, zoo waarborgen de beide regeeringen elkander wederkeerig de behandeling der meest begun stigde vreemde natie. Art. 4. Gedurende den loop der tegenwoor dige overeenkomst zal de Nederlandsche re gcering aan de Portugeesche scheepvaart do behandeling toekennen der meest begunstigde vreemde natie. Harerzijds zal de Portugeesche regcering aon de Nederlandsche scheepvaart op het vaste land van Portugal en de naburige eilanden een reductie verleenen van 25 op de scheepvaartrechten (taxas do imposto do com- mercio maritimo), welke thens von kracht zijn, of die dezelve mochten komen te vervangen, en zij verleent aan genoemde scheepvaart op de Portugeesche koloniën de behandeling der meest begunstigde vreemde natie. Art. 5 De Nederlandsche rcgecring verbindt zich om gedurende den loop dezer overeen komst de tegenwoordige grens van de alcohol- sterkte der in Nederland ingevoerde wijnen niet te verlagen, nismede de Portugeesche wijnen niet te bezwaren met gemeente- of andere ver- bruiksrcchten, welke hooger zijn dar. die op soortgelijke wijnen hetzij inlandsche, hetzij van andere herkomst. Deze voorloopige regeling zal van krocht blijven tot en met den 28sten Februari 1924. DE NIEUWE COMMANDANT DER INDISCHE ZEEMACHT. Vertrekt Zaterdag met de „Johon de Wilt' f.,,Pe schout-bij-nacht A. F. Gooszen, benoemd tot commandant van de zeemacht in Neder- .londsch-Indië, zol morgenavond per Heil. spoortrein van 7 uur 26 min. 's Gravenhage verlaten om zich naar Amsterdam te begeven, vanwaar hij Zaterdeg c.k. per s.s. Johan de With de reis r.aar Nedcrlandsch-IndiG zal aan vaarden GENEESKUNDIGE BEHANDELING VAN OP WACHTGELD GESTELDE OFFICIEREN EN ONDEROFFICIEREN. Een overgangsmaatregel. Men meldt ons: De minister van Oorlog heeft als overgangsmaatregel ten aanzien van de vrije geneeskundige behandeling van de op wacht geld gestelde officieren en onderotficieren be paald: 1. Een geneeskundige behandeling ook spe cialistische welke op het oogervbük der op- wachtgeldstelling reeds was aangevangen, kan voor Rijksrekening worden voortgezet tot een maximum van een maand. 2. Mede kunnen gedurende evenbedoelde ter mijn, na den datum van op wachtgeldstelling, de reiskosten bij specialistische behandeling, welke reeds vroeger is aangevangen,- overeen komstig de bestaande bepalingen ten laste van het Rijk worden gebracht. 3. Een op den datum van opwachtgeldstelling reeds aangevangen ziekenhuisverpleging van gezinsleden, kan voor Rijksrekening worden voortgezet tot den 60en dag der verpleging. 4. Voor de militairen zelf gelden de bepalin gen van het hospi'aalreglement ten aanzien van militairen, die tijdens hunne verpleging in een ziekeninrichting worden gepensionneerd, welke bepalingen zullen worden aangevuld. 5. Een reeds aangevangen sanotoriumverple- ging voor militairen kan eveneens worden voort gezet, doch niet langer dan gedurende een vooraf toegestanen verplegingstermijn. DE AMBTENAARSSALARISSEN. Protcstvcrgadering van het P.T.T. personeel. Dinsdagavond vergaderde de afd. Den Huag van den Centralen Bond van Nederlondsch Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel, waarin besproken werden den chaotischen toestand bij den postchèque- cn girodienst en de plannen der regeering ten aanzien van het rijkspersoneel. De Bondsvoorzitter, de heer v. .d. Jagt, be sprak de plannen van de regeering met de vlootwet en de gevolgen hiervan voor de amb tenaren. De Nedejlandsche rijksambtenaar heeft een sober bestaan en een slechte toekomst. De pensioenstortingwas reeds een groote achter uitgang. Alleen gedreven door ondoordachte bezuini gingsmaatregelen, wil de regeering het bezol digingsbesluit op losse schroeven zetten door de periodieke verhoogingen in te houden. Gelukkig, ging spr. voort, heeft de Centrale Commissie met algcmeene stemmen geadvi seerd dit niet te doen. In de eerste plaats, besloot spreker, zal de houding der regcering afhangen van de ruggegraat van het rijksperso neel. Het bondsbestuurslid Roos wees op het kleine succesje, behaald door de weigering van de schrapping van artikel 40, door de Centrale Commissie. De Regeering heeft echter meermalen het advies van de Commissie genegeerd. Zullen de ambtenoren weder uitsluitend worden geduwd in het hoekje waar de slagen vallen. Komende op den algemeenen toestand, er kende spreker dat het tekort op de staatsbe- grooting zoo spoedig mogelijk moet worden gedekt, doch dan zal ieder staatsburger zijn steentje hebben bij te dragen, doch de ambte naren mogen niet alleen de dupe worden. In breedc rijen zol moeten worden samenge werkt, opdat de regeering worde gedwongen de goede wegen te gaan. Op Zaterdag 22 September zal in Den Hoag een groote demonstratie gehouden worden, waaraan spr. hoopte dat in grooten getale zal worden deelgenomen. Een motie werd aangenomen waarin wordt uitgesproken dat een verdere verlaging der salarissen onmogelijk cn niet te accepteeren is, en waarin verklaard wordt, dat men als één man achter het bondsbestuur zal staan in de to voeren actie. De actie van den Ccntr. Ned. Ambtcnearsbcnd. De volgende resolutie wordt ons ter publi catie toegezonden: Het hoofdbestuur van den Centralen Ned. Ambtenaorsbond, in vergadering bijeen op Za terdag 8 Sept., kennis genomen hebbende van de plannen der regeering tot Te intrekking van art. 40 van het bezoldigingsbesluit van burger lijk rijksambtenaren en de daaraan verbonden algcmeene verlaging van de salarissen van het rijkspersoneel, 2e. stopzetting der periodieke verhoogingen, verklaart zich tegen de door de regeering voorgestelde maatregelen, eischt van haar naleving van door haar zelf in een R. D. vastgestelde waarborgen en besluit in samen werking met de andere bij het A. C. O. P. aan gesloten bonden een krachtige actie te voeren tegen de dreigende positie-verslechtering van het Rijkspersoneel. Demonstratief congres der Neu trale Vakbeweging. Het Algemeen Nederlandsch Vakverbond heeft besloten op Zaterdag 22 September n.s. dos middags om 3 uur een Demonstra tief Congres te houden in den Dierentuin te 's-Gravenhage. Het onderwerp van behandeling in dit Congres zal zijn „De plannen der Regeering tot loonsverlaging van het Overheids- en Spoorwegpersoneel en tot verslechtering der sociale Wetgeving en van het Onderwijs, benevens dc invoering der Vlootwet op T Januari T924". Als sprekers zullen optreden Mr. Dr. A. R. van de Laar, Oud Lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, uit Gcndiin- gen en de heer J. G. v. d. Jngt, Voorzitter van den Centralen Bond van Ncd. Post- en Telegraaf - en Telzphoonpersoneel. NAJAARS, EN WINTERVERPLEGING VAN ZWAKKE KINDEREN. Goede resultaten. Het centraal Genootschap voor KindeTherstel ling en Vacantiekolonies deelt ons mede Begin October wordt het grootste deel der Nederl. koloniehuizen gesloten. Door onweerlegbare uitspraken en ervaring is echter aangetoond dat do winterverpleging zoo wel aan zee als in de bosschcn zeer groote waarde heeft daar het lot van zwakke kinderen in den winter thuis meestal het zwaarst is en het derhalve verkwistend is, dc vele waardevolle gebouwen 7 a 8 maanden ongebruikt te laten. De Staten van N. H. zijn zoo overtuigd van het nut dat zij van af I Oct. de subsidie per kind en per dag hebben verdriedubbeld. Het Genootschap doet dus een beroep op allen, ook in den winter de Nederl. koloniehuizen te helpen bevolken, waar van af ongeveer 1 Oct. overal plaats is te vinden DE POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. Raadgevingen. Van de zijde van het bestuur van den post chèque en girodienst wordt ons verzocht op het navolgende de aandacht te vestigen Het is dringend noodig, dat bij,elke reclame het betrokken rekeningnummer wordt vermeld. Bij klachten over verschillen of onregelmatig heden in een ontvangen afrekening, is het stant- je, zoo mogelijk met de bijlagen, bij te voegen. Zendt de opdrachten tot bij- en afschrijving in zonder geleidc-brieven, vragen of opme-rkingen. Dit om de afdoening von de opdrochten niet te doen vertragen. Verzuim niet uw rekeningnummer op do voor zijde vun den omslag met opdrachten te ver melden, bezig bij voorkeur de officieele om- slagbn G, 39 voor zendingen aan het Centrale Girokantoor. Zendt geen gelden met stortirgsforinulieren aan het Centrale girokantoor. Stortingen moeten worden aangeboden aan de kantoren der pos- j tciijen. Postwissels, waarvan de bedragen moeten wor- J den bijgeschreven op een postrekening, behoo- I ren, evenals vroeger, te worden gezonden can jrden directeur van het postkantoor van bcrtaal- jbaarstellmg. f Cheques moeten rechtstreeks nan de begun- Istigden worden toegezonden, niet, zooals veel- ttijds plaats vindt, aan hot Centrale girokantoor, j Op de ofrekeningstaatjes wordt het nummer Ivan den rekening-houder, voor wien het staatje bestemd is, automatisch voor eiken post door jde machine geschreven. Daardoor wordt de con- jtrolc van het girokantoor op de afrekeningen vergemakkelijkt, in zoover, dat als het ware met :één oogopslag kan worden overzien, dat op het staatje posten voor andere rekeninghouders niet v oorkomen. I De machine levert, eveneens automatisch, de [tëlrngen van elk der kolommen bijschrijvingen jen afschrijvingen van meergenoemd stootje. Cp Ede slaatjes, na het eerSte van het Ccntrole giro kantoor ontvangen, komen de eindtellingen von het voorafgegane staatje in genoemde kolom- men, als bcgintellingen voor. De eindtellingen iven de staatjes zijn met een teeken gemerkt. Bovendien is er tusschen de posten (mutaties) op de afrekening aangegeven een kleiner ruimte j dan tusschen den laatsten post van dc kolom cn de eindfellmg. Het saldo der rekening wordt berekend door eenvoudig de eindtclling dei" afschrijvingen of te trekken von die der bijschrijvingen. Raadpleeg in gevol von twijfel omtrent cc-nig punt de uitvoering van den postgirodienst betref fend, den Gids, voor rekeninghouders (uitgaaf 'Aug. 1923). Dringend wordt verzocht, ter bevordering van een spoedige behandeling en afdoening, reclames jzoo kort cn zakelijk mogelijk te stellen, zonder Jin beschouwingen te treden. Eindelijk wordt nog medegedeeld, dat dank zij de ijverige medewerking van het overgroote deel van het personeel, met kracht wordt gewerkt, om den achterstand in de uitvoering van de op drachten aan het Centrale girokantoor gegeven, in te holen. Zonder verderen tegenspoed zal dit vrij spoedig slagen. Uit vorige mededeelingen is het bekend, waaraan de stagnatie in het be drijf voornamelijk is te wijten. Aon slecht of onvoldoend werken der aanwezige kantoorma chines behoeft niet te worden gedacht, evenmin is de toepassing der door de M.A.B.O. ontworpen mechanische administratie daarvan oorzaak. AUTOMOBIEL-TENTOONSTELLING. In 1924. Amsterdam TT Sept. In de Algemeene Leden vergadering van de Nederl. Vereeniging „De Rijwiel- en Automobiel-industrie", op 7 dezer gehouden, is besloten, in den aanvang van het jaar T924 weder eene tentoonstelling te orga- niseeren in het gebouw der vereeniging te Am sterdam. In afwijking von de vorige téntoonstel- ling zal de thans te hóuden expositie uitsluitend bevatten automobielen, onderdeelen, ban den en aanverwante artikelen. Motorrijwielen en rijwielen zullen dus ditmaal niet geexposeerd worden. De openingsdatum zal door het tentoonstel lingscomité nader worden vastgesteld en be kend gemaakt. In bedoeld comité zijn in bovenvermelde ver gadering benoemd de heeren: J. L Lang, voor zitter; M. S. Wijnberg, secretaris; P. W. Schel- tema Beduin, penningmeester en als leden de heeren: K. Lendeweer, P. Leeuwenberg, Hugo Smit cn M. C. v. d. Wal. AUTOBAAN AMSTERDAM-ROTTERDAM. Plannen in een begin sta dium. In aansluiting met een onlangs vermeld be richt over een plan tot den -aanleg van een autobaan van Amsterdam naar Rotterdam meldt men aan de N. R. Ct., dat er reeds eeni- ge molen daaromtrent besprekingen hebben ten provinciehuize nadere inlichtingen verstrekt omtrent deze werken. plaats gehad tusschen enkele gemeentebestu- jren en eenige personen uit finar.cieele en han delskringen. De bedoeling zou zijn, dat de baan 'n breedte van 10 meter zal hebben en op ieen verhooging zal worden aangelegd. Het zou voorts in de bedoeling liggen, op de baan een I 10-minutendienst in te stellen. Voorloopig ver- ikeeren de plannen echter nog geheel in een jbegin-stadium. GEMEENTELIJKE BOERDERIJEN. Het verlies te Groningen. Men meldt onsDe negen boerderijen, welke de stad Groningen te Tor Apel in eigendom heeft, hebben in eigen beheer van „de stad" over T922 een verlies van totaal 53.33619 opgeleverd. MOORDAANSLAGOP EEN 20-JARIG MEISJE. De daad van een krankzinnige? Men meldt uit Eindhoven aan de Tel. Zekere J. v. d. P., alhier, ontmoette Dinsdag avond 'n 20-jarig meisje uit Tongeren, aan wie hij vroeg hoe laat 't was. Hierop antwoordde het meisje „Ik weet het niet", v. d. P. greep het meisje vast, wierp haar op den grond en trachtte haar te wurgen. Hij bracht haar Ver schillende wonden toe. Gelukkig kwam hulp opdagen, waarop dc onverlaat zich uit de voeten maakte. De politie wist echter v. d. P. spoedig te arresteeren. Hij bleek 'n ontslagen verpleeg de te zijn uit 'n rijkskrankzinnigèngcsticht. Dóór een dokter werd op last van de politie onderzocht in hoeverre de man nog krankzinnig was. De dokter kon echter niet verklaren,, dat opneming in een krankzinnigengesticht voor V. d.' P. noodzakelijk was, waarop hij don ook in arrest gehouden werd. Er is proces-verbaal té gen hem opgemaakt wegens poging tct dood slag. V. d. P. zal ter beschikking worden gesteld van den officier van justitie te Den Bosch. Hij is geen onbekende bij de politie VALSCHE BANKBILJETTEN. Van tien gulden. Er zijn valsche bankbiljetten van TO in omloop, welke o.a. de volgende kenmerken dragen, die tot onderkenning van deze biljetten van de echte kunnen leiden Ie. de serieletters C. F. 2e. de datum T8 Novcrmber T92I 3e. dc vaalroode ondergrond van de voor zijde 4e. de poovere druk 5e. de figuutjes aan weerszijden vnn den slinger, welke door den balk tusschen de woor den „Arbeid" cn „Welvaart" loopt, vertoonen een sterke afwijking van die op dc echte bil jetten-; 6e. dc gelaatsuitdrukking ven de mannen figuur wijkt belangrijk af van die op de echte biljetten. DE RAMP BIJ SAINT-S AUVEUR. Begrafenis van den heer Bosker. Gisteien is te Winschoten ter aarde besteld het stoffciijk overschot von den heer BeTend Jan Bosker, bij de ramp te Saint-Sauveur om het leven gekomen. De deelnoming was zeer groot. De heer Anderson sprak namens de Neder landsche Reisverecniging, de heer Mels Brou wer namens het personeel van den overledene, waarna ds. van Leeuwen bemoedigde woorden tot de familie richtte. Een groot aantal bloemstukken dekte de baer. De vader van den overledene, de heer J. Bosker Bz., dankte voor de eer zijn zoon be wezen. KORTE BERICHTEN. Een inbreker en brandstichter. In het grensplaotsje Rhcde heeft de politie den Nederlander W. H. uit Bocholt gevangen genomen, toen hij op inbraak werd betrapt. Bij zijn verhoor bekende hij dat twee graanpak- huizen in die gemeente door zijn toedoen in T920 door brand zijn verwoest. Wherry omgeslagen. In de Hoagsche Trekvaart nabij Delft is Maandagavond een wherry waarin drie perso nen zatén, omgeslagen. Twee der opvarenden wisten zich to redden. Dc derde, de markt koopman Barg uit Rotterdam, verdronk. Waarschuwing. De Hoofd-Commissaris van Politie te Rotter dam geeft, in verband met het verschijnen van annonces in de verschillende nieuwsbladen waarbij tegen borgstorting een of andere werk kring wordt aangeboden, aan belanghebbenden nadrukkelijk in overweging, geen gelden voor borgstelling of te drogen, alvorens omtrent de personen, die zulk een werkkring aanbieden, in lichtingen te hebben ingewonnen aan het Hoofd bureau van Politie, Afd. Centrale Recherche, Hoegsche veer 23 te Rotterdam. Een ongeval met tragische gevolgen. Een 82-jarige juffrouw Van H. te Geldrop, die Vrijdag brandwonden kreeg, iS aan de ge volgen overleden. Haar gehuwde dochter, dio van schrik een beroerte kreeg en de spraak verloor, is ook gestorven. Onder de stoomtram. Maandag is dc weduwe A. v. R., te Eindho ven, die j.ï. Vrijdag door de stoomtram aldaar werd overreden, aan de gevolgen daarvan over leden. Een paardendief. Te Winschoten is aangehouden de arbeider G. Z, uit Vriescheloo, die met zijn broer H. Z., •te Hoorn, twee paarden uit een weide zou heb- Iben gestolen en verkocht. Brand. De boerderij van J. van Zorge te Lemeler- veld, onder Ommen, is Maandag geheel afge brand. Van den inventaris en den oogst is bijna nieTs gered. De oorzaak van den brand is on- ibekend. School- en Kerknieuw». OPENING CHR. LYCEUM TE HARDERWIJK. Door Minister dc Visser. Onder groote belangstelling heeft Maan dag te Harderwijk Minister De Visser het nieu we gebouw van het Chr. Lyceum plechtig ge opend. Te half drie opende de voorzitter van het bestuur, ds. C. J. Vcenhuijsen, Ned. Hcrv. pred. aldaar, de samenkomst met het laten zin gen van een Psalmvers en met gebed. In zijn openingswoord heette Spr. de ver schillende autoriteiten welkom. Vervolgens re leveerde hij de geschiedenis van het Lyceum. De samenwerking tusschen vertegenwoordigers ■van diverse kerkelijke richtingen was steeds uitnemend. Spr. richtte voor de ondervonden medewerking een woord van dank tot den Mi nister en het College van B. en W. Hierna bocd de burgemeester van Harder wijk, de heer M. G. J. Kempers, namens het gemeentebestuur zijn gelukwcnschen aan. Spr. herdacht wat de Oranjes in Harderwijk voor het H. O. in den loop der eeuwen gedaan heb ben. Spr. hoopte dat dit gebouw spoedig een aula en een sportterrein krijgen zal. (Instem ming van de leerlingen). Hierna voerde Minister De Visser het woord. Met het oog op de intelleclueele ontwikke ling van ons volk in de toekomst, acht Spr. Lycea van de grootste beteekenis. Deze stichting als uiting van krachtig parti culier initiatief juicht Spr. zeer toe. Het Ly ceum-onderwijs is nog niet wettelijk geregeld en er zijn ook tegen dezen vorm van onderwijs wel bezwaren aan te voeren. Indien men echter aan dit onderwijs een eerlijke kans geven wil, kan het wel eens blijken het beste onderwijs te zijn. De Regeering juicht elke openbaring von particulier initiatief krachtig toe. Daarom mede opent Spr. gaarne deze onderwijsinrich ting. Spreker wijst vervolgens op de beteeke nis van een Christel ij ke onderwijsinrich ting. Christenen moeten aan Christus gelijk vormig worden. Daarom kweekt een Christ, onderwijsinrichting karakters, d. w. z. naar do Griekschc beteekenis van het woord, menschcn in wie iets ingesneden is. Moge de innige Gods vrucht van de docenten bovenal, den leerlin gen ten voorbeeld zijn I Spr. bidt allen, die aan deze inrichting werkzaam zijn, de leiding des H. Gcestcs toe. De Minister richtte zich vervolgens tot de leerlingen, hen toebiddend. dot het onderwijs bloesem geve die profetie is van komende vruchten. In de revolutionaire gebeurtenissen der laatste jaren ligt een ernstige les ook voor het Christ, onderwijs. Jonge menschen, schaamt u het Evangelie van Christus niet I Hierna voerden nog een eantal autoriteiten *op het gebied van christelijk onderwijs het woord. Aan Ket bovenstaande kon nog worden toe gevoegd, dat de heer De Beer in Nederland een der ijverigste verdedigers is geweest van de meening, dat de werken, die op naam staan van Skapespeare, geschreven zouden zijn door Bacon van Virulam. 9e Nederlandsche Jaarbeurs. De Jaarbeurs werd heden bezocht door de hier te lande in verband met het Regeerings- jubileum vertoevende Indische prinsen Pange- ron Ario Koesoemejocda, prins van Solo cn Pangeran Ario Soerjov/idjojo, prins van Djoo- jakarta. Dc beide prinsen weren vergezeld yan dr. Radjiman, lijfarts van den Soesoehoenon van Socrnkarta en von Raden Mas Ngobehi Soedjono Pocro. N ij k e r k. Op de Jan Plassestecg brand de een arbeiderswoning of. De brand was ver moedelijk ontstaan door het aansteken van de fornuispot. Het grootste deel van den inboedel werd gered. N ij kerkerveen. Door bewoners van den Buurtwol is een goed fietspad langs dien weg aangelegd, waardoor een goed werk ver richt is, daar de weg vroeger niet berijdbaar was. Putten. Voor de betrekking van ge- meert e-opzichtcr (salaris T200) solliciteerden niet minder dan 29 personen. B. BEKENDMAKING HINDERWET. W. van Amersfoort brengen ter open bare kennis, dat aan J. van de Wetering en J. Regtien vooi waaideüjk vergunning xs verleend tot het oprichten van een slachterij in het per ceel aan de Coninckstraat no. 50. R o o i 1 ij n e n. B. en W. van Amersfoort brengen ter olge- meente kennis, dat gedurende 8 dagen, te re kenen vanaf heden, ter gemeente-secretarie, ka- mer 8, ter inzage ligt een pian tot wijziging van een gedeelte van de rooihjk aan den Hei- ligenbergerwcg en dat bezwaren hiertegen bij hun college kunnen worden ingebracht. Diploma Kraam verzorgster. De examen Commissie van Artsen, afd. Amersfoort van den Ned. Bond van Zuigelingen Bescherming heeft na theoretische cn pracli- sche opleiding de diploma voor kraamverzorg- ster uitgereikt aan de dames C. E. Wijnia v. d. Flier EigenbroodStam Kipê; Hook v. d. LindenPoortvan Til WestfeitAriar Nieburg. Garnizoen Amersfoort. Kolonel van den generalen stal H. C. Eortn- nicr, chef von den slot van het hoofdkwartier van het veldleger, is bestemd tot commandant der IVe divisie te Amersfoort. De eerste-luitcnant van de militaire admi nistratie M. Kruissink, werkzaam bij het 2Te regt. infanterie te Amersfoort, is thans overge plaatst bij dit regiment. Den reserve-kapitein H. van Dijk van het I8e reg. inf. alhier is eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Kunst cn Wetenschap. LOUIS BOUWMEESTER. Dc toestand zeer goed. Volgens een, in het Hbld vermelde, uitspraak van den behandeienden geneesheer is de toe stand van den heer Louis Bouwmeester zeer goeder behoeft voor zoover thans kan worden beoordeeld, voor den grooten ar tiest geen te worden gekoesterd. Zijn borst geneest normaal, de wond in zijn linkerbeen is reeds dicht en het on derzoek met het Röntgcn-toestel heeft doen zien, dat de breuk zich heel gunstig «et. De patiënt is opgewekt en spreekt nu ree-.te over een na zijn horstel to maken Troote tour nee door ons land. TACO K. DE BEER. f Te 's-Gravenhage overleden. Gemeld wordt, dat de letterkundige Taco H. de Beer gisternacht tc 's-Gravcnhage is over leden. Taco Hajo de Beer werd in T833 te Maarsse- veen geboren en opgeleid voor het onderwijs. Hij was achtereenvolgens leeraar in de Duitsche taal- en letterkunde te Breda en te Goes cn se dert 1376 aan de eerste H. B. S. met 5-jarigcn cursus verbonden. Het onderwijs had zijn volle liefde cn toe wijding doch zijn belangstelling ging naar h1 wat het geestelijk en maatschappelijk leven von zijn tijd bewoog. Al jong werkte hij mede aan bloden en tijdschriften. Hij was oprichter van De Nieuwe Tijd en De Amsterdammer, redigeerde in 1885 het Nieuwsblad voor Nederland en. Het Ncd. Tooneel van 1879 tot 1886. In 1877 richtte hij op het taalkundige tijdschrift Noord en Zuid, dot dertig jaargangen beleefde, en in datzelfde jaar het weekblad voor kunst en let teren De Portefeuille, dat zestien jaar bestond. Tol van studiën cn critiekcn zijn van De Beer's hand verschenen. Tot zijn werken von grootcren omvang behooren The Literary Reader, een ge schiedenis der Er.gelsche letterkunde in vier deelen, looperde tot 1900, welk studieweik een vierden druk heeft beleefd, en Woordenschat, verklaring van woorden en gezegden, uitgege ven in vereeniging met Dr. E. Lourillard. Na den dood van zijn vriend Jan Ten Brink be werkte de Beer den 2cn druk van Ten Brink's Geschiedenis der Nederlandsche letteren 1880 —1890. De Beer heeft ook medegewerkt aan buiten- landsche tijdschriften. 433e STAATSLOTERIJ/ Vierue Klasse. Debde Lijst. Trekking van 12 September. 2000 No. 22GS5. LUIJU No. 97*23, 10SP7, 18779. 4UU No. 10798, 178-20. f 2UU No. 19038. t 1UU No. 5071, 6900, 8610, 9517, .3512, 141S3, 16086, 16916, 20575. 32 l3i 164 ltd 302 327 331 376 672 728 396 918 962 1010 1062 1095 1128 1322 1537 15S7 1631 1746 1783 lSbü 1902 1931 1960 2043 2169 2215 2251 2°95 23 ls 2371 2230 2410 2484 2-502 2514 2527 2534 2567 2580 2584 2590 2621 2647 2719 •-'7 71 2789 2925 3012 3106 3160 3179 3223 3291 3316 3326 9202 9313 9371 9396 9447 9557 9566 9588 9602 9631 9655 9693 9719 9776 9798 9832 9926 9970 9971 >14 4706 4753 4818 7 4835 4950 PRIJZEN 3330^6293 9116 3395 b358 3400 b3J3 3649 6395 8733 6396 3740 6399 37fcS 6437 3852 6505 3854 6-532 3948 6609 4ü6ö 6668 4089 ,681 4097 6713 4170 6758 4264 6189 4291 6800 4294 6859 4300 6896 4307 0926 4369 6965 4395 6968 1001 4403 7055 10069 4506 7291 10074 4658 7303 10093 "319 10177 '344 10190 '404 10221 '428 10328 '437 10474 4999 7523 10544 5024 75.5-5 10580 5030 75-89 10637 5038 7787 10747 5195 7818 10794 519S 7861 10882 5204 7882 10900 5208 7892 10913 5245 7918 11027 5300 7964 11133 5337 8008 11183 5464 8080 11267 5430 8099 11174 5486 3115 11494 5512 S143 11529 5569 8215 1154S 5576 8251 115-51 5665 8281 11620 5685 8304 11836 5709 8-184 11923 5733 8486 12021 5735 8496 12030 5740 8507 12141 575-1 8514 12255 5846 354S 12325 5906 85-19 12411 5962 8609 12449 6005 8611 12470 6045 8681 12519 6179 8684 12573 6210 870$ 12645 6265 9138 12711 VAN ƒ65. 12748 15699 12763 15767 lzTöÜ 15796 12867 15842 1*2873 15S71 13028 16017 130S7 16019 13269 16033 13335 16034 15337 16141 13355 16158 13401 16271 13412 16274 13597 16348 13CG3 16106 13750 16414 13784 16417 138-59 16429 13884 16433 13916 26532 139-13 6593 14015 16684 14069 16763 14071 16789 14133 16905 141S5 17243 14241 17270 14246 17325 14353 17341 11373 173-12 14377 17345 14409 17372 11119 17387 14462 17402 14480 17460 14503 17485 14521 17518 14539 17633 14559 17715 14598 17783 14629 1782-1 14672 178-51 14693 17869 14739 17935 14949 17976 14982 17977 15017 17982 15037 18021 15118 180-10 15132 18054 15*225 18059 15285 18093 15396 1&114 15413 18152 15440 1817,7 15475 18383 15.546 1 8517 15548 18563 15571 18588 15006 18004 18712 21177 187 W 21*241 18798 21243 1S812 21*252 18996 21288 19003 21293 19025 21*295 19064 21351 19077 21361 19204 21369 19285 21401 194423 21417 19346 21-193 19356 21509 19386 21547 19401 21593 19445 21625 19482 21635 19529 21637 19535 21659 19670 21680 19744 21687 19759 21701 19775 21727 19777 21757, 19797 21766 19840 21810 19S79 21821 198S8 21845 19910 21867 19936 21908 19947 21926 19995 21936 20052 21967 29073 21991 20133 22053 20142 22083 20192 22085 20*220 22111 20401 22121 20412 22145 20465 22168 20545 22204 20.516 22325 20634 22357 20716 22375 20734 22521. 20760 22545 20781 22639 20788 22698 20334 2*2745 20381 2*2754 20894 2*280$ 20919 2*2888 '20996 22892 21038 2*2920 211*23 229*28 21136 22950 21142 22978 21143 22&S6 433ste STAATSLOTERIJ. Vierde k'asse. Trekking van 12 Sept. 1923. (500 loten). Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. Leinwcber te Amsrsfcort (Breestraat 26), zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijzen van 65: 4065, 19759, 19775 en 19777. Te zamen 4 prijzen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 3