AMERSFOORTSCH DAGBLAD „DE eemlander" zaterdagi5S6Pt.i923 DERDE BLAD. BUITENLAND. BINNENLAND. 22e Jaargang No. 65 Politiek Overzicht Een nieuwe beroering tracht Europa nog meer uit zijn voegen tc rukken de staatsgreep in Sponje, die gistcrenochtend te Barcelona is ingeleid door de militaire partij. Men sloot de plank stellig niet mis, wanneer men aJs voor- naomste oorzaak van do beweging de expedities naar Marokko, waar Sponje een voortdurenden cn meest mislukkenden strijd tegen de sjerifijn- sche rebellen heeft te voeren, beschouwt. De oorlog tegen de Morokkoansche opstandelingen is in Spanje ver van populair, omdat hij veel levens en veel offers van moterieelen aard vergt; goed en bloed hebben de Spanjaarden te min der voor de beweging veil, daar de successen niet alleen rrteestentijds uitblijven, maar zelfs de aébacle bij de actie in Marokko al te duidelijk telkens weer in 't oog springt. De militaire romp van Melilla (1921) ligt neg versch in elks geheugen. De positie van de liberale regeering onder markies Alhucemas is verre van benij denswaardig. Gesteund en geapprecieerd van horto wordt ze eigenlijk door geen enkelen Span jaord meer. Dc regeering streeft ernaar een vrij pacifistische politiek te voeren en de actie in Marokko niet al te duur cn grootscheepsch op te zetten maar de meer „bescheiden" rol, die de regeering van Spanje in Marokko van zins is te spelen, vraagt echter toch nog zulke offers, dat het volk en niet in de laatste plaats de middenstanders zware lasten heeft te dragen. Aan de Marokko-expeditie zijn in verloop van tijden enorme sommen ten koste gelegd, die natuurlijk de burgers des lands hebben te be talen. De enorme verliezen aan levens, waer geenszins successen tegenover staan, hebben don ook geleidelijkweg een geest van verbit tering gewekt De wensch, die den laaatsten tijd zeer levendig was onder het volk en krach tig werd gevoed, was dan ook de Spaansche manschappen in Marokko weer huistoc te zen den. Een incident, dat wij den laatsten tijd in /?nze krant hebben vermeld, illustreert zeer duidelijk de impopulariteit der Marokko-actie de muiterij te Malaga, die als een protest moest worden beschouwd tegen het inschepen van nog meer troepen naar Marokko. De regeering heeft deze muiterij meencn te moeten beant woorden door terdoodveroordeolingen, maar op aandrang van hef volk, dat op uitgebreide schaal verzoeken om gratie indiende en verder door proteststakingen tegen de voorgenomen terechtstellingen reageerde, is aan de ter dood veroordeelden gratie vcrieend. Aon den anderen kant haalde de regeering zich het misnoegen op den hals van een krach- lige militaire partij, die om verschillende re denen ontevreden was. Zij is gekant tegen de huidige regeering, omdat deze de militaire uit gaven wil beperken teneinde het volk niet nog meer te belastengroote militaire operaties zouden schatten verslinden, die fataal zouden zijn voor de binnenlandsche situotie van Span je. Vandaar dat onlangs, toen generaal Weyler een rapport uitbracht over de te nemen mili taire maatregelen in Spoansch Marokko, waar van de strekking was een uitbreiding der actie, die heel wat zou kosten, de ministers van financiën, openbare werken en arbeid uit het kabinet traden. Bovendien kunnen dc militairen het evenmin verkroppen, dat de regeering over ging tot het vervolgen van de officieren, aan wie de militaire ramp in Marokko werd gewe ten. Zij willen in Marokko een krachtige mili taire politiek zien uitgevoerd, hoeveel milli- oenen peseta's deze ook moge kosten. Wij herhalen dus, dat de positie van het kabinet- Alhucemas uiterst moeilijk is. Wordt de mili taire actie in Marokko financieel zwak gesteund, dan zullen de Marokkaansche rebellen stellig de baas worden. Worden aan de onderneming aan de overzij der Middellandsche zee echter gTOO- te kapitalen- ten koste gelegd, dan wordt de economische en financieele toestand van Spanje uiterst precair. Zoo zit dc regeering tusschcn twee wel zeer heete vuren De militairen hebben inmiddels, naar de tele-- grammen reeds hebben meegedeeld, gemeend, dat voor hen de tijd was aangebroken om met kracht op te treden tegen dc hun onwelgevallige regeering. De opstandige militaire beweging is te Barcelona begonnen en schijnt zich ook over verdere gebiedsdcclen van Spanje te hebben uitgestrekt. Hoewel de telegrammen daarvan tot dusver nog niet hebben gerept, ligt het voor de hond, dat de beweging der militaire partij tevens wordt gesteund door de Cataliaansche, Galirische en Baskische nationalisten, die mis schien thans de gelegenheid schoon zien om hun separatistische droomen te verwezenlijken. Overigens zijn de berichten uit Sponje over den omvang der beweging nog vaag en dient derhalve nog te worden afgewacht, of inder daad de tegenwoordige regeering is afgetreden dan wel of zij, krachtens een besluit van den ministerraad, een eskader naar Barcelona zal zenden om met de leiders der opstandige bewe ging af tc rekenen. "Met betrekking tot het GriekscK-Italiaanschc conflict luiden de berichten wat gunstiger; zelfs doen zij een spoedige liquidatie van 't geschil voorzien. Wanneer op de beknopte telegrammen ken worden afgegaan, is de staat van zaken momenteel van dien aard, dot door den raad van gezanten een oplossing is gevonden, die het voordcel heeft, dat beide partijen er ge noegen mee kunnen nemen. Zelfs is reeds ge meld, dat-Italië, ten blijke, dat het dit land niet om annexatie is te doen, Korfoe nog voor I October zal ontruimen, natuurlijk alleen, wan neer Griekenland op serieuse wijze de eischcn vervult, die in de nota van den gezantenraad zijn vervat. Een oorlog menschelijkerwijzc gesproken wordt dus voorkomen en dit is stellig to danken aan de actio van een inter nationaal lichaam: den raad van gezanten. Het feit reeds, dat door bemiddeling een mogelijke oorlog is verhinderd, stemt tot voldoening. Maar de regeling wekt niettemin een eenigszins on bevredigd gevoel, omdat de Volkenbond, die te dezer zake toch het eerstaangewezen instituut was om de aangelegenheid te behandelen, do regeling der zaak heeft overgelaten aan een in stelling van minder importantie en wel juist op «ogenblik, dat het er op aankwam zijn gezag te laten gelden en zijn principes practisch toe te passen. Het uitstel der behandeling van de competentie-kwestie is dan ook onbevredi gend, omdat men thans niet weet, wat men aan den Volkenbond zal hebben in overeenkomstige gevallen als het Grieksch-Italiaonsche conflict. Het afzien van de interventie door den Volken bond zou dè vraag bijna wettigen, of deze in stelling dan niet beter geheel vervangen kan worden door den raad van gezanten. Is de Vol kenbond nu eigenlijk competent of niet? Zal hij ooit intervenieeren? DIPLOMATIEKE VERTEGENWOORDIGING. Ontvangst van gezanten. H. M. de Koningin heeft gisternamiddag ten half drie ten Haren Paleize in het Noordcinde ontvangen den heer Nagaoke, nieuw benoemd gezant van Japan bij Hr. Ms. Hof, ter over handiging van den terugroepingsbrief van zij nen voorganger en van zijn eigen geloofsbrief. De nieuw opgetreden diplomaat, die bij Hare Majesteit werd geïntroduceerd door den minis ter van Bniienlandsche Zaken, jhr. mr. Van Karnebeck, werd met het gebruikelijke Hof ceremonieel door den kamerheer-ceremonie meester, baron Van Hordenbroek van Lockhorst, van dc gezantschapswoning oen den Bezuiden- houtschen weg naar het Koninklijk Poleis ge leid en naar het gezantschap teruggebracht h De Koningin ontving gistermiddag den Roemeenschen gezant, den heer Cotorgi, den Italioonschcn gezant. Markies Moëstri Molinari de Mettonc, en den Oostenrijkschen zaakgelas tigde, den heer Duffe.k, dio Hare Majesteit brieven van hun vorst en staatshoofd overhan digden. HET REGEERINGSJUBILEUM. Een serenade aan de hecren De Vlugt en Vattier Kroane. De Kon. Licdertafel „Apollo", daarbij ge assisteerd door drie ver ecni gingen, w. o. het Amsterdomsche Politie-muziekgezelschap, zou gister avond te Amsterdam een serenade bren gen aan den Burgemeester op het Johannes Ver meerplein en aan den heer C. G. Vattier Kroane, voorzitter van het Centraal Comité en de Huldi gingscommissie. Een blijvend Oranjekoor te Amsterdam. Voor een goed gevulde zaal werd in het ge bouw „Harmonie" te Amsterdam gisteravond een door de Commissie voor bloemenhulde uit het Aubadekoor belegde vergadering gehou den, tot het oprichten van een gemengd Oranje koor. Met groot enthousiasme werd tot de oprich ting besloten. De heer de Hertog, leider van het Aubade koor, had men reeds bereid gevonden els di recteur van het op te richten koor op te tre den. In de eerstvolgende vergadering, die zal plaats hebben op 26 September a.s. des 's avonds te 8 uur in het gebouw „Harmonie", zal de heer Den Hartog ols directeur geinstal- lcerd worden. ROODE KRUIS-ONDERSCHEIDING. Voor Prins Hendrik. Z. K. H. de Prins heeft gistermiddag ten pa leize Noordeinde in particuliere audiëntie ont vangen den Poolschen gezant, den heer "Wierasz Kowalsky, die den Prins kwam overhandigen het groote eerc-diploma met bijbehoorend eere- teeken van het Poolsche Roode Kruis. VERLAGING DER MINISTERSSALARISSEN. Met 20 Naar wij vernemen heeft de Ministerraad be sloten tot verlaging van de salarissen der mi nisters met 20 De daartoe noodige maatregelen zullen bin nenkort worden getroffen. DE WERKLOOSHEID IN DRENTHE. Tijdelijke stopzetting der werkverschaffing. De Tel. verneemt, dat in zake de werkver schaffing ingrijpende maatregelen zullen worden genomen. In olie Drentsche gemeenten, met uit zondering van Emmcn, zal de werkverschaffing op order van den minister van Arbeid deze week worden stilgezet. Deze maatregel schijnt ver band te houden met een kwestie tusschen de landbouwers cn de arbeiders, werkzaam bij den aardappeloogst. Over de hierbij uit te keeren loonen kunnen werkgevers en werknemers het blijkbaar niet eens worden. Voorts verneemt het blad dat het in de bedoeling ligt tegen den win ter het uurloon bij de workverschoffing opnieuw te verlagen. HET PERSONEEL DER ARTILLERIE- INRICHTINGEN. Nog geen wachtgeldregeling. Op de vragen van het Kamerlid TeT Hall betreffende dc herplaatsing in een burgerbe trekking bij het Staatsbedrijf der Artillerie-In richtingen van een bij genoemd Staatsbedrijf werkzaam geweest zijnden hoofdofficier en het op wachtgeld stellen van den adjunct-directeur en andere ambtenaren dier inrichtingen, ant woordt de minister van Oorlog o.a., dot de heer H. A. Zeilmaker, na zijn pensionneering als luitenant-kolonel der artillerie, op burger rechtelijke arbeidsovereenkomst weder door het Staatsbedrijf der Artillerie-Inrichtingen in dienst is genomen, ter vervulling van de func tie, welko hij vóór zijn pensionneering bekleedde en voor welke geen geschikte vervanger te vinden was. De heer Zeilmaker geniet nu als belooning voor zijn werkzaamheden een som, gelijkstaande met het verschil tusschen zijn tegenwoordig pensioen en zijn vroegere netto- jaarwedde. Een vraag of, en, zoo Ja, wanneer de Keer B. J. C. Top op wachtgeld, c.q. op pensioen zal kunnen worden gesteld, houdt verband met een reorganisatie, die waarschijnlijk In het begin van 1924 in de directie zal tot stand komen. Mocht in dit geval de heer Top worden ge- pensionneerd of op wachtgeld gesteld, dan- houdt dit geenerlei verband met de herplaat sing van den heer Zeilmaker, omdat de werk zaamheden dezer beide functionarissen zeer verschillend zijn. De minister kan niet inzien, welke overwe gingen er toe hadden moeten leiden om, han gende de bestudeering door de Tweede Kamer van het bereids ter kennisneming overgelegde repport der commissie van onderzoek, de her plaatsing van den heer Zeilmaker uit te stellen. In strijd met den wensch naar bezuiniging is die herplaatsing geenszins, aangezien het wanneer een geschikte vervanger had kunnen worden gevonden ongetwijfeld noodig zou zijn geweest een hoogere belooning toe te kennen. Het is voorts niet mogelijk, reeds thans te zeggen of binnen efzienbaren tijd ambtenaren der Artillerie-Inrichtingen in de gelegenheid zullen kunnen worden gesteld, den dienst met wachtgeld te verlaten. Wel kan worden ver zekerd, dat tot dien maatregel ongetwijfeld zal worden overgegaan, indien de belangen van het Staatsbedrijf zulks cischen of zelfs maar toe laten. HET 28e GEZONDHEIDSCONGRES. Heden te Amsterdam geopend. In „Artis" te Amsterdam werd gisteren er. wordt heden het Nedcrlandsche Congres voor Openbare Gezondheidsregeling (Gezondheids congres) gehouden. Hedenmorgen is het Congres geopend met een rede van den voorzitter, dr. N. H. Joscphus Jitto, den president van den Gezondheidsraad. Deze verwelkomde den vertegenwoordiger van den Minister van Arbeid, Handel cn Nijverheid, den directeur-generaal voor de Volksgezond heid, do vertegenwoordigers van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en van de ministers van Oorlog en Marine, den burge meester van Amsterdam en den wethouder voor de Openbare gezondheid. Een afzonderlijk woord van welkom richtte spreker tot prof. Daels en dr. Verstraete, die na mens het Vlaamsche Congres voor Natuur-, Wis- en Geneeskunde aanwezig waren. De wereldoorlog zeide dc voorzitter ver der heeft een gunstige zijde gehad en wel deze, dat thans ieder er van doordrongen is. dat de zorg voor de openbare gezondheid een der eerste voorwaarden is voor de krachtige ont wikkeling van een volk. Uitvoerig ging spreker no wat de Volkenbond op het gebied der Volksgezondheid heeft ver richt. Wat thans op internationaal gebied staat te ge beuren, dient ook in het nationale leven te ge> schieden. Belangrijke vraagstukken eischen hoe langer hoe meer onze aandacht. In de laatste kwarteeuw is de sanitaire toestand aanzienlijk verbeterd. Die verbetering is tot stond gekomen, door dat do volkshuisvesting verbeterd is, evenals de keuring der levensmiddelen; de belangstelling in het welzijn van het kind neemt toe; het instituut van de schoolartsen heeft zich gevormd en uit gebreid; de belangstelling voor de lichamelijke opvoeding is toegenomen. Onze ijver mag evenwel niet verslappen, want steeds worden nieuwe eischen oen onze woak- zaamheid gesteld. De ernstige wil, om tot samenwerking to ko« men, moet aanwezig zijn en zoodra die wil er is, zal men ongetwijfeld de centralisatie der be staande vereenigingen op het gebied der Volks gezondheid kunnen bereiken. De openingsrede werd luide toegejuicht. De verslagen van secretaris en penningmees ter werden goedgekeurd. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren M. A. Tak, advocaat-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden, den Haag en mr. L N. Roodenburg, Den Haag, terwijl als tiende be stuurslid gekozen werd prof. dr. G. Scheltema, hoogleeraar in de kindergeneeskunde te Gro ningen. Als plaats voor het volgend congres werd 's Hertogenbosch aangewezen. Hierna werd gepauzeerd. PRETTIGE TOESTANDEN. Een loco-burgcmccster met bijna 30 veroordeelingen. Het nieuwe college van B. en W. te Bever wijk heeft een der beide pas gekozen wethou ders tot loco-burgemeester aangewezen en wel iemand, die, naar aan het Hbld wordt gemeld, reeds bijna 30 veroordcclingen wegens belee- diging enz. te zijnen laste heeft Er worden pogingen aangewend om bij den Commissaris der Koningin gedaan te krijgen, dat deze^wethouder niet tot waarnemend bur gemeester zal worden aangewezen. Deze wethouder is bij de jongste verkiezin gen als „wilde R.K." met een groot aantal stemmen gekozen, dat zelfs no. 2 van zijn lijst nog raadslid is geworden. Hij deed zich in den Raad vooral kennen als opposant tegen de R.-K. Staatspartij en wel in zeer democratische richting, maar veroorzaakte tevens dikwijls de heftigste tooneelen in de raadszaal. DE RAMP IN JAPAN. Hot centraal Ned. Comité. Het Centraal Nederlandsch Comité verzoekt ons mede te deelen, dat als leden van dit comité nog zijn toegetreden de heeren H. H. van Kol en kapitein K. L. Rozendoal, oud-militair atta ché in Tokio. GRAAN NAAR NEDERLAND. In Rusland aangekocht. Men seint ons uit Moskou Een groote Ncderlandsche firma heeft In Rusland graan aangekocht. ARTIS. - Een aanwinst voor de berenverzomcling. Men meldt ons uit Amsterdam Met een hout lading, bestemd voor do be kende Papierfabriek te Velzen, kwamen ze stil letjes mee, tot heimelijk vermaak der Engel- sche scheepsbemanning, die het den jeugdigen, uitgehongerden emigi anten niet aan bot ei ham men met jam heeft lal en ontbreken. Maar de Nedeilandsche douane bleek op haar qui vlve; niet zoozeer omdai men bij deze jeugdige anal- phabe'en vreesde voor Communistische propa ganda, dnn wel uithoofde von het feit, dat ze te Velzen, geen hoven in den zin der wet zijn de, niet V3n boord konden zonder ontduiking der wet of verleende dispensatie. We leven in Holland nu echter eenmaal In een vrij land, en zoo liet men het op 't eerste gericht nog niet loo onaardige viertal dan ook voorlooplg verder maar ongemoeid binnen. Per auto werd toen direct de reis naar Am sterdam aanvaard, waar de jonge Russen, die zich op weg naar onze hoofdstad nog stil had den gehouden, laat in den middag ongemerkt aankwamen. Om juist In de Septembervolte an Artis onverwachts hun luidruchtigheid bot te gaan vieren, waar onze waakzame politie zonder huisvredebreuk niet bij machte was in te grijpen. In Artis was men echter, niettegenstaande de belemmering van ccn druk middagbezoek, ter stond bij de pinken om dc vier oolijke jongens uit de bosschen der omgeving van Moskou in verzekerde bewaring te nemen. Twee hunner bleken toen een welkom ge schenk te zijn van den heer H. Smidt v. Gelder te Bloemcndaal, de beide anderen eveneens jonge Russische bruine beren en ccn niet min der welkome aanwinst schonk de N.V. Han delsmaatschappij Leo Peltenburg te Amster dam aan het Kon. Zool. Genootschap. Het dartele viertal bewoont nu veilig en wel gezamenlijk een hoekkooi met badbasscin in 't Berenhuis. Het zijn alle vier jongens, en wel van het voor Rusland karakteristieke slag der witkragen. Ze profiteeren hier terstond al van de goedgeefschheid van 't publiek, dat op zijn beurt genoot van het stoeien en ruziemaken, ploeteren, plassen cn klimmen der nog ietwat ongelikte robbedoezen. DE TOREN VAN KORTENHOEF. Het herstellings werk. In „De Gooi- en Eemlander" geeft de ar chitect A- A. Kok uitvoerig verslag van het verichte herstellingswerk aan het oude, schil derachtige kerkje van Kortenhoef, dat sedert vele jaren in zeer slechten staat verkeerde de toren zakt scheef, de trans werd weggebroken omdat de stukken omlaag vielen, het heele ge bouw zakte cn scheurde angstwekkend. De werkzaamheden die veel beleid en kunstvaardig heid vereischtcn, zijn, vaak met levensgevaar, volbracht. Zoo veel mogelijk werden bij de her stellingen oude materialen gebruikt. Eerst werd de fundeering van den toren versterkt en deze recht gezet, de leien vernieuwd, dc haan ver guld. Later kreeg het binnenwerk een beurt, de balklagen, de klokkenstoel. Een nieuw uur werk werd aangebracht. Van de kerk zal het choor gerestaureerd worden en het schip zoo veel mogelijk hersteld. Aanvragen om bijdragen in de hooge kosten, die de arme gemeente niet dragen kan, zijn verzonden aan de Regeering, de Synode en aan andere kerkbesturen. Ook de kunstenaars uit het Gooi lieten zich niet onbe tuigd als olies goed gaat wordt binnenkort de kerk onderhanden genomen. BESTRIJDING WERKLOOSHEID. Te 's-HertogenboscK. De werkloosheid heeft in 's-Hertogenbosch zoodanige afmetingen aangenomen, dat het noodzakelijk is nieuwe wegen tot bestrijding daarvan te zoeken. Daarom heeft de wethou der van sociale bedrijven, de heer Krijgsman, verschillende organisaties van patroons en werklieden, talrijke grootwerkgevers en de com missie von sociale aangelegenheden uitgenoo- digd tot een bespreking ten stadhuize op Vrij dag 21 dezer ten einde te trachten, door on derlinge gedachtenwisseling een oplossing van het zoo moeilijke vraagstuk der werkloosheids bestrijding te vinden. Te Deventer. Het communistische raadslid W. van Win- sum te Deventer heeft een interpellatie aan gekondigd over de vragen, of B. en W. reeds plannen hebben gemaakt inzake werkverrui ming in den a.s. winter of er inderdaad plan nen bestaan om de werkzaamheden tot verbe tering van de straten en electrificatie in de Hoven stop te zetten of de emigratie van wer- keloozen naar België en Noord-Frankrijk vol komen is geslaagd en of B. en W. ook bereid zijn, ongeorganiseerde werkloozen werkgele genheid te verschaffen. Naar aanleiding hiervan wordt vernomen, dat B. en W. werkverschaffing door middel van grondverbetering overwegen dat tot stopzet ting van de werkzaamheden in de Hoven nog niet besloten is, maar de kans er op bestaat, indien een deel der bewoners van dezen arbeid blijft tegenwerken dat de emigratie van wer- keloozen naar België en Noord-Frankrijk voor de ongehuwden goede resultaten heeft opge leverd, moor voor de gehuwden wegens den stand van den frank ontraden wordt, en dat tusschen de wethouders van openbare werken cn landbouw overleg wordt gepleegd inzake het te werk stellen van ongeschoolde arbei ders. ONJUISTE BELASTINGAANGIFTE. Een uit velen. W. P. H. L. te Afterden in dc eeiste oorlogs jaren in firma samenwerkend met P. C. C. L. cn met tabaksverboirw en verkoop veel geld ver» dienende, maakte het den belastingambtenaren bij het vaststellen van zijn vermogen en inkomen lang niet gemakkelijk. Had hij in en voor 1914 6000 inkomen, in 1917 beliep dit 86,000, in 1918 werd hij voor 130,000 aangeslagen. De belastinginspecteur, die reeds eerder aan de waarheid der opgaven getwijfeld had, bij vroegere aanslagen reeds, vernam langs indirec- ten weg, dat W. P. H. L. 90,000 op een bank instelling te Nijmegen gedeponeerd had, ten name van zijn kinderen. Den inspecteur werd op zijn vraag of er nog meer belastbare gelden waren, geantwoord, dat olie bescheiden waren overgelegd. De Officier van Justitie bij de Tiel- sche rechtbank, waar/oor dit delict behandeld werd, die den opzet om den belasting-ambtenaar onjuiste inlichtingen te verschaffen, bewezen achtte, en het een ergerlijk en ernstig feit noem de, eischte wegens overtreding van art. 81 der Wet op de Rijks-inkomstenbelasting en de Oor logswinstbelasting, 3 maanden gevangenisstraf, d. i. het maximum, wat voor dit misdrijf kan opgelegd worden. Mr. J. Santman, bekl.' raadsman, pleitte cle mentie. DIEFSTAL DOOR EEN POLITIEAGENT. Von een aangebroken flesch kina-wijn. Voor de Zesde Kamer der rechtbank te Am sterdam stond heden terecht een politie-agent te Amsterdam, die in den nacht van 24 op 25 Juli een aangebroken flesch kina-wijn had weg genomen uit hot restaurant ran „Obelt" aan den Badhuisweg. De agent was aan het surveilleeren toen hij merkte, dat de deur van het restaurant niet al te best sloot. Hij ging naar binnen en nam de flesch weg, die hij buiten in een krant wikkelde. Dit was gezien door een tweetal agenten, die zich buiten toevallig verdekt opgesteld hadden, daar zij meenden een berooving op het spoor te zijn. Zij volgden den agent en het bleek dot deze de flesch thuis verstopte. Bekl. verklaarde voor de rechtbank, dat hij de deur van het restaurant open gevonden had. Hij had toen de flesch kina-wijn meegenomen oor zijn vrouw,, die versterkende middelen noodig had. De officier van justitie, mr. Versteeg, vond het feit zeer ernstig cn eischte 6 maanden ge vangenisstraf. De verdediger merkte op dat bekl. een stum per is, die aan toevallen lijdt. PI. vroeg zich af waarom bekl. in preventieve hechtenis was genomen voor een dergelijk feit, waar een an der voorwaardelijk voor veroordeeld wordt. De man was al zwaar gestraft, omdat hij dadelijk na het gebeurde ontslagen was. Nu zit hij al zes weken preventief en pl. vroeg onmiddellijke in vrijheidstelling. Na in raadkamer te zijn geweest, besliste de rechtbank, dat aan het verzoek van den ver dediger niet kan worden voldaan. Uitspraak over 8 dagen. ZIJN EIGEN FIETS GEKAAPT. 't Kan je gebeuren. Een jongeman te Tilburg, circa 23 jaar, stap te bij een boekwinkel van zijn fiets af, zette het rij wel tegen het winkelraam cn ging- den win kel binnen. Na een minuut of vijf kwam hij volgens de „N. Tilb. Crt." den winkel uit en scheen te zijn vergeten, dat hij met zijn fiets was gekomen. Hij wandelde terug en liet zijn fiets staan. De jongeman was echter nog niet bij den hoek van de volgende zijstraat of hij herinnerde zich, dat hij zijn fiets had vergeten. Direct keerde hij terug en hij zag van uit de verte reeds zijn fiets staan. Do tactiek van een fietsendief is kalm voor bij te loopen, de fiets oppakken, kalm cn rus tig, zooals een mcnsch dat met zijn eigen fiets zou doen en zonder meer opstijgen en wegrij den. Een rechercheur vnn politie kwam voorbij en zag voor den boekwinkel een fiets onbeheerd staan. Uit den aard der zaak van zijn beroep hield hij de fiets in 't oog. Hij zag een jonge man komen aanwandelen, die zich kalm en be daard naar de fiets begaf, deze bij het stuur nam, alsof de fiets van hem was, er de stoep mee af ging ca bewegingen maakte om op te stappen. De jongeman had echter zijn rechter been nog niet over het achterwiel geslingerd of de voste hond van den rechercheur greep hem vost Het is mlin eigen fiets, zeide de jongemon. Natuurlijk, antwoordde de rechercheur hoo- nend, dar spreekt vanzelf, maar je gaat mee. U vergist zich, vervolgde de jongeman be scheiden. Natuurlijk, ik vergis me, grappigdo de politie man, maar je vergist je ook, wanneer je denkt, dot ik gebrek aan ervaring heb. Er zot voor den jongeman niets anders op don mee te gaan naar het bureau. De schijn was tegen hem, en wanneer je den schijn tegen je hebt, maak je dat zoo maar niet op straat in orde met een politieman. De jongeman met de fiets werd opgebracht, voor kapen van zijn eigen fiets.. KORTE BERICHTEN. Zeldzoom jubileum. Gisteren herdacht dc heer P. Woudn te Lem mer den dag, waarop hij 65 jaar geleden als houtzagersknecht bij de N. V. Stoomhcjut- zagerij en houthandel voorheen de wed. C. Sleeswijk aldaar, in dienst trad. Van verschil lende zijden ontving de jubilaris bewijzen van belangstelling en prachtige geschenken van patroons en het personeel, benevens de gouden eeremedaille van de Maatschappij van Nijver heid en Handel Nasleep von een étalogewedstrijd. Bij het jubi'eumfeest te Winterswijk behaalde de slager W. Blom den eersten prifc in een étologewedstrijd, ofschoon de étalage, auor men beweerde, een socialistische strekking had. Er ontstond zoo'n gedrang, dat de burgemeester den' geheclen dag een politiepost voor den winkel van den slager liet plaatsen, 's Nachts heeft men met Oost-Indische inkt deur en ven sters von dezen winkel ingesmeerd. Inval in een roofKoI. Verleden week deed Iemand te Haarlem aan gifte bij de politie van een berooving van 2000 op het Stationsplein aldaar. Bij nader onderzoek bleek dat de man zich had opgehou den in een verdacht perceel aan het donkere Begijnhof. Gistermiddag heeft de politie een inval gedaan en 3 mannen en 3 vrouwen gear resteerd. Na een verhoor zijn 4 in bewaring gesteld en aan de justitie overgeleverd. Dc diefstal te Stiens. Nadat Woensdagochtend te Stiens was aan gehouden de meid-huishoudster van den land bouwer Luxen aldoor, werd gistermiddag te Leeuwarden gearresteerd de opkooper J. de Huan aldaar, verdacht van diefstal van 2000 uit een kast ten huize van den heer Luxen. De gezonken baggermolen. Te ürk heeft ae boot der Visscherij Inspectie aangebracht het lijk van W. Melchers, een gehuwd man uit Boven-Hordinxveld, behoord hebbende tot de bemanning van den baggermolen die 30 Aug. j.l. in de Zuiderzee gezonken is. De lijken van al de vijf opvarenden zijn thans gevonden. r Een angstige tocht. Te Nijmegen reed een automobiel, bestuurd door P. S., wonende te Aken, de Grootestrait of. Plotseling werd de rem van do auto defect en het voertuig reed met toenemende snelheid de hellende straat af. De chauffeur schreeuwde luid, ten einde de talrijke voetgangers te doen wijken. De inzittende mevr. M. Badenbach, uit Aken, werd bevreesd en sprong met hoor 3- jarig dochtertje ait de auto. Het land bekwam hierbij een wonde aan het voorhoofd, welke wondo In het R.-K. ziekenhuis werd gehecht. De auto kwam op do Waalkade tot staan. Ver dere ongelukken kwamen niet voor»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 9