WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. Fa J. W.van achterbërgh Gewas 1920 Raymond Macau F 1.— F 4Q.— Gewas 1917 St. Emilion F 1.60 F 65.— WESTSINGEL 12-13 TEL. 238. MEUBELMAGAZIJNEN BEHANGERIJ STOFFEERDER! J De Smaak Monig's PuddinS i Daarna de „Society of Holland Dames", vertegenwoordigd door mevrouw Simmons, voorzitster. Deze overhandigde aan de Koningin een op perkament gecalligrafeerd hulde-adrcs. Hierna de Holland Society, vertegenwoor digd door den voorzitter, den heer Walter Meserole. Ten slotte den heer John T. Parkerson, als vertegenwoordiger van de Film Corporation te New-York, die Hare Majesteit een filmgeschenk aanbood. Bij de ontvangst van alle deze deputaties uit Amerika was de Amcrikaansche gezant te 's-Gravcnhage, de heer Tobin, tegenwoordig. Oostenrijksche en Hongaarsche huldiging. De Koningin heeft daarna in audiëntie ont vangen den heer Duffek, zaakgelastigde van Oostenrijk in Nederland en mevrouw Duffek, vergezeld van eene deputatie der Oostenrijk sche kinderen, die tijdelijk bij Nederlandsche gezinnen verblijf houden. De heer Duffek bood zijn eerbiedige geluk- wenschen aan en bedankte voor de gastvrij heid aan de kinderen verleend. Daarna bood hij een brief aan van de kin deren uit Tyrol, die ook hier te lande ver blijf hebben gehouden, doch weer naar hun land teruggekeerd zijn. De kinderen boden bloemen aan en zegden eenige verzen op van een gedicht, dat even eens aan de Koningin werd aangeboden. De Oostenrijksche kindertjes waren allen in het wit gekleed en hadden oranje sjerpen aan en de meisjes bovendien oranje strikken in het haar. Het bloemgeschenk bestond uit roode en witte rozen. Direct na deze audiëntie ontving de Konin gin den heer Ambro de Adamocz, zaakgelastig de ad interim van Hongarije te 's-Gravenhage en mevrouw Ambro de Adamocz, met eene de putatie der in Nederland verblijf houdende kin deren (6 van het Centraal Comité en 6 van het Roomsch Katholieke Huisvestingscomité) en twee Hongaarsche onderwijzeressen, die, zij zoowel als de kinderen, zich in onze taak kun nen uitdrukken De Hongaarsche kindertjes waren allen ge kleed in een schattig Hongaarsch nationaal costuumpje. Ook deze kindertjes mochten een prachtige mand met bloemen aan de Koningin aanbieden. Aanbieding van een geschenk van Nederlanders uit Londen. Een volgende audiëntie werd door de Ko ningin verleend ter aanbieding van een ge schenk van Nederlanders uit Londen, en wel door dr. Baart de la Faille, voor de Holland- sche kerk, don heer H. v. d. Bergh, voor het Koning Willemfonds (Weldadigheids Genoot schap) en den heer Stoop voor de Nederland sche Vereeniging te Londen. Het geschenk bestond uit eene schilderij, voorstellende het intérieur van de oud-Holland- sche kerk te Austin Friars, van Van Anrooy. Aanbieding van een geschenk door eerw. zusters. Ten slotte werden ontvangen de moeder overste van het klooster Jeruzalem te Venray, met moeder Angela en zuster Ancilla, die de Koningin als geschenk een schilderij aanboden. Een geschenk van „De Re genboog" aan de Koningin. De Stoomvervcrij en Cchemische Wasscherij „De Regenboog", firma Janssen Bierens te Tilburg, heeft ter gelegenheid van haar regce- ringsjubileum aan H. M. de Koningin aangebo den een kleedje, dat door de firma met een nieuw procédé gebatikt is. Cour van gelukwcnschcn. Hierna ving een uitgebreide cour van geluk- wenschen aan voor civiele autoriteiten. Rijks-, kerkelijke en gemeentelijke commissies, parti culiere commissies en particulieren -uit de pro vinciën. Behalve het gewestelijk bestuur van Zuid- Holland, kwamen ook het gewestelijk bestuur van Noord-Brabant, onder leiding van den Commissaris der Koningin, baron Van Voorst tot Voorst, het gewestelijk bestuur van Zee land, onder presidium v^n den Commissaiis der Koningin baron Quarles van Ufford en het gewestelijk bestuur van Limburg, geïntro duceerd door den Commissaris der Koningin boron van HovelJ tot Westerflier. Verder waren op deze cour vertegenwoor digd het gerechtshof en de arrondissements rechtbank te 's-Hertogenbosch, de arrondisse mentsrechtbanken te Rotterdam, Dordrecht en Maastricht, burgemeester en wethouders van Leiden het gemeentebestuur van Schiedam het gemeentebestuur van VlissingenB. en W. van Gorinchem B. en W. van Vlaaruin- genhet corps consulaire te Rotterdam het vice-consulaat van Noorwegen te Schiedam de Rijkswaterstaat in Zeeland de directie der Staatsmijnen in Limburgde Gloeilampenfa briek Philips te Eindhoven. Tegenwoordig waren verder de burgemees ters vanTilburg, Maastricht, Delft, Breda, 's-Hertogenbosch, Heerlen, Gouda, Kerkrade, Venlo, Sliedrecht, Bergen op Zoom, Maassluis, Sittard, Goes, Hoensbroek, Noordwijk Binnen, Monster, Naaldwijk, Alblasserdam, Nur.cn, Wassenaar, Voorburg Voorschoten, Brielle, Stompwijk, Zevenhuizen, Beek (Limburg), Cuyck, Leimuidcn, Vlaardinger Ambacht, Vee- re, en Domburg. Voorts waren nog vertegenwoordigdde in spectie der Grondbelasting te Rotterdamde directie der dokken en veren te Rotterdam de haven van Rotterdam (door den ha .-en- meester) de inspecties van het Lager Onder wijs te Leiden en Middelburghet schooltoe zicht te Leiden door twee schoolopzieners; de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rot terdam de Kamers van Koophandel en Fa brieken voor de Beneden-Maas en Vlaardin- gen die te Dordrecht en die te 's-Hertogcn- boschhet college van cutatorcn der Rijks universiteit te Leidenook waren er van die universiteit de rector-magnificus en assesso ren de Technische Hoogeschool te Delft werd door den senaat vertegenwoordigd en door het college van curatoren de Nederlandsche Han dels Hoogeschool door rector-magnificus en secretaris het Delftsche studentencorps door den senaatverder waren vertegenwoordigd het college van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen der Herv. Ge meenten in Nederland; de kerkeraad der Evang. Luth. Gemeente te Leidende Koninklijke Bond van gep. en eervol ontslagen militaire officieren van Moederland en Koloniën en hunne weduwen het Nederlandsch Olympisch Comité het Zccuwsch Genootschap der We tenschappen; de rentmeesters van het Kroon domein het provinciaal genootschap Limburg; zendingscorporaties te Oegstgeestde Stads- Evangclisatie Jeruel te Rotterdamde direc tie der Ned.-Amer. Stoomvaart Mij.de Schecpverceniging Zuidde Koninkiijkc ver eeniging „Ons Leger"; Wilton's Machinefa briek en Scheepswerfde Delftsche Christe lijke Oranjcvcreeniging het Dietsch Studen tenverbond de Vereeniging Oranjedag te Dor drecht; de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen; de Rotterdam- sche Lloyd de Nederlandsche Reedersveroeni- gingde Souvereine Orde van Malta (Balije van Nederland); de Maatschappij tot bcvo;- dering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland de Nederl. Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijfde Vereeniging van Werk gevers in de Coöperatieve Suikerindustrie; het Collegium van het Lcidsche Studentencorps de R. K. Studentenvereeniging Sanctus Vir- gilius te Delft de Zangvcreeniging Venlona de Vereeniging Oranjedag te Delftde Ver eeniging voor Chr. Volksonderwijs te Rotter- dag de Jeugdorganisatie van de Chr. Oranje- vereenig ing „Delft'; het feestcomité te Maas sluis. Tot de particulieren die op deze cour ver schenen behoorden o.a. G. graaf Bentinck van Amerongen, commandeur der Balije van Utrecht; eenige kamerheeren i. b. d. der Ko ningin; prof. Blok te Leiden; dr. Kröller; de gep. kolonel Viltman, commandant van de Burger wacht te Rotterdam; oud-officieren van justitie; oud-zce-officieren; industrieelen; baron De Smeth, geznntschapsattaché, enz. Ook bij deze cour was de Prins tegenwoordig. HET AMSTERDAMSCH BLOEMENFEEST. Bezoek van H. M. de Koningin- Moeder. De Koningin-Moeder heeft Zaterdagmiddag een langdurig bezoek gebracht aan de bloemen tentoonstelling te Amsterdam. Met groote be langstelling heeft H. M. het tentoongestelde in oogenschouw genomen daarbij voorgelicht door de heeren Tetz cn Kaufmann. Te holftwee gekomen, nam zij eerst te halfvicr afscheid. Daarna werd een bezoek gebracht aan de Tentoonstelling van Beeldende Kunst \n het Stedelijk Museum, waar H. M. door den direc teur werd rondgeleid. Bezoek van Minister Ruys. Naar gemeld wordt zal de Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw, jhr. mr. Ruys dc Beerenbrouck heden een bezoek brengen aan de Groote Tuinbouwtentoonstelling te Amster dam. DE OPVOERfNG VAN „GUILLAUME D'ORANGE. Op hedenavond. De Prins is voornemens hedenavond te den Haag de opvoering van het stuk „Guillaume d Orangevoor de leden der afdeeling 's-Gra- venhoge van het letterkundig genootschap „Al liance Fran^aise", bij te wonen. VEREENIGDE VERGADERING VAN DE BEIDE KAMBRS OP ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1925. Tot sluiting van dc zitting der Staten-Gencraal. Bijeenroeping 2,45 uur. De heer Van Voorst1 tot Voorst bekleedt den voorzittersstoel. De Voorzitter doet door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Koninklijk be sluit van 12 September 1923 no. 22, waarbij de Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw wordt gemachtigd heden te drie uren des namiddags zich te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, teneinde in een vereenigde vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. De Voorzitter benoemt een commissie, welke den Minister in het gebouw zal ontvan gen en uitleiden. Kort daarna treedt de Minister, voorafgegaan door de leden der commissie, de vergaderzaal binnen. Dc heer Ruys de Beerenbrouck, mi nister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, plaatst zich achter de ministerstafcl en houdt de volgende rede H. M. de Koningin heeft mij opgedragen de Zitting der Staten-Generaal in Haren naam tc sluiten. In tweede lezing is door U aangenomen eene herziening van de Grondwet, welke voor het grondgebied binnen en buiten Europa gewich tige bepalingen bevat. In aansluiting hieraan kwam eene gewijzigde kiesrechtregeling voor de Eerste Kamer tot stand. De finoncieele nood dwong tot buitengewone maatregelen van bezuiniging en tct onthou ding. De Koningin heeft mij opgedragen U Haren dank te betuigen voor Uwen ijver en Uwe toe wijding aan 's Lands belang. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik deze Zitting der Sta ten-Generaal te zijn gesleten. De Minister wordt door de commissie uitge leid. Nadat de commissie in de vergaderzaal is teruggekeerd, sluit de Voorzitter de ver eenigde vergadering. De commissie welke hedenmiddag bij de slui ting van de Staten-Generaal den minister van binnenlandsche azken en landbouw heeft ont vangen cn uitgeleide deed bestond uit de hee ren jhr. P. J. J. S. M. v. d. Does de Willebois on G C. D'Aumale baron van Hardenbroek le den ven de Eerste Kamer en F. Duymeer van Twist, mr .H. C. Dresselhuis, mr. H. B. G. M. van Rijckevorsscl en H. W. Tilanus leden van de 2c Kamer. Nadere bizonderheden omtrent de plechtigheid. Onder belangstelling van eenige honderden personen, vermeerderd door de drukte van de cour van gelukwcnsching, verliet de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, jhr. Ruys de Beerenbrouck, Zaterdagmiddag tegen 3 uur het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde tot sluiting van de zitting der Staten-Generaal. Minister Ruys was bij aankomst in het Pa leis ontvangen door den hofmaarschalk jhr. V. Boreel, die bij het vertrek den minister ook uitgeleide deed. Het galahofrijtuig, waarin de minister, die in ambtsgewaard was en het grootkruis van de Eikenkroon droeg, gezeten was, werd vooraf gegaan en gevolgd door een commando cava lerie, dnt bij het instijgen van den minister het militaire saluut had gebracht en begeleid door een aantal politieagenten. Door de Hculstraat, CTR. SriliVr 17 TELEFOON 145 Per fSesch Per Anker over den Kneuterdijk, door de Gevangenpoort en over het Buitenhof, waar de politie even eens een aantal belangstellenden had verzameld. De heer Ruys de Beerenbrouck werd bij zijn aankomst aan den hoofdingang van het ge bouw der Tweede Kamer, waar een wacht van de militaire politie, ter sterkte van 15 man, was geplaatst, die de militaire eer bewezen, ontvangen door de commissie van ontvangst In de vergaderzaal waren behalve de leden van de commissie van in- en uitgeleide aan wezig de leden der Eerste KamerDiepenhorst, Ancma, Verkouteren, Slotemakcr de Bruine, de Vos van Steen wijk, Steeger, Beelaerts van Blokland, van Embden en Haozevoet, zoomede de leden der Tweede Kamer: Duys Deckers, Snoeck Hcnkemons, Krijger, van Gijn, ter Hall, Rutgers van Rozenburg, Oud, Hermans, Fruy- tier. Boon, Kooien, mevr. Bronsveld-Vitringa en mej. Frida Katz. De leden van de commissie van in- en uit geleide, de heeren v. d. Does de Willebois, Dresselhuys, d'Aumnle von Hardenbroek cn van Rijckevorscl droegen 't ambtscostuum van Ka merlid, terwijl de heeren Tilanus cn Duymaer van Twist de militaire uniform droegen. De voorzitter der vereenigde vergadering, baron van Voorst tot Voorst, was gekleed in de ge neraalsuniform. De leden van het bureau van den voorzitter droegen hun ambtscostuum. van het nationaal huldeblijk, van de grens der gemeente af door een ecrewacht te paard uit de Delftsche burgerij, waarschijnlijk in samen werking met de Delftsche studenten Caroussel Vereeniging, worden begeleid naar de markt. Te Alkmaar. Op zeldzaam opgewekte wijze heeft Alkmaar Woensdag en Donderdag zijn jubileumfeest ge vierd, Een zeer groot aantal straten was versierd, evenals het stadhuis, de villa van den burge meester en vele particuliere woningen. Des avonds brandden er allerwego honderden bal lons, die tusschen 't groen, de bloemen, het vlaggedoek en het vele oranje een mooien aan blik gaven. Een aantal buurtcortuté's had een eigen feest op touw gezet, dat in sommige buur ten reeds Dinsdagavond begon. Woensdagochtend was er dienst in alle ker ken, behalve de Luthcrsche. Des middags sport- demonstrntie en volksspelen. Donderdagmorgen feest voor de schoolkinderen, waarbij allen een beker kregen als aandenken en des middags van dien dag een historische-nllegorische optocht, weergevende de geschiedenis van ons vorsten huis van Willem den Zwijger tot en met koning Willem Hl. De optocht was verdeeld in zes groepen en bestond» uit een paar honderd perso nen, terwijl eenige praalwagens enz. meereden. Eenige duizenden menschcn waren er bij tegen woordig, gelijk ook beide degen in de straten. BEZOEKT ONZE De voorlezing van de sluitingsrede werd door de leden staande aangehoord. Hierna deed de commissie den minister uit geleide, waarna de stoet langs dcnzelfden weg naar het Paleis terugkeorde, waar jhr. Ruys weder ontvangen werd door den hofmaarschalk jhr. V. Boreel. Een serenade aan de hee ren De Vlugt cn Vattier Kraonc. Het koor der Kon. Licdertafel Apolle, onder leiding \an zijn directeur Fred. J. Roske, het meisjeskoor van mej. Annie Middelrood en drie muziekkorpsen, namelijk het Amsterdamsch politiemuziekgezclschap, het fanfarecorps Kunst na Arbeid en Witienburg's Fanfarekorps, die alle hebben meegewerkt aan de opluistering van de jubileumfeesten te Amsterdam hebben gisteravond een muzikale ovatie gebracht aan burgemeester Dc Vlugt, voor diens woning aan het Johannes Vermecrplein, cn non den heer C. G Vattier Kraane aan de Keizersgracht, voorzitter vun het centrale comité der huldi gingscommissie 1923 Amsterdam, als een hulde voor het groote werk, dnt deze heeren in het belang van de jubileumfeesten hebben verricht Is een van de fijnste zintuigen. Het is iets zeer persoonlijks en daarom valt er ook niet over te twisten. Als er echter Honig s Pudding, gefabriceerd met Honig"» Maïzena gediend wordt, is er geen verschii van mcening. Allen vinden ze heerlijk- Een fakkeloptocht van ongeveer 350 perso nen, die zich om 8 uur achter het Rijksmuse um had opgesteld, trok eerst naar het Johan nes Vermecrplein, waar elk der corporaties enkele nummers ten gehoore heeft gebracht. De burgemeester vei scheen met zijn familie op het bordes en bedankte alle medewerkenden met eenige hartelijke woorden. Daarna ging het naar de Keizersgracht, bij de Reguliersgracht, om aldaar eveneens een korte uitvoering tc geven voor het huis van den heer Vattier Kraane, die eveneens woor den van dank sprak en de bestuursleden uit- noodigdc te zijnen huize op een koelen dronk. Nn afloop is dc stoet op het Thorbcckeplein ontbonden. Te Delft De Koningin zal op 21 dezer Eij haar bezoek aan Delft, ter gelegenheid van de aanbieding Donderdagavond waren in verschillende zalen tooneelvoorstellingen. EEN DORDTSCHE HULDE AAN DR. WYTEMA. Een serenade van 60 verecnigingcn. Vrijdagavond werd den scheidenden burge meester, mr. Wytema, een schitterende ovatie gebracht. Zestig vercenigingen met hun vaan dels en acht muziekcorpsen kwamen hem voor het raodhuis huldigc-n. De heer Van Huiden bood met een toespraak den burgemeester een fiaaie oorkonde aan, namens de brandweer werd hem een afbeelding van het vaandel in lijst geschonken en mevrouw Wytema ontving namens de Dordtsche burgeressen bloemen. De burgemeester dankte van het bordes van het raadhuis voor de ovatie. Hedenmorgen deed het politiecorps mr. Wytema uitgeleide nonr den trein, die hem naar zijn nieuwe stand plaats zal voeren. INSTALLATIE VAN DR. J. W'/TEMA. Als burgemeester van Rotterdam. Men seint ons uit Rotterdam Zaterdagmorgen ongeveer elf uur arriveerde burgemeester Wytema (die gistermiddag plech tig afscheid had genomen van den Dordtschen gemeenteraad), tc Rotterdam. Nabij het station wachtte de auto, waar ook een detachement van de bereden politie yas opgesteld, dat hem een eeresaluut bracht. Intusschcn was de gemeenteraad in buiten gewone zitting bijeengekomen. Nadat de waarnemend burgemeester, mr. A. v. d. Hoeven een korte mededceling had ge daan, las de secretaris het koninklijk besluit voor, waarbij burgemeester Wytema tot burge meester van Rotterdam werd benoemd. Vervol gens werd de nieuwe burgemeester door dc wet houders Dc Jong en Nivard binnengeleid. Mr. A. v. d. Hoeven hield een korte begroe tingsrede, waarin hij den heer Van Aalten, die geruimen tijd het burgemeesterschap had waar genomen, dankte voor diens onverflauwde toe wijding en verdiensten. Hij richtte zich vervol gens tot den heer Wytema en sprak er zijn verheugenis over uit, dat de keus van H. M. was gevallen op een man, die zich reeds sedert den tijd zijner academische studie in verschil lende werkkringen op het gebied der gemeente administratie heeft bewogen. Hij bracht hem hulde voor zijn arbeid, die hij in Dordrecht als burgemeester had verricht. Hij noemde den tijd, waarin burgemeester Wytema zijn ambt te Rotterdam aanvaardde, zeer moeilijk. De scheepvaart en de doorvoerhandel van Rotter dam worden door de nawerking van den we reldoorlog zeer getroffen. De ontwerp-bcgroo- ting 1924 levert hiervan het beste bewijs. Hij sprak den wensch uit, dat burgemeester Wy tema erin zal slagen de goede bedoelingen te kunnen vervullen die hij zich ten doel heeft gesteld bij de aanvaarding van zijn taak en verzocht hem tenslotte den voor hem bestemden voorzitterszetel in te nemen. De nieuwe burgemeester aanvaardde zijn ambt, nadat dc waarnemende burgemeester hem den ambtsketen had omgehangen, met een uit voerige rede. Hij bracht dank non Hare Ma jesteit de Koningin cn de raadslieden van de Kroon en sloot zich aan bij de hulde gebracht aan de heeren Van Aalten en De Meester. Hij zeide zich volkomen bewust te zijn van de zwa re taak die hij op zich neemt en hij hoopte dat spoedig een einde non do heerschende crisis zou komen. Hij deed ccn beroep op de mede werking van den Road. Voorts sprak de burge meester achtereenv/igens de wethouders, den secretaris, de pers cn het personeel der gemeen te toe. Dc heer De Korver, het oudste raadslid, riep den burgemeester namens de burgerij en Rood een hortelijk welkom toe en verzekerde hem van de volle medewerking van den Raad. Na deze plechtigheid hadden verschillende plichtplegingen ploats en wenschtcn de aan wezigen den burgemeester geluk. Z. E. K. ELAND, Het Vad. schrijft Zaterdag vierde dc Hr. Eland, oud-minister van Oorlog, oud-Kamerlid, in goede gezondheid zijn 85sten verjaarag. Wij brengen onzen har- telijken gelukwensch aan dezen man van broe den blik, die het defensievraagstuk steeds ge zien heeft in verband met de andere belangen der Nederlandsche natie, waardoor bij in het kabinet Picrson-Borgesius een krochtige steun geweest is voot de sociale hervorming. Terwijl hij door de invoering van den persoonlijken dienstplicht het waandenkbeeld heeft wegge nomen, dat de verdediging des lands alleen goed was voor winstzoekendc rempla<;anten en de van nardsche goederen misdeeldcn. Van 1905 tot 1918 vertegenwoordigde hij Arnhem in de Kamer, cn altijd op zijn post, was hij eec der meest gewaardeerde leden van de L. U.- fractic. Den wakkeren grijsaard mogen nog vele Jaren van gezondheid cn levenslust, ten deel vollen. MR. J. S. L. VAN VIERSSEN FRANTZMANN. f Griffier kantongerecht Apeldoorn. In den ouderdom van 48 jaar is plotseling overleden Mr. J. S. L. van Vierssen Frantz- mann, griffier bij het kantongerecht te Apel doorn. NEDERLANDSCHE HEIDEMAATSCHAPPIJ. De olgemecne vergadering te Zwolle. In tegenwoordigheid van tol van officicele personen en genoodigden, hield, naar wij reeds met een kort woord meldden. Vrijdag de Ne derlandsche Heidemaatschappij haar 35ste al- gemeene vergadering in de Buitensocieteit al hier. In zijn openingswoord bracht do voorzitter der Maatschappij ,de heer A. W. J. J. Baron van Nagell, in herinnering, dot Jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck gemeend had op 4 Februari j.l. als voorzitter te moeten aftreden. Op genoemden datum wos het juist 16 jaren geleden, dat Jhr. Ruys in dc vergadering van den Rood van Commissarissen tot voorzitter werd benoemd. Zestien jaren long heeft Jhr. Ruys de Maat schappij als voorzitter bestuurd en behalve in 1918, toen een ernstige ziekte hem zulks be lette, steeds de algemeene vergaderingen ge leid Op welke wijze de heer Ruys dat gedaan heeft, daarover behoefde spr. feitelijk niet uit te weiden. Krochtige persoonlijkheid ols Jhr. Ruys is,' wist hij op alles zijn stempel te drukken. Spr. was ervan overtuigd, dot niemand het meer be treurt, dat hij niet ter vergadering aanwezig kan zijn, dan Jhr. Ruys zelf. Op voorstel van den Raad van Commissaris sen werd onder applaus der vergadering, de af getreden voorzitter bij acclamatie tot lid van verdienste der Maatschappij benoemd. Het be stuur werd tevens gemachtigd den heer Ruys een huldigingstelegram te zenden, waarin hij tevens met voornoemde benoeming werd in ken nis gesteld. Baron van Nagell vervolgde hiema zijn rede en zeide, dot hij door zijn mede-commissaris sen als opvolger von den heer Ruys de Bce- rerbrouck is benoemd. Van de oprichting of is spr. lid van den Raad van Commissarissen ge weest, sedert 23 Aug. 1889 lid van het Doge- lijksch Bestuur cn na het overlijden v<. Mr. Alph. van Rijckevorsel in 1908, ondervoorzitter. Het afgeloopen jeor, aldus spr., is voor de Maatschappij verre van gunstig geweest. In de ze benorde tijden is het haar gegaan als zoo vele andere lichamen. De rekening over het afgeloopen jaar sluit derhalve met een belangrijk nodeelig saldo. Spr. acht het een voorrecht, dot de directeur- generaal van landbouw. Dr. P. van Hoek, weer in de vergadering aanwezig was. De medewerking, die de Maatschappij van de Directie van Landbouw geniet, is voor haar van veel belang. Het trouwe bezoek van dr. Van Hoek aan de vergaderingen, was voor spr. een bewijs, dot de Maatschappij bij voortduring op dc medewerking van de Directie von Land bouw kan rekenen. Wij zijn, aldus spr., de di rectie daarvoor in hooge mate erkentelijk. (Ap plaus). Tenslotte wees spr. erop, dat hij aan het eind van z'n rede nog een treurigen plicht had te vervullen. Dertien jaren geleden n.l. mochten wij, zegt spr., hier tot commissaris kiezen den heer Cremer Het vorige jaar werd medege deeld, dat de heer Cremer voor deze functie had bedankt. Thans moet dc vergadering in de daardoor ontstane vacature voorzien cn hier alleen den commissaris Cremer, doch helaas ook den heer Cremer herdenken Op verzoek van den voorzitter brachten do aanwezigen een stille hu'de aan den man, die, volgens spr., zoo ontzaglijk veel gedaan heeft in het belang van ons land en ook in het belang der Nederlandsche Heidemaatschappij. Spr. sprak den wensch uit, dat de stoere werk kracht van wijlen J. Th. Cremer een bezielend voorbeeld voor de Moutschappij mocht zijn. Een voorstel van den voorzitter t>m aan do leden van het Koninklijke Huis een telegram van hulde te zenden, werd met applaus be groet. Aan de orde was hierna de behandeling der agenda. Dc balans, sluitende met .-een bedrag van 1.07I.T99,40, werd goedgekeurd, evenals de rekening over 1922, die een nodeelig saldo aanwijst van circa 50.000. Nadat de afdeeling Den Haag opheldering had gevraagd betreffende eenige voorwaarden verbonden non het door den Oranjebond van Orde aan de Heide-Maatschoppij aan te bie den geschenk, cn de voorzitter i'enaangaande had medegedeeld, dat deze punten van ver*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2