STADSNIEUWS plichting met zorg waren overwogen, en de Maatschappij daarvan geen finandeele nadee- len zaJ ondervinden, werd het voorstel van den Raad van Commissarissen, om het geschenk van den Oranjebond van Orde, die tot ont binding en liquidatie heeft besloten, z. h. sti aangenomen. De voorwaarden, welke voornoemde bond aan deze schenking heeft verbonden zijnI. dat alle verplichtingen van den Bond door de ver- krijgsters worden overgenomen en dat alle kos ten en rechten, op de overeenkomst vallend, door haar (uit 's Bonds middelen) worden ge kweten 2. dat de verkrijgster zich verbindt het „Van der Huchtbosch onder Uchelen, onder do benaming in stand en in eere te houden en het „Nationale Park 1813" op den Lemelerberg (Gem. Ambt-Ommen) naar de oorspronkelijke bedoeling of te werken3. dot het „Prijsvra- geninstituut van den Oranjebond van Órde" on der deze benaming in overeenstemming met de deswege overeengekomen regeling, door de verkrijgster worde bestendigd, en 4 dat de ver krijgster zich belaste met de bewaring van het Bondsarchief, voorzoovecl dit in onderling overleg tusschen partijen geacht zal worden voor duurzame bewaring in aanmerking te ko men. Nadat mej. Spierenbmg van den Planten- ziektekundigen Dienst en do heer Hesseling van het Boschbouwproefstation cenige mededeeün- gen omtrent de ziekte der iepen hadden ge daan, hield de heer T. van Maonen een voor dracht over het tot waarde brengen van ge meentelijke afvalstoffen. Na afloop der vergadering maakte het ge zelschop een excursie naar Wijhe, waar ge wandeld werd over het landgoed „De Gelder", eigendom van mr. W. baron de Vos van Steen- wijk. DE APELDOORNSCHE WETHOUDERS- BENOEMINGEN. „Een Apeldoornsche Musso lini". De Apeldoornsche afdeeling van den Vrijzin- nig-Democratischcn Bond heeft een openbare vergadering gehouden ter bespreking van de geruchtmakende wethoudersbenoemingen te Apeldoorn. De groote schouwburgzaal kon al het belangstellend publiek niet bevatten en groote schoren moesten buiten worden gelaten. Het gemeenteraadslid W. Volgers gaf daarin eerst ccn overzicht van de onderhandelingen, welke tusschen de partijen hebben plaats gehad cn zette uiteen, dat de Christelijk-Historischcn met de Anti-revolutionnoiren vooraf overeen gekomen waren om twee Chr.-Historischen en één A.-R. in het college te nemen naast één vrijzinnige, mits géén sociaal-democraat en dat zij in machtsbewustzijn gepoogd hebben, dit de katholieke en de vrijzinnige fracties te la ten slikken als gesneden koek. Deze fracties hebben zich toen verbonden met de S.D.A.P. Na mislukte verdere onderhandelingen hebben zij een eccoord gesloten met den heer J. H. Plet, die uit de V.-D. partij is geloopen en den heer dr. J. D. Jordaan, Vrijheidsbonder, uit welke onredelijke combinatie het tegenwoordige college van 3 Chr.-Hist., 1 A.-R. en 1 wilde is voortgekomen en waartegen thans de oppositie het wapen der obstructie zal hanteeren. De oppositie-fracties zullen den strijd uitvechten tot het bittere einde, zoolang dit college zit ting' heeft, dat een schandvlek in het politieke leven is. Mr. P. J. Oud, lid der Tweede Kamer, die hiema optrad, noemde het gebeurde te Apel doorn buitengewoon ernstig, iets, dat zich in heel ons land, voor zoover hem bekend is, nog nergens in de gemeente-politiek heeft afge speeld. Nog nooit is het vertoond, dat de grootst mogelijke minderheid moest zeggen, dat zij de obstructie niet zal laten rusten, zoo lang niet het in ongerechtigheid geboren col lege von B. en W. zal zijn verdwenen. Dit mag niet aangeduid worden als een ge volg van dé democratie, want het is eer een ge volg van een aanslag op de democratie. Wat gebeurd is, gaat allo perken te buiten. Spreker kan zich niet voorstellen, dat een fatsoenlijke politieke partij een accoord kan aangaan met den heer Plet. Deze is altoos een dwarsligger geweest in de partij. En nu is hij zijn partij uitgeloopen. Dat was zijn recht. Maar hij vergat, dat het niet zijn recht was om mee te nemen den zetel, die aan de partij be hoort Zijn Raadszetel is de zetel van een Vrij zinnig-Democraat, niet de zetel van een afval lige, van een verrader, van den wilden Plet De heer Plet deelde in het debat o.m. mede, dat de Chr.-H. en A.-R. een accoord met den heer Jordaan en hem hadden aangegaan cn zich plechtig hadden gebonden, waarna do bijeen komst met gebed was gesloten, waarbij Gods zegen op de verbintenis was afgesmeekt. Hij ontkende, dat hij meegenomen zou hebben bij zijn verloten van de V.-D. partij, wat hem niet toekomt, omdat hij zooveel voorkeurstemmen heeft gehad, dat hij zijn zetel alleen aan zich zelf te danken heeft Mr. Oud geeselde de rechtsche groepen, die als ze prijs hadden gesteld op behoud van haar naam als fatsoenlijke partijen, liever geen en kelen wethouderszetel hadden moeten verkie zen, dan een accoord te sluiten met iemand, die politiek fatsoen en eerlijkheid mist Dat men daarop nog Gods zegen heeft durven vra gen, daarvan moet elk rechtschapen mensch walgen. De heer Plet, die in eigen naam zich beroept op zijn voorkeurstemmen, vergeet, dat hem die ook toegevallen zijn els candidnat van de V.-D. partij. Wanneer hij als vrij man in den raad had willen zitten, dan had hij zich door een groep vrije kityers en niet door deze partij moeten laten candideeren. Nu hij die partij verliet, pleegde hij diefstal door den zetel der partij bezet te houden. Deze „Apeldoornsche Mussolini" meent, dat hij evenveel menschen achter zich heeft als in 1918 Troelstra. Hij heeft te veel anarchistische neigingen om par tijman te kunnen zijn. Maar hij neemt ook in strijd met de democratie, wat hem niet toe komt. Wat hier gebeurd is, moet een schando wor den genoemd. En mr. Oud feliciteerde de Apel doornsche afdeeling met het verlies van een man als de heer Plet. De partij snijdt zonder mccdoogen alle rotte plekken uit en schudt alle verraders van zich. No afloop der vergadering werd de heer Plet onder politie-geleide naar huis gebracht. DE RAMP IN JAPAN. Dc Nederlandsche hulp. Op de eerste lijst voor de Japansche hulpver leening is ingeteekend voor 52.582.05. Onder de inteekenaars zien wij, dat de Ne derlandsche HandclMij. bovenaan staat met een gift van 10.000. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam, de Nederlandscke Bank, de Ned. Ind. Handelsbank dc Twentsche Bank en de Koloniale Bank toekenden ieder voor 5000 in. Verder kwamen giften in van 2500 van de Holland—Oost Aziëlijn en de Stoomvaart Mij. Nederland en vele kleinere bedragen van particulieren. SPOORWEGRAMP. 64 wagons op het station Venlo gereden. Ernstige schade aan het stationsgebouw Dujtsche sa botage in het spel Men meldt ons uit Venlo Gisternacht omstreeks half vier heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. 64 le dige goederenwagons zijn in beweging gernokt op het emplacement Kaldenkirchen en zijn langs de helft der lijn naar Venlo gereden. De wa gens, die een zeer groote snelheid hadden ge kregen, botsten in vollo vaart tegen het station Venlo. De geheele kap en een gedeelte van een douaneloods werden ernstig beschadigd en vor men een geweldige ruïne met de voorste 25 wagens, die op cn in elkaar zijn geschoven. On geveer 15 wagens zijn totaal versplinterd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Men sprak het vermoeden uit, dat de wagens niet vanzelf aan het rollen zijn gegaan, doch dot Duitsche saboteurs hebben getracht, de lijn KaldenkirchenVenlo, welke in exploitatie is genomen door de Belgen, onbruikbaar te ma ken. Een streng onderzoek wordt ingesteld of dit vermoeden al dan niet juist is. Een speciale verslaggever von de Ct. meldt nog: „De lijn KaldenkirchenVenlo loopt op het emplacement Venlo dood tegen het zuidelijk ge deelte van het station, daar waar zich de visita tiezaal en de bureaux der directe belastingen bevinden. Van het geheele eerste perron was de overkapping over eene lengte van circa 180 meter naar beneden gekomen. IJzeren balken waren daarbij als lucifersstokjes finaal afgebro ken. Aon het eind der lijn bevindt zich een draaischijf, waarover de eerste wagens nog ge reden waren. Deze draaischijf werd zwaar be schadigd. Een groote Duitsche goederenwagen was in het stationsgebouw gedrongen, daar waar zich het bureau der kommiezen bevindt. Dc muren van dit gedeelte waren deels in puin gevallen, deels op verschillende plaatsen ge scheurd. Op de lijn lag een vijftiental wagens op en over e'konder gedeeltelijk versplinterd. Een tiental andere wagens was lichter bescha digd. Zeer toevallig bevonden zich geen sta tions- of douanebeambten op het stationsge- dcelte, zoodot geene persoonlijke ongevallen te betreuren zijn. Men mag van geluk spreken, dot de wagens niet beladen waren. Anders toch was de kracht waarmede zij van Kaldenkirchen gerold zijn nog grooter geweest en was niet al leen de zuidelijke zijkant van het stationsge bouw ingedrukt, doch ook de visitatiezaal en wellicht de stationsrestauratie en woning van den restaurateur een ruïne geworden. Vèrschillcnde Nederlandsche spoorwegautori teiten kwamen in den middag de ruïne opnemen. Ook Belgische militaire en justitieele autoritei ten kwamen per trein van Kaldenkirchen en Cre- feld naar Venlo voor ondeizoek. Van den commandant der Belgische regie in deze zóne vernemen wij, dat het thans vast staat, dat het hier een sabotagegeval betreft. In Kaldenkirchen stond het treindeel in reser ve op den rangeerhcuvel op een zijlijn. Het treindeel was door remsloffcn op de rails afge sloten. Bovendien stond de wissel van de zijlijn zoo, dat onmogelijk wagens op de hoofdlijn konden komen. De saboteurs, goed op de hoog te van den plaatselijken toestand, hebben het blokhuis, waarin zich de wisselhandles bevon den opengebroken en den wissel op de zijlijn near het hoofdspoor verlegd. Daarop hebben zij de remsloffen verbrijzeld, waardoor 't treindeel in beweging geraakt is met het gemelde nood lottig gevolg. De lijn Kaldrnldrchcn-Venlo zelf heeft niet geleden en 't vervoer zal binnen enkele degen weder ongestoord kunnen plaats vinden. De Ne derlandsche treinen ondervinden door het acci dent geene vertraging, daar een en ander voor viel aan de andere zijde van dc Nederlandsche hoofdlijnen en het Nederlandsche emplacement- gedeelte. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Drie gewonden. Zaterdagmiddag om ongeveer 3 uur heeft nabij 's Hertogenbosch aan den z.g. „Bult" op den Hinthamschen weg een ernstig automobiel- ongeluk plaats gehad. Een groote luxe-auto, bestuurd door mevrouw Jurgens—Reymer, slipte op den draai aldaar cn reed met groote snelheid tegen de boomen. De inzittenden werden er door den smok uitge worpen. Mevrouw Jurgens werd in bewusteloo- zen toestand en zwoor gewond opgenomen. Mc- viouw Sassen, eveneens uit Nijmegen, had lich tere verwondingen opgeloopcn. doch klaagde over pijnen in het onderlichaam, zoodat men voor inwendige kneuzingen vreesde. Do chauf feur, die achter in den wagen zat, daar mevr. Jurgens zelf stuurde, bekwam slechts een lichte hoofdwonde. Dr. Mettrop, die spoedig ter plaatse was, ver leende de eerste geneeskundige hulp cn con stateerde bij mevr. Jurgens hersenschudding. De groote autobrancard van het Wit-Gele Kruis vervoerde de gewonden naar het Groot Zieken huis, waar dr. Van Moorsel de patiënten in be handeling nam. De groote Merccdes-wogcn, waarvan de mo tor geheel in de carosscrie was doorgedrongen, werd later met een transportwagen van de firma Beekwilder weggevoerd Bij het afdrukken van dit nummer was de toestand van mevrouw Jurgens bevredigend. De verwondingen dér beide andere patiënten zijn slechts uitwendig. (De Maandagmorgen). DE RELLETJES TE KATWIJK. Protest-meeting te Leiden, fcaïerdagmiddog is op den Burcht te Leiden een protest-vergadering gehouden, uitgeschre ven door de plaatselijke afdeeling van de Ar- beidors Jeugd-Centrole, de plaatselijke afdee ling van de S. D. A. P. en den Leidsohen Be- stuurdersbond om, zooals het in den opiocp heette, to -protesteeren tegen het Katwijksch vandalisme. De Jeugdcentrales uit Den Haag, Boskoop, Haarlem, Gouda, Amsterdam en Utrecht hadden met ontplooide bonieren op den omgang plaats genomen. In het geheel zul len er een 6000 personen zijn geweest. Mr. D. A. van Eik, voorzitter van de Leid- sche afdeeling van de S. D. A. P. en de heer Koos Voorink, jeugdleider te Amsterdam, ga ven een uiteenzetting van de feiten en be schouwden deze als symptomen van het tot ontaarding overgeslagen kapitalisme. Zij waar schuwden echter tegen het nemen van weer wraak op de Katwijkers die in Leiden komen. Ten slotte werd een motie aangenomen, hoe wel de politie daartoe geen toestemming had gegeven, waorin werd geprotesteerd tegen het optreden van het Katwijksche publiek, de hou ding der Katwijksche politie en tegen het po gen, voornamelijk Von de Christelijke pers, om de schuld op de A. J. C.-leden te wei pen. INBRAAK. 30.000 gestolen. Uit Rotterdam wordt aan de Tel. gemeld dat men bij „De Standaard" een Transport Moatij. op het Koningin Emmaplein daar Zaterdammor- gen tot de ontdekking kwam dnt eT was ingebro ken. Vermoedelijk hebben de dader of daders zich laten insluiten. Door intrapping van een deur heben ze zich toegang verschaft tot het kan toor. Daar is de brandkast opengebroken en ccn bedrag van plm. 50.000 ontvreemd. Tijdens jubileumfeesten. Donderdagavond tusschen 9 en II uur is te Hecrdo ingebroken bij den heer J. 't O., onder wijzer aan de M. U. L. O.-school. De dieven hebben gebruik gemaakt van het feit, dat de be woners een oranjefeest bezochten en dus even als de omwonenden afwezig waren. Zij hebben de achterdeur opengebroken en in de huiskamer een kast geforceerd. Ontvreemd is een blikken trommelje, inhoudende circa 700 aan bankpapier, benevens eenige effec ten, te zomen een bedrag van 5000. De ge- meente-politie cn de marechaussees uit Epe, die het onderzoek leiden zijn de daders nog op het spoor. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Twee paarden door teen trein over reden. Vrijdagmorgen om ongeveer half tien pas seerde een goederentrein van Almelo naar Hen gelo den onbewaokten overweg bij Delden. Op hetzelfde oogenblik wilde een voerman met zijn met twee paarden bespannen wagen oversteken. De beide paarden werden gedood. De wagen is gedeeltelijk vernield. De voerman bekwam geen letsel. Het verkeer ondervond geen vertraging. (Tel.) ZWARE BRAND TE ROTTERDAM. In een lompcnopslagplaats. 25 brandweerlieden licht gewond. Gistermiddag te half een werd te Rotterdam een zware brand ontdekt in de lompenopslag- ploots von de firma S. E. Cohen en Co. aan de Zwaanhals. Op een terrein van I Vu H.A. wa ren tienduizenden balen gepetst papier en lom pen opgeslagen, afgedekt met ijzeren golfpla ten. De brandweer bleek niet opgcwasschen tegen de' ontzettende vuurmassa. Drie en een half uur lang werd met 28 stralen gespoten. Eerst om 5 uur was men den brand meester. Ongeveer 35 brandweerlieden werden licht ge wond door de neervallende zinkplaten. De scha de, die ontzettend groot is, wordt door verzeke ring gedekt. School- en Kerknieuws. HULDIGING DR. G. WISSE. Door een nationaal comité. Vrijdagmiddag werd in den foyer van Mu sis Sacrum te Amsterdam een drukbezochte samenkomst gehouden, waarin dr. G. Wisse ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als predikant door een nationaal comité werd ge huldigd. Terwijl de aanwezigen het eerste veis van Psalm 103 zongen, traden dr. Wisse cn zijn familie de zoal binnen. Nadat de voorzitter, van het comité een welkomstwoord had gesproken hield de heer J. Taal uit Amsterdam een feestrede. Het was hem niet bekend, dat ooit bij een zilveren pre dikantsjubileum een nationaal comité voor zijn huldiging werd gevormd. Dat dit thans ge schiedde, daarvoor is een bijzondere reden. Wie heeft op het gebied van exegese, de tee- kenen der tijden, de philosophic, evangelisatie zich zoo geïnteresseerd en zoo ingewerkt en zoo gegeven als de jubilaris, die reeds in zijn studententijd van dc groote gaven deed blij ken. Spr. hoopt, dat dr. Wisse straks aan den arbeid, die hem zoo na aan het hart ligt, mag voortgaan. Een schaduw op dit jubileum is, dat de gade van den jubilaris door krankheid niet het voorrecht mag hebben hier tegenwoordig te zijn. Na een toespraak tot de bejaarde moeder von den jubilaris en tot diens zoon, richtte spr. zich nogmaals tot dr. Wisse, dien hij toe- wenschte, dat God hem tot in lengte van da gen zou mogen sparen cn kracht schenken den herderstaf verder op te nemen cn de banier des kruiscs voort te planten. De aanwezigen zongen daarop van Psalm 121 vers 4. Daarna werd door den heer J. H. Kress (Amsterdam) namens het nationaal comité het huldeblijk aangeboden, dot door vrienden uit alle kringen in het geheele land werd bijeen gebracht. Het was een geschenk in couvert, vergezeld van een album met de namen der gevers (bewerkt door de firma Kloppenburg te Amsterdam). Vervolgens sprak de majoor der marechaus see Mevboom, om den jubilaris te huldi gen cn cr op te wijzen, hoe in alle kringen der maatschappij personen worden gevonden, die dr. Wisse hoogachten en waardeeren. Nadat de heer D. R u s t i g c (Apeldoorn) de betcekenis van dr. Wisse als leeraar had ge schetst, werd gezongen „Zijn naam zal eeuwig lof ontvangen." De heer S. E r k (Amsterdam) besloot de rij van sprekers, die dr. Wisse huldo brachten. Na het zingen van vers 1 van Psalm 150 nom dr. Wisse het woord. Hij aanvaardt de zeldzame betuiging te zijnen opzichte dan ook om der zaak en des werks wil. Spr. heeft 25 jaar altijd ongewijzigd mogen uitdragen de ouderwetsche, bevindelijke waar heid en hij is overtuigd uit de tallooze brieven uit heel Nederland, die hem treffende getuige nis gaven, dat God hem heeft villen gebrui ken vóór personen uit allerlei kerken, tot eeu wig heil. Spr. besloot met de hoop uit te spre ken, dat de Heere hem geve, dat hij dezelfde opgewektheid tot leven, arbeiden en strijden moge behouden, nog joren long. Bij de sluiting der bijeenkomst ging dr. Wis se in dankzegging voor. DE HULDE DER NEDERLANDSCHE WEER MACHT. Aan H. M. de Koningin. Nadat hedenmorgen te 11.50 de Koninklijke trein het station Amersfoort was binnenge- stoomd, werd het Koninklijke salonrijtuig naar een zijspoor gerangeerd, waar het voor de Be- stelloods geplaatst werd. Daar kwam de Burge meester van Amersfoort, de heer graaf van Randwijck, zijn opwachting aan de vorstelijke bezoekers maken. De Koningin gebruikte het noenmaal in Haar eigen rijtuig, waarna te kwort voor één de auto's voorr redenvia den Sta tionsweg, begaf dc vorstelijke familie zich naar het Stationsplein, waar de Oranjcvereeniging bloemen aanbood aan de Koningin en het Prinsesje. Door kinderen werden eenige liedc- ïen gezongen, waarop inspecteur Labouchère namens het Amersfoortsche politiecorps aan H. M. de Koningin een bloemstuk aanbood. Ver volgens vertrok de Koninklijke stoet via de Barchman Wuytiersloan, Daam Fockemalaan cn den Utrechtschen weg naar Soesterbcrg. De drukte op straat. Reeds van morgen om 6 uur kwamen uit ver schillende deelen van ons land extra treinen aan met troepen, die aan het défilé zouden deelne men. Hierbij vielen op de koloniale reserve uit Nijmegen, met muziek voorop, wier correcte houding ieders bewondering afdwong. Later in den morgen passeerden duizenden auto's in do richting Soesterberg. De Indische Prinsen en de Sultan van Boeloengan hebben hedennacht in het Bcghotel gelogeerd, terwijl de commandant van het veldleger luitenant generaal Muller Mas- sis is afgestapt in hotel Metropole. De inspecteur der cavolerie, generaal Benteyn is gelogeerd in hotel te Horst De Koninklijke auto's zijn reeds aangekomen. Onder leiding vun den inspecteur Labouchère is het geheele sta tionsplein afgezet. Défilé voor de Koningin. Ter bijwoning van het défilé voor de Konin gin zijn aan Hotel Monopole de commandant van het veldleger de heer Muller Massis en aan het Berghotcl de Indische prinsen met ge volg afgestopt Om de Wethouderskwestie. Afschrift van de gevoerde correspondentie tusschen de A. R., C. H. en R. K. leden van den Raad en de leden van de S. D. A. P. Fractie van den Raad inzoke Wethoudersbenoeming. Namens dc A. R., C. H. cn R. K. leden en oonstaonde leden van den Raad dezer Gemeente tc samen vormende de Rcchtsche Fractie van dien Raad, hebben wij de eer, ons met het vol gende tot U te wenden. Onze Fractie is von oordeel, dat aan de Uwe, in verband met hare sterkte, onder alle omstan digheden een zetel in het degelijks Bestuur de zer Gemeente toekomt. Zij gaat daarbij, even als voorheen uit von de gedochte, dat de Fractie, welke het aangaat, haar vertegenwoor diger aanwijst Waar het niet uitgesloten is te achten, dat Uwerzijds als candidoot voer een wethouders- zctcl de heer Hofland wordt aangewezen, ach ten wij ons echter verplicht, U reeds thans me de tc deelen, dat onze Fractie diens candidotuur onder geen omstandigheden kan overnemen, omdat zij zich niet kon vereenigen met de wij ze, waarop de heer Hofland zijn functie als wet houder heeft meenen te moeten waarnemen. Wij hebben derhalve de eer, U te verzoeken, ons wel te willen mededcelen, of U, gelet op het bovenstaande, bereid zijt, Uwerzijds een candi doot aan te wijzen. Indien mogelijk, zien vrij gaarne, aan het adres een tweeden ondergeteekende, vóór 15 Juli a.s. Uw antwoord tegemoet. Aan de leden en a.s. leden van de S. D. A. P. Fractie van den Road der Gemeente Ameisfoort. De Voorzitter* w.g. L. STADIG. De Secretaris w.g. A. J. SP IE KERM ANN. Amersfoort, 12 Juli 1923. Aon de Rcchtsche Raads fractie. Secretaris den heer Spiekermann. M. H. Namens de Soc. Dem. Roadsfractie hebben wij de eer, in antwoord op Uw schrijven van 29 Juni 1.1. het volgende onder Uw aandacht te brengen. Uw fractie is van oordcel, dat aan de onze een zetel in het Dagel. Bestuur der Gemeente toekomt, en gaat doarbij uit von de gedachte „dat de fractie, welke het aangaat, haar ver tegenwoordiger aanwijstWanneer U, op dit o.L juiste standpunt direct laat volgen „maar in geen geval Hofland", dan wekt dit bij ons wel eenige vorwondering, temeer waar U elke ver klaring, waarom een candidotuur Holland door U niet kan wkroden overgenomen, achterwege laat. De bewering, dat U zich niet kan vereeni gen met de wijze, waarop, is zoo veeg, dat een nadere verklaring Uwerzijds door ons op boe gen prijs zal worden gesteld. Zoo mogelijk, zien we deze mededeelingen gaarne tegemoet. Voor de Soc. Dem. Fractie (get B. NOORDEWIER Secretaris. Amersfoort, 14 Juli 1923. Wij bevestigen fn de goode ontvangst van Uw schrijven d.d. 12 dezer. Wij veroorloovcn ons de opmerking, dat Uw vraag om een nadere verklaring ons in zooverre bevreemdt, dat de gestie von den heer Hofland als wethouder algemeen bekend is, en het U niet onmogelijk moet zijn, na te gaari, waarom wij niet bereid zijn, genoemden heer verder als Wethouder tc handhaven. Wij m-.encn echter uit Uw schi ijven te mogen lezen, dat U, indien wij U onze bezwaren na der uiteen zetten cn U de gegrondheid daarvan erkend, voornemens zijt, een onderen candidoat dan den heer Hofland aan te wijzen. Gaarne vernemen wij, of onze opvatting van Uw schrijven juist is, in welk geval wij tot een nadere uiteenzetting bereid zijn. Met de beantwoording van dit schrijven, zoo .mogelijk voor den 20 dezer zult TI ons ten zeerste verplichten. Namens de Rechtsche Raadsfractie De Voorzitter w. g. L. STADIG. De Secretaris w. g. A. J. SPIEKERMANN. - (Wordt vervolgd). Aan de Leden cn a.s. leden van de S. D. A; P. Fraotie van den Raad der Gemeente Amers foort. Garni zien, Op 22 September n.s. zullen de onder- genoemde reserve 2e luitenants worden bcce- digd en in functie gesteld Bij het 5e Regiment infanterie T. Kronen burg Bij het 16e Regiment infanterieB. H. Erné, W. J. van der Star, J. W. A. van Hattum, C. D. Hoogstrat enen J. J. R M. Hehenkamp. Bij het 18e Regiment infanterieT. J. A. van Dolen en A. D. E. Voerman. Bij het 21e Regiment infanterieA. J. E. Bomer, H. G. van Waveren cn B. Scholto en bij het 5e Regiment Veld-artillerie P. Reinekc. De bronzen gesp. voor 18 jaren dienst is toe gekend aan de fourier L. van der Heide gede- techecrd bij het 21 e Regiment infanterie alhier op 19 September a.s. Bij Kon. Besluit zijn de Vaandrigs A. J. E. Bo mer, H. G. van Waveren, en B. Scholte, van het 21e regt. Infanterie, benoemd tot res.-tweede-lui- tenant. Rondvlucht met een vliegtuig der Koninkl. Luchtv. Maatschappij. Het leven Is gebjk een droom; het eene oogon- blik fiets je over den Utrechtschen weg naar Soesterberg en voel jo je klein, een nietig mensch, dat zich doodtrapt om een kleinen af stond of te leggen, het andere oogenblik vlieg je er boven, dwars over den weg heen, en zit je als een machtig vorst op zijn troon, lui in een clubfauteuil, met minachting necT te zien op het kleine gedoe van menschen en huizen beneden je. Zoo ging het mij Zaterdag. In den loop van den morgen trapte ik naar Soesterberg, pret tig gestemd cn door het mooie weer èn door het weten, een uitnoodiging op zak te hebben van de K. L. M., om een rondvlucht mee te ma ken, en met het vreemde gevoel van „cr op of er onder", d.w.z. de mogelijkheid van te vallen voor oogen. Zou ik bang zijn of ziek worden?" 't waren van die gedachten, die je onderweg bezighielden. Maar aan den anderen kant maak te het kijken naar de schaapjeswolken aan de blauwe lucht en het idee, daar straks wat dich terbij te komen, jo zóó enthousiast cn blij, dat dit alle kwade gedachten aan ongelukken van ziek worden en erger verdreef. Op het vliegterrein in Soesterberg was het een heeie bedrijvigheid, veel vliegmachines vóór de hongaTS, verscheidene in de lucht, een druk heen en weer geloop van mecaniciens, allemaal voorbereidingen voor het défilé voor ce Koningin. Ik werd ontvangen door den heer v. Embden die de administratie voor de K. L. M. voert cn de passagiers von alles op de hoogte brengt. Het lange wachten werd me door den heer v. E. aangenaam gemaakt, die me bereid willig alle mogelijke inlichtingen gaf. Gezellig rookende zaten we voor één der hangars, het gezicht op de vliegmachines op- en boven het veld en speciaal had onze belangstelling het blauw-gele vliegtuig der K. L. M., dot opval lend tusschen de militaire vliegtuigen op onzen vlucht stond te wachten. We bezichtigden het samen. Als een keurig coupétjc met vleugel stond daar de 5 per- soons eendekker, op zij het wapen der K. L. M. en de groot geschilderde letters H. N. A- B. Q., waarvan R N. internationaal aangenomen is als Nederland, A. B. zijn willekeurige letters en Q is de letter von het vliegtuig. Zoo kunnen ge makkelijk de vliegtuigen aangeduid worden b.v. in radioberichten: „de Q of de D. is om zoo laat vertrokken enz.". De motor is een „Sidde- ley Puma" van 240 P. K., waaraan de schroef van eenige lagen dik hout. In de cabine van den piloot zijn dc gewone voorwerpen als de verschillende sturen, het kompas, de snelheids meter enz. Daarachter bevindt zich de coupé voor passagiers, deze voor 5 personen, terwijl er ook voor 6 in gebruik zijn bij de K. L. M. Het is een geriefelijk hokje, waar je, zelfs onder het vliegen, vrij in rondloopen kunt, achter 3 club fauteuils cn vóór 2 rieten stoelen, opzij de raampjes en ter bemoediging boven je hoofd de nooduitgang. Achter de zitplaatsen is een ruimte voor de bagage; iedere passagier mag 15 K.G. vrij meenemen. Onder is nog een bus voor den post waarin we ook het journaal za gen, het boek, waarin zooals op een schip alles van den tocht opgetcckend wordt. De vleugel bestaat uit 3 logen triplcxhout van I m.M. De nliegtuigen der K. L. M. ondernemen da gelijks een geregelden dienst van uit Amster dam of Rotterdam op Londen, (een mooie tocht, eerst langs de heele Belgische kust tot Calais, om daar over te steken). Parijs, Brussel, Man chester, Bremen, Hamburg en Berlijn, waar zeer druk gebruik von gemaakt wordt door alle soort menschen, jong en oud. De laatste jaren zijn de reizen reeds veel goedkooper geworden, om één voorbeeld te noemen, kost de reis Am sterdam—Brussel 22.50. Een bewijs, hoe het verkeer toeneemt, is zeker wel, dat er in de laatste 3 maanden 2000 passagiers vervoerd werden, terwijl in de jaren 1920, 1921 cn 1922 het totaal 5500 bedroeg. Toen we olies grondig bekeken hadden, maak te ik kennis met den piloot, den heer Geysen- dorffer, een prettig gezond gezicht, om je al dadelijk vertrouwen in te boezemen. In het vol ste vertrouwen gaven we don ook ons leven in zijn handen, met gtrn oogenblik meer do ge dachte, dat cr wel eens iets zou kunnen gebeu ren. We stapten in do coupé was vol toen begon het snorren van de motor, oorver do o- vend, maar toch niet zóó erg, of je kon elkaar nog wel beschreeuwen en weg reed de machi ne over de hei, 'n paar groote sprongen en, lang zaam stijgend, ging het de lucht in. „Of je een naar gevoel krijgt Ga in een achtbaan op de kermis, jo krijgt hetzelfde gevoel, maar ook niets erger; ccn beetje suizen in de ooren, een weinig drukking op de slapen, en dot is alles. De indrukken, die je krijgt ïk zou willen zeg gen: Komt, ziet en overtuigt u zelf. Het is niet te beschrijven. Maakt nu gebruik van een vlucht, nu het zoo buitengewoon goedkoop is 10), je ziet er alle bekende plekjes in en om Amersfoort „Den Berg." de bosschen en de hei cn je hebt de ondervinding, gevlogen te hebben, ondervin ding, die je doet verlangen zoo gauw mogelijk,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 3