WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. VOEDZAAM-MEERLIJK-VÖÖRDEEUG KMCHTOVERBRENGWG Hebt U een Taxi of Auto noodig? Bei dan op No. 42 YOGHURT Ejapsgkf t»> ffrïS ■MSI TMAH5 CT.P. POND UIT DEN OMTREK. UTR. STRAAT 17 - - - TELEFOON 115 Por flesch Per Anker Gewas 1920 Raymond Macau F 1.F 40.— Gewas 1917 St. Emilion F 1.60 F 65.— KORT EP ARBEIDSTIJD WEER ARBEIDSPRESTATIE \[J b.&CMOOLEMAN y* ClECTQO-TCCHNISCM BUQE/UJ AMtPSfOORT - "I V^SMALLC CWDI2 Ttltr 423 Dagelijks versch verkrijgbaar bij de Melkinrichting AMERSFORTIA Lage weg 2 - Tel. 262 ceau» Grootmeester van Haar Huis. En onmid dellijk daarop de sprookjeskoets, met de Vorstelijke Familiede gouden gala-koets, be spannen met acht paarden, terwijl een koetsier naast elk paard en vier lakeien naast elk portier liepen. Tet rechterzijde van de Staatskoets reed te paard de Vice-Admiraal Bauduin, Adjudant-Ge neraal en chef van het Militaire Huis der Ko ningin, in de groot-gala Marine-tenue; ter linkerzijde zag men, te paard, den Gouverneur der Residentie, generaal-mojoor Benteyn. En, onmiddellijk zich aansluitende achter de Staatsiekoets, volgden, allen te paard, de ad judanten in buitengewone dienst der koningin gep. luitenant-generaal Wcber en de kononel- commandant der brigade Grenadiers en Jagers kolonel Terbeek; de adjudanten in gewonen dienst ritmeester Jhr. van Reigersberg Versluys, kapitein Ruys, kapitein Gey van Pittius, kapi tein Jhr. Laman Trip (een der adjudanten van den Prins) en de ordonnance-officieron le lui tenants Jhr. Sickingc, Phaf en Jhr. Verheyen. Een commando cavalerie sloot den stoet Langs den geheelen weg, die ladde door de Heulstraat, het middenpad van het Lange Voor hout, den korten Vijverberg naar het Binnenhof stonden achter de militairen, die de honneurs be waren, honderden en honderden geschaard die de Koningin en haar moeder en gemaal harte lijk toejuichten. Op het Binnenhof. Op Ket Binnenhof stond nobij de Ridderzaal een eerewacht ditmaal gevormd uit den Land storm. Het was eene compagnie, waarbij zich be vond de commandant van het Landstcrmverband 's-Gravcnhage I en II en Leiden. Het Binnenhof vertoonde dezelfde levendige oariblik van voorgaande jaren. Een duizend- hoofdige menigte die zich al vroeg van een plaatsje had verzekerd om te kunnen genieten van de aankomst, te voet of in rijtuigen en au to's van de meerendeels in ambtscostuums of uniformen geklecde genoodigden ter bijwoning van de plechtigheid in de Grafelijke zolen, de diplomaten in hun overheidskleed van schitte rende kleedij, de dames in fraaie wandeltoi letten, en zooveel mooie dingen meer. Achter de vensters van de beide gebouwen der Eerste en Tweede Komer, van den Raad van State, van het Departement van Waterstaat en van die van Binnenland- sche zaken stonden honderden toeschouwers en toeschouwsters, terwijl ditmaal ook de vertrek ken van de journalisten, der perstribune, ten dienste van die heeren met hunne dames ge steld waren tot het aanschouwen van den stoet In de Ridderzaal. Men meldt ons nader uit Den Haag Het was in de Ridderzaal weer dezelfde bonte kleurenmengeling van gegalonneerde, met rid derlinten en -kruisen rijk versierde uniformen cn galacostumes en van fraaie damestoiletten. Ten gevolge van het gedempte licht, dat, bij de be wolkte lucht, in de zaal viel, kwam die kleuren schittering echter minder don andere jaren tot haar recht Eerst kort vóór de komst der Ko ningin werd het wat helderder. Onder de aanwezigen werden, buiten de mi nisters, kamerleden en leden van hooge col leges van staat cn van het corps diplomatiek, o.a. opgemerkt de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, baron Swcerts de Landos Wy- borgh, de burgemeester van 's-Gravenhage, mr. Patijn en eenige wethouders, alsmede de pre sident van het permanente hof van internatio nale justitie, dr. Loder. Evenals altijd, waren een adhtal kamerleden niet in het als zoodanig voorgeschreven ambts- costuum, doch in de ambtskleeding, aan een bijzondere waardigheid door hen bekleed, ver bonden; zoo het Eerste Kamerlid baron de Vos van Steenwijk, die de uniform van kamerheer droeg; de Tweede Kamerleden Duymaer van Twist en Tilanus, die in militaire uniform waren. minister van staat dr. Nolens, die de purperen toga van huisprelaat droeg, het Eerste Kamer lid prpf. Slotemaker de Bruine, die in de hoog- leeroarstoga verscheen, het Eerste Kamerlid Verheyen, dat de uniform van jagermecster droeg zijn ambtgenoot De Gijselaar, die in het ambtsgewaad van burgemeester was, het Twee de Kamerlid dr. Lovink, in het galacostum van directeur van landbouw. Verschillende oud-mi nisters, o.a. de Eerste Kamerleden mr. Rink en minister van staat Idenburg, droegen de witto pantalon. Verder verschenen verscheidene kamerleden in rok of gekleede jas, o.a. de heeren Boon, Ke telaar, Bakker, Weitkamp, Kersten, Dierema, Engels, Zijlstra, Schouten, Bulten, Staalman. De (niet-soc.-dcm.) vrouwelijke Tweede Ka merleden waren allen aanwezig. Van de ministers ontbrak de minister van ma rine, de heer Westerveld, die wegens ongesteld heid afwezig was. Bij het binnentreden der vorstelijke perso nen, aangekondigd door een forsch Hare Ma jesteit I van den kamerheer-ceremoniemeester baron Van Hardenbroek, klonk buiten gedempt het Wilhelmus. De Koningin werd begeleid door het lid van de commissie van in- en uitgeleide den heer De Gijselaar, de Koningin-Moeder door den heer Duymaer van Twist, de Prins door den heer Smeengc. De Koningin droeg een zeegroene japon met zilverglanzende hoed met groene aigret; de Ko ningin-Moeder, die rechts van haar onder den troonhemel plaats nam, was in het grijs, de Prins droeg de admiraalsuniform. Alle vorste lijke personen droegen het lint van het groot kruis van den Nederlandschen Leeuw en écherpe. Met heldere stem, op sommige woorden bij zonderen nadruk leggende, las de Koningin de korte troonrede voor. In enkele minuten was de lezing beëindigd. Toen hief de heer Duymaer van Twist een „leve de Koningin" aan, dat door de aanwezigen driemaal werd herhaald. Hierop werd nog „leve de Koningin-Moeder" en „leve de Prins" aan geheven. Op dezelfde wijze begeleid als bij hun komst, verlieten de vorstelijke personen, voorafgegaan en gevolgd door een brcede rij hofdignitarissen, terwijl ook de Indische prinsen deel van het gevolg uitmaakten, de Ridderzaal. De plechtig heid was geëindigd. werden op een tekort von 116 millioen. Het wetsontwerp op de gezondheidsdiensten en dat tot wijziging van de wet op het middel baar onderwijs blijven voorloopig liggen, oït» do kosten. Voor niouwe H. B. S. en gymnasia zullen geen subsidies meer worden verleend. Van Rijks wege zullen geen nieuwe H. B. S. meer worden gesticht. De steunregelingen voor werkloozen zullen uitsluitend van de gemeentebesturen moe ten uitgaan. Het Rijk volstaat met uitvoering der Armenwet cn zal gemeenten alleen kunnen steunen, als deze tengevolge vn werkloozen-uit- keeringen in financieele moeilijkheden mochten komen. Verder wil de regeering voorloopig stopzet ting van alle periodieke traktementsverhoogin- gen cn geen invoering van het 7de leerjaar. In het geheel acht zij, rekenende op een ver deren teruggang van de rijksmiddelen, de over brugging van een tekort van 140 millioen nood zakelijk. Zij hoopt door reorganisatie cn in krimping van den staatsdienst een besparing van 50 millioen te kunnen krijgen. Verder wil zij een verlening met 20 percent (over twee jaar verdeeld( op den totalen last van de salarissen en loonen; daartoe zal zij intrekking van art. 40 van het Bezoldigingsbesluit voor burgerb'jke rijksambtenaren béVordcren. Gerekend wordt op een besparing hierdoor van ongeveer 60 millioen. De regeering overweegt een andere financie ring van de sociale verzekering en wil alvast stopzetting van de bijdrage (21 millioen) aan het invaliditeitsfonds en nog geen begin in 1924 vtn de storting van 12 millioen in het oudcr- De commissie, uit de beide Kamers der Sta- ten-Generoal, welke de Koningin heden in- en uitgeleide deed in de Ridderzaal, bestond uit de leden der Eerste Kamer, De Gijzelaar, Smcenge, Janssen, Westerdijk cn De Veer, en de leden der Tweede Kamer Duymaer Twist, Van Vuuren, Juten, Beumer, Van Rijcke- vorsel, Dresselhuys, Van Rappord, Ter Hall, Mevr. Bakker-Nort en Tilanus. De Staatscourant van 18 September be vat o.a. dc volgende Kon. besluiten cp verzoek eervol ontslagen uit 's Lands dienst met dank dr. E. Moresco, als vice-pre- ident van den Raad van Nederlondsch-Indie op verzoek eervol ontslagen A. D. Ooster- baan, te Lochem, als rijkskeuripeester in bij zonderen dienst benoemd buiten bezwaar van 's Lands schat kist, tot regeerings-gedclegeerde bij het van 714 October te houden 2e Internationale Congres voor vergelijkende Pathologie dr. D. A. de Jong, hoogleeraar aan de Universiteit te Leiden bevorderd bij de Rekenkamer tot referendaris H. F. C. Berkenkamp, thans hoofd-commies tot hoofd-commies H. M. de Heus, thans com mies, tot adjunct-commies C. J. M. Hens, thans klerk eervol ontslagen wegens verandering van dienstvak D. H. de Boer, als loods-commissa- ris te Antwerpen benoemd tot commissaris van het loodswezen te Antwerpen H. J. Hoogen Stoevenbeld, thans te Neuzen, tot commissaris te Neuzen H. W. Balfoort, thans te Vlieland. H. M. DE KONINGIN-MOEDER. Zal ecnigen tijd in Valkenburg vertoeven. H. M. de Koningin-Moeder zal zich dit joar niet naar het buitenland begeven, maar zal, ten einde eenige verandering van lucht te verkrijgen, voor eenigen tijd te Valkenburg bij Maastricht gaan verblijven, waarheen H. M. voornemens is. Dinsdag 25 dezer te vertrekken. AUDIËNTIES. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal gedurende dc maand September niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den Minister van Marine zal op Donderdag 20 September a. s. niet plaats hebben. DE MILLIOENENNOTA. Een tekort van 140 millioen. Stopzetting van tractcmentsvcr- hoogingen. Geen invoering van het 7de leerjaar. Verla ging der ambtenaarssalarissen- Bezuiniging op dc sociale ver zekering. Verschenen is de milliocncnnota. Gerekend wordt op een tekort van ongeveer 50 millioen gulden op den gewonen dienst van 1923. De voor 1924 geraamde gewone uitgaven zijn ruim 51 millioen meer don het voor 1923 toegestane bedrag. Maar hierin zit 22 millioen vcor dekking van het tekort op de spoorwegen, welke post verleden jaar niet in de aanvanke lijke begreoting voorkwam. Op den gewonen dienst van 1924 wordt ge roemd een tekort van 98 millioen geilden. Indien geen bijzondere maatregelen werden genomen, zou op den gewonen dienst gerekend moeten deelen, op welke gronden daartoe zal worden overgegaan? IL Indien een der gronden tot efschaffinjg een te verwachten bezuiniging beoogt, is de minister dan bereid over te leggen e. een gedetailleerde raming van de te ver wachten bezuiniging, waaruit blijkt op welke onderdeelen deze bezuiniging gevonden wordt en hoe men zich dacht de bezuiniging te vol trekken b. een opgave van de aantallen officieren en onderofficieren, die als gevolg der afschaffing van het instituut het leger moeten verlaten; c. een opgave van de maatregelen, door wel ke de aanstaande dienstplichtige bijzonderlijk ten plattelande in de gelegenheid zal worden gesteld to worden voorgeoefend? III. Is de Minister bereid, de volksvertegen woordiging in de gelegenheid të stellen, over deze gewichtige aangelegenheid haar gevoelen te uiten, alvorens de afschaffing een voldongen feit is, dan wel zoover gevorderd, dat herstel niet meer mogelijk is? VRIJHEIDSBOND. Samenstelling Kamerfractie. De kamerclub van de leden van den Vrijheids bond in de Eerste Kamer heeft zich geconsti tueerd. De heer mr. P. Rink werd tot voorzitter, de heer S. van den Bergh jr. tct'secretaris ge kozen. Mr. Dr. W. DICKE. f Bekend uit dc Papendrcchtsche strafzaak. Te 's Gravenhage is op 56-jarigen leeftijd overleden mr. dr. Willem Dicke, oud-advocaat te Dordrecht, die een der verdedigers was van be klaagde Garsthagen in de veelbesproken Papcn- drechtsche strafzaak. het bizonder het religieuse der beweging op den voorgrond bracht, werd geopend. In het bosch en op de heide werd gepicnicd, werd gespeechd, gezongen cn gedanstloopend en fietsend, ook in een groote auto-char-h-bonc met bijwagen werd een mooie toer door het Gooi gemaakt en tenslotte kreeg 'de dag met een eenvoudig maal in het Paviljoen een einde. DE RAMP BIJ ST. SAUVEUR. Overbrenging van lijken. Zaterdagavond laat is bij het hoofdbestuur van de Nederlondsohe Reisvereeniging een telegram uit Tarbes (Zuid-Frankrijk) ingekomen, melden de, dat het stoffelijk overschot van de dames van der Waal, Prinsen Geerk'gs, Schloggers en Luiting en van den heer Klerk naar Nederland is gezonden. De laatste drie lijken gevonden. Uit Tarbes meldt Havas, dat de drie laatste lijken van de slachtoffers van het ongeluk -bij Saint Sauveur gisteren zijn gevonden. Het lijk van Teveria werd aan den oever van de Gavo tegenover Argelis gevonden, dat van Auge, den chauffeur, bij Pierrefitte uit het water opge- haal, en het derde, dat van mevrouw Canabra (wie bedoeld wordt met dezen verminkt over gekomen naam is niet uit tc maken oarv-de hand van dc lijst der slachtoffers, zegt de N. R. Ct. een Ncdcrlondsche werd bij de Pont Na poléon, niet ver van de plaats, waar de auto te water is geraakt, opgehaald. De drie lijken zijn gekist, en te Lourdes in een voorloopigen graf kelder gezet. domsfonds. Verder zal zi.' wijziging van bestaan de cn invoering van nieuwe heffingen voorstel len. Daaruit wil zij 50 millioen gulden halen. DE VLOOTWET. De regeering acht opschorting onverantwoordelijk. De regecring heeft een brief gericht aan den voorzitter der Tweede Kamer, waarin zij mede deelt met de meerderheid der Vlootwetcom missie van meening te zijn, dot verdere op schorting der vlootplanncn onverantwoordelijk zou zijn en dat zij noch in de nota van den voorzitter dier commissie, mr. Patijn, noch in die van haar lid, mr. Trip, een argument kon vinden, dat er haar toe zou kunnen leiden de volledige inwerkingticding op een later te be palen datum met haar verantwoordelijkheid te dekken. Bij Nota van Wijziging stelt de regeering den datum van inwerkingtreding der vlootwet voor op 1 Januari 1924. De lasten van het \lootbasisfonds wil zij over een langer tijdperk verdeden. Met haar conclusie omtrent het evenwicht der Rijksfinanciën is de Vlootwetcommissie haar opdracht te buiten gegaan. DE VRIJWILLIGE LANDSTORM. Vragen van het Kamerlid Duymaer van Twist. Vragen van den heer Duymaer van Twist aan den minister van oorlog L Is het juist, dot het in het voornemen der regeering ligt om het vooroefeningsinstituut bij den vrijwilligen landstorm af tc schaffen? Zoo ja, is de i^nister dan bereid mede te DE ACHTERSTAND BIJ DEN POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. Ingrijpende maatregelen genomen. Van bevoegde zijde wordt aan het Haogsche Correspondentiebureau het volgende medege deeld: De achterstand bij het Centrale girokantoor wordt met kracht ingehaald. De afrekeningen van TO, II en 12 September j.l. zijn voor zoo veel mogelijk verzonden cn aan de verzending van de afrekeningen van T3, 14 en 15 Septem ber wordt gewerkt. Wat de data's van 17 en 18 September betreft, deze volgen geleidelijk. Vertrouwd wordt, dot de vertraging in de af doening der giro-opdrachten zoo langzamer hand tot het verleden zal behooren. Ingrijpende maatregelen zijn genomen, tot verbetering van in verband met de centralisatie voorgekomen misvattingen. NED. VEGETARIËRSBOND. Oogstfeest. De Ned. Vegetoriërsbond vierde Zondag, in gevolge het besluit van het jongste congres der Internationale Vegetarisohe-Unie te Stockholm, voor het eerst zijn oogstfeest. Dat zal voortaan den derden Zondag van Sep tember van elk jaar in ieder land, waarin een afdeeling der Unie is gevestigd, gevierd worden. Het besluit bedoelt de vegetarische gedachte door deze beoogde concentratie in de gehcele wereld te versterken. Ons land behoort met Zweden tot de eersten, die aan het besluit zoo dadelijk gevolg gegeven hebben. Buiteng-woon groot was de belangstelling 25 der 1200 leden waren in het bekende Paviljoen op den Larenberg vereenigd. Met een wijdingswoord van den voorzitter, waarin hij in MISHANDELING MET DOODELUKEN AFLOOP. De dader gearresteerd. Men meldt ons uit Amsterdam dat een man die Mnandagm. bij 'n twist op een kantoor in de Houthaven door een ander met ee^ re volver in den buik werd gescheten, aan de ge volgen is overleden. De dader is ter beschik king van de justitie gesteld. D EBEROOVING TE SCHIEDAM. Een verdachte aangehouden. De recherche te Rotterdam heeft een koop man aangehouden, wiens gevangenneming door de arrondissements-rechtbank was gevraagd, in verband met de onlangs vermelde berooving van een bankbediende te Schiedam. Hij is ter beschikking van den officier van justitie gesteld. KORTE BERICHTEN. Een geheel gezin overreden. Zondagavond is op de Markt ie Hengelo een heel gezin door een autobus overreden. De heer ran N. kreeg een wiel over zich heen, doch hij kwam met gescheurde klceren vrij. Een kinder wagen werd in elkaar gedrukt, doch wonder boven wonder bleef het kind, dat er uit rolde, ongedeerd. De zuster van den heer van N. kreeg eenige kneuzingen, zoodat voor haar geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen Overreden. Te Delft is Zondagavond mevr. Oosteiloo uit Hiligersberg op den Delfgouwschen weg door een vrachtauto overreden en gedood. Boerderij afgebrand. Maandagnacht is te Waalwijk de boerderij van de wed. Sohalken, bewoond dooi drie gezinnen, geheel afgebrand. De geheele inventaris en de geheel oogst zijn een prooi van de vlammen ge worden. Ook de naast deze boerderij staande schoenfabriek v^n den heer De Lamo is geheel afgebrand. Verzekering dekt de schade. Inbrekers gearresteerd. De aanhouding van verschillende personen uit de omgeving van het Donker Begijnhof te Haar lem, wegens berooving van 2000 ten nadeele van een bewoner der omstreken, heeft geleid tot arrestatie van eenige andere personen, omdat in de woning der gearresteerden voorwerpen ge vonden waren, die van diefstal afkomstig waren. Zoo werden de daders ontdekt van de inbraak in een kiosk aan den Zeeweg te Bloemendaal en van de inbraak in een tijdelijk onbewoonde villa, waarbij gouden en zilveren voorwerpen gestolen zijn. De Haarlernsche recherche heeft in deze zaak kranig werk geleverd. Ernstigü veUUpartij. Zondag den eersten dag van de kt V*is heeft te Mill een ernstige vechtpartij plaats ge had. Zekere v. d. O., die in beschonken toestand verkeerde, werd naar huis gebracht door zeko- ren van den B. en diens vrouw. Toen zij daar aangekomen waren nam de vrouw van v. d. O. een bijl, waarmede zij de vrouw van Van den B. levensgevaarlijke wonden aan het hoofd toe bracht; de schedel is verbrijzeld. Ook de doch ter schijnt debet te zijn aan deze mishandeling. Van den B. werd eveneens getroffen aan den pols, waarvan peezen werden doorgesneden. Vrouw v. d. O. en haar dochter zijn in arrest gesteld. Van den B. en zijn vrouw werden naar het ziekenhuis te Gennep overgebracht. 'sHert. Crt Kunst en Wetenschap. LOUIS BOUWMEESTER. De toestand blijft reden geven tot tevredenheid. De toestand van Louis Bouwmeester blijft reden geven tot tevredenheid, aldus vernam de Tel. bij informatie aan dc Ziekenverpleging op de Prinsengracht. De patient maakt het naar omstandigheden heel wel; zijn eetlust is goed, de onverflauwde opgewektheid cn energie van dezen verwonder- lijk-levenskrachtigen man blijven hem steeds bij en de toestand mag dus inderdaad gunstig hee- ten. LI it den Omtrek. Hilversum. Aan het Muziek-Lyceum te Hil versum, dot 15 October a.s. wordt geopend, zijn de volgende leerkrachten verbonden DirecteurJohan Schoondcrbeek. Voorbereidend onderwijs (o.a. rhythmischo gymnastiek)mejuffr. Th. J. Werst, Utrecht; mej. M. G. Ferwerda, Laren. Pianomej. A. Collard, de heer F. Kloek, mej. C. Vermaas, Hilversummej. M. G. Fer werda, Laren; mei. A. Stoker en mei. N. Jol les Hilversum.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2