WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. LEVERT KQQ ANTHBACïET in verschillende soorten en prijzen GEGARANDEERD GRUIS EN STEENVRiJ FIRMA L. VAN ACHTERBERGT BRAfêDSTOFFENHANDEL BINNENLAND. Werkhervatting van Duitsch personeel. Dusseldorp, 2 6 Sept (B. T. A.)- Het telegraaf- en telefoonpersoneel in het district iWiesbaden. 600 man sterk, is, met den chef van den dienst aan het hoofd, aan de Fransche autoriteiten komen molden, dat zij onvoorwaar delijk het werk hervatten. Do Fransche schild wachten worden op hun posten gehandhaafd. De uitzonderingstoestand voor het geheele rijk geproclameerd. De Tel. meldt uit BerlijnKort voor één urn 's nAchts is door den rijkspresident een veror dening uitgevaardigd, waarin voor het geheele Duitsche rijk de uitzonderingstoestand wordt af gekondigd. Een aantal artikelen van de rijks- grondwet worden tot nader order buiten wer king gesteld en persoonlijke vrijheid, de vrij heid van drukpers en ergaderingen en veree- nigingsrecht worden in hooge mate beperkt. Het briefgeheim wordt opgeheven. De uitvoe rende macht gaat op den rijksweerminister over, die deze op de militaire bevelhebber zal over dragen. HET SEPARATISME. Efn tegenspraak. Dusseldorp, 26 Sept (B. T. A.) De bond van separatistische partijen van het Rijnland spreekt officieel het Wolfftelegram in de Duit- sche bladen tegen, dat de Rijnlandsche separa tisten voornemens zouden zijn de republiek te piroclameeren ter gelegenheid van een monster- betooging, tegen 30 September te Dusseldorp georganiseerd. DE GISTING IN BEIEREN. Munchen, 26 Sept (W. B.) De hier héérschende politieke spanning komt in de me- dedeelingen der bladen tot uiting. De Mimchener Post verklaart, dat het be richt betreffende de voorbereidingen van de na tionalistische organisaties volkomen waar is en dat reeds voor de eerstvolgende dagen een San- slag tegen den grondwettelijken toestand van het rijk en de Duitsche landen beraamd wordt. Met betrekking tot de instructies aan de leden van de organisatie-Oberland wordt nog ge meld, dat het aan de leden verboden is Mün- chen te verlaten. In een vergadering van de bedrijfsraden te München werd besloten tot de b'jecnroeping van het Beiersche bedrijfsradcncongres. Berlijn, 26 Sept. (W. B.) Naar nader uit München wordt gemeld, hebben de leden van de organisatie-Rossbach bevel ontvangen zich morgenochtend om 8 uur aan het Wurzener^dit den volgenden September te Belfiist of Huil het ophouden van Üen strijd in Ket Roergebied, heeft de Beiersche regeering eene proclamatie tot het volk uitgevaardigd, waarin dit wordt aangemaand de orde niet te verstoren. Von Kahr is benoemd tot staats-commissa- ris-generaal, aan wien de uitvoerende macht wordt overgedragen. De grondwettige bepalin gen aangaande vrijo uiting van meening, ver- gadcringsrecht enz. zi$n tijdelijk buiten werking gesteld. BELGIE. De moordenaars van luitenant Graff begenadigd. De koning der Belgen heeft op grond van een rapport, ingediend door den minister van justitie, het besluit geteekend, waarbij gratie wordt verleend aan de ter dood veroordeelde Duitschers, die luitenant Graff hebben ver moord. Hun straf is in levenslangen dwang arbeid veranderd. ZWITSERLAND. Electrificatie der bondsspoorwegen. B e r n2 6 Sept. (B. T. A-V De bondsraad heeft 300 millioen francs toegestaan voor een snelle electrificatie der bondsspoorwegen. ENGELAND. KOLONEL AUBRE7 HERBERT, f Kolonel Aubrey Herbert, conservatief lid ven het parlement, is gister overleden. Hij was een erkende autoriteit op het gebied der buitenland- sche politiek en inzonderheid nauwkeurig be kend met de problemen ven het Midden-Oos ten. Hij had uitgestrekte reizen gemaakt m Turkije, Klein-Azië en den Balkan evenals in China en Japan. Bij het uitbreken van den oor log ging hij naar Frankrijk als officier van de Iersche guards en deed later dienst in Egypte, Gallipoli, Mesopotamië en Saloniki. Herbert was de broeder van wjjlen lord Car narvon, wiens werkzaamheden in. Egypte leid den tot de ontdekking van het graf van Toetankamen. Margaret Bondfield presidente van het v&kvereenigingscongres- 1 Londen, 26 Sept (R.). Meprffrouw Mar garet Bondfield, de bekende vrouwenleidster, is vandaag tot presidente gekoeen van den alge» meenen raad van het vakvereenigingscougres. Londen, 26 Sept. (V. D.) Mess Margaret Bondfield, die gekozen werd tot presidente van den raad van het congres van vakvereenigingen te Londen, zo] dientengevolge de e»?rste vrou welijke president zijn van het congres, wanneer station te melden. Volgens de Mimchener Post zou de organisatie-Oberland haar leden gealar meerd hebben voor Vrijdagmorgen vier uur. Adolf Hitler zou met de opperste leiding be last zijn. Uit München wordt d d. gisteren aan dc Tel. gemeld: Nadat heden de regeering het opgeven van het lijdelijk verzet in het Roergebied officieel aan het Duitsche volk heeft bekend gemaakt, zullen de eerstkomende dagen er over beslis sen, Of de Beiersche nationalisten een poging zullen doen hun bedreigingen, een nationale actie tegen de regeering te beginnen, waar te maken. Het zal dan blijken, of minister-president Von Wrede een beroep op de vroegere cavaleristen om zich ter beschikking te stellen voor den dienst in het ruiterkorps der storma [deelingen. In den Völkïschen Beobachter doet Karl von Knilling, die bij de Berbjnsche besprekingen het zonder beperking met de maelregelen der regeering eens is geweest, over de noodige kracht zal beschikken zich tegen de putsch- garde" van Hitier te verzetten. De nationaal- socialist Hitier heeft thans de opperleiding over twee der belangrijkste nationalistische bonden van Beieren verkregen en er wordt nog eens een poging gedaan de fusie ven de Beier sche nationalisten, die nog altijd in twee al kaar vijandige kampen verdeeld zijn, onder leiding van Hitier te voltrekken. Voor morgen (Donderdag) zijn 14 nationaal- sorialistische vergaderingen uitgeschreven en op al deze vergaderingen zal Hitier zelf spre ken. Volgens een mede deeling van het Mim chener sociaal-democratische blad, zullen ver schillende organisaties van rechts-radicalen aan hunne gardes voor morgen vroeg een mobili satie-bevel uitvaardigen. Een feit is, dat in het ministerie van binnenlandsche zaken voortdu rend besprekingen met den politie-prosident plaatsvinden. Nader meldt het bied uit München: De Beiersche Staatscourant doet den oproep van de rijksregeering aan het Duitsche volk vergezeld gaan van een commentaar, waarin zij verklaart, dat de minister-president in Ber lijn stelling heeft genomen voor de opvatting, dat die oproep de publieke opinie op de tegen het verdrag van Versailles indruischtnde ma nier van optreden van Prankrijlc en België wij zen moet Aan dit verlangen is in de proclamatie slechts op zeer onvoldoende wijze voldaan. Ook is na gelaten erop te wijzen, dat herstel onmogelijk is, zoolang Duitschland niet vrij over Rijn en Roer kan beschikken en dat het verdaag van Versailles, daar het door Frankrijk is verbro ken, thans ook voor Duitschland geen binden de kracht meer bezit. Minister-president von Knilling heeft heden enkele persvertegenwoordigers uitgenooaigd om den politieken toestand uiteen te zetten. Het overgroote deel der pers, speciaal de buiten- landsche, had geen uitnoodiging ontvangen. Heden heeft een ministerraad pleats gehad, die vanavond zal worden voortgezet. Er be staat voldoende grond om aan te nemen, dat zeer vergaande besluiten zullen worden geno men, waarschijnlijk in de richting van'den uit zonderingstoestand en den staat van beleg. De algemeene onrust in de stad stijgt Wan neer er in het laatste jaar ooit werkelijk ge vaar bestond voor een Putsch, is het thans het geval. Hitier schijnt zijn tijd gekomen te ach ten en daarbij dient de bekendmaking van de rijksregeering over de liquidatie van het lijde lijk verzet slechts als voorwendsel. De nationaal-socialisten schijnen ditmaal met hun oude tegenstanders, de sociaal-demo craten, te willen afrekenen. Als men van plannen voor een staatsgreep spreken mag, zijn deze zonder twijfel „grosz- Devnsch" georiënteerd. Het is een vraag, of de Münchensche politie- president den toestand meester zal weten te blijven. Maatregelen der Beiersche regeering. München, 26 Sept. (V. D.) Tengevolge van de nationaal-socialistische agitatie wegens bijeenkomt. De staat van dienst voor de arbei dersbeweging van Miss Bondfield s£rekt zich over 30 jaren uit. Zij is secretaresse van de eideellng van vrouwelijke werklieden van de al gemeene vereeniging van werklieden. Verder is zij vrederechter en heeft verschillende ver- geefsche pogingen gedaan om een zetjel in het parlement te verkrijgen. DTR. STRAAT 17 - TELEFOON 145 Per tfesch Per Anker Gewas 1Ö20 Raymond SVTacau F 1.—— F 40.— Gewas 1917 St. Emiiion F 1.60 F 65.— tot lecraar aan de R. H. B. S. te Sappemeèr G. Edema, thans tijdelijk tot leeraren aan de R. H. B. S. te Deventer G. Aergelo, J. M. Th. Saunders en K. Jansen allen aldaar. HET REGEERINGSJUBILEUM. Te Berlijn. D.d. 24 Sept. wordt uit Berlijn gemeld Het „Comité tot Verlevendiging van het Stambewustzijn" had Zaterdagavond voor de- derde maal sedert zijn oprichting de geheele Ncderlandsche kolonie te Bei lijn tot een natio naal festijn genood en ditmaal, naar wel van zelf spreekt, ter herdenking van den Kronings dag van Koningin Wilhelmma. Het comité had voor dit buitengewone feest een buitengewoon gelukkigen vorm gevonden een jubileumconcert van het Philharmonisch orkest onder leiding ven niemand minder dan Evert Cornelis en met mejuffrouw M i a Peltenburg als soliste. En op het pro gramma heuglijk verschijnsel I vritsluiterd werken van Ncderlandsche componisten Von Brucken-Fock, Bemaid Zweers, Alphons Die- penbrock, Willem Landré, Johan Wagenaar, Dirk Schofer cn Peter van Anrooy, voorts lie deren uit Valerius- „Gedenck-klanck" en uit Coers' Liederenboek, mitsgaders eenige dooi Julius Röntgen bewerkte oud-Nedcrlandsche liederen en dansen. Inderdaad een programma, zooals het in Berlijn, dit centrum van nationaal muziek leven, waarschijnlijk nog nimmer tot uitvoe ring is gekomen. Op en top Hollandsch en op en top goed I Trouwens niet alleen het programma en de twee kunstenaars, die deze avond droegen, waren Hollandsch. Daar was méér dat het harte goed deed - de groote zaal van dc Phil harmonic propvol Hollanders zoowel de leden van de beide Nederlandsche veréenigin- gen als de velen, die buiten deze vereenigingen staan en alleen maar zoo nu en dan zich herin neren, dat zij Hollander zijn. En het podium was één weelde van nationale kleuren oranje wimpels tusschen het groen der palmen en. heesters en rood-wit-blauwe vlaggen als fleu rige afsluiting op den achtergrond. Maar behalve de talrijke Hollanders waren er ock vele Duitschers en dat was goed zooï .Want hierdoor werd deze nationale feestavond tevens tot een propaganda-avond voor dc vaderlandsche muziek. En propaganda in deze richting is wel heel noodig I Onder de Duitsche gasten van het Berlijnsch Tweede Kamer een adres te zenden met het verzoek, de Vlootwet niet aan te nemen, met 14 tegen 7 stemmen verworpen. Van do recht- sche leden stemde één chr.-hist. lid vóór het voorstel. De Schoonhovensche vergadering. De vergadering tegen de Vlootwet alhier is, zooafe wij meldden, thans toegestaan. In afwij king met de weigering van den loco-burge meester tot het houden van deze vergadering, heeft de burgemeester, de heer Van Kempen (A.-R.), toestemming verleend aan den revol.- socialist ds. Eldering. Zooals deze toeslemming extra vermeldt, mag de lezing gehouden wor den op Vrijdag 28 September a.s. Naar de Tel. verneemt, is deze toestemming gegeven, nadat de burgemeester nadere inlichtingen in gewonnen had. De inhoud van de lezing zal echter nagegaan worden, en bij eventueele orde verstoring zal het sluiten der vergadering vol gen #\- VOORDRACHT GEMEENTE-SECRETARIS NIJMEGEN. Op de aanbeveling voor gemeente-secreforis van Nijmegen zijn geplaatst1. mr. J. L. Mies- sen, secretaris van Tilburg; 2. mr. P. J. M. Kallen, referendaris ter secretarie von Maas tricht; 3. mr. T. Rijnenberg, hoofdcommies re dacteur ter secretarie van Nijmegen; 4 J. H. Leppink, controleur van financiën te Nijmegen. VEREENIGING VOOR WATERLEIDING- BELANGEN IN NEDERLAND. Dece vereeniging heeft te Haarlem haar druk bezochte najaarsvergadering gehouden, die ge wijd was aan de watervoorziening van Noord- Holland. Voorzitter was ir. J. van Poelgeest, directeur van het waterleidingbedrijf te Goes. Aanwezig waren o.o. de heer J. van Oldcn- borgh, directeur der provinciale watervoorzie ning in Noord-Holland, en dr. Th. van der Waerden, gedelegeerd lid van dit bedrijf. De voorzitter zeide in zijn openingswoord, dat het streven van het provinciaal waterlei dingbedrijf in Noord-Holland is, in de toekomst aile gemeenten in die provincie aan de water leiding ,aan te sluiten. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer J. C. Rijk Fz., blec-k, dat de vereeniging op T September 1522 telde T eerelid, 134 ge wone leden en 81 buitengewone leden; op T dezer I eerelid, T43 gewone en 87 buitenge wone leden. 18= KANTOOR ea MAGAZIJNEN KOESTEEG 5-7 bjd. VARKENSMARKT en koffie) is het reeds zonder dat te gebruiken. Van de gelegei>heid tot het. stellen van vra gen hebben verscheidene aanwezigen gebruik gemeakt; zij weiden door den spreker beant woord. De voorzitter dankte hem voor zijn voor dracht. Gisteravond werd in het hotel De Leeuwe- lik een gemeenschappelijke maaltijd gehouden. Vanmorgen werden de vernieuwde wa tertoren te Assendelft cn de prisé d'eau te Bergen bezocht. In den namiddag wordt een bezoek gebracht aan de nieuwe prise d'eau te Castricum. De RAMP IN JAPAN. De hulp van het Ned. Roode Kruis. Daartoe in staat gesteld door de voor dat doel ingekomen giften, heeft het Nederlandsche Roode Kruis de eerste I0C00 telegrafisch door tusschenkomst van H. M.'s gezant te Japan overgemaakt aan het Japansche Ropde Kruis ten bate der slachtoffers van de ramp. DE POSTTARIEVEN. Géén verlaging to wachten. In de vergadering van de Kamer van Koop handel te Haarlem is medegedeeld, dat de mi nister van waterstaat verklaard heeft, dat in den raad van ministers is besloten tot nader order niet tot verlaging der posttarieven over te gaan. DE CHAOS BLJ DEN POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. Een onderhoud door do regeering. Het Hbld. heeft hooren verluiden, dat de re geering beraadslaagt over een onderzoek naar de oorzaken van de verwarring bij den Post Crèque- en Girodienst, in te stellen door een onpartijdig lichaam. Het odvieo van do Ncderland sche Bonk gevraagd. De minister van watersteat heeft het advies van de Nederlandsche Bank gevraagd betref fende den stand van zaken in den postchèque- en girodienst. De Postgirodienst en de M. A- JB O. Wij lezen nader in het Hbld.: Naar aanleiding van hetgeen wij in ons hoofdartikel over den Postchèque- en Giro dienst schreven betreffende het advies van de M.A.B.O. inzake de mechaniseering der admi nistratie van den Postchèque- en Girodienst, hadden wij een onderhoud met de directie van de M.AJB.O. De bijzonderheden van dit onder houd zijn vooralsnog niet geschikt voor publi catie. Wel kunnen wij echter mededeelen dat wij, uit hetgeen wij van die zijde vernamen, sterk den indruk hebben gekregen, dat de ont reddering van den Girodienst in het geheel niet te wijten is aan de adviezen van M.A.B.O. inzake de voorbereiding der mechanisatie, zoodat de fouten, die bij de reorganisatie zijn gemaakt, uitsluitend zijn te wijlen aan de wij ze, waarop de directie van den Postcheque- en Girodienst zelf da roorganisatie heeft „voorbe- j roid". De conclusie van hetgeen wij schreven wordt hierdoor nog aanmerkelijk versterkt Meer dan ooit bestaat er met het oog op het bovenstaan de aanleiding, om thans eindelijk afdoende j maatregelen te nemen, teneinde den wagen op andere wijze in het rechte spoor te brengen. -T- EHÜ DE MIJNRAMP TE FALKIRK Londen, 26 Sept (R.). Er bevinden zich nog 42 mannen in dc mijn te Falkirk. Er wer den drie lijken bovengebracht Er bestaat wei nig hoop, dat er nog meer mannen sullen wor den gered, daar het water snel wast. ITALIË. HET CONFLICT MET GRIEKENLAND. De gezantenraad besloot, dat Griekenland de 50 mil lioen lire moet uitkeeren. P a r ij s, 26 S e p t (Havas). De gezantenraad, vsn gevoelen, dat de vijfde voorwaarde der nota van 8; September niet vervuld is wegens het niet airestceren van de schuldigen en verschillende tekortschietingen en verzuimen van Griekenland inzake het leiden van het onderzoek en het op sporen van de schuldigen, besloot, dat Grieken land aan Itajië de 50.0p0.000 bij een Zwitser- sche bank gestorte lire moet uitkeeren. Het Hof van Justitie te Den Haag zal de overdracht van deze som door de Zwitsersche bank aan de Ita- liaensche bank te Rome op de rekening van de Italiaansche regeering gelasten PERZÏE. 'de aardbeving. Gemeld wordt uit Allahabad, dat negen dor pen geheel eci 22 gedeeltelijk verwoest zijn door de aardbeving, w*elke de omgeving van Boejnoerd teisterde; 157 personen werden ge dood en 146 gewond. VEREENIGDE STATEN. DE STRIJD TEGEN DE KU KLUX KLAN. Oklahoma (City), 2 6 Sept (R.). Wal ton, de gouverneur van Oklahoma, zet zijn strijd tegen di? Ku Klux Klan voort. Hij heeft de staatsgarde in het geweer laten komen on haar last gegewen, dat zij moet schieten, als de wetgevende vejrgadering, die dreigt Walton den voet dwars te zetten, vandaag wil vergaderen. Met betrekking tot alle militaire bewegingen is de censuur ingesteld. Er zijn wachten uitgezet bij alle toegangen tot de hoofdstad von den staat. Oklahoma (City), 2 6 Sept. (R.). Aon leden van de. wetgevende vergadering, die trachtten samttn te komen in de hoofdstad, werd door dan koloncl-bervelhebbeT van de troepen gelast uiteen te gaan. Zij gehoorzaam den zonder zkJh te verzetten, zoodat er geen bloed vloeide. De Staatscourant van hedenn 26 Sept. bevat o.a. de vxilgende Kon. besluiten benoemd tot ridder in de Oranje-Nossau orde D. Mulder, oud-h oofd eener Christelijke school te Zierikzee tot leerares aan de R- H. B. S. te Deventer Mej. H. M. van! Gulpen, thans tijdelijk; Comité was, als vertegenwoordiger van de Duitsche regeering, ook de waarnemende mi nister van buitenlandsche zaken, Freiherr von Maltzahn. De rijkskanselier, dr. Stresemann, en de eerste burgemeester von Berlijn, Boess, had den bericht van verhindering gezonden. Do Nederlandsche autoriteiten te Berlijn wer den vertegenwoordigd door H. M. gezant, baron Gevers (met mevrouw Gevers) en onzen consul- generaal, den heer J. Wolff. Over het concert-zelf kan ik kort zijn. Het was zooals men verwachten kon als Evert Cor nelis Duitschland's beste orkest dirigeert en Mia Peltenburg zingt. Dat wil zeggen, dat het prima-prima was. En het applaus was don ook, om het eens meteorologisch uit te drukken, „niet van de lucht". Zoowel de# zangeres als de dirigent werden telkens en telkens weer geestdriftig gehuldigd, met bloemen en met bijval. En de geestdrift zwol tot een storm van applaus toen Evert Cornelis het Philharmonisch Orkest deed opstaan om te deelen in de hulde en staande het „Wien Neêrlands' bloed" te laten speien. Voor de pauze had de voorzitter van het Berlijnsch Comité, de heer Fronkemolle, de feestrede gehouden, waarin hij in wanne woorden schilderde wat H. M. dc Koningin voor ons land cn ons volk heeft beteekend in de vijf-cn-twintig jaren, die achter ons liggen cn waarin hij allen opwekte, zich in de moei lijke, stormombrande dagen, die ens te wach ten staan nu de ontwikkeling in Duitschland opnieuw zoo dreigende vormen begint aan te nemen, trouw om den troon te scharen en ons land te helpen bewaren voor revolutionaire woelingen. In de lokalen van „Nederland en Oranje was na-fuif, met zangeres en dirigent. En het werd heel laat. <0f, zoo men wil, heel vroeg HET NATIONAAL HULDEBLIJK. Een niet goedgekeurde subsidie. In de vergadering der Kamer van Koophandel te Haarlem is medegedeeld, dat de minister van arbeid zijn goedkeuring onthouden heeft aan het besluit tot verlecning van een subsidie voor het nationaal huldeblijk aan de Koningin. De minister meent, dat de subsidies dienen bepeikt te blijven tot in het algemeen belang van handel en nijverheid ondernomen acties. DE AMBTENAARSSALARISSEN. Art 40 en do wet. Naar de „N. R. Ct." verneemt, moet de re geering thans tot het besluit zijn gekomen, dat de op 1 Juli 1922 geldende salarissen der amb tenaren, niet verminderd kunnen worden door Intrekking von art. 40 ven het bezoldigings besluit zonder meer, doch dat daar bovendien 'een wettelijke regeling voor noodig is. Deze wettelijke regeling is thans in voorbereiding. DE ACTIE TEGE NDE VLOOTWET. Gemeenteraden en Iandspolitick. In dc raadsvergadering van Velsen is een voorstel van de socV-dem. fractie, aan de Het jaarverslag ven den secretaris en dat van den penningmeester, den heer W. J. Harders, werden onder applaus goedgekeurd. De heer J. C. Rijk Fz. werd tot secretaris herkozen. De voorzitter verleende hierop het woord aan dr. Jan Smit, assistent van pref. Van Lochem te Amsterdam, die een voordracht hield overWater cn waterzuivering in Nederl.- Indië. De spreker begon met te zeggen, dat het be lang van het water in de tropen zich al naar het jaargetijde uit in een strijd om, of een strijd tegen het water, en noemde als sprekend voor beeld den toestand in de streek ten Oosten van Semarong, waar de vrijwel ondoorlaatbare Ieembodem oorzaak is van een zeer nijpend watergebrek in den drogen tijd, teTwijl in de natte moesson groote stukken dezer streek on der Water staan. Spr. gaf vervolgens een overzicht van de wijzen, waarop in Nederl.-Indië het vraagstuk der drinkwatervoorziening is opgelost. Een aan tal grocte steden hebben de beschikking over natuurlijke bronnen (Soerabaja, Semarang, Bui tenzorg, Medan en sedert kort Batavia) of ar tesisch water (Bendoeng en vroeger Batavia). Cherïbon cn Makassar nemen een bijzondere plaats in in de eerstgenoemde plaats wint men het water uit een drainage-veld, de laatstge noemde is de eerste gemeente, waar men ge zuiverd rivierwater wil gebruiken, waartoe ook Soerabaja kort geleden een kleine installatie heeft verkregen. Spr. gaf een beschrijving van de voor die zuivering ter beschikking staande methoden. Waar centrale watervoorziening ontbreekt moet men zich behelpen met putwater of erger. Spr. schetste de rol, die het rivierwater in het leven van den inlander speelt, en deed uitko men van hoe groot belang een methode zou zijn geschikt» om rivierwater op eenvoudige en goedkoope wijze te zuiveren. Aan de hand van gegevens over de eigen schappen van dit water passeerden de zuive ringsmethoden de revuelanger werd stilge staan bij een gecombineerde methode, bestaan de uit een behandeling met kalk, gevolgd door snelfiltratie, die spr. voor gebruik op kleine schade (ondernemingen, gestichten, gecentra liseerde dessavoorziening) goed geschikt acht. In 't bijzonder werd ze aanbevolen voor zwem inrichtingen, welker aantal in Ncd.-Indië veel te klein is. De eigenschappen, gunstige on min der gunstige, van het zoo verkregen water wer den uiteengezet, waarna eenaga proeven den indruk gaven van de resultaten van deze ri- vierwnterruivering. Het bleek, dat gewone fil tratie op dit water van nagenoeg geen invloed is, maar dat, zoodra door de toevoeging van kolk het water zwak alkalisch geworden is, filtratie, door papier of zand een glashelder fillraat oplevert, dat in opmerkelijke tegen stelling tot het oorspronkelijke water zeer kiem- arm is. De filtraat behoeft slechts een een voudige neutralisatie om het voor drinkwater .geschikt te maken, voor alle andere doc-leindcn '(baden en wasschcn, bereiding van spijzen, thee AFSCHAFFING DER STAATSLOTERIJ? Naar de Msb. verneemt, overweegt de regee ring het plan om tot afschaffing der Staats loterij over te gaan. Het niet voorzien in de vacatures van" collecteurs zou in de richting van geleidelijke opheffing wijzen. DE TABAKSWET. De wijze van banderolleeren. „De Msb." schrijft: Zooals men zich herinneren zei, werd des tijds door de sigarenfabrikanten bij de Regee ring aangedrongen om alleen het banderollee ren van de sigarenkistjes voor te schrijven en dc sigaren ongebanderolleerd te loten. Thans blijkt de mcening der fabrikanten in dezen eenigszins gewijzigd en geven zij de voorkeur aan het systeem van het banderolleeren der sigaren ofzonderlijk, omdat zij vreezen, dat met het enkel banderolleeren der kistjes veel fraude zal worden gepleegd, wat slechts nadeel kan bezorgen aan de bona-fide fabrikanten. Het idee van het banderolleeren der kistjes alleen schijnt dan ook bij de Regeering geheel van de baan te zijn. Verder verneemt het blad, dat <Je Tabakswet thans met alle gestrengheid wordt toegepast en iedere overtreding gestraft wordt. DE ACTIE TEGEN DE TABAKSWET. Proteslvergadering tc Den Bosch. In een te Den Bosch gehouden, matig be zochte protestvergadering, belegd door het Lan delijk Comité van Actie tegen de Tabakswet, waarop het woord werd gevoerd door de hee- ren „Vox Clamans", (Hol), medewerker van de Maasbode, D. de Vries en A. J. Craanen, bei den uit Amsterdam, werd een motie aangeno men, waarin een beroep gedaan werd op de re geering om het bedrijf geen nieuwe losten op te leggen, daar dit dc industrie geheel zou ondermijnen. Deze motie zal gezonden worden aan den minister van financiën, en de leden van de Ec-rste cn Tweede Kamer. GASLEVERING DOOR HOOGOVENS. Een studiereis naar Limburg. Naar de O. H. Ct. verneemt, hebben de wet houder voor gas- en waterleiding, dc (heer Landeweert, en de directeur van het gasbedrijf te Velsen een reis naar Limburg gemaakt, ter bestudeering van de gaslevering door do Staats mijnen aan eenige gemeenten, n.l. Sittard, enz. welke hun gas betrekken van de cokesovens dier mijnen. Dit staat in verband met de mo gelijkheid van gaslevering door het Hoogoven- bedrijf aan Velsen. Het blad vernam, dat daar wel groote be zwaren tegen zullen zijn. Ten eerste brengt het dadelijk groote kosten tnede, omdat van het Hoogovenbedrijf een persleiding near *de gas houders moet worden gemaakt, waarvoor dus komen nieuwe zinkers door het Noordzec- kanaal. Voorts moet dan ten Noorden van het kanaol een nieuwe gashouder gezet worden, moet de gemeente de persleiding van Haarlem overnemen, enz. Die kosten zullen dus dade- Ijjk veel meer dan een ton bedragen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2