WIJNHANDEL A. SCHOTERMAN Zn. SHONIG'S KOLONIËN. BINNENLAND. F 1.— F 1.60 MAÏZENA-PITODINGEN OOST-IN DIE. KNOEIERIJ. Uit Weltevreden wordt geseind: De justitie stelde een onderzoek in naar boe ken en kas van den vroege ren gewestelijken secretaris van Batavia, den heer G. W. M. Beek, thans ass.-resident van Meester-Cornelis. Geble ken is. dat de heer Beek 10.000 aanwendde ter supletie van de waarde van gedaalde effec ten. Hij deponeerde een kasbon van gelijke waarde. Later stortte hij het bedrag in contan ten terug. DE JAVA-BODE GESTRAFT. De Java-Bode is door den ass.-resident ge straft met acht dagen onthouding van officieel nieuws aangaande het pohtieschandael wegens plaatsing van een artikel tegen den accoun tantsdienst, die belast was met het boek onder soek. EEN KASTEKORT. De Chineesche gemeentekassier te Soerabaja heeft een kastekort van 63.000, dat echter ge dekt is door borgtocht DANKBETUIGING VAN H. M. DE KONINGIN. Wij ontvangen van het Koninklijk Huis de volgende proclamatie Diep getroffen door dc wijze waarop mijn Volk de herdenking mijner regeeringsaenvaar- ding met mij heeft gevierd, gevoel ik mij aan het einde der feestweken, die thans achter ons liggen, gedrongen aan allen, die, zoo hier als over land en zee, met woord en daad er toe hebben medegewerkt om deze gedachtenisvie ring tot eene zoo gelukkige en onuitwisch- bare gebeurtenis in mijn leven te maken en waarvan ik zoovelen op andere wijze niet ver mag te bereiken, nogmaals mijn hortgrondigen denk te betuigen. WÏLHELMINA, HET RE GE ERIN GSJ UB ILEUM De tentooreteUing van jubileums- geschenken. De Koningin he'eft goedgevonden, dat de ge legenheid tot bezichtiging van de geschenken, welke ter gelegenheid van het Regeeringsjubi- leum aan H. M. zijn aangeboden, met een week wordt verlengd, derhalve tot en met Zaterdag 6 October. De tentoonstelling voor letten- kunde. De N. R. Cl verneemt, dat de tentoonstelling voor letterkunde te 's Gravenhage een batig sal do zal opleveren. Men overweegt de mogelijk heid, haar near Amsterdam over te brengen. De Oranje Nassau-tentoonstelling. DeOranje Nassau-tentoonstelling te 's Gra^- venhage is gedurende de tweede week na haar openstelling bezocht door 2394 betalende be zoekers. Woensdag is zij door niet minder dan 924 personen bezocht, ongerekend houders van doorloopende kaarten. DE ALGEMEENE REKENKAMER. Reorganisatie in voorbereiding. Uit hoofde van bezuiniging wordt, naar de T e L verneemt, ook de reorganisatie der hoo- gere staatscolleges overwogen. Er ligt thans een voorstel gereed tot inkrimping van het aan tal leden van de Algemeene Rekenkamer. Reeds minister De Geer had destijds een voorstel klaar, om het ledental van zeven op drie te brengen, daar hij meende, dat nu de Reken kamer een bezuinigingsinspectie naast zich had, het college niet meer een zoo uitgebreid leden tal behoefde. Toen minister De Geer aan de Rekenkamer het voor-ontwerp tot advies in diende, werd dit door de Kamer heftig bestre den, waarop de minister het voorloopig liet rusten. Thans schijnt minister Colijn het ontwerp weer voor den dag te hebben gehaald. De mi nister moet van plan zijn op den duur het ledental te verminderen. EN DE CHAOS BIJ DEN POSTCHEQUE- GIRODIENST. Antwoord op de vragen van Ka merleden. De minister van waterstaat heeft geant woord op vragen betreffende de centralisatie van den post-chèque- en girodienst van het lid der Tweede Kamer den heer Van Braam beek De ondergeteekende is van den huidigen toe stand van zaken bij den postchèque en giro dienst op de hoogte. Ook het ongerief voor velen ontstaan door de voor het oogenblik gebrekkige werking van den gecentraliseerden dienst is den ondergetee kende bekend. Een terugbrengen van den diénst in den ouden vorm zou de stagnatie slechts kunnen vergroo- ten. De ondergeteekende kon een zoodanigen maatregel dan ook, zoowel ter wille van het publiek als van den dienst, niet bevorderen. Op vragen van den heer Duys: Niet van een onverwijld ingrijpen, maar slechts van een aanhoudende inspanning van alle beschikbare krachten is het herstel van de goede werking van den postchèque- en giro dienst te verwachten. Ondergeteekendo acht een oordeel over de verantwoordelijkheid voor den huidigen toe stand eerst mogelijk, wanneer een deskundig en onpartijdig onderzoek daartoe de gegevens zal hebben verschoft. Overigens zouden ten deze thans genomen maatregelen den toestand voor het oogenblik niet vermogen te verbeteren. De in omloop zijnde berichten zijn geen deug delijke gegevens voor het vormen van een beeld van de toekomstige werking van den postchèque- en girodienst Overigens kan worden medegedeeld dat de centralisatie inderdaad ook bij nor male omstandigheden een gedeeltelijke vertra ging van de werking van den dienst met zich brengt dat aan de rekeninghouders wel niet het saldo hunner rekening wordt meegedeeld, maar wel de gegevens, waaruit door een eenvoudige af treksom dat saldo valt af te leiden. De centralisatie werd ingevoerd, vooreerst omdat door de greotr toeneming van het aan tal rekeninghouders de dienst op den duur niet in den ouden vorm kon worden voortgezet en verder om de ook hier noodzakelijke bezui niging te bereiken. De goede werking van den dienst en de besparing van kosten werden bij don opzet belangen van zoo algemeen maat schappelijke beteekenis geacht, dut het offer an de ecnigszins gewijzigde werking van den dienst daartegenover gewettigd voorkwam. Op de vragen van den heer Boon antwoordt de minister De ondergeteekende acht het oogenblik voor het vellen van een oordeel omtrent de voorbe reiding der reorganisatie eerst gekomen, won neer een deskundig en onpartijdig onderzoek hem daartoe de gegevens zal hebben verschaft. Thans nu een belangrijke achterstand in de werkzaamheden van het centrale giroknntoqr is in te halen, moet alleen de noodzaak zoo spoedig mogelijk een geregelden loop van za ken te bereiken voor de personeelsbezetting be slissend zijn. Die bezetting moet dan ook uit sluitend uit hoofde van die noodzaak worden beoordeeld. Uit de tegenwoordige personeels bezetting mag geen enkele gevolgtrekking wor den gemaakt ten aanzien van het personeel, dat onder normale omstandigheden zal blijken noo^ dig te zijn. Het is overigens onjuist, dat ver schillende tijdelijke ambtenaren, die voor drie maanden in dienst waren genomen, een vaste aanstelling hebben verkregen. Slechts zeer en kelen, aan wie belofte cp benoeming in vosten dienst was gegeven vóór het afleggen der be kende regeeringsverkloring van 21 December 1921, zijn aangesteld. Op elk postkantoor blijkt uit een aldaar op gehangen liist, op welk tijdstip van den dog men uiterlijk zijn aanvragen enz moet inle veren, opdat ze dienzelfden dag het centrale girokantoor nog bereiken en uiterlijk den mor gen van den volgenden dag in behandeling worden genomen. De verzending door het centrale girokantoor na die behandeling heeft dan plaats aan het einde van dien dag. De geadresseerde ontvangt de stukken in den loop van den daarop volgenden dag, vroeger of later, naar gelang van den afstand. Eén ge val als in de vraag gesteld zou dus voor af wikkeling vergen een tijdsduur van b.v. Maan dagochtend tot Woensdagavond. Niet alleen in de Gids voor rekeninghouders, maar ook in een juist in verband met de cen tralisatie van den dienst tijdig onder de reke ninghouders verspreide circulaire, is de aan dacht gevestigd op het instituut der locale re keningen. Niettemin is de ondergeteekende be reid nader dc oandacht op dit instituut te doen vestigen. Het Maandblad van den Girodienst (abonnement fl per jaar) biedt daartoe in het bijzonder de gelegenheid. De minister laat aan deze antwoorden voor afgaan Inmiddels getroffen maatregelen zullen mij eerstdaags in stoot stellen, naast een meer voerige uiteenzetting van het betreurenswaar dig verloop der centralisatie, een scherp om lijnd beeld van het toekomstig herstel te geven. Giro-verrassingen. De N. R. Ct vertelt: De redacteur van onze Kerk rubriek, in de Roomsche pers niet altijd geprezen, werd gis ter verblijd met eene afrekening van den post* giro-dienst, in een keurig couvert met adverten tie van cigorettcn en de vermelding „Patentver- pekking". Het adres was netjes in orde, naam en voorletters van onzen redacteur waren nauw gezet vermeld, don volgde eeta gironummer, stadsnaam en straatnaam met huisnummer Er ontbrak niets aan. Niettemin was onze redac teur van dc Kerkmbriek wat verwonderdomdnt hij bij den dienst niet aangesloten is. Bij opening bleek hem echter, dat hij met een lieve attentie te doen had: eene kennisgeving van bijschrijving op de rekening, waarvan het num mer, naast den naam van onzen redacteur, op het couvert werd vermeld, van 5.50. afkom stig van een vriendelijk kapelaan te Horssen. Kunt gij het beter bedenken? Erg aardig van minister Van Swoay. Onze re dacteur tobt niet, dat de minister tot alle klach ten over den dienst het zwijgen maar doet. De minister en hij begrijpen elkaar. Hij waagt slechts een verzoek: dat de secretaris-directeur an de Nedcrlandsche Bonk nu niet moge ad- visceren, zulke grapjes in den vervolge uit den girodienst te gaan houden. De dienst is, vindt onze redacteur, nu lang niet onaardig. J iri'R. si'Ktvr 17 TELEFOON 145 Per fles oh Per Anker Gewas 1920 Raymond Macau Gewas 1917 St. lEmilion F 40.- F 65.- te verlogen. Ook zonder dc formeele vastlegging van het beginsel in het oorspronkelijke artikel 40 Bezoldigingsbesluit, acht zij verlaging der eenmaal toegekende wedde zonder medewerking van den belanghebbende juridisch niet geoor loofd. Zij veronderstelt, dat in dit geval de bur gerlijke rechter een vordering van den ambte naar tegen den Staat, tot het volle bedrag der hem toegekende wedde, ontvankelijk zou ver klaren en toewijzen. In de huidige redactie van artikel 40 zien verscheiden leden der Commissie niet zoo zeer het toekennen van een recht aan de ambtena ren, hetwelk zonder dit artikel niet zou be staan, dan wel slechts een, zij het overbodige, constateering van een bestaand recht. En al is nu niet tegen te spreken, dat de redactie van 1922 ecnigszins afwijkt van die van 1920, toch ziet de Commissie ook thans in dat artikel, vooral na de toelichting van den toenmaligen minister van Financien, niet meer dan een voor behoud, dat de regeering maakt ten opzichte van na I Juli 1922 aangestelde ambtenaren cn van na dien datum toegekende periodieke en andere salarisvcrhoogingen De Commissie meent zelfs, dat een eenvou dige intrekking van dit artikel op de wijze, als door de regecring in het der Commissie toege zonden Ontwerp-algcmeene maatregel van be stuur voorgesteld, voor de regecring het risico zou medebrengen, dat dit voorbehoud zou ko men te vervallen. M. o. w., dat daardoor ook de na I Juli 1922 teogokende cn door den amb tenaar genoten wedde onaantastbaar wordt cn het recht op de eenmaal toegekende wedde ook aan de na T Juli 1922 oangcstelde ambtenoren zou toekomen. De Controle Commissie wijst er verder op, dat tot nog toe de verschillende wettelijke ver ordeningen, de finor.cieele positie der ambte naren regelende, verkregen rechten steeds heb ben geëerbiedigd. Er is der Commisise geen enkel geval be kend, waar bij de financipele positie, de wedde- regeling voor eenig vast ambt, verslechterd werd. De theorie van „verkregen rechten voor wat de wedde cn de salorisvooruitzichten van eenig ambt betreft, is door de regeering sinds tientallen van jaren als een axioma gehuldigd en toegepast. De ambtenaar, in dienst getreden of bevorderd op een bepaalde wedde met vastge stelde wedde vooruitzichten, heeft naar dc meening dei Centrale Commissie recht op deze wedde en deze vooruitzichten. Ze kunnen hem niet eenzijdig ontnomen worden. Acht de Commissie een verlaging der sala rissen van het Rijkspersoneel derhalve rech- lijkcn loonstondaard voor het hulppersoneel, de dreigende herclassificatie der gemeenten met het vooropgezette doel van loonsvermindering, de verlenging van werktijden, enz., is in het al gemeen mode door de inkrimping on dien sten cn het daarmede gepaard gaande ontslag op grootc schaal de positie van den amb tenaar zoodanig verslechterd, dat alle voordee- len, aan het ambtenaar-zijn verbonden, door do toenmolige Salariscommissic gewaardeerd bij de vaststelling der salorisregelingen, in ver band met het loonpeil in dc particuliere maat schappij, in rekening gebracht, óf geheel zijn komen te vervallen, óf tot een minimum zi'n teruggebracht. Wat is er overgebleven van de vastheid der nmbtcnamspositie Moet thans ook nog zijn recht op het hem toegekende sa laris, zijn recht op periodieke verhooging ko men te vervallen Niet alleen in het belang van dc ambtenaren cn andere landsdienaren, doch ook in het be lang van den Staat, acht de Commissie uit dien hoofde den tijd nog niet aangebroken tot verlaging der bezoldiging van het Rijksperso neel over te gaan. Daarbij komt nog, dat bij dc stijgende duurte cn stijgende loonen in het vrije bedrijf tijdens en na den wereldoorlog, de toelagen en definitieve salarisverbeteringcn voor het Rijkspersoneel steeds achteraan kwa men. BROEDERSCHAP VAN NOTARISSEN. Notaris Wcrthcim gehuldigd. Notaris H. Wertheim te Amsterdam heeft zijn betrekking van algemeen secretaris van de Broederschap der Notarissen nedergelegd, waarna hij benoemd is tot eere-lid van het hoofdbestuur. Tal van notarissen wilden hem een persoonlijk bewijs van waardccring geven. Gister heeft het eere-lid, oud-notaris A. Knottenbelt hem dit huldebewijs aangeboden. De spreker schetste hoe Wertheim's rapporten op onderscheiden gebied kernachtig en zaak rijk waren, hoe hij de betrekking in waarheid met zelfopoffering had waargenomen, door zijn bonhomie en enthousiasme medewerking wist op te wekken en altijd vol zorg voor den goeden gang van zaken was. Spr. bood hem namens 376 ambtsbroeders een geschenk aan als waardeering voor zijn voorbeeldigen ijver, voor zijn scherpzinnigheid, voor zijn groote kennis, zoowel op wetenschap pelijk als op practisch gebied en voor de warmte en gloed, waarmede hij de broeder schap had gediend. De heer Wertheim, herinnerde in zijn ant- Algemeen bakende kuiali- Ji teitsartikelen voor elke huishouding, OVERAL VERKRYGBAAR. Te EEN I04-JARIGE. R ijsbergen (N.-B.) heeft Mathijsscn zijn 104en verjaardag de heer gevierd. A. K. NOLTHENIUS. f Gep.-muj. titulair O.-I. leger. Dezer degen is to Den Haag overleden de gep. majoor-titulair bij het Ned. Indische leger, directeur der comm. venn. Nolthenius en Co. en der N. V. Cultuur Mij. voorheen Daniel C. Boutmy en Co. Gister is het stoffelijk over schot op Oud Eyk en Duinen ter aarde besteld. Er was zeer veel belangstelling van oud-mili tairen, clubgenooten en vrienden. Wij merkten m. op de heeren Boutmy van bovengenoem de maatschappij, de gepensionneerde officieren vaan het Ned.-Indische leger majoor Croockc- wit, luitenant der Genie Geene, kapitein der Genie Tombrink, dr. De Vlieger, of ficier van gezondheid, de luitenant-kolonel Raadt van Qldenbarneveldt, kolonel dr. Fock van den Geneeskundigen Dienst, generaol De Vos; voorts kolonel Kisjes, commandant der Haogsche Burgerwacht, de gep. kapitein ter zee Hulstijn en vele anderen. Aan het onder een schat van bloemen bedol ven graf dankte dc zoon van den overledene voor do belangstelling. DE AMBTENAARSSALARISSEN. Het advies aan de regecring over art. 40. De Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenaarszokcn heeft thans haar. advies aan de regeering, betreffende de intrek king van arL 40 van het Bezoldigingsbesluit van Burgerlijke Rijksambtenaren 1920 gepu bliceerd. Men zal zich herinneren, dat de Cen trale Commissie met algemeene stemmen, op 2 na, der regeering heeft geadviseerd niet tot intrekking von het art. 40 over tc gaan. Tot dit besluit is de Commissie gekomen op de volgende gronden: Wat de juridische zijde van het vraagstuk be treft, is de Centrale Commissie von oordeel, dat de regecring de bevoegdheid mist, het den ambtenaar eenmaal toegekende salaris eenzijdig tens ongeoorloofd ook moraliter gesproken, meent de Commissie het voornemen der re geering, om arL 40 B.B. te schrappen, ten ein de daarna vrij te staan in het verlagen der ambtenaarswedden, na dc zeer positieve be lofte bij monde van den minister van Finan cien gedaan cn door Hare Majesteit ondertee kend, ernstig te moeten ontraden. Deze belofte werd gegeven op een tijdstip, waarop men reeds voorzag, dat de normen ven het Bezoldigingsbesluit voor 's Lands financiën te zwaar en ten opzichte van de salarissen en loonen in de particuliere maatschappij te hoog zouden zijn. Niettemin werd juist met het oog op dergelijke, mogelijk in de naaste toekomst, aanbrekende tijden uitdrukkelijk beloofd, dat, mochten bedoelde omstandigheden intreden en de regcering zich verplicht zien de salorisscn te verlogen, in geen geval aan de op 1 Juli 1922 genoten wedden zou worden geraakt. En nu, nu de tijd, waarvoor deze belofte werd gegeven, noar het oordeel der regeering schijnt aangebroken, nu zou dezelfde regecring haar woord breken en de belofte en de gege ven garantie wcnschen in te trekken De Commissie acht een dergelijke daad van zoo ver strekkende beteekenis voor het ver trouwen in regeeringsbeloften, dat zij hiertoe niet kan adviseeren. Ten slotte moge de Commissie nog enkele beschouwingen wijden aan de economi sche zijde van het vraagstuk. Indien de regeering van oordeel is, dat zij éénzijdig de eenmaal toegekende wedden der ambtenaren kan verminderen, dan is het der Commissie niet duidelijk, op wat grond de re geering dan ook niet eenzijdig tot vermindering von de uitgaven „voor rente en aflossing van die „voor pensioenen", van dc uitlcccring „aan de gemeenten op grond van de wet van 1897 en van de „bijdragen in de exploitatie-tekorten van met rijkssteun gebouwde woningen" zou kunnen besluiten. De Commissie heeft en naar haar mee ning terecht in de missive von de regeering voor een cvcntueele verloging dor ambtena rensalarissen niet het motief aangetroffen, dat die vermindering ook noodzakelijk zou zijn in vergelijking met de loonen, thans in de parti culiere maatschappij uitbetaald. Nadat de malaise intrad, kan toch niet ge zegd worden, dot de ambtenaar hiervon nog niets gevoeld heeft Behalve door dc wederin voering von den pcnsioencflrek ad by. pet. (Stbl. No. 638 van 1922), de intrekking van het garantieloon voor gehuwden (Stbl. No. 770 van 1922), de invoering von den plaatse- woord er aan hoe aangenaam hij vroeger met notaris Miscroy als voorzitter en later met den heer mr. P. J van Wijngaarden heeft sa mengewerkt. Hij dankte en was zeer ingeno men met het huldeblijk. NEDERLANDERS NAAR DE VEREENIGDE STATEN. De werking der Amerikaanschc immigTatic-beperkingswet Do consul-generaal der Vereenig de Staten te Amsterdam schrijft ons het volgende Voldoende aanvragen voor visa zijn nu door de Amerikaansche Consulaire bureaux in Neder land in ontvangst genomen van personen welke in Nederland geboren zijn en welke naar de Ver- eenigde Staten van Amerika wenschen te emi- grecren om het totale jaorlijksche quota voltal lig te maken voor Nederlandsche immigranten, welke in Amerika kunnen worden toegelaten gedurende het lcopende fiscale jaar, hetwelk op 30 Juni 1924 eindigt. Zelfs zijn reeds zoovele aanvragen ingeschreven, dat een gedeelte van het Nc-derlandsch immigratie-quota voor het fiscsle jaar van 1 Juli 1924 tot 30 Juni 1925 gedekt is. In verband met dezen toestand en de onmo gelijkheid om visa te verstrekken voor de reis naar de Vereenigde Staten voor JoJi van het volgend jaar aan mogelijke immigranten, welke in Holland, geboren zijn en welke him visum nog niet persoonlijk bij oen Amcrikaansch Con sulair bureau hebben aangevraagd, zullen mo menteel geen verdere aanvragen meer in ont vangst worden genomen van in Holland gebo ren personen, welke voornemens zijn te cmi- greeren en zich voor goed in de Vereenigde Staten te vestigen. Alle in Holland geboren personen, welke naar de Vereenigde Staten wenschen tc emigreeren cn welke tot heden daortoe nog geen officieelc aanvraag hebben ingediend, zullen derhalve alle maatregelen voor het verkrijgen van een visum moeten uitstellen tot ecnigen tijd na Mei of Juni 1924, wanneer het misschien mogelijk zal kunnen zijn hun aan vragen in ontvangst te nemen, cn dc Ameri- kaansche Consulaire Dienst eenig idee zal kun nen vormen betreffende den datum waarop eventueel visa aon hen zouden kunnen worden verstrekt, om hen in staat te stellen naar de Vereenigde Staten te vertrekken. De bestaande Immigratie Beperkingswet van de Vereenigde Staten bepaalt, dat een vastge steld aantal of quota immigi anten, geboren in de verschillende Europcesche landen, in de Ver eenigde Staten kunnen worden toegelaten gc- immigramen, geboren in de aangegeven landen, in de Vereenigde Staten zijn toegelaten, verder geen immigranten van dot land in Amerika kunnen binnenkomen. De wet bepaalt verder, dat niet meer dan 20 van het totale jaarlijk- sche quota van eenig land gedurende een maand Amerika kan worden toegelaten. Het quota Vroor immigranten toegestaan aan Nederland gedraagt 3607. De tegenwoordige Immigratie- ivet zal 30 Juni 1924 ten efnde loopen, en er zijn momenteel geen bijzonderheden bekend omtrent de bepalingen van de wet welke na dien datum van kracht zal zijn, door dit een wet geving zal zijn, welke het Amcrikaansch Congres in Washington zal moeten vaststellen. Aanvragen voor Amerikaonsche visa worden nu alleen nog in ontvangst genomen van Neder landsche onderdanen van de navolgende klas sen, welke niet onder de Immigratie Beper kingswet vallenpersonen welke hun woon plaats in de Vereenigde Staten hebben en naar het buitenland gekomen zijn voor tijdelijk be zoek personen, welke in doorreis naar een ander land alleen de Vereenigde Staten wen schen door te trekken personen welke als toe risten een bezoek willen brengen aan de Ver eenigde Staten, of voor zaken of genoegen tijde lijk daarheen wenschen te gaan toonedspelers van beroep, artisten, openbare sprekers» zangers a zangeressen, verpleegsters, predikanten van elke godsdienstige richting ook, professoren vcor colleges of seminaries, benevens personen elke tot cenigcn erkenden geleerden stond behooren, en personen aangenomen als huisbe dienden. In het algmeen zal worden voortge- gan met het aannemen van viso-aanvragen van alle personen we'ke lot de niet-immigranten klassen behooren. De paspoorten van alle der gelijke personen zullen, wanneer door de loa ders persoonlijk aangeboden bij het aangewe zen Consulaire bureau onmiddellijk kunnen worden geviseerd, zoodra dc visa formaliteiten zijn volbracht en het verschuldigde bedrag voor het visum is betaald, onder voorbehoud natuur lijk dat het paspoort en andere overgelegde documenten von dc houders in orde zijn bevon den en er geen reden bestaat een visum te weigeren. RUSSISCHE GRAAN NAAR NEDERLAND. Tot I Sept. 60802 ton. Men seint ons uit Moskou: De export van graan naar Nederland bedroeg tot 1 Sopt. 60802 ton. De totaal-uitvoer naar de verschillende landen bedroeg 600.000 ton. TENTOONSTELLING MODERNE' HULPMID DELEN FABRIEKS- EN KANTOORADMINI STRATIE. Te Deventer. Onder de auspiciën van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid cn Handel wordt van 29 Septi tot 7 October te Deventer een tentoonstelling gehouden van moderne hulpmid delen voor fabrieks- en kantooradministratie. De tentoonstelling in dc Buitensocieteit te De venter onderkomen gevonden, zal op 29 Sept ember te 3 uur n.l. geopend worden door dr. F. E. Posthuma, oud-minister van Landbouw, N. en H., voorzitter der maatschappij. De inzendingen zijn to verdeelen in twee groe pen, een zakelijke afdeeling, die vrijwel alle groote firma's op het gebied van kantoormachi- nes en moderne administratiesystemen omvat en een technisch-wetenschappelijke afdeeling, aan welke een groot aantal instellingen in bin nen- en buitenland deelneemt Bij alle inzendingen ter tentoonstelling zullen deskundige vertegenwoordigers aanwezig zijn» in den psychotechnischen stand ook een specia liteit voor den arbeid in de textielnijverheid, om de mondelinge toelichting te geven en de ver schillende machines en andere hulpmiddelen te demonstreeren. Voor een meer algemeen in zicht zullen bovendien in een afgeschoten ge- hoorzaaltje een aantal voordrachten worden ge houden. EEN EXAMEN VOOR AUTOMOBIELE BESTUURDERS. Vanwege den bond von parti culiere chauffeurs. De Nederlandsche bond van particuliere chauffeurs heeft het plan, examens voor auto mobiel-bestuurders te laten afnemen. De exa men-commissie zal bestaan uit de heeren K. A. Rövekamp, ,te Haarlem, commandant van de schoolcompagnie van den motordienst aldaar, en B. Ten Broecke Hoekstra, te 's-Gravenhage, vroeger bedrijfs-chef van de rijks-atrtoherstel- we plaats te Delft Verder hebben de commissarissen van politie te Maastricht, Zwolle cn Leeuwarden hun mede werking toegezegd. AUTOMOBIELEN EN MOTORRIJWIELEN IN NEDERLAND. Statistiek over 1922. Wij lezen in „De Kampioen", orgaan van den A. N. W. B., Toeristenbond voor Neder land In 1922 woren in de pcrsoneele belasting aangeslagen de navolgende aantallen motorrij tuigen. Motorrijw. voor één persoon 21.794 (19.230) voor twee pers. 10.020) 6.978 op drie wielen 274 255) 32.088 100 minder dan 5315 2000- 7056 4000- 3271 7000- 924 meer dan 558 (26.463) S3) 1.954) 5.899) 4.314) 1.341) 933) durende het fiscale jaar cn dat, indien dit aantal worden gesfort. Motorrijwielen in totaal Electromobielen Personenauto's van 2000 waarde Personenauto s van 4000 waarde Personenauto's van 7000 waarde Personenauto's von 10.000 waarde Personenauto's van 10.000 waarde In totaal 17.124 (14.441) Vergelijkt men deze getallen met dc tusschen haokjes geplaatste, welke de overeenkomstige cijfers geven voor 1921, dan blijkt daaruit dui delijk de zeer groote toename van het aantal motorrijwielen en van dc goedkoopere perso nenauto's tegen een vermindering van het aantal duurdere personenauto's, alhoewel de prijzen van automobielen in den laatsten tijd gedaald zijn. De totale opbrengst vnn deze belasting bedroeg in hoofdsom in 1922 1.106.868.98, tegen 1.278.741.82 in '21 en 1.062.999.71 in 1920. Rekent men hierbij de opcenten voor de provinciën en de gemeenten, welke laatste meermolen 100 procent en meer van de hoofd som bedragen, don ziet men, dat er alleen door de motorrijwielen en personenauto's reeds heel wat millioencn in de kassen van de overheid

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2