N.V. MIDDENSTANDS CREDIETBANK KOSTELOOZE OIENMG I TE1IHUTUHS I Katoenen en Flanellen. I JOH. DIJK I „DE EEMLANDER 99 PRIJS OER ADVERTENTIE» met inbegrip van een BUITENLAND. vnmonDELLE" Wollen Goederen BINNENLAND. FEUILLETON. ZELFBEDROG. 22e Jaargang No. 85 MUMS -J per post f X—, per week (met gratis rereekcrijsg osgelttkJccn) f 0.I76. afzonderlijke nummers 0.05. Dinsdag 9 October 1923 DIRECTEUR-UITGEVER: J. VALKHOFF. BUREAU: ARNHEMSCHE POORTWAL 2A. POSTREKENING N°. 47910. TEL INT. 513. bewijsnummer, elke regel meer 0.25, dienstaanbie» dingen eD UefdadJgheids-advertentiën voor de helft der prijs. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeeligc bepalingen voor bet adverleeren. Bene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. al DUITSCHLAND. T'" HET NIEUWE KABINET. Dc machtigingswet door <Icn rijksraad aangenomen. De machtigingswet voor de rijksregeering tot het nemen van maatregelen op financieel, eco nomisch en sociaal gebied, behalve regeling van den arbeidstijd, werd gisterochtend in den rijksraad met de volgens de grondwet ver- eischte meerderheid van aangenomen. Tegen stemden Beieren, eenige Pruisische provinciale vertegenwoordigers en Mecklenburg-Strelitz, terwijl Thuringen zich van stemming onthield. Motie van vertrouwen in de rijks regeering aangenomen. Gisteren, ter gelegenheid van de rijksdogdis- cussies, is een motie van vertrouwen in de rijks regeering, met de stemmen der Duitsch-nationa- len, Deutsch-Völkischen, Beiersche Volkspartij en de communisten tegen, aangenomen. DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. Een overeenkomst tusschen Duit- sche maatschappijen en de geallieer de autoriteiten inzake de levering van kolen. Du sse 1 dotp, 8 Oct. (B. T. A.) Er is een belangrijke overeenkomst getroffen tusschen de intergeallieerde controlecommissie voor fabrie ken en mijnen en vertegenwoordigers der maat schappijen Phoenix en Rheinische Stahhverke. Volgens deze overeenkomst zullen de leverin gen van schadevergoedingskolen onvenvijld worden hervat en zullen ze kosteloos geschie den op den grondslag van het programma der oommissie van herstel. De maatschappijen verbonden zich de kolen- belasting te betalen en zullen kolen leveren voor de spoorwegregie en de bezettingstroepen. Ten aanzien der in beslag genomen producten der metaalnijverheid zal het beslag worden op geheven, naarmate de achterstallige belasting wordt betaald. Er zullen uitvoervergunningen worden toegestaan binnen de grens der in 1922 uitgevoerde hoeveelheid. Duitsche industricelcn bij generaal Dcgoutte. Berlijn, 8 Oct. (V. D.) De Rijnlandsche groot-industrieelen voerden onderhandelingen met generaal Degoutte als gedelegeerden van de mijnvereeniging voor Rijnland en Westfalen, naar van wel ingelichte zijde wordt medege deeld. Tengevolge der kabinetscrisis konden zij niet vooraf besprekingen houden met den rijks kanselier, wien zij echter terstond bericht heb ben gezonden na hun onderhoud met generaal Dégoutte. W erkhervatting. D usse 1 do r p, 8 Oct. (B. T. A.) De ver tegenwoordiger der intergeallieerde controle commissie ter Heme heelt een groot aantal verzoeken van Duitsche arbeiders ontvangen om in dienst genomen te" worden. De bedrijfs- Voor Amersfoort en Omstreken. Langegracht 4 - Telefoon 304 AMERSFOORT. voor rekeninghouders naar een leder en naar alle plaatsen in Nederland. Vraagt Inlichtingen en vraagt giroboekje. raden der mijnen van Ickern te Rauxel brach ten een bezoek aan de Fronsche directie om te vei nemen op welke voorwaarden zij het werk konden hervatten. Hun werd geantwoord, dot (I) de bedrijfsraden het recht van toezicht zou den behouden(2) de verbannen werklieden weer in het bezette gebied konden terugkee- ren (3) de wet op de bedrijfsraden in de mij nen van kracht zou blijven(4) de huizen der arbeiders weer te hunner beschikking zullen worden gesteld(5) de waarde der eigendom men, door de arbeiders in de mijnen achterge laten sedert de bezetting, zal worden terugbe taald (6) de mijnwerkers de noodige steenkool voor verwarming zullen ontvangen(7) de mijnen niet militair zullen bezet worden. Door- entegen werd den bedrijfsraden medegedeeld, dat het onmogelijk was twee andere gevraagde waarborgen toe te staan n.l. de opheffing der besluiten tot verbanning van de directeuren en het wegzenden der niet in de mijn thuisbehoo- rende arbeiders. De arbeiders gaven het voornemen te ken nen den arbeid te hervatten op de door de in tergeallieerde missie voor de fabrieken en mij nen vastgestelde voorwaarden. Met steenen naar een trein gegooid. Dusseldorp, 8 Oct. (B. T. A.). Er zijn steenen geworpen op een locomotief in de buurt van de mijn Westhausen te Gelsenikirchen. De Duitsche autoriteiten kregen bevel dc schuldi gen uit te leveren. De Duitsche politie heeft hieraan voldaan. Een vechtpartij. P a r ij s, 8 Oct. (B. T. A.) Uit Dusseldorp wordt aan de Temps bericht, dat er in den nacht van 7 op 8 October een vechtpartij plaats had tusschen arbeiders eener mijn op 2 ICM. ten N.W. van Bochum. Eenige Franschen en de Duitsche politic bemoeiden zich er mee. Twee Duitschers en een Franschman werden gedood. ENGELAND. DE RIJKSCONFERENTIE Londen, 8 Oct. (R.) Het officieel com muniqué omtrent dc be:aadslaging van heden over Curzon's verklaring zegt, dat de Britsche rijksconferentie tot het eenstemmig besluit kwam, dat de gehcele beraadslaging -An heden als van vertrouwelijken aard beschouwd /al worden. De conferentie heeft haar bijeenkom sten geschorst tot 11 October. Deze lange schorsing is noodig, omdat Baldwin verplich tingen op zich genomen had ten opzichte van de St. Andrews-universitcit. Baldwin is van avond naar Schotland vertrokken. SPANJE. ONDER HET NIEUWE BEWIND. Reglcmenteering van de handels winst. M a d r i d 8 O c t. (B. T. A.) Een rondschrij ven van den minister van binnenlandsche zaken aan de burgerlijke bestuurders schrijft onder meer maatregelen voor ter reglementeering van de handelswinst op artikelen van noodzakelijk levensonderhoud. Netto-winsten boven 14 pet. zullen niet geoorloofd zijn. ITALIË. UIT DE FASCISTISCHE POLITIEK. Uit Rome wordt draadloos gemeld Op 12 October komt onder voorzitterschap van Mussolini de groote raad van de fascistische partij bijaen. Vermoedelijk zal deze bijeenkomst aanleiding geven tot belangrijke uiteenzettingen met betrekking tot het partijprogramma en de regeling der partij-actie. Ook zal in die verga dering het ontslag, door den algemeenen secre taris aan het lid van den algemeenen raad Rocca gegeven, ter sprake komen Mussolini houdt Rocca dc hand boven het hoofd, hetgeen ten gevolge heeft gehad, dat de elgemeene secre taris is afgetreden. Hoewel dus de materie fei telijk geregeld is, blijft het beginselvraagstuk onbeslist en juist dit zal in de vergadering een der gTootste moeilijkheden zijn. Mussolini schijnt zach op het standpunt te stellen, dat nu de toe stand in Italië voldoende is geconsolideerd, de inmenging van plaatselijke fosoistengroepen of van de leiders daarvan ongewenscht, althans overbodig, is. Onmiddellijk na den opmarsch naar Rome, die destijds een eind maakte aan de politieke verwarring, is Mussolini in die richting tc werk gegaan en heeft hij ernaar gestreefd de leiding zijner partij in elke provincie in handen van één vertrouwd aanhanger te leggen, die zou kunnen handelen zonder inmenging van indivi duen of plaatselijke organisaties. Dit is destijds niet geheel en al gelukt, zoodat Mussolini zelf herhaaldelijk moest ingrijpen om een eind te maken aan allerlei conflicten. Nu hij evenwel al zijn tijd en inspanning noodig heeft voor de belangen van den staat, is het uitgesloten dat hij dit voortaan blijft doen, zoodat een organi satie langs scherp omsohreven lijnen de eenige oplossing is. Het is echter niet zeker in hoe verre de plaatselijke leiders bereid zullen zijn van hun macht afstand te doen. Inmiddels ge looft men niet, dat de invloed der ontevreden plaatselijke protentaten de macht van den pre- mierpartijlcider ernstig zal kunnen schaden. HET JONGSTE CONFLICT MET GRIEKENLAND. Aanbod van Mussolini niet aanvaard. B c r 1 ij n 8 Oct. (V. D.) Het congres van Grieksche vluchtelingen te Athene besloot het aanbod van Mussolini om van de Grieksche schadeloosstelling voor het incident in Jonino 2 millioen voor de Grieksche vluchtelingen te besteden, niet te aanvaarden. Schip onklaar geraakt. Marseille, 8 Oct. (B. T. A.) De Italiaan- sche stoomboot Cicerone, die zich sedert Don derdag zonder stuur aan de kust van de Mid- dellondsche Zee bevond, is te Marseille aan gebracht met een sleepboot van do marine uit Toulon. TSJECH&SLOWAKIJE. HET EINDE DER MIJNWERKERSSTAKING. B e r 1 ij n8 O c t. (V, D.) Naar uit Praag be richt wordt, is de Tsjechische mijnwerkerssta king geëindigd. De steenkoolbewerkers moeten verklaard hebben toe te stemmen in loonsver laging van 13 pet. en heden den arbeid te willen hervatten na een staking, die 7 weken geduurd heeft ie|E8 Langestraat, Amarsteert. 99 Overb'ouses - Jerseys Kinderpakjes - Jurkjes Slobkousen Directoirs TURKIJE. De Turken in Constantinopel. Constantinopel. 8 Oct. (R.). De vali heeft verklaard, dat de ïurksche taal weldra de heerschende taal te Constantinopel zal zijn, zelfs in de Europeesche wijken. De namen van de straten en de uithangborden zullen Turksch worden en in de trein-, tram- en telefoononder neming zullen de niet-Turksohe beambten ver vangen worden door moslims. Het alcoholverbod van kracht geworden. Constantinopel, 8 Oct. (R.). DoTurk- sche regeering heeft last gegeven, dat het ver bod van alcoholische dranken heden in werking treedt CHINA. Een inval van troepen uit Tibet. Sjanghai, 8 Oct. (R.). Volgens met ver traging ontvangen berichten uit Tsjecstoe in de provincie Szetsjoean, overschreden Tibetaan- sche troepen op 21 September de grens en kwamen zij op Chineesch gebiedzij verdreven de Chineezen uit het grensgebied ten Z.W. van Batang. De Staatscourant van 8 October bevat o.o. de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot leeroar aan de Rijks landbouw- wintecschool te Schagen J. H. Velders te Tiel op verzoek eervol ontslagen A. ten Harmsen van der Beek, als commissaris van politie te Middelburg. aan de na te noemen personen verlof ver leend tot het aannemen van de achter hunne namen vermelde vreemde ordeteekenen, te we ten: jhr. mr. W. Roëll, hofmaarschalk van Hare Möjesteit de Koningin-Moeder, het grootoffi cierskruis der Orde van de Rijzende Zon van Japan, het commandeurskruis 1ste klasse der Orde von de Poolster van Zweden en het com mandeurskruis Iste klasse der Orde van St. Olaf van Noorwegen; mr. dr. P. C. Witte en mr. H. Daniels, hoofdcommiezen bij het ministerie van Buitenlandsche zaken, beiden het ridderkruis le klasse (officier) der Orde van St. Olaf van Noor wegen; H. A. Hooft, hoofdcommies bij het mi nisterie van buitenlandsche zaken, het ridder kruis Iste klasse (officier) der Orde van Wasa van Zweden. aan L. H. Berdenis van Berlckom, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend uit zijne be trekking van kantonrechter-plaatsvervonger in het kanton Hoogeveen, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. DE FEESTEN VAN ALKMAAR'S ONTZET. Men meldt ons uit Alkmaar d.d. 8 dezer Het is vandaag 350 jaar geleden, dat bij Alk maar de Victorie begon Drie en een halve eeuw zijn verloopen, toen Al va op den 8sten October 1573 voor het eerst zijn hoofd stootte voor de muren van het stadje in het noorderkwartier. Zutphen en Naarden moesten hun poorten openen voor een Spaanschen landvoogd en ondergingen een vreesehjk lot. Haarlem hield lang stand, maar moest zich ten slotte ook overgeven Maar Alkmaar hield den strijd vol, den vreeselijken strijd, aangevoerd door mannen als burgemeester Floris van Teylingen, Dirk Dui vel, Ruichaver en Labelianbij Alkmaar begint de victorie l Na vele stormaanvallen op de wallen van Alkmaar zag Don Frederik, de aanvoerder van het Spaansche leger, dat de stad onneembaar was en hij trok af. Op den 8sten October was Alkmaar's ontzet IEn op dien dag was Alkmaar voor Prins Willem van Oranje, den „Vader des Vaderlands", die geen poging on beproefd had gelaten om de benarde stad to ontzetten Het is een gewichtige dag voor Alkmaar de ze 350-ste herdenkingsdag I Maar hij is nog gewichtiger, omdat de Koningin op dezen dag binnen de wallen van Alkmaar vertoeft I In 1573 bleef na hevigen strijd Allernaar be houden voor Oranje I Nu, drie en een halve eeuw later is de Koningin, de afstammeling van den grooten Zwijger, tegenwoordig bij de her denking van die groote gebeurtenis I Do versierde stad. Alkmaar prijkt in feestdos Vannacht was de laatste hund gelegd aan een feestkleed, waai aan kosten nog moeite ge spaard werden. In de hoofdstraten rijen zich de eerepoortcn, versierd met bloemen cn dun doek of slingeren zich guiriandes von levend groen, waartusschen vanavond de oranje- lampjes zullen gloeien. Het stadhuis, het mooie oude gebouw in de Langestraat is in een groen feestkleed gestoken cn in de Langestraat zélf wapperen rood-witte vanen, de kleuren von Alkmaar. Ook in de volksbuurten zijn talrijk de eere poorten* Buurtcommissies hadden zich gevormd en velen hebben zich een geldelijk offer ge troost om de Koningin een waardige ontvangst te bereiden binnen de muien van Alkmaar Verscheidene particulieren hebben hun lui zen versierd en bovendien werken vele vlaggen mede, om het feestelijk aanzien van do stad te verhoogen. De Reveille. Een ongewone drukte heerschte nl heel vroeg in het stadje. Reeds voor zevenen begaven zich vele jongens cn meisjes naar de Steenenbrug, de verzamelplaats van de Reveille. De Reveille IDe traditioncele optocht von jongens cn meisjes, die reeds jaar in jaar uit op den achtsten October in den vroegen ochtend door de stad trekt met muziek, die de Alkmaarsche burgerij uit haar slaap wekt, haar eraan herinnert, dat de herdenkingsdag van Alkmaar's ontzet is oongebroken, dat het de dog is waarop jaren terug de victorie begon Dit jaar was het de Koninklijke Marinekapel uit den Helder, wier muziek in de vroegte door Alkmaars straten daverde. Een koor van vijf» honderd jongens en meisjes zong Vaderland- sche liederen onder leiding van den heer A. Ohlen. Voor het huis van den burgemeester, Mr W. C. Wendelaar, hield de stoet halt. Daar had een zanguitvoering plaats van het mannenkoor van „Hollandsch Roem" onder leiding van den heer Joh. Brands. Na afloop werden de kinderen onthaald op chocolade, waarna de terugtocht aanving. Het werd ondertusschen steeds drukker fn Alkmaar's straten. Ze kwamen per trein of tram, de feestgangers, ze kwamen met boeren karren uit de omliggende dorpjes. Men wan delde door de versierde straten in afwachting van de dingen die komen zouden Onthulling eener Wilhel- mina-fontcin. Voor den aanvang van de godsdienstoefening in de Groote Kerk heeft de Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen dr. J. Th. de Visser een Wilhelmina-fontein onthuld, die op het Nassau-plein is opgericht, als een aan denken aan het regeoringsjubileum von de Ko ningin. Ds. H. P. de Pree, voorzitter van het Comité tot Stichting van een Wilhelmina-fontein op het Nassauplein, heette den Minister welkom en verzocht hem de fontein te willen onthullen en aan het Gemeentebestuur te willen overdragen. De Minister zeide aan dit verzoek te willen voldoen en hield een korte rede. Hierop zongen de aanwezigen hot Wilhelmus. De burgemeester aanvaardde de fontein en dankte den minister voor de wijze, waarop hij die overdroeg. De fontein is opgetrokken uit baksteen. In den steen staat gegrift „Wilhelmina I898-» 1923". Ontwerpers-architecten zijn de heeren J. en C. van Rijcndam. De Godsdienstoefening In de Groote Kerk. Tegen half tien begaven vele Alkmaar'ders zich naar de Groote Kerk, het massale oude bouwwerk in het midden van de stad, waar eon herdenkings-godsdienstoefening plaats had, die geleid werd door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Dr. J. Th. de Vis ser. Nadat het mannenkoor van de Alkmaarsche ïangvereeniging „Orpheus" onder leiding van den heer Fred. J. Roeske uit Amsterdam „Wilt heden nu treden" ven Valerius gezongen had en de annwezigen psalm 77 7 en 8 ge zongen hadden, hield Minister de Visser een gedachtenisrede. Daarna werd gezongen psalm 66:6 en dioeg het mannenkoor ,,'t Geuzenvendel op den thuismarsch" van Fred. J. Roeske voor. De kerkdienst was om half vijf geëindigd; De aankomst van de Ko ningin. Velen begaven zich toen in de richting van het station of schaarden zich reeds langs de straten, waai door de Koningin na haar aan komst in Alkmaar zou rijden. Van de versiering van het stationsplein was veel werk gemaakt. Langs het stationsgebouw en in de plantsoentjes waren denneboompjes geplant en midden op het plein was een houten zuil opgetrokken in rood en wit, waarop het wapen van Alkmaar „de burght" prijkte. Óp het plein verzamelden zich afgevaardig den van vele Alkmaarsche vereenigingen met hun vaandels. Het cadettencorps nam de eere- wacht voor het station in. Om 11 uur stoomde de salontrein van da Koningin het station binnen. Op het perron werden Hare Majesteit en Z. K. H. Prins Hen drik ohtvangen door den burgemeester, Mr. W« C. Wendelaar. Het gevolg, dat de Koningin en den Prins vergezelde bestond uit Mevr. van Loon, dame du Palais, Baronesse van Heeckeren-van Keil, hofdame, baron Bentinck, eerste stalmeester en dienstdoend grootmeester, Baron von Geen, Ka" merheer en particulier secretaris, Kapitein Ruys, adjudant der Koningin en Kapiteio Jhr< Loman Trip, adjudant van den Prins. In de restauratiezaal waren ter ontvangst naar het Noorsch van JOHAN BOJER door D. Logeman—van der Willigen. 24 En één oogenhlik zag Norby zijn naam, dien hij zelf geschreven had. Dat werkte als een geestverschijning. wilde het niet zien. Hij keek naar advocaat Basting, die hem met een schuin oog aanzag en toen werd hij heelemaal woedend wierp hot pa pier op den grond en zeide: „Ik behoef 't niet te zien. Ik weet wel wat ik gedaan heb." Maar nu verzocht Basting een vraag te mogen doen, stond op en kwam naderbij. „Heeft Wangen u ook nooit aangemoedigd om borg te staan?" vroeg hij. Eerst mat Norby dien vetten, kalen man 'even. Hij stond op het punt van te lachen, of op een spottenden toon te antwoorden. Maar een stem fluisterde: Pas op, dat je je niet \erpraat." En met een glimlach zeule hij„Veel menschon hebben me gevraagd om borg te staan. Maar ik hennner ze me niet allemaal meer." En toen hij weer Wan ton's venijnig lachen hoorde hitste dit hem aan om hem toe te slingeren: „Hij heeft 't uie overigens zeker wel gevraagd. Want hij liet niemand met rust op 't laatst." Nu wist hij dat Marit lachte. Toen hu een oogenblik later gedaan had, herinnerde hij zich de verklaring van Haar- stad's weduwe en verzocht geroepen te wor den als Sörcn Kviknc getuigd had. Toen hij er uit kwam koelde hij zich even op de trap af, voor hij zijn muts opzette. En een «tem ver weg riep: „Je hebt gelogen." Maar de stem was te ver af en andere sterke steramen kwamen er tegen op. Had hij mis schien die weduwe bedrogen? Wangen's lachen klonk hem nog in de ooren en wederom dacht hij: „Wacht, dan zal ik je iets geven om te lachen!" Hij had zijn beste kaarten nog achter gehouden. „Het is toch al te gek," dacht hij, terwijl hij over het plein slenterde „dat je voor zulk rapaille er uit moet. Je moet je los weten te wringen en te draaien. Maar nu zal die vent ook hier vandaan!" Er kwam een jongmensch in overjas en met een bonten muts op naar hem toe. Ver giste hij zich? Neen. Het was Emar. Norby was al opgewonden, maar nu Einar er ook nog bij kwam, misschien wel om er zich in te mengen nu kreeg hij lust om dien jongen eens een pak ransel te geven. Beiden bleven enkele schreden van elkaar af staan. Einar zag heel bleek. „Ben je aan het wandelen?" zeide de oude man en beproefde te lachen. Hij wist dat de menschen hen uit 't raam konden zien. „Vader!" zeide Einar terwijl hij met zijn stok in de sneeuw stak. „Ik ben ook niet te benijden." Nü lachte de oude man spottend en trok zijn schouders op. „Zeker niet, Is honderd en vijftig per maand te weinig? Je hebt misschien een huishouden in Christiania?" Einar perste zijn lippen op elkaar. Zijn Stom trilde; ..Ik zou graag handelen volgens wat mijn geweten mij ingeeft en doen wat recht is," zeide hij, terwijl hij zijn vader kalm aankeek. „Zeker!" Norby kwam een schrede nadel en lachte weer. „Is er iemand, die het je verbiedt?" „Ik ben verplicht naar binnen te gaan en den onschuldige te reddeij!" zeide Einar. „Het koste wat het wil." Maar nu trad hij onwillekeurig een schrede terug en staarde zijn vader angstig aan. Norby beproefde nog te glimlachen, om dat de menschen hen uit de ramen zien kon den. Maar plotseling verbleekte hij. „Dat dacht ik wel!" zeide hij, met moeite adem halend. „Wie heeft je opgestookt?" Nu werd Einar rood en kwam een schrede nader. „Vader," klonk hot met booze stem, „nu moet u zepngen, wat u met die woorden bedoelt." Maar dc oude man verdroeg dien autori- tairen toon niet en sloeg de armen uit. Hij gilde gewoon: „Ga dan maar naar binnen vórtaf f 3.30. I Langestraat 116 Tel. 70 j*j en getuig, wat duivel. Sta hier nu niet je vader te martelen! Ga naar binnenHoor je ga nou!" Hij hijgde naar- adem en sloeg met zijn anncn, maar vond geen verdere woorden. Toen keerde hij zich plotseling orn en klot ste verder. Einar ging mechanisch naar de gerechtszaal Toen hoorde hij plotseling: „Einar!" „Ja vader! Hij keerde zich om. Zijn vader stond nèm na te kijken en wenk te hem met dc hand. „Niets," zeide hij toen en liep door. De trots had gezegevierd, j Einar bleef op de trap lan de gerechtszaal jstaan. Nog eenige schreden en hij was gr. „Eigenlijk toont vader je het best dat Wan gen onschuldig is," dacht hij. „Maar kan je wel? Ben je laf of moedig? Het komt er maar op aan de waarheid te zeggen en een onschuldige tc redden. Is dat zoo erg? Misschien is het wel de eenige maal in je leven, dat er een moedige daad van jo vcreischt wordt. Wees een man!" En hij liep met langzame schreden door. de gang in en klopte aan. VI. Toen Norby Einar verliet, wist hij niet waar hij heen zou gaan. Hij ontmoette een paar kennissen, die hij staande moest hou den, een hand geven en aanspreken, niet tegenstaande hij lust had zich plat op den grond te werpen en luid te snikken. „We kunnen van 't iaar niet over te wei nig sneeuw klagen," zeide hij cn lachte stuiptrekkend tegen de vlokken, die om hem heen vielen, terwijl hij tegelijkertijd dacht: „Nu is hij aan 't getuigen." Maar allen spraken met denzelfden eer bied en gaven hem knipoogjes van sympa thie. Dat deed hem goed. „Laat hij maar getuigen," dacht hij, „wc zullen wel eens zien Eindelijk was hij alleen en bleef voor 't raam van een dorpshandelaar staan. Daar boven op den heuvel lag het gerechtshof. Men zag de schaduw van het profiel van een hoofd en van een hand aan een kin. „Nu vermaken zij zich over het schandaaltje. Ze denken, dat ze mij nu te pakken hebben, omdat ze mijn jongen hebbenMaar wacht eens!" Inwendig ging er een rilling door de leden. Dien zoon waaraan hij zoovele duizenden besteed had en die nu plotseling zijn vader op die wijze aanviel dat was niet langer Norby's zoon. Alleen de pijn "van iets, dat afgesneden was deed hem tandenknarsen. „Zij vergissen zich. Het zou me al heel terg verwonderen als ik zijn beweringen niet kon tegenspreken. Want nu wordt het eeü strijd op leven en dood!" Hij moest lachen en hij lachte toonloos en koud. Want de gedachte, dat hij zich zelf en zijn zoon ont- eeren zou door hem voor het gerecht te dagen maakte hem helsch. „Zoo waar ik leef ze zullen het berouwen, dat ze den jon gen tegen mij opzetten." Toen Einar de zaal binnen kwam, zag hij dadelijk dat het getuigenbank je onbezot was. De rechter-plaatsvervangcr dicteerde het protocol. De bank dor getuigen wachtte op hem, die de waarheid zou zeggen. Het was of die zeide: „Kom Einar!" Toen hij de deur achter zich sloot, deeïj het geluid hem opschrikken. Nu werd de deur tusschen hem en zijn vader voor eeu wig gesloten. „Je zult nooit meer naar huis kunnen gaan," dacht hij. En tegelijkertijd kreeg hij onder de toeschouwers zijn moeder in het oog. Zij lachte tegen hem. Zij zag rood van de warmte en maakte plaats voor hem naast haar. „U zoudt eens moeten weten, dat ik nooit meer thuis kan komen," dacht Einar. En dat zij daar nu plaats voor hem maakte, zonder te weten waarom hij eigenlijk kwam bracht zijn gemoed hevig in opstand. „Als zij hoort, wat je getuigt," dacht hij „dan valt zij flauw." Maar nu moest het gebeuren, nu of nooit. Hij voelde, dat als hij er nu niet dadelijk op afging, zijn nVocd voor goed verzwakt zou worden en hij in elkaar zou zakken. Het had hem zooveel gekost om te besluiten nu omkeeren zou gelijk staan met zichzelf een klap in 't gezicht geven. Hij keek nog eens naar zijn moeder als wilde hij zeggen: „U zoudt ook niet willen dat ik iets anders dan de waarheid zeide. Ik heb beproefd va der te redden voor het te laat was, maar dat wag onmogelijk!" £Wordt yeryplgtï 4

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 1