WIJNHANDEL!. A. SCHOTERMAN Zn. SPORTNIEUWS STADSNIEUWS. UIT DEN OMTREK. „DE MAGNEET" Utrechtschestr. 12 aanwezig de leden van den Alkmaarschen ge meenterend. Daar hield de burgemeester een welkomst toespraak Rede van H. M. de Koningth. De Koningin antwoordde met de volecnde rede „Mijnheer de Burgemeester, Het verheugt mij zeer aan de grens van Alk maar gekomen wederom begroet te wórden dooi de vroedschap der stad, die toen ik laatst haar gebied betrad, mij een ontvangst bereid hoeft, welke ik niet spoedig vergeten zal. De gelukwenschen mij aangeboden, aanvaurd ik gaarne en wetende, hoe zeer die van Alkmaar hebben deel gehad aan de herdenking, welke wederom tot het verleden behoort, zullen zij mij immer als een der schoonste oogenblik- ken van mijn leven bij blijven. Met rechtmati- gen trots wijs ik er op, wat er geworden is van het sterke, maar kleine bolwerk uit de da gen van hen, wier gedachtenis ter eere ik he den gekomen ben. Heeft de stad zich toen tot steun en voorbeeld gesteld, thans is z'j uitge bouwd tot een onmisbaar middenpunt voor hen, die ten Noorden van het Y voor bloei en welvaart van dit gewest arbeiden. Veel is er geschreven van Uw voorouders ove- moed. volharding en geloof in eigen zaak, maar ook deze dagen stellen zware eischen. Echter„De tijden zijn veranderd, maar wij zegt zij zijn dezelfden gebleven. De eeuwen zijn voor bijgegaan, maar het woord van Van TeyUngen, onzen burgemeester, doen wij nog gestand". Ik en Mijn huis hebben het geweien cn erva ren, doch uit Uw eigen mond verneem ik het opnieuw met vreugde. Het doet mij niet slechts, met hoop, maar met groot vertrouwen ook van de toekomst het beste verwachten voor den bloei van Alkmaar cn het heil der birgcrij". Daarna verlieten de vorstelijke gasten het sta tionsgebouw. Zoodra zij het stationsplein betra den, werden zij toegejuicht door de wachtende menigte. De Koningin inspecteerde de cadetten- eerewacht, waarna Hare Majesteit en d» Prirs in het wachtende rijtuig plaats namen, terwijl de Alkmaarsche vereenigingen een vaandel- groet brachten. De stoet zette zich in beweging naar het Victoriebeeld, waar de huldigingsplechtigheiö plaats zou hebben. In de Spoorstraat werden de Koninklijke bezoekers toegejuicht dpor de Alkmaarsche schoolkinderen, die daar opge steld stonden. En overal verder langs den weg stonden vele menschen die de Koningin toe juichten. De huldiging bij het Vic- toriebecld. Aan den oever van het Noord-Hollandsch Kanaal op de vroegere stadswal, staat in een plantsoen het Victoriebeeld, symbool van de overwinning. Het is op die plaats, dat in den jare 1573 de verwoede aanvallen der Span jaarden plaats hadden, dat de Alkmaarsche burgerij zich zoo moedig verdedigde De stadssingel is opgenomen in het kanaal voor de Friesche Poort, waar de 'laatste beslissende aanval plaats had, is een moderne brug ge komen. De gevleugelde Victoria tuurt over de lan derijen van de overzijde van het kanaal, waar eens de Spanjaarden lagen, waar nog steeds het kerktorentje van Oudorp verrijst De eerste steen voor het beeld werd gelegd óp den östen October 1873 door Koning Wil lem III. Het werd onthuld den 9en October T876. In het beeld staat gegrift. „Hi°r werd de storm der Spaansche krijgers driemaal af geslagen en hield de Genius der Vrijheid stand 18 September 1573." Ieder jaar wordt op den 8sten October bij het beeld Alkmaars ontzet plechtig herdacht Dan zingen schoolkinderen liederen en wordt een krans gehangen aan den arm van het beeld Tegen half twaalf werd op deze historische plek de komst- van de Koningin afgewacht. Een gicole menigte had zich in de nabijheid ver zameld, maar de onmiddellijke omgeving van het beeld was door de politie afgezet. Daar wachtten de minister van O. K. en W. dr. J. Th. de Visser en de minister van Oorlog J. J. C. van Dijk, de directeur van de cadettenschool de heer A. H. P. Blaouw, de feestcom missie, het bestuur van de Ontzet-ver- eeniging, de leden van den Gemeenteraad en vele andere autoriteiten. Een viertal vlaggen wapperde bij het beeld, terwijl voor de vorstelijke gasten een tribun© gebouwd was. Om ongeveer half twaalf kwam de Konink lijke stoet aan. Terwijl de Koningin en Prins de tribune bestegen speelde de Koninki.jkc Ma rine Kapel het Wilhelmus. Daarna hield de voorzitter van de Ontzetvereeniging de heer A» H. P. Blaauw een feestrede. Rede van H. M. de Koningin. Alvorens een bloemstuk te legg°n aan den voet van het Victorie-beeld sprak de Koningin do volgende woorden „Aan mij is het een behoefte hulde te bren gen aan den ontembaren moed van Aikmaar's bevolking op deze gewijde plek, van waar een maal de overwinning der vrijheid begon. Over heid, bezetting, burgers en burgeressen, ver dedigers dezer vete, U donken wij voor Uw groote daden, voor Uw offervaardigpcld en on bezweken trouw. Toen het vaderland verloren scheen, verdubbelde Uw geloof en Gods ver trouwen en heldhaftig hieldt gij stand tegen den overmachtigen vijand. Tijdgenooten, welk een lichtend voorbeeld heeft deze wakkere schare ons gesteld. Wij beschikken >c onze traditie cn historie over een zeldzame bron van kracht. De woorden „standvastigheid en vol harding bij schier onoverwinnelijke bezwaren zij staan op bijna iedere bladzijde onzer ge schiedenis gegrift. Wij zullen ons naar die woorden weten te gedragen in de lijden, die wij thans doorleven, zcocls wij ook de \lag, die van de tinnen van Alkmaar niet gebreken is, onversaagd omhoog houden en met Gods hulp ongeschonden overdragen De Koningin legde doarop een kians aan den voet van het beeld. Vervolgens zong het gemengd koor van „Harmonie" onder leiding van den heer J. V. M het lied „Oranje en Nederland Ten slotte zongen olie aanwezigen met ont bloot hoofd het „Wilhelmus". De huldigingsplcchtigheid was hiermede af- geloopen en de Koningin reed langs een groo- ten omweg naar het station, waar m haur sn- loniijtuig het noenmaal plaats vond. Het Riddertoiirnooi. Om ongeveer half twee hadden velen zich weer langs den weg geschaard. Want de Ko- ningir reed uit naar het Gemeentelijk Sport park, waar een Riddcrtournooi zou plaats vin den. De Koninklijke stoet bereikte net sportpark om ongeveer twee uur. Daar werden de hooge bezoekers ontvangen door de feestcommissie Dadelijk nadat de Koningin en de Fans had den plaats genomen, nomen de ridderspelen een aanvang. Men verbeeldde zich terug in het midden der 15e eeuw. Daar streden eens Bourgondische en Hollandsche ridders man tegen min onder leiding van Graaf d'Etampcs als wapenkoning. Trompetters bliezen hun alarm-fanleres bij overtredingen der tournooiwetten, herauten verkondigden luidkeels de beslissingen De prijswinner werd door don wapenkoning naar de hertogelijke tribune geleid en ontving uit de handen van Isabella van Portugal zijn belooning, een frnaien strik om zijne lans. Het tweede deel van het tournooi wos een strijd van twee partijen. Twaalf Hoilandsche ridders bekampten twaalf Bourgondiërs. De krijtrechters beslisten ten slotte, welke partij ovei wonnen was. Dc Koningin volgde met belangstelling de spelen. Om ruim vier uur verliet Zij het Sport, park. Voor de laatste maal reed de Koninklijke stoet door de stad en om ruim hali vijf kwa men de hooge personen op het Stationsplein aan. Daar stond de vrijwillige landsiorm als eerewacht opgesteld. Op het perron werd den vorsten uitgeleide gedaan door den burgemeester. Om 4.49 ver liet de Koninklijke trein Alkmaar. In de stad zal men vanavond blijven feest vieren. Vroeg in den avond zal een feestrede in de Groote Kerk gehouden worden, terwijl een groot vuurwerk ten slotte vele. toes'houwers zal hebben. De Koningin en de Prins zijn gisteravond met den gewonen sneltrein van 6.28 uur per Hol landsche Spoor uit Alkmaar in de Residentie aangekomen. HET REGEERINGSJUBILEUM. De tentoonstelling van jubileums- geschenken. Van de gelegenheid door de Koningin gedu rende twaalf dagen geboden om ten Koninklij ken paleize te Den Haag, de ter gelegenheid van haar regeeringsjubileum ontvangen ge schenken te bezichtigen, hebben 18670 perso nen uit Den Haag en van elders gebruik ge maakt. HULDIGING VAN REDDERS. Door Prins Hendrik. Naar vernomen wordt heeft Z. K. H. prins Hendrik Donderdagmorgen met de „Dorus Rij kers", het nieuwe naar den bejaarden Helder- schen menschcnredder genaamde reddings schip, een tocht gemaakt van Den Helder naar Cocksdorp op Texel, teneinde aldaar medailles uit te reiken aan de redders van de bemanning .*an het schip „Elisabeth", welke redding eenige jaren geleden niet zonder gevaren werd ver richt. Aan de reis was geen bekendheid gegeven, zoodat in Den Helder slechts weinigen er van wisten. DE KONINGIN-MOEDER. Bezoekt de kweekschool voor J vroedvrouwen te Heerlen. Gistermiddag bracht de Koningin-Moeder j een bezoek aan de Wilhelminaschool, kweek- school voor Vroedvrouwen te Heerlen. H. AI. werd vergezeld door den kamerheer, baron Van Geen en de hofdame, mevrouw Tets. In de bestuurskamer werd de Koningin- Moeder ontvangen door den voorzitter van het bestuur der school, den oud-burgemeester De Hessele en den geneesheer-directejfr, dr. Meuleman. Nadat het dagelijksch bestuur, de directrice, de pater-rector, de overste van het Doorgangs huis en de burgemeester van Heerlen, mr. Waszink, aan de hooge bezoekster waren voor gesteld, werd een rondgang gemaakt door het gebouw. De verschillende afdeelingcn als lees zaal, keuken, wasscherij enz. waren in bedrijf, zoodat H. M. zich een goed beeld kon vormen van de school. Meermalen informeerde zij be langstellend noor hetgeen haar te aanschou wen werd gegeven. In het refter waren een aantal leerlingen verzameld, die H. M. het volkslied toezongen. De Koningin-Moeder toonde zich zeer voi- daan over het bezoek, dat ruim twee uren had geduurd. DE INDISCHE PRINSEN TE DORDRECHT. Bezoeken nan verschillende instellingen. De Indische prinsen hebben gisteren het be- loofde bezoek aan Dordrecht gebracht. Aan het station zijn de hooge gasten ontvangen door wethouder Jansen, waarna in zes auto's naar het raadhuis werd gereden. Hier heeft wethou der Stoop, waarnemend burgemeester, de prin- spn in tegenwoordigheid van de andere wet houders en van den gemeente-secretaris na mens het gemeentebestuur ontvangen. Vervol gens is een bezoek gebracht oan Lip's brand kasten- en slotenfubrieken, waar de heeren Lips en Eras het gezelschop rondleidden. Doarop rolgde een bezoek aan de Middelbare Techni sche School, waar het schoolbestuur ontving en onder leiding van den directeur het gebouw, waarin het onderwijs in vollen gang was, werd bezichtigd. Het volgende bezoek gold de Groote Kerk, waar kerkvoogden het beziens waardige toonden en waar mevrouw Mak van Waay—Dooremons het gezelschap verraste met een Maleisch liedje. De heer Joh. A. de Vries, organist van de kerk, bespeelde tijdens het bezoek het orgel. Na een noenmaal bij Ponsen, door het ge meentebestuur aangeboden, is een bezoek ge bracht aan de biscuitfabriek Victoria, waar de heeren Redelc het gezelschap de fabriek in voile werking hebben laten zien. DTR. STRAAT 17 TELEFOON 145 Per flesch Per Anker Gewas 1920 Raymond Macau F 1.F 40.— Gewas 1917 St. Emilion F 1.60 F 65.— DE FORENSENBELASTING. Nieuwe regeling te wachten. In antwoord op vragen van het Eerste Ka merlid mr. Van Lartschot, betreffende wijziging van de wettelijke regeling van de forensenbe lasting, hebben de ministers van Binnenland- sche Zaken en van Financiën geantwoord, dat hun de bezwaren, verbonden aan de toepassing der thans van kracht zijnde wettelijke bepa lingen, regelende de forcnsenbelasting, bekend zijn. Een wetsontwerp, dat beoogt tegemoet te ko men aan die bezwaren, is naar de Rsb. meldt bij de betrokken departementen voor bereid, en zal weldra de Staten-Gencraal berei ken DE VLOOTWET. De actie der vrijzinnig-democraten. Een te Groningen gehouden openbare ver gadering, belegd door dc Komerkieskring-fede- ratie Groningen van den Vrijz.-Dem. Bond, heeft, na een rede van het lid der Tweede Ka mer mr. P. J. Oud, bij acclamatie de volgende motie aangenomen. De vergadering, enz., van oordeel, dat aan neming van de Vlootwet om moreele en finan- cieele redenen noodlottig zal zijn voor de toe komst van ons volk, dringt er bij de Tweede Kamer op aan, dit wetsontwerp te verwerpen. In een zeer druk bezochte vergadering van de efdeeling Middelburg van den Vrijz. Dem. Bond heeft mr. H. P. Merchant, lid der Tweede Kamer, een rede uitgesproken tegen de Vloot wet. Hij zeide onder meec^dat de katholieken niet bang voor een kabinetscrisis móeten zijn; zij zouden dan toch weer een ministerie-Ruys krijgen, met afvloeiing van minister Westerveld en wellicht ook van zijn collego van waterstaat, in verband met de debacle van den postchèque- en girodienst. SCHADELOOSSTELLING DER KAMER LEDEN. Het aanbod der Kamerfractie. C.-H. Tweede OPHEFFING VAN HUURCOMMISSIES. In 120 kleine gemeenten. Naar de Tel. nader betreffende de circu laire van den minister van Arbeid in zake de opheffing van Huurcommissies verneemt, is deze gezonden aan een 120-tal gemeentebe sturen van kleine gemeenten, waarvan Veen- dam, Bolsword, Dokkum, Assen, Coevorden en Blokzijl de grootste zijn. In deze gemeenten meent de minister moet het vrije verkeer voor de woningmarkt worden hersteld. Vóór 1 No vember wordt het antwoord van de gemeente besturen verzocht. Naar de Tel. vermeldt heeft de reeds vermelde mededeeling, welke de C. H. Kamerfractie aan de andere politieke fracties heeft gedaan, nl. dat zij den minister van Fi nanciën verzocht heeft, op de schadeloosstel ling van haar leden met ingang von I Jan. a.s. 10% in te houden, ernstige ontstemming ver wekt bij vrijwel alle andere Kamerleden. Zelfs indien men mogelijke politieke bijbe doelingen ter zijde schuift, don nog is deze me dedeeling niet vrij te pleiten van onhoffelijk heid tegenover de andere Kamerfracties. Algemeene verwondering wordt cr over uit gesproken, dot de C. H. Kamerfractie geheel handelde buiten het senioren-con\ent om, waar in de voorzitters der verschillende Kamer clubs overleg plegen over aangelegenheden, die in het bijzonder de Kamerleden betreffen. Dit senioren-convent heeft zelf nog niet lang geleden beraadslaagd over kwesties, de reis- vergcodig der Kamerleden betreffende en het zal ook ongetwijfeld wel van de zijde van ande re Kamerleden worden aangezocht om thans dc eventueele vermindering van de schade loosstelling te bespreken. BURGEMEESTER VAN DORDRECHT. De officiecle benoeming. Bij Koninklijk Besluit van 5 October is thans met ingang van I November 1923 be noemd tot burgemeester der gemeente Dor drecht P. L. de Gaay Fortman, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemees ter der gemeente Ridderkerk. Omtrent de militaire loopbaan van den nieuw benoemden burgemeester van Dordrecht, den heer P. L. de Gaay Fortman, valt nog mede te deelen, dat deze in 1896 op 21-jarigen leeftijd als tweede luitenant der Genie naar Java ver trok. Ongeveer 23 jaar heeft hij, behoudens enkele tusschenpoozen, gedurende welke hij met verlof in het moederland vertoefde, bij het leger in Ned. Oost-Indië gediend, totdat hij in 1919 voor goed naar Nederland repatrieerde om een jaar later als luitenant-kolonel te worden ge- pensionneerd, welke rang in 1916 door hem ver worven was. In 1903 nam de heer de Gaay Fortman deel aan de krijgsverrichtingen in Korindje cn bij de vermeestering van het kam pongcomplex Poelantengha werd hij verwond. Zijn gedrag werd beloond met een benoeming tot ridder der Militaire Willemsorde. Voorts valt nog te vermelden, dat hij eveneens tegen woordig was bij de krijgsverrichtingen op Atjeh en Midden-Sumatra in 1905, 1906 en 1907. De heer de Gaay Fortman is drager van het onderscheidingstecken voor belangrijke krijgs bedrijven met de gesp Atjeh T90I1905 en met de gesp Midden-Sumatra 19031907, ter- wil hij ook in het bezit is van het onderschei- dingsteeken voor longdurigen dienst als officier. In 1898 wed hem de bi onzen eerepenning voor menschlievend hulpbetoon uitgereikt, wegens het met gevaar van eigen leven redden van een kind uit een singel te Breda. UfT DE DIAMANTNIJVERHEID. Jan van Zutphen 60 jaar. De heer Jan van Zutphen, een bekende fi guur in de diamantbewerkerswereld, oprichter o.a. van het bekende Koperen Stclenfonds, dat de tuberculeuze diamantbewerkers helpt en die in de wondeling algemeen bekend is als Oome Jan, is Zaterd. 60 jaar geworden cn bij die gelegen heid van vele zijden gehuldigd. In het gebouw van den A. N. D. B. is hem allereerst in klei nen kring hulde gebracht. Henri Polak heeft hem toegesprokn en hem een gouden ketting aangeboden. „Vroeger had ik van het bonds- bestuur al een gouden horloge gekregen, toen het „Koperen Stelenfonds" 12'/j jaar bestond, cn bij het bondsjubilé kreeg ik een gouden pot lood, en omdat ze bang waren, dat ik deze sieraden misschien eens naar •„Oome Jan zou brengen, heb ik er nu een ketting bij gekre gen, om ze vast te leggen", veretlde hij aan een verslaggever van De Courant er i lachend bij. Voorts ontving de heer Van Zutphen nog tal vdn andere geschenken, o.a. een groote boekenkast met de laatste werken van Is. Que- rido, het geschenk van de diamantbewerkers, zoowel van de A. N. D. B.'ers, als van leden van Patrimonium, van den R.-K. Volksbond en van Beth-Salel. Dan een zilveren sigarenkoker der schijvenschuurders, met een fraaie inscrip tie, zilveren bekers van het bestuur van het „Koperen Stelenfonds", het werk „De herfst tij der Middeneeuwen" van prof. Huizinga, een cadeau van Hendrik Wertheim, die hem 's mid dags de hand kwam drukken, evenals zoovele anderen, o.a. wethouder De Miranda en de heer Vliegen. Mevrouw de BoerVan Rijk kwam met haar dochtér op visite en schonk hem de Kniertje- medaille, het personeel van denA. N. D. B. schonk een paar fraaie etsen van Lesege. Altemaal Bewijzen van de groote populari teit, die Jan van Zutphen in de hoofdstad ge niet. H. J. P. A. A. M. VAN GOOR f Oud-hoofdcommissaris te Haarlem. In den ouderdom van 79 jaar is te Heemstede overleden de heer H. J. F. A. A. M. van Goor, oudk-commii>saris van politie te Haarlem. In 1918 werd hem op verzoek eervol ontslag ver leend. Vroeger was hij commissaris van politie te 's Hertogenbosch. In 1892 volgde zijn be noeming te Haarlem. De overledene was ridder in de Orde van Oranje Nassau. BEZUINIGING OP VEENHUIZEN. Ontslag aan arbeiders. De directie van den Landbouw te Veenhuózen heeft aan de vele te werk gestelde arbeiders medegedeeld dat him arbeid op 6 Oct. a.s. ols geëindigd moet worden beschouwd. Wegens bezuiniging zullen de verdere werkzaamheden aan gedetineerden worden opgedragen. DE MOORDAANSLAG TE VALKENS- WAARD. 0 Het arrest tegen Kerssemakers. Het Gerechtshof te den Bosch wees gister arrest in de zaak tegen J. Kersemokers. Het Hof vernietigde het vonnis der Rechtbank en opnieuw rechtdoende, veroordeelde het be klaagde wegens poging tot moord tot acht jaar gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis. De zaak tegen mevr. Desmet. Nadat het gerechtshof te den Bosch gistc-r uitspraak hod gedaan in de zaak tegen Kersse- mokers, werd voor het hof in hooger beroep aangevangen de behondeling van de zaak te gen de 37-jarige mevr. C. P. Desmet, die door de rechtbank te den Bosch, nadat het O. M. 15 jaar gevangenisstraf tegen haor geeischt had, was vrijgesproken, tegen welk vonnis het O. M. in hooger beroep was gekomen. Nadat de griffier voorlezing had gedaon van de voor de rechtbank door beklaagde Desmet afgelegde verklaringen, werd als getuige ge hoord J. Kerssemakers. De verdediger van beklaagde protesteerde te gen het hooren van deze getuige onder eede. Het verhoor van getuige Kerssemakers duurde geruimen tijd. Zijn verklaringen waren twijfel achtig en ook thans wilde hij nog geen bekente nis afleggen. Hij verklaarde dat mevrouw Desmet ongeduldig was geworden, omdat het moordplan nog niet wos uitgevoerd. Beklaagde zou hem hebben gevraagd: „komt er nog wat van? Het moet nu maar eens uit zijn." De president van het hof noemde de houding von getuige treurig, en zeide dat hij behalve moordenaar te zijn ook nog meineedige wordt De verklaringen der overige getuigen leverden geen nieuws op. Te 1 uur werd overgegaan tot een zitting met gesloten deuren. Te 2 uur werd de openbare zitting hervat Men seint ons hit 's-Hertogcnbosch De eisch tegen mevr. Desmet voor het ge rechtshof luidde 10 jaar gevangenisstraf, met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. SCHEEPSRAMP IN HET KANAAL Vermoedelijk 15 Nederlandsche zeelieden verdronken. Blijkens een telegram uit Parijs aan de „Daily Chronicle" wordt de baggermolen „Norman- dië", met een Nederlandsche bemönning van 15 koppen, als met man en muis vergaan be schouwd, vermoedelijk in den storm van 3 op 4 October in het Kanaal. Sinds 3 October, toen het vaartuig Ouistrehan met bestemming naar Havre verliet, is niets meer van den baggermolen en de opvarenden vernomen. De nasporingen hebben tot dusver geen resultaat oj>geleyerd. Kunst en Wetenschap. JAN DEKKER. Aangezocht voor het Muziek-Lyceum. Naar wij vernemen is de heer Jan Dekker aangezocht een hoofdleeraarsplaats te vervul len aan het muziek-lyceum te Amsterdam. STASD 2e KLASSE B. Afdoeling L goals gesp. gew. gel. verl. pnt. v. t gem. Hilversum 3 2 1 5 9—3 1.67 Hercules 8 2 14 6—6 1.83 Velox 2 1—12 3—2 1.00 Olympia S 1 1 1 3 4—4 1.00 H V. C. 3 1 1 13 8—4 100 Gouda 2 1- 12 4—5 1.00 Kampong 2 1—12 4—5 1.00 D. 0 S, 2 1 12 1—4 1.00 Donar 3 1 2 2 6—5 0.67 Zeist 3—121 3—5 0.33 STAND 3e KLASSE D. Afdeeling I. goals gesp. gew. gel. verl. pnt. v.—t gem Vriendenschaar 2 2 4 40 2. Baain 2 2 4 8—4 2! Voorwaarts 2 11 3 3—0 1.50 Victoria 3 2 0 1 4 6—5 1.33 Quick 3 1118 4—2 1.— UI recht 3 1 2 2 7—5 C.67 Ares 3 1 2 2 5—9 0.67 Laren 2 2 3—9 D. O. O. 2 2 0—7 Wedstrijd-programma voor den U. P. V. B voor Zondag 14 October 1923. Ie klasse A. Hilversum: Hilvert—A. P. W. C. Ie klasse B. Amersfoort: H. V. C. 3—Zeist 2. 2e klasse B. Amersfoort: A. P. \V. C. 2—B. O. V. V. Baarn: T. A. B. O. R.—Amersf. Boys. 3e klasse C. Amersfoort: A. P. W. C. 3—H. V. C. 4. 3e klasse E. Amersfoort: Am. Boys 2St. Boys 2. 3e klasse H. Hilversum: Hilversum 4Quick 2. Luchtvaart. Nieuwe vlieghaven. B e r 1 ijn 8 Oct. (V. D.) Heden is op het Tcmpelhoferfeld de nieuwe Berlijnsche vlieg haven overgegeven aan de beide luchtverkeers- maatschappijen Junkers en Aero-Lloyd tot ge regeld gebruik. Nederlandsche Jaarbeurs. Utrecht. De datum v«n de 10c Nederland sche Jaarbeurs te Utrecht is thans definitief vastgesteld op: 11 tot en met 20 Maart 1924, ADRESBOEK voor Bunschoten, Hoogland, Nijkerk, Leusden? Woudenberg, Scherpenzeel, Rcnswoude, Hoevelaken cn Stoutenburg. Door aankoop van de geheele restant van dit practische adresboek, dat vooral van> groot belang is voor den Amersfcortschen win* keistand zijn wij in de gelegenheid de nog voorhonden exemplaren voor zoolang dc voor raad strekt uitsluitend aan abonné's van het Amersfoortsch Dagblad aan te bieden tegen den prijs van Eën Gulden. Zij, die hiervan gebruik wenschen to maken, vinden op de laatste pagina van dit nummer een bon, waarvoor men tegen betaling van een gulden het adresboek op ons Bureau kan doen afhalen. Do Directie. Postchèque- en girodienst. In verband met de stopzetting van den Post chèque- en girodienst zullen voorloopig geen automatische gireeringen van gas-, water-, en stroomgelden plaats hebben, zoodat over de verschuldigde gelden wedei per kwitantie zal worden beschikt Doorkomst H. M. d c Koningin. Gisterochtend passeerde H. M. de Koningin, vergezeld von Z. K. H. Pins Hendrik, per auto onze stad. De vorstelijke personen kwamen per auto van het Loo en arriveerden ongeveer 9 uur aan het station, om vandaar per sneltrein van 9 uur 9 min., waarachter het koninklijk salonrijtuig was gehaakt, naar Alkmaar te ver trekken ter bijwoning von de feesten aldaar. Garnizoen. De res. eerste-luitenant N. F. Dhersigny, van het wapen der infanterie, is ontheven van zijne detacheering bij het Ncd.-Indische leger, en ingedeeld bij het 21e regt infanterie van het leger hier te lande. In het tijdvak 16—21 October a.s. zal eene inlijving van dienstplichtigen der lichting 1923 plaats hebben voor de regimenten veld-artil- lerie (onbereden IVe Divisie). Nederlandsche Spoorwegen. Bij den Dic-nst van Materieel en Werkplaatsen en der Electrische Tractie der Nedorlandsche Spoorwegen is alsnog met ingang van 1 Sep tember j.l. benoemd tot bureelambtenaar de schrijver- A. van den Burg alhier. E x am ens. Voor het te Amsterdam gehouden examen vrije- en ordeoefeningen slaagde onze stad genoot de heer J. J. W. Tetenburg. Anti-Vlootwet. Over dit onderwerp zal Jo de Haas heden avond om 8 uur spreken in de „Keizerskroon" (Hof). trekt U aan door prijs en kwaliteit JT ZIET DE ÉTALAGES "W Aanbevelend6EBR8. DE VRIES Volksiyiiversiteit. Het programma. Van het bestuur der Volksuniversiteit alhier ontvingen wij een programma van de cursussen vóór Kerstmis van dit jaar. Het bestuur is er wederom in mogen slagen een even veelzijdig nis leerzaam programma somen te stellen, zoo dat wij niet twijfelen of velen zullen zich voor éën of meer cursussen laten inschrijven. Wij willen hieronder in het kort van ieder der zes cursussen het een en ander mededeelen, opdat men zoo ongeveer weet wat er behandeld zal worden. I. Cursus over Kunstbeschouwingen, te geven door den heer H. Martin, leeraor bij het M. O. cn oud-directeur van het Friesch Museum alhier. Deze cursus wordt zoo gege ven dat iemand, die niets weet van kunst-his torie, er juist iets aan heeft. Spreker zal lijnen trekken tusschen de „antieken" en Michel An- gelo, Rembrandt, Vincent van Gogh, enz. O. De afstand der vaste sterren, door prof. dr. A. A. Nijland, hoogleeraar te Utrecht. De titel van het onderwerp klinkt wel geleerd, doch het onderwerp zal op de meest populaire wijze behandeld worden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2