MERSFOORTSCH DAGBLAD it Minns tras KOSTELOOZE OVERSCHRIJVING „DE EEMLANDER BUITENLAND. „L'HIRO^DELLE" PELTERIJEN BINNENLAND. FEUILLETON. ZELFBEDROG. 22e Jaargang No. 86 AB0KHEJÜEHÏSP8US j"5 «oot Ame~ toort 1 2.10. Idero Iranco per post f per week (met gratis vcrzekprtnx» tegca ongelukken) f 0.17®. afzonderlijke nummers 1 0.05. J9 DIRECTEUR-UITGEVER: J. VALKHOFF. BUREAU: ARNHEMSCHE POORTWAL 2 A. POSTREKENING N*. 47910. TEL INT 513. Woensdag 10 October 1923 PRUS DER ADYERTEIiTlEN met Inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer 0.25, dienstaanbie» dingen en Liefdadigheids-adveitentiëa voor de helft der prijs. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordcclige bepalingen voor het advertecren. Ecne circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. j DUITSCHLAND. DE MACHTIGINGSWET. In tweede lezing aangenomen. De rijksdag heeft gisteren de wet op de vol macht behandeld, in samenhang met het voor stel van Schilfer (democraat), die wetten ver langt tot beperking van de bureaucratie, tot or ganisatie van het rechtswezen en de administra tie van het rijk, tot vereenvoudiging van het reglement van orde van den ministerraad en den rijksdag. Mueller-Francken (soc.-dem.) betoogde, dat er van een bankroèt vqxi het parlementarisme niet kan gesproken worden. In verband met de tegenwoordige buitengewone omstandigheden zijn buitengewone middelen noodig. Onder geen beding mogen de grootindustrieelen zich, in hun particulier belang, mengen in de onderhande lingen, die tusschen de Duitsche en de Fransche regeering gevoerd moeten worden. Andre (Centrum) betoogde, dat de wet op de volmacht juist ten doel heeft om aoh de onbe perkte macht van de trusts en syndicaten een einde te maken. Het economische trustwezen, zoowel van staatswege als von particulieren, moet verdwijnen. Hugo (Duitsche volkspartij) zeidei De regee ring bestaat uit vier partijen; wij zullen daarom tot een dictatuur door overeenstemming moe ten komen. Wulle (Duitsch-nationaal) verklaarde zich niet met de wet te kunnen vereenigen. De rijksminister van binnenlandsche zaken Sollmann betuigde zijn dank aan alle partijen, die, ondanks alle bezwaren, besloten hebben hun stem te g~evcn aan het ontwerp, verzoekt ech ter de wet niet naar de commissie te verwijzen uit hoofde van de dringende omstandigheden, die tot spoedig "handelen aanzetten. Van een uit schakeling van het parlementarisme is geen sprake. Bovendien blijft de wet niet langer dan anderhalf jaar in werking. Hiermee was de eerste beraadslaging nfge- loopen. Het voorstel der Duitsch-nalionalen om het voorstel naar de commissie te verwijzen, werd verworpen. Nader wordt bericht, dat de machtigingswet in tweede lezing door den rijksdog is aangeno men en dat de derde lezing morgen plaats zal vinden. Beieren zal de machtigingswet niet uitvoeren. De Beiersche gezant heeft gisteren in den rijksdag te kennen gegeven, dat hij instructie bad gekregen zich te kanten tegen de machti gingswet, die in Beieren niet zal worden uitge voerd. DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. Poincaré stelt diplomatieke onderhandelingen met Dxutsch- land van de practiscfhe ophef fing van *t lijdelijk verzet af hankelijk. Parijs, 9 Oct. (Havos). Poincaré zal mor gen den Duitschen zaakgelastigde ontvangen, die de deelneming van het Duitsche rijk aan de onderhandelingen over de werkhervatting in het Roerbekken komt verzoeken. Havas meent te Voor Amersfoort en Omstreken. Langegracht 4 Telefoon 304 AMERSFOORT. I voor rekeninghouders naar een ieder en naar alle plaatsen in Nederland. Vraagt giroboekje. Inlichtingen en vraagt weten, dat Poincaré het verzoek zal afwijzen, daar de geallieerden niet wcnschen te proten met dezelfde overheid, die het verzet heeft ge organiseerd, maar alleen bereid zijn met de plaotselijke overheid of plaatselijke groepen de noodige regelingen te treffen voor het herstel van den normalen toestand. Na de feitelijke op heffing van het lijdelijk verzet zal Stresemann zijn bedoelingen aan de commissie van herstel kenmaar kunnen maken. Daarna pas zullen we zenlijke diplomatieke onderhandeb'ngen met Duitschïand mogelijk zijn. De overeenkomst tusschen generaal Dcgoutte en de Phöix-groep. Uit Berlijn wordt <Ld. gisteren aan het Hbl. bricht Naar uit Parijs werd gemeld, is op 7 Oct. een overeenkomst gesloten tusschen generaal De- gouttc en de groep der Phönix en de Rheinische Metallwerke, aan welker hoofd Otto Wolff, Von Corp, Stcin en de Nederlander Van Vlissingen staan. Deze groep vertegenwoordigt 10 der gezamenlijke Ruhrproductie. Het ^erdrag is ge baseerd op de Fransche voorstellen van II Juni 1923 en houdt in: 1. De Phönix-groep moet de Duitsche re geering de kolenbelasting over delaatste drie maanden van 1922, die niet betaald was, vol doen, om het de groep onmogelijk te maken hoor producten te goedkoop op de markt te werpen. Voor de productie, tus schen 11 Jan. 1923 en de onderteekening der overeenkomst moet. de kolenbelasting aan de be zettende mogendheden worden betaald. Voor de kolen, die op de schadevergoedingsrekening worden geleverd, behoeft geen belasting te wor den betaald. 2. De hoeveelheden, die de groep-Phöntx op de herstelrekening zal leveren, zulien in de zelfde verhouding staan tot het totaal als de productie der groep tot de gansche productie van het Ruhrgebied. 3. De leveringen voor de bezettingstroepen en de spoorwegregie in het Rijnland hebben een recht van prioriteit. 4. De metaalvoorraden worden vrijgegeven naarmate de opgeeischte kolen en cokes worden geleverd en dc kolcnbelastinggen worden be taald. 5. Zoodra deze voorwaarden zijn vervuld, zal aan de Phönix-groep worden toegestaan ko len e.o. producten in Duitschïand te verkoopen. Ook is aan de groep vergunning verleend een bepaalde hoeveelheid kolen in het buitenland te verkoopen. 6. Voor alle verkoopen buiten het Ruhrge- bied moeten aan de Fransche kolencommissh uitvoervergunningen worden gevraagd. Zou de Phönix-groep deze verplichtingen niet nakomen, don zal de vergunning om naar bui ten te verkoopen in dezelfde mate worden be perkt als zij haar verplichtingen niet nakomt. Indien andere groepen het voorbeeld der Phönix volgen, dan zullen die groepen, welke haar ver plichtingen nakomen worden bevoordeeld or kosten dergene, die de Fransche voorwaarden niet of niet geheel nakomen. De levering van schadevergoe- dingskolen. Dusseldorp, 9 Oct. (B. T. A.) Het be langrijke Harpener-consortium heeft aan den vertegenwoordiger van de Micum (de inge nieursmissie voor de contróle op fabrieken en mijnen) doen weten, dat het bereid was de le vering der schcdevergoedingskolen te hervat ten en zelf te zorgen voor het inladen der aan wezige voon-aden. Mijnen bezet. Dusseldorp, 9 Oct. (B. T. A.) De mij nen Freivogel en Glück Auf zijn zonder inci denten bezet, teneinde de voorraden eruit te verwijderen. Instructies aen de Duitsche vertegenwoordigers te Brus sel en Parijs. B e r 1 ij n, 9 Oct. (V. D.) De rijksregeering heeft gisteren haar vertegenwoordigers te Parijs en Brussel de instructies verstrekt de Fftansche cn de Belgische regeering om een definitief ant woord te verzoeken aangaande de kwestie van de hervatting van den arbeid in het Roergebied. Zij wil eerst het resultaat van dezen stap af wachten, alvorens zij haar houding bepaalt in zake de 10 eischen der Roerindustrie, die haar Zondag zijn toegezonden tegelijk met hei mate riaal over de onderhandelingen der industrieelen met Dcgoutte. Neg geen verlenging van den arbeidstijd in de mijnen. B e r 1 ij n, 9 Oct. (V. D.) Aan het verzoek van het rijksministcrie van arbeid met de ver lenging van den arbeidstijd te wachten tot nieuwe onderhandelingen hebben plaats gevon den, is door de mijnen in het Roergebied ge volg gegeven. De staatsmijnen hadden de plaka- ten, die de verlenging van den arbeidstijd aan kondigden, in het geheel niet aangebracht. Hervatting der Rijnscheepvaart. Volgens de Petit Parisien is de Rijnscheep- vaart, die gedurende het lijdelijk verzet volko men stil lag, in zekeren omvang hervat. Het verkeer is thans omtrent 50 van dat over een gelijk tijdperk van het vorige jaar. Tot nu toe hadden Ho'landsche scheepvaartlijnen in den dienst voorzien. Dc paus vraagt gratie voor de Duitsche politiek ver oordeelden. D u s s o 1 u o r p. 9 O c t. (B. T. A.) Mgr. Testa heeft namens den paus generaal Degoutte gra tie verzocht voor verschillende Duitscheis, .die wegens politieke misdrijven veroordeeld zijn. Generaal Degoutte heeft een welwillende over weging van do verzoeken toegèzegd. BUITENLANDSCHE CREDIETEN? B e r 1 ij n, 9 Oct. (W. B.) In aansluiting op de berichten def bladen in de laatste dagen over de credietvooruitzichten van Duitschïand, ver neemt de Zeit, dat, al zal Amerika officieel zijn tot dusverre aangenomen gereserveerde houding wel niet loten varen, het toch een feit is, dnt ie|i8 Lanpestraat. Amerstoort. IN RUISTE KEUZE; ALS SEAL - SKÜNG - OPPQSSUM - B13EKET - VOS Enz. - - een Amerikaansche benkgroep voor de Duit sche Circulatiebank belangstelling toont en dat er groote kans bestaei, dat de onderhandelin gen met deze groep tot een bevredigend resul taat zullen leiden. Eveneens wordt met kans op succes onder handeld met andere buitenlandsche financieele kringen met het doel voor Duitschïand groote goederencredieten te verkrijgen, in den geest als indertijd door Nederland verstrekt. Fridtjof Nanscn beroofd. Fridtjof Nansen is op zijn reis door Duitsch ïand, toen hij 's avonds wegens een autodcfcct bij Bitterfcld moest stoppen, bestolen. In den koffer, die ontvreemd werd, zat ook een gouden horloge met ketting, dat voor Nansen groote waarde had als herinneringsstuk. ENGELAND. DE BRITSCHE POLITIEK. Geen mecningsverschil tusschen den premier en den minister van buitcnlondsche zaken. Londen, 9 Oct. (R.) In verband met me- dedcelingen in de bladen, waardoor de indruk word gewekt, als zou er een meeningsvcrschil beslaan tusschen Curzon en Baldwin ten aan zien der buitenlandsche politiek, verneemt Reu- Ier van gezaghebbende zijde, dat Curzon's rede, die Vrijdag j.l. ter rijkïconferentie werd gehouden, vooraf was voorgelegd aan Baldwin, die haar goedkeurde. DE RIJKSCONFERENTIE. De Britsche buitenlandsche politiek. Londen, 9 October. (N. T. A. Draad loos). Donderdag zal de rijksconferentie zich opnieuw bezig houden met bui tenlandsche aangelegenheden. Curzon zal dan het woord voeren, terwijl ook lord Robert Cecil zijn zienswijze uiteen zal zetten. Men ver wacht niet, dat een dezer redevoeringen gepu bliceerd zal worden. Feitelijk meet men dan ook de vergadering beschouwen als een zitting van het rijkskabinet en het is in Engeland even min als in andere landen gebruikelijk, dat de besprekingen in het kabinet publiek worden ge maakt De redevoering, die Curzon Maandag hield, was een uiteenzetting der feiten van den politieken toestond en een samenvatting der gebeurtenissen sedert de laatste zitting der conferentie, nu twee jaar geleden. Deze rede voering werd gehouden, nadat de premier haar had gelezen en goedgekeurd. De feiten, erin ver meld, zullen naar men verneemt als basis dienen voor bespreking door de premiers cn uit deze besprekingen zal, naar men verwacht, een al- gemeenc Bitschc buitenlandsche politiek worden geboren, die gesteund en geschraagd wordt door de geheele kracht van het rijk. De do minions hebben reeds duidelijk gemaakt, dat zij geheel en al instemmen met de Engelsche regeering in den wensch alles te doen ter ver sterking van den Volkenbond als middel tot herstel en waarborg van den vredestoestand in Europa en elders. Een confb'ct tusschen den bond von geneeskundigen cn de regecring. Londen, 9 Oct. (R.) De Britsche bond van geneeskundigen heeft het regeeringsnanbod, voortvloeiend uit bezuiniging, ven 8 V2 sh. voor de behandeling van fondspatiënten, per hoofd en per jaar, krachtens de wet op de ziektever zekering verworpen. Men acht het mogelijk, dat een ernstig con flict zal ontstaan, waarbij een goede genees kundige behandeling von de arbeidersklasse ge vaar zal loopen. De geneesheeren hebben zich evenwel bereid verklaard 't geschil aan scheids rechterlijke beslissing te onderwerpen. EEN SPOORWEGONGELUK IN BRITSCH- INDIË. Simla, 9 Oct. (R.) Gisteravond had tus schen Sirsawa cn Saharanpur in de Noord westelijke provincie een treinbotsirig plants. Men gelooft, dot cr twaalf personen gedood en zeven en twintig gewond zijn. SPANJE. Het proces tegen de moordenaars van Dato. Tc Madrid is blijkens een draadloos V. D.- bericht het proces tegen de moordenaars van Dato geeëindigd. Het vonnis is spoedig te wach ten. ITALIË. Zuid-Slaviü acht de Italiaanschc voorstellen inzake Fiume onaannemelijk. Uit Belgrado wordt blijkens een Duits:h ra diogram een nieuwe verscherping von den strijd om Fiume gemeld. De Iteliaansche voor stellen worden onaannemelijk geacht en de Zuid-Slavische regeering moet besloten hebben niet af te wijken van de grondslagen van het verdrag van Rapollo, waarmee de Italiaanschc voorstellen in strijd worden gfcacht. Vergrooting cn vernieuwing van havens. De Italiaansche regeering heeft blijkens een bericht uit Berlijn besloten gelden beschikbaar te stellen voor vergrooting en vernieuwing der havens van Genua, Napels, Livorno, Bari, Pa lermo en Venetië. ALBANIË. Een Albanccsche missie naar Angora. Par ij s, 9 Oct (N. T. A. Draadloos.). Er is een Alboneesche missie via Cor.stantir.cpel naar Angora vertrokken zij bestaat uit de le den van het parlement en den secretaris-gene raal van het ministerie van buitenlandsche za ken. POLEN. OPHEFFING VAN MINISTERIES. Warschau, 9 Oct. (B. T. A.) Het kabinet heeft besloten de departementen van volksge zondheid en posterijen af te schaffen. TURKIJE. Aansluiting van Jemen bij Turkij. De provincie Jemen in Zuid-Arabië heeft, blijkens een draadloos bericht, haar aansluiting bij Turkije geproclameerd. VEREENIGDE STATEN. DE HOUDING TEGENOVER EUROPA. Washington, 9 Oct (R.) In verband met de tegenwoordige omstandigheden in Europa ziet Coolidge weinig heil in een alge- meene economische conferentie. De Amerikaan sche regeering, die eenmaal het voorstel heeft gedaan een commissie te vormen om Duitsch- land's draagkracht vast te stellen, is niet voor nemens verdere stappen dienaangaande te on dernemen. AUSTRALIË. Australische lecning overteekend. Officieel wordt bericht, dat de leening van 7y: millioen tegpn 5 von het gemeenebest van Australië, ale voor den koers van 99 ter inschrijving 'was aangeboden, meer dan vol- teekend is. De Staatscourant van 9 October bevat o.o. de volgende Kon. besluiten benoemd tot burgemeester van Purmerend H. Cramwinckel benoemd tot districts-bouwkundige bij den dienst der landsgebouwen W. J. van Voorthuij- sen, bouwkundig'ambtenaar 1ste klasse bij die gebouwen op verzoek eervol ontslagen uit 's rijks dienst G. W. Martens, belasting-inspecteur te Haar lem 2e ofdeeling, C. A. de Langen, verifica teur der invoerrechten en accijnzen te Amster- dom en M. Jansen te Rotterdam, met ingang van Januari 1924: opgeheven het ontvangkantoor der directe be lastingen en accijnzen te Renesse; de gemeente Dreischor afgescheiden van het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnzen te Brou wershaven cn zijn bij dat kantoor gevoegd de gemeenten Burgh, Eikerzee, Ellemeet, Haam stede, Noordwelle cn Renesse; met ingang van dien zelfden datum de ge meenten Dreischor en Serooskerke (Schouwen) gevoegd bij het ontvangkantoor der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen te Zierik- zee. M. M. DE KONINGIN Keert heden naar het Loo terug. De Koningin is vanmiddag naar Het Loo terug gekeerd. AUDIËNTIES. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Vrijdagen 12 en 19 October s. niet plaats hebben. De gewone audiënties van de Minisleis van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en von Marine zullen op Donderdag II October a.s. niet ploats hebben. ONS GEZANTSCHAP TE BOEKAREST, Naaar de TeL verneemt is eerlang het af treden te verwachten van dr. Hendrik P. N. Muller Nederlandsch gezant to Boekarest DE VLOOTWET. Een adres van de Centraio Commissie voor bezuiniging uit de Mij. voor Nijverheid en Handel. Door de Centrale Commissie voor bezuiniging uit de Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel is het volgende adres ge richt aan de Tweede Kamer: De Centrale Commissie voor bezuiniging, in gesteld door de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel te Haarlem, acht het wenschelijk, in verband met de plannen om reeds dezer dagen het ontwerp-Vlootwet in openbare behandeling te nemen, het volgende onder de aandacht van Uwe Hooge Vergade ring te brengen. Indien dc regeering meent, dat het aanhan- naar het Noorsch van JOHAN BOJER door D. Logeman—van der Willigen. Nu zou hij zich tot den rechter wenden, maar Thora van Liclarende en de vrouw van den predikant knikten hem zoo vrien delijk toe, dat hij terug moest knikken, En nu wenkte zijn moeder hem en belde vrou wen maakten gewillig plaats voor hem. Zou hij een oogenblik naar hen toe gaan? Hij voelde een groote behoefte om tc gaan zitten. Uren lang had hij in de kou rondgedwaald en het was warm en benauwd in de gerechts zaal. Einar werd duizelig, het bloed stroom de hem naar het hoofd. Zijn moeder wenkte hem weer en glimlachte. En voor hij het zelf wist, zat hij naast haar. De twee vrou wen drukten hem warm de hand. Het volgende oogcijblik werd zijn moeder qIs getuige opgeroepen. De rechter keek haar aan en zeide; „Ik meen u onder de toehoor ders opgemerkt te hebben?" „Ja," zeide zijn moeder. "Maar dat is niet veroorloofd, zoudt u zoo vriendelijk willen zijn in het vervolg buiten te blijven, als u getuigen moet?" Toen Einar zijn moeder voor het gerecht zag staan werd het hem wonderlijk te moede. Hij had een gevoel of zijn jyiocdcr daar voor het gerecht in een of ander ge vaar was. Toen de rechter haar die beris ping gaf, voelde Einar zich onwillekeurig beleedigd. Al zijn kinderlijke gevoelens ont waakten en schaarden zich aan zijn moeders rijde. Ilii kon niet meer denken. Hij voelde alleen maar. Het helder oordcel, dat hij met zooveel moeite verkregen had en zijn edel streven voor de waarheid vielen plotseling in één en schenen niet anders dan een won derlijke verwarring van onduidelijke, maar warme stemmingen. Heel in de verte wenkte hein een ster. Die riep hem toe te gaan go- tuigen. Maar die ster dreef al verder en ver der weg. Wat zag zijn moeder er plotseling mager en hulpeloos uit, terwijl zij daar voor den rechter stond, die,haar beleedigd had. En nu zou Einar voorkomen en haar voot het heele publiek tegenspreker)? Hij zou even goed zijn moeder op den grond kunnen werpen. Hij werd steeds angstiger, dat het daar slecht met haar zou ailoopen. En dat mocht niet. Toen zijn moeder lclaar was ging zij weg. Hij moest even gaan zien of haar ook iets scheelde. Hij vergat zijn overjas, die hij naast zich binnen op dc bank gelegd had. Maar toen hij bij den bakker zijn moeder inhaalde voelde hij, dat hij weg moest, dat hij dit niet kon uithouden. Een verklaring kon hij zoo gauw niet> bij elkaar liegen. 1-Iij nam alleen maar afscheid en haastte zich weg. De sneeuwstorm werd door vreeselijke hagelbuien afgewisseld, die hem mót tril lende snee uw pa reien bezaaiden. De weg naar het station liep langs de fjord, over eert uur ging de trein, hij had dus tijd ge noeg. En toch haastte hij zich alsof hij vluchtte. Eindelijk begon hij langzamer to loopen. Kr was een stein, die fluisterde: „Du verhoor is immers maar een onderzoek van dc zaak. Het is tijd genoeg om voor de jury ie getuigen." Maar verder dacht hij niet door, hij had die stem wel een slag kunnen geven. „Daar zal je wel even laf zijn. je verbeeldt je toch niet dat jij naar do jury durft gaan? Jij? Laffe hond dat je bent.' Juist zoo had hij den geheelen morgen rondgedwaald. Het éene oogenblik beslo ten om heen te gaan, het andere om direct te gaan getuigen. En toen hij eindelijk met vaste schreden de gerechtszaal genaderd was had hij zich gelukkig en trots gevoeld, dat het waarstc cn moedigste in hem geze gevierd had. En nu? Naar huis gaan kon hij niet meer. Zelfs al kon zijn vader hem vergeven, dan nog zou hij die treurige held verachten. En als zoon van de Norby-hoeve had hij toch de hoeve en al de zijnen ver raden al was hij ook te laf geweest om zijn plan door te zetten. Hij bleef staan en keek om. Ginds op de witte sneeuwvlakte bij de Sond lag de ge rechtszaal, sneeuw- en hagelwolken dreven Willem Groenhuizen Laagesir. 43. Tel. 852. Fosir. 75821 Zilveren Vorken, Lepels en Messen over de daken heen. En in Einar's oogen werden dez.e gebouwen niet anders dan een nest voor onheil. Wat werden er valschc aanklachten ingediend en leugenachtige ge tuigenissen afgelegd en hoe werd er een onschuldige veroordeeld cn voor zijn leven geruïneerd. Maar hij. die redding zou kun nen brengen die nam de vlucht! Die was de lafste van allen! Plotseling scheen het hem of hij nooit meer naar de stad terug kon lceeren en weer de oude Einar Norby zijn. Hij kon zijn vrienden mot meer onder de oogen ko men. Hij moest voortleven met een schand vlek op zijn ziel en altijd den nek buigen en zwijgen als er gesproken werd over waarheid en eerlijkheid hier in de wereld. Zou'hij ooit weer éen gelukkig oogenblik hebben, als Wangen veroordeeld werd? Neen naar het station gaan kon hij niet. Zijn beenen weigerden hem den dienst. Hij ging ten slotte op een steen aan den weg zitten. Hij had nog steeds niet gemerkt, dat hij zijn overjas vergeten had. Eon uur later zit hij er nog, met het hoofd in de handen. Het geluid van paar- denbellen scheen hein wakker te maken. Twee mannen reden in een arreslede voor bij, lachten en spraken o\er het verhoor. Er moest iets gebeurd zijn. Maar Einar bleef zitten. „Zal je omkeeren? Misschien is het nog tijd?" Maar plotseling barstte hij in lachen uit. Want, dat die drang om goed te doen nü nog voor den dag kwam deed hem spottend en bitter lachen en al lachend hoestte hij. Toen Sóren Kvikne eindelijk voor den rechter stond nam hij een gewichtige hou ding aan cn stak de handen diep in z!jn zakken. Want nu wist hij. dat de heele zaak maar van hem afhing. En hij getuigde, dat terwijl hij bij Haarstad diende, deze hem eens vertelde, dat hij Norby een stuk voor Wangen had zien onderteekenen en dat hij zelf |ls getuige geteckcnd had. Er ontstond een beweging in de zaal. Dit was een vrijspraak voor Wangen. „Ben je er zeker van?" vroeg de rechter, 'terwijl hij den werkman aanzag. „Ik herinner 't me alsof 't gisteren was," zeide' Sören. „We waren een wagentje aan 't schilderen loen hij 't vertelde." Nu bedacht de rechter, dat Norby na dezen man getuigen wilde en daar hij iets belangrijks vermoedde besloot bij de twee getuigen te confronteeren. Sinds Marit, Norby Einar's vertrek had meegedeeld, was Norby. he.el.emaa! herleefd.; En nu zou hij eindelijk zijn groote slag slaan. Toen hij gelijk met Sören Kvikne voor den rechter stond, keek hij eerst eens om zich heen. Jawel, Herlufsen zat daar onder het publiek. En toen haalde hij zijn stuk voor den dag en vroeg den reenter of hij het mocht voorlezen: „Ga uw gang!" zeide de rechter een wei nig weifelend, maar strekte onwillekeurig de hand uit om het te zien. Norby begon: „Ilc, Jorgcn Haarstad's weduwe, verklaar hierbij volgens ccr cn mijn geweten dat Sören Kvikne onzen dienst verliet een half jaar voor dat Wangens stuk onderteekend werd. En daar hij toen langen tijd in een andere streek gediend heeft is het onmogelijk, dat. mijn man met hem over die zaak gesproken heeft, vóór hij stierf" Dc rechter nam het stuk en las het door. liet publiek was vol spanning opgestaan. De aangeklaagde was ook opgestaan en moest togen den muur steun zoeken. „Wat zeg je hiervan?" vroeg de rechter, terwijl hij zijn oogen op Sören Kvikne ves tigde. Norby had zich intusschen omgekeerd om Mads Herlufsen eens aan tc zien en dacht: „Steek die in je zak!" Hij vond dat Her lufsen er uitzag of hij kiespijn had ge kregen. „Wat zeg jo hiervan?" herhaalde de rechter, terwijl Sören naar zijn schoenen stond te kijken. „Je zei, dat je een wagentje schilderde, toen hij je de zaak vertelde? Maar het schijnt, dat je je vergist. Hoe zit dat in elkaar?" Maar daar Sören volstrekt geen verkla ring er voor geven kon, kreeg hij verlof om heen te gaan. (Wordt vervolgt)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 1