WIJNHANDEL J.A. SCHOTERMAN Zn. ica Gewas 1920 Raymond Macau F 1. Gewas 1917 St. Emilion F 1.60 SPORTNIEUWS STADSNIEUWS. noemt de artikelen van dr. Blankenstein van do N. R, Ct., die vermoedelijk niet zijn geschre ven dan na voorlichting door bevoegde zijde. Deze artikelen hebben spreker weer wat gerust gesteld. Zij hebben ook tegengesproken de be wering van de „Standaard" over de marineposi tie van Amerika in de Philippijnen; op Guam is geen sprake van een basis. De Amerikanen hebben zich te Washington te dezen aanzien zelf gebonden. Spr. citeert een en ander uit de genoemde artikelen met betrekking tot de hou ding van Amerika, Engeland en Japan. Een vol doend antwoord op de betreffende vraag van spreker acht hij beslist noodzakelijk. De heer T roelstra stelt daarna de vol gende vragen: 1. Wil de regeering een uiteenzetting geven van het geschil tusschen den afgetreden mi nister van financiën en de meerderheid van den ministerraad, benevens een overzicht van de, daarover in den ministerraad gevoerde, debat ten 2. Welke zijn de redenen, die geleid hebben tot de vervanging van den afgetreden minister van financiën door den tegenwoordigen 3. Aanvaardt de regeering de konklusiën der Staatscommissie van 21 November 1922, onder nummers 140, 141 en 142 van haar rap port 4. Erkent de regeering met de staatscom missie (konklusie I50)„ dat de financiecle moei lijkheden van het oogertblik door de verdere uitvoering van de vlootplannen zullen worden verzwaard 5. Moet de regeering niet toegeven, dat de kostenberekening voor de uitvoering van haar vlootplan zeer globaal en voor een juiste be- oordeeling van den te verwachten druk op do Nederlandsche en Indische financiën niet vol doende is 6. Wil de regeering het advies van den gou verneur-generaal over de voorgenomen uitvoe ring der Vlootwet mededeelen 7. Acht de regeering de voorwaarde der staatscommissie (konklusie 155) vervuld, dat geen besluit van verre strekking, als de Vloot wet bevat, de geldmiddelen van Nederland en Ned.-Indië voor de toekomst nog meer vast zal leggen, dan toch reeds het geval is, tenzij gelijktijdig gedaan wordt, wat noodig is om het geheel verbroken budgetaire evenwicht te herstellen 8. Kon met name de regecring de verant woordelijkheid op zich nemen voor een ver slechtering van dien toestand, in verband ook met het geheel of gedeeltelijk stopzetten van belangrijke sociale en kultureele maatregelen, zoowel in Nederland, als in Ned. Indië, met de weinig gunstige vooruitzichten voor het be drijfsleven en de heerschende werkloosheid, die mede versterkt zal worden door de hoog- noodige bezuiniging op het aantal ambtenaren, ten gevolge der voorgenomen reorganisatie van den staatsdienst en is de regeering van meening, dat het aangaat, den belastingdruk op de inheemsche bevolking van Indië en de amb tenaren te verzwaren en de Nederlandsche Be volking met nieuwe of verhoogde indirekto be lastingen zwaarder te drukken, mede met het oog op de loons- en salarisverlagingen, die aan de orde van den dag zijn 9. Is er op de regcering van buitenlandsche zijde eenige direkte of indirekte aandrang ge oefend of acht zij zich, met het oog op aan gegane verplichtingen, gebonden, de onver wijlde aanneming der ingediendë vlootplan nen door te drijven Zoo ja, waarin bestaan deze aandrang en die verplichtingen, zoo neen, welke zijn dan de dringende overwegingen van internationalen aard, die de onverwijlde tot standkoming der vlootplannen eischen Minister Ruys de Beerenbrouck kan de beraadslagingen in den ministerraad en de adviezen van den gouverneur-generaal niet pu- bliceeren. Als de gouverneur-generaal tegen de vlootwet zou zijn, zou hij niet aanblijven. Dc gouverneur-generaal is blijkens Volksraadsver slagen geen tegenstander. Minister De Geer is heengegaan wegens niet te overbruggen ver schil van inzicht over de vlootwet met alle ambtgenooten. Het standpunt-De Geer is de eerste stap op het pad der vloot-liquidatïe. De opvolger moet scherp bezuinigen en de vloot wet aanvaarden, wat de heer Colijn doet. De vlootwet is noodzakelijk voor het voldoen aan internationale verplichtingen en handhaving van de internationale positie. Verplichting aan het buitenland of buitenlandsche pressie be staan niet Minister C o 1 ij n slaat een aanval op zijn persoon af door aanmaning om maatregelen af te wachten en te beoordeelen. De finar.cieele toestand in 1925 zal zijn een sluitend budget. Do Indische toestand is niet slechter dan hier. Eveneens worden sluitende budgetten verwacht Do gewone uitgaven daalden de laatste drie jaren met 20 De vlootwet beteekent geen verzwaring van militaire lasten voor Nederland, noch heden, noch in de toekomst, voor Indië in 1925 vermeerdering van 3M millioen, welk bedrag stijgt tot 18,550,000 in 1929. De vlootuitgoven voor Indic zouden toch met 7M millioen stijgen, zoodat dc werkelijke toename 12 millioen gulden is. De heer T roelstra vraagt tijd voor de be studeering der cijfers. De vergadering wordt hierop te 4.35 ver daagd* Berichten. HET SCHOENEN'WETJE. Een wetsontwerp tot verlenging van den geldigheidsduur. Naai wij vernemen, heeft een wetsontwerp tot verlenging van den geldigheidsduur der wet van 5 Mei 1923 tot tijdelijke beperking van den invoer van schoenwerk het departement van arbeid, handel en nijverheid vérlaten. DE VLOOTWET. Het Indische Anti-Vlootwct- comité heeft niet veel te be- tcekenen. Volgens een Aneta-telegram vestigen ver schillende Indische bladgen met nadruk de aan dacht erop, dat het An ti-Vlootv. et-comité, het welk aan de Tweede Kamer een telegram af zond, daartoe slechts gemachtigd was door een uiterst gering aantal vergaderden, ten hoogste Dc Roomsch-Katholieken en dc Vlootwet. Door alle afdeelingen van de R.-K. Kiesver- eenigingen in den Rijkskieskring Amsterdam was tegen gisteravond in Bellevue eene vergode- ring belc-gd, waar het Tweede Kamerlid, de heer J. B. van Dijk het woord voerde over de Vloot wet. Er was weinig belangstelling. De Voorzitter, m r. D. G o s e 1 i n g, herinner- der er aan, voordat de spreker van den avond het woord kreeg, dat het wetsontwerp agi tatie heeft gewekt bij een deel der bevolking, vooral omdat er bezuinigd moet worden. Ver der herinnerde hij aan het aftreden van minister de Geer, hetwelk om deze wet geschiedde. Aan den vooravond van de behandeling van het wets ontwerp, zeide hij, is het Kamerlid van Dijk be reid gevonden, eene uiteenzetting te geven van de Vlootwet aan de hand van officieele stuk ken. De heer van D ij k, daarop het woord ver krijgende, zeide, dot een afgevaardigde zijne stem niet mag bepalen, voor hij de argumenten voor en tegen gehoord heeft. Geen enkel af gevaardigde der Regeeringspartij heeft in den laatsten tijd het woord gevoerd over dc vraag van den dag. Spr. zal dan ook alleen het stand punt van de regeering uiteenzetten, maar het niet verdedigen. Dat laatste is de taak der re geering. Deze heeft de bezwaren, die misschien gewichtig zijn, te weerleggen. Opmerkingen en bezwaren zal hij gaarne vernemen. Hij zal ze overwegen en dan, na de regecring gehoord te hebben, zijne stem bepalen. Overgaande tot zijn onderwerp gaf de heex van Dijk een historisch overzicht van het ont staan van de Vlootwet. Verder memoreerde hij verschillende opmerkingen en bezwaren, in het voorloopig verslag genoemd en het antwoord daarop door de regecring. In het vervolg zijner rede herinnerde hij er aan, dat het ontwerp rijp voor behandeling was, welke toen echter werd uitgesteld wegens af wezigheid van den minister van Buitenlandsche zaken. Ten slotte werd de geschiedenis van de Vloot wet in het laatste jaar behandeld. Spr. vindt daarbij gelegenheid te herinneren aan de nieu we Staatscommissie, die werd ingesteld om het ontwerp nogmaals te onderzoeken en om aan het verlangen te voldoen, meer inlichtingen te hebben. De welbekende conclusie van deze com missie en hare leden afzonderlijk werden uit voerig gememoreerd. De regeering meent, dat geen uitstel mogelijk is, zooals enkele leden der bovengenoemde commissie wenschen. DUITSCHE INKOOPEN IN NEDERLAND? Men seint uit Berlijn aan de N. R Ct.: Volgens de Duitsch-naticnale Tag is de rijks- regecring er in geslaagd een crediet te verkrij gen voor het aonkoopen van grondstoffen cn levensmiddelen in Nederland. DE STOPZETTING VAN DEN POST CHEQUE- EN GIRODIENST. Bescherming van de belangen der rekeninghouders. Op uitnoodiging van het bestuur van den Middenstandsbond heeft zich een comité ge vormd ter bescherming van de belangen van tekeninghouders bij den Postcheque- en Giro dienst, bestaande uit de heeren mr. J. G. Schürman, lid van den Raad van Advies van den Middenstandsbond te Rotterdam, voorzit ter A. J. ten Hope, industrieel te Rotterdam; B. Lagelaar, accountant te Rotterdam A. In- ger.ool Jr„ directeur van het bureau van den Middenstandsbond te 's-Gravenhage en mr. dr. A. Fontein, secretaris, to Rotterdam. DE BEZUINIGING. Opheffing van het Centraal Kleedingmagazijn. Naar de Tel. verneemt, zal h,et Centraal ma gazijn van militaire kleeding te Delft worden opgeheven. Het aldaar werkzaam zijnde personeel zal te werk worden gesteld bij het Centraal magazijn te Amsterdam (niet te Utrecht, zooals in een vorig nummer gemeld). KOLONEL P. J. H. VAN DER PALftL Bevordering tot generaal-majoor. Naar wij vernemen is kolonel P. J. H. van der Palm, commandant van de Te divisie, met ingang van 1 November a.s. bevorderd tot ge neraal-majoor. DE AMBTENAARSSALARISSEN. Een geweigerde protestmeeting. Naar aanleiding van het bericht, dat de aarts bisschop van Utrecht het houden van een lan delijke protestmeeting van alle R.-K. bizondere onderwijzers tegen intrekking van art. 40 van het Bezoldigingsbesluit verboden zou hebben, i vernam de Tel. nader, dat de bisschop geen verbod uitgevaardigd Leeft, omdat de aarts bisschop in dergelijke zaken nooit beslist, in dien het treft een of ander besluit van een Federatie van Bonden. De bisschop geeft in laatste instantie een beslissing en alléén over genomen besluiten van bonden in het bis dom Utrecht Een beslissing wordt alleen ge geven, indien de geestelijke adviseur van een bond zijn veto over een of ander besluit heeft uitgesproken en de betreffende bond beroep heeft ingesteld over dit veto bij den aartsbis schop. Op gelijke wijze geschiedt zulks in alle bisdommen. In het onderhavige geval nu heeft de geeste lijke adviseur van dc R.-K. Onderwijzersfedera tie zijn veto uitgesproken over het houden van bedoelde protestmeeting. Vaan dit veto van den geestelijken adviseur is het bedoelde federatiebestuur thans in be roep gegaan niet bij den aartsbisschop doch bij het daarvoor aangewezen lichaam, n.l. het episcopaat dat bestaat uit den aartsbisschop te Utrecht en de vier suffragaan-bisschoppen te Haarlem, Breda, 's Bosch en Roermond. Het episcopaat heeft in zake dit beroep nog geen beslissing genomen. DE SPOORWEG GOUDA-ALPHEN. Een protest tegen het adres van den Waddmxvcenschcn gemeenteraad. De gemeenteraad van Gouda heeft besloten bij de regccTing te protestee-en tegen het be kende adres van den raad van Waddinxveen, waarin verzocht v/erd de spoorlijn Alpher nun den Rijn—Boskoop—Waddinxveen—Gouda niet aan te leggen. OPHEFFING QUARANTAINE-STATION OLDENZAAL. De regcering heeft het quarantaine-station te Oldenzaal, tot ontsmetting van reizigers uit het Oosten, opgeheven. Het personeel is ontslagen. (N. R. Ct.) DTK. STRAAT 17 TELEFOON 145 Per flesch Per Anker F 40.— F 65.- DE POSTZEGELDIEFSTALLEN. Uitspraak der Haarlemsche rechtbank. Hedenochtend deed de Haarlemsche rechtbank uitspraak in de zaak betreffende de diefstal en heling van door de contróle der posterijen te Haarlem naar de fabriek der firma van Gelder te Wormer ter venietiging gezonden misdruk postzegels. Beklaagde J. K., 70 jaar, snipperlezer te Wor mer, werd veroordeeld tot vier maanden gevan genisstraf met aftrek van preventief. (De eisch was I jaar mot aftrek). BekJ. J. M. G., 23 jaar, kantoorbediende te Hillegom, werd veroordeeld tot een voorwaar delijke straf van I maand met een proeftijd van I jaar. (Eisch vier maanden met aftrek). De derde bek]., H. B., 71 jaar, koopman te Haarlem, werd veroordeeld tot drie maanden met aftrek preventief. (Eisch 1 jaar met aftrek). De vierde bekl., F. N., 61 jaar, arbeider to Wormer, werd veroordeeld tot een voorwaar delijke straf van 1 maand met een proeftijd van I jaar. (Eisch was I maand). De laatste bekl., J. L. T. de M., 21 jaar, kan toorbediende te Haarlem, werd veoordceld tot een voorwaardolijke straf van 4 maanden, proef tijd I jaa. (Eisoh 2 maanden). VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. Gepleegd in ccn huivc- lijksacte. Naar dc Tel. verneemt, is tegen den heer S., hoofdcommies ter secretarie te Zevenborgen, een aanklacht ingediend, wegens valschheid in geschrifte, gepleegd in een huwelijksakte. De heer S. is bovendien voo: een week ge schorst wegens het slordig behandelen de- re gisters en akten. NEDERLANDERS VERDRONKEN. Opvarenden van de Montfcrland. In het weekblad voor de Nederlandsche Ko lonie in Argentinië ;,Ncderland" van 13 Sept. j.l., wordt medegedeeld, dat een tragische dood enkele leden heeft getroffen van de bemanning van de „Montfc-rland", het vrachtschip van den Kon. Hol!. Lloyd, dat nog steeds gestrand op dc kust' van Uruguay ligt, sinds den storm van 10 Jvmi j.!. Op 3 September wilden vijf der opvarenden van de „Montfcrland" een bezoek brengen aan de „Rugia", het Duitsche schip, dat op dezenfden dag als de „Montferland", en dicht in de buurt van 't Nederlandschen schip, eveneens op de Uruguayschc kust gestrand is. Nadat het bezoek aan boord der „Rugia" was beëindigd, en de mannen zich weer in de roeiboot bevon den, die hen daarheen had gebracht, deed een hooggaande zee de sloep omslaan, zoodat de opvarenden te water raakten en op jammer lijke wijze verdronken. De namen der omgekomenen zijn, naar „De Msb." verneemt: J. Pietcrs uit Rotterdam, J. C. Redskers uit Amsterdam, H. F. J. de Rijk uit Amsterdam, P. Hoogendijk uit Zandvoort en W Kaiser uit Amsterdam. KORTE BERICHTEN. Poging tot doodslag. Voor dc rechtbank to Tiel heeft terecht ge staan wegens poging tot doodslag d© thans gedetinecide D. K. uit Ingen, geen onbekende van de Justitie In den nacht van 13 op 14 September is dit heerschap met de Rijks- en Gemeentepolitie te Ingen, don laatsten avond van de kermis al- I daar, aan het vechten geweest. Hij bracht een Rijksveldwachter een steek met ccn mes toeftn de hartstreek. Het mes bleef echter in de klee- ren steken, zoodat alleen het uniform van den politieman verscheurd werd. j Tragischer echter is het feit, dot een ^er I verwachters door de duisternis misleid, met i den sabel een van zijn collega's trof, waardoor J van dezen een paar armspieren werden door- gesneden, en hij zijn ambt waarschijnlijk niet j meer zol kunnen uitoefenen. Tegen beklaagde werd twee jaar gevangenisstraf geëischt. Onder een auto. De fabbrieksarbeider W., die 1 October ie Oldenzaal onder een auto van den heer S. uit Deventer is gerankt, is aan de gevolgen over leden. De justitie heeft op den auto beslag ge legd Verdronken. Do 29-jarige ongehuwde landbouwer H. V., van Vecndam is 's nachts in het kanaal te Bui~ nermond verdronken. Zijn lijk is gisteren ge vonden. Een rijwieldief. Door de Haarlemsche politie is een 26-jarige jongeman aangehouden, wegens inbraak en wegens diefstal von 10 rijwielen, n.l. vier te Haarlem, vijf te Amsterdam cn een te Dordrecht. Mijnongeluk. Gisterochtend werd de 1/-jarige mijnwerker J. Viemon uit Heerlerheide in dc ondergrond- sche werken der Oranje Nassoumijn III zoo danig door neervallende stednen getroffen, dat hij korten tijd daarna aan de bekomen verwondingen overleed. Overtreding der Buskruitwet. Te Delft heeft gisteren de rijksinspecteur op het vervoer en opslaan van ontplofbare stoffen beslag gelegd op een aanzienlijken voorraad ammunitie (geweer- en andere patronen), opgeslagen in het pakhuis van de firma Milner aan de Singclstraat, en proces-verbaal tegen die firma opgemaakt wegens overtreding der Buskruitwet. Branden. Te Medemblik ontstond gistermiddag een hevige brand in de verf- en lakfabriek van de firma Kool Co. Het achtergebouw aan het Gedempte Achterom brandde geheel uit Te Borger is de boerderij van de wed. A. Bcycring tot den grond afgebrand. Een groote hoeveelheid hooi en koren is mede verbrand. De oorzaak is onbekend* School- en Kerknieuws. DE ONDERWIJSPLANNEN DER REGEERING. Gcén 4-jarige school. Men meldt ons uit Den Haag: Het „Handelsblad" van Woensdag maakte melding van een gerucht, dat in parlementaire kringen zou loopen over plannen der Regeering om van de Lagere school' een vierjarige te ma ken; niet alleen het 7e leerjaar zou worden weg genomen, maar ook de leerstof van de overige 6 leeraren zou zoodanig worden beperkt en samengedrongen, dat met een 4-jarige school kon worden volstaan. Wij meeneri dat gerucht als bepaald onjuist te kunnen tegenspreken. Wat bij de Regeering in overweging is, schijnt niets anders te zijn dan te effcctuëeren wat bij de Lager Onderwijswet van 1920 reeds in beginsel is vastgelegd, maar tot nog toe niet tot uitvoering is gekomen, de gedochte na melijk om het onderwijs in de lagere leerjaren te doen geven door onderwijzeressen van een voudiger opleiding. Door deze onderwijzeressen geleidelijk de plaats te doen innemen van een deel der tegen woordige leerkrachten, zal op den duur een be langrijke besparing verkregen kunnen worden, ook bij de oplcidingsinrichtingen. De lagere school zou dus niet van hare lagere klassen worden beroofd cn voor verandering van de Leerplichtwet zooals het Handelsblad meent dat in de bedoeling ligt zou geen reden bestaan. financieele toestand der vereeruging niet on gunstig genoemd kan worden. Aan de orde is vervolgens een voorstel van het bestuur om artikel 1 van het huishoudelijk reglement in dier voege te wijzigen, dat het entrée-geld tot c-en door het bestuur te bepalen datum op 2.50 kan worden bepaald. De heer Van Hemmen acht deze handel wijze onbillijk tegenover hen, die reeds een entree van 5 betaald hebben. Spreker geeft de vergadering in overweging, tegen dit voor stel te stemmen. Men schept zich ccn prece dent, waarvan men moeilijk meer zal kunnen afkomen. De voorzitter antwoordt, dat het nieuwe entrée uitsluitend doelt op personen, die nog geen lid zijn of die pas in de stad zijn komen wonen. De heer Oosterman was van mccning, dat de eerste alinea van het artikel sloeg op geroyeerde leden. Spreker -wijst er op dat velen, die zien aankomen dat er toch niet ge reden kan worden, als lid bedanken en dan weer lid worden wanneer er meer kans is op'rijden. Spreker is van oordeel dat ieder, die lid wil worden, 5 cntréc moet betalen. Spreker kan zich wel vereenigen met het plan om nieuwe leden, die zich hier kort gevestigd hebben, ver minderd entrée van f 2.50 toe te staan, doch niet de oud-leden. De heer Van Hemmon wil het entree geld laten zooals het is en voor niemand overgangsbepalingen in het leven te roepen. De stemming over de diverse voorstellen hod het resultaat, dat het voorstel van het bestuur v/erd verworpen en dat van den heer Van Hemmen aangenomen. Hierna is aan de orde de verkiezing van een tweetal .bestuursleden, ter voorziening in de vacatures, ontstaan door de periodieke aftre ding van den heer Kooiman en de aftreding van den heer Pesie, die in het vervolg zal op treden als technisch leider van de ijsbaan. Can- didaat worden gesteld de heeren Kooiman, Bakker, Bruyl en Wanningen. Na eerste stem ming wordt de heer Kooimap herkozen. Daar geen von de andere candidaten een meerderheid behaalden, was een tweede vrije stemming noodzakelijk, waarbij gekozen werd de heer Bruyi. Tot commissie tot het nazien der rekening en verantwoording worden aangewezen de hee ren Wanningen, Thoonen cn Kloosterman. Tot afgevaardigden ter algemene vergade ring van den Nederlandschen Schaatsenrijders Bond zal het bestuur twee leden aa:. ./ijzen. Aon de orde is de rondvraag. De heer Van Hemmen vraagt inlichtingen waarom aandcelkopitaal is omgezet in obliga ties. Dr. Aghina antwoord als penningmeester, dat er nimmer aandeden gevraagd zijn; wel is er geld gevraagd a 5 De heer Van Hemmen is verder van oor deel, dat er op de baan veel te veel baanvegers zijn, die op verkeerde tijdstippen de baan ve gen. De voorzitter deelt mede, dat met deze verschillende opmerkingen rekening gehouden zol worden. Met enkele is reeds rekening ge houden. De heer Vierdag adviseert nog tot aan schaffing van uitgebreider materieel. Vcrdei zou spreker een vasten datum willen zien vast gesteld voor het onderwater zetten van de boan. Ook was het wen^helijk dat ieder verplicht werd van te voren ccn kaartje te nemen voor het avond-rijden. Nadat nog enkele opmerkingen van diversen aord gemaakt zijn, wordt dc vergadering door den voorzitter met een woord van dank tot de aanwezigen gesloten. „S t. Martinti s". Woensdag j.l. vergaderde het hoofdbestuur v- d. Nederl. R.-K. Onderofficiers Bond St. Martinus alhier, onder meer, ter bespreking von do in het voornemen der regeering liggen- taal van 92 y2 P. K. in het perceel alhier aan de salarisverrnindering op 1 Januari 1924 cn de den Arnhemschen weg no. 274 kadastraal be- vaststelling van nieuwe bezoldigingsschalen per kend Gemeente Amersfoort, Sectio B. No. T Januari 1925. Nederlandsche Jachtvoreenigin-g Met een slipjacht over de Leusder heide, waaraan ongeveer 30 personen hebben deel genomen, heeft de N. J. V. het seizoen geo pend. De geheele meute was in actie en alle honden voldeden goed, hoewel het zeer ongun stige weer het volgen van den slip moeilijk maakte. Von dc Leusderhei ging het naar de Pyramids ,en vandoor naar het Treekermccrtje, waar de hill was. Hinderwet. B. en W. van Amersfoort brengen ter open bare kennis, dat bij hun besluit van 9 October 1923, aan de Directie van de bedrijfsinstellingen „V. P. N." cn hare rechtverkrijgenden voor waardelijk vergunning is verleend tot het op richten van een transport- cn menginstallatie en het ten behoeve daarvan plaatsen van 2 elcc- tromotoren, in totaal van TOM P.K., in het per ceel, alhier gelegen aan de Krommestraat no. 63, kadastraal bekend gemeente Amersfoort, sectie E, no. 507. Amersfoort, TO October 1923. B. en W. voornoemd, De Secretaris, 'De Burgemeester, K. KAAN Jzt». v. RANDWIJCK. Hinderwet. B. en W. van Amersfoort brengen ter open bare kennis, dat bij hun besluit van 9 Octo ber 1923, aan C. Koayk cn zijn rechtverkrij genden voorwaardelijk vergunning is verleend tot het uitbreiden van een chocoladefabriek cn door in te plaatsen 15 clcctromotorcn in to- 2732. Amersfoort, 10 October 1023. B. en W. voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester, K. KAAN Jztl v. RANDWIJCK. Garnizoen. Aan den sergeant P. Ligtenberg, van het 21e Na langdurige beschouwingen werd onder- staondo conclusie vastgesteld, met besluit, deze toe te zenden aan den ministerraad, den mi nister van oorlog, de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal en te plaatsen in de pers. „Het H. B. van den Ned. R.-K. O. O. Bond „St. Martinus", den lOdcn October 1923 te Amersfoort in vergadering bijeen regt. infanterie' is, met ingang van Dec. o.s., j besprekende dc door de regcering in uit- omslag uit den militairen dienst verleend, met j zictrt gestelde salarisverrnindering van 10 K behoud van het recht op pensioen. Bij beschikking van den Minister van Oor log, is aan den sergeant le klasse J. Koomen, per 1 Januari 1924, en de vaststelling von nieu we en lagere salarisschalen per 1 Januari 1925; erkennende den moeilijken finonciealen toe van het 21e regt. infanterie, op zijn verzoek, stand, waarin Nederland zich bevindt ..nt-t aI I n«. W in d f llf n lv 11H Tl" VSn 1 m C flTT mra.i.rnffnn Ja Ja. ivann dlf am .inn Jn verlof verleend, in afwachting- van zijne op wa chtgeld-stelling Zendingssynode. De 3e Zendingssynode der Geref. kerken in Utrecht cn Gelderland zal 22 November te Amersfoort worden gehouden. Amersf oortsche IJsvcreeniging. Gisteravond hield de Arnersfoortsche IJsvcr eeniging in het gebouw dc-r schietvereeniging „Prins Hendrik" aan de Stoovestraat haar alge- meene vergadering, onder leiding van den voor zitter, den heer J. Kooiman. De voorzitter opent de vergadering cn heet alle aanwezigen welkom. Spreker memoreert, dal het afgeloopen jaar niet gunstig is geweest voor de schaatsenrijders. Verschillende voorbe reidingen waren genomen voor verschillende demonstraties enz., doch helaas zijn al die voor bereidingen tevergeefs geweest. Verder wordt medegedeeld, dat aan dc Neder landsche Schantsenrijdersbond het praedicaat „Ko ninklijke" is verleend ter g-elegenheid van het 40-jarig bestaan dier verecniging. De secretaris leest hiema de notulen voor der vorige algemeene vergadering, die onder dankzegging onveranderd worden goedgekeurd. Aan het jaarverslag van den secretaris ont- leenen wij o. m. het volgende: Verschillende verbeteringen op de baan zijn aangebracht. Zoo is het terrein geheel afgerasterd en is een speciaal contrólctentje opgericht. Waar het af geloopen seizoen uit den aord der zaak weinig stof levert voor vermeldenswaardige gebeurte nissen, kon het joorvcrslag niet uitgebreid zijn. Het financieel verslag van den penningmees ter gaf aan ceri ledenaantal van 776. De winst en verliesrekening over het afgeloopen joar gaf een nadeelig salclo nan van 367.50, terwijl de begrooting voor het volgend joar een eind cijfer vertoonde von 4254.75. Per 31 Augus; ïus 1923 was het kassaldo 143.02, zoodat de' 25 October o. s. en volgende dagen. overwegende dat geen offers van do lands dienaren bchooren te' worden gevraagd, alvo rens overtuigd is komen vast te staan, dat don door de gehcclc gemeenschap de losten van den huidigen toestand gediegen worden; overwegende dat den onderofficieren een plaats onder de overige landsdienaren behoort t© worden toegekend welke overeenkomt mét do waarde van hun ambt in aanmerking nemende dat de onderofficie ren reeds 5 per 1 Juli 1^22 en de pensioen premie ad 8M per 1 Januari 1923, die een deel van hun inkomen vormden, hebben geof ferd constateert dot de huidige levensstandaard geen verlaging van inkomsten toelaat zonder betrokkenen, in zonderheid de onderofficieren, in hunne levensbelangen ernstig to schaden wijzende op de dringende noodzakelijkheid dat geen maatregelen zullen worden genomen zonder voorafgaand overleg dringt er bij de regeering op aan dot, indien tot salarisver mindering moet worden overgegaan le. bij deze eventueel toe te passen vermin dering met de reeds toegepaste korting van 5 op den bijelog van het militaire personeel worde rekening gehouden 2c. dat het militaire personeel medezeggen schap worde verleend in de Centrale Commis- sio van Georganiseerd Overleg in Ambtena renzaken". Postcheque en Girodienst Naar wij vernemen, heeft de Middenstands Credietbank, alhier, het initiatief genomen tot het treffen van maatregelen, in het belang van rekening-houders,' aangesloten, bij den postche que en girodienst. Schouw. De najaarsschouw over wegen, slooten en waterleidingen zal plaats hebben op Donderdag 1 or r-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2