MAF LEOPOLD "•jy AMERSFOORTSCH DAGBLAD „DE eemlander" TWEEDE BLAD. BINNENLAND, 't LAANTJE 3 FEUILLETON. ZELFBEDROG. DE KONINGIN-MOEDER TE HEERLEN. Een bezoek aan het groote ziekenhuis der mijnstreek. Dinsdagmiddag bracht de Koningin-Moeder begeleid door jhr. A. van Tels, .Kamerheer, en Freule van de Poll, Hofdame, per auto een bezoek aan het St. Josephs-zie^èt^huis te Heer len, her groote ziekenhuis derMijnstreek. Aon den met bloemen en planten versierden ingang werd H. M. ontvangen door den voor zitter van het College van Regenten, den heer \V. Schweitzer, directeur der Steenkolenmijn „Laura Vereeniging", en den geneeshee]r- directeur, dr. L. Crobach. Na de verwelkoming boden de oudste doch- terLjcs van voorzitter en geneesheer-directeur H. M. een tuil van witte rozen. aan. Hierna begaf het hooge gezelschap zich naar de Regentenkamer, waar de aanwezige leden van het College van Regenten,Mgr. dr. Poqls, Mgr. Driesen, deburgemeester vólt Heerlen, mr. Waszink, de Rector, de Moeder-Overste, de aan het ziekenhuis verbonden doktoren en hunne echtgenooten aan H. M., werden voor gesteld. Onmiddellijk daarna ving een rondgangonn door alle ziekenzalen, de kapel, Röntgeninrich- ting, het Zanderinstituut r het lpborotopum, enz. waarbij H. M. begeleid werddoor den geneesheer-directeur. H. M. stelde tot in bijzonderheden belang ir» den bouw, de inrichting en de verpleging. Zij gaf bij voortduring blijk dit onaenverp te be- heerschen. Vooral den nieuwbouw met zijn mo derne kinder- en zuigeljngenafdeeling pchonk zij hare volle aandpeht. De rondwandeling duurde meer dan twee uren. Bij het afscheid verklaarde H. M. zich bij herhaling zeer voldaan over haar bezoek. Op het voorplein vun het ziekenhuis hadden dc Zusters, de leerling-verpleegsters en het overige personeel zich opgesteld. Hartelijk toe gejuicht door allen vertrok de hoogo.gast met gevolg weder naar Valkenburg. (Hbld.) DIPLOMATIEKE VERTEGENWOORDIGING. Onze gezant in Brazilië. Naar wij vernemen zal de Nederlandsche^ ge- zont ip Brazilië, mr. T. B. I?Ieijte, die thans, met verlof te 's Gravcnhage vertoeft, den 27cn de zer naar zijn post te Rip-de-Joneiro terugkce- rcru DE REGEERINGSPLANNEN. Een adres van het Algemeen Ned. Vakverbond. Namens het Algemeen Nederlandsch Vakver bond is het volgende adres aan de Tweede Kamer gericht Met buitengewone verbazing en ontstemming namen zij (dc 79,428 meerderjarige Nederlan ders, die dit petionnement hebben onderteekend, dat onderbroken is om niet in verwarring te raken met het petionnement van S. D. A. P.' en N. V. V.) kennis van de pionnen der regee ring. De regeeriiïg wil op 1 Januari as. de Vloot wet in werking doen treden. Tegelijkertijd ver nemen zij, dot er een tekort in de Staatsfinan ciën is van ongeveer 120 millioen gulden. Als de plannen der Vlootwet worden verwezenlijkt, vermeerdert dit tekort. Nu zal er blijkbaar bezuinigd worden op het onderwijs, de volksgezondheid, de sociale wet geving, werkloosheidsvoorziening, enz. enz. Maar ook op het loon van het overheidsperso neel en spoorwegpersoneel. Omdat hierdoor het volksbestaan wordt ge troffen op zoo ernstige wijze, daardoor tevens het sociale werk vai^ jaren in gevaar wordt ge bracht, dringen ondergeteekenden er met den meesten nadruk bij Uwe Kamer op aan, deze plannen der regeering niet goed te keuren. DE VLOOTWET. Groote drukte op het Binnenhof. Men meldt ons uit den Haag In verband met de Kamerzitting, waarin een aanvang werd gemaakt met de Interpellotie- Tfpelstra, heerschte gistermiddag een buiten gewone drukte op het BinneïiKof. Reeds lang voor de opening van de zitting had ?ich een lange file van gegadigden voor de publieke tribune opgesteld, waarvan natuur lijk het grootste gedeelte moest worden teleur gesteld. Qok de gereserveerde tribune was ge vuld met i)elangsté]lendci\ terwijl ook vanuit de loges de beraadslagingen door een aarital personen' wéVdën gevolgd. In één "der lojjes woonden o.a. de Indische prinsen met hun tal rijk gevolg. het] "begin der vergadering bij. Op het Binnenhof, trok vooral do aankomst der verschillende Kamerleden veel belangstel ling en door verschillende persfotografen toer den opnamen gemaakt. Do heer Troelstro werd bij aankomst van alle zijden begroet. Ook gedurende de zitting bleven ecnige hon denden personen op het Binnenhof verzameiy. Demonstratie van revolutionairen. De landelijke meeting en demonstratie, wclké gistermiddag als agitatie tegen de Vlootwet in de Residentie waren georganiseerd' door het Agitaticrcomité, bestaande uit het N. A. S., de Comm. Partij en de Federatie van Sociaal- Anarchisten, werden door ongeveer 2000 per sonen bezocht, van wie een duizend waren mee gekomen met een extra-trein van Amsterdam. Ook waren eenige honderdtallen per rijwiel ge komen. Tal van organisaties uit Delft, Dor- diecht, .Gouda, Leiden, Utrecht, Schiedam en. andere plaatsen. Om I uur 's middags ving in het Volksge bouw aan de Prinsegracht de meeting aan, die onder leiding stond van den Ten secretaris van het N. A. S., den heer Th. J. Dissel. Als spre kers voerden het woord de heeren De Boer, Amsterdam (Fed. van Soc. Anarch.), Kitsz (N. A. S.) uit Amsterdam en L. de Visser (Comm. Partij). Het werd de schuld van de arbeidersklasse genoemd, dat vandaag de bourgeoisie in Den Hoog de zegevlag kon Kijschen om hare moord plannen door te zetten. De vlootwet werd ge schetst als de opmarsch van het kapitalisme, die met zich medebrengt de slavernij der ar beidersklasse. Er werd op gewezen, dat de meeste aanwe zigen op deze vergadering Amsterdqmmers wa ren, wat een schande werd genoemd voor de Heaagschb arbeiders. De vergadering nam een motie aan, waarin krachtig wordt geprotesteerd tegen de behande ling van het vloptwotyontwerp, ondanks het feit, dat zeer groote' doelen van het Nederlandsche volk daartegen ernstig in verzet zijn gekomen, en in welke motie wordt geëischt: le. onmiddellijke intrekking van het ont werp-vlootwet; 2e. annuleerjng yan alle begrootingsposten, welke voor militaire doeleinden zijn voorgesteld; 3. .afschaffing van leger en vloot 4. onmiddellijke opzegging van alle interna tionale overeenkomsten, voor zoover deze vor Nederland oorlogsgevaar inhouden 5. onmiddellijke invrijheidstelling van alle politieke gevangenen, waarbij inbegrepen zijn dc dienstweigeraars, zoowel in Indie els in Ne derland 6. intrekking van alle voorstellen, welke ver slechtering inhouden voor de pe.rsoneelen der openbare diensten en overige groepen van de hoofd- en handarbeiders; 7. het vote^ren yan afdoende bedrogen, be- noodigd ter /werkloosheidsverzorging, waarbij verschaffing/van productief werk tegen de gel dende loonon, in overleg met de betrokken vak organisaties der arbeiders vast te stellen, op ,dcn voorgrond dient te staan; 8. afdoende verzorging der ouden van dogen; 9. het/nemen van alle verdere maatregelen, welke noodig zijn pm de sociale nooden van die dealen van het Nederlandsche volk te leni gen, die tot de hoofd- en handarbeiders be- ho.oren. In de motie wordt ten slotte besloten alle doeltreffende middelen toe te passen ter door- vqèring dezer eischen, voor welk doel een ge meenschappelijk én daadwerkelijk optreden van alle daarvoor in aanmerking komende organi' saties van de hoofd- en handarbeiders dringend noodzakelijk wordt geacht. Optocht en domonstratie. Hierna stelde men zich op de Prinsegracht op, teneinde met ontplooide banieren een op tocht te houden langs Prinsengracht, Lijnbaan, ZAV. Binnensingel, Noordwal, Prinsessewal, Hoogewal, Mauritskade, Parkstraat, Voorhout,, Kneuterdijk, Plaats, Gevangenpoort, Kapels- bru£, Spui, Amsterd Veerkade, Stille Veerka de;' waar de stoet ontbonden werd. Aan de demonstratie namen 110 organisa ties deel, tezamen vertegenwoordigende 15,000 leden. De démonstratie heeft In volmaakte orde plaats gehad onder het zingen van de „Inter nationale" en anarchistische liederen. Uitroepen van kwalificaties aan het adres van den heer Colijn werden niet gespaard. Zoo hoorde men: „Wat moet onze leuze zijn? „Colijn, verdwijn." „Wie moet verbranden in de kokende olie? Colijn!„Piet Hein stal een zilvervloot, Colijn steelt je lui zilver om er een vloot van te bou wen!" en meer dergelijke fraaiheden. Op het Binnenhof stond tijdens de demon stratie een detachement bereden politie opge steld ondér commando van een hoofdinspecteur Snethlage. Het was niemand, ook niet gewone wandelaars, geoorloofd het Binnenhof te betre den, als gevolg van het verbod, een adres aan de Kamer te komen aanbieden. Toen de rtoét het Buitenhof gepasseerd was, werd dc toegang weder vrij. DE STOPZETTING VAN DEN POST CHEQUE- EN GIRODIENST. Dagvaarding van het Rijk. Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink had per deurwaariJersexploit aan den directeur van het postkantoor te Haarlem laten aanzeggen, dat hij II October een gedeelte van zijn giro-gel den opeischte. Gistermorgen had de aanbieding van de cheque plaats, die echter niet werd uitbetaald. Mr. Bakhuizen van dén Brink zo] nu het Rijk dagvaarden. Vragen van Mr. Rink. De volgende vragen zijn gesteld door het Eerste Kamerlid, den heer Rink, aan den Minis ter van Waterstaat, in zake den postcheque- en girodienst. 1. Zou de heer Minister toillen mededeelen aan welke Bepaling, naa1 zyn meerving, de be voegdheid ontleend wordt om den postohèque- en girodienst voor onbepaalden tijd te sluiten 2. Erkent de heer Minister, dat de Staat schuldenaar is van het tegoed der" -rekening houders Zoo ja, aoht Zijn Excellentie het behoorlijk, dat deze in gebreke zijnde schuldenaar tot zijn schuldeischers spreekt in termen en hun een zijdig voorwaarden stelt voor het afbetalen van zijn schuld, als vervat in de Inlichtingen, welke de postcheque- en girodienst voor de rekening houders het licht heeft doen zien 3. Beschouwt de heer Minister deze .sluiting van,den dienst als het „zeer spoedig einde" van den „ongewenschten" toestand in dezen Zoo neen, wat gaf dan grond voor het op wekken .van .deze verwachting en wélke, toen niet voorzienbare, omstandigheden hebben aan die verwachting den bodem ingeslagen? 4. Zou de heer Minister thans niet het „scherp omlijnd beeld" vun het toekomstig her stel willen geven, dat Zijn Excellence op 26 September j.l., in antwoord op een vraag van den ,heer Van Braambeek, verklaarde „eerst daags" in staat te zullen z\jn te verstrekken 5. 'Wil de heer Minister niet van de inge treden stagnatie gebruik maken, om tot den ge- decentraliseerden dienst van vroeger terug te keeren Althans, om naar de wervschelijkheid daarvan een geheel onbevooroordeeld onder zoek te doen instellen door personen, die aan de ernstige belang'en in dezen van 't publiek de hun toekomende waarde hechten AMBTENAARSSALARISSEN. ons aldus de commissie ten goede, indien wij ons afvragen, sedert wanneer plechtig af gelegde beloften moreel, hem die ze aflegde, niet meer binden. De belofte aan de op 1 Juli 1922 in dienst zijnde ambtenaren gedaan, werd zeer positief namens de Regecring door den tocnmaligen minister van Financiën afgelegd en door de Koningin van haar handteekening voor zien. De Commissie acht het wel zeer bedenkelijk voor de mentaliteit der ambtenaren, indien zij de overtuiging in zich moeten omdragen, dat zij geen absoluut vertrouwen kunnen hebben in de beloften der Regeering. Indien van de zijde der regeering wordt ge- wezer op de gevolgen, welke een eenzijdige aantasting van de verplichtingen tegenover de schuldeischers van den Staat voor het Steats- crcdiet ten gevolge zou hebben, dan moge de commissie vragen, of door de regeering wel is overwogen, welke moreele gevolgen de in trekking van de door de regeering plechtig ge dane beloften zou opleveren. Indien de regeering der commhssic de over tuiging had willen bijbrengen, dat inderdaad alle middelen, welke kunnen worden aange wend tot dekking van het tekort, zijn uitgeput, dan zou de commissie het op prijs gesteld hebben, indien haar een financieel exposé was gegeven betreffende den financieelen toestand van ons 'and. Indien dit bewijs was geleverd, dan zou daarmede tevens zijn aangetoond, dat inderdaad, gelijk de commissie reeds betoogde, do ambtenaren-salarissen in den geda'chten- gang der regeering den sluitpost der begroo ting vormen. De commissie besluit aldus„Het zal u na het bovenstaande niet verwonderen, dal onzo commissie, welke zich derhalve op het standpunt blijft stellen, dat een eenzijdige aantasting der salarissen niet mogelijk is, afwijzend meent te moeten adviseeren ten opzichte van het haar toegezonden ontwerp besluit, strekkende tot een algemeene salaris- senvcrlaging van 10 percent. REGEERINGS-VERTEGENWOORDIGING BIJ CREMATIE. Vragen van den heer Scheurer. Door den heer Scheurer zijn aan den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld I. Is het bericht juist, dat de regeering zich heeft doen vertegenwoordigen bij de ver branding van het stoffebjk overschot van wijlen mr. A. J. Cnoop Koopmans? II. Deelt de minister niet het gevoelen zijner ambtgenooten van binnenlar.dsche zaken en van justitie, dat de lijkverbranding door de wet is uilgesloten III. Is de minister indien het bericht on der 1 bedoeld juist is niet van oordeel, dat dc vertegenwoordiging der regeering bij een on wettige handeling af te keuren valt CONFERENTIE INZAKE DOUANE FORMALITEITEN. De Nederlandsche vertegenwoordiging. De regeering heeft benoemd voor de con ferentie inzake douaneformaliteiten, die 15 October 1923 door den Volkenbond is bijeen geroepen, tot vertegenwoordiger, den heer W. Guerin, administrateur aan het Departement van Financiën en tot plaatsvervangend ver tegenwoordiger den heer J. de Jong, referen daris van het Departement ven Arbeid, Handel en Nijverheid, AFWEZIGE KAMERLEDEN. Deze tentoonstelling zal trachten een aan schouwelijk beeld te geven van de Nederland sche "jonge dame in 't algemeen en „het Haag- sche meisje" in 't bijzonder. De tentoonstelling zal een aantal afdcelingen omvatten, waarin de verhouding van „het Haag- sche meisje" geschetst wordt ten aanzien van de kunst, de letterkunde, de sport, dc sier- en gebruikskunst, de wetenschap, de ziekenverple ging en de danskunst. Een afdeelïng zal gewijd worden aan „het huis en het huiselijk leven", waarin o.m. een aantal boudoir-inrichtingen zul len worden getoond, moderne, maar ook uit de jaren 1830, 1849, I860, 1870, enz. Een aan tal middagen en avonden zullen worden georga niseerd, waarop het Haagsche jonge meisje (men denkt over een leeftijdsbepaling van 1525 jaar) van haar kennen en kunnen op velerlei gebied zal Ikunnen getuigen. De tentoonstelling zal, indien ten aanzien van de data overeenstemming kan worden verkre gen, in den huize Kleijkamp te Den Haag wor den gehouden. Het voorloopig bestuur bestaat uit de dames D. JacobsZoethoutfreule Jacqueline Rcijne- ke van Stuwe, hoofdredactrice van „De Hol- landsche Lelie"*Nelly CanterVan der Laan, ged. ziekenverpleegstermevr. M. Treub en mej. C. van Someren Brands. De functie van secretaris-penningmeester wordt voorloopig vervuld door den hoer Ber nard Canter te 's Gravenhqge. PROPAGANDA VOOR IIET VISCH- VERBRUIK. Een tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt. Van 22 November tot 5 (December a.s. zal te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt een Tentoonstelling voor Volksvoeding worden ge houden, bij welke gelegenheid het Nederland sche Zeevisscherijbedrijf op uitgebreide schaal de propaganda vóór het vischverbruik zal voe ren, daarbij gesteund door buiten het bedrijf staande- personen, die het groote volksbelang van deze zaak jnzien- Door demonstratie, bak- en braadproevcn, filmvertooningen, schriftelijke en mondelinge voorlichting, kostolooze aanbieding van versche zeevisch, baring en haringproducten, zal de be langstelling van de bezoekers der tentoonstel ling voor de beteekenis vart zeevisch als volks- voedsel bij uitnemendheid worden gewekt. Een comité voor Vischpropaganda heeft hierin de leiding; het bestaat uit prof. dr. E. C. van Leersurn, directeur van het Instituut voor Volksvoeding; mej. A. Wolff, directrice der Tweede Openbare Huishoudschool te Amster dam; J. M. Bottemanne, hoofdinspecteur der vïsschcrijen; dr. A. van der "Laan, hoofd der gemeentelijke vleesch- en vischvoorziening te Amsterdam, zoomede dc heeren L J. van Gel deren, W. Richter Uitdenbogaardt, J. A. War- neke en C C. Roos, als vertegenwoordigers van de Reedersverecniging voor de Nederlandsche Haringvisscherij, die het geheéle visschersbe- drijf omvat te Vlaardingen, Schevftningen, Kat wijk, Maassluis en Noordwijk, de heeren M. de Vries en F. P. Vermeulen, voor de Vereeniging van Reeders van Visschersvaartuigen te IJmui- den en de heer T. van der Zwan 'Bzn., voor de Vereeniging „Handelsbelang" Schcvenin- gcn. JUBILEUMZEGELS. Dc zegels van 20 en 50 cent. De Juhïïeurozcgcls van 20 en 50 cent zullen nog deze vreek aan de kantoren der posterijen worden toegezonden. DE RAMP BIJ SAINT-SAUVEUR. Begrafenis Mej. Rocdcrsma. Gistermiddag beeft op de algemeene begraaf plaats te Haarlem de teraardebestelling plaats gehnd van het stoffelijk overschot von mej. F. K. M. Raadersma, een der slachtoffers van de ramp te Soint-Sauvcur. De baar was met tal van kransen bedekt, ojn. waren er kransen van de Nederlandsche Reisvereeniging, van het personeel der Nutsschool te Eindhoven, van het bestuur en de directie der Rotterdamsche Schooivca eeniging, van den ring Rotterdam van oud-kweekelingen cn van do leerlingen van haar klas. Van de Nederlandsche Reisvereeniging waren tegenwoordig de heeren J. G. P. Sabel en W. p. Bremer. Aan het graf hebben gesproken dr. K. B. Hyl- kema, de heer Sabel en de heer P. Hofman, di recteur van de Rotterdamsche Schoolvcreeni- ging. Een broer van de overledene dankte voor de groote belangstelling. 'Het eindadvies der Centrale Commissie. De Centrale Commissie voor georganiseerd oveileg in ambtenarenzaken, heeft een eind advies uitgebracht, waaraan de Tel. het na volgende ontleent Wat de juridische zijde betreft van de voor genomen intrekking van prtikel 40, deelt zij de meening der Regeering, dal haar bevoegdheid daartoe, formeel juridisch bezien, niet betwist baar is, wijl een Koninklijk Besluit door een ander Koninklijk Besluit kan worden vervangen. Eohter isde Commissie van oordeel, dot een maal toegekende salarissen, ook buiten art. 40 om, gewaarborgd zijn. De Commissie betwist, dat dc Regeering de bevoegdheid zou .bezitten om in die eenmaal toegekende salarissen een zijdig verandering te brengen. Indien de Regeering ook moraliter de intrek king ivon art. 40 gerechtigd acht, dan houde zij De heer Ter Hall heeft aon den voorzitter ven do Tweede Kamer bericht, dat hij zich op medisch advies gedurende eenigen tijd van allo werkzaamheden moet onthouden en dien tengevolge de vergaderingen voorloopig niet kan bijwonen. De heeren van Rijzewijk en Vliegen hebben bericht van verhindering gezonden wegens on gesteldheid. TENTOONSTELLING „HET HAAG SCHE MEISJE." In het begin van 1924. Een aantal vrouwen en mannen van aanzien tc 's Gravenhage hebben, op voorstel van den heer Bernard Center, het plan opgevat te 's Gra venhage in 't begin van 1924 een tentoonstel ling in te richten betreffende „Het Haagsche Meisje". naar het Noorsch van J0HAN B0JER door D. Logeman—van der Willigen. Maar toen herinnerde hij zich, dat de dok ter beloofd had morgen vroeg terug te komen en hij keert weer naar het yen ster en staart weer naar de rpode 'cn don kere wolkenbanken in het Noorden. Als Einar nii eens stierf en hem bleef vervolgen? Want dan zou hij hem eeuwig zien staan, zooals hij hem daar bij het ge rechtshof aanzag en met zijn stok in de sneeuw sloeg„Ik vyil graag doen wat mijn geweten mij voorschrijftZou hij niet nacht en dag die woorden hooren en eeuwig en altijd zoolang hij leefde, den jongen vo^r zich zien? Hij zou de wereld kunnen rondreizen om getuigen te verzame len en verklaringen om zijn getuigenis tegeii te spréken,'het zou toch niets helpen, de aanklacht van den doo.de zou hein, blijven vervolgen! Norby trekt, weer de lippen sa men. „Neen, de jongen moet blijven leven. Laat hij maar lióver bij dé jury tegen mij getuigen, dan hem eeuwig als getuige voor oogep te hebben Buiten is de wind toege nomen. Die huilt om hoeken en daken en boven onder de balken met hun ijsbaarden. In het Oosten wordt een grauwe lichtstreep boven de bergen aangestoken, maai' de maan spreidt nog haar zilveren laken over water en land uit. Plotseling vyeerkliuken 'ér paardpbellen in de allee van Norby. Het is de heer dos huizes zelf, die iu zijn pels met den kraag over de ooren naar den dokter rijdt. Einar moet blij.ven leven. ,Dc arme' hond, die niet binnen laad kunnen' komen, begint vroolijk te. blaffen als hij Norby in het oog krijgt cn rent ipet diepe sprongen in de sneeuw voor uit om hem in te halen. Maar het duurt nóg laiig eer er iemand op de hoeve opstaat. Alleen dé oudjes in het kleine huisje beginnen in hun slaap te hijgen. Dat doen zij een uur voordat zij wakker worden en dat worden zij, uit ouder gewoonte, altijd om vier uur. Het oude 'melkmeisje kan niet vergeten, dat zij naar den koestal moet /coals vijftig jaar ge leden en de werklui droomen, dat zij op moeten om naar het bosqh te gaan zoo als zoovele vroegere winterochtenden. De oudé gewoonte is nu een geregelde clroom geworden. Als deze goede oudjes eens op liet kerkhof liggen, droomen zij misschien wel tegen den morgenstond hetzelfde. DERDE BOEK. I. Den morgen na het verhoor stond Me vrouw Wangen reeds om ze$ uur op, daar zij geen meid had en dien dag moest was- schen. Maar toen zij goed en wel was aan gekleed moest zij weer gaan zitten. Zij voel de zich moe en op, omdat niet alleen de kinderen, maar ook Wangen haar dien Pacht verscheidene malen gewekt had. En zelfs toen hij éindelijk in slaap was, bleef ■hjj in zijn slaap liggen schreeuwen. Eindelijk stond zij op om naar beneden te gaan, maar bleef even met de lamp in de" hand staan en liet het licht op haar man vallen. Hij lag inééngedoken met het gezicht in het kussen. Nu droomde hij ook zeker weer iets naars. Zij sloop stil naar beneden om niemand wakker te maken. De ramen beneden waren dik bevroren cn .terwijl zij op haar knieën lag om het vuur aan te maken, moest zij gedurig ophouden om even op haar vingers te ademen. Even over achten ging zij naar 'boven om hem met een kop koffie op bed te ver rassen, maar op de trap hoorde zij hem al om haar roepen, hoewel hij toch begrijpen moest, dat hij dc kinderen wakker maakte. Toen zij binnen kwam, zeide zij. „Ben je nu mal. wil je ze nou absoluut wakker hebben?" Hij vloog plotseling overeind: „Hoor eens Karen, zonder twijfel was die Sörcn Kviknc omgekocht om te. getuigen." „Wat bedoel je?" zeide zij en bleef met het blad in ,de haucl staan. „I\an je mij misschien zeggen wat voor belang pen arme arbeider er anders bij heeft om een lengen te gaan getuigen die zoo gemakkelijk geloofd had kunnen wor den?" „Neen, neen..." Zij bleef nog staan en waagde het bijna niet hem de koffie aan te bieden. „Neen, Karen dc kwestie is, dat Norby hem omgekocht heeft. En die Herlufsen van Rud, die eens deed als of hij 'tmet mij eens was, die is er ook in betrokken. Dat had ik van te voren hunnen weten. En nu leen de hij er zijn arbeider voor om mij in de val te later\ loopen. Dat was heel goed be rekend. Dat maakte mij belachelijk en het wantrouwen grooter. Dat was zoo demo nisch als het maar zijn kon!" „Ben je er vvpl zeker van, Henrik?" „Zeker?" Hij werd nog driftiger. „Ze'w? Wel lieve hemelt" „tfa, want ik kan niet hegrijpen, dat de menschen zoo slecht kunnen zijn." „Neen, dat kan jij niet begrijpen al zie je het ook iederen dag. Ik begin te gelooven dat je liever denkt, dat ik het hen, die zoo slecht is." „Wil je koffie?" vroeg zij hem, terwijl zij hem het blad toereikte. Terwijl hij met het blad op het dek voor zich zat, trok Mevrouw Wangen cie gordij nen op en het witte sneeuwlicht van den helderen wintermorgen gleed de kamer in. Even later keerde zij zich naar hem toe: „Ik was van mongen zoo bang," zeide zij. „Bang?" hij slurpte zijn koffie op. „Ja er zat een man op de trap, toen ik de deur open deed. En ik had goede re den om bang te. zijn, want het was dc kleer maker." „Wat?" zeide hij onwillekeurig en liet, zijn koffie zakken. „Hij is zeker gek. Hij zit er nog en zeide, dat hij wachten wilde tot jij heneden kwam." „Kan je dien man dan niet wogkrijgen?** zeide hij heftig. „Netn hij zei dat hij bleef zitten tot jij kwam. Ik weet geen raad." Het was de oude kleermaker, die door het' failliett zijn spaarpenningen verloren had, waarmee Wangen hem zulke hooige rente beloofd had. Hij kwam bijna iederen dag en wilde Wangen spreken, maar Wangen was bang voor dien man, die dei; laalsten tijd zulke waanzinnige oogen had. En het was niet alleen die kleermaker, die hom voortdurend aan de treurige ge- vqlgcn van dat laiüiet herinnerde. Hij ont ving wanhopige brieven, waarin men hem slechts om het derde deel van het geld smeekte, dat men hem had toevertrouwd, en andere brieten, waarin men hem dreigde en vervloekte. De menschen kwamen voort durend aan zijn deur jammeren en dreigen - Lö* was niet om uit te houden. Al die menschen dachten maar steeds, dat hij en geen ander de schuld was van het ongeluR En dat was nog niet het ergste. Ook in Wangcn's binnenste zag hij sombere armen zich naar hem uitstrekken, zoodat hij zich haasten moest om aan iets anders te denken. „Hier," zeide hij, terwijl hij haar. het blad toestak. „Maar je hebt je koffie niet opgedronken," zeide zij verwonderd. I-lij ging weer liggen met de handen on der zijn hoofd. „Neen je ontneemt me den eetlust, Karpn." „Ik?" „Eerlijk gezegd, ja ik begrijp niet wat je er aan hebt mij over dien kleermaker te komen praten. Je zoudt hem liever moeten viagen maar naar Norby te gaan." En hij bleef liggen en met moeite ademhalen alsof er iets vrecsclijks pijnlijks in hem woelde. „Neem 'tmij niet kwalijk!" zuchtte zij, nam het blad op en ging heen. Sinds het verhoor, had Wangen in een koorts voortgeleefd. Zijn laktiek om zijn on schuld te bewijzen, door aan den dag te brengen, dat de beschuldiging van die val- sche handteekening maar de schakel was van een keten van samenzweringen tegen zijn zaak, was treurig afgeloopen. Die had het wantrouwen in hem slechts verhoogd. Maar daarom kwam het niet in hem op, dat hij dc zaak verkeerd had aangepakt. Integendeel zijn wantrouwen werd er nog erger door. Want het geloof aan die samen zwering dat was de macht immers, die hem in al zijn ongeluk door zijn failliet een goed 'geweten bezorgde. (Wordt vervolgt)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 5