AMERSFOORTSCH DAGBLAD UM oranmis ABONNEMENTSPRIJS ,DE EEMLANDER" PROS DER ADVERTENTIEN Z Inbegrip van tak EERSTE BLAD. BUITENLAND. NI MIDDENSTANDS CREOIETBANK „L' HIRONDELLE" EXPOSITIE 22e Jaargang No. 89 paandcn voor Amets» toort f 2.10. idem trance per post f 3.per wede (met prat» verrekertng ongelukken) f 0.17s, afzonderlijke nummers 1 0.05. DIRECTEUR-UITGEVER: J. VALKHOFF. BUREAU: ARNHEMSCHE POORTWAL 2A. POSTREKENING N*. 47910. TEL. INT. 513. Zaterdag 13 October 1923 bewijsnummer, elke regel meer f 0.25, dienstaanbie* dingen en UeldadigheidvadTeitenticn Toor de helft der prijs. Voor handel en bedrijf bestaan zeer. voordeclige bepalingen voor het adverteeren. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op; aanvraag toegezonden. DUITSCHLAND. DE MACHTIGINGSWET. In afwachting van het lot der wet. D.d. gisteren wordt uit Berlijn aan de Maas bode gemeld De aandacht van geheel Duitschland is op het oogenblik gevestigd op het waarschijnlijke ver- Joop van de rijksdag-zitting van morgen. De groote coalitie spant alle krachten in om de verafwonende leden naar Berlijn te doen kernen. De gezanten te Wecnen en te Riga, die resp. tot het centrum en tot de socialisten bc- hooren, werden zelfs telegrafisch opgeroepen. Wanneer de linkervleugel van de socialisten en de rechtergroep van de volkspartij geen on verwachte verrassingen bezorgen, zal het ver- eischte aantal van 506 leden morgen bij de stemming wel aanwezig zijn. Is dat het geval, dan loopt de stemming zelf geen gevaar. Inmiddels heeft de regeering nog eens doen weten, dat, zoo zij morgen de vereischte vol machten niet bekomt, zij den rijksdag zal ont binden. Vooruitloopend op deze extra-bcvoegaheden en steunende op art. 48 van de grondwet, heeft de regeering gisteren al eenige belangrijke be sluiten genomen, welke o. a. diep in belasting aangelegenheden ingrijpen. In hoofdzaak komen zij hierop neeralle op I September verschul digde en nog niet betaalde belastingen moeten voortaan geïnd worden, rekening houdende met de geldontwaarding. Groote deelen van de ge- inde belastingen worden, voorzoover er geen strafbare handelingen bij betrokken zijn, omlaag gebracht. Kleinere bedragen worden eenvoudig kwijtgescholden Bij een tweede besluit kreeg de minister van financiën uitgebreide bevoegdheden posten op de begreoting te schrappen. Wanneer deze ambtenaar zich in den vervolge tegen een nieu wen post verzet, zal deze niet op het budget mogen voorkomen, tenzij de betrokken minister door het geheele kabinet gesteund wordt. De „Deutsche Tagcsztg." vracgt zich in ver band met een en ander af, of deze besluiten wel rechtskracht bezitten en met narr.e, of men niet al te lichtvaardig met art. 48 rondgesprongen heeft. Mocht morgen de rijksdag ontbonden .worden, dan zal de regeering haar taak, gesteund door dat artikel, kunnen voortzetten en komt het er voo haar dus weinig op aan, of zij de verlangde bevoegdheden krijgt of niet. Echter zal het haar uiterst aangenaam zijn, zoo de doornige kwestie van de wet op den arbeidsduur door den rijks dag in stede van door haar op dictatorische wijze opgelost kon worden. Het bij elkaar trommelen der afgevaardigden. B e r 1 ij n12 Oct. (V. D.) In parlementaire kringen te Berlijn wordt de toestand kalmer be oordeeld dan gisteren; men hoopt, dot het ge lukken zal Zaterdag het voor de eindstemming noodige aantal van 5C6 leden te verkrijgen; Donderdag ontbraken cr omtrent 90 afgevaar digden. Hoeveel moeite de coalitie-partijen zich geven om de wet te doen aannemen, blijkt uit het feit dat zelfs de gezant Pfeiffer uit Wecnen, die centrum-afgevaardigde is, en de soc.-dem. Kos ter uit Riga door de fracties dringend verzocht zijn voor de eindstemming te Berlijn te komen. VERKLARING VAN RIJKSKANSELIER STRESEMANN. Rijkskanselier Stresemann verklaarde aan den vertegenwoordiger van de Daily Express te Ber lijn, dat de economische toekomst van Duitsch land afhing van meerderen arbeid, beambten- vermindering en de mogelijkheid voor de Duit- sche regeering om te beschikken over een on verdeeld economisch gebied met inbegrip van Rijn en Roer. DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. De kwestie der werkhervatting. Naar Reuter verneemt, is het bericht uit Ber lijn, dat de Engelsche regccring de Duitsche rijksregeering heelt meegedeeld, dat zij bereid is een bijzondere overeenkomst met Duitschland aan te gaan nopens de hervatting van het werk in het Rijnland, onjuist. In het door Engelsche troepen bezette gebied is, voor zoover bekend, geen staking van het werk geweest. Berlijn, 12 Oct. (W. B.) Naar aanleiding van het bericht in de Daily News, dat de En gelsche regeering een afzonderlijke actie'over weegt en bereid is de Duitsche regeering bij de verwachte onderhandelingen mcreel te steunen, hetgeen de Engelsche gezant te Berlijn aan het ministerie van buitenlandsche zaken zou hebben meegedeeld, vernemen de bladen, dat te officiee ier plaatse te Berlijn van een dergelijk voor nemen der Engelsche regeering niets bekend is. P a r ij s, T 2 Oct. (N. T. A. Draadloos). De intergeallieerde controle-commissie voor de fabrieken en mijnen ontvangt, gelijk geme'd. Voor Amersfoort en Omstreken. Langegracht 4 - Telefoon 304 AMERSFOORT. IflluuLiiwitinuu uiituJlL voor rekeninghouders uaar een ieder en naar <*!Ie plaatsen in Nederland. Vraast inlichtingen en vraagt giroboekje. dagelijks voorstellen inzake de hervatting van de herstellevingen in natura. Gisteren werden dergelijke stappen onderno men door de directies van zes mijnen. De di recties van twee mijnen, die aan de „Deutsch- Luxemburgsche" tocbehooren, stelden zelfs voor, dat haar eigen werklieden zouden zorg dragen voor het vervoer naar Frankrijk van de hoeveelheden steenkool, die bij de mijn in be slag zijn genomen. Zij drongen er ook op aan, dat het beheer van het cokesbedrijf haar weer in handen zou worden gegeven, teneinde de productie te verhoogeru De directie van de mijn „Matthias Stinnes" verzocht den Franschen autoriteiten dringend, dat aan ervaren werkkrachten van die mijn verlof zou worden gegeven naar de Stinnes- haven aan het Rijn-Hernekanaal te gaan, om aldaar de electrische kranen te repareeren, die bij het begin der bezetting moedwillig bescha digd waren. Een artikel van de Zcit. Berlijn, 12 Oct (W. B.) In verband met Poincaré's weigering om met de Duitsche re geering in contact te treden over de regeling van de werkhervatting in het Rijnland en het Roergebied, zegt de Zeit (het orgaan van de volkspartij) in een hoofdartikel Het is noodig, dat men zich te Parijs van de draagkracht der financiën van het rijk en van de Roer-industrie een juiste voorstelling vormt. De Duitsche regeering acht het terecht haar eersten plicht de rijksfinanciën uit den toestand van haar tegenwoordige ontredding te brengen. Wil zij dit echter ernstig doen, dan is zij in het geheel niet in staat betalingen voor de schade vergoeding te doen en de Roer-industrie is geenszins in het bezit van buitenlandsche be taalmiddelen die zij in den vorm van credicten ter beschikking van de regeering zou kunnen stellen. DE ECONOMISCHE CRISIS. De houding der boeren. B e r 1 ij n, 12 Oct. (W. B.) Nu de boeren niet meer voor popieren marken verkoopen willen, waardoor de stadsbevolking gebrek be gint te krijgen, hebben verschillende gemeente besturen zich tot het stikstofsyndicoot gewend om hun stikstofmest te verkoopen als ruilmid del voor levensmiddelen. Het syndicaat heeft burgemeester Boess, die voorzitter is van het congres der Duitsche steden, meegedeeld, dat het hiertoe bereid is. Hocge levensmiddclenprijzen. B e r 1 ij n, 12 Oct. (W. B.) Naar de avond- bieden mededeelen, heeft het tot staan komen der dollcrhausso nog niet op de Berlijnsche levensmiddelenmarkt doorgewerkt. Vele prij zen zijn \yeer gestegen. De stemming der con sumenten is zeer opgewonden. Het bonvrij brood kost morgen 340 milliocn mark- Naar het Acht Uhr Abendblatt meldt, zal morgen waarschijnlijk een verordening worden uitgevaardigd, dat ook in den kleinhandel de prijzen in gouden marken mogen berekend worden Duurterellctjcs. Hoechst, 12 Oct. (WJ3.) Vanochtend heb ben de werkloozen betoogd voor het stadhuis en een voorschot van 10 milliard mark geëischt. 'Het kwam tot een'botsing met de politie, waar bij een arbeider gedood is. Keulen, 12 Oct. (W.B.) Vanochtend had den in verscheidene straten weer samenscholin gen plaats, die de politie uiteen moest jagen. Een broodkar werd geplunderd. Vijf menschen zijn opgepakt. Vanmiddag liep de menigte te hoop voor de beurs en het volkshuis en moest door de bereden politie uiteengedreven wor den. Om half zeven betoogde een menigte ar beiders voor de kantoren van verschillende fa brieken. Bij het uiteenjagen dezer menigte moest de politie van de vuurwapens gebruik maken, waarbij een jongen drie schoten in de dij kreeg. Ook te Kalk liep de menigte weer te hoop in de hoofdstraten. In de Sevcrinstrassc wierp de menigte vanavond tusschen zessen en zevenen de politie met steer.en en glasscher ven en uit de ramen zelfs met gloe ende kolen. De politie trol; sabel en revolver. Vier politie agenten werden door steenworpen licht ge- wnd. Dusscldorp, 12 Oct. (B. T. A.) Te Sclin- zijn ernstige duurterelletjes gaande. Tot dus ver zijn er II dooden, o. w. een commissaris en enkele politieagenten en 35 gewonden. Verscheidene winkels zijn geplunderd. De Engelsche bezettingstroepen zijn nog niet tusschcnbeide gekomen. De werkloozen van Graf rath zijn naar Solingen op weg om hun kameraden te helpen. Te Höchst, waar 2000 werkloozen het stad huis belegerden, heeft de politie van haar wa pens gebruik moeten maken. Er is een doode en 10 gewonden. Ook te Keulen zijn opnieuw eenige winkels geplunderd- De menigte steen:gde de politie, toen deze tusschcnbeide kwam. Ook te Hamborn en in de buurt ven Essen moeten relletjes zijn voorgekomen. Te Dusseldorp is de toestand nog ongewij zigd. In het stadhuis zijn besprekingen gehou den tusschen het gemeentebestuur, vertegen woordigers van de nijverheid en werkloozen, om maatregelen te overwegen teneinde aan de eischen der werkloozen tegemoet te komen. Dusseldorp, 12 Oct. (B. T. A.) Vijfdui zend werkloozen belegerden gisteren het stad huis en eischten voor iederen werklooze een on middellijke steun verleening van 50 milliard mark. Generaal Simon zond op verzoek van den buigemeester Franschc troèpen, die het stad huis bezetten. Deze bezetting geschiedde zonder incidenten, terwijl de werkloozen uiteengingen. In de mijnen keert de normale toestand al lengs terug. In het geheele bekken neemt de productie voortdurend toe. HET NIEUWE SAKSISCHE MINISTERIE. Een verklaring van Zcigner. Uit Berlijn wordt d.d. gisteren aan de N. R. C. gemeld De Saksische landdag is hedenochtend bij eengekomen om kennis je nemen van de ver klaring, die minister-president Zeigner uit naam van het nieuwe sociaal-democratisch- communistische kabinet zou afleggen. Het huis en de tribunes waren overvol. Een sterke poli ticmacht zorgde voor de orde Bij het begin van de zitting deelde de com-, munist Siewert mede, dat volgens betrouwbare te Dresden ontvangen berichten op II Octo ber 1000 mail van de organisatie \Vehrwolf en Stahlhelm bij het lilde regiment van de rijks- weer zijn ingelijfd- Een tweede duizendtal zou dezer dagen eveneens worden ingelijfd en dan naar Aue en Dresden worden gezonden. De communisten verzoeken de regeering bij de rijksregeering krachtig te protesteeren tegen deze uittarting van do arbeiders en hopen dat de Saksische politie deze benden onschadelijk zal maken door ze in hechtenis te nemen. (Luid gelach rechts.) Generaal Muller, de comman dant van de rijkswecr, laat echter de leiders van de proletarische verdedigingsorganisaties in hechtenis nemen. De communisten hopen, dat het Saksische proletariaat thans eensge zind deze verdedigingsorganisaties zal helpen versterken. (Geweldig tumult.) De voorzitter hamert onafgebroken en maakt er den spreker op opmerkzaam, dat dit alles niets met de ogenda van doen heeft. Zoodra de rust hersteld is, verschijnt dr. Zeigner op het spreekgestoelte. Hij zegt dat de' nieuwe regeering de republiek en het proleta riaat wil beschermen. Von Kahr en graaf Westarp prediken den oorlog tegen het marxis me en trekken ten strijde tegen het 'socialis me, het proletariaat en alle republikeinsche deelen der bevolking. De Beiersche staatscom- missoris en de Duitsch-nationale leiders tref fen militaire en economische voorbereidingen voor hun actie. De industrie, de bankiers en de boeren zijn tot den aanval overgegaan. Dui zenden arbeiders staan op straat Men wil hen door den honger dwingen zich te onderwerpen. De groote industrie van het Roer-gebied schrijf den tien-urigen werkdag voor en onder handelt met de Fransche bezettingsautoriteiten, omdat zij met de hulp der bajonetten tegen de Duitsche arbeiderswil optreden. De groote hoop des volks moet de verantwoordelijkheid diagen voor de vreeselijke rampen, die door de politiek dezer heeren zijn uitgelokt. De Saksische regeering zal zich echter steeds als de regeoring van de arbeidende bevolking be schouwen. Zij zal de grootste aandacht aan het lot der armen wijden en waken voor de pro letariërs, die zonder bescherming van den staat ten gronde dreigen te gaan. Van het rijk zal de Saksische regeering de noodige finan- I6|i8 Langestraat. Amerstoert. MANTELS JAPÓNNEN HOEDEN MANTEL COSTUMES cieele en economische maatregelen eischen, die voor het herstel \an de mark noodig zijn. Zij zal tot dit doel de verpanding van de goud- waarden, da controle van de productie, het be houd van don acht-urigen werkdag en het in beslag nemen van de buitenlandsche betaal middelen verlangen. Zij zal voorts eischen, dat de rechten van do arbeiders, de bedrijfsraden en de akverecnigingen worden beschermd. In Saksen zelf zal zij beletten, dat de bedrijven worden gesloten, zoolang zulks niet beslist noodzakelijk is. Zij wil trachten de gesloten fabrieken weer den noodigen arbeid te bezor gen. Zij zal er bij de rijksregeering op aandrin gen de ondersteuning van de werkloozen, de oorlogsinvalicden en de kleine renteniers in verhouding tot de depreciatie te verhoogen. Zij wil voor de voedselvoorziening het noodige graan en de noodige aardappelen uit andere bondsstaten invoeren. Zeer bezorgd mnakt zij zich voor den aanstaanden winter. De eenheid des rijks wordt ernstig bedreigd, door de om- mecdoogcnde geldpolitiek van de kapitalisti sche kringen en het brutale optreden ven de fascistische organisaties in Beieren en in het bezette gebied wint de separatistische bewe ging veld. Monarchisten en industrieelen ver eenigen zich met de vijanden van het land ten einde hun belangen te beschermen. Saksen echter zal getrouw aan het rijk blijven en tot het uiterste voor de eenheid van Duitschland strijden. Do Saksische regeering rekent op de tucht van het geheele volk en hoopt aldus alle vijanden des volks te kunnen overwinnen en Saksen betere tijden tegemoet te kunnen voe ren. (Luid applaus bij de linkerzijde.) De Duitsch-nationale afgevaardigde Hofmonn dient een motie van wantrouwen tegen het nieuwe kabinet in. Over deze motie zal Dins dag n.s. na ailoop van de bespreking van de regeeringsxerkloring worden gestemd. Een z.g. Thüringsch-Beiersch incident Aen de Bciersch-Thüringsche grens heeft bij Kirschberg aan de Saaie een incident plaats gehad, dat, naar het Berliner Tagcblatt bij het verhaal er van blijkens de Tel. opmerkt, ge voegelijk het voorwendsel had kunnen worden, waarnaar de Beiersche recnts-radicale benden zoeken om een revolutionnaire beweging te be ginnen. Dinsdag waren te Hirschberg dat nog in Thüringen ligt door de staatspolitie huiszoekingen verricht bij personen, behooren- de tot de in Thüringen verboden nationaal-so- cialistische arbeiderspartij. Bij het verhoor ver klaarde een dier lieden, op bevel van zijn leiders desnoods gewepend tegen de Thüringsche re geering te willen optreden. Een ander lid der paitij liet zich in denzclfden geest uit. Beiden werden gearresteerd. Woensdog nu ging: op Thüringsch gebied het x-rucht, dat een aantal nationaol-sociolisten uit Hof in Beieren onderweg was naar Hirschberg, om hun gearresteerde vrienden te wreken. Te gen 6 uur 's middags arriveerden drie auto's met Beiersche nationaol-socialisten in een gehucht vlak bij Hirschberg, terwijl een „hoofdamcht" volgde. Door zes man werd het zuidelijk uit einde van de Saalebrug bij de stad bezet. De Beiersche heeren hadden acht zware mitrailleurs en een mijnwerper meegebracht Een inmiddels uit Gera ontboden afdeeling der Thüringsche staatspolitie, ter sterkte van 24 man, vatte op een vijftigtal meters van de brug af post, om eventueel doordringen op Thüringsch grond gebied te verhinderen. Daar ernstige verwikke lingen te vreezen waren, werd ook de gemeen tepolitie van Hirschberg gealarmeerd. Deze be hoefde echter niet op te treden. Gedurende den nacht werden van Beiersche zijde lichtkogels afgeschoten. De Thüringsche staatspolitie stelde bij het aanbreken van den dag vast, dat de nationaal-socialisten door Beiersche Schutzpolizei waren afgelost. Deze laatste hield nu de grens bezet. Er werden door beide partijen onderhandelingen geopend, waar bij de Beieren nieuwe instructies uit Hof lieten komen. Intusschen waren de nationaal-socialis ten eenige kilometers teruggetrokken. Daarop werd een afspraak getroffen, ingevolge welke beide groepen tegenstanders de grensstreek ver lieten. Op het oogenblik heerscht echter onder de arbeiders te Hirschberg groote onrust en za hebben op een protestvergadering de onmiddel lijke verwijdering geëischt van alle Thüringsche Hitlermenschen uit de bedrijven. Berlijn, 12 Oct (W. B.) Naar aanleiding van den door het Berl. Tagebl. gisteren gemel- den z.g. opmarsch van nationaal-socialisten aan de Beiersch-Thüringsche grens wordt op grond van desbetreffende officieele Beiersche verkla ringen aan hetzelfde blad meegedeeld, dat de z.g. nationaal-socialisten in werkelijkheid een commissie voor waterbouwkunde was, die aan de Saaie krachtens den aard van haar arbeid inspectie moest houden. BELGIE. DE HOOGESCHOOL TE GENT. Men schrijft ons uit België: Naar verluidt heeft de minister van Wetenschappen en Kun sten o. m. benoemd tot professor aan de Hoo- geschool te Gent J. Verschaffeit, natuurkundige te Haarlem, cn Blommaerts, thans nog hoog leeraar aan de Universiteit Stellenbosch in Zuid-Afrika. ENGELAND. DE RIJKSCONFERENTIE. De discussies over den Volkenbond. Londen, 12 Oct (N. T. A. Draadloos). Het verslag van het debat over den Volken bond, dat gisteren in de rijksconferentie plaats had, is gepubliceerd. Lord Robert Cecil heeft in die conferentie zijn meening gezegd over de tegenwoordige positie van den bond en over de plaats, dié hij feitelijk moest innemen en die hij inderdaad inneemt in de buitenlandsche politiek van het Britsche rijk. In antwoord op verwijten, in verband met onlangs gedane stap pen tot den bond gericht, betoogde hij, dat de bond geen superstaat is, maar een internatio nale organisatie, wier taak het niet is regelin gen af te dwingen zelfs in geschillen, die hem worden voorgelegd, maar veeleer schikkingen te bevorderen. De methode van den bond is niet de methode cener dwingende regeering. Het is de methode van schikking en de uitvoerende kracht is niet geweld, maar openbare mecning. Volgens de inleiding op het statuut van den Volkenbond zijn de doeleinden de bevordering van internationale samenwerking en het verze keren van internationale vrede en veiligheid. Na een uitvoerig overzicht te hebben gegeven van het geschil tusschen Griekenland cn Italië zeide hij: Be durf zeggen, dat de Raad van den Bond alles heeft gedaan wat hij volgens het statuut moest doen. Zijn zaak was een regeling te bevorderen en in dit opzicht heef hij volko men zijn plicht vervuld en de denkbeelden, die hij daartoe aan de hand heeft gedaan, zijn m. i. van groote betcekenis en op zich zelf zeer gezond geweest. Hij drukte zijn tevredenheid uit, dat het in twijfel trekken van de competentie van den bond door een groote mogendheid werd opge wogen doodde merkwaardige eensgezindheid van alle kleine landen om den bond te steunen. Tenslotte verklaarde hij, dat de vrede het gTOOte doel geweest is der Engelsche buitenlandsche staatkunde en zulks niet door geweld, maar door te trachten vriendschap tusschen de naties te bevorderen. Wij hebben thans het werktuig in handen, n.l. den Volkenbond, dat onvergelijke lijk beter is dan eenig middel tot het bereiken van dit doel, waarover wij beschikken. Wij moeten ons best doen den bond te versterken en hem meer en meer tot hoeksteen onzer poli tiek te maken. Bruce (Australië) zeide, dat in zijn land een zeer sterke overtuiging veld wint, dat in den Volkenbond een kiem van hoop voor het be waren van den vrede in de wereld lag opge sloten. Hij meende, dat de eisch van Australië om eenig medezeggenschap te hebben in de buitenlandsche politiek van het rijk voor een zeer groot deel direct steunde op den Volken bond en was ingegeven door Australia's be langstelling in diens doeleinden. In het debat, dat in Australië plaats had gehad aangaande de rijksconferentie, was de meening geuit, dat een der grootste taken, die voor ons is wegge legd, was toe te zien of niet deze conferentie, die het geheele rijk vertegenwoordigt, iets zou kunnen doen tot verzekering van den wereld vrede en tot oplossing van de groote vraag stukken, die zich heden voor ons opdoen. Het Australische volk heeft een krachtige overtui ging dienaangaande en het staat bij mij vast, dat het bijna eenstemmig zijn geloof in den Volkenbond zal uitspreken, evenals zijn over tuiging, dot nl onze handelingen er op moeten zijn gericht de macht en de kracht en het gezag van den Volkenbond in de wereld te ver sterken. Hij besloot met de hoop, dat de Vol kenbond in zijn kinderjaren de noodige voor zichtigheid zal betrachten en niet zal pogen te ver te reiken of te hard van stal te loopen. Mackenzie King (Canada) heeft verklaard, dat de mate, waar in de publieke belangstelling zich richtte op het geschil tusschen Italië en Griekenland nog duizendmaal versterkt war door de mate, waarop het gezag van den bond in zekeren zin was gekleineerd. Ieder land en stellig Canada voelde hierbij betrokken te zijn cn mijn land zou zeker dit gevoel anders nleé in zoo sterke mate hebben gehad. Ik geloof, dat men overtuigd was, dat de staten ten slotte getracht hadden een orgaan te stichten, dat in de plaats van geweld kan treden en dat dit or gaan geeerbiedigd dient tc worden. Ik geloof voorts, dat het feit, dat de bond juist bijeen was er zeker krachtig toe heeft bijgedragen om do publieke opinie wakker te schudden en tot veel krachtiger actie zou hebben geleid, indien deze noodig ware gebleken. Zeker kon niets de gevoelens, die men in Canada algemeen koes tert omtrent den steun, aan den Volkenbond te verleenen, beter onder woorden brengen dan de opmerkingen van Robert Cecil. Van het eene eind van Canada tot het andere zal ieder een met geestdrift met elk wcord daarvan in- stemmen. VERKLARINGEN VAN BALDWIN. - Londen, 12 Oct. (N. T. A. Draadloos). Het eereburgerschap van de city van Londen is heden toegekend aan Baldwin, Bruce, den premier van Australië cn Mackenzie King, den premier van Canada. In de rede waarmede Baldwin voor de onderscheiding dankte, be sprak hij het vraagstuk van de werkloosheid, het grootste probleem dat het land ooit onder de oogen te zien had. Hij merkte op In een tijd als deze, nu wij inzien, wat wij 4 jaar geleden niet konden, dat er jaren moeten voorbijgaan voor Europa weer den normalen toestand kan bereiken, is het oogenblik geko men waarop het meer dan ooit noodig is, om te spreken met onzen grooten staatsman Can ning, de nieuwe wereld te hulp to roepen om het evenwicht van de oude te herstellen. Daar om hebben wij in onzen raad de vertegenwoor digers geroepen van de groote gewesten van overzee om gezamenlijk te overlegen of het mogelijk is en dit geloof ik en weet ik zeker het evenwicht van onze ongemakken in de oude wereld te herstellen door de groote erfe nis, die ons is toebedeeld, voortaan te ontwik kelen op een wijze, als vroeger niet is geschied. Dit te bereiken is de hoop, die ieder onze koes tert bij de besprekingen, welke thans ter rijks conferentie worden gevoerd- De ben overtuigd, dat wij het werk niet zullen neerleggen voor wij althans iets hebben gedaan voor het welzijn van onze gemeenschappelijke natie en ten bate van de menschheid in het algemeen. Londen, 12 Oct. (R.) Aan een banket heeft Baldwin gezegd, dat de tijd nog niet is ge komen om bijzonderheden mee te deelen over de voornemens van de regeering om te voor komen, dat Engelond nog eens weer zal door maken, wat het thans te doorstaan heeft. Hij legde den nadruk op de noodzakelijkheid het rijk zoo snel mogelijk vooruit e brengen, daar oUeen in deze riching voor Engeland en zijn opeengehoopte bevolking iefs te verwachten is. DE TANGERKWESTIE Een congTcs op 22 Oct. te Parijs. Londen, 12 Oct (N. T. A. Draadloos). De Engelsche regeering heeft aan de Franscho laten weten, dat zij de uitnoodiging voor het congres over Tonger op 22 October tc Parijs aanvaardt. Engeland zal worden vertegenwoor digd door Gerald Villiers van het departement van buitenlandsche zaken en Arnold Robertsons, den Engelschen commissaris te Tanger, die ver gezeld zullen wórden door de noodige deskun digen. Een benoeming. De Engelsche bladen melden de benoeming van sir Ernest Murray Pollock K. C. tot Master of the Rolls, d. w. z. tot derde lid van het hoogste rechtscollege. Sir Ernest Pollock, die attorney-general is geweest in het kabinet Bo- nar Law, heeft als advocaat in Engeland een. goeden naam en is ook buiten zijn land als rechtsgeleerde bekend. In Augustus heeft hij voor het Internationaal Gerechtshof in den Haag de Poolsche belangen verdedigd in het geschil tusschen Polen en Duitschland over Si- lezië. De Master of the Rolls maakt ook steeds deel uit van den Geheimen Raad. Zijn salari" bedraagt 6000. DE WERKLOOSHEID. De arbeiders vragen een op bouwende rcgeeringspolitiek, Londen, 12 Oct. (R.) In een buitenge wone bijeenkomst van den „National joint council", vertegenwoordigde den algemecnen raad van het vakvereenigingscongres, het be stuur der Labour-partij en de parlementaire Labour-partij werd ernstig het ontbreken af gekeurd van een opbouwende regeeringspoli- tiek ten aanzien der werkloosheid. In Londen cn andere groote steden zullen protestverga deringen worden gehouden. ZWITSERLAND. DE AFSCHAFFING VAN DE VRIJE ZONES IN SAVOIE. Een protest der Zwitsersche regeering. B e r n1 2 Oct. (Z. T. A.) Het besluit van de Fransche regeering om de douanegrens naar de politieke grens te verleggen met ingang van 10 November en zoodoende door een eenzijdige handeling een eind te maken aan het stelsel van de vrije zones, heeft in officieele Zwitsersche kringen een pijnlijken indruk gemaakt De Bondsraad heeft heden den toestand overwogen en vastgesteld, dat het besluit, indien het tot uitvoering komt, de rechten van het eedgenoot schap aantast, die het in de verdragen van 1815 en 1816 zijn toegekend, terwijl het boven dien in strijd is met art. 435 van het verdrag van Versailles. De Bondsraad besloot verzet aan te teekenen tegen de aangekondigde daad van de Fransche regeering, die een plotselinge, door niet voldoende redenen gerechtvaardigde, onder breking van de hangende onderhandelingen be- teekent en in strijd is met het volkenrecht. Hij zal de Fransche regeering verzoeken er zich mee te vereenigen om de juridische geschilpun ten voor te leggen aan het Permanent Hof van ^temationale Justitie in Den Haag,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 1