WIJNHANDEL U SCHOTERMAN Zn. BINNENLAND. F 1.60 F 65. NDTSSPAARBANK Ronlo mot ilk bediag 3.(0°'° UIT DEN OMTREK. HET AANSTAANDE BEZOEK VAN PRESI DENT MASARyK. P a r ij s, 15 Oct. (N. T A. Draadloos). Ter gelegenheid van het bczoelf van president Ma- saryk heeft de regeering besloten de aandacht der Fransche jeugd te vestigen op de geschie denis d'r Tsjecho-SJowaaksche republiek en op het werk van haar president. De minister van openbaar onderwijs Léon Bérard heeft de leer aren in de geschiedenis aan de onderwijsinrich tingen en de onderwijzers uitgenoodigd hun leerlingen gedurende het verblijf van Mesaryk te vertellen van het land, dat hij zoo waardig vertegenwoordigt cn dat door zooveel vriend schapsbanden met Frankrijk verbonden is. Dc vóóroorlogsschulden tusschen ~'T~ Dtritschcrs en Fronschcn. Pa r ijs, 13 Oct. (Havas). Duitschland ver leent weer zijn medewerking aan de verreken- bureaux, welke belast zijn met de regeling der vóóroorlogsschulden tusschen Fransche en Diritsche particuliere personen. De samenwer king was als repressaille door Duitschland na de bezetting van het Roergebied onderbroken. ENGELAND. DE RIJKSCONFERENTIE. Smuts over den Volkenbond. Londen, 18 Oct. (N.TA. Draadloos.) Ge neraal Smuts heeft in zijn rede over den Vol kenbond in dc Rijksconferentie grooten lof toe gezwaaid aan het werk van lord Robert Cecil. Hij voegde hier aan toe, dat hij gehoord dot de morcele positie van het Britsche rijk in Genève zeer hoog werd aangeslagen, en dat een der vertegenwoordigers op zijn terugkeer van de jongste Assemblee hem had verteld, dat het merkwoerdigstc verschijnsel te Genève was het vertrouwen, dat alle kleine lenden der wereld, die daar vertegenwoordigd waren, in het Brit sche rijk stelden. Het succes van de proefneming met het herstel van Oostenrijk wees naar Smuts' meening den weg naar een soortgelijke behandeling van andere landen, die in de toe komst hulp noodig mochten hebben. Hij drong er op aan, dat alle regeeringen, die op de Rijks- conferentie vertegenwoordigd waren, den Vol kenbond zouden steunen, want al naar mate de Volkenbond een werkelijk levende macht werd, zou het rijk minder bewapeningen noodig heb ben. Het scheen hem toe dat de Volkenbond de geheele positie van het rijk aanzienlijk en mo reel versterkte. De Volkenbond geeft het rijk een nieuwen band van onderlingen samenhang. DE TANGER-CONFERENTIE. L'onden, I 3 O c t. (N. T. A. Draadloos). Na de mededceling, welke gisteren door het de partement van buitenlandsche zaken gedaan werd, dat de uitnoodiging tot de Tanger-confe- rentie te Parijs op 22 Oct. was aangenomen, werd ook verklaard dat dc conferentie zal wor den beperkt tot vertegenwoordigers van Groot- Brittannië en Spanje. Een internationale conferentie gevroagd inzake de draadlooze telegrafie. Londen, 13 Oct. (R.) In een bijeenkomst van de commissie voor de draadlooze telegra fie uit de internationale scheepvaartconferentio werd een resolutie aangenomen, waarin er op aangedrongen werd, dat de zeemogendheden een internationale conferentie zouden bijeenroe pen ter bespreking van de vraagstukken der draadlooze telegrafie. STORM OP ENGELAND'S ZUIDOOSTKUST. Londen, 13 Oct. (R.) Een Zuid-Wester storm, vergezeld van een sterken vloed, woedde gisteren aan de Zuidoostkust cn bracht schade toe aan Folkestone, Dover cn andere kustplaat sen. De KanooJbooten moesten uren buiten Do ver wachten, daar zij niet in staat waren, de ha ven binnen te varen. Een golf bracht schade toe aan een trein op de pier van Dover. De zeemuur bij Folkestone werd stukgeslagen. De bewoners in de nabijheid vluchtten met hun huisraad. ITALIË. EEN DIRECTOIRE INGESTELD IN DE FASCISTISCHE PARTIJ. P a t ij s, 13 Oct. (N. T. A. Draadloos). In de bijeenkomst ven den grooten raad der fas cistische partij heeft Mussolini zijn standpunt doen zegevieren. De groote raad besloot het bestuur te vervangen door een directoire van negen leden onder wie de secretaris-generaal der partij. POLEN. P a r ij s15 Oct. (V. D.). De bladen melden uit Warschaou, dat het aantal dooden tenge volge van de ontploffing in de citadel 150 be draagt RUSLAND. ERNSTIGE ONTPLOFFING TE MOSKOU. In een magazijn van jocfitar- tikelcn. Moskou, 13 Oct. (N. T. A. draadloos.) Door een ontploffing in een magazijn van jechtartikelen in een der hoofdstraten van de stad zijn twaalf personen gedood en circa vijf tig gewond. Kwaadwilligheid in het spcL Warschau, 14 Oct. (B. T. A.) Tenge volge van een ontploffing in het kruitmagazijn is een gedeelte van de oude versterkingswerken verwoest, evenals een groot aantal nabijgele gen huizen, terwijl het militaire station voor draadlooze telegrafie werd beschadigd. Het ge luid der ontploffing viel op een afstand van 50 K.M waar te nemen. De hoeveelheid opgesla gen kruit bedroeg c-a. 2000 ton. Het aantal slachtoffers bedraagt 28 dooden, die herkend zijn, 4<3 zwaar- en 110 lichtgewon den. Uit het ingestelde onderzoek is gebleken, dat de ontploffing veroorzaakt is- met misda dige oogmerken. JAPAN. cEN VLOEDGOLF. Tokio, 14 Oct. (B. T. A. draadloos). 7 personen kwamen om het levendo or een vloed golf, v/elke de stad Fukuije Donderdag teister de. Meer dan 10000 huizen en honderden vis- schersbootcn gingen verloren. ARGENTINIË. HET FRANSCHE CREDIET VAN 100 MILLIOEN FRANCS. Buenos Aires, 14 Oct. (B. T. A.). De Fransche zaakgelastigde verkreeg de hernieu wing voor een jaar 5 van het crediet van 100 mülioen francs goud door Argentinië aan Frankrijk toegestaan. KON. BESLUITEN. A s Bij K. B. zijn benoemd tqt ridder in de Oranje-Nassau orde F. J. A. de Beer, pastoor te Tilburg en J. E. Monasch, leeraar bij de Ned. Isr. hoofdsyna goge te 's-Hertogenbosch met ingang van 1 Januari 1924 aan C. van Buiisen, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Alkmaar tijdelijk benoemd tot leerares aan de R.H. B.S. te Amersfoort mej. W. M. van Holk te Amersfoort. BEZUINIGINGSMAATREGELEN. Ontslag bij de Arbeidsinspectie. Naar het „Volk" verneemt, zullen tegen 1 Januari 40 ambtenaren bij de arbeidsinspectie worden ontslogen en op wachtgeld gesteld. Het lot treft ongeveer 15 van de administratieve en ongeveer 25 van de controlecrende en tech nische ambtenaren, benevens een drietal ad- junct-inspectrices. DE GIRO-CHAOS. Dc enveloppen-achterstand in gehaald. Hoe gaat het met den Postchèque- en Giro dienst no de sluiting, zal menig rekeninghouder zich hebben afgevraagd. De Tel. heeft eens geïnformeerd naar den stond van zaken op het kantoor aan het Spoor- neplein en vernam dat het 1200 man sterke personeel den chaos in zooverre ontward heeft, dat de enveloppe-warwinkel, waarover wij des tijds schreven, zoo ongeveer in orde, is ge bracht. Er was destijds een achterstond van cir ca 150.000 enveloppen met afrekeningen en deze zijn volgens onzen zegsman thans zoo goed ols verwerkt. Men is nu met mon en macht aan het werk de tienduizenden fouten op te sporen. Een werk dat veel zorg vereischt, gezien dc ingewikkelde afrekeningen die men te controleeren krijgt en dat nog heel veel tijd zal vorderen. Over den vermoedelijken duur kon men niet inlichten. Ge zien het betrekkelijk geringe aantal fouten dat men gemiddeld dagelijks vindt is optimisme niet op zijn plaats. Ook minister Van Swaaij heeft aan een deputatie tftt het C. B. P. T. T. perso neel indertijd verklaard zich over dcn*^duur der sluiting niet te kunnen uitlaten. Het is beter geen tijd te noemen om geen verwachtingen tc wekken, die later misschien blijken valsch te zijn. Een fout die de girodirectie tegenover pu bliek en minister destijds wel heeft gemaakt. De interpellatie-Bron. Naar wij vememen, bestaat hot plan om de interpellatie van den heer Boon over den toe stand van den Postchèque- cn Girodienst en de stopzetting daarvan te doen houden, terstond na afdoening van de Vlootwet. Vad. BEZOEK VAN EEN AMERIKAANSCHE KRUISER. De Pittsburg te Rotterdam. Do Amerikaansche kruiser „Pittsburg", die, non Rottcrd. komt brengen, is Zaterdagmorgen uit Londen te Hoek van Holland gearriveerd en vandaar om half zeven naar Rotterdam opge- stoomd. Precies 9 uur kwam het schip aan St. Jobs kade bij de terreinen van Wm. Muller Co. voor dert wol. De adjunct-havenmeester, de heer F. Ver schoor \an Nisse, kwam namens het gemeente bestuur den vice-admiraal Philip Andrew wiens vlag de „Pittsburg" in den achtermast •oert, begroeten. Ook de Amerikaansche con sul-generaal te Rotterdam, de heer Anderson, do Amerikaansche marine-attaché te 's-Gra- venhage en de luitenant ter zee Tste kl., als vertegenwoordiger van den minister van ma rine, kwamen ter begroeting aan boord. Vice-admiraal Andrew heeft zich om II uur vanmorgen naar het stadhuis begeven, om zijn opwachting te maken bij den burgemeester. Burgemeester Wytema zal hedennamiddag een contra-bezoek brengen aan boord. Hedenavond bieden de Rotterdemsche actief dienende officieren cn de Rotterdamsche re serve officieren in hotel Weimar aan den état- mojor van de „Pittsburg" een maaltijd aan, waaraan o.o. vice-admiraal Andrew, de burge meester, benevens de Amerikaansche con sul-generaal en de Amerikaansche marine- attaché zullen aanzitten. Zondag en Maandag gaan de officieren van de „Pittsburg" naar Den Haag. Woensdagavond zal het Rotterdam sche gemeentebestuur den Amerikaanschen of- 'ficieren ten stadhuize een soirée dansante aan bieden. Donderdagavond verlaat het oorlogs schip Rotterdam, om naar Antwerpen te ver trekken. Admiraal Andrew, die een eigen auto aan boord heeft, heeft zich voorgesteld tijdens het verblijf van zijn schip te Rotterdam een auto- toer door ons land te maken, waarin hij heel veel belang stelt. De „Pittsburg", die in 1903 van stapel gcloo- pen is, is T53 meter lang. Zij heeft een water verplaatsing van 18.630 ton en haar machines, die 28800 indicateur paardenkracht kunnen ont wikkelen, geven haar een vaart van 22 mijl. Het schip heeft in het geheel 46 kanonnen en is voorzien van twee onderwater lanceerbui- zen voor het afschieten van torpedo's. De be manning bestaat uit 63 officieren en 825 min deren. DIRECTEUR-GENERAAL VAN DEN ARBEID. Vervanging door afwezigheid. De directeur-generaal van den arbeid zal ge durende zijne afwezigheid van 20 October T923 af, als zoodanig worden vervangen door den hoofdinspecteur van den Arbeid G. J. van Thie- nen, hoofd van 't 7e district der arbeidsinspec tie te Arnhem. DE HAAGSCHE GEMEENTE-BEGROOTING. Intrekking der zakelijke bedrijfsbe lasting. ïn do Zaterdag verschenen gemeentebegrooting van den Haag voor 1924, die op den gewonen dienst een batig saldo aanwijst van 399572.50 deelen B. en W. mede, dat de zakelijke bedrijfsbelasting voor 1924/1925 zal worden ingetrokken. De crisisuitgoven gedekt Met voldoening wijzen B. en W. er op, dat, met inbegrip van de som, die in 1924 gedekt zal worden, de tekorten uit dc crisisjaren ge OTR. STRAAT 17 - - TELEFOON 145 Per flesch Per Anker Gewas 1920 Raymond Macau F 1.F 40.— Gewas 1917 St. Emilion heel zijn ingehaald. De tekorten der gemeente rekeningen over de crisisjaren 1918 en 1919 beliepen te zamen 10.458.950.95, welk be drag is gedekt, gedeeltelijk uit uitkeering uit de opbrengst der Oorlogswinstbelasting, gedeelte lijk uit de gewone middelen (belastingen) der Gemeente, en wel voor 5.521.798 uit de uit keering O. W.-belosting en voor 4.9T7.I52 uit de gemeentebelastingen. Wegens crisislasten resteert dan nog slechts het nog openstaand bedrag (op 1 Januari 1924 625.000) van de ééne voor crisisuitgaven aangegano geldleening, oorspronkelijk groot 1.000 000 (1920). Deze leening zal in 1928 geheel zijn afgelost Al geeft de toestand der gemeentefinanciën geen reden tot bezorgdheid, toch behoeft het de tegenwoordige economische omstandighe den en de onzekere vooruitzichten in aanmer king genomen, geen betoog, dat groote voor zichtigheid in het financieel beleid geboden is. Er mag trouwens wel op gewezen worden, dat in het totaal der voor 1924 geraamde uit gaven niet zonder bezwaren had kunnen wor den voorzien, indien niet dc beschikking was over het groot batig saldo van 6.4T2.9T3 van den dienst 1922. De nieuwe begrooting ontleent hiermede aan afgcsloton diensten een bate, die ruim 3.770.000 hoogcr is, dan aan de vcrigo begrooting uit denzelfdcn hoofde toeviel. Geen belasting verlaging. Bij een raming van den post Inkomstenbe lasting op 12.300.000 is het niet mogelijk op ecrugszins beteekenendc wijze gevolg te ge ven aan reeds eerder uitgesproken wcnschen, om afgezien van de heffing der inkomstenbe lasting te komen tot verlaging van andere op de burgerij drukkende losten. Ten hoogsto kan worden aangenomen, dat de raming der Onvoorziene uitgaven op de aangeboden be grooting eenige reserve inhoudt, welke voor dit doel zou kunnen worden aangewend. Meer dan een bedrag van 200.000 a 300.000 zouden B. en W. daarvoor echter niet durven stellen. Verlenging arbeidstijd voer gemeentepersoneel. In aansluiting aan het advies van de meer derheid der Commissie van Bijstand in het be heer der Gemeentefinanciën is er in het Col lege van B. en W. op gewezen, dot de marge UTRECHTSCHEWEG 9 Koatolooze bemiddeling voor inleggers voor betaling van: ElectriGiteit, Gas. Water, Wonlnghnnr, Belasting, Schoolgeld enz. tusschen de volgens dc begrooting vereischt© uitgaven en de tot dekking daarvan beschikbare middelen niet onaanzienlijk zou kunnen worden vergroot, indien overgegaan werd tot verlen ging van den arbeidstijd van het daarvoor in aanmerking komend gemeentepersoneel van 45 tot 48 uur per week. De besparing, die daar door zou worden verkregen, zou wellicht be lasting verlaging mogelijk maken en in do naaste toekomst tot versterking der positie van de gemeentefinanciën leiden. Terwijl een minderheid in het College tegen bedoelde verlenging van den arbeidsduur zeer ernstig bezwaar heeft, is de meerderheid van oordeel, dat deze maatregel thans niet langer mag worden uitgesteld. Ook afgezien ven do financieele voordcelen, waarop hierboven werd gedoeld, acht zij invoering von de 48-urigo werkweek voor de gemeentewerklieden in de tegenwoordige omstandigheden geboden. De algejneene financieele en economische toestand eischt allerwegen de uiterste zuinigheid en de overheid mag niet achterblijven om daaraan door maatregelen als waarvan hieT sprake is mede te werken. B. en W. hebben dan ook besloten een voor stel tot invoering, met 1 Januori 1924, van do 48-urige werkweek voor het daarvoor in aan merking komend gemeentepersoneel in de Com mission van Bijstand voor Arbeidszaken en do Ccnriale Commissie van Overleg aanhangig te maken en zij zullen den Gemeenteraad daarna in de gelegenheid stellen dienaangaande een besluit te nemen. Overigens zijn van hen geen voorstellen te wachten tot verhaal van pensioenbijdragen of tot het treffen van andere maatregelen, die ver laging der inkomsten van het. gemeenteperso neel tengevolge zouden hebben. Vooralsnog acht de meerderheid daartoe noch met het oog op den financieelen toestand der Gemeente noch uit andere overwegingen termen aan wezig. INTERNATIONALE TENTOONSTELLING OP GASGEBIED. Zoterdag tc Amsterdam ge opend. Zaterdag werd in het groote gebouw van de R. A. L aan het einde van de Ferd. Bolstraat te Amsterdam op ecnigszins feestelijke wijze de „Internationale Tentoonstelling op Gasge- bied" geopend. Deze tentoonstelling is Ingericht naar aan leiding van het gouden feest van do Vereeni- ging van Gasfabrikanten in Nederland en. om dat de gemeentegasfabrieken 25 jaar bestaan. Tevens bedoelt deze tentoonstelling er ook een te zijn voor do -eclame van het gas. Er Is, naar men meent, nog een groote toekomst voor het gas. Voor den oorlog werd te Am sterdam hoofdelijk oon gas verbruikt 170 kub Meter, dat verbruik daalde in do oorlogsjaren tot beneden de 100 Kub. Meter. Thans is het weer gestegen tot .ongeveer 110 Kub. Meter per hoofd en per jaar. Die getallen zijn in an dere landen, vooral Engeland, veel hooger. Reclame is dus mede aanleiding voor deze ex positie. In de voordrachtzaal van de tentoonstelling vereenigden zich dan hedenmiddag een groot aantal genoodigden. Ongeveer half drie sprnk de wethouder der bedrijven en waarnemend Burgemeester, een kort woord naar aanleiding van het gasbedrijf. Vervolgens was het woord aan den Voorzitter van het tentoonstellingscomité. Dr. L. J. Ter neden, directeur van do Gemeentcgosfobrieken alhier. Deze gaf allereerst een historisch over zicht in hoofdzaak van het groeiend gebruik van het gasbedrijf in Amsterdam. Hierbij her innerde spr. er aan, dat op 10 Augustus 1898 de gemeente tzelf begon gas te fobriceeren. Spr. gaat dan verder na den gToei van dit ge meentebedrijf. Er werd bij den aanvang ge produceerd 51 millioen kub. meter gas, ter wijl dat na 18 joor was gegroeid tot 103 mil lioen kub. meter. De oorlog bracht een gewel dige kentering, maar zegt spr., dc gasfabrie ken leven nog, zelfs toonen zij nog hun oude levenskrocht. Maar vanwaar die innige overtuiging bij ons, gasfabrikanten, zegt spr., dat het einde van de gasfabrieken er niet zijn kon Vanwaar die stille verwachting van betere tijden Omdat do gasfabricage niet meer is, wat zij vroeger wasniet meer het eenvoudig distillatiebcdrijf om uit steenkolen gas te ver krijgen, waarbij ook nog wat cokes, teer en ammoniak overbleef. Omdat het gasbedrijf in onze maatschappij geworden is het bedrijf der brandstofveredeling, der brandstof-economie. Geen taak is zoo mooi, en van zoo groote so ciale beteekenis ols die der gasfabrieken, waar de wereld vraagt om brandstof in steeds groo- ter hoeveelheden voor huis cn industrie, en waar economie bij alles, maar vooral bij brand stofverbruik, geboden is. De gasindustrie maakt het mogelijk, dat de steenkool niet onecono misch verbrand wordt ,mct verontreiniging van do atmosfeer door rook en roet, met vernieti ging van de waardevolle grondstoffen voor de chemischo nijverheid, met vernietiging van ds ammoniak, zoo noodig voor den landbouw. Door middel van do gasfabriek wordt van de steenkolen het hoogste thermisch rendement verkregen, wordt reinheid gebrocht binnen- cn buitenshuis, worden verschillende belangrijke industrieën mogelijk gemaakt, cn wordt en dit is niet van het minste belang een gun stige invloed uitgeoefend op onze handelsba lans. Door dc moderniseering der gasfabrieken wordt in ronde cijfers in ons land meer dan 25.000.000 per jaar minder aan het buiten land uitgegeven. Dat de taak der gasfabrieken dus nog niet geëindigd is, is duidelijk en de feiten bewijzen het. Immers, vnn de 63.000.000 M3 afleve ring, de hoeveelheid waartoe wij nn den oorlog waren teruggevallen, zijn wij in 2 jnren tijds weer bestegen tot over dc 80.000.000 M3. Het aantal muntmeters nam toe tot ruim 10T.000, het totaal aantal meters heeft de 150.000 over schreden. En nog is het hoofdelijk verbruik per jaar niet meer dan 110 M3, waar cijfers van 200, 300 M3. in Engeland normaal zijn en 400 M3 geen uitzondering is. Het gasverbruik op te voeren, den gasprijs daardoor steeds meer te kunnen verlagen, is, behalve de herdenking van het 25-jarig be- stoon, het doel van deze tentoonstelling. Wij hopen, zegt spr., te toonen, wat in huis cn in dustrie met gas mogelijk is, wet met gas moot gebeuren in het dogelijksch leven. Spr. dankte daarna allen die aan het tot stand komen van deze tentoonstelling hebben meegewerkt. Tenslotte richt spr. zich tot den heer Herin ga, den vertegenwoordiger van den Minister van Arbeid, dio bericht had gezonden, verhin derd te zijn, en verzocht hem deze tentoonstel ling te willen openen. Aan dit verzoek wordt met welwillendheid voldaan. Daarna werd een bezoek gebrocht aan de tentoonstelling. De decoratie van de zaal is ontworpen door de architecten Hcineke en Kui pers Boven den ingang hangt een groot doek ontworpen en geschildei d door den kunst schilder F. Huysmans. Het bedoelt een voor stelling te geven van het ontstaan van het gas en hoe het productief wordt gemaakt door geestelijken en lichamclijken arbeid. De tentoonstelling zelf is inderdaad inter nationaal Naast fabrikanten uit Duitschland stallen uit fabrieken uit Frankrijk, België, Zwit serland en Tsjccho-Slowakije. Op de ruim TOO stands zal, zoowel de leek als de technicus iets van zijn gading vinden, want naast gasfornuizen in alle afmetingen, worden verlichtingsartikelen tentoongesteld, ovens waar het gas gefabriceerd wordt, gas meters, gashouders, gereedschappen, enz. enz. Zooveel mogelijk zijn de bedrijven in wer king te zien. Daarvoor zijn de noodige gos- en waterleidingen aangelegd. Nog wordt medegedeeld, dat het in de be doeling ligt in de zaal voor lezingen ook films te vertoonen, dis zooveel mogelijk betrekking zullen hebben op het gnsgcbicd. Verder zijn wedstrijden in het koken In het vooruitzicht gesteld. De vereeniging van gasfabrikanten houdt de volgende week haar gouden feestvergadering. Na den rondgang op de tentoonstelling werd nog een thé aangeboden. TUINBOUWTENTOONSTELLING TE NIJMEGEN. Van 18 tot 20 October. Van 18 tot en met 20 October a.s. zal er in het concertgebouw te Nijmegen een jubileum- tuinbouw-tentoonstelling gehouden worden, waarvoor^ groote belangstelling bestaat. De be schikbare ruimte is niet voldoende om aan al de toegezonden verzendingen een plaats te geven, zoodat er tenten opgeslegen worden. Behalve Chrysanthemums, zullen er groepen van Sleu telbloemen en Alpenveilchen te zien zijn. Tro pische palmen zorgen voor een echotisohe om lijsting. VERMISTE WAGONS IN BEZET DUITSCHLAND. 1 Nadere inlichtingen voor den honde). De minister van handel en nijverheid heeft aan de Kamer voor Koophandel het navolgende bericht gezonden inzake de vermissing van wagons in bezet Duitschland Blijkens door mij ontvangen berichten wor den thans door den Sendee Franco-Bolge de Liquidation des merchandises en souffrance sur les reseaux des T. O. te Wiesbaden, afgegeven „permis d'enlèvemen t." Op vertoon van deze stukken aon den betrokken stations chef worden de goederen ter beschikking van den belanghebbende gesteld, die vervolgens het transport kan regelen. Met het oog op de to vervullen formaliteiten (invulling van vrachtbrieven enz.) verdient het aanbeveling, dat bolanghebbendcn, die aldaar geen agent of expediteur hebben, een en ander persoonlijk ter plaatse regelen. Het zal wellicht niet nocdig blijken, dc vracht terstond te voldoende Consul-Generaal to Frankfort a. M. kreeg den indruk, dat zulks ook kan geschieden aan het grensstation ven dc Régie des Chemins de fer Rhénans. Een uitvoervergunning zal, voor zoover kan worden aangetoond, dat do goede ren voor 20 Februari T923 waren algezon den, waarschijnlijk niet noodig zijn. Indien aan belanghebbenden het noodige bewijsmateriaal (vrachtbrieven, uitvoervergunningen of uitvocr- verklaringen, deze laatste, indien het zendin gen in gedeelten geldt) mocht ontbreken, die nen zij zich te wenden tot de Kamer van Koop handel en Fobrieken, in welker gebied hun zaak gevestigd is. Genoemde Kamer kan hun desgcwenscht verstrekken eeno in do Fransche taal gestelde verkloring, waarin onder verwij zing naar het nummer van den „permis d'en- lèvemcnt" wordt verzekerd, dot de goederen vóór 20 Februari 1925 zijn verzonden, bene vens dot belanghebbende in de matcrieele on mogelijkheid (impossiblilité matérielle) ver keerde, do noodige documenten ten bewijze van de bestaande uitvoervergunning en betaal de rechten to verschaffen. Aangezien het Co mité Directeur des Douanes inzage van ge melde verklaring zal moeten nemen, verdient het, indien belanghebbenden dit niet persoon lijk kunnen regelen, aenbeveling het stuk rechtstreeks toe te zenden aan den con sul-generaal te Frankfort a. M. Aan den con sul-generaal moet in dat geval worden opge geven, welke expediteur het transport zal re gelen. Do uitvoervergunning wordt alsdan rechtstreeks aan dien expediteur toegezonden. IÏÏT DE TEXTIELNIJVERHEID. Conferenties over het con flict in de tapijt-nijver heid. Naar de „Stond." verneemt, zal, op uitnoo- diging van de R. K. Werkgeversvereniging in de Textielindustrie, in het begin der volgende week een bespreking plaats hebben tusschen deze organisatie en de hoofdbesturen van de Chr. en R. K. textielarbeidersbonden betreffen de het conflict in de tapijtindustrie. Ingevolge de besprekingen in een vorige con ferentie deden dc hoofdbesturen dezer dagen aan de R. K. Werkgeversvereniging een uit voerig overzicht toekomen van dc gevolgen van de door haar voorgestelde loonsverlaging cn wijziging in de tariefregeling. Niet onmogelijk is het, dat de conferentie van volgende week het conflict, dat nu reeds sinds 3 September te Hilversum cn sinds 22 September te Amersfoort, Deventer cn Dinx- perloo de topijlivijverhcid op straat houdt, dich ter bij een oplossing zal brengen. Begin volgende week zal, volgens do „Stan daard" oen gecombineerde hoofdbestuursver- gadcring van de textielarbeidersorganisaties plaats hebben, ter vaststelling van hun houding ten aanzien van de voorstellen der Twcntscho werkgevers. A.s. Zaterdag zo! in Enschedé het Hoofdbe stuur van den Chr Textielerbeidersbond „Uni- tas" met afgevaardigden uit olie Twentsche ef- deelingen de door dezo organisatie aon te ne men houding bespreken. Besprekingen tusschen de organisaties heb ben tot nog toe wel aan het licht gebracht, dat men niet bereid is, de patroons zoo zonder meer hun gong te laten gaan, meldt het blad. Luchtvaart. EEN HOOGTERECORD. Londen, 15 Oct, (R.) Dc FronscKe vlie ger Mnneyrol, deelnemende aan de wedstrij den voor lichte vliegtuigen te Lympne, ves tigde een hoogterecord van 10000 voet Lympne, 13 Oct. (R.) De Fransche vlie ger Mnneyrol is hedenmorgen neergestort, toen hij een poging wilde ondernemen om zijn eigen hoogterecord in een vliegtuig met een kleinen motor 10.000 voet te verbeteren. Bij de komst van de doctoren, die onmiddellijk ter plaatse waren, was het leven reeds geweken. Maneyrol, die op zulk ccn tragische wijze, om het leven kwam, won, naar het Hbld. aan- teekent, het vorie jaar te Ilford Hill den prijs van -'e „Daily Mail" voor de langste vluchten een vliegtuig zonder motor. Hij vloog toen di ie uren 22 minuten. Londen, T4 Oct. (V. D.). In den ochtend had Maneyrol een record gevestigd door te stij gen tot de hoogte van 9409 voet. Een sterke wind dreef de machine zeewaarts en de bestuur der moest dalen wegens c-ene bevroren ben zinebuis, manr hij verrichtte ecne schitterende landing. B ijzijn tweede poging in den namid dag had het ongeval plaats. Zijne hooge stijging werd later op den dag ver overtroffen door twee Britsche vliegers, Pierdey, die de hoogte van 13.600 voet bereikte en den vlieger-officier Hamersley, die ott 13.000 voet steeg. DE HUURCOMMISSIES. Opheffing der commissie te BorneveH. Te Barncveld hebben B. en W. besloten de huurcommissie met ingang van 1 November u.s. op te heffen. Mond- en Klauwzeer. Onder het vee van den landbouwer Pansier te Putten (G.) loopende in den Putter Polder, is mond- en klauwzeer uitgebroken.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2