AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONREMEHTSPRUS 3 7?^ DE EEMLANDER" BUITENLAND. Firma N1EWEG VAN HARTEN Flectro-Technisch Bureau Licht - Kracht - Radio - (nstallatiën. KOLONIEM. BINNENLAND. FEUILLETON. ZELFBEDROG. Tennis en Symnastiik Kieeding JOH. vm DUK 22e Jaargang No. 91 loort 2.10, idem franco per post f 3.—. per week (met gratis rei zekering teren oe ge lukken) f 0.17s. xfronderlüke nummers 1 f» DIRECTEUR-UITGEVER: J. VALKHOFF. ARNHEMSCHE POORTWAL 2A. POSTREKENING H*. 479tO. TEL fNT. 613. Dinsdag 16 October 1923 PBUS DER ADVERTENIIEN met Inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer 0 25, dienstaanbie» dingen en Lieldadighelds-advei ten tien voor de helft der prijs. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeeiige bepalingeD voor het adverteeren- Een® circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. DUITSCHLAND. DE MACHTIGINGSWET. Genève, 15 Oct (B. T. A.) Op de ver gadering van dsn raad van beheer van het in ternationaal arbeidsbureau heeft de vertegen woordiger van Duitschland verklaard, dot de aan de Duitsche regeering verleende volmachten niet slaan op de sociale wetgeving en dat het vraagstuk van den arbeidsduur dus ten volle tot de bevoegdheid van de wetgevende macht blijft behooren. EBERT ZIET AF VAN DE HELFT VAN ZIJN REPRESENTATIE-TOELAGE. Berlijn, 15 Oct (N T. A. Draadloos). In een brief aan den Rijkskanselier heeft de Rijkspresident verklaard dat hij. in verband met de Rijksfinanciën en de ernstige tijdsom standigheden, in het vervolg tot nader aankon diging vijftig procent van de hem toegestane representatietoelage zal laten vallen. DE ECONOMISCHE CRISIS. Oprichting van een muntbonk. Het rijkskabinet heeft, naar aan de N. R. Ct. geseind wordt, besloten een muntbank op te richten. Het papieren geld blijft wettelijk be taalmiddel, doch de uitgifte van nieuw papieren geld zal worden gestaakt. Aan het hoofd van de nieuwe bank zal een raad van beheer van 20 leden geplaatst worden. B e r 1 ij n15 Oct (V. D.). Aangaande de aanstaande nieuwe munt, die wellicht nog heden zal worden bekend gemaakt, verluidt, dat voor- loopig slechts eene tusschennjdsche oplossing is te verwachten. Het nieuwe geld zal geen wettig betalingsmiddel worden, in verband waar mede ook geene vaste verhouding tot de papie ren mark wordt vastgesteld. De verhoöging van den broodprijs. Berljjn, 15 Oct. (W. B.) De sterke ver hooging der broodprijzen heeft, naar het Berli ner Tageblatt meldt, in vakvereenigingskringen groote ongerustheid in het leven geroepen. De vakcentrales hebben den rijksminister van voedselvoorziening om een onderhoud verzocht De rijksminister van arbeid ontving heden- namiddag vertegenwoordigers der vakvereeni- ging ter bespreking der kwestie. Duurterelletjes. Berlijn, 15 Oct. (W. B.) Hedenmorgen verzamelden zich voor een bakkerij in de Wie- senstrasse ongeveer 50 personen en roofden ze de voorhanden bakkerswaren ten bedrage van ongeveer 40 milliard. De daders konden niet vastgesteld worden. Een samenscholing van ongeveer 2000 werk- loozen in dezelfde omgeving werd uiteenge jaagd. Hedenmiddag werden in Neukölln verschei dene bakkerijen geplunderd. Eenige plunderaars konden gearresteerd worden. Hedenmorgen poogden werkloozen in de Akerstrasse te demonstreeren. De menigte ont rukte aan een politiebeambte zijn sabel. De agent loste vier schoten, waarop de menigte uit elkaar stoof. Het staat nog niet vast of er iemand gewond werd. Ook te Leipzig hebben de duurterelletjes zich gisteren herhaald. De politie moest de op plun deren beluste menigte tal van malen met den gummistok -uiteendrijven en werd daarbij met steenen bestookt. Het grauw dat zich onder de menigte bevond had het vooral voorzien op bontwinkels. Ten slotte bleef de politie meester van het terrein, zonder dat de plunderaars, van wie eenigen zijn gearresteerd, hun doel hadden bereikt In de binnenstad zijn thans vele win kels gesloten. DE HERSTELKWESTIG. Het voorstel van België. Londen, 15 Oct. (N. T. A. Draadloos). De regeeringen van Engeland, Frankrijk en Italië hebben het voorstel der Belgische regee ring, dat een door haar opgeworpen plan tot het verkrijgen van betaling in geld van Duitsch land ter onderzoek aan de Commissie van Herstel wordt voorgelegd, aanvaard Dit plan MBBBauaawBM—Bwaromni iimawntii Boos zijn is een kinderziekte, die menigen volwassene tot op hoogen leeftijd vervolgt. stelt voor, bepaald© bronnen van inkomsten in Duitschland en de opbrengst van bepaalde mo nopolies, in Duitschland in het leven te roepen, af te zonderen voor het doen van betalingen, en'tevens tot een zeker bedrag een hypotheek- te plaatsen op de heele Duitsche industrie. D© Daily Telegraph wijst er op, dat het plan in sommige opzichten overeenkotm met het jongste schadevergoedingsvoorstel, dat de Duitsche regeering onder dr. Cuno in Juni j.l. heeft gedaan en hetwelk naar de Engelsche regeering meende een redelijke basis vormde voor het voeren van onderhandelingen met Berlijn. „Het is dan ook een stap vooruit", zegt de Daily Telegraph, „dat de Commissie van Herstel thans wordt gemachtigd tot het bestu- deeren van het practische plan, vier maanden geleden te Brussel opgesteld. Het onderzoek van het plan zal rijke vruchten kunnen opleve ren, of niet In ieder geval wordt het niet aan gediend als een regeling van het schadever goedingsprobleem, door het zich niet bezig houdt met een zaak van levensbelang als de stabilisatie van den wisselkoers in Duitschland, of met het vraagstuk van het moratorium, doch eenvoudig middelen tot het verkrijgen van geld voorstelt Dit echter is het vitale element in het probleem en wij zullen aanzienlijk dichter bij een overeenkomst omtrent het vraagstuk der schadevergoedingen zijn gekomen, wanneer de eensgezindheid tusschen de geallieerden ten aanzien van dit moeilijk détail ervan kan wor den verkregen." BEIEREN EN HET RIJK. München, 15 Oct (V. D.) Tegenover de berichten over de te Berlijn voorgenomen zen ding van een commandant voor de Beiersche rijksweer, in welke functie generaal Lossow zou worden benoemd, is volgens een officieele mededeeling de Beiersche regeering er van overtuigd, dat een wisseling van het commando absoluut niet zal kunnen plaats hebben. P1 a u e n (Voigtland), 15 Oct. (W. B.) Gis teren vergaderde hier het Beiersche bedrijfs- rndencongres, dat voor Beieren was verboden. De congressisten kwamen in den nacht van Zaterdag op Zondag hier aan. Omtrent het verhandelde wordt het stilzwij gen bewaard. HET RUK EN SAKSEN. Berlijn, 15 Oct (W. B) Naar de avond- bloden melden, zal de i ijksregeering, in ver band met het verbod der proletarische Hun- dertschaften in Saksen door den bevelhebber van het district, zorgen dat de rust en orde in Saksen gehandhaafd blijven. Desnoods zal tot krachtige maatregelen worden overgegaan. Hannover, 15 Oct. (W. B) Het com munistische bedrijfsradencongTes voor Ned er- Saksen zou gisteren te Hannover bijeenkomen. De leiders brachten hun volgelingen echter naar Hildesheid. Daar is het congres evenwel uiteengedreven 72 lieden, o.w. bekende leiders zijn aangehouden en verscheidene stukken, w.o. mobilisatieplannen, in beslag genomen. Een po ging om het congres te Alfeld voort te zetten heeft de politie belet. Socialisten en communisten te Homburg. Ham burg, 15 Oct. (W. B.) De pogin gen van de socialisten cn communisten om tot samenwerking te geraken, zijn voorloopig mis lukt. Socialisten en communisten in Thüringen. Berlijn, 15 Oct. (V. D.) Evenals in Sak sen, zijn thans, naar" uit Weimar bericht wordt, ook in Thüringen socialisten en communisten het definitief eens geworden over een gemeen- schappelijken regeeringsgrondslageene lijst der ministers is echter nog niet opgemaakt De arbeidstijd. Gelsenkirchen, 15 Oct (V. D) Er hebben hier nieuwe botsingen plaats gehad. De politie moest tusschenbeide komen. Negen mnnifestonten werden gewond. De vertegenwoordigers der fabrieksraden be sloten generaal Degoutte te verzoeken de fa brieken onder de Fransche regie in werking te stellen, als het patroonsbesluit om den arbeids tijd te verlengen, niet onmidd üijk wordt inge trokken. DUITSCHLAND EN RUSLAND. Ber 1 ijn, 15 Oct. (W. B.) Gezantschaps- raad dr. Asmis, die in opdracht van het mi nisterie van buitenlandsche zaken een econo mische studiereis van een half jaar heeft ge maakt door Russisch-Azië, is te Berlijn terug gekeerd. De reis, die overal door de Russische overheid begunstigd is, heeft zeer bevredigen de resultaten opgeleverd. Dr. Asmus zal in een reeks lezingen in verschillende plaatsen van Duitschland zijn bevindingen kond doen. BELGIE. De Hoogcschool te Gent Gent, 15 Oct (V- D.). Het schijnt, dot de openingsrede van den rector der gedeeltelijk Nederl Universiteit te Gent voor een geheel ledige zaal zal worden gehouden. Er wordt zelfs gesproken van afwezig blijven van al de professoren en andere officieele per sonen. De z.g. fronskiljonsche studenten hebben even als de Vlaamsgezinden een vergadering belegd op hetzelfde uur als de opening der Hooge- school. Des avonds om 7 uur zullen de Vlaamschgezinde studenten een optocht houden. Er wordt, niet geheel zonder reden, gevreesd voor opstootjes. ZWITSERLAND Het Fransch-Zwitsersch zóne-stelsel. Bern, 15 Oct. (Zw. T. A.) De Zwit^erscKe bondsraad stelt in een nota aan Frankrijk voor, het geschil inzake de zones aan het internatio naal gerechtshof te 's Gravenhage voor te leg gen ENGELAND. DE RIJKSCONFERENTIE. De Rijksverdediging. De besprekingen geheim. Londen, 15 Oct. ,(N. T. A. riraadL) De Rijksconferentie kwam hedenmiddag bijeen ter bespreking van de voornaamste problemen der Rijksverdediging. Lord Salisbury, die voorzit ter was van de het vorig jaar door het depar tement van Binnenlandsche Zaken ingestelde commissie tot het uitbrengen van rappoot over deze zaak, opende de bespreking. Besloten werd om in verband met den aard van de besproken onderwerpen, de debatten als geheim te behan delen. Dit gedeelte der conferentie werd van daag bijgewoond door Amery, den eersten lord der Admiraliteit, graaf Beatty, eersten Zeelord en chef van den staf der Marine, lord Derby, minister van Oorlog, graaf Cavan, vertegen woordiger van het leger, en Sir Samuel Hoade, minister van Luchtzaken. De conferentie is ver daagd tot Woensdag-, wanneer, naar wordtge- meld, het vraagstuk der verdediging ter zee zal worden behandeld en Amery een verklaring za! afleggen. Woensdag zal ook de vlootbasis te Singapore een onderwerp van behandeling uitmaken. Een merkwaardige arbitragezaak. Londen, 15 Oct. (N. T. A., draadl.) Heden heeft op het departement van buitenlandsche zaken een commissie van arbitrage het onder zoek geopend in een merkwaardige zaak tus schen Groot-Britannië en de Vereenigde Staten. Het doe] van deze arbitrage is de regeling van ondergeschikte, reeds leng bestaande claims ^-hen de beide landen. Enkele van deze claims zijn reeds honderd jaar oud en zijn voortgekomen uit gevechten, die op de groote meren van Amerika hebben plaats gehad. An dere zijn van Interen datum, zooals b.v d< Brit» sche claims ten behoeve van de kabelmaat schappijen, wier kabels door de Amerikaansche marine werden doorgesneden in den Spaansch- Amerikaanschen oorlog van 1898. President van de commissie is Fromageot, een bekend Fransch jurist POLEN. POLEN'S BUITENLANDSCHE POLITIEK. Een rede van minister Seyda, Warschau, 13 Oct (B. T. A.) De Pool- sche minster van Buitenlandsche Zaken, Seyda, heeft gisteren in de commissie voor buiten landsche aangelegenheden een uiteenzetting gegeven van de huidige buitenlandsche poli tiek van Polen. Hij wees op het gevaar, dat dreigt in verband met den in Duitschland heer- schenden toestand cn dat noodzakelijk maakt, dat Polen nauwe voeling houdt met de andere geallieerde staten, met name Frankrijk. De mi nister constateerde met voldoening, dat de be trekkingen met de landen der Kleine Entente, Oostenrijk, Bulgarije en de Oostzee-staten zich gunstig ontwikkelen. Wat de betrekkingen met Litauen betreft, hoopte de minister z© te regelen door directe onderhandelingen. Aangaande Rusland sprak de minister den wensch van Polen uit om in vrede te leven en zich te houden aan de bestaande verdragen. Polen verlangt von de Sovjet-regeering een zelfde houding. Voorts behandelde de minister de strijdpun ten, waarbij Polen betrokken is en die behan deld zullen worden door den Volkenbond, den Gezantenraad, en het Internationaal Gerechts hof te 's-Gravenhage. BULGARIJE. Slachtoffers common, opstand in Bulgarije. B e r 1 ij n, 15 Oct. (V. D.) Volgens bericht uit diplomatieke kringen te Sofia wordt het aantal slachtoffers van den communisten-op stand op 10.000 geschat, behalve nog een groot aantal gewonden. Nieuwe Balkan-moorden Sofia, 15 Oct. (V. D.) Een uit Zarebrod van de Joegoslavische grens komend telegram, meldt, dat in de laatste gemeenschappelijke ver gadering van de Macedoniërs en den Militairen Bond in het gebouw van het ministerie van oor log, o. a. besloten is de naar Joegoslavië ge vluchte insurgentenleiders Demitrojew en George Kalarow te doen vermoorden. Den 30-jarigcn geheimen agent Ognajow werd opgedragen dit besluit ten uitvoer te bren gen. Hij is reeds met eenige handlangers naar Nisj vertrokken. Naar verluidt heeft de Servische regeering die van de moordplannen verwittigd is aljp maatregelen genomen om den aanslag te ver hinderen. TURKIJE. DE BETREKKINGEN MET OOSTENRIJK. Een economisch verbond op handen. Konstantinopel, 15 Oct. (R.) De re geering van Angora besloot het voorstel van de Oostenrijksche regeering te aanvaarden tot een bespreking van de voorwaarden voor een vriendschappelijke politiek en oen economisch verbond tusschen de twee landen. GRIEKENLAND. Grieksche ministers afgetreden. Berlijn, 15 Oct (N. T. A. Draadloos). Volgens een bericht uit Athene zijn de minis ter van Oo log, Justitie, Binner.landsche Zaken en Onderwijs afgetreden. CHINA. DE TRE1NROOF VAN LINGSJENG. De Chineesche regcering aanvaardt de eischen der mogendheden. Peking, 15 Oct. (R.) De Chineesche re geering aanvaardt in haar tweede antwoord op de nota der mogendheden nopens den trein- roof van Linsjeng de gestelde eischen. Zij ver langt alleen een bespreking over het bedrag der te betalen vergoedingen. De regeering ver klaart zich beTeid met de mogendheden samen te werken ter oplossing van het vraagstuk der spoorwegbescherming. VEREENIGDE STATEN; De Amerikaansche handelsvloot. Washington, 15 Oct. (V. D.) Presi dent Coolidge houdt zich thans bezig met het bestudeeren van een nieuw voorstel inzake de Amerikaansche handelsvloot, waarbij het ver pachten aan particuliere maatschappijen van handelsrouten en schepen wordt mogelijk ge maakt, onder voorwaarde, dat de bedrijfscon- tróle en het bezitrecht aan de regeering blij ven. De City of Everett. Tanya (Florida), 15 Oct (N. T. A. Draad loos). De kustwacht Totter Saukee, die uitge zonden was om te zoeken naar overlevenden van het tankschip „City of Everett", is onver richter zake teruggekomen, zoodat aangenomen mag worden dat alle 50 opvarenden zijn om gekomen. Noodlottige brand te Brooklijnj N e w-y o r k, 15 Oct. (N. T. A. Draadloos). Bij een brand te Brooklijn zijn 6 menschen om gekomen Roeiboot overvaren. Detroit, 15 Oct. (14. T. A. Draadloos). Een roeiboot, woarin zes Armeniërs, is op do Detroit-rivier met een onbekend gebleven stoomboot in aanvaring gekomen. Vijf van hen zijn verdronken. Botsing tusschen trein o» auto F air land (Indiana), 15 Oct (N. T. A, Draadloos). Hier is een auto in botsing geko men met een trein. Van de inzittenden werden 9 gedood en 1 gekwetst OOSTINDIE. DE ACHTERUITGANG DER INDISCHE MIDDELEN. Een verontrustend karakter. Aneta seint uit Weltevreden d.d. 14 Octo ber Volgens 't Bat. Nwbl. neemt d® achteruit gang van de gewone middelen een verontrus tend karakter aan. Indien alsnog geen rigou- reuse bezuinigingen gevonden worden, zal de begrooting 1925 niet kloppen. Het tekort op de gewone middelen bedraagt 25 millioen. De Road van Indië en de bezuiniging^ commissie vergaderen Woensdag tot het overwegen van nieuwe maatregelen. HET POLIT1ESCHANDAAL TB BATAVIA. Nog oen schorsing. Aneta seint uit Weltevreden <Ld. 14 Oct. Do Bataviaasch adjunct-hoofdcommissaris Lenderink werd geschorst, wijl van Rossen de beschuldiging uitte, dat Lenderink in Nov. 1920 het agentenfonds niet aan van Rossen overdroeg, terwijl Lenderink niet in staat bleek het tegendeel te bewijzen. Aan de Staatscourant van gisteravond ont kenen wij nog de volgende Kon. besluiten: benoemd tot officier in de Oranje-Nassau- orde O. S. Knotnerus, directeur der Nederl.- Indische Gasmaatschappij te Rotterdam, voor zitter der Vcreeniging van gasf abrikan ten in Nederland; tot ridder in de Oranje-Nassau- orde H. v. d. Kloot Meyburg, architect te Voor burg; naar het Noorsch van JOHAN BOJER door D. Logeman—van der Willigen. 30 Het was er donker, de deuren en ramen waren verfloos, de vloer gesplinterd, de houten jyamdeu gebarsten. Er wachtte Mevrouw Wangen een formee- le groote schoonmaak. Maar de grootste vernedering was, dat zij Lars Kringen orn krediet moesten vragen voor inelk cn eten. Het was of zii in den grond zou zinken op.weg naar en van de hoeve. Dit was toch allemaal de schuldvan Wangen, en liet hielp niet hoe zij er ook tegen sneed maar een stijgende bitter heid ku^m kc in haar op. Door hun armoede en door de ongezelligheid kwam hel weldra zoover, dat zij niet tegen elkaar spraken dan wanneer zii twistten. En ai meer en meer kwarn hij dronken thuis. fl. Einar Norfcy moest nog het bed houden. Midden op den dag en iedéren dag wat langer zul hij in beu, door Kussens gesteund, op. En terwijl de dagen verliepen, zag hij de laatste sneeuw op de hoeve wegsmelten, veranderde bet geluid van paardebellen in wielengerol, en hoorde hij de spreeuw :n de goot boven zijn hoofd trippelen. Op zekeren dag hoorde hij ook hoe de schapen naar buiten gedreven werden met het geblaat van vele grove en fijne stemmen en op de trap hoorde hij kleine Ivnut tegen hen schreeuwen. Voor Einar was die ziekte een groute duisternis, die hem scheidde van iets, dat eens heel lang geleden gebeurd was en waar hij niet aan kon terug denken. En naarmate hij uit die duisternis gerankte, werd het hem ook duidelijk hoe goecl hij het had hier waar hij lag. Hii was weer liet kind in de windsels, die moeder om hem heen spelde, hij at wat zij hem met haar hand gaf. hij had kuren, was onhandelbaar zoodat zij hem berispen moest, hij werd door haar gc- wasschen en zij warmde het goed voor hem \our de kachel, alles juist zooals in vroeger dagen. Het was ofhii herboren was. Zwakte maakt hij de kleinste tegenspoed de oogen vochtig, zooals die een klein kind doet huilen. En het. op moeder wachten, die te lang weg blijft, wordt een onuitstaanbare pijniging. Toen hij krachtiger werd, bemerkte hij, dat zijn -.ader niet bij hem kwam en tege lijkertijd begreep hij, dat er iets was, waar over luj niet spreken mocht. Maar dat was ook iets, waaraan hi| niet denken mocht. Want er was zooveel aan verbonden e» dat mocht nu niet bij hem opkomen. Up zekeren dag kwam Ingeborg inet een bak met warm water binnen en zeide: „Nu heb jo zeker wel behoefte je voeten eens te wasschen, kereltje.' Fn terwijl hij zijn klam me voeten uitstak en zij nem oiet haar natte sponsen voorzichtig b:e!p. werden z:.in oogen weer vochtig .Lieve hemel." dacht hij. „wat is het troed, dat je cu thuis bent." Hij ^herinnerde zich, hoe vreeseiiik cf hij het onder de eerste koortsaanvallen gevon den had om door die menschen verpleegd té worden, die hij verraden had. Maar dat was zeker ook een ziekte geweest. Jn de koorts had hij ook Wangen zien staan en hem hooien zeggen: „Nu kom ik in de ge vangenis en dat is jouw schuld Toen had Einar van angst gegild. Maar dat was ook een ziekte geweest, waarvan hij nu genas. Ja. het was wonderlijk om ziek te zijn. Terwijl zijn zuster nu zijn voeten droogde met den warmen badhanddoek, keek hij naar het plafond en dacht „Goddank dat ik er in verhinderd werd. deze menschen kwaad te doen De dagen verliepen. En toen hij sterk ge noeg was om treurige gedachten weer vast le honden, voelde hij een zeiseren angst om naar beneden te gaan en zijn vader te ont- VOOlt SPLCI4AL AOBLS: Langestraat 116 Tel. 70 moeten. Hij zóu wel netjes vergiffenis moe ten vragen. Maar dat riep ook een wonder lijke smart in hem wakker. En hij dacht: „Je bent een heilig voornemen ontrouw ge worden, zinar. Fn juist omdat ie nier zoo ligt en al die liefde ondervindt, zal het je meer en meer onmogelijk worden om stand te houden. Je zoudt een onschuldige redden en oen karakter-examen afleggen. Maar je zakte ln elkaar. En daar lig je nu God voor te dan ken l" „Moeder!" riep hij onwillekeurig. En als zij er niet was, werd hij bang en was niet gerust voor zij terugkwam en hij haar in zijn nabijheid wist. „Wat ziet u bleek en wat bent u mager, moeder! Hemel wat zult u gewaakt hebben!' „Praat daar maar niet over, jongen. Hoe gaat het nu? Is er ook iets waar je zin in hebt?" En deze weinige, teedere woorden deden hem al vreeselijk aan omdat zij voor een oogen blik alle angsten verjoegen en hem volkomen tevreden en kalm maakten. Op zekeren dag komt Ingeborg boven inet uitgebotte berkentakken. die zij op. zijn bed werpt. „Daar heb je een Lentebode," zegt zij. „Haast je nou om te komen zien wat ik in den tuin uitvoer." Toen hij eindelijk op mag zitten, neemt hij plaats voor het raam. De meisjes loopen blootshoofds op de hoeve, zij lachen en ver tellen zeker iets grappigs. Dat doet hem ook glimlachen. Als jongen heeft hij heel wat pret gehad daar beneden bij de bijgebou wen, iedei; hoekje verbergt een herinnering, die nu weer wakker bij hem wordt en zijn verbeelding hecht zich al meer en meer vast aan deze plaats en de menschen die er wo nen. Eens kwam Ingeborg eenigszins angstig vragen of zij hem uit een gebedenboek mocht voorlezen en hij zeido ja. om haar plezier te doen Maar langzamerhand vond hij t toch heerluk oin er naar te luisteren. Hij had zich hierin zeker ook vergist. En oj> zekeren avond na de bijbellezing zeide zij: „Nu is de Mjösen geheel open. van daag ging er een stoomboot door." En Einar zag de groote, open binnenzee de oppervlak;e was groenachtig na het smelten van de sneeuw, hier en daar dreven er balken, op een .enkele ijsschol zat een vogel en liet zich weg zeilen, terwijl hij af en toe met de vleugels sloeg. Er. hu zag dc stoomboot met het zeil voor dc zon en met lichtgekleede dames aan boord! Hola! Nu wordt het zonv „Weet je wat vader doet?" vroeg Inge borg glimlachend. „Vader?" fluisterde Einar en keerde het hoofd naar den muur. „Ia, vader hij laat een huisje voor je inrichten op de bergvlakte. De dokter wil, dat je van den zomer in de berglucht bent," Einar keek haar aan, en glimlachte plot seling als een\>ndeugendc jongen. Zou vader nu ook al om hem denken en voor hem zorgen? „Vader is anders niet naar me komen kijken," zeide hij droevig Ingeborg zuchtte en keek naar het licht. „Honderdmaal per dag vraagt hij naar je." zeide zij. ..En toen jehet ergst was sliep noch at hij." Kort er op keek zij naar Einar's bleek gezicht op de kussens. Hoewel hij de oogen gesloten had, kwamen dc tranen toch in de ooghoeken te voorschijn en hij perste da lippen op elkaar. Zij stond op, droeftde zijn gezicht met haar zakdoek af en zeide: „Ik geloof dat vader niet gekomen is om je te sparen. En je kunt natuurlijk niet verwachten dat hij komt, voordat hij weet hoe je over hem denkt" Einar perste zijn lippen nog meer op el kaar alsof iets hom zeer deed. „Zal ik vader vragen om te komen, Einar?" „Ja," fluisterde bit c Norby had ian zijn vrouw gezegd, dat fer een kink m den kabel gekomen was tus schen Einar en hem en dat hij niGt naar hem toe wilde gaan, voordat de jongen sterk genoeg was om over de zaak te spreken. Hij was er langzamerhand volkomen ze ker van, dat zijn vijanden den Jongen togen hem opgezet hadden. Maar wie zou er dwaas genoeg geweest zijn om het te gelooveri? Einar? Zeker, het was goed gelukt. (Wordt vervolgt.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 1