WIJNHANDEL U SCHOTERMAN Zn. RH EU M ATI EK. toegekend de zilveren eeremedaille der Oranje-Nassau-orde aan G. Olden, broeder in het St Aloysiusgesticht voor verlaten jongens en halfwezen te Amsterdam, en aan A. v. d. Toom, kantoorbediende bij den Houthandel der firma N. A. W. Hoos, te Rotterdam; de bron zen eeremedaille aan C Schmidt, koperslogcrs- Icnecht bij de N.V. Koper- cn Blikslagerij voor heen gebr. Van Kamen te Dordrecht, en aan M. Brandenburg, te Vucht, conducteur bij de N.V. Tramweg 's HertogenboschVucht—Voorburg te 's Hertogenbosch; eervol ontslagen wegens overbodigheid hun ner werkzaamheden bij het departement van Koloniën de hoofdcommiezen C F H P. van Deursen, jhr L G van Panhays cn J Hans; de commiezen E. de Blaauw, F. L. J. v. cL v, d. Mark, L. J. Smith en J. H. Wesselings, en de adj.-commiezen L. van Dorp, P. N. de Vries en mej. J. M. van Lith; op verzoek eervol ontslagen H. J. Ooster veen als kanselier aan het consulaat-generaal te Sidney (Australië); bevorderd tot hoofdcommies bij bet hoofd bestuur der posterijen en telegrafie W. J. N. van Zeijl, thans commies, tevens met verleening van eervol ontslag op verzoek; de herbenoeming van dr. B. Hylkema, te Utrecht, als leeraar oan de Rijkstuinbouwv. in- terschool te Boskoop is voor het tijdvak van 1 Sept. 1923 tot 1 Jan. 1924 op verzoek van den belanghebbende ingetrokken. tijdelijk benoemd tot leer ar es aan de Rijks hoogere burgerschool te Amersfoort mej. M. van Holk, te Amersfoort; met ingang van 1 Januari 1924 is de commies bij het hoofdbestuur der Posterijen en Telegra fie W. J. N. van Zeyl bevorderd tot hoofdcom mies en, met ingang van dien datum, aan voor noemde^ hoofdcommies, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend, en is, te re kenen ven 1 dezer, aan den adjunct-commies bij het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie M. G Sierig, o. v., op haar verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend. DE DUITSCHE KEIZER EN NEDERLAND. Zijn gezindheid tot ons land. Nu de kwestie van den doortocht van Duit- sche troepen over Nederlandsch gebied, waar mee in April 1918 zou zijn gedreigd, in de Nederlandsche bladen in den laarsten tijd we der een punt van bespreking heeft uitgemaakt, heeft de Deutsche Wochenzeitung uit de beste bron de volgende inlichtingen kunnen krijgen over de gevoelens van den Duitschen keizer jegens ons land „Toen de keizer in 1891 Nederland voor den eersten keer bezocht, bewonderde hij den en thousiaste houding van het volk jegens de Koningin-Moeder en de toenmalige Prinses, thans Koningin Wilhelmine. Zeer aangenaam vond hij ook de hem gebrachte ovaties dooi een volksmenigte, die hem steeds geschilderd was als zeer koel, terughoudend en volstrekt niet pro-Duitsch. Zijn bewondering ging over in ontroering, toen hij, naast de jonge Prinses staand, voor het eerst in zijn leven het heer lijke volkslied Wilhelmus van Nassauwe door do voor het paleis opgestelde militaire kapel hoorde spelen en de duizendhoofdige menigte het koraal hoorde meezingen Hij liet den kapelmeester vragen het lied nogmaals te laten spelen en toen, een plotse linge ingeving volgend, legde hij zijn hand op het hoofd van de Prinses, in stilte de gelofte afleggend, dat zoolong hij en het Duitsche volk er iets aan zouden kunnen doen, der toekom stige Koningin en haar volk geen leed zou ge schieden. Deze gelofte heeft hij van toen af aan en speciaal van het begin van den wereld oorlog af tot het rampzalig einde daarvan ge houden, ja, de keizer heeft persoonlijk zelfs tweemaal verhinderd, dat Nederland in den oorlog zou worden betrokken". DE EX-KROONPRINS. Mr. Kan naar Wieringen. De secretaris-generaal in algemeenen dienst, mr. I. B. Kan, is naai Wieringen vertrokken tot het houden van besprekingen met den ge wezen Duitschen kroonprins. Mr. Kan za! on geveer twee degen op Wieringen blijven. Wij vernemen, dat de ex-kroonprins Woensdagavond te Doom zal aankomen en eenlge dagen op bet kasteel za! verioeven. Gisteravond keerde de echlgcnoote van den ei-ieizer van haar verblijf in Duitsrhland op huize „Doom" terug. TeL DE INDISCHE VORSTEN. Afschcidsaudiëntie op het Loo. De prinsen van Solo en van Djocjakarta, die 20 October ons land zuilen verlaten om eeni- gen tijd daarna naar Indie terug te keeren, be nevens de sultan van Boeloengan, die nog eenigen tijd hier to lande blijft vertoeven, doch wiens terugkeer naar Indië ook op handen is, zullen 8-S- Woensdag op het Loo door de Ko ningin in afschcidsaudiëntie worden ontvangen. Bij die gelegenheid zal de Koningin tevens ontvangen Pongézen Ario Djatikolsimo (broe der van den prins van Solo (die onlangs werd benoemd tot luitenant der cavalerie bij het Nederlandsch-indische Jeger). Deze vertrekt met zijn broer naar Indië orn zijn bestemming te volgen. De aan de eerst-bcdoelde Indische prinsen en aan den sultan van Boeloengan toegevoegde heeren Oudemens er. Zieck, zullen bij deze af- scheids-audiëntfo tegenwoordig zijn. terwijl, naar wij vernemen, ook de minister van Staat, de heer Idenburg, oud-gouverneur-generaal van Ned- Indië op gemelden Woensdag ten Palelze het Loo zal tegenwoordig zijn. DE VLOOTWET. Araendementen van Kamerleden. Naar wij vernemen, hebben de fweede Ka merleden, ós heeren Dresselhuys en Boon, de volgende amendementen op het Vlootwet-ont werp ingediend L In den oanhel van artikel i wordt gelezen, in plaats van „het tijdperk van zes jaren", „het tijdperk van twaalf Jaren". Dit amendement strekt om te doen vaststel len, dat in het tijdperk van twaalf jaren Inder daad voor aanbouw, onderhoud en vernieuwing van materieel, geen andere gelden dan die, wel ke het Vlootfonds thans ter beschikking stelt, zullen worden aangewgpd. IL Artikel 14 wordt gelezen ais volgt „Werken ten behoeve van de maritieme ver dediging van Ned. Indië" Ten behoeve van de maritieme verdediging van Ned. Indië zal Soerabaja als steunpunt worden ingericht". Dit amendement wordt als volgt toegelicht. Indien het vlootplan beperkt blijft tot den opzet voor de eerste zes jaren aangegeven, schijnt de opzet der in het ontwerp omschre ven werken onevenwichtig groot en zou met één basis zijn te volstaan. Voor een bescheiden verdediging van Tand- joeng Priok als 2 et el der regeering zouden daarnevens dan gelden kunnen worden uitge- ti okken. Bij aanneming van het amendement zullen verschillende andere artikelen in het licht daar van wijziging moeter. ondergaan. Het petitionnement. Naar ons van de zijde van het partijbestuur der S. D. A. P. wordt medegedeeld, waren hedenmorgen I.T03.T28 handteekeningen bin nengekomen De deputatie uit de partijbesturen der S. D. A. P. en het N. V. V. zal morgenmid dag te half één door den Voorzitter der Tweede Kamer ter overhandiging van het petionnement worden ontvangen. In den Leidschcn Gemeen teraad ïn den Leidschen Gemeenteraad is in behan deling gekomen een motie-Knuttel (c.p.) tegen de Vlootwet. Dr. Knuttel bepleitte op velschillende gron den aanneming zijner motie, waarop de burge meester betoogde dat hoewel erkennende, dat de motie formeel in orde was, aanneming er van op materieele gronden moest worden ontraden. O.m. wees de' burgemeester er op, dat er in dezen raad zoo dikwijls aanmerking op wordt gemaakt, dat het rijk ingrijpt in de autonomie der gemeente. En nu zou de ge meenteraad van zijn kant, door een motie als deze aan te nemen, ingrijpen in de autonomie van het Tijk. Bovendien zou men, alvorens tot een zuivere stemming te komen, hier in den ge meenteraad de al of niet wenschelijkheid van do Vlootwet moeten gaan bespreken en aldus een soort Tweede Kamertje gaan spelen. Spre ker ontried dan ook de aanneming. Na tepliek van dr. Knuttel werd diens motie verworpen met 22 tegen 10 stemmen. Voor stemden met den voorsteller de soc.-democra- ten en de vrijz.-democraten. DE BIERACCIJNS. De meening van belanghebbenden. Het Vad. heeft getracht te weten te komen, wat bierleverancier, brouwer en slijter, van den door Minister Colijn voorgestelden bieraccijns denken, waardoor lJi a 2 cent op 't glos bier wordt gelegd. Op den speurtocht heeft het een allermerk waardigste „ervaring opgedaan bij een deel der belanghebbenden: „Zoo kwamen wij b.v. bij den directeur van een groot restaurant, die er voor voelde, dat de Staat 5 ct. van het glas zou ne men, omdat men dan gevoegelijk den bierdrin ker 5 cent meer zou kunnen laten betalen. Van het huidige voorstel verwacht hij haken en oogen. In een restaurant van standing kan men, meent Hij, moeilijk 22 of 27 of 32 ct. vragen. Doet men het, dan gant de kellner met de winst strijken. In de kleinere zaken heeft men op den cent geschoeide prijzen. Anderen zien met groote zorg de verhooging tegemoet, 't Gaat al niets goed, de verhooging van den drankaccijns bracht groote daling in het verbruik te weeg en men vreest, dat de bfërprijs- daling denzelfden uitslag zal geven. Het is geen tijd om prijzen te verhoogen, de malaise eischt in de eerste tweede en derde plaats prijsverla ging. Intusschen heeft de Bond van Bierbrouwerijen $ijn houding, naar ons bij informatie aan de brouwerijen bleek, nog niet bepaald en we kon den dus geen zekerheid krijgen omtrent de vraag of men den lost geheel op het publiek zal af wentelen, dan wel een deel er van mededragen cn of ook de Bond zou adviseeren, om, als de belasting komt, die zoo te heffen, dat een afge rond cijfer op den consumptie prijs kan wor den gezet.' 't Schijnt, dat er ook neiging bestaat tot den maatregel, de nieuwe belasting op de maat van bet glas te vinden en dit dus te verkleinen Met voldoening werd overal vastgesteld dat aan de accijnsverhooging een verhooging van het invoerrecht op buitcnlandsch bier gepaard gaat. Men verwacht daarvan zekere toeneming van het binnenlandsch gebruik èn omdat het buitenlandsch bier in prijs stijgt èn omdat het over het algemeen nog lang niet de kwaliteit van vóór den oorlog bereikte, terwijl het binnen landsch bier steeds beter zou worden, omdat men nog altijd vooruitgang maakt in de brouwe rij kunde BELASTING VAN FORENSEN. Een principieel besluit. Naar aanleiding van het door het gemeente bestuur van Zwolle ingediende bezwaar tegen denSanslag van mr. dr. G. von Leijden in de gemeente Krommenie in de plaatselijke inkom stenbelasting als forens, welke aanslag berustte op het feit, dat mr. Van Leijden commissaris is van de N. V. Weverijen van D van Leijden en Zoon te Krommenie, is bij kon. besluit deze aanslag vernietigd, op grond dat uit de statu ten niet blijkt, dat aun mr. Van Leijden als commissaris ook bestuursfuncties zijn opge dragen, zoodat hij niet kan worden geacht in het belastingjaar 192T/1922 de beschikking te hebben gehad over een vaste inrichting tot per soonlijke uitoefening van zijn betrekking. DE POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. Een nieuwe dienst? Naar de Tel. verneemt hebber, de plannen en de reorganisatoren van den ontredderden postchèque- en girodienst vastcren vorm aan genomen. In groote trekken moeten deze plan nen neerkomen op het in het leven roepen van een geheel nieuwen postchèque- cn girodienst. Deze Instelling zou dan volgens het centred- sotie-systeem aioeten worden Ingericht De zeken van den ouden dienst zullen zoo spoedig mogelijk worden afgewikkeld, zoodat alle be langhebbenden zoo min mogelijk schade zullen behoeven te lijden. Zoodra een rekeninghouder het bedrag van zijn tegoed ontvangen heeft wordt zijn rekening bij den ouden dienst gean nuleerd. Indien de betrokkene dit wenscht, kan hij daarna een rekening op den nieuwen dienst laten loopen. In verbond hiermede wordt uit drukkelijk opgemerkt, dat deze nieuwe dienst niets uitstaende heeft met den nu stopgezetter., die door de centralisatie zoo jammerlijk fiasco heeft geleden OTB. STRUT 17 TF.LEFOOS 145 Per flesch Per Anker Gewas 1920 Raymond Macau F 1.F 40.— Gewas 1917 St. Emiiion F 1.60 F 65.— DE SALARISVERMINDERING, Het wetsontwerp deze week tc wachten. Naar de Tel. verneemt heeft het wetsont werp, betreffende salorisvcrmindering der amb tenaren den Raad van State reeds verlaten cn is de indiening bij de Tweede Kamer deze week te wachten. DE AMBTENAARSSALARISSEN. Weer cenige moties. Te Nijmegen is vanwege de ofdeelingen van den C. N. A, B., den bond van Nedcrl. onder wijzers en den bond van personeel in overheids dienst een druk bezochte vergadering gehou den om te protesteeren tegen de door de regee- nng aangekondigde salarisvermindering der rijksambtenaren. Met algemeene stemmen is een motie aange nomen, waarin de vergadering als haar oordeel uitspreekt, dat bij het sluitend maken van de be grooting niet eenzijdig de daaruit voortvloeiende lasten op de ambtenaren mogen worden gelegd, waardoor het totaal der salarissen tot sluitpost dei begrooting wordt gemaakt; erkent, dat de toestand van 's lands financiën het noodig kan maken, dat de regeering vérstrekkende maatrege len neemt, /naotregelen echter, welke de gan- sche burgerij naar draagkracht dienen te tref fen; constateeren, dat de huidige regeering, bij monde van minister de Geer, herhaaldelijk met nadruk heeft verklaard, dat de regeering zoo wel op moreele als juridische gronden verplicht is de salarissen van het in dienst zijnde perso neel te handhaven, welke verklaring daarna in art. 40, zooals dit thans luidt, is vastgesteld ter ■waarborging van verkregen rechten. Deze motie is ter kennis gebracht van de re geering en de Staten-Generaal. Het plaatselijk comité van neutraal overheids personeel (C.N.O.P.) te Dordrecht heeft in een Weder een Wondere Genezing NA 20 JARIG L IJ DEN l>oor mij in 4 weken genezen Probeer mijn behandeling gratia. Weinig lijders kunnen zeggen grooter slachtoffer der Rhcumatick en licht te zijn geweest dan Vrouw LAMBERTUS VAN OVERDAM, Maasdijk B. 13G, Kerkdriel, Gel derland, was gedurende twintig jaar. De rechterarm tot den elleboog, en de spieren aan de rechterzijde van den hals stijf en gezwollen; verder Rhcumatick in knie en lenden, en Ischias in linkerdij en heup. Wat de arme vrouw gedurende al deze ja ren moet geleden hebben is schier niet te beschrijven. Na 4 weken behandeling met mijn „Duo-Formula" schrijft zij: „Mijn oprechten dank voor uw behande ling. Vooreerst mijn knie, daar voelde ik den derden dag reeds veel beterschap in, d«n vijfden dag was alle pijn daaruit ge weken en zoo geleidoiijk beter. Nu, bij het eind der behandeling is de knie geheel nor maal, de arm is geheel beter, alles kan ik er weder mee doen, en mijn hals is ook hee'.emaal geslonken. Ik kan nu weder goed loopen, wel een uur ver. Uw „Duo-Formula"- behandeling heeft krachtig gewerkt, en be hoort overal te worden aanbevolen." MIJN GRATIS AANBOD. Laai ieder lijder, die dit leest, om een gra tis 10 dagen voorraad dezer merkwaardige behandeling schrijven. Het geval van Vrouw OVERDAM bewijst, dat er geen te ernstig is om dcor deze behandeling genezen te worden. De Heer Arthur Richards, in wiens privé laboratorium zij gevonden werd, zegt: „Ik zal niet rusten alvorens ik ieder lijder aan Rheumatiek, Ischias, Jicht, Knobbeljicht of eenige andere Urinezuurziekte de gelegen heid gegeven heb mijne Behandeling gedu rende 10 dagen op mijn kosten te beproe ven." HOE DIT AANBOD AAN TE NEMEN. Zend noch geld, noch postzegels. Zend een voudig uw naam en adres met de woorden: „Gratis Voorraad", per 12^2 ets. briefkaart, waarna de 10 dagen Gratis Behandeling, tezamen met verklarende Brochure en de beschrijving van meerdere wonderlijke gene zingen, u per keerende post franco zal be reiken. Adresseer. Mr. Arthur Richards, Kamer 493, Cromwell House, High Holborn, Lon den W.C.I., Engeland. Porto naar Engeland: Briefkaarten 12Yz cent. Brieven 20 cent. D.V. Vrijdagavond gehouden protestvergadering een motie aangenomen, waarin scherpe afkeuring wordt uitgesproken over de voornemens der re geering ten opzichte van het overheidsperso neel, die men zoo onrechtvaardig acht, „dat bij handhaving ernstig verzet der ambtenaren niet zal kunnen uitblijven". In de motie wordt het vertrouwen uitgesproken, dot de Koningin een besluit tot woordbreuk jegens de ambtenaren nooit zal willen teekenen. PENSIOENACTIE VOOR DE ZEEMACHT. Een verzoek aan de regeering. In een gisteren gehouden vergadering vnn den Ned. Bond voor Pensioenactie voor de ge- pensionneerden der zeemacht beneden den rang van officier, afd. Den Haag, trad als spreker op de heei Hendrikx, voorzitter van het hoofd comité. Deze wees op de armoede, waarin de gepensionneerden aan hun lot worden overge laten. De vergadering nam de volgende motie aan Oe nog steeds verongelijkte oud-marineman nen van vóór 1918, te 'sGravenhage in verga dering bijeen, verzoeken den regeerders cn volksvertegenwoordigers, uit de millioenen die worden bezuinigd door het opnieuw invoeren der premieheffing voor pensioenen en weduwen- en weezenpensioenen, alsmede uit de binnenkort toevloeiende millioenen tengevolge der salaris- Yerminderingen, naar recht en redelijkheid te worden gepensionneerd, opdat eindelijk ook aan hun armoede een eind wordt gemaakt DE „PELIKAAN" AAN DEN GROND. Het schip weer vlotgekomen. Aan „Le Petit Journal" werd 13 dezer uit Ttuiis het volgendo geseind De Nederlandsche Kruiser „Pelikaan", de haven van Tunis verlatende om weer zee te kiezen, is in het kanaal, halverwege Tunis en La Goulette, aan den grond geloopen. Het setup verkeert in e*n ecnigszins benarde positie ten gevolge van zijn al metingen en water verplaatsing. Da drie Nederlandsche or dei zeebooten, die in convooi met de „Peli kaan" op weg naar Indië zijn, benevens twee sleepbooten hebben tot dusver vergeefscha pogingen gedaan om het schip vlot te brengen. Het in bovenstaand bericht genoemde schip is geen Nederlandsche kruiser, maar het nieu we moederschip voor onderzeebooten „Peli kaan", dat op 18 September j.l. uit Den Helder met do onderzeebooten K II, K VII en K VUI naar Indië vertrokken is, onder commando ven kapitein ter zee Wissman. Wij kunnen mededcelen, dat het ongeval hot schip overkomen goed is afgeloopen. Na infor matie aan het departement van Monne te 's-Gravcnhago is ons gebleken, dat „De Peli kaan" wel aan den grond heeft gezeten in het kanaal bij Tunis, maar dot het schip weder vlotgekomen is. Het heeft de reis weder voort gezet. „De Pelikaan" heeft ook geen averij opgeloopen. DE PITTSBURGH IN ONS LAND. Bezoek der officieren aan den Haag. Men meldt ons uit den Haag De voornaamste officieren van den Ameri- kaanschen kruiser „Pittsburgh", welke te Rot terdam verblijft, zijn Zondag en gisteren te 's-Gravenhage geweest. Zij waren de admiraal Andrews, wiens vlag do kruiser voertde commandant ven de Pitts burgh, captain John V. Klemans de stof-offi- cier Alexander Macomb en do. adjudant van den admiraal, P. Prince Powell. Zij hebben Zondag gemiddagmaald bij den Amerikaanschcn gezant, den heer Tobin, aan welken maaltijd ook deelnam de chef van den Nederlandschcn Marinehaf, kapitein ter zee Sluys. Gisterochtend hebben de Amerikaansche zee officieren in groot tenue gekleed, een officieel bezoek afgelegd bij den minister van marine, den heer Westerveld, in diens departement. Zij waren daarbij vergezeld door den marine-at taché der Amerikaansche legatie, commander G R. P. Rodgers en den Wderlandschen luite nant ter zee Ie klasse Furstner, die door den minister van marine aan den Amerikaanschen admiiaal tijdens diens verblijf in Nederland is toegevoegd. Gistcrnamiddog ten T ure bood minister Westerveld den vreemden zeeofficieren in Res taurant Royal een noenmaal aan, waarbij mede aanzaten de chef van de afdeeling materieel aan het departement van marine, vice-odmiraal Zeeman de chef van den marinestaf, kapitein ter zee Sluys, de chef van de afdeeling perso neel van het departement van marine, kapitein ter zee Schreuders, de adjudant van den mi nister van marine, luitenant ter zee Ie kl. J W. Tcrmijtelc-n en luitenant ter zee le klasse Furstner, toegevoegd aan den admiraal. Gistermiddag waren de vreemde officieren aan het middagmaal, genoodigd bij den ma rine-attaché van het Amerikaansche gezant schap commander Rodgers. Tel. „FINANCIEN" IS IN DE WAR I Er wordt geld terug gevraagd, dat nooit geleend is. Het gemeentebestuur van Didam heeft dezer dagen een aanschrijving van het departement van financiën ontvangen, een bedrag van 25,000 terug te betalen, dat de gemeente van het rijk zou hebben ontvangen. De gemeen teraad heeft deze aanschrijving voor kennis geving aangenomen. De burgemeester had reeds aan het departement geantwoord, dat de ge- wenschte betaling niet zou volgen, omdat de gemeente Didam bedoelt bedrag nooit had ont vangen. EDO FIMMEN. Zal zijn functie als secretaris van het LV.V. neerleggen. In de Vrijdag j.l. gehouden vergadering van het secretarioat van het I.V.V. heeft in ver volg op reeds vroeger gehouden discussie in het bureau en in het bestuur van het I.V.V. een bespreking plaats gehad over de positie van Fimmen als secretaris van het I.V.V. In onder. ling overleg werd goedgevonden dat Fim men per 1 Nov. a.s. zijn functie als secretaris van het LV.V zal neerleggen. G A. PRINS. Te Oosterbeek overleden. Hedenmorgen is te Oosterbeek overleden generaal-majoor C. A. Prins, officier in de orde van Oranjc-Nassau, commandeur ln de orde van St. Stanilaus. Hij werd II Nov. 1843 te Oirschot geboren. Hij is gepensionneerd als kolonel-commandant van de Kon. Maréchaussee, laatst gestationeerd te Vught. In 1910 werd hij benoemd tot lid van den Raad en in 1917 tot wethouder der gemeente Renkum. In 1919 bedankte hij voor deze functie. Hij was zoowel bij minderen als bij meerderen be kend. Ook was hij door zijn handboek over de Kon. Maréchaussee bekend. HET NEDERLANDSCH-RUSSISCH HAN DELSCONCERN. Omvat 82 handelsonderne mingen en 4 bonken. Uit Petersburg wordt nog gemeld, dat het Nederlandsche syndicaat, hetwelk met de Rus sische regeering een handelsovereenkomst heeft gesloten, 82 handelsondernemingen en 4 ban ken zou omvatten. 0p grond van dit contract mag het syndicaat zijn producten overal in Rusland vrijelijk ten verkoop aanbieden. In Pe. tcisburg, waar reeds een technisch bureau van het syndicaat is geopend, is tevens het eerste Nederlandsche schip met een loding van pro ducten van technischen aard aangekomen. DE KOLïïNLEVERANTIES UIT HET ROERGEBIED. Worden thans hervat. Uit Berlijn wordt geseind dat de kolenleve- ranties uit het Roe.gebied naar Nederland, die gedurende 14 dagen niet konden plaats hebben, omdat het Fransche spoorwegbestuur de rails voor het transport niet beschikbaar stelde, thans kunnen worden hervat, aangezien de spoorlijnen zijn vrijgelaten. HET ONTSLAG BIJ DE ARBEIDSINSPECTIE. Een nadere aanvulling en een verbetering. Aan een ook door ons overgenomen bericht uit het „Volk" omtrent een met 1 Januari a.s. voorgenomen ontslag van 40 ambtenaren bij de Arbeidsinspectie, welk bericht op zichzelf in hoofdzaak juist is (er zullen dit ter verbete ring van het bericht 25 administratieve en 15 controleerende en technische ambtenaren wor den ontslagen) werd door het „Volk" toege voegd, dat dit besluit door den Ministerraad werd aangenomen tijdens de afwezigheid van Minister Aalbcrse met vacantie. Op zeer bevoegd gezag kon worden medege deeld, dat dit laatste gedeelte van het bericht absoluut onjuist is. De bezuinigingsmaatregel is geheel door Mi nister Anlberse getroffen. NERINGDOEND OVERHEIDSPERSONEEL. Een actie tegen handeldrijvende ambtenaren. Men meldt oan het Hbld. uit Hoorn: Waar het meer en meer gebruikelijk wordt, dat ambtenaren, in dienst van gemeente en overheid, ook eigen zaken (in dezen omtrek kantoorhouder-posterijen met tevens kleerma ker en brievenbesteller-rijwielhandel) dnjven, heeft de K. v. K. zich tot de gemeentebesturen in haar ressort gewend om inlichtingen dien aangaande, teneinde maatregelen te beramen om aan dezen den middenstand rakenden toe stond een einde te maken. UIT TEXTÏELINPUST RIB. Verlenging werktijd of loons verlaging. Men schrijft ons uit Enschede i Het is bekend, dat door een groot aantal textielondernemingen, aangesloten bij de ver schillende fabrikantenverecnigingen, bekend is gemaakt dat te beginnen me» de le week in Nov. allo stuk- en uurloonen met 10 ver laagd zullen worden, nu gebleken is, dat de ar- beidersoigonisaties hun medewerking niet wil len verleenen tot eene 53-urige werkweek. Naar aanleiding dezer beslissing gisteren de volgende motie aangenomen Do op 14 October gehouden vergadering der bij de aangekondigde loonsverlaging in Twente betrokken afdeelingen van den Alg Ned. Bond van Textielarbeiders „De Eendracht"; van oordeel, dat deze door niets gemotiveer de loonsverlaging, waarvan de bedoeling is de aibeiders tot aanvaarding van een langeren werktijd to dwingen, en die, wanneer zij wordt ingevoerd, tot gevolg zal hebben, dat de loo- ncn der Twentsche en Geldersche textielarbei der» zullen dalen tot beneden het bestaansmi nimum, niet kan worden aanvaard. accoord gaande met het ten deze door het hoofdbestuur ingenomen standpunt spreekt als hare verwachting uit, dat op dezen grondslag overeenstemming met de andere arbeidersor ganisaties zal worden bereikt, opdat deze brute aanslag met succes kan worden afgeslagen. Gisteren werd hiei eveneens een druk be zochte districtsvergadering gehouden van den Ned. R.-K. Textiel 3ibeidersbond „St. Lamber- tus", waar als hoofdschotel ter sproke kwam het antwoord der Twentsche werkgevers. Na eene breedvoerige gedachten wisseling keurde de vergadering met algemeene stem men de door het hoofdbestuur ontwikkelde denkbeelden omtrent een geboden verzet te genover de aangekondigde loonsverlaging goed HET LEÏDSCHE ZIEKENHUIS Knoeierijen Sedert gerulmen tijd liepen allerlei geruch ten van malveisaties gepleegd bij den bouw van het nieuw Academisch Ziekenhuis te Leiden, waarbij opzichters, werklieden en leveranciers zouden betrokken zijn. tengevolge waarvan ook reeds de rijksbouwmeester in arres* we'd gesteld. Naar het Hbld. verneemt is thans op last van de justitie weder een uitgebreid politioneel onderzoek aan den gang, waarbij verschillende bij dezen bouw betrokken personen, waaronder ook die reeds met eervol ontslag der. dienst verlieten, onder verhoor worden genomen. WORDT GEEN FILIAALHOUDER VAN „AXA". Een waarschuwing. De hoofdcommissaris van politie te 's Gra- venhage geeft dringend in overweging om, al vorens in relatie te treden met de Comman ditaire Vennootschap „Winkel-exploitatie Axa", Nieuwe Uitleg 17 te 'sGravenhage, inlichtin gen ih tc winnen bij de afd. Centrale Recherche, Alexanderplein, Den Huag. In verband met deze woarschuwing wordt ons nader medegedeeld, dat het hier betreft zeke ren L., die in het begin van dit jaar te Am sterdam exploiteerde de „AmsterdamNeder land Iii- cn Export Maatschappij" (A. N. I. E. M.). Mededirecteur van deze maatschappij was een zekere P- De directeuren riepen per advertentie in de bladen sollicitanten op naar de betrek king van filiaalhouder. Er werd echter geld ge- eischt voor borgstorting. Dit geld werd door de heeren opgemaakt en de sollicitanten hoor den van de zaak niets meer. De hoofdcommissaris te Amsterdam heeft dan ook in Januari j.l. gewaarschuwd tegen dezen H. A. V. L. en zijn „maatschappij", met het gevolg, dat L. rich In Den Haag vestigde en thans met nog iemand exploiteert de Comm. Vennootschap „Axa", san den Nieuwen Uitleg 17 aldaar. Wederom worden nu tn de Waden sollici tanten opgeroepen met de mededeelinggeen borgstorting. Dit laatste om vertrouwen te wek ken. Gaat men op zoo'n advertentie in, dan

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2