WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. fat CsnUale HMRfH6is een ui,s,ke0k0epned;,ee'90ed' FIRMA L. VAM ACHTERBERGH BRANDSTOFFEN HANDEL danig benoemd G. Wisman, burgemeester van Nieuweschans herbenoemd tot curator der gemeentelijke universiteit te Amsterdam, dr. C. C. Delprot benoemd tot registratie-ontvanger te Raalte ,W. Ritman, thans surnumerair benoemd tot ontvanger der directe belastin gen en accijnsen te Franeker H. Cupery, com mies-verificateur der directe belastingen te Groesbeek opgeheven het entrepótkontoor Amsterdam met 1 Januari a. s. en de daaraan verbonden werkzaamheden overgebracht naar het kantoor der invoerrechten cn accijnzen op de suiker aldaar op verzoek eervol ontslagen uit den zeedienst de officier bij den marine-sioomvaartdienst 2e klasse P. B. de Hage aangewezen als lid der enkelvoudige kamer voor burgerlijke kinderzaken, tevens belast met de behandeling van kinderzaken in de recht bank te Groningen mr. R. P. Cleveringa, rech ter benoemd tot leeraar aan de R- H. B. S. te Alkmaar R. P. Goettsch, met eervol ontslag als idem te Vlissingen op verzoek eervoi ontslagen H. van Wigche- ren, hoofdcommies der telegrafie en H. W. Dethmers, directeur van het post- en telegraaf kantoor te Neede; benoemd tot directeur van het post- en tele graafkantoor te Schagcn A. G. Schram de Jong, thans te Woudrichemtot idem te Mun ster G Mudde, thans commies-titulair bij de posterijen en telegrafietot idem te Helmond B. J. E. ten Brink, thans te Bodegraven- Bij Kon. besluit van 15 dezer is herbenoemd tot secretaris van den Voogdijraad te Roer mond, met ingang van 16 dezer, mr. J. G. G M. Walter. Bij Kon. besluit van 15 dezer,zijn benoemd: tot plaatsvervangend voorzitter bij den Raad van Beroep (O.) te 's Gravenhage: mr. D. A. L. M. Schretler, advocaat en pro cureur te Utrecht, en mr. N. H. van Voorst van Beest, advocaat en procureur, te Huis ter Hei de, gemeente Zeist; tot plaatsvervangend griffier bij den Raad van Beroep (O.) te Roermond; mr. J. E. Delhougne, advocaat en procureur to Roermond. DE POSTCHèQUE EN GIRODIENST. Een dagvaarding. Aan mr. R. C. Bakhuizen van den Brink is onlangs ten postkantore te Haarlem de uitbeta ling van een postcheque geweigerd. Thans heeft mr. Bakhuizen van den Brink gedagvaard den directeur van het postkantoor aldaar, den heer L, H. Barte'ink, den Staat der Nederlanden en den directeur van den Postchèque en Giro dienst, den heer A. W. Kymmel te 's-Graven- hage, om op Dinsdag 30 Oct. a.s. ter terecht zitting der arrondissements-rechtbank te ver schijnen, waar door requirant geëischt zal wor den de cheque alsnog uit te betalen en de inte resten over het bedrag van de chèque naar 5 'sjaars van den dog der dagvaarding tot dien der voldoening te voldoen. HET BUREAU VAN DEN INDUSTRIEELEN EIGENDOM. Schriftelijke vragen beantwoord. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Ter Hall, had den minister van arbeid, handel en nijverheid de volgende vragen gesteld 1. Is het den minister bekend, dat bij het bureau van den Industrieelen Eigendom een dus danige achterstand, heerscht, dot verzoeken om eenvoudige inlichtingen, welk© respectievelijk dato 15 Juni en 2 Juli weiden verzonden, tot groote schade voor handel en industrie eerst op 11 Juli en 11 Augustus beantwoord werden, terwijl voor korten tijd voor het verscliaffen van dergelijke inlichtingen slechts een tijdsruimte van een tot hoogstens twee weken noodig was 2. Dat men bij aandringmg op meerderen spoed in het belang van den Nederlandschen handel ten antivoord krijgt, dat zulks onmo gelijk is, aangezien men op bedoeld bureau overstelpt is met werk uit het buitenland (toe treding van Diritschland tot de Conventie 3. Dat de inlichtingen, welke door boven genoemd bureau verstrekt worden, in den leat- sten tijd zoo onvolledig en zoo weinig nauw gezet zijn, dat men, bij getrouwe opvolging van het ontvangen advies, genoodzaakt is om achteraf hernieuwde kosten te maken, ten einde aan alle vereischten en wetsbepalingen te vol doen 4. Zoo ja, is de minister dan bereid om in het belang van den Nederlandschen handel en industrie maatregelen te treffen, dat bedoelde achterstond ten spoedigst worde ingehaald en de ingezonden aanvragen om inlichtingen met meer nauwkeurigheid worden behandeld 5. Kan do minister voorts mededeelen of de opheffing van het college van directeuren van het bureel voor den Industrieelen Eigendom en vervanging door één directeur, van welke op heffing dd. 31 Mei j.l. door den minister toe zegging werd gedaan, reeds zijn beslog heeft ge lei egen Daarop heeft de minister thans geantwoord 1.Het is den ondergeteekenden bekend, dat in de efgeloopen zomermaanden verzoeken om in lichtingen (welke precies hetzelfde onderzoek vergen als verzoeken om inschrijving en waarop dus het pTaedicaet „eenvoudig" niet geheel past) door het Bureau voor den Industrieelen Eigen dom, afdeeling Merkenbureau, na langer tijds ruimte werden beantwoord dan doarvooT kor ten tijd te voren noodig was en dan voor handel en industrie wenschelijk moet worden geacht. 2. De toetreding van Diritschland tot het bij de Schikking van Washington gewijzigd Arran gement van Madrid heeft inderdaad de werk zaamheden van genoemd bureau aanzienlijk doen toenemen. Zoo werden alleen in de eerste 6 maanden van dit jaar uit Bern reeds 3722 internationale inschrijvingen ontvangen, tegen een totaal van slechts 2653 in het geheele jaar 1922. Het aantaJ verzoeken om inlichtingen nam tegelijk ook toe, het aantal nationale in schrijvingen bleef stationnair. Daar niet aan stonds beoordeeld kon worden, iq hoeverre deze vermeerdering van blijvenden aard zou zijn, is het met het vooronderzoek belaste personeel slechts geleidelijk versterkt, toen een meer sta biele toestand was ingetreden. Dergelijke ver sterking werkt eerst na eenigen tijd door, wijl nieuwe vooronderzoekers zich aan dien arbeid moeten gewennen. In de periode van de vacan- tieverloven hebben genoemde omstandigheden tot het ontstaan van eenigen achterstand geleid, welke zich openbaarde op het gebied der in lichtingen. Immers, de behandeling van verzoe ken om inschrijving is aan wettelijke termijnen gebonden en moet derhalve voorgaan- v 3. Het is den ondergeteekende niet gebleken, dat de door genoemd Bureau verstrekte inlich tingen in het algemeen in den laatsten tijd min der volledig of nauwgezet zouden zijn. Uit het feit, dat in een enkel geval wel eens een bezwaar aanvankelijk is voorbij gezic-n, mog dit niet wor den afgelegd. 4. Tot het treffen van bijzondere maatregelen werd reeds een poging gedaan door de indie ning van het wetsontwerp tot wijziging der Mer- Jcenwet. Het daarbij voorgesteld verlangen der wettelijke termijnen speciaal t.a.v. de uit Bern toegezonden merken, zal een meer gelijkmatig en economisch werken bevorderen, zonder dat de belangen der aanvragers merkelijk geschaad worden of conflict rijst met de krachtens trac- taat bestaande verplichtingen. Daardoor zal nog meer bestendigd worden, wat de getroffen maat regelen aanvankelijk reeds bewerkten, dat ook inlichtingen weder binnen den vroeg eren termijn worden verstrekt. 5. De opheffing van het college van direc teuren van het bureau voor den Industrieelen Eigendom en de vervanging daarvan door één directeur hebben inderdaad reeds sedert eenigen tijd haar beslag gekregen. Verwezen kan daar omtrent worden naar het Kon. besluit van 12 Juni 1923 tot nadere wijziging van het Regle ment Industrieel Eigendom", opgenomen in Stbld. no. 262 van 1923. In verband met den datum, waarop dit Kon. besluit in werking trad, is het college van directeuren met ingang van 18 Juli 1923 opgeheven. VERSLAG DER ALGEMEENE REKENKAMER Er wordt niet voldoende reke ning gehouden met een ingrij pende bezuiniging. De Algemecne Rekenkamer merkt in haar verslag over 1922 o.m. op, dat zij in de volgen de gevallen den indruk kreeg, dat er nog niet steeds voldoende rekening mede werd gehou den, dat een ingrijpende bezuiniging op de Rijksuitgaven gebiedend noodzakelijk was. Voor het vervoer van meubelen ten behoeve van de kanselarij te Belgrado, hier te lande aangekocht voor 1220, werd 4575 betaald, dus bijna viermaal den verkoopprijs. Volgens mededeeling van den Minister van Buitenlend- sche Zaken was het noodig geweest de meube len in een gesloten tapissière te vervoeren aan deze omstandigheid was het toe te schrijven, dot de kosten zoo hoog waien geworden. Een hoofdambtenaar van den Waterstaat voorzag zijn bureau op 's Rijks kosten van een klok van 125. De Kamer was van oordeel, dat wel op een minder kostbare wijze in de behoefte van tijdaanwijzing had kunnen zijn voorzien. De hoofdambtenaar gaf dit toe, doch beriep zich er op, dot de klok ook„ moest passen bij de stoffeering van het bureau. Hieruit viel af te leiden, dat ook die stoffeering niet uitmuntte door eenvoud. In verband met het overbrengen in 1921 van den zetel van den Gezondheidsraad van Utrecht naar 's-Giavenhage, werd voor stoffeering en DTK. STRUT 17 - TELEFOON 145 Per ilesch Per Anker Gewas 1920 Raymond Macau F 1.F 40.— Gewas 1917 St. Emilion F 1.60 F 65.— hotel „Dc Schuur" een reünie plaats, waar de congressisten namens de Algemecne Midden- standsvereeniging voor Breda c. c. door den voorzitter, den heer P. v. d. Linden, begroet werden. De afgevaardigden bleven daarna nog geruimen tijd gezellig bijeen. Gisteren (Woensdagochtend 10 uur) begon in „Concordia" onder groote belangstelling de algemeene vergadering. De voorzitter der Bredasche vergadering, de heer v. d. Linden, hield de welkomstrede, waar in hij namens de Algemeene Middenstandsver- eeniging voor Breda e. o. verklaarde, hoezeer deze het op prijs stelt als gastvrouw van het 20e Middenstandscongres te mogen optreden. Daama hield de voorzitter van den Midden standsbond, de heer Ed. G. Schürmann de ope ningsrede. Na vaststelling der notulen bood de secretaris, de heer A. A. Collenteur, Rotten dam, het jaarverslag aan. In dit verslag \lrordt in de eerste plaats her innerd aan het ten vorigen jare te Zwolle ge houden Middenstandscongres en het aldaar be handelde. Vervolgens wordt gewag gemaakt van de pogingen, aangewend om te komen tot een internationalen Middenstandsbond. Twee afge vaardigden van den Middenstandsbond, de hee- ren Schürmann en Blankert, hebben tot dat doel met andere buitenlandsche afgevaardigden besprekingen gehouden. Verder maakt het verslag melding van de vergadering over de tijdelijke invoerbelemme- ringen en van de samenwerking met de twee andere Middenstandsbonden inzake de oprich ting van de Onderlinge Risicoverceniging voor den handeldrijvenden Middenstand. Uit het verslag blijkt, dat de vereeniging ruim 1750 leden telt, door wie gezamenlijk aan ver- zckcringsplichtig loon per jaar wordt uitbetaald ongeveer 10 millioen gulden. Hiervan waren van den Middenstandsbond lid 1165 personen, die te zomen ongeveer voor 7 millioen gulden verzekeringsplichtig loon zijn ingeschreven, dus ongeveer Vt van het geheel. Verschillende adressen aan Regeerings-colle- giën, zoo o.a. een voor behoud van den zomer tijd, pcrsoneele belasting, enz. zijn in den loop van het verslagjaar verzonden. In den Hoogcn Raad van Arbeid bleef de bond vertegenwoordigd door het bestuurslid, den heer J. C. Blonkert, als lid cn door den heer J. v. Londhuyzen als plaatsvervangend lid. Zes nieuwe vereenigingen traden tot den Bond BEDRIJFSORGANISATIE EN MEDE ZEGGENSCHAP Het rapport gereed. Naar „Het Volk" verneemt, is de door de S. D. A. P. en het Vakverbond ingestelde Com missie voor Bedrijfsorganisatie en Medezeggen schap dezer dagen met haar arbeid gereed ge komen. De publicatie is waarschijnlijk half No vember te verwachten. SAMENWERKING SPOORWEG- EN OVERHEIDSPERSONEEL Dinsdag zijn te 's Gravenhage, onder leiding van het dagelijksch bestuur van het Nederl. Verbond van Vak vereenigingen het hoofdbe stuur der Nederl. Vereen, van Spoor- en Tram wegpersoneel en het Comité ter behartiging van de algemeene belangen van Overheidspersoneel (A. C. O. P.), opnieuw in vergadering bijeen ge komen ter verdere bespreking van het beleggen van een groot vertegenwoordigend congres, hetwelk gericht zal zijn tegen de pionnen der regeering inzake salarisverlaging, enz. Dit con gres zal worden bijeengeroepen te Amsterdam. Als sprekers zullen optredenR. Stenhuis, voorzitter Nederl. Verbond van Vakvereenigin- gen, P. Moltmaker, voorzitter Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, F. S. Noord- hoff, voorzitter Centrale Nederlandsche Amb- ter.aarsbond en F. L. Ossendorp, voorzitter Bond van Nederl. Onderwijzers. Het congros, dat zal staan onder leiding ven den heer F. van Mcurs, secretaris van den Nederl. Bond van werklieden in overheidsdienst, zal worden gevolgd door een straatbetooging. MOORD EN ZELFMOORD. Te Oostburg. Men seint ons uit Oostburg.Gisteravond omstreeks 11 uur heeft haar vader voor zijn woning zijn 21-jarige dochter M. A. Ghysels dood gevonden. Het meisje is vermoedelijk door een revolverschot gedood. Haar verloofde, in wiens gezelschap zij nog was geweest, is van nacht niet in zijn kosthuis geweest De politie stelt een onderzoek in. Nader meldt men onsZooeven is ook de ver moedelijke moordenaar, de verloofde van het meisje P. S., dood in de vaart nabij deze ge meente gevonden. Hij had zich in het voor hoofd geschoten. Men verkeert omtrent de oor zaak van de geschiedenis in het duister. ANTHRAG1ET 1 (Afmeting 50)30 m m.) Xecmt proef. In voorraad bij: Kg1 KOESTEEG 5-7 b|d. VARKENSRflARKT =====S VlJHgsr; -rn»3«-a-n=. ~rr? -r meubileering der nieuwe bureden een bedrag van ruim 14,400 uitgegeven. Onder meer werden aangeschaft drie open boekenkasten van resp. 510, 440 en 375 cn vier open boe kenkasten voor een gezamenlijk bedrag van 5810, alsmede een vergadertafel voor 1160, een en ander met 5 korting. Deze uitgaven maakten den indruk, dat bij het besteden der Riiksgelden niet met de noodige spaarzaam heid was te werk gegaan. Naar de Kamer meen de, waren wel goedkoopere kasten voor de ber ging der bibüotcek van den Raad te verkrijgen geweest en had ook wel een minder kostbare tafel kunnen zijn aangeschaft Op de vraag, waarom de delegatie bij de conferentie van den Volkenbond, welke met in begrip van den haar toegevoegden staf uit 14 personen bestond, voor het traject Bazel Genève van een afzonderlijken wagon 1ste klas se gebruik had gemaakt, ten gevolge waarvan voor 36 plaatsen, ten bedrage van niet minder dan 1022.04 moest worden betaald, ant woordde de minister van Buitenlandsche Zaken, dat het gebruik van een dcrgelijken wagon onvermijdelijk was, daar de leden der delegatie gelegenheid moesten hebben gedurende de reis vrij en ongestoord overicg te plegen. Twe perceelcn, door de ministers van L., N. en H. cn van Arbeid ter bewoning afgestaan aan onder hun Departementen ressorteerende ambtenaren, werden om. van vaste woschtafels en van jalouziecn voorzien. De Kamer vestigde er de aandacht dezer Mi nisters op, dat, indien de bewoners van Rijks- perceelen dergelijke gerieflijkheden wenschtcn, zij zelf de kosten daarvan dienden te dragen. Het college vond vrijheid ditmaal tot de ver evening der daaruit voortgevloeide kosten over te gaan op grond van de toezegging, dat in het vervolg met zijn opvatting rekening zou worden gehouden. MIDDENSTANDSBOND. Twintigste Nationale Congres. Te Breda wordt 17 en 18 October het Mid- denstandscongres gehouden onder voorzitter- schop van den heer Ed. G. Schürmann, te Rot terdam. Gestvrouwe van het congres is de Al gemeene Middenstandsvereeniging voor Breda e. o. Do afgevaardigden van het congres zijn Dins dagavond 16 October om 8 uur officieel door het gemeentebestuur van Breda ontvangen. De hal van het stadhuis, waar de ontvangst plaats vond, was bij deze gelegenheid kwistig met bloemen en planten versierd. De burgemeester van Breda, mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck, tevens voorzitter van het eere- cornité van het congres, riep den afgevaardig den het wolkom toe. De voorzitter van den Middenstandsbond dankte voor de schitterende ontvangst, het con gres te Breda bereid. No afloop der receptie ten stadhuize vond in toe, terwijl daarentegen elf vereenigingen be dankten. Volgens den Congresgids zijn thans 121 ver eenigingen bij den Bond aangesloten. Door den directeur van het Bondsbureau werden een 12- tal spreekbeurten gehouden. Het verslag eindigt met de woorden, dat de Middenstandsbond in het afgeloopen jaar weder goed en veel werk ten bate van den Middenstand en daarmede ook ten bate van de geheele maatschappij heeft ver richt Na verslag van den penningmeester en indie ning der begrooting kwam in behandeling het voorstel tot reorganisatie van den Bond. De bedoeling is dat de Bond zich splitse in twee hoofdgroepen, n.l. één voor de Standsorgani saties en één voor de Vakorganisoties. Reeds zijn het vorige jaar ter algemeene vergadering daaromtrent mededcclingen gedaan en heeft het Bondsbestuur toen volmacht gekregen de plan nen nader uit te werken. Volgens een door een commissie ad hoc in 1920 ingediend reorganisatieplan zou men in de allereerste plaats willen komen tot een „Cenlralen Bedrijfsraad van den Middenstands bond", bestaande uit één lid en één plaatsver vangend lid van elke aangesloten vakorganisatie, welke leden te zamen een bestuur van dien Raed kiezen. Drie dezer bestuursleden, door den Raad na der ean te wijzen, hebben ambtshalvo zitting in het Bondsbestuur. De Raad vergadert op nader vast ,te stellen tijden, en verder zoo dikwijls als noodig is. Elke in den Raad vertegenwoordigde organisatie heeft daarin één stem. Alle in den Raad genomen besluiten hebben ter uitvoering do goedkeuring van het Bondsbestuur noodig. Het tegenwoordige Bureau van den Midden stand zou een aanmerkelijke uitbreiding moe ten ondergaan. Daaraan zullen vast verbonden moeten worden adviseurs op rechtskundig en economisch gebied, benevens accountants cn propagandisten. Verder zal het zoodanig inge richt moeten worden, dat het in staat is alle verlangde werkzaamheden voor de aangesloten organisaties te verrichten. De algemeene propa ganda voor de middenstandsbeweging zal van uit dit bureau opgezet en geleid worden. Het zal het allesomvattende punt der geheele neu trale beweging van den middenstand worden. Waar de uitvoering van het hier vermelde plan veel geld zal kosten, zullen alle organisatiën minstens één gulden per jaar en per lid aan de kas van den Middenstandsbond als contri butie moeten afdragen. Het reorganisatieplan werd met bijna alge meene stemmen aangenomen. Nadat het bestuur nog eenige mededeelingen heeft gedaan betreffende den te Bern gestichten internationalen Middenstandsbond, houdt ter opening ven het congres de Rijksnijverheidscon sulent, dc heer H. Steketee, te Deventer, eene inleiding over „Rijksinstellingen ten behoeve van den kleinhandel en de kleinindustrie". De eerste congresdag wordt hiermede beslo ten, HET VERDACHTE STERFGEVAL TE STEENWIJK. Geen misdaad. Wij hebben melding gemaakt von een plot seling sterfgeval van den 50-jarigen A. Podt tc Steenwijk, die onder verdachte omstandig heden dood op zijn bed gevonden werd. Uit het sectie-onderzoek, dat door de doktoren' L de Vries en een dokter uit Leiden werd ver richt, is gebleken, dat P. geen gewelddadigcn dood is gestorven. Tel. SNELTREIN ONTSPOORD. In het Arnhemschc station. De sneltrein 1412 uit Zutphen, die 6.38 te Arnhem binnenkomt, is gisteravond bij het bin- ncnloopen van het station Arnhem ontspoord. Dc locomotief liep uit de rails even voor den wissel, waarlangs de trein van het vierde op het vijfde spoor overgaat Ook de bagagewagen derailleerde en kwam dwars op de rails te staan. De locomotief liep op twee postrijtuigen, die op het vierde spoor stonden, en reed daarna tegen het perron. Dc machinist heeft dodelijk krachtig geremd, en daaraan is het waarschijn lijk te denken, dat er geen persoonlijke onge lukken zijn gebeurd. De personenrijtuigen zijn in de rails geble ven, die over een groote lengte zijn uitgebogen. Van de locomotief zijn de buffers gebroken. Het perron is zwaar beschadigd. De treinen uit het noorden worden op het derde en eerste spoor geleid. KORTE BERICHTEN. Geen cholera. De geruchten dat in de gemeente Obdam choleragevallen zouden zijn voorgekomen zijn absoluut onjuist. Dezer dagen is daar een kind overleden tengevolge van acute darmontste king. Do oorzaak hiervan schijnt te liggen in het dringen van slecht drinkwater, n.1. regen water uit regenbakken. Bij een 10-tal andere kinderen is catarrh geconstateerd doch niet van ernstigen aard. In de nabij gelegen gemeente Hensbroek is eveneens een kind aan dezelfde kwaal overleden. School- en Kerknieuws. OFFIC1EELE OPENING VAN DE R. K. UNIVERSITEIT. Men meldt uit Nijmegen Gisteren heeft alhier met groote plechtigheid de offiricele opening plaats gehad von de R.-K. Universiteit. De stad was in feesttooi, doordat vooral in de winkelstraten druk gevlagd werd. Tegen 10 uur waren op het Keizer Karelplein en in de Molenstraat honderden op de been. De kerkelijke plechtigheid. Omstreeks kwart over tien begaven de hoog leeraren von de universiteit zich in ambtsge waad van hetipioofdgebouw aan genoemd plein naar de St. Ignatiuskerk, waar om helf, elf de kerkelijke plechtigheid begon in tegenwoordig heid van een uitgelezen schore genoodigden, onder wie vele hoogwaardigheidsbeklecders en autoriteiten uit R.-K. onderwijs cn weten schappelijke kringen. De Pontificale Hoogmis werd opgedragen door Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht, voor zitter van de St. Radboudstichting. Het Kathe drale Koor uit Utrecht bracht, onder leiding van den heer J. Winnubst, ten gehoor© Ecce sacerdos, voor deze gelegenheid door hem ge componeerd, zoomede de Mis van Diepenbrcck. Tegen half één was de kerkelijke plechtig heid geëidigd. De aartsbisschop en de bis schoppen begaven zich naar de pastorie en vandaar per auto naar het universiteitsgebouw op het Keizer Karelplein. Vervolgens kwamen daar aan de hoogleeraren van de universiteit, die door een haag menschen, leden van Nijmeegsche Katholieke vereenigingen, welke zich met de banieren hadden geschaard van de kerk tot aan het universiteitsgebouw, waren oortgeschreden, gevolgd door een comité uit de burgerij cn verschillende autoriteiten. Rede burgemeester van Nijmegen. In het universiteitsgebouw hield na de in zegening de burgemeester van Nijmegen, de heer F. M. A. van Schaeck Mathon, een rede, waarin hij in het kort aanstipte de stappen, door het gemeentebestuur van Nijmegen ge- di-an om de universiteit daar gevestigd te krij gen. Spr. vertolkte den dank von het gemeen tebestuur vcor de inwilliging van zijn wcnsch dienaangaande. Voor onze bloeiende gemeente, eladus spr., opent zich nu een tijdperk, waar van terecht groote verwachtingen worden ge koesterd, niet alleen op stoffelijk, maar vooral op idëel gebied. Immers, oan de mooie stad Nijmegen ontbrak tot dusver een middenpunt van eigen intellectueel leven. Andere plaatsen van Nijmegen's groote waren reeds in het be zit van instellingen, wier aanwezigheid als het \sare vanzelf tot wetenschappelijken arbeid uit lokt. Nijmegen ontbeerde dit, maar heden wordt door het kosteb'jk bezit van een Hoogc- school de oude Keizer Karelstad met één slag bevorderd tot een voornaam geestelijk midden punt Spr. uitte ten slotte de hoop, dat Gods onmisbare zegen moge rusten op deze univer siteit en dat zij moge groeien en bloeien tot heil der jongelingschap en tot voorspoed van Nijmegen, Het geschenk van de burgerij. Het woord was daama aan den heer mr. J. Wierdels als voorzitter van het comité uit de burgerij. Spr. gaf uiting aan de vreugde van de Katholieke Nijmeegsche burgerij over de vestiging oldoar van de universiteit en wees er op, dat het oude Noviomagum reeds in de middeleeuwen een grandpunt was van Room se he wetenschap en Roomsche cultuur. SpT. bood daarna namens de Katholieke burgerij haar geschenken in teekening aan en wel een kunstig bewerkte zilveren keten voor den rec- tor-magnificus en een stof voor den pedeL Als hedenmiddag zoo besloot spr. bij de ope ningswoorden van Mgr. den aartsbisschop voor het eerst weder na ruim 330 jaar de St Catha- rinaklok van de St. Stevenstoren voor een Katholieke plechtigheid zal luiden, dan zal het hart van iedcren Katholieken Nijmegenaar trillen van blijdschap, dan zullen wij voelen, dot de strijd en de standvastigheid, in het ge loof onzer vaderen niet tevergeefs waren, dat de glorie der middeleeuwen is teruggekeerd en dot ^ijmegen weder is geworden een stad van Roomsche wetenschap en Roomsche cultuur. De rector-magnificus, prof. dr. Jos. Schrij nen, dankte den burgemeester en mr. Wierdels voor hun woorden en aanvaardde denkbaar de geschenken, waarna een voor het universiteits gebouw opgesteld muziekkorps inzette Aan U, o Koning der Ecuwen, welk lied door allen, die op het plein stonden 'geschaard, geestdrif tig werd meegezongen. Te hoif twee gebruikte het bestuur der St Radboudstichting het noenmaal in De Vereeni ging, waarbij enkele genoodigden aanzaten. De openingsplechtigheid De eigenlijke openingsplechtigheid ving om 2.50 uur aan in het gebouw de Vereeniging. De groote zaal was tot den laatsten zetel ge vuld. Aanwezig waren, behalve de hoogleeraren der Universiteit, o.a. de aartsbisschop van Utrecht, do bisschoppen van Haarlem, den Bosch, Roermond en Breda, alsmede mgr. Veuylsteke en mgr. dr. Buckx, resp. Apost- vicaris van Curo?ao en Finland, afgevaardig den, hooglceraren en oud-hoogleeraren van de andere Nederlandsche universiteiten cn hooge- scholen en van buitenlandsche katholieke uni versiteiten, het bestuur der St. Radboudstich ting, de kopittcls der, vijf Diocesen, verschei dene katholieke leden van den Raad van State, do Commissaris der Koningin in Gelder land, Noord-Brabant cn Limburg, het gemeen tebestuur van Nijmegen en verder tal van an dere geestelijke en wereldlijke autoriteiten. Nodot het orkest een instrumentale compo sitie van mgr. J. van Schaik had uitgevoerd, hield de rector-magnificus, prof. dr. Jos. Schrij nen, een rede over Eigen Kuituur. Spr. ving aan met een schets te geven van de voorgeschiedenis der universiteit. Hij bracht dank aan allen, die aan de totstandkoming daarvan hebben medegewerkt. De ure des be vrijding aldus spr. is voor ons geslagen, maar niet vergeten mag worden, dat deze zege praal is gekocht door zware offers van het voorgeslacht. Spr. herdacht vervolgens nu wij len prof. dr. H. van der Velden, die, benoemd tot bibliothecaris cn hoogleeraar der universi teit, nog vóór do opening daarvan is ontslopen. Vervolgens memoreerde spr. hoe langzaam de universiteitsgedachte in Roomsch Nederland is gegroeid om ten slotte gemeen goed te worden en een concretcn vorm aan te nemen. De vruchtbare wordingsperiode brok eerst aan met de stichting van St. Radboud in 1905. Het instituut der bijzondere leerstoelen aan de Rijksuniversiteit to Utrecht is van meet of aan niet als einddoel maar als overgangstoestand beschouwd, tot het betere en "afdoende te be reiken mogelijk zou zijn. Daarna gaf prof. Schrijnen een uiteenzetting van hetgeen de katholieken beschouwen als het wezen en karakter en het goedo recht van hun eigen universiteit Hoor doel is vooreerst paedogogischzij streeft naar mededeeling van kennis tot het verwerven van de hoogeschool; zij heeft eene hoogere roepingzij is ook werkplaats van wetenschap en schept een mi lieu van vruchtbare intellectueel© samen- en

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2