AMERSFOORTSCH DAGBLAD mmmoseuiiïr /SSOHKEMENTSPRUS rj "f?" T" *-"■ DE EEMLANDER" BUITENLAND. H.V. MIDDENSTANDS CBEDIETBANK „L' HIRONDELLE" PHILIPS LAMPEN P. NIEROP Langestr. 90 Christofle Zilver B. NIEWEG FEUILLETON. ZELFBEDROG. 22e Jaargang No. S6 ioort f 2.10, Idem tranco per post f 1pa treek (met gratis verzekering tegen ooge lakken) f 0.1 T6, afzonderlijke nummers ft D1RECTHUR-UITGEVER: J. VALKHOFF. AK.,„EMSC^&TWAL SA. POSTBEKENIMO M*. «7910. TEL IWT. SIS. Maandag 22 October 1923 mus DER ADIERIENTIÉR mei inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25, dienstaanblo» dïnoyT> en Iiefdadigheids-adTeitentien foot de beïft der prijs. Voor handel en bedrijf bestaan zeer. ▼oordeelige bepalingen roor het adverteerep. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. j DUITSCHLAND. DE UITROEPING DER RIJNLANDREPUBLIER Een bericht van de Pcuplc. Brussel, 2T Oct. (B. T. A.) De People bericht uit goedingelichtc kringen te hebben vernomen, dat gisteren te Aken de Rijnland- scho republiek zou w3rdcn uitgeroepen. Te Aken de republiek geproclameerd. Aken, 21 Oct (B. T ,A.). Te Aken werd de Rijnlandschc republiek geproclameerd. Alle openbare gebouwen werden hedenoch tend te vier uur door Rijnlanders bezet. De Rijnlandschc vlaggen wapperen van het stad huis en de regecringsgebouwcn. De- Schupo bood hoegenaamd geen tegenstand. Er heerscht een volmaakte orde. De voorloopige regeering heeft een procla matie uitgevaardigd, waarbij een fait accompli wordt bevestigd en alle tegenstand of mani festatie evenals plundering wordt verboden. De voorloopige regeering deelt aan de be volking mede, dot de voorziening met levens middelen en de arbeid zijn verzkerd en noodigt haa ruit kalm en Waardig te blijven. De Rijnlandsche troepen marcheercn thans op naar een plaats in het noorden der Belgi sche zóne. Zij zullen waarschijnlijk daarna af- marcheeren naar dc Britsche en Franschc zones. Dc Duitsche lezing Keulen, 21 Oct. (W. B.) Gewapende se paratisten, wier aantal op 2000 wordt geschat, bezetten hedennacht bij verrassing de openbare gebouwen te Aken, waaronder het stadhuis, het regeeringsgebouw en het postkantoor. Tot nu toe is het in de stad rustig. De telefoonverbin ding Keulen—Aken is verbroken. Dc Putsch tot Aken beperkt Volgens gisterenmiddag om een uur uit Keu len ontvangen berichten uit het overige Rijnland is de Putsch te Aken geheel paatselijk. In het overige Rijnland is nergens d^ orde verstoord. De leider een zekere Deckers. P a r ij s, 21 Oct. (B. T. A.) Volgens de Temps bevindt zich aan het hoofd van de Rijn landsche separatistische beweging een zekere Deckers, handelaar tc Aken, die noch behoort tot do groep Dortcn-Smects, noch tot die van Matthes. De hooge Belgische commissaris is te Aken aangekomen en heeft onmiddellijk de noodige maatregelen genomen, voor het geval dc orde zou worden verstoord. Na de bezetting van het stadhuis heeft de onder-burgemeester zich onmiddellijk ter be schikking gesteld vaneen leider der beweging. Nadere bizonderheden. •De Rcuterdienst meldt nader d.d. 21 October uit Aken De stad is zeer kalm en heeft haar gewoon aanzien van den Zondag. De openbare gebou wen zijn nog steeds bezet door de separatisten en bevlagd met de groen-wit-roode vlaggen. Er had heden geen enkele andere separatis tische aanslag plaats in het bezette gebied. Te Dusscldorp is het kalm. Voor Amersfoort en Omstreken. Langegracht 4 Telefoon 304 AMERSFOORT. JILifl) I voor rekeninghouders naar een ieder 'en naarnlle plaatsen in Nederland. Vraagt inlichtingen en vraagt glroboekje. Do commissaris van politie te Aken besloot, dat do politie onzijdig zou blijven. In de avonduren hervatte de politie haar dienst in de stad, om de orde te handhaven in algeheelo overeenstemming met de separatis ten. De bevolking schijnt de nieuwe situatie ge makkelijk te aanvaarden. De voorloopige re geering is geïnstalleerd op het raadhuis. Men schat het aantal troepen op 4000deze dienen tot zelfbescherming der separatisten. Do voorloopige regeering beloofde aan de arbeidersafgevaordigden, dat, om onlusten te vermijden, die voorzien worden door de massa ontslagen, aan de industrieelen in overweging zal worden gegeven de arbei4ers weer in dienst te nemen. Ccen onlusten. Heerlen, 21 Oct (V. D.) Hedenmorgen arriveerde hier een Nederlander, die gedurende den nacht in Aken was geweest Gisteravond was het rustig in de stad 'en niets bijzonders werd opgemerkt. Hij- bracht den nacht door in hotel JDcr Grosze Monarch". Ook gedurende den nacht hoorde hij niets. Toen hij hedenmor gen evenwel op straat kwam, zag hij op vele plaatsen de groen-wit-roode vlag wapperen, in dc eerste plaats van alle openbare gebouwen. Hem werd medegedeeld, dat gedurende den nacht de Rijnlandsche republiek was geprocla meerd. In de stad was het volkomen rustig. De openbare gebouwen waren door de separatisten bezet. Op verschillende plaatsen in de stad wa ren proclamaties aangeplakt. Uitbreiding der beweging. Aken, 21 Oct. (V. D.) Alle bladen zijn verboden, totdat een censuur zal zijn georgani seerd. De schupo heeft verklaard, dat zij een neutrale houding zal aannemen. De mogelijk heid bestaat, dat een gedeelte der politie in dienst zal treden van de nieuwe autoriteiten. Het ligt in het voornemen der separatisten de beweging uit te breiden tot Dürcn, Coblenz, Duisburg cn Dusscldorp; 32 auto's met gewa pende scporatisten verlieten Aken met bestem ming naar Duisburg. M a i n z, 2 2 Oct. (V. D.) De Rijnlandsche republiek is uitgeroepen in Grossgerau, Rüssels- heim en Storkenburg. De beweging nadert Mainz. De houding der bezettings autoriteiten. P a r ij s, 21 Oct. (V. D.) Afdeelingen ge wapende separatisten trekken door het Noorde lijk gedeelte van dc Belgische zóne, naar het door de Britsche troepen bazette gedeelte van het Rijnland. Verwacht wordt, dat daar de be weging zol worden uitgebreid. De Belgische hooge commissaris stelde de onderteekenaars van de proclamatie aan de bevolking van Aken in kennis, dat de Belgische autoriteiten een strict neutrale houding zullen aannemen, doch dat zij, indien er wanordelijkheden plaats heb ben, hen verantwoordelijk stellen. Ook de uitroeping van een vrije Paltz-republiek? Keulen, 21 Oct. (V. D.) Eerst tegen den middag werd hier bericht van het uitroepen der Rijnland-republiek in Aken, waar gewa pende separatisten verschillende openbare ge bouwen, w.o. het postkantoor zoowel als het telefoon- en telegraafkantoor, bezetten. Het ver luidt, dat voor heden eenzelfde putsch wordt voorgenomen in dc Paltz, waar de aanhangers van dr. Dorten voomemeps waren de vrije Paltz-republiek te proclamccren. Overal volksvergaderingen. Keulen, 22 October. (W. B.) Volgens hier ontvangen berichten hebben in den afge- loopcn nacht in Reydt en Crefeld groote volks- volksvcrgaderingcn plaats gehad met het doel de Rijnland-republiek uit te roepen, evenals in München-Gladbach. De toestand is overi gens onveranderd. Dc volksvergaderingen hou den aon. In München-Gladbach heeft de politic de macht cn de gebouwen nog stovig in han den. In Coblenz worden tusschen de menigte den opperburgemeester onderhandelingen gevoerd over het uitroepen der Rijnland-repu bliek. Dc opperburgemeester verklaarde dat hij slecht? do Duitsche regeering erkennen kan ei> slechts voor geweld zal wijken. In Crefeld hebben de separatisten onder be dreiging met revolvers een auto gerequireerd uit de brandweer-kazerne. Uit Aken wordt d.d. 21 Oct. aan de Cour. gemeld In den nacht van Zaterdag op Zondag tus schen drie en vier uur is een aantal leden van de separatistische partij (de onafhankelijke par tij, welke Matthes is toegedaan) in totaal circa 500 man, op verschillende punten der stad bij eengekomen. Onder aanvoering van vooraan staande bestuursleden dier partij zijn zij achter eenvolgens het rijksregeeringsgebouw in de Kin denburgstraat, de rijksbank, het post-, tele graaf- en telefoonkantoor binnengedrongen en hebben die gebouwen bezet. Vervolgens werd de Rijnlandsche republiek uitgeroepen en de voorloopige regeering in handen gegeven van den voorzitter der plaatselijke partij, den heer A. Deckers. Daarop zijn overal in de stad pro clamaties aangeplakt, waarin de bevolking me- dedeeling werd .gedaan van het feit en deze verzocht werd zich bij de beweging aan te slui ten. „Eindelijk-^* de tijd daar", luidde de aanhef van een der proclamaties, „dat Rijnland' zich bevrijden kan van het Pruisische juk. De Prui sische regcering is afgezet Thans breekt een tijd van vrede en rust aan voor het Rijnlandsche volk. In vrede en vriendschap willen wij met de omliggende volken leven. Gedaan is het met de Pruisische methode". Op een ander groot manifest wordt de be volking mededeeling gedaan, dat elke tegen stand tegen de nieuwe regeering met de wape nen onderdrukt zal worden. „De nieuwe re geering", staat daarin, „zal voor arbeid zor gen en ook levensmiddelen zullen voldoende beschikbaar gesteld worden. Plunderingen en ordeverstoringen zijn streng verboden". De proclamaties zijn geteekend door den heer Deckers en dr. Guthardt, een Akensch genees heer. Later werden nog enkele andere gebouwen bezet. Dameshoeden- en Mantelmagazün I6|J8 Langestraat, Amersloort. In dames-meisjes en kinder mantels hebben wij een zeer uitgebreide keuze, tegen cou lante prijzen. ZIE DE ETALAGES De geheele bezetting geschiedde in een mi nimum van tijd en had zonder bloedvergieten, of ongeregeldheden plaats. In het telegraaf- en telefoonkontoor namen de dienstdoende beambten de zaak zeer lakoniek op. Zij gaven de toestellen over en verlieten, daar het telegraaf- en telefoonverkeer verbo den werd, de bureaux. Toen de bevolking hedenmorgen ontwaakte was de geheele omwenteling geschied en stond zij voor een fait accompli. Op straat vernamen zij uit de aangeplakte affiches het gebeurde. De Akensche inwoners schijnen over het algemeen met den stand van zaken ingenomen, althans wreveligheid merkten wij niet op. Er bevindt zich veel volk op de straten, vooral in het cen trum, doch alles is kalm en men merkt haast niet, dat zich iets bijzonders 'heeft voorgedaan. Het tramverkeer heeft ongestoord plaats. De café's zijn op last van de nieuwe regeering ge sloten. De theaters en bioscopen zijn echter ge- opend*als gewoonlijk en trekken publiek als op de gewone Zondagen. De politie bemoeit zich tot heden niet met de putsch. Zij doet haar dienst als gewoon en heeft de gewone posten voor de officieele gebouwen ingetrokken. Voor deze gebouwen staan separatisten op wacht. Zij zijn 'kenbaar aan een rood-wit-groenen arm band. Wapens drogen zij niet, ten minste niet zichtbaar. De nieuwsgierigen worden door hen oj ee. «-fsiand gehouden. Een aantal auto's is in den vróegen morgen in beslag genomen en deze rijden af en aan om de bevelen van het hoofdkwartier over te bren- gen. Dit hoofdkwartier is gevestigd in het re geeringsgebouw aan de Hindenburgstraat cn daar gingen wij in den laten middag binnen om wat officieel nieuws te krijgen er. zoo mogelijk een onderhoud te hebben met den regeerings- president van Aken (voorloopig de heer Dec kers). Het was niet moeilijk binnen het ge bouw te komen. Het vertoon van onze perskaart was voldoende en op onze vTaag den nieuwen regeeringsvertegenwoordiger te mogen spreken zei men ons, maar naar boven te gaan. Daar in een kamer moest hij zijn bureau hebben. Het was intusschcn moeilijk naar boven te komen, want talrijke personen, de meesten met een rood-wit-groenen armband of een kokarde in die kleuren versperden den weg, ook al om den nieuwen president of zijn vertegenwoordi ger te spreken te krijgen. Eh file stond inen opgesteld in een ruime zaal, waar het een va en vient was van burgers, die orders kwamen halen of brengen. Het wachten in de rij duurde ons te lang zoodat wij de wacht maar opzij drongen, aan klopten en binnenstapten. Een onderhoud met den heer Deckers. In een bescheiden vertrek zat hier de heer Deckers met enkele van zijn medebestuurders druk bezig orders te geven en de vele vragers uit de groote zaal in te lichten. Een paar anderen waren aan het schrijven en in een hoek was men rollen groen-wit-rood lint aan het knippen om cocardes te maken. Juist achter ons kwamen enkelen, die ook het be stuur wenschten te spreken en toen wij ons even ter zijd© begaven, hoorden wij, dat het een deputatie uit Dürcn was om de laatst© be velen te helen en een vlag. Tegen den avond zou men daar de republiek uitroepen. Het ging alles heel eenvoudig toe en toen wij ons bij den heer Deckers bekend maakten, gaf hij ons eenig© van zijn kostbare minuten om mede te deelen, dat alles goed ging, dat hij vooral blijde was, dat alles zonder bloedvergieten was ef- geloopen. Op onze vraag, of de republiek ook elders uitgeroepen was, schudde hij ontken nend zijn hoofd. Men had besloten, met Aken te beginnen en vandaar de beweging uit te breiden over geheel Rijnland. Matthes was van een en ander op de hoogte gesteld en in het hoofdbestuur der onafhan kelijke partij was het geheele plan, dat zich thans aan het voltrekken was, voor korten tijd vastgesteld. Alle reglementen waren reeds in orde en alle maatregelen waren vooraf tot in de kleinste bijzonderheden vastgesteld. „Morgen hob ik meer nietrws voor uu bent de eerste verslaggever van de buitenlandsche piers, die de Duitsche republiek interviewt en u kunt dit in uw loopbaan als journalist als een belangrijk punt aanteekenen, dat u het eerste onderhoud gehad hebt. óf weet u, uw blad verschijnt Maandagmorgen pas en dan is het werk gedeeltelijk voltooid. Morgen begeven de aanhangers der republiek uit Aken zich naar Gladbach en Duisburg Als een leger zullen wij optrekken om onze broe ders van het Pruisische juk te bevrijden. Wij gelooven en hopen, dot er geen bloed zal vloei en. Hedennacht wordt het hoofdgebouw der po litie bezet. Ook dit zal zonder bloedvergieten gebeuren, want ook de politie i? beu van het Pruisische régime. Van alle kanten komen be richten binnen van nieuwe aanhangers. Aken is begonnen, doch geheel Rijnland zal binnen enkele dagen volgen." Nog vernemen wij, dat de heer Deckers steeds een voorstander van een onafhankelijk Rijnland geweest is. Hij is industrieel en be zitter van een groote brouwerijin Aken is hij een zeer gezien man. Van andere zijde vernemen wij, dat in den vroegen morgen een persoon gedood is. Dit geschiedde bij toeval tijdens een worsteling, -toen do gedoode een der plakkaten van den muur wilde aftrekken. De Belgische bezetting bemoeit zich officieel niet met de kwestie van het afzetten der re geering. DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. De onderhandelingen tusScfren de Roer-industrieelen en dc bezettingsautoriteiten, Brussel, 21 Oct. (B. T. A.) De mlnirter van buitenlandsche zaken had een onderhoud met het hoofd van de Belgische delegatie in het Roergebied. Do onderhandelingen tusschen de Duitsche industrieelen en de intergeallieerde contróle- commissie worden dagelijks krachtiger. Gisteren kwam men tot definitieve overeen stemming met do groep Otto Wolff en Carp en werd deze overeenkomst geteekend, die voorziet in de gratis verstrekking van kolen als schadeloosstelling. Belangrijke onderhande lingen worden gevoerd met do groep-Stinnes. De grocp-Harpener gaf eveneens den wensch tot onderhandelen te kennen. Wat de verlenging van den arbeidstijd be treft, zal denkelijk zeer spoedig tusschen ar beiders en de Duitsche industrieelen overeen stemming worden bereikt Gisteren hebben 69000 spoorwegbeambten gevraagd om het werk te hervatten. De Roerindustrieclen leve ren drie maanden kolen op voorschot. Uit Berlijn <Ld. 20 Oct. aan het HbL i Naar wij vernemen hebben de Roerindustri- eelen zich bereid verklaard, drie maanden lang herstelkolen voor eigen rekening te leveren. Het bedrag wordt door dc industrieelen zoolang aan het Duitsche rijk voorgeschoten tot dit door de saneering van de financiën in staat is, het bedrag terug te betalen. Instelling van economische raden. Du ss el dorp, 2 0 Oct (B. T. A.) Gene raal Degoutte zou besloten hebben in het be zette gebied economische raden op te richten, waarin vertegenwoordigers van de Kamers van Koophandel en van de vakvereenigingen zitting zullen hebben en ook Fraqschen, die belast zouden worden met een onderzoek naar de ver schillende problemen van den tegen wo or digen toestand. in prjjs verlaagd Zie etalage. Vraagt prijscourant Langestraat 39 - - Tel. 462 Mijnen in Fransch beheer. Keulen, 20 Oct (W. B.) Uit het Roer gebied wordt aan de Kölnische Zeitung gemeld, dat de Franschen vijf mijnen in eigen beheer genomen hebben, om steeds< voldoende kolen voor de regie-treinen te hebben. In die mijnen betalen de Franschen de arbeiders met het overal weggenomen Duitsche geld. Een stadhuis door communisten bezet? D usse 1 dorp, 2 0 Oct. (B. T. A.) De Dusseldorfer Nachrichten melden, dat de com munisten zich meester gemaakt hebben van het stadhuis te Rotthausen. Een bizonder betaalmiddel bij de regiespoorwegen. Coblenz, 20 Oct (B. T. A.) De hooge intergeallieerde commissie heeft een verorde ning uitgevaardigd, waarbij de spoorwegregie gemachtigd wordt transportbons in francs uit te geven, die gebruikt kunnen worden bij de betaling van elk bedrag, dat aan de spoorwe gen in de bezette gebieden verschuldigd is. 'Dc bons moeten dienen om de regie te vrijwaren voor verliezen, 'voortspruitende uit de fluctua ties van de mark en zullen tot gevolg hebben de Belgische en Fransche francs uit het Rijn land weg te trekker», welker toenemende circu latie een gevaar voor inflatie vormde» paar het Noorsch van JOHAN BOJER door D. Logeman—van der Willigen. 35 En hij riep zich dat tooneel steeds leven diger voor den geest, alsof er een verborgen macht in was, die plotseling te voorschijn zou kunnen komen om hem te redden. Het was of hij de sterke koffie nog proefde. Hij zag de menschen om zich heen, terwijl Norby teekende. De sigarenrook hing in strepen in de lucht, de kcllners vlogen rond met het servet onder den arm, telden geld en trokken flesschen open. Glazen rinkelden, menschen lachten cn maakten lawaai, en gepraat vervulde het Cafc. En daar zaten zij met hun drieën te schrijven. Maar was er bepaald geen vierde? Hij begon te vermoeden, dat er wel dege lijk een vierde bij was, juist omdat hij bet zoo innig wenschtc. Maar misschien hadden ze dien ook omgekocht. Die gedacht© flitste in hem op. Het zou aan den dajg komen. En hij bleef dc vingers zien, die toeken den en do menschen er om heen die toe keken. Hij zag het zelfs in zijn slaap. Hij zag het als hij iemand aankeek met wien hij sprak. Dat tooneel zou zijn onschuld bewij zen, daarom verscheen het hem in een koortsachtig licht! naartnate hij zich meer en meer hulpeloos voelde. Eindelijk begon hij werkelijk te vermoeden, dat er feitelijk een vierde man bij geweest was. Eerst was het niet meer dan een gchaduw op den muur. Maar de schaduw kreeg oogen, die toekeken, terwijl Norby teekende. En kreeg een stem die zeide: „Ja, ik heb 't gezien. Maar ik wil er nu niets meer mee te doen hebben." 0, zoo. Maar er mee te doen heb ben zou hij. Hij zou er mee voor den dag komen, al was hij ook nog zoo goed betaald om het te laten. En Wangen werd steeds opgewondener om hem voor den dag te la- teji komen als de jury zitting hield. Op zekeren dag had hij weer den kleer maker met zijn krankzinnige oogen ontmoet en bleef er 's nachts door wakker. En nu zag hij die vreemde gedaante levendiger dan ooit voor zich, die spartelde nog togen, wilde niet tc voorschijn komen, maar hij zou. Bij God dat zou hij! En hoewel Wangen herhaalde malen aandrang had om zichzelf op 't hoofd te kloppen en tc zeggen: „je bent gek," kon hij toch niet anders dan wen- schen, hopen, en zich aan die nieuwe moge lijkheid vastklampen die hem misschien op 't allerlaatst nog redden zou. Op een mooien dag vertelde hij 't aan zijn vrouw en bracht haar in zulk een opwin ding, dat zij hem bijna woest aanporde. En nadat zij hem uitgevraagd bad, werd het. iemand die hij zich niet goed meer her innerde daar het verscheidene jaren ge leden was. Maar over dien zekeren persoon te praten werd nu voor hen beiden een soort .versterkingsdrank. Op zekeren avond hadden zij het er weer over. En toen Wangen zijn geheugen nog eens goed uitgegraven had sprong hij plot seling op: „Nu weet ik 't," zeidc hij. „Henrik!" riep zij met een lichten kreet, terwijl zij ook opvloog. „Het was Rasmus Brodcrscn." „0 goddank!steunde zij, terwijl zij haar hand tegen dc borst moest drukken. Maar Rasmus Broderscn was in Amerika. Doch Wangen geloofde dat hij in een van zijn brieven het er over had. Hij haalde zijn brievenstapels voor den dag en begon alle brieven van dien .ouden vriend uit zijn schooljaren door te lezen. Hij vond den brief dien avond niet. Die zou ook wel weggeraakt kunnen zijn. Maar de spanning cn opwinding maak ten Mevrouw Wangen heelemaal van streek. Zij wilde er 's nachts voor opblijven, maar liij wilde wachten tot den volgenden dag. En toen hij den volgenden morgen met nieuwe pakjes brieven voor den dag kwam, dacht hij: „Als je er vandaag geen vindt dan wordt ze gek." Tegen den middag kwam zij de slaap kamer in, waaar hij zat cn vroeg voor de twintigste maal: „Nou?" „Er moet ergens nog oen pakje zijn," zeide hij, terwijl hij op zijn hoofd krabde. En toen begon hij overal te zoeken en in te scharrelen. „In dat laaatse pakje. daar moet hij zijn!" dacht zij. En nu besloot zij hem met rust te laten tot hij er zelf mee voor den dag zou komen. En terwijl zij op die redding voor hun beiden wachtte kreeg zij tegelijkertijd haar gemoedsrust en trots terug. Zij deed haar boodschappen naar de hoeve, langzaam en rechtop, blootshoofds in dc zon met het haar tot een kroon opgestoken boven het bleeke, mooie gelaat. Nu zouden de vijanden van haar man misschien toch nog leelijk op hun neus kijken. Het was voor het eerst, dat zij niet dacht: „Hoe zou de kleine Bias het. nu maken?" En hot treurig einde van haar vader was wel een groot ongeluk en verdriet, maar toch niet langer een aanklacht tegen haar. Tegen etenstijd luisterde zij aan zijn deur. Zij hoorde papier ritselen. Zij durfde hem niet storen en zeggen dat het eten klaar was, hoewel zij vandaag bizonder lekker vleesch had, dat hem goed zou smaken. Eindelijk verscheen hij, tevreden en opge wekt, Hij had 'tnog niet gevonden, maar hij was heel zeker dat hij 't voor den avond hebben zou. Die zekere belofte bracht haar buiten zichzelf van vreugde. Slapelooze nachten en gemoedsaandoeningen hadden haar even wicht verstoord en onder het eten was zij nu kinderachtig vroolijk. Als het vanavond rnaar voor den dag kwam was - het goed. En zij klonken samen met water, en zij doopte haar vingers in zijn glas om het in wijn voor hem tc veranderen en terwijl zij er om lachte stonden haar oogen vol tranen. Zij zat den hcelen namiddag op heete kolen. Maar hij had gevraagd met rust ge laten te worden. En dat zou hij. Eindelijk deed hij de deur open en glim lachte: „Hier is hij, Karen!" En zij vloog met een kreet opr „Henrik!" Toen liep zij naar hem toe en trok hem het papier uit de hand en begon het door te lezen. Jawel. De brief dateerde van een paar jaar geleden. Rasmus schreef over een goed diner en wat verder ja daar stond het! Daar stond het! Zij vloog hem om den hals, nam zijn hoofd tusschen haar handen en steunde, tenvijl zij zijn gezicht vlak tegen het hare hield: „Waarom kus je me niet? Waarom vlieg je niet naar den hemel! 0, ik geloof dat ik flauw vall" Zij moest het nog eens lezen. Maar maarhet was plotseling of er een ril ling door haar leden ging. Dat schrift leek zoowantrouwend veel op dat van Wangen. Zij keek hem vluchtig aan. Maar durfde niets zeggen. „Als ik dit te voorschijn haal," zeide hij glimlachend, „zal het toch wel voldoende zijn." „Natuurlijk, Henrik!" Zij lachte steeds van vreugde, maar moest gaan zitten. „Wat heeft hij igedaan?" dacht zij, ter wijl zij voor zich .uit blftfcf staren. „God helps mij!'1 Het was of alles inéén viel en zij nu in alles het bewijs van zijn schuld zag. In alles! Maar dat kon niet zijn. Het moest niet zoo zijn. Zij kon zich immers vergissen. Zij wilde dien brief niet meer zien, zij gaf hem dien glimlachend terug en verzocht hem dien goed te bewaren. Misschien kon 'them een weinig helpen. Maar weinig. Want vrijge- sDroken moest hij worden. Denzelfden avond toen zij in bed lagen, zeide zij: „Je schrijft nu niet maer in kran ten, Henrik. Maar ik vind, dat je het best bekend kon maken hoe de predikant cn Mevrouw Thora ons behandeld hebben." „Ja," zeide hij, „en,het zou goed zijn als de leden van de jury het ook lazen voor zij mij veroordeelen," En zij beproefden tg slapen met de handen in elkaar. VI. Een man komt uit het Noorden dé vlakte af en blijft bij de Norby-boerderij staan, waar Einar voor de deur een bezem aan het binden is. Tenvijl de vreemdeling tegen de helling Is gaan liggen en op zijn knapzak leunt, vertelt hij, dat hij ten Westen van Stor- fonnen een beer met twee jongen is tegen gekomen. En dat het laatste nieuws van het dorp is dat de-jury heden over -Wangen zitting houdt. „Zoo," zeide Einar, die door ging met zijn bezem. Hij roeide den man dwars het berg meer over, de vreemdeling moest naar het andere dorp in het Weston. Einar hoorde dat de twintigjarige dochter van den dokter naar de Buvikboerderij gegaan was en dit wekte zonnige herinneringen yan het Kerst bal bij hem op. (Wordt yorr_o1g$. 1

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 1