WIJNHANDEL J.A. SCHOTERMAN Zn. Gewas 1920 Raymond Macau F 1.F 40.— Gewas 1917 St. Emilion F 1.60 F 65.— BINNENLAND. BOKMA DE BOER s PEEKOFFIE ONMISBAAR BIJ DE KOFFIE De bestrijding wtia werif- ir- a,loosheid en duurte, Duteaeldorp, 20 Oct (B. IV A.) De economische reed, te Dusseldorp opgericht op instigatie van het Fransche commando, heeft zijn eerste zitting gehouden. Met algemeene stemmen verklaarde de vergadering zich voor de noodzakelijkheid om de werkloosheid te be strijden. Er werden te dien einde vijf subcom missies in het leven geroepen. Generaal Degoutte heeft een besluit uitge* vaardigd betreffende het door aanplakking be kendmaken van de verkoopprijzen van huis houdelijke artikelen en etenswaren, om do bui tensporig hoogc prijsopdrijving tegen te gaan. Een ander besluit onderwerpt aan de uit spraak van de militaire rechtbanken allen, die gewelddadigheden zullen bedrijven of bedrei gingen zullen uiten ten aanzien van personen, die met de bezettingsautoriteiten zullen mede werken, dezen diensten zullen hebben bewezen, of zich daarop hebben beroepen. Een collecte voor hot Roerfonds in Venezuela. Berlijn, 20 Oct (W. B.) Volgens berich ten uit Venezuela heeft een collecte voor het Roer-fonds, aldaar gehouden, 3355 Amerikaan- sche dollars opgebracht. Dit bedrag is overge maakt. BEIEREN EN HET RUK. Een oproep der rijksregeering tot het Duitsche volk. B e r 1 ij n 2 I Oct (W. B.) De rijksregeering wendt zich in een oproep tot het Duitsche volk tegen de openlijke inbreuk op de wetten door de Beiersche regeering, die ondanks den ondra- gelijken nood, waarin het Rijnland en het Roer gebied verkeeren, het juist heeft geoordeeld binnenlandsche onlusten in het rijk te ontkete nen. Het uitgangspunt van dezen strijd was de beslissing van de vraag, of de militaire disci pline ook in het tegenwoordige Duitschland zal gelden. Juist dc Beiersche regeering moest een helder oordeel hebben over de beteekenis van discipline in het leger. De rijksregeering heeft alles in het werk ge steld om een breuk te vermijden en wijst beslist de poging van de Beiersche regeering af om dezen strijd voor te stellen als een strijd tus- schen de nationael-christeliikc wereldbeschou wing tegenover de stelling van het Marxistische internationalisme. De oproep veroordeelt ten scherpste de hou ding der Beiersche regeering op een tijdstip, waarin de rijksregeering de krachten van het geheele volk noodig heeft om stand te houden tegen de Fransche vernietigingsplannen en roept alle Duitschers op tot eenheid in den strijd voor het eenige, wat aan het Duitsche volk is overgebleven; voor het Duitsche rijk en voor de Duitsche eenheid. Een oproep der Beiersche regcering. MöncKen, 2 0 Oct. (W. B.) De Beiersche stoatsregeering heeft hedenavond een oproep openbaar gemaakt, waarin meegedeeld wordt, dat zij in het belang van de handhaving der openbare rust en orde in Beieren en ter be scherming der Beiersche belangen, totdat er weer overeenstemming bestaat tusschen Beieren en het rijk, generaal von Lossow tot Beiersch londscommandant benoemde en belastte met de verdere leiding van de Beiersche divisie der rijksweerbaarheid. München, 20 Oct. (W. B.) Het geheele Beiersche ministerie en de staatscommissaris- generaal rechtvaardigen hun houding in procla maties. In den oproep van het ministerie wordt o.a. gezegd: De rijksweerminister Gessier benoemde als bekleeder van de uitvoerende macht voor Beie ren een militair bevelhebber, maar geen bur gerlijken commissaris en erkende daardoor het reeds voordien ingestelde staotscommissariaat- generaol voor Beieren. Nochtans vaardigde de lijksweerminister in een zaak, die ongetwijfeld tot de bevoegdheid van het Beiersche staats- commissoriaat behoort, een bevel uit en greep daardoor in de politioneele soevereiniteit in. De Beiersche regeering achtte een verdere behan deling der zaak, wat den poiitieken kant betrof, noodzakelijk, en wees de rijksregeering met na druk op de ernstige gevolgen eener eventueele „Massregelung" van Von Lossow. Nochtans be schouwde de rijksweerminister de zaak van een louteT militair standpunt en ontsloeg generaal Von Lossow. De oproep van den staatscommissoris-gene- raol zegt o.a.De Beiersche regeering en de staatscommissaris-generaa] weten, dat alle Duit schers het met hun eens zijn, wanneer zij de maatregelen der rijksregeering afwijzen. Beie ren beschouwt hel als zijn heiligen plicht op dit oogenblik een bolwerk van het benarde „Deutschtum" te zijn. Von Lossow door Gessier ontslagen. B e r 1 ij n, 2 0 Oct. (W. B.) De rijksweermi nister onthief luitenant-generaal Von Lossow van zijn dienst en leidde zijn ontslag in. Met de voorloopige leiding van de 7e divisie der rijksweerbaarheid werd de Beiersche officier ge- neraal-majoor Freiherr Kress von Kressenstein belast. De rijkspresident heeft de Beiersche regee- ring verzocht haar voorstellen voor de bezet ting van de post van Beiersch landscomman- dant in overeenstemming met de weerbaar- heidswet te doen. Berlijn, 20 Oct. (W B.) Naar aanleiding van het in de late avonduren uit München ont vangen bericht over de benoeming van gene raal Von Lossow tot Beiersch londscommandant door de Beiersche stoatsregeering, vernemen wij het volgende De jongste maatregel der Beiersche regee ring beteekent stellig een volkomen schending der rijksconstiutie. Het is diep te betreuren, dat een verantwoordelijke Duitsche landsregeering in een tijd van den ergsten buitcnlandsch-poli- tieken r.ccd van het vaderland meent afzonder lijke wenschen en belagen tegenover het geheel van het rijk door te moeten zetten en zoodoen de het rijk en de rijksregeering het concentree- ren van alle krachten tegen den van buiten komenden vernietigingswil buitengewoon be moeilijkt Een bevel van generaal von Seeckt. De commandant van het leger, generaal von Seeckt, heeft een bevel uitgevaardigd aan het rijksleger, waarin dc houding der Beiersche re- geering wordt gekenmerkt als een inbreuk op het wettige militaire commando en de Beiersche rijksweerdivisie plechtig wordt uitgenoodigd aan 3en afgelegïfen èe3 aan fiet DuftscKe rijk" trouw te blijven en zijn beyelen onvoorwaardelijk op te yolgen- Een ontsponning. Berlijn; 21 Oei (W. B.) In den toestand, die door de voorvallen in Beieren gisteren werd geschapen, is beslist ontspanning gekomen. Er vond geen nieuwe beëediging der troepen van de zevende Beiersche divisie plaats en men is ze ook niet van plan. Volgens geruchten is men voornemens ver schillende in den laatsten tijd aan den dag ge treden opvattingen, inzake de kwestie Beieren en het Rijk, m de Rijksdagzitting te behandelen om een overeenstemming te verwezenlijken, die zoo wel in het belang van het rijk als van Beieren en de overige staten is. Een rede van Rossboch. München, 20 Oct. (W. B.) In een door dc afdeeling-Rossbach van de nationaal-socia- listische partij gehouden bijeenkomst heeft Rossbach een korte toespraak gehouden, waar in hij het had over den strijdgeest der jeugd en betoogde, dat het geheele rijk thans op York wachtte. Dat hij van het noorden zou komen, daarvoor ontbraken de voorwaarden. Verder voerden nog andere personen, w.o. Hit- Ier, het woord. De geest van den Frontkriegerbund. München, 20 Oct (W. B.) De Frontkrie gerbund heeft in de Wagner zaal een bijeen komst gehouden ter herdenking van den vol kenslag bij Leipzig, waarop vertegenwoordigers van de ministeries en andere officieele perso nen aanwezig waren. De sprekers gaven een CTB. STRAAT 17 TELEFOON 145 Per flesch Per Anker VEREEN1GDE STATEN. Generaal Pershing. Washington, 20 Oct. (N. T. A. Draad loos). Generaal Pershing, die een kleine zes jaar geleden, in het geheim naar Frankrijk ver trok om den grondslag, te leggen voor de groote Amerikaansche legerorganisatie, is te ruggekeerd, doch ditmaal om te rusten. KON. BESLUITEN. Bij K. B.: is verleend de eere-medaille in zilver van de Oranje Nassau-Orde met de gekruiste zwaarden aan den meester-kleermaker P. Boret- ta van het Centraal Magazijn te Woerden. ARBEIDSSTATISTIEK. Nederlandsche vertegenwoordiger ter internationale conferentie. Dc Nederlandsche regeering heeft benoemd tot vertegenwoordiger voor de conferentie in- overzicht van den tijd der bevrijdingsoorlogen zakq de arbeidsstatistiek, die 24 Oct. a.s. door en de Duitsche heldengeschiedenis en zeiden, dat den directeur van het Internationaal Arbeids- Duitschland daaruit de kracht moest putten beurs is bijeen geroepen, mr. E. W. van Dam voor den strijd tegen de buiten- en binnenland- van Isselt, edministrateur van het Centraal schc vijanden, opdat de toekomstige generaties Bureau voor dc Statistiek te 's Gravenhage. weer een vrij Duitsch vaderland zouden heb- ben. j SAKSEN EN HET RUK. Een proclamatie van von Müller. Dresden, 21 Oct (W. B.) Dc bevelhebber van het vierde weermachtsdistrict, luit.-gen. Von Müller, richtte tot de bevolking een be kendmaking, waarin hij o.a. zegtDe Duitsche regeering besloot, zich bewust van haar ver antwoordelijke taak tegenover het geheele volk, door middel der troepen orde te scheppen. B: ben met de uitvoering der noodige maatregelen belast. Do Diritschc eigendommen in Amerika. Berlijn, 21 Oct. (W. B.) Op persoonlijk initiatief van president Coohdge heeft de Ame rikaansche Trustee van de in dc Vereenigdc Staten in beslag genomen Duitsche eigendom men met het voornemen om de vrij te geven vermogens zoo spoedig mogelijk ter beschik king te doen stollen van de rechtmatige Duit sche eigenaren, zijn vertegenwoordiger Wilson en den directeur van de Trustee Williams met een bijzondere opdracht naar Duitschland ge zonden. Beiden zijn te Berlijn aangekomen. ENGELAND. De Prins van Wales uit Canada terug, Londen, 21 Oct. (N. T. A. Draadloos). De prins van WaleS is gisteren te Londen te ruggekomen ven zijn vacantiereis naar Canada. Een ontzaglijke menigte begroette hem met en thousiasme aan het "Weterloostetion. Nan sen in Engeland Londen, 20 Oct. (R.) Nansen is hier aan gekomen, ten einde in verschillende steden te spreken ten behoeve van het vluchtelingenfonds voor het Naburige Oosten. ITALIË. Dc onderhandelingen met Zuid-Slavië over Fiume. Naar de „Corriere delle Sera" weet te ver tellen, heeft Ninsjitsj, de Zuid-Slavische minis ter van buitenlondsche zaken, tot persvertegen- ARTTKEL 40 VAN HET BEZOLDIGINGS BESLUIT. Een afwijzend advies van den Raad van State. Naar den parlementairen redacteur van Het Volk ter oore is gekomen, heeft de Raad van State over het wetsontwerp, verband houdende mc-t de intrekking van art. 40 van het bezol digingsbesluit, een afwijzend advies uitgebracht. Bureau voorbereiding in ambtenaorszoken. De Ambtenaar verneemt, dat oud-minister Van IJsselsteyn aan het bureau ter voorberei ding in Ambtenaarszaken is toegevoegd en een geheel zelfstandige opdracht heeft gekregen in verband met de voorbereiding ven de herzie ning van het Bezoldigingsbesluit. Dc Ambtenaar deelt mede, dat de minister van financiën aan den Ministerraad het voor stel heeft gedaan, het Bureau van voorberei ding in Ambtenaarszaken, in plaats van onder het departement van justitie onder dat van financiën te doen ressorteeren. DE VLOOTWET. Het Kabinet en de Vlootwet „Het Vaderland" von Zaterdagavond bevatte met groote letters de volgende mededceling Naor wij hedenmidag vernemen, heeft de Mi nister-President, jhr. mr. Ruys de Beerenbouck zich tot de R. K. Komercluh gewend met de hülp'bij'öégóiukkén'Ameierd'am voor' tVbc- - J - J 1J -7 C„t, 1 Jf meentelijken Woningdienst kwamen dezer dagen te Amsterdam bijeen de leden van de in Ne derland bestaande Woningbeurzen. Vertegen woordigd waren de gemeenten Amsterdam, Apeldoorn, Dordrecht, 's Gravenhage, 's Herto genbosch, Middelburg, Schiedam, Tilburg, Utrecht en Zwolle. Het doel der bijeenkomst was pogingen in het werk te stellen, om te geraken tot nauwere aaneensluiting der Woningbeurzen, teneinde elkaar de opgedane ervaringen mede te deelen, en te komen tot de uitwisseling van de verzamelde gegevens. Ook kwam ter sprake de mogelijkheid van interlocele bemiddeling bij het huren en verhuren van woningen. Uit de vergadering werd een kleine commissie be noemd, bestaande uit de chefs der Woningbeur zen te Amsterdam, 's Gravenhage en Utrecht, welke tot taak heeft te bezien op welke wijze het beoogde doel kan worden bereikt. Het secre tariaat wordt waargenomen door den heer A. J. A. iRikkert, chef van de Amsterdamsche Woningbeurs. „HET ORANJE KRUIS". Prins Hendrik treedt af als voorzitter. Onder voorzitterschap van den heer J. J. Rambonnet, oud-minister van marine, werd gis teren de veertiende elgemeene bondsvergade ring van den Kon. Nat. Bond voor reddings wezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje Kruis" te Amsterdam gehouden. De se cretaris los het jaarverslag voor, waaraan wij het volgende ontleenen In de eerste plaats valt op, dat een tweetal commissies in een vorige bondsvergadering be noemd, n.l. de Eenheids commissie, ingesteld om te trachten meerdere eenheid te brengen in het hi*r te lande gegeven onderwijs in de eerste hulp bij ongelukken en in de voorschriften, wel ke hieromtrent verstrekt werden en de commis sie die benoemd werd om te onderzoeken welko maatregelen genomen kunnen worden om te komen tot een goede regeling von de bij de spoorwegongelukken te verleenen hulp prachtig werk hebben verricht. Ten tweede moest men diepgaande meenings»- verschillen in den boezem van het bestuur con- stateeren, die vaak een persoonlijk karakter aannamen. De leermiddelen ten dienste van het onderwijs in de eerste hulp bij ongelukken wer den in het afgeloopen jaar voor 26 cursussen uitgereikt. De staatssubsidie daalde van 40,000 tot f 10,000. De rijksverzekerings bank sprong echter met 10,000 bij. Het tijd sei irift „Het Reddingswezen" baarde uit finan cieel oogpunt veel zorg, doch mocht veel sym pathie ontvangen. Voor belooning uit het Prins Hendrikfonds voor zelfopofferend gedrag bij rampen of plotselinge ongelukken kwamen in 1922 drie aanvragen in. Wat het bestuur be treft werd herdacht het heengaan von den heer H. J. baron van Asbeck op TO Januari 1922. De heer mr. H. J. C. van Tienen aanvaardde den zetel van tweeden-ondervoorzitter. Tevens werd de heer Th. Moinat tot lid van het dag. bestuur gekozen. De heer dr. C. J. Mijnhoff verwisselde zijn plaats van ondervoorzitter met die van secretaris. Het aantal gewone leden vermeer derde met vijf. Het aantal buitengewone leden daalde met drie, dat der leden-begunstigers met vijf. Het bestuur werd gemachtigd het derde intern, congres van reddingswezen en eerste eerste-luitenanW, die zIcK voor Ket volgen van de cursussen beschikbaar stellen. 8. De tegenwoordige winterbij eenkomsten zijn niet ingericht tot voorbereiding van den hoogeren rang. 9. De reserve-kapiteins dienen lederen win ter een cursus te volgen, die maandelijks op een avond gegeven wordt. In de jaren dat zij niet voor piaclischen dienst onder de wapenen komen, moeten zij deelnemen aan een drie- daagsche tactische oefening in het terrein ge durende de zomermaanden. TO. Tot vooiberciding van den Majoorsrang is het volgen van een cursus van vier weken noodzakelijk te achten. 11. De afvloeiing van actieve officieren maakt het zeer bezwaarlijk een voldoend aan tal instructies voor de Voortgezette Opleiding te vinden. 12. Het is Wenschelijk een Weerbelasting in te voeren voor hen, die op geenerlci wijze deel uitmaken van onze Weermacht. mededceling, dat Z.Exc. zich, naar aanleiding van dc in zekere kringen uitgesproken wen- schclijkheid om de Vlootwet te verwerpen, ver plicht acht mede te deelen, dat bij verwerping van de Vlootwet door een meerderheid bestaan de uit dc Linkerzijde en een zeker getal woordigers verklaard, det de onderhandelingen Roomsch-Katholieken, het geheele Kabinet af- tusschen Zuid-Slavië en Italië over Fiume goede treedt. De vertegenwoordigers der beide coalitiepar tijen (anti-revolutionairen en Christelijk-Histo- rischen) hebben den premier medegedeeld, dat zij in dit geval op geen verdere samenwerking in coalitie prijs stellen. Op grond van de ten deze te zijner beschikking gestelde gegevens is naar het oordeel van minister Ruys de vor ming van een rechtsch kabinet, steunende op vorderingen maken en dat de regeering te Bel grado definitieve voorstellen van Rome ver wacht Aanslag op twee Italiaanschc hertogen. Rome, 21 Oct. (B. T. A.) Het blad Mondo meldt uit Milaan, dat gisteren te Vercelli door een onbekende een revolverschot is gelost op den trein, waorin zich de hertogen Bergome en de drie rechtsche partijen, daarna absoluut uit- Pistoya bevonden. Het projectiel trof den wa- gesloten. gon vóór dien der hertogen, doch richtte geen I Deze mededceling heeft gisteren een onder- schfde aan. werp van beraadslaging uitgemaaktin de ver- godering van de R. K. Kameraub. STOOMBOOT OP EEN MLJN GELOOPEN. j)c Maasbode teekent hierbij het volgende Acht dooden. aan tonden, 21 Oct, (R.) Lloyds meldt uit I Wat Tiet „Vaderland" els absoluut betrouw- ConstantinopelDe Italiaansche stoomboot i hare bron beschouwt is ons een raadsel. Agathode liep op een mijn in de golf van Ismed. I we' orn volgende redenen To. Op onze informatie bij den voorzitter van de R. K. Kamerclub vernamen wij, dat de minister-president geen mededceling heeft ge- daan aan de R. K. Kamerclub als in boven staand bericht bedoeld. 2o. Ook deelde de voorzitter der R. K. Ke- rr.erclub ons mede, dat Vrijdag geen verga- Er zijn acht dooden. ERNSTIGE GEVECHTEN IN NOORD! AFRIKA TUSSCHEN ITALANEN EN REBELLEN. Talrijke dooden en gewonden. Rome, 20 Oct. (V. D.) De Italiaonsche dering is gehouden van deze club, zoodat be troepen hebben Zuidwaarts van Misurata in raadslagingen over bovengenoemde (niet gc- Noord-Afrika 1500 rebellen verslagen, die 440 houden) vergadering is uitgesloten dooden, talrijke gewonden en aanzienlijk mate- 3o. Verder vernemen wij zoowel van dc be- riaal achterlieten. De Italianen lieten 10 dooden sturen van de Anti-Revolutionaire als van de en 50 gewonden. i Christelijk-Historische Kamerfractie, dat er van Een tweede gevecht duurde den geheelen t hen geen mededecling aan den premier is uit- dag De rebellen hadden ook nu weer vele doo- gegaan. den en gewonden. POLEN. De invoering van dc guldenvalula. Walff seint uit Danzig De volksdag nam in zijn zitting van Vrijdag het wetsontwerp betreffende de invoering van den guldenvaluta in tweede en derde lezing de- Het bericht, dat het „Vaderland" met zoo veel ophef lanceert, is dus van a tot z onwaar. Het is een meer dan onwaardig politiek spel letje, dat het blad met zijn goed-geloovige le zers schijnt te willen spelen. Dc Christ. Sociolo Partij cn de Vlootwet. Naar het Vad. verneemt, heeft de redacteur finitief aan. Volgens dit wetsontwerp wordt als van het Christ. Sociaal Maandblad voor Fries- rekeningseenheid in het gebied van de vrije stad (orgaan van de partij van mr. dr. A. R. v. 1 Danzig de gulden en de pfennig aangenomen. <L Laar) bedankt als lid dier partij, „omdat hij I De gulden is gelijk aan een vijf-en-twintigste zich niet kon vereenigen met de houding en de I deel von een Engelsch pond cn dc pfennig aan mentaliteit van de partijleiding inzake de Vloot- een honderdste deel van den gulden. De rijks- wet en de bezuinigingseischen van het Kobi- mark blijft wettig betaalmiddel en rekeneenheid, net" De senaat wordt gemachtigd tot uitvoering van „.r. j de wet de bcnoodigde middelen tot een bedrag V70NINGBEURZEN fN NEDERLAND. van zes millioen gulden door een leening op Aaneensluiting gezocht, te brengen. De wet treedt op den dag der af- Op initiatief en onder voorzitterschap vna 1 kondiging in werking. den heer Ir. A. Keppler, directeur van den Ge reiden. De daartoe uit het bestuur benoemde commissie, bestaande uit de heeren mr. H. J. C. van Tienen, ds. T. C. Fleischer en dr. J. C. Mijnhoff hebben een plan geprojecteerd. Het vervolgens uitgebracht verslag van den pen ningmeester, den heer mr. Van Sonsbeek, ver meldde dat de uitgaven de inkomsten niet ge dekt hebben, waarmede het komende jaar reke ning gehouden moet worden. Het tekort be draagt thans 1035, maar toch is de geldelijke toestand niet onbevredigend. Dc raad van be stuur deelde mede, dat Z. K. H. Prins Hendrik verzocht had van zijn functie van voorzitter van der. bond ontheven te worden, omdat hij niot zijn volle persoonlijkheid aan het voorzitter schap kon wijden, maar verzocht had het be schermheerschap te mogen aanvaarden. De ver gadering nam met leedwezen van deze beslis sing kennis en besloot Z. K. H. het bescherm heerschap aan te bieden. Herdacht werd vervol gens den overleden onder-voorzitter, den heer H. G. baron von Asbeck. De begrooting van inkomsten en uitgaven vol.- het joar 1924, waarop een bedrag van 6300 aan uitgaven voorkomt, werd onver anderd goedgekeurd. Tenslotte hield de verga dering zich bezig met een wijziging van statu ten. DE BIOSCOOPWET. Een adres aan de Tweede Kamer, Door de Vereeniging van leden van gemeen- telijke en particuliere Bioscoopcommissies in Ne derland is aan de Tweede Kamer het volgende adres gericht: „De Vereeniging van leden van gemeentelijke en particuliere Bioscoopcommissies in Neder land heeft op Donderdag 17 Mei j.L te 's Gra venhage een algemeene vergadering gehouden o.m. ter bespreking van het op 3 April j.l. in gekomen Ontwerp-Bioscoopwet De vergadering heeft zich hoofdzakelijk be paald tot de bespreking van de art 16, 3de lid en 19, 1ste lid, daar deze artikelen betrek king hebben op de keuring van films, een on derwerp, waarbij de vereeniging zich ten volle als deskundige mag beschouwen. De discussies leidden tot de aanneming der volgende conclusies: 1. De vergadering is van meening, dat in plaats van ééne keuring voor kinderen tot 18 jaar eene keuring naar den norm von geschikt heid voor verschillende leeftijden moet worden ingevoerd (art. 16). 2. De vergadering spreekt zich ten sterkste uit tegen elke gemeentelijke nakeuring art 19). De vereeniging heeft met groote instemming en erkentelijkheid kennis genomen van de wij ziging van art T6 in het thans verschenen ge wijzigd wetsontwerp, waarbij aan den in haar eerste clausule uitgesproken wensch wordt tegemoet gekomen door de opneming van een nieuw (vierde) lid, houdende de regeling der kerning in verband met verschillende leeftijds grens. Met leedwezen constateert zij daarente gen, dat ten opzichte van de in art 19 mogelijk gestelde gemeentelijke nakeuring, niot algeheela wijziging in de plannen der regeering is ge bracht, zoodat dus de door haar in een toe lichting ontwikkelde bezwaren tegen het voor gestelde systeem die door de nadere toe lichting in de Memorie van Antwoord niet worden weggenomen ten volle blijven gelden, terwijl hare ernstige bedenkingen tegen de be palingen von art. 19, 3de lid, waardoor de mogelijkheid van cenc uitschakeling der Cen trale Commissie in 't leven geroepen wordt, door dc toelichting in de Memorie van Ant woord nog versterkt worden. De vereeniging spreekt derhalvo de hoop uit, dat door uwe vergadering bij de behandeling van het voorgestelde art. 19, met deze bezwa ren op zoodanige wijze zal worden rekening ge houden, dat het oorspronkelijk bedoelde stelsel van Rijkskeuring neergelegd in het ontwerp der Staatscommissie zoo gaaf mogelijk zal worden behouden. DE POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. Vergadering van het Comité uit de rekeninghouders. Men meldt ons uit den Haag Vrijdagavond werd een vergadering gehouden van het „Alg. Comité ter behartiging van de be langen van rekeninghouders bij den Postchèque- en Girodienst", welke gepresideerd werd door den heer P. M. Wesseling, directeur van de Alg, Bank- en Handelmaatschappij. In zijn openingswoord merkte de voorzitter op, dat het Comité ontstaan is uit beweegrede nen bij ieder aanwezige bekend. De meer dan ernstige chaos van den reeds g-noemden dienst heeft ons bij elkaar doen komen. Het voorloo- pig comité heeft deze vergadering belegd om er de gedragslijn nauwgezet af te bakenen, na de verschillende m-ecningen gehoord te hebben. Mr. J. Ankerman, oud-lid der Tweede Kamer en oud-lid van den Haogschen gemeenteraad, die de vergadering met een korte rede zou in leiden, zeide te hopen, -dat deze vergade- DE VOORTGEZETTE OPLEIDING VERLOFSOFFICIEREN. DER De te verdedigen stellingen. ringg moge leiden tot de oprichting van dienst. Ware het niet, dat de behandeling der rekeninghouders bij den Postcheque- en Giro dienst Ware het nit, dat de behandeling der Vlootwet en de verlaging der ambtenarensala rissen de aandacht afleiden van den chaotischen toestand waarin de genoemde dienst zich be vindt, dan zou deze ontreddering nog véél meer verontwaardiging' wekken in den lande. Deze actie is geheel vrij von politieke bij-oogmerken en iedere politieke richting is in onze actie dan ook vertegenwoordigd. Het is het recht van iederen Nederlander-rekeninghouder de verant woordelijke ambtenaren cn regeeringspersonen ter verantwoording te roepen. Geheel ons land is bij deze treurige zaak betrokken. Spr. weet De Vereeniging ter beoefening van de Krijgs- voorbeelden van groote en kleinere industrieën, wetenschap, houdt 26 dezer een bijeenkomst, die zóózeer in ongelegenheid zijn gekomen door waorin de heer H P. Geerke, res. kapitein der dezen chaos, dat zij zelfs hun arbeiders niet Inf. een voordracht zal houden over „De voort- meer kunnen uitbetalen. En nu vragen wij ons gezetto opleiding der Verlofs-Officieren". afwat hebben de betrokken verantwoordelijken In deze voordracht zullen de volgende stel- gedaan om ons in to lichten over den wcrkelij- lingen worden behandeld ken toestand der zaken Niets. Zij zwijgen in 1. Er dient'een propaganda gevoerd te wor- alle talen. Spr. weet geen voorbeeld in de his- den door niet-beroep-militairen, waarin de tone, waarbij een minister, als hij ter vcrant- noodzakelijkhcid van een weermacht voor ons woording geroepen werd over fouten in eeni- land wordt aangetoond. gerlei tak van dic-nst, zulk een volmaakt lako- 2. Voor opleiding tot reserve-officier moeten niefce houding aannam. slechts jongelui worden aangewezen, die' in Spr. ging nu in ruime trekken de geschiedenis het bezit zijn von het eind-diploma Gymnasium na van het ontstaan van dezen dienst Een ge- of H. B. S. 5-j. c.,'dan wel kunnen aantoonen vaar dat dezen dienst altijd aankleefde was, dat een daarmee overeenkomende ontwikkeling te hij te veel gereed geld uit de circulatie trok, bezitten. Een andere groote grief is, dat deze dienst, bij 3. Het Rijk moet het zijn hoogeren ambte- zijn geweldigen uitbloei, niet onder leiding von naren mogelijk maken als reserve-officier te bekwame krochten uit de financieelc wereld blijven vportdicnen. kwam te staan, maar steeds beheerd bleef wor- 4. De tegenwoordige of en toe verschijnende den door postambtenaren, die, hoe bekwaam Mededeelingen voor Verlofs-Officieren zijn on- ook, toch meestal geen groote financiers zijn. voldoende voor het beoogde doel. Ondanks die fouten werd de Postchèque- cn 6. Het instellen van geconcentreerde cursus- Girodienst bij den dag Invloedrijker. Spr. merkt sen voor het bereiken van den kapiteinsrang echter op, dat alle departementen, de provin- verdient geen aanbeveling. De opleiding hier- ciale besturen en andere officieele en semi-offi- toe worde gegeven op wintercursussen, die ge- cicele hebben medegewerkt om den bloei van durende vier jaren gevolgd moeten worden. den genoemden dienst te bvorderen. Stemmen 7. Een ruime toelage worde gegeven aan de zijn opgegaan tegen de rentevergoeding yaq

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2