AMERSFOORTSCK DAGBLAD «BOMEMEMS zi riïr DE EEMLANDER 8UIT cNLAND. FEUILLETON. ZELFBEDROG. Firma NIEWEG VAN HARTEN Electro-Technisch Bureau Licht - Kracht - Radio - tnstallatiën. Christofie Zilver B. NIEWEG JOH. V&N DIJK 22s Jaargang No. 3 03 töort 1 2.10, Idem tranco per post f 5.per week (met gratis eerrekenns tógsn owgelnkken) 0.17s, afzonderlijke nummers 1 0.05. 99 99 DIRECTEUR-UITGEVER: J. VALKHOFF. BUREAU: ARNHEM5CHE POORTWAL 2A. POSTREKENING N*. 479I0. TEL INT. 513. Dinsdag 30 Ooiober 1923 PRUS M ADVERTENTIE!! met inbegrip van eea bewijsnummer, elke regel meer 0,25, dienstaanbiet dingen en Licfdadigheids-adveitentiën toot de helft der prijs, Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen toot het adverteer en. Ecne circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. DUITSCHLAND. DE SCHADELOOSSTELLING. Het Engelsche kabinet bespreekt de voorgestelde intem. conferentie in verband met Poincaré's houding. Londen, 29 Oct. (R.) Naar vernomen wordt, heeft hot kabinet heden beraadslaagd over het Fransche antwoord op Baldwin's voorstel betreffende een conferentie over de schadevergoeding. Officieel conimentaor is nog uitgebleven, maar het is waarschijnlijk, dat En geland in verband met Poincaré's antwoord op nieuw de Amerikaansche regeering zal raadple gen om er zich nauwkeurig van te vergewissen in welke mate Amerika bereid zou zijn samen te werken aan de teak om de stabiliteit von Europa te herstellen. Het is mogelijk det men, met het oog op de talrijke punten van voorbe houd, die, naar verluidt, in Poincaré's nota vervat zijn, tot de bevinding zal komen, dat de voorgestelde bijeenkomst ven deskundigen geen groote kans biedt met succes te zullen eindigen. In welingelichte kringen heerscht echter ge matigd optimisme en verwacht men een ver dere gedachtenv/isseling met Frankrijk. Londen, 2 9 Oct (N. T. A. Draadloos). Het kabinet hield hedenavond een langdurige zitting ter bespreking van de antwoorden van Fi ankrijk en de andere geallieerden op het voorstel inzake een nader onderzoek van het schadevergoedingsvraagstuk onder deelneming van Amerika. Curzon had hedenmorgen deze antwoorden meegedeeld aan de rijksconferentie en de premiers der dominions hadden hun oor deel gezegd over den tegenwoorigen stand van zaken. De meening in de pers blijkt verdeeld te zijn over de vraag, of het voorgestelde onderzoek, beperkt door de voorwaarden van Poincoré, al dan niet van practisch nut kon zijn. In sommige kringen is men van oordeel, dat het voorstel dermate krachteloos is'gemaakt, dat het nutte loos is, terwijl het in andere kringen mogelijk wordt geacht, dat het onderzoek nog een goede, schoon beperkte, uitwerking zou kunnen heb ben en dat men er daarom mee moet doorgaan. De Britsche regeering heeft bij haar wensch om eenigen voortgang te bereiken eenerzijds in overweging moeten nemen het standpunt van Amerika ten aanzien der commissie van herstel en zijn weigering om aan eenigerlei conferentie deel te nemen zonder eenparige uitnoodiging van de Europeesche geallieerden en ar.derzijds de weigering van Frankrijk om deel te nemen aan een uitnoodiging van Amerika tot iets en- ders dan een onderzoek met aanzienlijk beperk te bevoegdheden, ondergeschikt aan de com missie ven herstel. Zinspelend op het voorstel in zijn onlangs ge houden rede, zeide Baldwin, dat hij en zijn collega's sterk gevoelden, dat het hoogst wen- schelijk was, dot de politiek eener conferentie alleen naar voren werd gebracht onder voor waarden, die welslagen zouden verzekeren." Do pogingen der Britsche regeering ojn dergelijke voorwaarden op te stellen, duren voort en, ga stei kt door de aanwezigheid en den raad der premiers van de dominions, had het kabinet hedenavond de mededeelingcn van alle belang hebbende mogendheden voor zich. DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. Onderhandelingen tusschen Duit- sche industrieelen en de inge nieurs-missie. Dusseldorp, 29 Oct (B. T. A.) De on derhandelingen tusschen verschillende Duitsche industrieelen en de ingenieurs-missie duren voort Men denkt, dat er deze week belangrijke overeenkomsten zullen gesloten worden. Een overeenkomst met Krupp gesloten. Dusseldorp, 29 Oct (B. T A.) Er is een overeenkomst geteekend tusschen Krupp en de geallieerde missie, waarbij Krupp zich ver plicht de achterstallige kolcnbelasting voor de helft onmiddellijk in contanten en voor de an dere helft in termijnen te betalen. Bovendien moet Krupp 20 pet van de opbrengst van zijn mijnen reserveeren voor de geallieerden. (Ook is er een overeenkomst gesloten met de Duitsche bewindvoerders over het Rijn-Herne kanaaL Het Duitsche personeel hervat onmiddel lijk het werk. De overeenkomst bepaalt, dat de schepen, die op Frankrjjk en België varen, vrij gesteld zijn van het betalen van sltdsgelden). Het geloof voert het hart naar den hemel de liefde brengt den hemel in het hart. Byron. naar het Noorsch van JOH AN BOJER door D. Logeman—van der Willigen. 41 „Vin je 't niet wonderlijk, dat Herlufsen niet hier is?" zeide Norby tegen zijn vrouw. „Grappenmaker!" zeide Marit lachend. Norby lachte ook inwendig. Er werden andere toasten gedronken en de beste was die van een jongen leeraar op het vaderland. Toen werden er vaderland- schc liederen gezongen, vele tweestemmig. Eindelijk stond ook dominee Borring op. Hij wist, dat allen verwachtten, dat hij iets zeggen zou. En hoewel zijn tegenwoor digheid hier goed overwogen was, voelde De Rijnlandsch-Westfaalsche bedrijven gisteren niet ge sloten. Dusseldorp, 29 Oct. (B. T. A.). Het dreigement van de RijnJandsche en Westfaalsche industrieelen om de fabrieken en mijnen vandaag te sluiten, is niet uitgevoerd. (De desbetreffende Wol ff-berichten luiden echter anders. Red.) Dc stopzetting van den arbeid. Essen, 29 Oct. (W. B.) De sluiting der bedrijven, waartoe men heden is overgegaan, komen neer op een bijna volledige stopzetting van den arbeid. De verantwoordelijkheid voor de gevolgen treft de bezettende mogendheden, die door hun maatregelen en onvervulbare voorwaarden den tegen woo rdigen toestand in het leven geroepen hebben. Van Duitsche zijde blijft men bereid tot onderhandelen. Het schijnt niet uitgesloten, dat er een over eenkomst getroffen wordt in de tegenwoordige besprekingen met Krupp, maar zelfs als er een overeenkomst tot stand komt en het werk wordt hervat, blijven de moeilijkheden bestaan, daar de transportkwestie nog steeds niet is opge lost. Wanneer men cr niet in slaagt erts, ruw ijzer en cokes aan te voeren en de producten te exporteeren, dan is het twijfelachtig, of er een economische basis bestaat voor de werk zaamheid der Roer-bedrijven. Duizenden spoor wegwagons staan op de ongebruikte spoorweg- lijnen van het Roergebiedhet weer in bedrijf nemen dezer stilgelegde lijnen kan nog niet plaats hebben. De Fransch-Belgische regie ont breekt voor het volledig hervatten van 't spoorwegbedrijf feitelijk het hoegere Duitsche spoorwegpersoneel, dat alleen in staat is het verkeer in het Roergebic-d te reorganiseeren. Ber 1 ijn, 2 9 Oct. (W. B.) Van welinge lichte zijde wordt medegedeeld, dat de komen de week tot de moeilijkste zal benooren, die het Roergebied nog beleefd heeft. De stopzet ting der bedrijven heeft plaats gehad in een mate welke practisch neerkomt op volledige stopzetting van den arbeid. In alle groote be drijven staan de machines stil. Werkhervatting bij de spoor wegen. Een bericht uit Dusseldorp houdt in, dat tot dusver 115.000 Duitsche spoorwegarbeiders zich bij de Fransche en Belgische regie hebben aangemeld om weer aan het werk te gaan. Botsingen tusschen manifestan ten en politie. Dusseldorp, 29 Oct. (B. T. A.) Er heb ben gisteren botsingen plaats gehad tusschen betoogers en blauwe politie. Er vielen vier doo- den en twaalf gewonden. DE ACTIE DER SEPARATISTEN. De houding der fcezettings» autoriteiten. Frankfort e/Mv 2 9 Oct. (W B.) De bladen vernemen uit Darmstadt, dat de Fran- schen een groot aantal personen uit het nabu rige Arheilgen naar Mainz hebben laten weg voeren, omdat de burgerij zich vijandig tegen over de separatisten had betoond en de burge meester enkele van hen gevangen had laten nemen om ze té beschermen. De separatisten te Krcfcld. Krefeld, 29 Oct (W. B.) Bij de bezet ting van het raadhuis te Krefeld door de sepa ratisten hebben dezen vanmiddag 42 cn van avond 27 billioen merk weggenomen. Afkondiging der Rijnlandrepubliek te Worms cn elders. C o b 1 e n z, 2 9 Oct (B. T. A.) De Rijn- landsche republiek is afgekondigd te Worms en in een zeker aantal oudere plaatsen. In de ge- heele Fransche zóne wordt geen enkele orde verstoring gemeld. Terrein verlies. Uit Berlijn wordt bericht, dat volgens de laatste uit het Rijnland ingekomen berichten de toestand aldaar verbetert Munchcn, Gladbach, Neuss en andere plaatsen zijn van separatisten bevrijd. Gevechten met communisten. Mainz, 29 Oct (B. T. AVanochtend om 5 uur hebben de Rijnlandsche troepen het kasteel Montabor in de buurt van Coblenz ge nomen, na een verwoed gevecht met een hon derdtal gewapende communisten, die zich in het kasteel hadden verschanst. BEIEREN EN HET RIJK Ber 1 ijn, 29 Oct. (V. DNaar uit München bericht wordt, keerde de Beiersche gezant Von Preger heden naar Berlijn terug. De Beiersche ministerraad zal, naar is vast gesteld, Dinsdagmorgen gehouden worden een beslissing kan echter waarschijnlijk niet voor eene week verwocht worden. Beieren wil er zich eerst van vergewissen, of de rijksregeering blijft aandringen op de opheffing van den uit zonderingstoestand cn het het aftreden van Vor Kahr en Lossouw. De nota der rijksregeering hed niet het karakter van een ultimatum. Van bevoegde zijde te Berlijn wordt ver klaard, dot de slechts uiterlijke gelijksoortig heid van het conflict var\ het rijk met Sakser en Beieren tot eene geheel onjuiste vergelijking heeft geleid. In Beieren is geen sprake var rustverstoringen en gewelddaden, maar slechts van geschillen, die de Rijksgrondv/ct betref fen. EEN EEIERSCH-FASCISTISCHE OPMARSCH? Blijkens een Berlijnsch bericht, verluidt uit Weimar, dat krachtige „fascistische troepen" zijn geconcentreerd in de omgeving van Bam berg, 40 mijl van de Beiersche grens. Thüringcn vreest een onmiddellijken aanval door ongeregelde Beiersche troepen. De regee- ing van Thüringen deed een beroep op het rijk om bescherming. Dc fascistische troepen zouden beschikken over artillerie, mijnwerpers en zelfs over vliegtuigen. Voorts verluidt, dat een z.g. stormbrigade is gevormd te Coburg, die onder leiding zou steen van kapitein Ger- hardt, den uit de gevangenis ontvluchten mo narchist. Adolf Hitler zou zich eveneens te Co- burg bevinden. De officieren van de Beiersche rijksweerbaarheid verleencn hun medewerking voor het africhten der ongeregelde troepen. Dames- en Meisjes-Mantelmagazijn „Ls HïROiMDELLE" I6|!8 Langestraat. Amersfoort Kilen en faufss.'c 0.99 4.50 geheei sc jïüsseerd 17 50 g 75 Witte Blouses nM cis-quc II.5® 6.9« Wallen CïERBiGUïlS 3 50 3 25 Fluweslen Japonnen SS.-'» 17 so i'oor Meisjes 17.30 14.50 SAKSEN EN HET RIJK. Dr. Heinze rijkscommissaris voor Saksen. Uit Berlijn wordt d.d- gisteren aan het Tibl. gemeld De verwerping van het ultimatum der rijks- ïegeering door het Saksische staatsmirusterie heeft tot de verwachte consequenties geleid. De rijksregeering heeft op grond der verorde ning van den rijkspresident de Saksische minis ters van hun functie ontheven en evn rijkscom missaris voor Saksen benoemd. Als zoodanig ise chter niet, zooals hedenmiddag wérd gemeld, dr. Schulze benoemd, moor de voormalige rijks minister van justitie dr. Heinze. Deze is reeds hedenmorgen te Dresden aangekomen en heeft onmiddellijk zijn functie aanvaard. Dr. Heinze heeft door bomiddeliiig van kapi tein Olbricht de Saksische ministers uitgenoo- digd af te treden en hun opgedreven uiterlijk tegen 2 uur nam. de departementen ta verlaten. Minister-president dr. Zeigr.er en zijn collega's hebben aan dezo uitnoodiging voldaan. De Saksische regeering zal evenwel bij de rijksregeering te dezer rake protest aanteekenen en de onmiddellijke bijeenroeping van den rijks rad eischen. Voorts zal zij een conferentie van de minister-presidenten der landen voorstellen. De militaire bevelhebber ven Saksen, gene raal Muller, heeft de zitting san den Saksischen landdag, waarin morgen over het ultimatum der rijksregeering zou worden beraadslaagd^ ver- beden. De e.k. zitting zal door dr. Heinze wor den vastgesteld. Tevens heeft generaal Müller op verzoek van dr. Heinze tot nader order het verschijnen van alle communistische bladen in Saksun verboden en de drukkerijen door de politie doen bezetten. Het standpunt der rijksregeering. In Berlijnsche regeeringsknngen staat men op het standpunt, dat de rijkspresident onmisken baar het recht heeft ook tegen de regeeringen der landen maatregelen te nemen, wanneer deze door haar optreden de openbare veiligheid in gevaar brengen. In een officieel communiqué wordt dit stand punt uitvoerig uiteengezet. Ook Stresemann's orgaan, dc Zeit, rechtvaar digt in een hoofdartikel onder den titel „De Regeering der vaste hand" het optreden van Stresevnann. Naar het blad meldt, zijn de schrif telijke bewijzen gevonden, dat de Saksische communistische regeeringsieden een bloedigen opstand tegen de constitutioneele toestanden voorbereidden. Er bestaat geen twijfel, of het oproer te Hamburg stond in nauw verband met deze propaganda en was slechts een voorspel van den grooten opstand. Ook de bloedige botsingen te Freiberg schij nen door de communisten veroorzaakt, want de verboden proletarische Hundcrtschaften aldaar zijn met zware wapens en volgens een goed voorbereid plan tegen de rijksweer opgetreden. De regeering-Zeigner liet dit alles rustig ge schieden en deed niets om de grondwet te be schermen. Deswege moest in haar plaats de rijksregeering ingrijpen en dit moest met spoed geschieden, daar een dag uitstel den commu nisten een geweldigen voorsprong had kunnen geven. Nadere bïzonderheden over het op treden der rijksregeering tegen Saksen Men seint d.d. gisteren uit Dresden aan de Tel.: Hedenmiddag om 12 uur werd de benoeming van den voormaligen rijksminister van Justitie, Dr. Heinze, hier bekend en tegelijkertijd de be schikking van het Wehrkreiskommando No. 4 over de buitenwerkingstelling van den Landdag tot nadere bijeenroeping door den rijkscommis saris. Om één uur nam het kabinet-Zcigner het be sluit slechts voor geweld te wijken. De regee ring besloot bij dc rijksregeering te protestee ren en een oogenblikkelijke bijeenroeping van den rijksraad en een bijeenkomst der minister presidenten van de lenden te eischen. In den voormiddag nog meende men in toon aangevende politieke kringen te Dresden, dat het met het conflict tusschen Saksen en het Rijk zoo'n vaart niet zou loopen, daar van den Saksischen gezant te Berlijn, Dr. Grod- nauer, een bericht was ingekomen, dat de rijksregeering bereid zou zijn den parlementai ren weg te bewandelen en dat de rijkscommis saris eerst no de bijeenkomst van den Land dag benoemd zou worden. Om half drie echter kwam een compagnie rijksweer voor het regeeringsgebouw en stelde machinegeweren op, terwijl officieren en man schappen met de wapens in den aanslag de ministervertrekken binnendrongen en de leden van het kabinet met geweld naar buiten haal den. Weinige minuten later werd het Landdagge bouw door een andere compagnie rijksweer be zet; ook hier werden weer machinegeweren opgesteld en onder aanvoering van drie Duitsch-nationale Rijksdagafgevaardigden be gon een afdeeling rijksweer eveneens met de wapens in den aanslag het huis te doorzoeken en alle aanwezigen te verwijderen. Men vernam, dat de rijkscommissaris Heinze reeds sedert gisteravond te Dresden vertoefde en sinds vanmorgen zes uur overleg had ge pleegd met het Wehrkreiskommando, in welks gebouw hij zich voorloopig heeft gevestigd. Hij is thans bezig met de vorming van een tijdelijke regeering, over welker samenstelling echter nog niets is bekend. De Saksische demo cratische partij, de afdeeling Saksen der Duit sche Volkspartij, de sociaal-democratische en de communistische partij zijn niet aangezocht leden van haar partijen in deze tijdelijke re geering zitting te doen nemen. Aan den civielen commissaris Meyer zijn intusschen door den Rijksweerminisier, die van alle maatregelen der Wehrkreiskommando's op de hoogte is gehou den, nieuwe bevoegdheden gegeven. In den loop van den middag werden ter hand having van de rust en de orde de post- en telegraafkantoren en de stations door de rijks weer bezet, terwijl de rijkscommissaris een op roep tot de bevolking zal richten, waarin wordt gezegd, dat de Saksische regeering geweigerd) heeft, aan den eisch tot aftreden te voldoen, weshalve zij tot aftreden gedwongen is en voorts, dat het gezag thans berust bij den rijks commissaris dr. Heinze. De sociaal-democratische minister van Bin- nenlandsche zaken Lickmanrv, dien wij kort na de kabinetszitting spraken, verklaarde dat het kabinet zijn afzetting niet erkende en elders de vergaderingen door zal zetten. De afzetting is strijdig met de rechten van de landen en de grondwet, aldus zeide Lickmann, en de heele kwestie is volgens hem een staatsgreep. Hij verklaarde voorts: „Wij erkennen de be noeming v8n den rijkscommissaris niet als rechtmatig." Een soortgelijke verklaring legde de commu nistische minister van financiën af, toen de rijksweercommandant hem uit zijn ministerie verdreef. Hij zeide: „Ik neem er nota van dat u met wapengeweld dreigt en wijs u erop dat uw handelwijze tegen de rijksgrondwet in- druischt Ik wijk slechts voor wapengeweld." De communistische partij heeft het uitroepen van de algemeene werkstaking voorbereid, waarover hedenavond te zemen met de sociaal democraten een beslissing zal worden genomen. In de stad heerscht groote opwinding. Wielrij derspatrouilles en patrouilles in auto's rijden sinds het vallen van de duisternis door de stra ten, waarin zich een geweldige menschenmassa beweegt. Laat in den avond heeft de rijkscommissaris, Heinze, een nieuw Saksisch ministerie gevormd, dat uitsluitend uit ambtenaren bestaat en waar in ten eenen male geen partijpolitici zitting heb ben. Op verzoek van den rijkscommissaris zijn door het oppercommando alle politieke verga deringen in Saksen voor onbepaalden tijd. ver boden. in prijs verlaagd ie etalage. Vraagt prijscourant Langestraat 39 - - Tel. 462 De rijksweer verwijdert de leden der Saksische regeering uit de departementsgebouwen. B e r 1 ijn, 2 9 Oct. (V. D.) De verklaring van den Saksischen minister-president Zeigner, dat hij slechts voor geweld zal wijken, werd door den pas benoemden rijkscommissaris voor Saksen, Heinze, beantwoord met het gebruik maken ven de rijksweer. Alle ministers werden met geweld uit de regeeringsgebouwen verwij derd. De ministeries en het parlementsgebouw zijn door de troepon bezet De sociaal-democraten cn do communisten te Dresden overwegen de afkondiging van de alge meene staking. Proclamatie van de algemeen® staking. Het Hhld. meldt uit Berlijn De Saksische vakverecnigingen en de bestu ren der socialistische en communistische par tijen hebben hedennacht na langdurige beraad slagingen besloten onmiddellijk de algemeene staking in Saksen te proclameeren als protest tegen dc afzetting der ministers. Zij zal drie dagen duren. Ook de communistische ministers namen oan de besprekingen deel. HET NIEUWE GELD.' Berlijn, 29 Oct (W.-B.). Het nieuwe waardevaste geld vond volgens de avondbladen een gretige ontvangst Door de warenhuizen en groote handelszaken werd het geld algemeen als volwaardig betaalmiddel aangenomen. Cuno in Duitschland teruggekeerd- Hamburg, 29 Oct (W. B.) Cuno, de ge wezen rijkskanselier, is gisteravond met het sji. Albert Ballin uit de Ver. St hier teruggekeerd. BELG1E. Een handelsverdrag met Oostenrijk. Brussel, 29 Oct. (B. T. A.) De onder handelingen tusschen België en Oostenrijk over het sluiten van een handelsverdrag zijn gunstig verloopen. Het gesloten verdrag bevat o.a. clau sules betreffende de judiciaire en fiscale regelin gen, de emigratie en het onderlinge goederen- hij zich toch wonderlijk beklemd. Nadat Wangen het gerecht een valschen brief had voorgelegd, begreep hij dat zijn opvatting de ware geweest was. en Lars Kleven's biecht niet anders dan een idéé fixe van een ster vende. ETn toch kon hij niet anders dan uaa Wangen denken en tot ieders verbazing be gon hij nu over hem te spreken. Hij verzocht den gasten ook den schul dige een medelijdende gedachte te zenden. Hier was te recht hedt avond gezegd, dat wij een keten om de onschuldigen moesten vormen. Goed! Maar laat ons tegelijkertijd al is het slechts in onzen gecsr een keten vormen om hem, die schuldig is. Hij heeft het meest behoefte aan ophelfing en hulp. En zijn vrouwmaar toen kon dc predikant niet meer en moest gaan zitten. Velen hadden tranen in dc oogen gekregen. Maar hoe verbaasd was men niet loen Norby aan zijn glas tikte en opstond. „Ilc stel voor," zei. hij, ,.dat we een lijst maken voor een collecte voor Mevrouw Wangen. Ik zal bijdragen wat mijn geringe middelen mij toelaten. En wij moeten niet vergeten, dat zii drie kinderen tot'haar last heeft." Toen hij was gaan zitten ontstond %r een pauze. Velen zagen elkaar aan met oogen, die zeiden: „Hij is toch eenig!' X. Het dessert was afgeloopen, dc koffie werd rondgediend en weldra zette men het gesprek in dikke wolken tabaksrook voort. „Ziet u wel op wien Norby lijkt?" vroeg Thora aan haar cavalier den kantonrechter. Deze keek Norby met de eigaar in zijn mond aan en antwoordde: „Neen dat wil zeggen „Vindt u niet op Garibaldi?" „Daar zegt u zoo iets." En de geheele tafel lang9 draalde het ge sprek nu uitsluitend over de familie Norby. Het sprak bijna van zelf. Twee heerebocren vertelden van het laatste bezoek van den koning, toen Norby hem heel kalm de hand ging geven en hem welkom heette. Einar moest Je vrouw van den commissaris van KF,HAliPAi\ltFFtL3 vanaf 95 cent KAMEELHAREN, toje KKIPSGdOENER met Lederzolen f 1.25. I.ANGfr.SlRAAT il<» S33 zijn grootvader vertellen. Ingeborg werd uit gevraagd over haar moeder, de kantonrech ter prees Norby als een eerste bostonspel r, een notaris vertelde hoe simt Norby eens bij een boedelscheiding de nienschen naar zijn hond had weten te zetten. De dokter ver telde iets over den vorm van Norby's hoofd en vooral over het' race kenteeken op zijn voorhoofd. Kleine sympathieke trekjes, die een ieder in zijn geheugen opgroei, dwarrelden rond, zoodat Norby op het laatst ai hooger en hooger verheven werd als 't ware gedragen door al wat er dien avond geweend, gesproken en gezongen was. Het leek een ophemelen in een gouden wolk van sympathie cn bewondering. Einar alleen was diep ernstig geworden onder de speech van den predikant en aller lei tegenstrijdige vragen kwamen er in hem op. Het was of hij door alle roode wolken, die deze tafel omhulden, iets anders zag. Het had cr veel van of de beste mensche- lijke gevoelens en schoonste idealen hier heden avond bijeen gekomen waren om zijn vader te huldigen. En hii durfde met meer denken of zijn vader schuld had of niet. Maar indien hij nu... waren dan de heilig ste menschchjke gevoelens en idealen zoo volkomen blind, dat zij even goed gebruikt konden worden om een misdaad, een grove leugen te verheerlijken? Werkelijk? liet kon niet zoo zijn. Zou er geen garantie zijn, dat hetgeen de menschen zeggen doorgloeid is van hun volle hartewarmte, dat hun oogen vochtig zijn en de stem trilt van aandoening... wiet? Het moest wel. Maar indien nu... zou er dan ook niet de minste verontschuldiging zijn, dat de men schen handelden ter goeder trouw? Want feiten bleven feiten indien zij den mis dadiger eerden en den onschuldige in de gevangenis wierpen dan was de goede trouw het vrèêselijkst van alles. Want die beging haar wandaden met een heilig rein geweten en allen lieten de wapenen vallen. waar die tegenwoordig was. Nietwaar, zoo was 'het immers...? En al die machten als God, het vaderland, mensehenlicfde. Christendom lieten die zich alle als kleeren uitlecnen om den mis dadiger te tooien en de leugen te eeren... neen, neen. het kon niet zoo zijn! Maar daarom werd er ook zooveel onrecht gepleegd in de wereld. Vochtige oogen, war me stemmen, gloeiende harten vormen altijd een vestingmuur om wat slecht is. Nietwaar En hij zelf? Haddon zijn beste kinder lijke gevoelens hem niet gemaakt tot een hij durfde het woord niet denken. Maar het kon en mocht zoo niet zijn. En onwillekeurig wensehtc hij, dat er iets sterks in do glazen geweest was zoodat hij zich aan wijn even vroolijk had kunnen drinken zcoals dc anderen het door hun toasten ge worden, waren. Hij hief zijn glas op en beproefde tegen Ingeborg te glimlachen. En zij hief ook het hare op, terwijl zij dacht: „Goddank dat Einar ook van zijn dwaling teruggekeerd is' Maar plotseling zeide Iemand: „Kijk eens naar buiten." Verscheidene gasten stonden op en gingen naar het venster. £SIot volgtj.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 1