WIJNHANDEL J.A. SCHOTERMAN Zn. BINNENLAND, Gewas 1920 Raymond Macau F 1.- F 40.- Gewas 1917 St. Emilion F 1.60 F 65.- KESSELS, LAUBERGER GLOSS R. Sf&U BEM BURQ ZWITSERLAND. J f* Uit 'de internationale arbeidersbeweging. Genève 2 9 Oct. (B. T. A.) No een leven dige bespreking heeft dc internationale rand van arbeid met 63 tegen 17 stemmen de toela ting van de Italiaansche erbeiders-afgevoardig- den goedgekeurd. De geheele arbeidersgroep stemde tegen. ENGELAND. BONAR LAW. f Londen, 30 Oct (R.) Dc ex-prcmicr Bonar Law is plotseling overleden, ir Het ondersteuningsfonds voor Japon. Londen, 29 Oct. (N. T. A. Draadloos). Het lord-mayor's-fonds voor steun aan de slachtoffers der aardbeving in Japan bedraagt thans meer dan 248.000 pond sterling. DE BEURS TE LONDEN. Londen, 29 Oct (N. T. A. Draadloos). De hernieuwde onzekerheid wat de politieke vooruitrichten betreft, veroorzaakte heden een •Igemeenc inzinking der Europeesche koersen. TSJECHO-SLOWAKIJE. DE TERUGKEER VAN MASARYK Een verklaring van den presi dent der republiek. Ter gelegenheid van den vijfden herdenkings dag van de republiek heeft Masaryk een bood schap tot de riatie gericht, waarin hij zijn te vredenheid uitspreekt zijn doel bereikt te heb ben met zijn reis naar Parijs, Brussel en Lon den. Hij noemt het gelukkig, dat Amerika zich bereid toonde mede te doen aan de oplossing van het herstelprobleem. Masaryk verklaart niet in het pessimisme van zekere personen ten aanzien van Diritschland te deelcn en consta teert ten slotte, dat Tsjecho-Slowakijc op elk gebied grooten vooruitgang heeft bereikt |f POLEN. f Dc textielarbeidersstaking te Lodz verloopt. Warschau, 29 Oct. (P. T. A.) Het einde Van de staking der textielarbeiders te Lodz kan elk oogenblik worden verwacht, dank zij de credieten, die de Poolsche regcering aan de in- dustrieelen heeft toegestaan. In weerwil van de voortdurende spoorwegarbeidersstaking wordt de dienst op een aantal der voornaamste lijnen onderhouden. w TURKIJE TURKIJE EEN REPUBLIEK. Mocstofa Kemal president. Constantinopel, 29 Oct. (R.) De volkspartij heeft het. voorstel van Moestafa Kemal aangenomen, om dc republiek af te kon digen en een president te verkiezen met de be voegdheid om den eersten minister te benoe men. Constantinopel, 30 Oct. (R.) De Na tionale Vergadering te Angora proclameerde dc republiek met Moestafa Kemal als president. GRIEKENLAND. DE OPSTANDIGE MILITAIRE BEWEGING. De actie geëindigd. Athene, 29 Oct. (B. T. A.) In geheel Griekenland is de rust hersteld. Het gewone werk wordt overal hervat. Verkiezingen op 2 December. Athene, 29 Oct (B. T. A.) De verkiezin gen zullen op 2 December gehouden worden. De Staatscourant van 29 Oct. bevat D.a. de volgende Kon. besluiten: toegekend de gouden eere-medaille ft de Dranje-Nassauorde aan M. Kropman, plantage- meester te Nijmegen; eervol ontslagen bij de directie der rijkspost spaarbank in verband met de voorgenomen ver en'ering in de inrichting van hun dienstvak, waardoor hun werkzaamheden overbodig wor den de referendarissen C. J. B. Nierstresz van Tienhoven cn L. G. Keek, de hoofdcommies F. Voortman, de commies mevr. C. F. Koenen Westerberg cn de adjunct-commiezen J. K- Blankert en mej. E. Meyer; benoemd tot officier in de Oranje-Nassau- orde dr. J. A. M. Béguin, te Voorburg; toegekend de bronzen eere-medaille in de Oranje Nassau-orde aan J. W. van Buuren. ket tingsmid der Kon. Ned. grofsmederij te Leiden; vergunning verleend tot het aannemen van het ordeteeken van ridder Ie klasse in de Kon. Orde van Wasa aan W. F. H. van Ryckevorssel, afdeelingschef bij de Ned. Spoorwegen Ie kl. te Utrecht; benoemd tot assistent bij het pathologisch instituut aan de Veeartsenijkundigc Hooge- school te Utrecht J. G Mulder, aldaar. DIPLOMATIEKE VERTEGENWOORDIGING. De Koningin ontvangt den Pe- ruaanschcn zaakgelastigde. De Koningin heeft Zaterdagnamiddag ten na- leize te 's-Gravenhage in gehoor ontvangen den Peruaanschen zaakgelastigde, den heer Ricado Boza Aizcorbe, die dc Koningin kwam over handigen het grootkruis in brillanten der orde van de Zon van Peru. DE KABINETSCRISIS. Het ufdeelingsonderzock der Tweede Kamer gaat door. Naar wij vernemen zal, onafhankelijk van de Kebiruetscrisis, het ofdeeiingsonderzoek der Tweede Kamer van verschillende wetsontwer pen, onder welke de Ondische Begrooting voor 1924 en de verhooging van dc bieraccijns en voor de invoerrechten op bier en thee gewoon yoortgang hebben. Of de openbare vergadering van a.s. Woens dag, bestemd voor de behandeling van de in terpellatie-Boon over den postcheque- en giro dienst zal doorgaan, is aan twijfel onderhevig. H. M. de Koningin ontvangt de voorzitters der Eerste en Twee de Kamer. H. M. de Koningin heeft gister op het Paleis Het Loo ontvangen de voorzitters van de Eerste en van de Tweede Kamer der Staten-Generaol. Vergadering van de C.-H. fracties. Naar dc parlementaire redacteur van de Tel. verneemt, vergaderden gisteravond de Christ.- Hist. fracties der Eerste en Tweede Kamer ter bespreking van den politieken toestand. Jhr. De Geer en artikel 40. In de N. R. Ct. bestrijdt oud-minister Do Geer aldus de opmerking van de Tijd, dat hij is „de man van artikel 40; de man der bin dende belofte" Dot is precies het tegendeel der waarheid. Toen ik cenigen tijd minister was, ontdekte ik artikel 40 van het bezoldigingsbesluit, het welk sinds 1920 bestond, maar waarop in de staatsstukken nooit de aandacht gevestigd was en dat don ook nooit in openbare bespreking in Kamer of pers was geweest. Het artikel ver klaarde (kort gezegd), dat bij daling van het indexcijfer de salarisnormen van het besluit mochten worden verlaagd, mits onder handha ving van dc genoten wedden der fungeerende ambtenaren. Het was voor mij een lugubere ontdekking. Ik onderzocht naar de herkomst en informeerde o.a. bij een hoogleeraar, die tevo ren, in een vroegere functie wel in salariszakcn geadviseerd had.. Hij deelde mij mee, er on schuldig aan te zijn, en ried mij aan, de intrek king te bevorderen ook zoo nog niet tot sala risverlaging besloten werd, opdat thans de nieuw te verleenen wedden en periodieke ver hoogingen aan dc werking zouden worden ont trokken. Van de oude achtto hij dit alleen mo gelijk met medewerking van den wetgever. Drie afgetreden Ministers weer Kamerlid Voor de afgetreden ministers Ruys, Aal- berse en Colijn zullen, naar de Msb. meldt, in dien ze van het nieuwe ministerie geen deel uit maken, zittende pertijgenooten een Kamerzetel inruimen. Voor den heer Ruys zal plaats maken de heer P. Rutten, voor den heer Aolberse mr. Kolkman, die al eerder heeft willen aftreden, en voor den heer Colijn de heer Leenstra. Een rede van mr. Troelstra. Door de Federatie Amsterdam van de S. D. A P. waren tegen gisteravond een viertal ver gaderingen belegd, waar een achttal kamerleden het woord zouden voeren naar aanleiding van de gevallen vlootwet. De Beurs voor den Diamanthandel, waar mr. Troclstra zou spreken, was reeds lang voor het vastgestelde uur stampvol; velen bleven buiten staan. Na een kort openingswoord van den voor zitter kreeg mr. Troelstra het woord. Hij begon uiteen te zetten hoe moeilijk het was te strijden in de Kamer, omdat er een dommekracht was, welke niet uit den weg te ruimen was. Die dommekracht was de coalitie. Wanneer wij op dit oogenblik verheugd zijn, zegt spreker, dan is het omdat daaraan een ein de schijnt te zijn gekomen, doordat mannen, die aan onze zijde reeds lang behoorden te staan, dit thans hebben gedaan. Niet in de Kamer is de overwinning behaald, maar door het volk buiten de Kamer. De demonstratie van 23 September heeft een schok gegeven door het geheele land. Toen daarna het petitionnement kwam, veranderde er iets bij de kamerleden, die hun plicht hadden verzaakt jegens de arbeiders. Toen moest het moment wel aanbreken dat troepen, die tot hu to** regeeringstroepen waren geweest, volkstroe pen begonnen te worden. Wij voelen, zegt spr., weer dat we weer zijn de macht van den vooruitgang van Nederland. De Vlootwet is van de baan. Als een nacht merrie drukte ze op het geheele volk. In alle kringen werd ze gehaat. Maar daarmee is ook een slag toegebracht aan het Nederlandsche militairisme. Een andere reden van vreugde is, dat de een zijdige bezuinigingspolitiek thans is veroordeeld, maar het voornaamste punt is, dat de antithese, waar we sedert jaren en dagen tegen gevoch ten hebben, thans een deuk heeft gekregen, waarvan zij zich wellicht niet zal herstellen. Spr. komt nu tot de politieke gevolgen, welke problemen zijn ons, soc.-democraten, nu voor gelegd, raagt spr. Wij zijn verplicht de ge volgen onder het oog te zien. De crisis moet worden opgelost cn daar we dapper hebben meegedean aan het ontstaan van de crisis, daar zullen wij mede hebben te doen haar op te lossen. Wanneer nu ooit een crisis moeilijk en ver ward is geweest, dan is het vn el op dit oogen blik. De zaak is allesbehalve eenvoudig. Dit komt omdat niet alle leden van de Kamer, die tegen de Vlootwet hebben gestemd, dit hebben gedaan om dezelfde redenen. Dit maakt het heel moeilijk een program van actie samen te stellen uit de meerderheild die tegen heeft ge stemd. Verschillende vragen doemen op, o.a. de vraag der bezuiniging, de hoogere belastingen. Wanneer men een regeering v.il hebben in goe den democratischen zin, dan zal deze regee ring het eerst eens moeien worden over een program. Een ander moeilijk punt is de oplossing van de kwestie van de meerderheid. De heer Mer chant wil een ander rechlsch ministerie. Dat is iets wat wij, zegt spr., onmogelijk kunnen aan vaarden. Wij kunnen er niet aan meewerken de coalitie weer op te lappen. Ons uitgangspunt is: We willen geen rechtsche regcering her stellen, we willen een rechtsche regeering on mogelijk maken. De partij staat niet op het standpunt buiten de regeering te moeten blij ven. Spr. heeft in de Kamer gezegd de con sequentie van de gevolgen te dragen. Wij heb ben buiten het parlement gestaan aan het hoofd van de beweging. Ook in de Kamer hebben wij vooraan gestaan. "Wij zijn de hoofdschuldigen van den val van het ministerie. Wij willen de gevolgen dragen. Als het ecnigszins kon moes ten wij er buiten blijven; de oppositie is het aangenaamste, maar als het moet, dan zullen wij op grond van congresbesluiten meedoen. Het is nu onze taak om klaar te staan in de regeering te verdedigen, dat wat wij willen. De groote moeilijkheid is met de semcnstelling van deze Kamer een ministerie te krijgen. Deze Kamer is, zoo zegt spr., naar zijn meening nooit de goede uitdrukking van het Nederlandsche volk. Het volk heeft nooit gewild wat de thans gevallen regeering heeft voorgesteld. Het kan niet lang uitblijven of men zal tot Kamerontbin ding moetc-n komen. Dan is er gelegenheid de fouten van 1922 te verbeteren, dan krijgt het volk de gelegenheid om een Kamer te kiezen, waarin het democratische en sociale clement domineert. Vóór jaren zou zoo iets den dood de S. D. A. P. zijn geweest, maar de troe pen, waarop wij thans kunnen bouwen, zijn goed onderlegd. Het vertrouwen in de arbeiders n.aakt het mogelijk in de regeering te treden. D-t hangt echter niet van ons af. Er moet CTR. STRAAT 17 TELEFOON 145 Per flesch Per Anker een accoord komen. Wij zullen rekening moe ten houden met de v.enschcn van anderen. Wij willen niet terug, daarom zullen wij in ons pro gram ook dienen te bezuinigen. Wij willen voor de eischen des tijds de oogen niet sluiten. Wij wenschen ook een sluitende begrooting. Wij wil len de veiligheid van den gulden, maar wij wil len onze politiek er niet aan opofferen, zegt spr. Heden is begonnen een bespreking van de crisis tusschen S. D. A. P. en N. V. V.; die be spreking is niet afgeloopen. Binnenkort zullen nadere medcdeelingen komen van dat overleg. De strijd is met de Vlootwet niet geëindigd, maar begonnen. Spr. doet tenslotte een beroep op de arbeiders en eindigt metLeve het pro- letorisme, weg met het kapitalisme, hoog het het socialisme. (Daverend cn langdurig applaus). DE VERWERPING VAN DE VLOOTWET. Indische persstemmen, Aneta seint uit Batavia De „Javabode", 'sheeren Van Schaik's hoofd bezwaar aanhalend, zegt, dot dit is luisteren naar de stem van het gezond verstand, wat ze ker de goedkeuring wegdraagt van het Ne derlandsche volk. Het blad gispt minister De Graaff's uitlating omtrent de Indische finan ciën, die een gezond optimisme zouden wetti gen. Het „Bataviaasch Nieuwsblad" zegt, dat het belang van Indie geen of weinig aandeel heeft gehad in de gevallen beslissing, waarmee al leen specifieke partijbelangen zijn gediend. De sociale maatregelenongebreidend bijzonder onderwijs, uitbreiding ten leste van de gemeen schep en de royale verzekeringswetten liepen gevaar. Bovendien werd gedreigd met nieuwe belasting en salarisverlaging, waardoor de zaak van den aanhang werd vertroebeld. Het „Nieuws van den Dag van N.-I." schrijft, dat de verwerping van de Vlootwet een gevoel van rust uitgeeft. De „Indische Courant" noemt Kamerontbin ding en nieuwe verkiezingen de beste oplossing. In zwart gepolitoerd, eiken hout, wortelnoten. LEHMANN,GRA^D&CO. In zeer goeden staat, levering met 5 jaar garantie. Tc zien in <!en piaoobandel bij Arnhem sell est raat. HET KAMERLID GERRETSON. Zijn afwezigheid bij de stem ming over de Vlootwet. De Nederlander wijdt een woord van sympathie aan het chr.-hist. Kamerlid Gerret- son. „Ofschoon nog immer uiterst zwak, leefde hij van oogenblik tot oogenblik het debat over de Vlootwet mede. De groote vraag voor hem was, of zijn stem misschien de beslissing zou kunnen brengen, om de wet te redden. Ware dit het geval geweest, dan had hij willen ko men, al wist hij dot de inspanning hem nood lottig kon worden. Op den laatsten dag werd bekend, dat de Kamer bijna voltallig zou zijn. Alleen aan de komst van twee liberale leden, de heeren Ter Hall en Van Rappard, die ziek waren, werd ge twijfeld. Mocht één van hen kunnen komen en de ander niet, dan had de heer Gerretson wil len komen. In een Kamer van 99 kan één voor stemmer de beslissing brengen in een Kamer van 100 heeft de vijftigste stem v ór geen invloed. Bij staking van stemmen in een vol tallige Kamer wordt een voorstel geacht te zijn verworpen. Toen werden Donderdagavond, na overleg met echlgcnoote en kinderen, de heeren Ter Hall van Van Rappard uit Rotterdam opge beld. „Wat was hun voornemen, gingen zij naar Den Haag, was wellicht eene uitruiling mogelijk V Het ant woord van beiden was, dat zij de Kamerzitting zouden bijwonen. Toen kwam eindelijk dc rust. De Kamer zou 99 leden tellen. In het allerongunstigst geval zou het staan 50 tegen 49 cn de vijftigste behoefde zijn leven niet te wagenhet kon toch niet ba ten". DE POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. Een vergadering van reke ninghouders. Te 's-Gravenhage is een vergadering ge houden van de „algemeene veiccniging ter be scherming der belangen van rekeninghouders bij den Postcheque- en Girodienst". De agenda vermelde de verkiezing van een bestuur en de vaststelling van een program van actie. Namens het voorloopig comité sprak mr. J. Anlerman een kort openingswoord. Hij herin nerde aan het voorgevallene in de Tweede Kamer, waarvon het gevolg is dat men thans feitelijk zonder ministerie is. Gewoonlijk geldt het „van de dooden niets dan goeds". Spr. meende dat hierop nu een uitzondering ge maakt moest worden. Integendeel, er paste nu een woord van protest tegen dc afgetreden regeering wegens haar houding ten opzichte van de wantoestanden bij den Girodienst. Het is juist in deze crisis van groot belang dat de rekeninghouders zich aansluiten. Een goed teeken noemde spr. het dat ook in Am sterdam een vereeniging was opgericht, die bij monde van mr. v. Gigch zich reeds met spre ker had verstaan. De Haagsche vereeniging tot bestrijding van de duurte heeft zich bij het be staande comité aangesloten. Uit de vergadering gingen hierna enkele stemmen op om de discussies niet openbaar te maken, waartegen de voorzitter zich krachtig verzette. Juist de pers heeft door haar critiek en publiciteit de belangen der rekeringhouders zeer gediend. Bij de verkiezing van het bestuur werd het voorloopig comité bij acclamatie benoemd. Dit is thans definitief samengesteld uit de heeren mr. J. Ankerman, F. Berkhout, W. do Geus, G. R. Massa, G. TT\. Stibbe, W. Vintges en P. M. Wesseling. No vaststelling van het reglement was het woord aan den heer G. Th. Stibbe tot ontvouwen van het program van actie. Het bestuur heeft zich afgevraagd wat de vereeniging kon doen nu de regeering uit haar antwoord op dc vragen der Kamerleden blijk heeft gegeven den ontredderden toestand behoorlijk te vinden. In de eerste plaats heeft het bestuur zich ge dacht de uitbetaling van het tegoed der reke ninghouders op eenvoudige wijze te doen plaats hebben, bijvoorbeeld door in plaats van indi- vidueele aanvragen groepsaanvragen te doen. Zoo zou een gemeente, een coöperatieve ver eeniging of welke organisatie ook groepsgewijs kunnen optreden. Een antecedent bestaat reeds met de Centrale Middenstandsbankvereeniging. In de tweede plaats wil het bestuur opgave doen van schade en kosten aan rekeninghou ders veroorzaakt door den giro-chaos, eenige sprekende staaltjes samenstellen en deze der regeering toezenden, om haar te doen blijken welk© ellende zij heeft veroorzaakt. Spr. deed daarom een beroep op allen om cijfers en be wijsstukken aan het bestuur te doen toekomen. Ten derde wil het bestuur een rekest zenden aan de directie van den girodienst of do regee ring om aan te sturen op een korteren termijn voor oplossing der crisis. Nog steeds blijkt uit de berichten in de dagbladen dat men bij den girodienst niet opschiet. De regeering moet tot de erkenning worden gebracht dat zij schade heeft veroorzaakt, die zij moet vergoeden. Als deze actie niets uit werkt staat nog de weg van „rechten" open. Dit moeten alle rekeninghouders individueel doen, waartoe verschillende wegen openstaan. Procedeeren dient evenwel eerst in het uiterste geval te geschieden. Gaat dit toch gebeuren dan moeten de betrokkenen zooveel mogelijk samenwerken. Spr. riep de medewerking van allen in om de actie zoo goed mogelijk te doen slagen. De voorzitter, mr. Ankerman, drukte nog eens zijn verwondering uit over de lakonieke wijze waarop de regeering deze zaak opvat. Juist in dezen tijd van malaise had de regce ring dubbel de plicht met de belangen der re keninghouders rekening te houden. Nadat door enkele der aanwezigen opmer kingen waren gemaakt en nog besloten was te overwegen de noodzakelijkheid of de vereeni ging rechtspersoonlijkheid zou aanvragen, werd de vergadering gesloten met een opwekking van mr. Ankerman tot krachtige actie. EEN HULDEBLIJK AAN MR. ZIMMER MAN. Van de Rotterdamsche burgerij. Dezer dagen is door de commissie uit de burgerij van Rotterdam die zich gevormd had om aan ex-burgemeester Zimmerman na zijn vertrek uit Rotterdam een huldeblijk aan te bieden, bedoeld geschenk naar Weenen verzon den. De commissie, bestaande uit de heeren mr. P. J. v. Wijngaarden, voorzitter, Ph. Mees, P. Bredius, penningmeester, S. d. Bergh Jr„ G L. M. v. Es, D. G. v Beuningen, mr. J. v. Hoboken en A. Voogd, secretaris, deed het ver gezeld gaan van een schrijven. In een hartelijkcn brief heeft mr. Zimmer man aan de commissie dank gebracht. Het ge schenk bestaat uit een gouden medaille, welke aan de voorzijde het portret van mr. Zimmer man vertoont, terwijl aen de keerzijde de cerc- monie van het neerleggen van zijn ambt door een Romeinschen senator in beeld is gebracht. D. VAN DER 3LU7S f Oud-directcur van het Amst. abattoir. Tc Hilversum is overleden, in den ouderdom van 74 jaar, de heer D. van der Sluys,, dieren arts, oud-directeur van het abattoir te Amster dam. DE HANZEBANK IN HET BISDOM HAARLEM. Bezuiniging in de organisatie. De gebouwen van het hoofdkantoor van de N. V. Hanzebank in het Bisdom Haarlem, in do Voorstraat te Delft zullen, naar de N. R. C. ver neemt ontruimd worden, in verband mot de be zuiniging. Het hoofdkantoor zal (vóór 15 November) ondergebracht worden in het gebouw van het bijkantoor voor Delft aan de Kocrnmarkt al daar. Er is tevens een gecentraliseerde rayon-in deeling tot stand gekomen, zoodat er van heden af slechts zeven rayonkantoren zullen zijn, n.l. Haarlem, Alkmaar, Leiden, Amsterdam A, Rot terdam, Middelburg cn 's-Grovcr.hage A. Het bijkantoor Theresiastraat te Den Haag is Maandag 'opgeheven, terwijl in de Willem de Zwijgerstraat alleen 's morgens zitting wordt gehouden. Te Amsterdam is het kantoor Heerengracht samengetrokken met Amsterdam A. EEN NIEUW STOOMSCHIP VAN DE ROTTERD. LL07D. Tewaterlating van de Slamat Zaterdagmiddag is op de werf van de De Schelde te Vlissingen met goed gevolg te water gelaten het soomschip Slamat, bestemd voor het vervoer van passagiers, mail cn goederen naar Nedcrlandsch Oost-Indië. Het schip is besteld door den Rotterdomschcn Lloyd. De heer Willem Ruys Jr. nam de laatste beletselen, die het schip van zijn toekomstig element scheidden, weg. De Slamat heeft een bruto-inhoud van on geveer IT.500 ton, bij een lengte van 500 En- gelsche voet, een breedte vun 61' Eng. voet 8^ duim en een hoogte van 37 Eng. voet II duim. Het schip is piactisch cn keurig ingericht en biedt ruimte voor 146 passagiers Iste klasse, 162 passagiers 2e kl. en 69 pas sagiers 3e klasse. Het wordt gedreven door twee stel Parsons, stoomturbines, die 7000 paar denkracht ontwikkelen, welke het schip 15 knoopen per uur doen loopen. Het schip heeft eindelijk negen waterdichte schotten, welker plaatsing is gebaseerd op de voorschriften van het Internationale Verdrag voor de beveiliging van menschcnlevens op dc zee, hoewel dit nog niet wettelijk is verplicht. Op de vrijgekomen helling zal spoedig de kiel gelegd worden voor het mailschip Wajang, gedreven door Schelde-Sulzer Dieselmotoren, en eveneens bestemd voor den Rotterdamschen Lloyd. UIT DE TEXTIELINDUSTRIE Staking bij de firma Ven Heek Co. De door de arbeiders geproclameerde staking te Enschede is gister ingegaan. Geen der wevers, werkzaam bij de weverij Kremcrsmaten der firma Van Heek cn Co. is aan het werk ge- DE STAKING VAN TAXI-CHAUFFEURS TE AMSTERDAM. Voor het kleinbedrijf opgeheven. Gistermorgen vergaderden de stakende taxi chauffeurs. Ten opzichte van het kleinbedrijf heeft de voorzitter van „Bewust Streven" het voorstel gedaan op grond van 25 tariefver laging de staking bij het kleinbedrijf onmiddel lijk op te heffen en de voorwaarden van dc B. W. T. van een arbeidsloon van 21 te aan vaarden. Ten opzichte van de groote ondernemingen stelde spreker voor thans de staking op te hef fen als den chauffeurs de rechten op alle stand plaatsen gewaarborgd worden. Dan zal B. en W. worden voorgesteld om met nieuwe arbeids voorstellen te komen. Naar aanleiding van beide voorstellen ont spon zich een uitgebreide discussie. Nadat ver scheidene sprekers het woord gevoerd hadden, kwamen de bestuursvoorstellen in stemming. Met grooto meerderheid van stemmen werden zij aangenomen met 285 voor, 9 tegen en 2 blanco. Ten opzichte van het conflict in het kleinbedrijf werd dus besloten de staking on middellijk op te heffen. DE HERCLASSIFICATIE BIJ DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Een rechtsgeding aanhangig gemaakt. Men meldt ons Naar wij vernemen heeft het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereen, van Spoor- en Tramwegpersoneel aan mr. M. Mendcls, advo caat te Amsterdam, opdracht gegeven om voor een lid, dat in de vierde loonklasse is gebracht, nl. een brugwachter uit Zwollenkerspel, de spoorwegmaatschappijen te dagvaarden, om de onrechtmatig toegepaste loonsverlaging van 16 weer ongedaan te maken. Zulks zal plaats hebben of heeft reeds plaats gehad bij den kan tonrechter te Utrecht. Valt de uitspraak gunstig uit, waaraan het hoofdbestuur niet twijfelt, dan zal aan do hand daarvan aangedrongen worden op alge- heele intrekking van alle verlagingen. Mochten dc spoorwegmaatschappijen dit wei geren, dan zal collectief geprocedeerd worden. Naar het schijnt is men bij het departement van waterstaat ook niet erg gerust op den uit slag, want nadat bekend is geworden, dat de Nederlandsche Vereeniging met ernst de zaak had aangepakt, heeft de minister een lid van den Hoogen Raad benoemd om te onderzoeken of de herclassificatie aj dan niet in strijd was met de door de directie gesloten overeenkomst. In spoorwegkringen ziet men hierin een poging om den terugweg te effenen. LOONSVERLAGING BD DE SPOORWEGEN. De aandrang der regeering. Men meldt ons Naar Wij vernemen heeft het hoofdbestuur van dc Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel een circulaire aan zijn afdeelingen gezonden, waarbij een afschrift van een brief der directie, gezonden aan de vak bonden. Het heet daarin, dat de minister van waterstaat aan de directie heeft bericht, dat door de regeering maatregelen worden voorbe reid om voor het jaar 1924 de wedden van landsdienaren met 10 te verminderen en zij den wensch heeft uitgesproken, dat maatrege len van gelijke strekking genomen zullen wor den ten aanzien van het spoorwegpersoneel. De directie wil nu binnen 14 dagen het oor deel van de vakbonden kennen. Op de betooging van e.s. Zondag te Am sterdam zal het voorloopige antwoord op deze vraag worden gegeven, aldus wordt in de cir culaire der Nederlandsche Vereeniging gezegd. UIT DE TEXTIELINDUSTRIE Een adres om werktijdverlenging. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Tilburg en Omstreken heeft aan den directeur-generaal van den arbeid geschre ven, in antwoord op een desbetreffende vraag, dat volgens inlichtingen van de af- deeling bevolking der gemeente-secretarie te Tilburg het laatste jaar 47 arbeiders met een vcrhuisbiljet naar Roubaix zijn vertrok ken, waaronder vijf gezinnen. Daarnaast zijn nog vele arbeiders zonder vcrhuisbiljet uitsluitend in het bezit van een paspoort daar gaan werken. Tilburgsche arbei ders, die inmiddels uit Roubaix zijn terug gekeerd, schatten het totaal Tilburgsche textielarbeiders, daar werkzaam, op 150. De algemeene indruk van de aan de Kamer omtrent den werktijd aldaar ver strekte inlichtingen is, dat er alleen 8 uur per dag gewerkt wordt in fabrieken met een drie-ploegenstelsel. In de groote textiel verven j van N. N., te Roubaix, werd ge werkt in twee ploegen van 9 10 uur per dag; 's Zaterdagsmiddags tot 4.30 uur. Bij de groote wollenstoffenfabriek van N.N. (daar zouden alleen reeds ongeveer 6000 arbeiders werk vinden) werken de wevers van 7 tot 6.30 uur ook 's Zater dags dus 60 uur per week. In de carboni- seerderij van dezelfde firma loopt de werk tijd van 7 tot 6 uur ook 's Zaterdags dus 57 uur per week. Gok de sjouwers wer ken er 9 10 uur per dag.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2