SPORTNIEUWS UIT DEN OMTREK. STADSNIEUWS. JE MAGNEET" Utrechlschestraat 12. Kachels en Fornuizen Aanbevelend: GE8RS. DE VRIES. -KLESfflBETOtr 0B1S ÏIATERiAAL de mee, dot het dorp Rockanje feitelijk geheel staat tegenover den burgemeester en den ge meenteveldwachter en concludeerde, dat het overtuigend bewijs niet is geleverd, waarom pl. vrijspraak vroeg en onmiddellijke invrijheid stelling. Na in raadkamer te zijn geweest weigerde de rechtbank den rechtsingang tegen de vrouwe lijke getuige, wees het verzoek om onmiddellij ke invrijheidstelling af en bepaalde de uitspraak op 6 November a.s. DE RELLETJES TE KATWIJK. Behandeld voor den Leidschen kantonrechter. Men Herinnert zich, dat er op Zondag 9 Sep tember, den dag voorafgaande aan de jubileum feesten te Katwijk, socialistische jeugdgroepen door Katwijk zijn getrokken. Verschillende kin deren, die van deze groepen deel uitmaakten, zijn door inwoners van Katwijk min of meer mis handeld. Tegen Woensdagmiddag waren voor het Leid- sche kantongerecht gedagvaard twee leiders van deze groepen, n.l. M. J. G. en J. H. R., ter zake van het zonder vergunning van B. en W. hou den van een optocht. Beklaogden waren niet verschenen. Als getuige werd gehoord de heer J. F. B.f commies bii de posterijen te Katwijk, die ver klaarde, in tegenstelling met zijn eenigen tijd geleden voor de politie te Katwijk afgelegde ver klaring, dat hij in het doortrekken van deze groepen geen optocht kon zien. De kinderen waren voorzien van vlaggetjes en in iedere groep werd een groote vlag meege dragen, waarop de plants der afdeeling vermeld stond. Zij trokken niet als een geheel door het dorp, maar in groepen van 25 of 50 heel orde lijk. De kantonrechter merkte op, dat ook hij van meening is, dat als er groepjes van 25 personen geheel los van elkander door het dorp getrok ken zijn, men dit niet bepaald als een optocht moest beschouwen. De ambtenaar van het O. M. zeide, afgaande op de verklaring van den getuige, dat hier twij fel bestond of men al niet met een optocht te doen had. Hjj zeide dan ook een eisch te zullen achter wege loten en de zaak geheel te willen overla ten aan het oordeel van den kantonrechter. Deze zal op 14 November uitspraak doen. EEN GEVAARLIJK STUDIOSUS. Te Delft gearresteerd. Te Delft heeft de politie bij een huiszoeking ten huize van den student A. van O. in de Cornelis Trompstraat een gToote Voltmeter, eigendom van de gemeentebedrijven, in beslag genomen en tevens een soort arsenaal ontdekt. Gevonden werden revolvers, geweren en buk sen en een groote partij (o. m. 2 kisten) pa tronen, voorts onderdeelen van Duitsche hand granaten en andere projectielen. De man zelf werd op straat gearresteerd met een geladen revolver in zijn bezit. Het wapen tuig is in beslag genomen en proces-verbaal opgemaakt. DE BRUSSELSCHE BANK. Verleende rechtsingang. De rechtbank te Middelburg heeff rechts ingang verleend met last tot instructie en ge vangenhouding van den beklaagde in de zaak legen den 50-jarigen W. H. Bride, accountant te Noordwijk, thans gedetineerd, die verdacht wordt van poging tot oplichting. Gelijk wij reeds meldden, is den heer Bride een broeder van den voortvluchtigen directeur der Brusselsche bank te Amsterdam. KORTE BERICHTEN. Onder de stoomtram. De Rotterdamsche koopman J. M. van V., die Dinsdag op den Haagweg bij Delft door de stoomtram is overreden en wien beide beenen afgereden werden, is gisternacht in het zieken huis Bethel te Delft overleden. Aanvaring. Gisteravond zijn de binnenkomende stoom- treiler Eendracht II (YM 131) en het uitgaande, met restant lading hout naar Horlingen bestem de, Deensche stoomschip Bartels te IJmuiden bij den ingang der haven met elkaar in aan varing gekomen, tengevolge waarvan de stoom- treiler bij den kop van de Noordpier is gezon ken. De opvarenden zijn door een sleepboot gered. Het van gewapend beton gebouwde stoomschip Bartels is met schade en een lek in een der voorruimen naar IJmuiden terugge keerd. Verdronken. Te Roermond is de ongehuwde werkman H. Cox uit Maasnie! bij het baggeren van grint in den Roer gevallen cn verdronken. Een 101 -jarige. Vandaag wordt mej. E. AsselmanDe Witte te Hengstdijk (Zccuwsch-Vloanderen) IOT jaar. ATHLET1EK IN BELGIc. Belangrijke besluiten. De Belgische Athletiekbond heeft twee dagen echtereen vergaderd. Er zijn verschillende be langrijke besluiten genomen. Een der voornaamste onderwerpen was de deelneming aan de Olympische Spelen te Pa rijs zoo lezen wij in de N. R. Ct. Het is hoogst waarschijnlijk dat de Belgische regeering uit bezuiniging de toegezegde 100.000 frs. voor de Belgische vertegenwoordiging niet zal geven, zoodat men naar andere middelen moet om zien om aan het daarvoor benoodigde geld te komen. Het leggen van een soort belasting op de entreegelden ,zooals dat door den Belgischen Voetbal bond wordt gedaan is voor athlctiek vrijwel onmogelijk, daar de ontvangsten bij de atletiekwedstrijden slechts gering zijn. Men be noemde een commissie welke opdracht heeft te trachten zoo spoedig mogelijk het voor de uitzending van athleten naar Parijs benoodigde geld bijeen te brengen. Voorts kwam ter sprake de kwestie der be- roepsothletcn. Veel arbeidersjongens komen eigenlijk onwetend toj de beroepssport Onbe kend met de athletiekreglementen, doen ze mee aan wedstrijden georganiseerd door caféhouders voor geldprijzen ven 50 frs, of soms nog min der. Eerst luter ontdekken ze dat ze daardoor beroepslooper geworden zijn. Besloten werd verzoek om herstel tot amateur niet meer zon der onderzoek of te wijzen, mnar bij elk geval op zich zelf eerst na onderzoek te beslissen. Verder werd de vraag gedaan of het niet wenschelijk zou zijn dat voor de athletiek voor vrouwen een afzonderlijke bond zou worden ge vormd, waarbij dan de dames zelf zaken kon den regelen. De vraag werd tenslotte "ontken nend beantwoord omdat bleek dot het gTootsto deel der ontvangsten van den bond kwam van de recettes, bij dameswedstrijden gemaakt Do dames-athletiek bleek de kurk te zijn waarop eigenlijk de geheele Belgische athletiek dreef. Toch werd een concessie gedaan aan hen, die meenden, dat het fungeeren van mannelijke juryleden bij dameswedstrijden den goeden naam van den Belgischen Athletiek Bond scha de deed. No 1 October 1924 zullen n.l. bij at letiekwedstrijden voor vrouwen alleen vrouwe lijke juryleden mogen fungeeren. De dames hebben dus nog een jaar den tijd om zich hier op voor te bereiden, waarbij de bond de noo- dige hulp bij de opleiding zal verleenen. Besloten werd verder dat aan de Belgisch© kampioenschappen geen vreemdelingen mogen deelnemen, zelfs niet al wonen ze in België. Verder werden verschillende wijzigingen in do wedstrijdbepalingcn gebrachtzoo werd vast gesteld dat het aantal nummers waaraan de vrouwelijke athleten op een atMctiekwedsJrijd voor vrouwen mogen deelnemen, beperkt zal moeten zijn. Luchtvaart. DE INTERNATIONALE LUCHTVAART. Rome, 31 Oct. (B. T. A.) De sluitingsver gadering van de internationale commissie voor luchtvaart heeft plaats gehad onder aanwezig heid van Mussolini, die hulde bracht aan het verrichte werk en zijn geestdrift voor de lucht vaart uitsprak. Soest. Bij Kon. Besluit van 29 October j.l. is, met ingang van 16 November a.s., benoemd tot burgemeester der gemeente Soest, jhr. P. P. de Beaufort, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeenten Abcoude-Proostdij en Abcoude-Baombrugge. KENNISGEVING. Raadsvergadering. De Burgemeester van Amersfodrt Gezien Art. 41 der Gemeentewet Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat do Raad dezer gemeente zal vergaderen op Dins dag, den 6 November aanstaande, des namid dags ten 7 ure. Amersfoort, den 30 October 1923. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort, op Dinsdag, 6 No vember 1923, des namiddags zeven uur. 1. Ingekomen stukken en mededcelingen. 2. Benoeming van een lid der commissie •voor reglementswijziging van het Burgerwees huis. 3. Benoeming van een bestuurslid voor de Nutsspaarban' 4. Benoeming van een lid" van de commis sie van toezicht op het middelbaar onderwijs. 5. Benoeming commissie van toezicht voor bereidend onderwijs. 6. Benoeming van een lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. 7. Voorstel van 'het college van curatoren van het gymnasium tot het benoemen van den heer H. Martin als leeraar in het teekenen aan het gymnasium. 8. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van ziekteverlof aan onderwijzend personeel. 9. Vervalt. 10. Voorstel van B. en W'. tot vermindering van Ihet aantal openbare lagere scholen met ingang van 1 Januari 19*24 door opheffing van school no. 1 aan de Hellestraat. 11. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening tot regeling der jaarwedden van de leeraren van het gymnasium. 12. Voorstel van B. en W. tot opheffing van de betrekking van concierge van de scholen Heerenstraat cn Lange Beekstraat en Coninck- straaf. 13. Voorstel van B. en W. afwijzend te be schikken op het verzoek om subsidie van het bestuur der stichting „R.-K. Lyceum van het Gooi" te Hilversum. 14. Voorstel van B. en W. tot overname van een strook grond, gelegen hoek Berkenweg Paulus Buyslaan van H. Lensing. 15. Voorstel van B. en W. tot overneming van grond voor verbreeding van de Eemstraat. 16. Voorstel van B. en W. tot verhuur van een tweetal perceelen weiland aan T. Spies. 17. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een tweetal, aan de Eemstraat gelegen woningen aan I. G. Krynen. 18. Voorstel van B. cn W. tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de Mamixlaan, groot 448 Ma. aan A. van Maanen voor 2500. 19. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de Heinsiuslaan nan J. M. Baarslag groot 486 M: voor 2600. 20. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwterrein groot 558 M?. aan mej. F. W. van de Werfhorst voor f 3025. 21. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwterrein aan den Isseltschenweg groot 1050 M: voor f 5300 nan B. Noordewier. 22. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwterrein gelegen aan de Ko ningin Sophinlaan ter grootte van 1182 M'. aan W. van Haselen voor f 5000.—. 23. Voorstel van B. on W. tot regeling n de verloskundige hulp aan armlastigen of min vermogenden. 24. Voorstel van J. Muilwijk e. a., om over te gaan tot de uitvoering van het raadsbesluit d.d. 18 Augustus 1922 inzake vacantieregeling voor het gemeentepersoneel. 25. Voorstel van B. en W. inzake reorga nisatie van het georganiseerd overleg in deze gemeente 26. Voorstel van B. en W. machtiging te verleenen tot uitvoering van de rioleerings- en bestratingswerken van de wegen bij den bouw van Goed Wonen in het Soesterkwortier. 27. Voorstel von B. en W. om gunstig te beschikken op het adres van M. van Hoogevest, directeur der N. V. Bouw- en grondbedrijf „Amsvorde", om vergunning tot het aanleggen van een weg op de terreinen, kadastraal be kend gemeente AmerSfoort secti? A. Nos'355 t/m 359. jr 28. Voorstel van H. en W. tot wijziging en aanvulling van de lijsfl van straatnamen. 29. Voorstel van B. en W. tot wijziging van alinea 2 van art. 11 van het dontract met de P. U. E. M. inzake stroomJevering. 30. Voorstel van B. en W. tot intrekking van het raadsbesluit tot oprichting van een ge meentelijken stortings-'en ophadfaitnst en de in verbond daarmede vastgestelde^ verordeningen. 31. Reclames tegen" den aanslag in de zake lijke Bedriifsbelasting^dienBtjarfr 1923. 52. Reclames straat- en: rioolbelasting, dienstjaar 7922 en 1923. Weder ontvangen ntenvre voor raad Ziet de etalages. Opheffing school Hellestraat. B. en W. schrijven aan den Road Het aantal leerlingen der openbare lagere scholen voor gewoon lager onderwijs, naar den toestand op 16 Sept. jl. is als volgt School T (Hellestraat) 136 (5 kl.), school 2 (Coninckslraat) 130 (5 kl.), school 3 (Coninck- straat) 185, school 4 (Beekstraat) 189, school 5 (Beekstraat) 164, school 6 (Puntenburg) 163, school 7 (Puntenburg) I77f school 8 (Lcusder- weg) 160, school 9 (Meisjesschool) 198, school 11 (Heerenstraat) 177, school 12 (Weyersstraat) 176, school 14 (Vondellaan) 174, school 15 (Anemoonstrant) 88 (4 kl., 3 leerkr.). Volgens dien toestand is op 9 scholen het aantal leerlingen te laag voor het verkrijgen der Rijksvergoeding van de salarissen van alle aan die scholen verbonden leerkrachten, ter wij) voorts nog aan een school (school no. I) het aantal leerlingen slechts met 2 behoeft te dalen, om ook daar een boventallige leerkracht te hebben. Wij meenen dot deze toestand, met het oog op de belangen van dc gemecnte-financiën, niet onveranderd kon blijven en dat. het aantal open bare scJholen, met ingang von 1 Januari 1924. met één verminderd moet worden, hoewel wij zonder de dringende noodzakelijkheid van den toestand der gemecnte-financiën, de opheffing van scholen in den loop van een cursusjaar, met het oog op den goeden gang van het on derwijs, niet wenschelijk achten. Voor opheffing komt in verband met hora ligging in de eerste plaats in aanmerking school no. 1 aan de Hellestraat. Deze school heeft thans in 5 klassen 136 leerlingen, waarvan er slechts 41 wonen in de wijk van de school, ter wijl 95 behooren tot andere wijken en even goed geplaatst kunnen worden in de scholen van hun wijk; genoemde 41 leerlingen kunnen ook zeer goed ondergebracht worden in de nabijgelegen Weyersstraat en Coninckstraat (enkelen in de L. Beekstraat). Tengevolge van de opheffing van de school aan de Hellestraat zouden de scholen nos. 2, 5, 7, II en 12 en vermoedelijk ook no. 14, aan elk waarvan thans het aantal leerkrachten 1 meer bedraagt dan het aantal, waarvoor, in verband mat het aantal leerlingen, de salarissen door het Rijk vergoed worden, geen sumume- raire krachten meer hebben. Op grond van het bovenstaande hebben wij de eer u voor tc stellen dienovereenkomstig te besluiten, waartoe wij u bijgaande ontwerp besluiten ter vaststelling aanbieden. De inspecteur van het lager onderwijs fn de inspectie Hilversum kan zich, blijkens zijn hier bij overgelegd schrijven, n>pt het bovenstaande vereenigen, zoo financieele redenen den door slag geven, hetgeen naar onze meening het geval is Drankverlof. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat aan het Stadhuis is aange plakt een publicatie inzake een verzoek van E. Bouman om drankveilof in het perceel Leusder- v/eg 54. Garnizoen. De cerste-luitenant D. B. Haaitsmo, van het 21e regt. infanterie, wordt op 2 Nov. a.s. ge plaatst bij de Hoogere Krijgsschool te Den Hnog, tot hei volgen der krijgskundige studiën. De majoor P. J. van Munnekrede, van het 21e regt. infanterie is, met ingang van heden, over geplaatst bij den Generalen Staf. Personalia. Gisteren herdacht de heer J. J. Westendorp, Commies bij de Ned. Spoorwegen alhier, den dag dot hij voor 25 jaren geleden bij de Spoor wegen in functie irad. Namens 't personeel werd hem een stoffelijk aandenken benevens een bloemenhulde aangeboden, terwijl hij verder nog van verschillende kanten bewijzen von be langstelling ontving. Hei denking K e r k h e r vorming. Gisteravond had in de Rcmonstrantsche Kerk aan de Heerenstraat een bijeenkomst plaats ter herdenking van de Kerkhervorming. Dr. R. Miedema hield een rede,) waarin hij sprak over Luther, het wezen) der hervorming, de ge volgen, de reformatie enz. Het ligt niet in onze bedoeling een verslag te geven van deze pre diking. Wij willen alleen met een enkel woord melding maken van dé muzikale medewerking, die de gewijde stemming van den avond zeer verhoogde. Mejuffrouw'J. Vermeulen zong eerst een couplet van het bekende Lutherlicd „Een voste burcht is onze God", terwijl zij daarna nog enkele Duitsche 'hervormingsliederen ten gehoore bracht, die pok alle mooi en frisch werden gezongen. De Jieer P van der Glas be geleidde dc zangeres, op verdienstelijke wijze met orgel. r; - Muziek. AmcrsfoortscKe Kunstkring. Omtrent het concert op Zaterdag 3 Novem ber voor de leden der Kring kunnen wij cenige bijzonderheden mcdedeelen. De violist van dezen avond, de heer Hendrik Rijnbergen, is geboren in 1886 en speelde reeds als twaalfjarige knaap een Mozart- en het Men- delssohnconcert onder Wouter Hutschcnruytcr met het Utrechtsch Stedelijk Orkest. Hij had eerst les van den heer Veerman te Utrecht, daarna van Carl Flesch (Berlijn), 7saye (Brus sel) en Marsick (Parijs). Na in verschillende pcriode's concertmeester te zijn geweest van het Blüthner-orkcst te Berlijn, te Basel (Opern-, haus) en te Frankfort (Museum), heeft hij deze functie in de laatste joren vervuld aan het Con certgebouworkest cn het Utrechtsch Stedelijk Orkest. Hij trad meest op als orkestsolist, doch heeft zich sedert 1918 bijzonder toegelegd op moderne kamermuziek in samenwerking met den heer Pijper. De heer Pijper, die In 1894 is geboren, mag gerekend worden tot de beste Nedcrlandsche componisten van den laatsten tijd. Zijn orkest werken werden meerdere malen door Mengel berg uitgevoerd en zijn kamermuziekwerken be leefden in alle beschaafde kringen cén of meer dere uitvoeringen. Den laatsten tijd vestigde dc heer Pijper bovendien de aandacht op zich door zijn bijzondere kwaliteiten als pianist, waarover het oordeel van de pers zeer gun stig is. Het progTommn voor Zaterdagavond is sa mengesteld uit werken van Beethoven (vioolsonate), S a i n t-S a n s (Havanaise), M i 1- haud en Debussy (vioolsonate). Dc heer Pijper speelt als solist een reeks pianowerken van Debussy, o.a. Hommage a Rameou. To on ee I. Zondagavond a.s. te half acht zal de „N. V. Amsterdamsch Tooncel" een opvoering in „Amicitia" geven van het bekende stuk „Rooie Hans", een schets in 5 bedrijven van Dirk Janse. Medewerking verleenen verder, behalve Dirk Janse, nog André van Dijk, Arnold Arnoldi en Annie Janse. St. Pieters cn Bloklanas Gasthuis Zaterdag is het feest in het St. Pieters en Bloklanas Gasthuis. Mej. C. M. Maters, die heden in 't huwelijk tred met den heer A. J. van den Brink, herdenkt in deze maand den dag, waarop zij vóór 1214 jaar benoemd werd als „Binnenmoeder" van genoemde stichting, ge durende welken tijd zij zich met de grootste toewijding aan de verzorging der ouden van dagen heeft gewijd, en de belangen van het Gasthuis heeft behartigd. Moge zij nog vele jaren, gesteund door haar echtgenoot op de zelfde wijze haar schoonc taak blijven vervul len. Pluimveetentoonstelling. In het gebouw Necofa zal op 31 Januari en 1 cn 2 Februari 1924 de eerste Bondstentoon- Stclhng gehouden worden van den Bond van Phrimvcefokkersvcreenigingen (B. P. V.) Ons Belang. De afdeeling Amersfoort van de Onderoffi- ciersvereeniging „Ons Belang" heeft in haar laatste vergadering onderstaande motie aange nomen „De afdeeling Amersfoort van dc Vereeniging van Onder-officieren O. B. in buitengewone ver gadering bijeen op 31 October 1923 gehoord de besprekingen over de voorgeno men bezuinigingsplannen der thans demissio naire regeering, waarbij zou worden ingetrok ken le. Artikel 40 van het Bezoldigingsbesluit 1920; 2e. met ingang van 1 Januari 1924 de sala rissen van het Rijkspersoneel, waaronder de militairen, zouden worden verlaagd met 10 3e. met ingang van 1 Januari 1925 dc loon schalen van dit personeel te herzien en daarbij de salarissen nogmaals zouden worden ver laagd van oordeel a. dat intrekking van artikel 40 van het Be zoldigingsbesluit formeel niet toelaatbaar en moreel sterk te veroordeel en is b. dat de onder-officieren-salarissen reeds in 1920 ruim 10 lager zijn gesteld dan het toen door de commissie van Oorschot nis uiterst minimum voorgestelde en bovendien door de vcTSÓhillende verslechteringen waaronder de solarisvermindering van 5 cn 8',' reeds zijn gedaald beneden het niveau door de voor steller der verminderingen bedoeld c. dat met den ten uitvoerbrenging van do oorspronkelijke voornemens de onder-officieren geheel zullen worden teruggedrongen naar den vroeg eren toestand van armoede en ontbering van oordeel verder, dat dit terugdringen zeer zeker groote schade zou toebrengen nan liet leger en legergeest dringt met klem bij de volksvertegenwoordi ging aan, een eventueel tekort in de Staatsfinan ciën naar draagkracht te laten aanvullen door het Neder)ndschc Volk in zijn geheel besluit deze motie te zenden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, aan het Neder- landsch Persbureau, de plaatselijke bladen en het Alg. Mil. Weekblad, cn gaat over tot de orde van den dag. Bekroond. Op de Internationale Gastcntoonstelling te Amsterdam verwierf de inzending Senking s gas-kookapparatcn voor huishoudelijk gebruik (gascomforen en -fornuizen) cn gas-kookappara- ten voor ziekenhuizen, sanatoria en hotels voor brood- en banketbakkersbedrijf de hoogste on derscheiding, n.l. de cereprijs cn een gouden medaille. Zooals bekend, is de heer J. H. van der Mei den alhier hoofdagent voor Nederland van de Scnking-falbriekcn. Dc stand der firma van der Meiden op de Amstcrdamsclie Gastentoonstel- ling was in alle opzichten keurig en smaakvol ingericht en trok de algemeene aandacht van de bezoekers. Straat verbetering en werk verschaffing. Wanneer men in verschillende stadsgedeelten eens een kijkje neemt, dan komt men spoedig tot de overtuiging, dat het met den aanleg van nieuwe straten en de verbetering der oude toch niet zoo slecht gesteld is, als veelal wel wordt opgegeven. In de laatste raadsvergadering werd nog over verschillende straten geklaagd en helaas niet ten onrechte. Maar dat neemt niet weg, dat er toch reeds ontzettend veel gedaan is en nog gedaan wordt. Alleen, de financieele toestond van Amersfoort is nu nief'van dien aard, dat alles, wat verbetering behoeft, ook maar direct kan worden aangepakt Men heeft ten Stadhuize echter een open oog voor de meest gewenschte verbeteringen en dat de af deeling van wethouder Ruitenberg ook met voortvarendheid werkt, is ons herhaaldelijk ge bleken, als wc verschillende herstellingen in oogenschouw namen. Wij willen een cn ander daaromtrent meedee- len, ten bewijze dat er aan de verbetering der buitenwijken, maar ook aan die van de oude stad, gewerkt wordt. Met welk een moeilijkheden men dikwyls te kampen heeft, hoorden we nog dezer dagen. Reeds herhaaldelijk is over den toestand van den Ev. Meijsterweg geklaagd. Thans is men begonnen een tegeltrottoir te leg gen van af den Arnhemschen weg naar den Woestijgerweg. Maar het heeft ongeveer een half jaar geduurd vóór de eigenaars der aan liggende perceelen vergunning gaven dit trot toir tc leggen. Daar deze verbetering moet wor den geacht te zijn in het algemeen belang, be hoefden zij geen bijdragen in de kosten te ge ven. En toch is er nog heel wat noodig geweest al de vergunningen ten slotte te krijgen. Beginnen we nu onzen tocht bij de St. Anfri- dusstraat, dan zien we daar aanstonds een groote verbetering, nu de weg langs de zwem inrichting tot aan den Bisschopsweg wordt doorgetrokken. Reeds vele huizen zijn daar ge bouwd en het duurt niet lang meer of de eene zijde der straat is volgebouwd. Langs de Kattekampen komen we aan den Heiligenb. weg, waar de straat ook aanmerkelijk is verbeterd, terwijl de aanleg van een tegel trottoir daar het aanzien zeer zal verhoogen en het verkeer in niet geringe mate ten goede zal komen. Gaan we dan over den Rondenbroekerweg naar den Hoogewcg, dan zien we daar de werk verschaffing bezig met het aanleggen van een wandelpad. Daaraan bestaat langs dezen druk ken verkeersweg ongetwijfeld behoefte. Men is thans bezig het pad of te graven, dat vervol gens met sintels zal worden verhard. En om het verkeer langs dezen weg te ontlasten, zal langs den Lageweg een rijwielpad worden aan gelegd, dat even vóór Vinkenhoef uitkomt. Teruggaande naar dc oude stad, nemen we even een kijkje aan het Groote Spui, waar men bezig is met herbestrating, zoodat van af der. Nieuweweg een goede verbinding komt met Koppel en Schimmelpenninckstraat. Vervolgens gaan wc naar de Eemstraat, wao een hoog noodige verbetering tot stand komt. Alle tuintjes zijn, dank zij de medewerking de. eigenaars wat verkleind, zoodot de nieuwe weg een aanmerkelijke breedte krijgt. Jammer dat één persoon weigert den grond om niet af te staan, zoodot de ingang van af den Koppel op de oude breedte moet blijven. Wat gelukkig niet wegneemt, dat het oude Sasje spoedig een heel ander aanzien zal krijgen. Over den ouden Soesterweg gaan we dan naar dc bloemenbuurt. In dc Withoosstraat zien we thans ook een tegeltrottoir. De steenen zijn er uitgehaald cn door tegels vervangen, om de steenen voor de verbetering der straten te ge bruiken. Dit komt goedkooper uit, zoodat er wel met overleg wordt gehandeld. In de bloemenbuurt verrijzen heel wat nieuwe stroten en zullen tevens de noodige verbindin gen tot stand worden gebracht. Ook zal de oude Soesterweg- worden doorgetrokken, tertvijl in aansluiting daarop een weierpad wordt aangelegd naar Soest. De woningbouw van Goed Wonen schiet hier goed op. De huizen zijn kleiner dan de vorige, maar zij maken neg een goeden indruk. Het gerucht gaat, dat ook de Gemeente hier nog een aantal woningen zal laten zetten, waaruit wel blijkt, dat ook de woningbouw niet wordt vergeten. Na verloop van eenigen tijd hebben we hier een nieuwe wijk, welke er wezen mag. Over den Soesterweg tcrugkeerende merkt men al spoedig, dot ook deze verkeersweg hier en daar aanmerkelijk verbeterd is. Aangezien hier echter geen rioleering ligt zal het wel niet zoo gemakkelijk zijn een afdoende verbetering aan te brengen. Want al worden nu de zijkan ten verhard, dan zal toch altijd het water daar op blijven staan en de modderpoelen zullen Weer terugkeeren. Naar wij vernemen wordt echter gezocht naar een eenigszins behoorlijke verbetering, zoodat in de toekomst dat ook wel voor elkaar zal komen. Het slechtste gedeelte van den Soesterweg is echter wel het begin en het moet nog slechts een kwestie van dogen zijn en de meer dan noodige verbetering aldaar komt tot stand. Wij vernamen althans, dat het wachten is op tegels, die in een 8 of 14 dagen kimnen arriveeren cn dan wordt dit gedeelte onder handen genomen. Op de verbetering van de Utr. straat behoe ven we niet meer te wijzen, daaraan wordt de zer dagen begonnen. Boven op den Berg komt nog een verbetering tot stand daar een wan delweg wordt aangelegd binnen de boomenrij, vanaf het R. O. G. tot aan de D. Fockemalaan. En ten slotte hebben we nog de wegen op den Berg Zuid, terwijl aan den oenen kant van het begin van den Amh. weg een tcgcltrottoir zal komen. Wij weten niet of onze opsomming volledig is, maar in ieder geval zal ze wel voldoende zijn om tc doen zien, dat cr niet wordt stil ge zeten, en dat de verbeteringen niet alleen de meer gegoede wijken betreffen. Dat wenschelijk geachte verbeteringen niet altijd worden aangebracht kan verschillende oorzaken hebben. Maar heel dikwijls is het de weinige medewerking der betrokken eigenaars, die toch direkt belang er bij hebben. Als deze hun eigen belang wat beter inzagen zou er dik wijls vlugger gewerkt kunnen worden. Het 1000ste schip in de haven. Hedenochtend is het duizendste schip van dit jaar onze haven binnengekomen, een cijfer dat in langen tijd niet bereikt werd. Tn 1920 be droeg het aantal schepen, dat dc Amersfoortsche haven binnenkwam, 594 in 1927 754 en in 1922 985. Een mooie vooruitgang dus I Kantongerecht en kadaster. Tengevolge van den grooten aanbouw gedu rende de laatste joren in Amersfoort, Zeist, Soest enz. waren de werkzaamheden aan het kantoor kadaster en hypotheken zoodanig toe genomen, dat reeds sedert lang bij het Minis terie van Financiën werd aangedrongen op meer ruimte. Hierin wordt thans nu voorzien, hoewel niet volgens een vroeger plan om een algemeen kantoorgebouw voor Rijkszaken te plaatsen op het daarvoor aangekochte terrein aan de Rcgen- tesselaan.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 3