r SOESTERWEB NUTSSPAARBANK DIKS-EU MEH IL I „Of MASHEET" Uirechlschestraat 12. Kachels en Fornuizen Aanbsvslsnd: &EBRS. DE VRIES. SlëAREHi! ,.'1 SPuRTHUIS" H. ELZENAAR JOH. BOTTINGA LANGESTRAAT 1 Fa. VAN NIEUWKERK ELZENAAR 1 Weder ontransen nienwe ioor- raad Ziet de etalages. LANGESTRAAT 80. - TEL. 100 bericht zijn stadgenooten. dat de voet- baluil slagen van het geheele Jand draadloos bij hem worden opgonomen en reeds halt vijf bij hem bekend zijn H. BOKKING 6 ZOON UTRECKTSCHEWEG 9 Kosteloos© bemiddeling voor inleggers voor betaling van: Electricitsit. Gas, Vater, Woninghanr, Belasting, Schoolgeld enz. Reals hoi elk bedrag 3.66' Langesr. 84 Tel. 528 Amersfoort Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Advertentie.Bureau bericht de ontvangst van een nienwe collectie Mi O. Vre dip: en rustig Vrolijk en lustig Rijdt ge allen 030 het pad van 'de U. M. Velen zpn lid, doe Gij ook zoo. Lidmaatschap 1.50. Secretariaat, 16 Blankenheijmstraat. Bepaald werd dat de wethouders, onder wier departement de werkloosheidssteun ressorteer den, telkens, indien noodig, overleg zouden plegen. Eventueel te houden conferenties zou den om beurten in elk der vier gemeenten worden gehouden. Gisteren zijn, naar het H b I dL meldt, de wethouder Ni va rd (Rotterdam), Drecs (Den Haag), Smulders (Utrecht) en Vos uit Amsterdam, te Rotterdam met hunne hoofdambtenaren bijeengekomen. Daar zeer waarschijnlijk de werkloosheids- zorg door de regeering geheel op de gemeen ten zal worden afgewenteld zonder dot op eenige tegemoetkoming uit de rijkskas kan worden gerekend, liepen de beraadslagingen allereerst over de maatregelen, door de vier gemeenten alslon te nemen. Er werden verschillende op de ervaring ge baseerde wenken gegeven en de wcnschelijk- heid betoogd, dat zooveel mogelijk uniformi teit in de regelingen zou worden gebracht. Van deze besprekingen zullen de gemeente besturen der gemeenten worden op de hoogte gesteld en in iedere plaats zullen die punten weer in de colleges een onderwerp van be raadslaging uitmaken. Bovendien zal bij de regeering een audiëntie worden aangevraagd waarin cr op zal worden aangedrongen dat het rijk zich niet aan de werkloosheidsvoorziening onttrekt, omdat die steun toch een xcellent landsbelang kan wor den genoemden het niet aangaat, de zware lasten daarvan nagenoeg geheel te stapelen op de schouders der belastingbetalende burgerij in de groote gemeenten. In conferenties, die achtereenvolgens zullen gehouden worden te Utrecht, Amsterdam en Haag, zal verder over het gemeenschappelijk optreden voor dc naaste toekomst, worden be raadslaagd. DE VERHOOGING VAN HET INVOER RECHT OP THEE. Een adres vanwege 3e Ned. Vereen, tot afschaffing van ol coholhouder.de dranken. Door het Hoofdbestuur van deze vereenigïng fs bij de Tweede Kamer het volgende adres ge richt Geeft met verschuldigden eerbied te kennen het Hoofdbestuur der Nederlandschc Vereeni- ging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken; dat het met leedwezen kennis nam van het ingediende Wetsontwerp tot verhooging van den accijns op bier cn van het invoerrecht op bier cn op thee omdst To. daardoor dc strijd tegen het alcoholisme zeer ongunstig zal worden beïnvloed 2o. daardoor de zoo dringend noodige ver sterking van de volkskracht niet bevorderd, meer veeleer tegengegaan wordt 3o. daardoor een zeer ongelijk drukkende last op de bevolking wordt gelegd dot het de vrijheid neemt een en onder in de hier bijgevoegde memorie nader toe te lichten dat het U daarom verzoekt het wetsvoorstel eventueel zoo te wijzigen, dat aan de genoem de bezwaren tegemoet wordt gekomen. In de Memorie van toelichting wordt hot vol gende gezegd In verschillende kringen ook in de onze wordt niet eenstemmig geoordeeld over de vraag of en zoo ja, tot welken graad belastingen op verbruiks artikelen toelaatbaar zijn. Met het oog op het feit, dat afschaffing daarvan in ons land thans buitengesloten kan worden geacht en dat daarover een Vcreeniging als de onze niet in de eerste plaats te oordeelen heeft, laten we deze vraag dus rusten en merken alleen op, dat over duidelijk gebleken is, welke ernstige nadeelen overmatige verbruiksbelastingen met zich kun nen brengen. De van zekere zijde met blijkbare voorliefde geschilderde smokkelhandel cn alco holfraude in de z.g. verbodslandcn, worden te genwoordig in ons lend geëvenaard, zoo niet overtroffen. Hoewel de handel vindingrijk fe, verwachten w© dat nadeel niet in die mate van de nu voor gestelde verhoogingen, ofschoon een invoer recht op thee dat meer bedraagt dan de huidige groothendelprijs, zeker wej tot geknoei aanlei ding zal geven. Maar wat voor ons van grooter betee- kenis is, is het feit, dat de strijd tegen het alco holisme door de groote verhooging van het in voerrecht op thee, zeer ongunstig zaJ worden beïnvloed. Algemeen wordt erkend, dot allengs de drink gewoonten een veel onschuldiger vorm hebben aangenomen. Door allerlei invloeden is do al cohol achteruit gedrongen en heeft de thee veel al zijn plaats ingenomen. En dat is voor de volkskracht, in den wijdst en zin genomen, on getwijfeld een voordeel. In de cafés, hotels en restaurants is de prijs van een kop thee veelal nog buitensporig hoog, maar in den htriselijken kring kan hoog en laag dit genotmiddel genieten. En bij weinig vol ken heeft het theedrinken den omvang aange nomen als bij ons. Er werd reeds een vrij zware belasting op thee geheven, enkele jaren geleden bedroeg de groothandelprijs weinig meer dan het invoer recht maar van de detailprijs was de belas ting slechts een klein deel en bij de groote stij ging van dc theeprijzen werd dit deel in even redigheid minder. De voorgestelde verhooging zal echter een geheel andere verhouding scheppen, een verhouding, die nog veel meer dan thans, on gunstig afsteken zal tegen die tusschen de ac- cijnsen op bier en wijn en de prijzen daarvan. Reeds nu blijkt, dat door de belasting de prijs stijging nog zal worden bevorderd. In tal van kringen zal dit, vooral onder de huidige, slecht© economische omstandigheden, het theegebruik ongunstig beïnvloeden en daar door haar taak om het alcoholgebruik tc doen afnemen. Ook tegenover de toenemens en inderdoed vrij gemakkelijke frauduleuze huisfabrikege van sterken drank is dit zeer te betreuren. De algemeenc inzinking van de volkskracht moet niet alleen worden tegengegaan, maar deze laatste moet zooveel mogelijk worden ver hoogd. De voorgestelde belastingen zullen ech ter veeleer een tegenovergestelde richting heb ben. Immers de ongunstige invloed van het bier door den alcohol, die dit „genotmiddel" bevat, en door de enorme massa goede voedings- en brandstoffen die het vereischt, thans voor 17 millioen gulden per jaar zal door de theebe lasting niet worden gekeerd, terwijl de verhoo ging daarvan, onafhankelijk van de kwaliteit, de financieel zwakke gezinnen uit eiken kring met een nieuwe belasting van ongeveer 4,ge voelig zal treffen. De regecring zegt dat door ter zelfder tijd hoogere belasting te vorderen op bier en thee de lasten over verschillende dcelen van het land gelijkmatig worden verdeeld. Wij meenen dat deze gelijkmatige verdeeling der lasten niet be vorderd wordt door de thee zooveel zwaarder te belasten dan het bier. Maar bovendien niet zoozeer de vraag of de belastingdruk over het lond gelijkmatiger ver deeld wordt, maar wel die, of die druk over de bevolking gelijkmatig en billijk is, mag in dezen den doorslag geven. In verband hiermede moet een viervoudige verhooging van de theebelasting tegenover een minder dan drievoudige van de bierbelasting en geen verhooging van den toch reeds lagen ac cijns op wijn, die in ons land zeker een weel dedronk is, fiscaal wellicht gemakkelijk maar so ciaal zeker onbillijk geacht worden. DE HOOGE SPOORWEGTARIEVEN. Een adres aan de Staatscommissie voor het vervoenraagstuk. De Kamer van Koophandel cn Fabrieken voor Twente té Hengelo (O.) heeft aan de Staats commissie voor het Vervoervreagstuk een adres gezonden, waarin zij als haar vasto overtuiging te kennen geeft, dat tariefsverlaging op de spoorwegen een klemmende cisch is. Ook al zou een verlaging van de tegenwoordige tarie ven door omstandigheden tengevolge van de heerschendc malaise niet onmiddellijk het re sultaat hebben, dot van dezen maatregel in gewone omstandigheden zou mogen worden verwacht, toch meent zij, dat de huidige excep tioneel hooge spoorwegtarieven een groote be lemmering vormen tegen dc verbetering van den algemeenen economischcn toestand. Im mers, door de verlaging van de spoor vrachten, welke voor de industrie een intigrecrend deel van de algemeenc onkosten uitmaken, werkt men er toe mede, dat de producten, welke door de tegenwoordige omstandigheden voor het overgrootc deel der consumenten niet te be talen zfjn, weder onder hun bereik zouden kun nen worden gebracht. Ongetwijfeld zal daar door meer worden afgenomen, waardoor én productie en daardoor ook het vervoer zal ver meerderen. Uit algemeen eoonomisch oogpunt beschouwd meent de Kamer, dat positief geen verbetering van den tegenwoordigen toestand is te ver wachten door de verlaging elléén van een be paald soort van vervoer doch slechts door al- geheele verlaging ten opzichte van alle tarie ven. De thans geldende hooge tarieven werken er niet alleen toe mede, dat thans de producten van de meeste industrieën moeilijker don ooit onder het bereik van de afnemers kunnen wor den gebracht, maar tevens is hierdoor het ge vaar ontstaan, dat de productie van onze in dustrie noodgedwongen moet worden beperkt, ja zelfs in sommige gevallen geheel moest worden stop gezet. Het behoeft geen betoog, aldus het adres, dat hierdoor de werkloosheid in sterke mate wordt bevorderd. Het wil de Kamer dan ook voorkomen, dat, waar de kos ten voor de werkloosheidsondersteuning even als het eventueel nadeelig saldo der spoorweg- exploitatie ten laste komt van den Staat, het verkieselijker zou zijn door het verlagen der thans voor menige industrie fnuikend werkende spoorwegtarieven liever een eventueel ti$elijke verhooging van het deficit te riskeeren dan door ieder zoozeer gewenschte verbetering van den economischen toestand door het hooghou den der vrachttarieven te helpen belemmeren. Verder vestigt de Kamer de aandacht van de commissie op de uitbreiding vooral in den leat- sten tijd ven het vrachtautoverkeer, hetwelk door de hooge spoorrrachten zeer in de hond wordt gewerkt. Het behoeft h. i. geen betoog dat de groote vermeerdering van deze wijze van vervoer reeds een bewijs oplevert, dat de spoorvrachten te hoog zijn en dit zeker niet in het belang van de spoorwegen kan worden ge acht, terwijl bovendien hierdoor wordt veroor zaakt dat vele provincies, gemeenten en de Staat thans belangrijke bedrogen meer voor wegenonderhoud en zelfs voor vernieuwing van wegen moeten uittrekken. Wat voor de goederentarieven het geval is, is wenzeer van toepassing op de peTSonenta- rieven. Door het verlagen van deze tarieven, in komst gehouden in een der zalen van De Twee Steden. De heer A. H. Sirks, hoofdcommissaris ven politie te Rotterdam, tiield een lezing over de sociale taak der politie en haar sociale bc- teekenis. Onder de talrijke aanwezigen merk ten wij o.a. op den procureuT-generaal bij h:t gerechtshof, jhr. mr. v. d. Brandeler; den ad vocaat-generaal mr. Royer, kolonel ter Beek, plaatselijk commandant; overste v. d. Minne, den gep. generaal-majoor v. Heeften, der mare chaussee; den officier van Justitie mr. Enger, de commissarissen van politie Paré en Kra mer, den heer Knrys, secretaris van de Ver- eeniging Tehuis voor Onbehuisden. De sociale taak. De uitdrukking sociole arbeid houdt in, aldus de heer Sirks, dat deze arbeid geen enkel in dividu kan worden aangerekend. Toch ziet lang niet iedereen in de politie een sociaal instituut. De een ziet haar taak negatief, afwerend, de ander positief, als een „Pflege". De justitie her stelt geschonden rechten, is vereffenend. De politie is beschermend en verhinderend van aard. De justitie bepaalt zich tot het bijzondere, de politie ook tot het algemeene. De justitie schouwt naar verleden en heden, de politie naar heden cn toekomst. De politie is een ver anderlijk probleem. Haar handelingen zjjn (re pressief): onderdrukking door wapengeweld (dreigend of intens), processen-verbaal, waar schuwing nè overtreding (en preventief), waar schuwing vóór overtreding, opvoeding, leiding en scholing van publiek en steunend van indi vidu's. Dit laatste is het voornaamste deel ha- rér sociale taak. Het publiek begint aan deze opvoeding en scholing lengzamerhand te wen nen en eenige rin voor orde wordt bijgebracht. Het opvolgen der verkeersregelen gaat nog slecht, ondanks het feit, dot politioneele be moeiingen in deze zeer de aandacht trekken. Misschien kan alleen een opzienbarende reeks ongelukken de politie in de oogen van het pu bliek in deze in 't gelijk stellen. Het zou wen- schclijk zijn, cursussen in de verkeersregels te geven, maar ze zouden afdoende zijn, noch vol doende belangstelling wekken, om elkeen te be reiken. De politie moet dus haar lessen geven in de praktijk der straat. De kinderpolitie. Een tweede onderdeel der sociale took is tra- het bijzonder van het doorvoeren van het buurt- K^cher. Het geldt ru'et alleen den dienst der verkeerstelsel, zal de spoorwegmaatschappij in zedcn" en «^erpolitie, maar gaat het gan- groote mate tot het verbeteren van den toestand S.e cor?s °J meer aan* De waarde van P°" kunnen medewerken. 1 gingen do jeugd te leiden, is zeer groot Dit [geldt niet zoozeer de baldadigheid, want dit NATURA ARTIS MAGISTRA. euvel houdt geen gevaar in voor de toekomst D.- 'der bedrijvers. De baldadigheid is ergerlijk en FftMuxd. «htmntp»,,. Itnutiff> „„r wrfrt weinig'mg voordetoe- Maandagvond is de jaarlijksche algemeene I komst, vergadering van het Kon. ZoöL Genootschap! Het arbeidsveld der kinder- en zedenpolitie Natura Artis Magistro gehouden. lis onmetelijk groot en vraagt steeds om uitbrei- Blijkens het jaarverslag is het getal leden ge- ding. Toch mag de politie niet te gul zijn in deald van 4T70 tot 4092. Het bedrag der in-(het gehoor geven aan dezen drong naar uit- troducties bedroeg 162312, tegen 201.7171 breiding. Spr. gaf eenige cijfers uit het afge- in het vorig jaar. Het aquarium leverde een loopen jaar te Rotterdam, waarvan wij er hier ontvangst op van 27.252 (v. j. 33.511). Volgens het verslag zijn de oorzaak van den achteruitgang van het ledental de z.g. „kwart- jesdagen", het snelle verkeer, waardoor velen hunne ontspanning buiten de stad zoeken en ook de malaise en het hooge trojntorief. Maar ook het bedrag der introducties is aan zienlijk gedaald, zeer zeker als gevolg van de tijdsomstandigheden, doch niet 't minst ook door het feit, det het gemeentebestuur het ge nootschap meent te moeten rangschikken onder eenJge laten volgen. 2489 meisjesgovaïlen wer den in dat jaar behandeld, waarvan 277 prosti tutie 291 vermoedelijk prostitutie, 278 kans op prostitutio en 846 bepaald slechten levens wandel betroffen. In dus (gToep I en II samen tellend) 568 prostitutiegevallen woren 2 meisjes 12 jaar oud, 7 meisjes 13 jaar, 14 waren 14 jaar oud, 24 meisjes van 15 jaar, enz. enz. In 1476 gevallen waren 60 pet. der ouders in normale huwelijksverhouding, 1.9 pet. vorm den buitenechtelijke kinderen, 2.4 pet waren de „vermakelijkheden" en dientengevolge van ^alf-weezen Pct' s^e^" elk entree-biljet 20 pet belasting heft Deze onjuiste opvatting van het gemeentebe stuur, zegt het verslag verder, leidt tot een be langrijken schadepost „Onjuist" toch is deze opvatting, omdat het Genootschap krachtens het doel der oprichting in 1838 zondor twijfel is eene inrichting ge sticht ten voordeele van het onderwijs in het algemeen, van het Hooger Onderwijs aan de Gemeente Universiteit in het bijzonder en ten slotte wat de fiscus trouwens heeft erkend geen bedrijf vertegenwoordigt Het Genoot schap toch beoogt niet het maken van winst moet immers in stand gehouden worden door de contributies zijner leden en begunstigers, ter wijl landgenoot en vreemdelingen door het van hen gevorderd introductiebedrag daartoe op hunne wijze bijdragen. Bovendien moet door de 20 pet. belasting aan de tourniquets steeds veelvuldiger geld worden „gewisseld' wat niet alleen oponthouc voor de bezoekers veroorzaakt doch teven.' extra-uitgaven van het Genootschap vordert, want waar vroeger één suppoost voldoend was, moeten nu twee suppoosten aan de tour niquets dienst doen. Het verslag deelt verder mede, dat voor aan koop van dieren een bedrag van 7445 kon worden besteed. dit jaar zijn dieren ir „Artis" geboren o.a. een bison en een rendier. Onder de talrijke geschenken is o.a. een nijl paard. Voor bouw van nieuwe dierenverblijven was geen geld beschikbaar Ook voor de verzamelingen zijn tal van groo ter e en kleinere geschenken ontvangen. De exploitatierekening .geeft aan, dat het nadeelig saldo 18,206 bedraagt, DE SOCIALE TAAK EN BETEEKENIS DER POLITIE. Rede van den heer A. H. Sirks. De Vereeniging van hooger politiepersoneel in den Haag heeft gisterenavond een bijeen- kinderen. Dronkenschap houdt maar al te vaak ver band (hoe dan ook) met sexueele onregelmatig heden. Deze sexueele onregelmatigheden vra gen de grootste aandacht der kinderpolitie. Hier aan wordt de meeste kTacht gegeven- Onnoe melijk veel tact en vertrouwen, geduld, kracht, slagvaardigheid en inzicht wordt bij het optre den gevraagd. Er komt dan geweldig veel dom heid, brutaliteit en onverschilligheid voor den dag, maar óók is het mogelijk, dot deze on deugden zijn te verjagen voor schaamte en be rouw. Deze kunnen don worden levendig ge houden en in het goede spoor doen blijven. De moeilijkheden» om dat goede spoor een te leggen en gebaand te houden, zijn talloos. Vaak komt het helaas ook voor, dat de politie zich onmachtig voelt, of weet, dat haar hulp slechts zeer tijdijlijk kan baten. Toch wordt haar door een groot aantal vereenigingen een krachtige medewerking geboden. De'jongens geven voor een belangrijker deel arbeid door hun diefstal. Dit is met zoo zeer een misdadige neiging, doch wel uiting van grove baldadigheid cn snoepzucht. De onzede lijkheid doet zich bij de jongens niet zóó veel vuldig voor. De gerinsgevaüen (waarin het gezin oorzaak fs van de overtredingen van het kind) zijn oven eens zeer moeilijk. De ouders werken hier bijna altijd krachtig tegen. Deze gezinsgcvallen zijn somtijds onmenscheiijk en verschrikkelijk. De gezinsverhoudingen zijn een zeer belang rijke factor voor do kindercriminaliteit. De openbare vermakelijkheden zijn voorna melijk gevaarlijk als bioscoop en bokswedstrijd. De filmdrama's zijn onecht, opgesmukt, bom bastisch en avontuurlijk. De bokswedstrijden kunnen walgelijk zijn. De bokssport heeft haar kwaliteiten, maar is in ons land van onderen ojJgekomen en biedt zeer veel verwerpelijks. Ofschoon de definitieve en blijvende, afdoen de hulp in hoofdzaak van andere instituten moet uitgaan, is de onmiddellijke en initiatief-ne mende hulp de taak der politie. De handhaving van de sociale wetten en -ver- HEEFT U al reeds ONZE Meubel-étalage bezichtigd?! Langestraat 104. Tel. 286. ordeningen vormt eveneens ruim veld van ar beid. De Tehuizen voor Zuigelingen, eenige zeer verdachte particuliere inrichtingen te Rot terdam, die in nauwe relatie stonden met een begrafenis-onderneming, zijn door de politie krachtig aangepakt De'engeltjesmakcrij en gros behoort er thans tot het verleden. Hierbij is het zaak, dat de politie anderzins haar taak niet ©verdrijve en zich mengt in verhoudingen, die perfect zijn en geen controle behoeven te dul den. Kan zij hct< Kan de politie aan Kaar socialen plicht in het algemeen en als zoodanig, voldoen? Zij komt in aanraking met de maatschappij in al haar uitin gen, staat steeds voor nieuwe gevallen en moet eenerzijds steeds do voelhorens uitsteken, ander zijds beseffen, waar zich afzijdig te houden of op een bepaald punt te blijven staan. In de Oudheid had ook in vele streken een politie dienst een geprononceerd sociale taak, geheel onafhankelijk van de crimineel justitieele taak. Ten onzent was de politie eeuwenlang zeer slecht. Eerst de 18e eeuw bracht eenig gezond inzicht. De Fmnsche revolutie bracht ook in dit opzicht reorganisatie, maar van een sociale taak was toen feitelijk nog geen sproke, al thans ten onzent. Eerst in 1874 kon men daar van in ons land spreken. Zeer langzaam werd de sociale taak gevormd en kwam niet: dóór maar tegelijkertijd met de vorming der S. D. A. P. tot vastheid. De sociale beteekenis dor politie hangt af van het peil van het korps, van haar verhouding te genover publiek en van den vorm van den staat, waarin zij arbeidt Spr. schetste ten slotte de wijze waarop men moet recruteeren en wat het karakter van den «gent moet uitmaken. Ook ging hij na, wat van do inspecteurs moet worden geëischt Politie en publiek. De verhouding tusschen politie en publiek was door een historische traditie slecht En nog is het niet alles zooals het kón zijn. De sociale taak der politie verleent haar beteeke nis en kan haar de appreciatie van het publiek doen veroveren. Er bestaat nog te veel nei ging om den misdadiger te verheerlijken, of te vertcederen en tegen de politie op te tre den. Men vergete ook niet, dat «ls de politie te léét optreedt zij wis en zeker slachtoffer wordt. Bij de première van Boefje eergisteren avond te Rotterdam zei nog de Beschermer op de vraag; U is zeker van de politie?: Ge lukkig nietf Hot publiek zal wel leeren. Mits do politie in haar plichten volhardt zooals zij thans doet De politie in het staatsverband heeft hier te lande geen glorieuze geschiedenis. Zij is niet gewaardeerd, de verhouding is weinig of niet vastgesteld, de goede verstandhouding is te danken aan oen ambtelijk schipperen. Politieke achtergronden vertroebelen ook veel, of pogen dat De belongstelling voor de politie is in dit staatsverband te vaak van sympathie gespeend. Men ziet de politie aan als een noodzakelijk kwood. De sociale teak der politie zal hopelijk eens ten volle gewaardeerd worden, waardoor het gewicht dezer taak in het aanzien der leden dezer politie wordt tot erkenning gebracht, DE BURGERWACHT. Pro en contra. Men meldt ons uit Den Haag Gisteravond heeft de gep. kolonel G. Nypels voor de Vrijz. Dem. Kiesvereeniging een Wei ding gehouden over „De Burgerwacht" Deze bijeenkomst was uitgeschreven met introductie en debat en vond plaats naar aanleiding eenci gedachtenwisseling over dit onderwerp met mr. H. P. Merchant, toen diens meening daarover in een openbare vergadering werd gevraagd. De heer Nypels begon met de omschrij ving aan te halen, welke in de statuten der Amsterdamsche burgerwacht wordt gegeven ven het doel dier instelling, n.1.„onze democrati sche staatsinstellingen te beveiligen tegen eiken gewelddadigen aanslag en, op verzoek van het daartoe bevoegd gezag, de politio terzijde te staan tot handhaving der openbare orde en be scherming van personen en goederen". Hierin lig opgesloten, dat de burgerwacht geen klasse- of kaste-instituut is, noch een in strument van reactie. Spreker achtte het niet noodig, veel bewij- zijn oan te brengen voor het feit, dat het gevaar voor gewelddadige aanslagen geenszins geweken is. Hij wees op den chaos in Duitschland, op d» bekeering van anti-militairisten tot roode-lege»* aanhangers, en op het gewijzigd karakter van het begrip „staking". Do staking is niet meer alleen een middel tot oplossing van een geschil tusschen werkgever cn werknemer. Zij heeft vaak een politiële ka rakter. Afgezien nog daarvan grijpt de staking dikwijls veel verder dan den kring der in een conflict betrokkenen, zoodat zij het algemeen belang raakt en daarmede in botsing komt doordat het economisch leven wordt stopgezet. Bij deze verschijnselen van onzen tijd hoeft zich nog het gevaar gevoegd van over de grens van ons land komende individuen, die, om verschil lende redenen uit Duitschland gedreven, onze grensprovinciën onveilig maken. De burger, die zich niet wenscht te laten ringelooren door een oproerige minderheid en niet gelooft in den rooden heilstaat, is tot do vraag gekomen in hoever kan het wettig gezag mij tegen de dreigende gevaren beschermen, wat kan ik doen om, met de overheid samen werkend, de maatschappelijke orde veilig le stellen Zoodoende zijn de burgerwachten ontstaan ZondeT de reserves van vrijwilligen landstorm en burgerwacht zijn de Rijks- en Gemeente politie gebleken, niet tegen een aanslag bere kend te zijn. Spreker gaf voorts de indceling der H. B aan, deed de werkwijze van de economische cn gewapende afdecling uitkomen en stipte aan in

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 10