Utrecht geccntrdisceerd. waardoor de kosten tot een minimum waren beperkt. De rentever goeding aan de spaarders bedroeg" 4 per jaar; de spaaibank maalde pl.m. a 4'; V0 van de belegde gelden Over 1922 werd een bedrijfswinst gemaakt van 8 546.87. Over de eerste 6 maanden van T925 sloot de b e- drijfsrekening slechts met een gering overschot. Tijdens do surséance zal het be- drijfsoverschot eveneens gering zijn geweest. De kosten der surséenee zullen daaruit niet kunnen worden bestreden. Vooruitzichten. Er is een verlies te becijferen van 955.48!.Ï5)<. Hierop komt in mindering a. het gestorte kapitaal ad 5000b. „nog te storten" (ad 5000) getarreerd op 2500 c. het reservefonds ad 7T50. Totael f 14.650, zoodat het totaal verlies zal beloopen 940.851.151;. Uitdrukkelijk wordt hierbij op gemerkt, dat het bovenstaande den toestand weergeeft volgens dc dooi den accountant ge maakte opstelling per 4 Juli T925. Het bedrijf der Hanzebnnk is niet meer rendabel en heeft ook na dien met verlies gewerkt, zoodat het verlies voor crediteuren en dus ook voor de Hanze Spaarbank zich eveneens in verhouding heeft vergroot Volgens bovenstaande opstel ling zoude op eer. totaal nan spaargelden en concurrente crediteuren ad 2.986.675.34 een verlies te constateercn zijn van 32 Dit ver lies zal dan door verdere verliezen der Han zebank nog stijgen. Het groote verliescijfer maakt, dat er geen vooruitzicht bestaat, dat na het door de Wet genoemd maximum uitstel von Tjaar, volledige betaling van de schul den zal kunnen volgen. DE POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. Een officieel regeerings-communiquê. Aan een ons heden toegezonden uitvoerig regeeringscommuniqué ontlcenen wij het vol gende De interpellatie-Boon betreffende de centra lisatie van den postcheque- en girodienst zou de gelegenheid bicden, dat ir. de Tweede Kamer de mededeelingen van regeeringswege zouden worden verstrekt naar welke het bij dien dienst belanghebbende deel van het publiek reeds lan- geren tijd uitzag Doordat de dag voor deze interpellatie moest worden uitgesteld kan thans tengevolge van de inmiddels ingetreden politie ke omstandigheden in de Tweede Kamer deze aangelegenheid niet meer in behandeling ko men. De reden om de verwachte inlichtingen thans nog asn te houden is hiermede vervallen, zooda'. van officiecle zijde ter zake het vol gende wordt medegedeeld Allereerst dient ooenliik te worden erkend, dat de toestand, waarin de postcheque- en giro dienst is geraakt inderdaad van dien aard is, dat de verontwaardiging daarover bi] de re keninghouders ten volle begrijpelijk en gemo> tivcerd is. Deze erkenning sluit tevens de plicht in van een op grond van de ten dienst staande gegevens zoo volledig en objectief mogelijk beeld van het verloop der geheele aangelegen heid in den tegenwoordigen toestand. Aan de uiteenzetting van de hoofdoorzaken van de ontwrichting van den postcheque en giro dienst dient <?-:n algemeen oordeel over deze zaak vooraf te gaan. Aan het besluit tot cen tralisatie van den dienst heeft om. de over weging ten grondslag gelegen, dat de bespa ring aan uitgaven als het meerwaardige be lang, enkele offers rechtvaardigde in verband met den zoo geriefelijk mogelijken gang van ^aken. Doordat de centralisatie uit een oogpunt van bezuiniging was aanvaard, rekende de Directie van den postcheque-'en girodienst het zich tot taak den overgang naar den nieuwen toestand met de minst mogeiijke kosten te doen plaats hebben. Zij heeft daarom de nieuwe wijze van dienstuitvoering op een bepaald tijdstip aan de vorige vullen doen aansluiten; zij heeft dus niet de nieuwe organisatie tijdens het werken van de oude daarnaast opgebouwd Men heeft de nieuwe wijze van werken voorbereid, men heeft personeel geoefend voor de nieuwe taak, men heeft de machines op hare bedrijfszeker heid getoetst en men heeft ten slotte gemeend dat het oogenblik gekomen was om den be- slissenden stap te doen Maar men heeft zoo wel w£t de wijze van overgang naar den nieuwen vorm betreft Is wat dc vooroefening van het personeel aangaat gerekend met mogelijkheden, die achteraf zijn gebleken geen mogelijkheden te zijn, met ideale factoren die ten slotte in de werkelijkheid niet bleken 'c gelden. De hoofdoorzaken der misluk king. Wat nu de hoofdoorzaken van de mislukking aangaat diene het volgende: In het begin van 11>22 werd, gelijk boven vermeld, besloten tot de centralisatie over te gaan na onderzoek in het buitenland. Indien toen aan de hand van het rapport betreffende het buitervlandsch onderzoek, de werkwijze en controle toegepast waren, welke men elders bij andere Postgirodiensten had aangetroffen, don zouden hoogstwaarschijnlijk de moeilijkheden van thans niej zijn voorgekomen, indien men al thans de overgang van de decern ralisatic naar de centralisatie tot in de kleinste bijzonderhe den zorgvuldig zou hebben voorbereid. De grootste moeilijkheid bij den overgang van het eene systeem op h:t andere is gelegen in de overbrugging; een zoodanige ove:/.ang moét tot stagnatie aanleiding geven, indien de oveigs.ng niet mi- nitieus geregeld is en hoe goed men zich daar ook tevoicn indenkt, er doen zich bijna altijd onverwachte «Ogenschijnlijk kleine bezwaren voor die het slagen van de reorganisatie in ge vaar brengen. Nu heeft de postcheque- en giro dienst zich in Maart 1922 gewend tot de M. A. B. O. om advies in te winnen, hoe op de meest economische wijze dc udministrnrie zou kunnen v orden gecentraliseerd. M. A B. O. heeft ad vies uitgebracht, giiig daarbij uit van de ge dachte, dat met behulp van pons- en printer- machines de gecentraliseerde administratie moest worden ingericht en onderhouden. In dit feit, dat na ecu buitenlandsch onderzoek en met de wetenschap van de aldaar deugdelijk geble ken werkwijze uau een dorde, die builen het postgirobedrijf staat, hoe bekwaam don ove rigens ook, advies werd gevraagd, ligt dc kiem van de huidige moeilijkheden. Immers het ad vies was er op gebaseerd, dat de boekhoud machines moesten worden bediend door ge schoold persónee', ten volle berekend voor zijn taak, dat werk zou leveren zonder fouten. In dat licht bezien was het advies voor zoover dat op dit oogenbkk beoordeeld kan worden in derdaad mooi- Nadat het advies ontvangen was, heeft men hier en daar iets gewijzigd en toen aanleiding gevonden om voorschriften omtrent de behan deling van alle transacties aan het personeel te geven. Theoretisch sluit het geheel schijnbaar goed, maar de practijk heeft bewezen dat er bij zondere omstandigheden zijn geweest, die nood lottig zijn gebleken bij de toepassing van het geadviseerde systeem. Een viertal hoofdoorzaken van de moeilijk heden zijn: Ie. Gebrek aan voldoende voorbereiding bij den overgang. 2e. Onvoorziene gebeurtenissen. 3e. Tusschcntijdsche verandering der voor schriften. 4e. Het overhaaste opmaken der saldo's van de rekeninghouders op den datum der centrali satie (24 Augustus) door de 370 postkantoren. Uit de hierop volgende uiteenzellin gen in dat ropport blijkt dat er absoluut te weing geschool personeel voor de centralisatie was toen tot den overgang werd besloten. Ook dc vooroefening was nier voldoende. Ten gevolge hiervan is reeds dade lijk na de centralisatie in de eerste dagen een gang van zaken ontslaan die men met recht met een lawine kan vergelijken. Tot dc onvoor ziene omstandigheden bchooren de defecten aan de gebruikte pons- en boekhoud-machincs en de onbekendheid van het personeel met deze machines. Ton gevolge van dc wanctde had den veel verschuivingen van personeel plaats er. werden voortdurend de voorschriften gewij zigd hetgeen nog meer verwarring veroorzaak te. Op advies van de Ned. Bank werd tot slui- tind overgegaan Dat niet eerder de dienst werd stopgezet is te wijten aan de geruststellende ver klaringen van de directie dat de fouten een ge volg waren van de onjuiste opgaven der kanto ren, fouten dus die van buiten af waren inge bracht terwijl men blind was voor de feiten die in den dienst zelf werden begaan Van de zijde van den minister van financiën werd. reeds in den beginne sluiting in overweging gegeven, omdat hij vreesde voor nadeel voor dc schat kist. De sluiting bleek later onvermijdelijk en in opdracht van de regcering is toen de dienst stopgezet. Op 22 October hadden 19609 reke ninghouders neg geen opgave gedaar can hun saldo op 24 Augustus. Tot sluiting van den dienst werd overgegaan in_de^ stellige verwachting, dat daarmede spoe dig herstel van de goede werking zou zijn te be reiken dc verwachting" is niet bew aarheid. Centralisatie of decentralisatie. Een belangrijke vraag welke in deze dagen herhaaldelijk wordt gesteld is: zijn de nadeelen aan de centralisatie verbonden niet zoo groot dat tot decentralisatie moet worden terugge keerd. Deze nad-eelen zouden vooral de volgende zijn: A. Aanmerkelijk latere ontvangst van bij schrijving en afschrijving waaraan slechts zeer gedeeltelijk door de mogelijkheid van het ope nen van een hulprekening wordt tegemoet ge komen. Vergelijkt men ten aanzien van dit punt het gedecentraliseerde systeem met het gecentrali seerde, dan kan men zeggen dat bij een gede centraliseerd systeem twee rekeninghouders die bij hetzelfde Postkantoor een rekening hebben, in het gunstigste geval op den zelfden dag dat de opdracht gegeven is, bericht hebben dat de boeking is gesohied. Hebben zij achter bij ver schillende Postkantoren een rekening, dan krijgt de begunstigde het bericht van bijschrijving één dag later (gunstigst gevel). Bij de centra lisatie en lokaal verkeer krijgen beiden de af rekening een dag lGter en bij interlocnal verkeer ook een dag later dan bij het gedecentraliseerde systeemc Dit is natuurlijk een bezwaar, maar alleen voor dengeen wiens "rekening gecrediteerd wordt, want hij die opdracht geeft weet wat er geschied is. Toegegeven moet dus worden, cat in dit op zicht het decentraliseerd systeem aangenamer is, al is het bezwaar niet zoo groot, terwijl daar aan nog voor een deel kan worden tegemoet gekomen door het openen van hulprekcningcn en in spoed gevallen ook nog door telegrafische overschrijving en telegrafisch bericht. B. Niet vermelding van het batig eind-saldo. Zoowel bij centralisatie als bij decentralisatie is het mogelijk aan den rekeninghouder het credit saldo op te geven. Dit hangt niet samen met het systeem, het is alleen een quacstie van mee werk. C. Niet vermelding van den naam van den rekeninghouder nevens diens nummer. Bij de cen tralisatie kunnen naam en nummer van den rekeninghouder weder op de stortingsformuhV- ren cheques en girobiljetten worden geplaatst. Het niet vermelden vindt alleen zijn oorzaak in het gebruik van pons en boekhoudmachines. Tn- dien men gelijk bij andere postgirodiensten re keningcourant kaarten gebruikt en de machines alleen voor controle-doeleinden, is vermelding van naam en nummer zeker mogelijk. D. Niet vermelding van de bedragen ir» let ters. Hiervoor geldt dezelfde beschouwing als bij C. - E. Stilstand en stagnatie over het geheele land zullen er bij centralisatie zijn bij gebroken aan de machines indien men uitsluitend met machines werkt. Het bezwaar wordt echter on dervangen indien men zooals zooeven werd aan gegeven gebruik maakt van rekening courant kaai ten die niet uitsluitend door pons cn boek houdmachines vorctfh bewerkt maar snede dooi ambtenaren, gelijk zulks ooi: bii alle andere postgirodiensten geschiedt en die dan door de machines worden gecontroleerd. Dat stilstand of stagnatie mogelijk is door moeilijkheden met het personeel spreek' van zelf doch kan bij decentralisatie evenzeer het geval zijn. F. Brandgevaar. Als men de rekeningcouront kaarten op doelmatige wijze brandvrij opbergt kan dit gevaar voldoende bezworen worden. Van alle itadeelen is dus alleen het eerste, de vertraging, inherent non het gecentraliseerde systeem en hieruit volgt dus als van zelf dat indien d? centralisatie uiteindelijk goed gere geld zai zijn, van de genoemde bezwaren slechts Je betrekkelijk geringe vertraging overblijft, die geen voldoende aanleiding kan geven om lot decentralisatie terug te keer&vt Het eindrapport van den adviseur van den Ne- derlandschen Bank zei nog wel gelegenheid geven de argumenten voor en tegen nader te beschouwen. Men msg echter niet vergelen dat aan het gedecentraliseerde (systeem, zooals dit tot nu toe hier te lar.de en tot groote tevreden heid van het publiek heeft ge-werkt, ook ern stige "bezwaren kleven, waarvan men de werking tot nu toe nog met in sterke mate heeft onder vonden, doch die toch spoedig naar voren zou den zijn getreden- Ons systeem is van den aanvang af veel te sterk gedecentraliseerd geweest, n.l. over 370 postkantoren. In landen waar die dienst ook gedecentraliseerd is, is dat aantal kantoren veel cn veel geringer. Duitschland had aanvankelijk 13, daarna 18 girokantoren. Frankrijk had aanvankelijk 6, later 12 giro kantoren. België en Denemarken hebben ieder 1 centi. girokantoor. Oostenrijk en Hongarije hadden vóór den oorlog ieder één centraal girokantoor. Vergelijkt men daarmede nu Nederland met 570 kantoren, dan ligt toch de conclusie voor de hand. dat er 569 te veel zijn. Men kan liet derhalve als een principieele fout beschouwan, dat men in Nederland tot zulk een vergedreven decentralisatie is overgegaan, iets wat nergens in het buitenland bestaat. Decentralisatie brengt mede, dat alle kontoren moeten worden gecontroleerd op een bepaald punt, omdat c-en der eerste vereischten van een deugdelijker» Postcheque- en girodienst is, dat er oen dugelijksche controle plaats heeft. Maar die dagcontrole komt bij docentraiisatic in het ge drang, omdat dc verschillende kantoren hunne gegevens moeten inzenden naar het ccntrael- conlióic-bureoudientengevolge is d-- controle in Duitschland en in Frankrijk steeds eenige dagen ten achter, de dag-contröle in W'eenen en Boedapest was echter dagelijks bij. Indien men nu even indenkt hoeveel later do dag-controle in Nederland met 570 kantoren eerst kon plaats hebben cn welk een geringe waarborg zulk een achterna hinkende controle biedt, dan zal men begrijpen de mogelijkheid van malversatiën bij decentralisatie. Het is alles zins begrijpelijk dat een groot aantal rekening houders, zoo piet alle, ingenomen met de vlugge werking van den gedecentraliseerden dienst, daarna terug verlangen, do oh indien men nu in aanmerking neemt, dat de dag-controle beireids zeer ten achter was, dan zal men begrijpen dat, al moge de decentralisatie tijdelijk goed ge werkt hebben, bij de voortdurende uitbreiding van den dienst groot gevaar bestond dat het bedrijf tesamengesteld werd. Bij eene verdeeling der rekeningen over 570 kantoren, worden allo mogelijke bescheiden, stor tingsformulieren, girobiljetten, chèques, dage lijks tusschen al die kantoren onderling verzon den. Zoolang dat een kleinen omvang had, was alles in den Haag te overzien, bij het in sterke mate toenemen van het aantal rekeningen was alles ten slotte niet meer te overzien en waren er moeilijkheden te vreezen. Hoe meer zen dingen tusschen de postkantoren onderling, hoe meer gevaar voor vertraging en verloren gaan. De biljetten gingen ten slotte op de postkan toren in de massa mee met andere papieren. Alleen op die plaatsen waar speciale girokan toren aren, kon de behandeling ten slotte met zorg geschieden. Over welk© hoeveelheden hot gaat, toonen dc volgende cijfers in de eerste maanden van 1921 zijn aan de verschillende kantoren verstrekt 1millioen 'omslagen voor verzending van stukken in de eerste maanden van 1922 was dit al 2 millioen- Buitenlandsc'ne post-cutoriteiten zijn dan ook van meening, dat zulke massa-zendingen ten slotte een dergelii- ken gedecentraliseerden dienst onmogelijk zul len maken. In landen met gecentraliseerden dienst gaat dit veel eenvoudiger, alles komt van éc-n punt, olies gaat naar één punt. Decentralisatie brengt mede een centroal- contröle-bureau. Een extra, kostbare controle, welke bij centrelisatie reeds van zelf in het systeem is opgenomen. Uit het vorenstaande zal voldoende zijn ge bleken, dat een courantenbericht van 15 Octo ber, volgens hetwelk een geheel nieuwe dienst zou worden opgericht, niet juist kan zijn. Voor een definitieve beslissing zijn alle gegevens nog niet aanwezig. Het advies van de Nederland- sche Bank zal daartoe in dc eerste plaats moe- i ten worden afgewacht. INDISCHE LEENING IN NEW 70RK. Geruchten van 40 mill, tegen 90 Men seint uit New York aan het Hbld.: Naar verluidt, zal hier de volgende week een nieu we Ned.-Indische leening worden uitgegeven van 40 mill, tegen 90 Het rente-type van deze lecning zou 5}4 bedragen. Bovenstaand telegram is dus zooverre een bevestiging van het bericht van Vrijdag j.L dat er wel plannen voor oen uitgifte schijnen te be staan alleen de bijzonderheden wijken af met hetgeen hier in bankierskringen werd gemom peld. MEER BELASTING TE HAARLEM. B. en W. van Haarlem hebben aanhangig gemaakt een voorstel tot intrekking van den vacantic-bijslag en tot invoering van de 4S- uurs werkweek voor de werklieden en bet- geen daarmede in verband staat, alsmede tot verlenging van den normalen arbeidstijd van dc ambtenaren. Daar de eindcijfers der ontwerp-begrootir.g noodzaken tot oen belangrijke verzwaring van den belastingdruk, is geen voorstel tot afschaffing van de zakelijke belasting op hot bedrijf te wachten. Ten einde dc bogrooting sluitend te krij gen. zal moeten worden voorgesteld boven de 100 opcenten op de Rijksinkomstenbelas ting. een evenredige belasting tc heffen, waai van het percentage nog r.icl mei zeker- hid kan worden vastgesteld. EEN WEERSPANNIGE GEMEENTERAAD. Oen debet met bijbelteksten. In de raadsvergadering van Rijssen van Vrij dag was o.al een schrijven van Ged. Staten in gekomen, waai bij bevel werd gegeven een nieu we verordening op de vleeschkeuring in te stel len, waarin ook het abottoir is opgenomen (een gebouw, dat m 1918 gebouwd en sindsdien nog niet in gebruik was genomen). Wanneer hier aan niet werd voldaan, zouden Ged. Staten een verordening voorschrijven. Tengevolge hiervan kwam een voorstel van B. cn W. om het abattoir -.oor een jaar in ge bruik te nemen, waardoor de kwestie zou wor den opgelost. De Burgemeester haalde Rom. 15 I aan, waarin staat, dat de overheid gehoorzaamd moet worden. Een der tegenstanders wees op de Bijbclsche gelijkenis van den wijngaard 1 Het voorstel werd echter met 9—4 stemmen verworpen, zoodat thnas de verordening van Ged. Staten tegemoet wordt gezien. Tevens werd het heffingspercentage voor de plaatselijke inkomstenbelasting, dat aanvanke lijk was vastgesteld op 4, teruggebracht op 2%. DEMONSTRATIE DER NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN SPOOR- EN TRAMWEG-PERSONEEL. Te Amsterdam. In hot Theater Carré te Amsterdam heeft de Ncderlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel gisteren een congres ge houden met het doel te demonstreeren tegen de door de directie der Nederlandsche Spoorwe» gen op verzoek van het ministerie voorgestelde loonsverlaging van 10 pet. De voorzitter, de heer G. Joustra, deelde bij de opening van het congres mee, dat de vercenigingen, die het A. C. O. P. uitmaken, niet meededen aan deze demonstratie, omdat, wat hen betreft, de salarisvermindering na het verdwijnen van het ministerie absoluut niet vaststaat. De directie der Nederlandsche Spoor wegen echter heeft aan het verzoek van het de missionaire kabinet vastgehouden. De heer Th. van Me urs, sprekende na mens het comité voor de behartiging van de nlgemeene belangen van het overheidspersoneel (C. A C. O P. D.), legde er nog eens den na- diuk op, dat dit lichaam het geheel eens is met de Vereeniging van Spoorwegpersoneel. De heer P. Molt maker zette uiteen, dat, na de invoering van vele verslechteringen, het spoorwegpersoneel thans staat vcor een nieu wen aanval op het loonpeil. De directie van de Nederlandsche Spoorwegen wil in opdracht van de regecring 10 pet. on de looncn korten, een kwestie, die op 19 November n.s. in den Loonraad te Utrecht zal behandeld worden. Spreker vindt het wel vreemd, dat de directie der Spoorwegen zulk een bezuinigingsmaatre gel doorvoert, nu zij geen regecring meer ach ter zich heeft. Dc werknemers in den Loonraad hebben nu voorgesteld het salarisveranderings- voorstel niet in behandeling te nemen, zoolang er geen minister is, die de nieuwe salarissen kan goedkeuren en zoolang men niet weet, wat voor een nieuwe regeering er kómt. Overigens staat het personeel vijandig tegen over iedere loonsverlaging, omdat het geen open oog kan hebben voor de slechte financieel© ver houdingen in het bedrijf, zoolang het daarin geen medezeggenschap heeft Ten slotte wekte spreker het congres op, zich tegen de voorgenomen verslechteringen te verzetten. De voorzitter van het N. V. V., de heer R. S t e n h u i s hield daarop een lang betoog over de waarde van het loon in de overheidsbedrij ven, waarbij hij opmerkte, dat in een crisistijd de loonen van het overheidspersoneel niet in overeenstemming mogen worden gebracht met het loonpeil in het particuliere bedrijf. Na afloop van het congres verzamelden zich de congregisten uit het geheele land op het Amstclveld, waar een stoet van spoorwegman nen werd gevormd, die met vaandels en banie ren de stad rondtrok naar het Beursplein, de- monstreerende met roode kn&rlen, die zichtbaar werden meegedragen en die vermeldden „Het spoorwegpersoneel zal strijden tegen verlaging van zijn levenspeil". OPLICHTING Door een handelsreiziger. De firma A van Rees te Amsterdam had op 1 October j.l. een nieuwen reiziger aangesteld, die tot hare tevredenheid werkte. Geregeld kwa men orders binnen. Toen deze reiziger, een zekere I-, op I No vember zijn abonnement op de spoorwegen moest verlengen, kwam hij bij de firma met de mededeeling", dat hij het geld daarvoor verlo ren had. Nadien liet hij r.iets meer van zich hooren. De firma vertrouwde de zaak niet en stelde de politie er mede in kennis. Toen bleek, dat L. in het geheel niet voor dc firma op reis was geweest, dat alle orders gefingeerd waren en dat hij zoowel het abonnementsgeld als zijn salaris, vermeerderd met de gemaakte onkos ten opgestreken had. L werd door de politie gearresteerd en legde een volledige bekentenis af. Hij is voorloopig weer op vrije voeten gesteld. GROOTE DIEFSTALLEN VAN ÏEXTIELGOEDEREN. Uit een Duitsche fabriek. Men meldt ons uit Der.ekamp De gemeentepolitie nam Donderdagmiddag ongeveer '50 stuks kotoenen manufacturen :n beslag, als verdocht afkomstig te zijn van dief stal. Wij vernemen dat deze goederen afkom stig zijn van de groote Duitsche textief lab riek van do firma Povel. te Nordhom, E»°n koopman hier ter plaatse had een con tract met deze firma. Door een Hollondsche firma werden hem dezer dagen dezelfde goe deren, die hij geregeld van do Duitsche fabriek ontving, veel goedkooper aangeboden. Hij ging hierop in. Later bleek dat deze goederen echter van diefstal afkomstig waren. Verschillende personen zijn reeds gearresteerd De zaak is in handen bij de Duitsche cn Nederlandsche po litie. De Duitsche rirmn is voor duizenden gul dens benadeeld LAFHARTIGE OVERVAL. Twee aanranders gearresteerd. Zaterdagavond omstreeks half tien stopte een opgeschoten slungel met een niet al te gunstig uiterlijk een chocoladewmkeltje in de Wijde Hei steeg te Amsterdam, hiuison Meijer geheetcn, binnen. Hij begaf zich regelrecht naar het ka mertje achter den winkel, waar de bejaarde eige ne ressc der zaak zat. en stapte daar binnen on der de woorden: Als je niks zegt, gebeurt er niks Op 't zelfde oogenblik kwam een tweede individu den winkel binnen. De oude vrouw, die een opstopper van een der misdadigers kreeg, begon te gillen en het resultaat was, dat de twee aanvallers de vlucht namen. Door het gillen waren buren opmerkzaam ge worden; er kwam politie bij en spoedig was nummer één aangehouden. Het bleek een 21- jarig jongmensch te zijn, dat op het bureau Kattenburg, waar hij in den omtrek woont, niet al te gunstig staat aangeschreven. De tweede dader kwam dien bewusten nacht niet thuis; Zondag echter weid hij aangehouden. Ook hij is een bekende van dc politie op Kattenburg. Deze dader is 28 jaar oud. Beiden zijn naar het bureau Singel gebracKt. Zij hadden, doordat ze overhaast de vlucht moesten nemen, uit de winkellade niets kunnen stelen. De oude vrouw heeft geen noemens waardig letsel opgeloopen; haar zenuwen zijn echter ten gevolge van dezen (aften overval danig geschokt. (Ct) EENIGE HAAGSCHE INBRAKEN OPGEHELDERD. De daders gearresteerd In verband met de onlangs gemelde inbraak in den nacht van 22 op 23 October, gepleegd in de verffabriek „Dc Premier" te Loosduinen, waar postzegels, zeep. enz. pntvreemd werden, is thans een derde persoon, verdacht van mede plichtigheid, aangehouden. Deze man hield, evenals de beide gearresteerde daders, verblijf in een eethuis. Bij het eerste onderzoek waren op het terrein, dat om de fabriek ligt, afdrukken gevonden van een schoen, waarvan de zool met kopspijkers beslagen was. Nadat een gipsafdruk was ge maakt, toog de recherche op nader onderzoek uit en men ontdekte in het genoemde frolkseet- huis een man, wiens schoenzolen overeenkwa men met den vorm, dien de gipsafdruk weergaf. Toen bleek, dot een kameraad van hem in het eethuis voor een waarde van 23 gulden aan postzegels had verkocht en daarvoor slechts 5 gulden had ontvangen, vond men voldoende aanleiding het tweetal te arresteeren. Er werd zeep op hen gevonden. Ook had de één in de voering van zijn jas vreemde postzegels, welke ook in de genoemde fabriek werden vermist, terwijl de ander in zijn ondeikleeren een doosje met Nederlandsche postzegels had verstopt. De eerste gearresteerde is door de gipsafdruk ken tot een bekentenis gekomen, de andere bli jf I hardnekkig ontkennen, al zijn er voldoende be wijzen tegen hem. Later werd op dezen man eon verbnndschaar aangetroffen, die gestolen was uit een verband- trommel, waarvan de geheele inhoud was leeg gehaald en die in een bouwkeet stond in de Mauvestraat. Het bleek toen, dat men tevens de daders had van de inbraak in deze keet Ten slotte deed men opnieuw een ontdekking; het bleek dat de heeren ook schuldig waren aan de inbraak in een timmerloods, staande in „Mar lot." Eén der aangehoudenen hoeft nog 6 maanden pevangenfsstraf te goed, waartoe hij door de Rotterdamsche Rechtbank veroordeeld was. Het drietal, allen zwervers, is naar het Huis van Bewaring overgebracht. DE HANZEBANK IN HET BISDOM. HAARLEM. Circulaire aan leden en aan deelhouders. Het bestuur van dc- N. V Hanzebank noodigt in een circulaire non dc aandeelhouders die tot nog toe niet aan de verplichting tot volstorting overeenkomstig het besluit van den raad van toezicht en de directie hebben voldaan, bij her haling uit alsnog ten spoedigste vol te storten, subsidiair een regeling te treffen met den di recteur van het betrokken bijkantoqr der instel ling. Bij gebreke hiervan zal overeenkomstig het bepaalde bij art. 6 der statuten worden over gegaan tot het berekenen eener rente van 5 pCt over het te storten kapitaal onverminderd de verplichting tot onverwijderde volstorting Het hoofdbestuur van de Hanze in het Bis dom Haarlem heeft gelijktijdig de volgende aan schrijving tot de leden-aandeelhouders gericht „In aansluiting op bovenstaande mededeoliu- gen van den raad van toezicht en de hoold- directie der N. V. Hanzebank in het Bisdom Haarlem en onder verwijzing naai onze circu laire d.d. 8 October jl. houden wij ons over tuigd, dot door u thans zonder verder uitstel zal worden overgegoan tot het volstorten uwer eandeelen. Wij brengen daarbij nog te uwer kennis, dot op dc centrale raadsvergadering van De Flame in het Bisdom'Haarlem, gehouden op 17 Octo ber te Leiden, met nlgemeene stemmen o.m. de volgende stelling .werd aangenomen De huidige crisisgebeurtenissen bij enkele middenstandsbanken bijwijzen geenszins de on doelmatigheid noch de onbestaanbaarheid van soortgelijke instellingen. Zij zullen niettemin ook bij middenstandsbon- ken, die buiten dc eigenlijke crisis staan, do maetregelen van reorganisatie verhaasten, welke anders wellicht langs meer gelijdeltjken weg waren doorgevoerd. Dit betreft met name de uitbreiding van bet gestorte aandelenkapitaal, de bevordering van disconto, dc verlaging van het totaal crediet en van het maximum crediet per oliën cn de sterkst mogelijke verlaging van het onkostencijfer. Op deze grondslagen blijven ook krachtens de ervaring voldoende mogelijkheden voor een rendabel bedrijf aanwezig." Waar uit het met slgemecne stemmen aan vaarden dezer stelling opniepw gebleken is, hoe zeer de besturen en afgevaardigden unaniem prijs stellen op het krachtig voortwerken onzer bankinstelling, vertrouwen wij van al onze le den-aandeelhouders da meeste medewerking te mogen verwachten. Het hoofdbestuur is overtuigd, dat onder Je bestaande omstandigheden iedere verdere sto- - ting m eigen kring varmeden dignt te worden cn adviseert aandeelhouders derhalve alleen in <hv* -• gevallen gebruik te maken van diensten der plaatselijke commissies, welke zoo noodig bij de betalingsregelingen der vol te storten onndeclen 4iun bemiddeling bereidwillig zullen verleencn. Het bedrijf der N V. Hanzebank in hot Bis dom Haarlem heeft gedurende vijf maanden g •- heel uit eigen krochten stond gehouden ontlei groore moeilijkheden, welke nog aanmerkelijk verzwaard werden, doordat van aandeelhoudcis zeiven niet de steun is uitgegaan, die onder de gegeven omstandigheden verwacht had mogen worden. Nog steeds bestaat gelegenheid om op d«z« houding terug te komen door thans al don niet gebruik makend van de regelingen, waarbij geleidelijk het beoogde doel kan worden be reikt met dc volstorting van het oandeelen- kapitaal de versterking van het middenstands- crediet krachtig te bevorderen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 6