UURQENS' 3 D CENTS PER HALF POND OP HET BROOD VOOR BAKKEN EN BRADEN SCHUIMT IN DE PAN VOOR ALLE STAMDEN u zekere niet te bepalen grens, dan kunnen de patiënten zulks bemerken door sterk zweeten, vermoeid gevoel, hoofdpijn, duizeligheid, druk king in de hartstreek, algemeene bleekheid, afwisselende mot roode kleur, beverigheid. Ten slotte ontstaan benauwdheid en krampen, soms coma en na den aanval amnesie. Wan neer men terstond vruchtensap of glucose toe dient, verdwijnen de verschijnselen snel. 8. Om deze verschijnselen te vermijden diene men tijdens de insuline-kuur steeds koolhydra ten toe. Deze moeten bij voorkeur over bijv. twee of drie maaltijden verdeeld worden en het insuline ongeveer één uut voor den maal tijd ingespoten worden het is evenwel onmo gelijk in dit opzicht bindende regelen te stel len* 9. Het is mogelijk met insuline het leven van lijders aan suikerziekte te verlengen. 10. Het resultaat der biologische stondaardi- seering, waarmee het aantal eenheden wordt bepaald, loopt niet steeds evenwijdig met de uitkomsten der kliniek. 71. In het algemeen doet elke insuline-een- heid 2—4 gr. koolhydraten verbranden. Heeft een patiënt dus geen koolhydraattolerantie en dient men bij een dieet bijv. 60 gram koolhy draten toe, dan zal men op den duur en in den regel met 15—30 eenheden de urine vrij van suiker kunnen houden. In het begin van de behandeling zijn meestal grootere giften nood zakelijk. Individualiseercnde behandeling is ook hier onvermijdelijk. 12. Het is mogelijk door toediening van in suline patiënten suikervrij te maken en te hou den, wat bijv. voor operaties bij diabeteslijders van groot belang is. 13. Bij dreigend coma of reeds opgetreden como diene men zoo spoedig mogelijk groote hoeveelheden insuline toe, waarbij men tevens glucose geve door den mond, onderhuidsch of intraveneus. Bij de verdere behandeling van diabeteslij ders is voortdurende controle noodig. Dit kan geschieden door bepalingen van het bloedsui kergehalte, voor zoover zich daartegen geen bijzondere andere omstandigheden verzetten. Volgens sommigen kan deze controle met nog meer veiligheid verkregen worden door het onderzoek der afzonderlijke porties urine op suiker telkens voor de inspuiting door den pa tiënt te loozen. Een goeden indruk over het welslagen der behandeling verkrijgt men door de verschillende porites urine afzonderlijk op suiker te onderzoeken, omdat den kleine hoe veelheden glucose worden aangetoond, die anders aan den waarnemer ontgaan. Boven dien krijgt men een juister indruk van de uit scheiding in den loop van den dag en kon men dus beter bepalen op welke uren het insuline moet worden toegediend. 14. Bij lijders aan suikerziekte èn longtuber- culose zij men bijzonder voorzichtig. In de bovengenoemde opstellen is slechts verslag uitgebracht over de behandeling van ernstige gevallen van diabetes. Of en in hoe verre ook lichtere gevallen voor insuline-be- handeling in aanmerking komen, zal de toe komst lecren. DE MOORD TE GIESEN-NIEUWKERK. Eenige aanwijzingen. Omtrent den gehcimzinnigen moord, die in den nacht van 3 op 4 Augustus 1.1. aan de halte Giesen-Nieuwkerk op den seinhuiswachter Jakob de Jong gepleegd is, verneemt de TeL thans uit Sliedrecht, dot de politie, die met het onder zoek belast was en de justitie uit Dordrecht, welke eenige verdachten liet gevangenzetten en verhoord heeft, den schuldige meent to kunnen aanwijzen. Er zouden overtuigende bewijzen en zelfs bewijsstukken zijn, doch de verdachte bekend niet en er zijn geen getuigen. Financieel Overzicht. Er is in de afgeloopen week weinig veran dering gekomen in het aanzien der fondsen- beurzen. Dit was ook nauwelijks te verwachten, omdat de belangrijke kwesties, welke in den laatsten tijd zijn ontstaan, geen van alle tot afdoening zijn gekomen, zoodat de beurs in een toestand van afwachting blijft verkeeren. Daar is in de eerste plaats de verkiezings strijd in Engeland. De kansen der verschillende candidaten wisselen natuurlijk met den dag, zoo dat hieromtrent noch in het land zelf, noch el ders conclusies getrokken kunnen worden ten aanzien van de gewichtige vraag, of aan het eind der volgende week Engeland feitelijk nog een vrijhandelsland zal zijn, dan wel met volle zeilen het protectionistische vaarwater in zal stevenen. Niet minder onzeker is het verloop van de kabinetcrisis in Duitschland. Na het ver werpen van de motie van vertrouwen in het kabinet-Stresemann en de mislukte pogingen tot het vormen van een Ministerie-AIbert, zijn thans de burgerlijke partijen bezig, naar een concentratie te streven, waardoor men onafhan kelijk zou worden van de groote socialistische minderheid in den Rijksdag. Of die onderhan delingen met volledig succes zullen worden be kroond, was bij het schrijven van dit over zicht nog niet ten volle bekend, hoewel het er reeds sterk uitzag, alsof het inderdaad dien kant zou uitgaan. Zelfs in het gunstigste geval, wanneer het n.I. gelukt, de zeer uiteenloopende eischen der burgerlijke partijen tot een modus vivendi te vereenigen en een Kabinet uit krach tige persoonlijkheden samen te stellen, zal de naaste toekomst in Duitschland niettemin hoogst onzeker blijven. In de eerste plaats im mers zal men in dat geval rekening moeten houden met een uiterst verwoede oppositie van socialisten en communisten, wier gezamenlijke aanhang in het land vermoedelijk onder den druk der kommervolle tijden nog steeds wast, al is het de vraag, of in hun onderlinge ver houding niet een belangrijke verschuiving ten gunste der uiterste elementen heeft plaats ge vonden. De onzekerheid dienaangaande maakt de verschillende partijen huiverig, een parle- mentsontbinding door tc drijven, hoewel deze juist thans niet anders dan logisch zou zijn, ten einde te weten te komen, in welke richting het kiezerscorps zelf de staatszaken geleid wenscht te zien, nu de verhoudingen na de verkiezingen van den tegenwoordigen Rijksdag ongetwijfeld sterk zijn gewijzigd. Men moge het uitschrijven van nieuwe verkiezingen in Engeland eenigszins overijld achten, nu zij pas één jaar na de vo rige parlementsverkiezingen plaats vinden, en op een oogenblik, waarop de regcering nog over een belangrijke volstrekte meerderheid be schikt. Maar in elk geval is er wel een teeke nend verschil tusschen deze ontbinding in En geland. teneinde het volk gelegenheid te geven zijn meening over de belangrijke kwestie van vrijhandel of protectie kenbaar te maken en de eindelooze combinaties, waartoe men in Duitschland zijn toevlucht neemt, teneinde een beroep op de kiezers te voorkomen, nu men zich in geen enkel kamp geheel zeker acht van hetgeen de stembus zal kunnen brengen. Die weinig vaste leiding vertoont zich trou wens niet alleen In de Duitsche politiek, maar ook op elk ander gebied van het Duitsche openbare leven. Wij behoeven in dit opzicht slechts te wijzen op de nog altijd toenemende verwarring van het geldwezen, nu de teugels volkomen aan de officieele leiders zijn ontsnapt. Wellicht zal hierin verandering komen door het overlijden van den veel te zwakken President der Rijksbank, Havenstein, wien de chaos vol komen boven het hoofd is gewassen. Hoe droevig de toestand op dit gebied in Duitschland is, bleek ons dezer dagen nog we der uit een particulier schrijven uit het Ruhr- gebied. Hierin werd er op gewezen, dat thans In een der groote industriesteden (en elders is het niet anders), naast het Rijks-, het provin cie- en het gemeentegeld ook nog afzonderlijk geld in omloop is van d(T Duitsche spoorwe gen, van de Belgische spoorwegen, voorts van Stinnes, van Krupp, van Thyssen, van Phoenix, van Rhein-Elbe etc. Ter plaatse zelf worden al deze verschillende geldsoorten grif aangenomen. In elke andere plaats heeft men echter weder ander noodgeld. Wie voor zaken heen en weer reist, moet dus van dag tot dag zorgen, zijn kas op te ma ken en zich van alle locale geldsoorten te ont doen, omdat zij in de naastbijgelegen stad zou den worden geweigerd. Welke verwarring, moeite en kans op ernstige verliezen hieruit voortspruit, behoeft zeker niet nader te wor den uiteengezet Men is in Duitschland vrijwel volkomen teruggekeerd tot middeleeuwsche toe standen op geldgebied, en er zou alle aan leiding bestaan tot het oprichten van een nieuwe Girobank In den geest van de onvolprezen Am- sterdamsche Wisselbank, die in de achttiende eeuw onder soortgelijke omstandigheden waar devastheid voor het Nederlandsche ruilmiddel wist te scheppen, door het invoeren van een denkbeeldigen banco-gulden, die uitsluitend voor overschrijving in hare boeken diende. Zoo- ais men weet, heeft dit systeem destijds zoo danig de aandacht getrokken, dat de kooplie den uit geheel Europa (de verwarring op munt- gebied elders was toen al niet minder groot dan in Nederland 1), zich van het intermediair van de Amsterdamsche Wisselbank zijn gaan bedienen, zoodat deze een wereldreputatie ver kreeg en door Adam Smith in zijn beroemde „Wealth of Nations" de eer van een afzonder lijke uitvoerige bespreking waardig is gekeurd. De herinnering aan de Amsterdamsche Wis selbank is in zooverre troostrijk dat destijds al les tenslotte terecht is gekomen. Het heeft ech ter toenmaals meer da. een eeuw geduurd. Het is niet te hopen, dat ook thans de oplossing van de verwarring in het muntwezen zulk een tijd zal vorderen. Bij de gewijzigde verhoudin gen op industriëel en handelsgebied zou zulks de onherroepelijke ondergang van Europa be- teekenen. Wel worden reeds thans in Duitschland po gingen in het werk gesteld, om tot verbetering te komen, door het creëeren van de Renten- mark het voorbereiden van een Goudbank, het plan vooi het oprichten van een bijzondere cir culatiebank voor het Rijn- en Ruhrgebied etc. Af te wachten blijft echter, in hoeverre al deze plannen zullen slagen, wat in de eerste plaats afhangt van de vraag, of Duitschland ten aan zien van zijn financiën orde op zaken zal weten te stellen, en of ten opzichte van de oorlogs schatting alsnog een bevredigende regeling met de Entente tot stand zal kunnen worden ge bracht. Helaas onttrekken de Vereenigde Staten zich nog altijd aan een actieve medewerking tot op lossing van dit probleem, waardoor de vooruit zichten op een bevredigend resultaat er niet beter op worden. Na de jongste ondervinding, toen Frankrijk de Amerikaansche poging tot een nieuw onderzoek van Duitschlands betalingsca paciteit vrijwel heeft gesaboteerd, zal de stem ming in de Unie tot deelneming aan de Euro- peesche zaken er wel niet beter op worden Men heeft trouwens in de Vereenigde Staten genoeg te stellen met zijn eigen problemen. Deze treden in hoe langer hoe scherper vorm naar voren, nu het volgend jaar in Amerika nieuwe Presidentsverkiezingen plaats vinden en elk der politieke groepen er derhalve op uit is, een zoo groot mogelijk aantal kiezers gunstig voor zich te stemmen. De toestand in de Unie wordt in dit opzicht hoe langer hoe meer verward door het feite lijke afbrokkelen van de oude partijen, wier aan hangers nog wel in naam bijeen worden gehou den, doch steeds meer en meer binnen het raam der oude partij afzonderlijke belangengroepen I gaan vormen. Men zoekt in zulk een geval des te gereeder naar een „cry", welke de verschil lende groepen kan binden. Als de eenheid van beginselen zoek is, komt men daarvoor allicht terecht bij een gelegenheidsparool, dat echter soms onafzienbare consequenties met zich kan meebrengen. In Amerika heeft men iets derge lijks gevonden in het voorstel tot het doen van een uitkeering aan de oud-strijders. Zoo heet het althans. De bedoeling is echter, de „bonus" niet alleen opgeven aan degenen, die actief aan den oorlogsstrijd hebben deel te nemen, doch aan al de millioenen, die tijdens den oorlog bij het Amerikaansche leger Ingelijfd zijn geweest, al hebben zij nooit een Amerikaansch oefe ningskamp verlaten, of zelfs betrokken. In werkelijkheid zou dit dus slechts neerko men op een uitkeering uit de schatkist aan een groot percentage van het Amerikaansche kie zerscorps. Vandaar, dat hiermede een ontzag lijk aantal millioenen zou zijn gemoeid, naar schatting zelfs niet minder dan vijf milliard dol lar. Zulk een uitkeering zou op de thans slui tende Amerikaansche begrooting wel een bij zonder slechten invloed moeten uitoefenen, waarmede bij het beoordeelen van de vooruit zichten van den dollarkoers rekening dient te worden gehouden. Intusschen tracht de regeenng het „bonus- plan" van de baan te werken, door er van haar kant een ander voorstel voor in de plaats te zetten, dat, naar erkend moet worden, inder daad een aantrekkelijke zijde heeft. Zij stelt n.I. voor, de inkomstenbelasting met ongeveer een kwart en de zeer drukkende „supertax" met meer dan de helft te verlagen, terwijl boven dien een aantal zware indirecte belastingen zou den worden afgeschaft. Met een en ander zou een bedrag van 325 millioen dollar zijn ge moeid, wat echter niet veel meer is, dan het overschot, dat de begrooting in het laatste jaar aanwees. Het is nu maar de vraag, of er niet politieks slimmelingen zullen komen, die zoo wel de bonus als de belastingsverlaging wen- schcn. In dat geval zou het er met de Ameri kaansche financiën donker gaan uitzien. Te hopen is echter, dat te dien aanzien het nuch tere verstand der Yankees het zal winnen van de verkiezingsbelangcn. Intusschen heeft de on zekerheid omtrent dit punt wellicht medege werkt tot een betere beoordeeling van ons eigen ruilmiddel, xooda' het mede hieraan te danken kan zijn geweest, dat de dollarkoers in de afgeloopen week tot 2.62 is gedaald. Deze voor ons land heuglijke wijziging in dei dollarkoers is niet zonder invloed gebleven op ae stemming onzer effectenbeurs. Wel is de handel eenigszins ingekrompen, doch onder de tegenwoordige omstandigheden, nu de politieke toestand nog zooveel reden tot gereserve?rd- heid geef;, is dit ongetwijfeld gezonder dan de uitzetting, die de omzetten hadden ondergaan in de .ode van de scherpe rijzing van den dollar, toen de bedrijvigheid voor een groot deel werd veroorzaakt door de omzetting van staatsfondsen in meer speculatieve waarden. Thans heeft de belegghgsmarkt weder een nor maal aanzien gekiegen. De stemming voor staatsfondsen is goed prijshoudend. Zelfs kon den eenige soorten in de afgeloopen week een fractioneele stijging botken. Cultuurwaarden konden aanvankelijk hun rij zing voortzetten waarbij de kooplust gestimu leerd werd door de nieuwe verkoopen van de V.I.S.P., die haar prijs voor superieur tot 16 per pïcol heeft verhoogd. Hoewel reeds een aan zienlijk deel van oogst 1924 op levering is ver kocht, kan de gestadige verhooging van d?n prijs, die geleidelijk van ƒ14 tot 16 is opge- loopen, toch nog een vrij aanmerkelijken invloed op het eindresultaat uitoefenen. Wanneer men bedenkt, dat over 1922. toen de voor den gehee- len oogst behaalde prijs gemiddeld circa 12 per picol voor superieur had bedragen, de goed beheerde maatschappijen nog aardige dividen den hebben kunnen uitkeeren, dan is het dui delijk, dat van de oogsten h de beide daarop I volgende jaren zeker wel gunstige financieele I resultaten mogen worden verwacht. Voor oogst 1923, die, naar men weet reeds eenigen tijd ge leden geheel van de hand was gedaan, heeft de gemiddelde prijs voor superieur ƒ14.10 be dragen. Voor de van oogst 1924 tot 17 No vember jJ. verkochte hoeveelheden bedroeg de gemiddelde prijs voor superieur reeds circa I 14.40, en wanneer de tegenwoordige prijs van 1 16 zich zal kunnen blijven handhaven of nog I verder zal stijgen, zal de doorsneêprijs nog gun stiger worden. Inmiddels is op de suikermarkt I zoowel in New-York als op Java, echter een lichte reactie ingetreden. In de laatste dagen heeft de V.I.S.P. dan ook niet meer kunnen l afgeven, en in verband hiermede is ook de I stemming voor cultuurwaarden hier ter beurze zwakker geworden, zoodht de koersen per sal do nog vrij aanzienlijk beneden het in de vorige I week bereikte niveau blijven. Daarentegen is juist voor petroleumwaarden de tendenz in de tweede helft der week ver beterd, in aansluiting aan een stijging in den prijs van het geraffineerde product in de Ver eenigde Staten met 25 Am. cents per gallon. In deze prijsverbetering meent men een beves- I tiging te zien van de in de vorige week uitge- I sproken mcening, dat de recente prijsdaling I hoofdzakelijk was toe te schrijven aan het op- I ruimen van voorraden door de kleinere en zwak- I kere ondernemingen, welke voorraden door de I groote petroleumgroepen, Standard Oil en Ko ninklijke Shell, tot den lagen prijs waren over genomen, zoodat deze groepen van een even- tueele verbetering in den prijs van het product in belangrijke mate moeten profiteered Rubberwaarden hebben een lusteloos verloop I gehad en zijn in koers teruggegaan, nu ook de s'emming voor het product flauwer is gewor- den. Dit laatste schijnt wel in hoofdzaak tc wij ten aan het feit. dat de Amerikaansche behoefte I minder groot is dan wel verwacht was. Dezer dagen bevatte het Engelsche weekblad, „The Economist", een beschouwing van Amerikaan sche zijde over de vooruitzichten van de rub- bermarkt, waarin een verklaring wordt gege ven van dezen teleurstellenden gang van zaken. In het bedoelde artikel wordt er n.I. op gewe zen, dat weliswaar de productie van automo bielen in dc Vereenigde Staten belangrijk is toegenomen (voor 1923 naar raming circa 4 millioen wagens tegen 2'/2 millioen »n 1920), doch dat dit nog niet beteekent, dat ook het aantal in gebruik zijnde auto's is vermeerderd, wat wel hieruit blijkt, dat het aantal automo bielvergunningen op 1 'uli j.l. slechts 700.000 hooger is geweest dan einde December 1922. Dit eigenaardige verschijnsel is daaraan toe te schrijven, dat bij aankoop van nieuwe auto mobielen de oude meestentijds door de fabri kanten in gedeeltelijke betaling worden aan vaard. Hier komt bij, dat men de slijtage van rubberbanden aanmerkelijk heeft overschat. De Amerikaansche gebruikers, die in den tijd van stijgende rubberprijzen aanzienlijke hoeveelhe den hadden ingeslagen, zitten thans met voor raden. die voldoende zijn voor een consumptie van drie a vijf maanden. Met den verkoop is het buitengewoon slap. De prijzen voor banden zijn dientengevolge reeds sterk verlaagd, waar door de winsten geheel of bijna geheel zijn verdwenen. Men moet dan ook verwachten, dat de Amerikaansche rubberfabrikanten in de eerst volgende maanden slechts mondjesmaat zullen koopen. wat natuurlijk een ongunstigen Invloed op de rubberprijzen zou moeten uitoefenen. Aldus de Amerikaansche schrijver van boven genoemde beschouwing, die den toestand dus wel zeer pessimistisch, misschien wel wat al te pessimistisch, beziet In scheepvaartwaarden is slechts zeer wei nig omgegaan, en de koersen zijn nauwelijks veranderd. Tabakken waren aan den vasten kant. terwijl in thce-aandeelen eenige reactie is ingetreden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 10