SI. IICOLAAS-ETALAGE F.H. Lomans DE EEMLANDER BUITENLAND. Restanten HOEDEN EN CONFECTIE FEUILLETON. 22e Jaargang No. 134 IBON«MEHTSPRUS per pmt 1 005. per i mu&da voor Amets» foor» f 2.10, Idem Lraoco f 1per ooeit (net cratts verzekering plakfem) CJ7*. aboederlijtc nmoos DIRECTEÜR-ÜITOEVHR: 4. VALKHOFF. Woensdag 5 December 1923 PIUS m UïESTEMItN BUREAU: ARNHEMSCHE POORTWAL 2A- POSTNEKENma M*. 47©»O. TEL INT 513. Bekijkt onze J 1 4 Kgd! SJÜ d Inbegrip van oea bewijsnummer. elke regel meer 0.25, dienstaanb'O» dingen eo UeidadigheidwdTe-tentiën voor de helft der prijs Voor handel en bedriji bestaan zeer voordeeiige benalfncen voor Het adverieeren Eet* circu a re, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvsaag toegezonden. Otrechtschestraat 15 Telef. 483. DUITSCHLAND. RIJKSKANSELIER MARX' REGEERJNGS- VERKLARING. De moeilijke financieele positie van Duitschland. Berlijn, 4 Dec. (W. B.) In de heden ge houden zitting van den rijksdag nam de rijks kanselier, dr. Marx, onmiddellijk na de voorstel ling van hot nieuwe kabinet het woord Aller eerst dankte hij zijn voorganger, dr. Strese- mann. dat deze bereid is gewest in het nietrwe kabinet de portefeuille van budtenlandsche za ken te aanvaarden. Hierdoor is de zoozeer ge- wenschte voortzetting van de buitenlandsche politiek verzekerd. Daar.op sprak de rijkskanselier er zijn leed vezen over uit, dat de door het rijksdagbe- sluit van 22 November j.l. veroorzaakte crisis veel langer geduurd heeft dan wel wenschelijk was. Met het oog op den inderdaad vreeselijkcn politieleen en financjeelen toestand van het volk en.den staat is het aldus Marx de eerste plicht van elkeen alles terzijde te stellen, dat er toe leiden kan de tegenstellingen in het volk te verscherpen. Mijn strijd, betoogde hij, zal noch tegen rechts, noch tegen links gaan, maar tegen al len, die het Duitsche volk met geweld en list willen berooven van het laatst!, dat het nog is overgebleven: de eenheid der natie. Het Duitsche volk in al zijn declen moet en zal weten, dat het met onze economische en financieele kracht inderdaad gedaan is. Ten opzichte van het finan cieele vraagstuk ziet de rijksregeering zich te genover een taak geplaatst, zóó moeilijk, als misschien nog nooit in de wereldgeschiedenis is voorgekomen. Een zeer belangrijke verhooging der inkom sten moet onmiddellijk plaats hebben. Evenzeer moeten alle maatregelen ter beperking van de uitgaven met zooveel kracht worden ten uitvoer gelegd, dst alle hindernissen zonder meer wor den overwonnen. De bevolking moet er eindelijk ten volle van doordrongen worden, dat, indien niet het rijk cn het volk in een hopeloozen draaikolk ten onder zallen gaan, thans het uur van het grootst mogelijke offer is geslagen. Dat tegelijkertijd het bedrijfsleven weer in gang n*.ó«t worden gebracht, maakt den toestand bo vendien uiterst moeilijk. Thens dient duidelijk te worden gezegd, dat de vraag van de finan cieele saneering vóór ons de vraag van zijn of niet -irn betcekent. Verder verklaarde de rijkskanselier, dat de tegenwoordige regeering zich in beginsel niet van de jongste regecring onderscheidt Beslis send voor de houding der regeering moet aldus Marx de catastrofale toestand van ons economische leven en onze financiën zijn. Het is een levensvrcaff, zoowel voor het rijk als voor het volk, thans de middelen en wegen tot ver betering en redding te vinden. De machtigingswet Als een dergelijken weg aldus ging de rijkskanselier voort beschouwt de regeering een machtigingswet die haar de mogelijkheid opent met den noodigen spoed de vereischte maatregelen te treffen. Gezien den nood der tijden rijn uitvoerige beraadslagingen in den rijksdag eenvoudig onduldbaar. Het gaat thans ma me" om maanden en weken, maar om dagen, waarin moet bli'ken of het mogelijk is ons land voor een volslagen ondergang te be hoeden. De machtigingswet moet der regeering het recht geven tot het nemen van de meest dringend? rn»*»*''* «reien op belasting- en ander gebied en wij doen een beroep op de vader- lar- 'J" en het plichtsgevoel der volksver tegenwoordigers om deze buitengewone vol macht aan de regeering te verleenen. De verhouding tvsschen het rijk en de afzonderlijke lan den. Overgaande tot de kwestie van de verhouding van het rijk tot de afzonderlijke landen, ver klaarde de rijkskanselier, dat het na de afwik keling der meest dringende binnen Jandsche vraagstukken zijn belangrijkste taak zal zijn, in dien eenigszins doenlijk, zoo spoedig mogelijk voor de opheldering van deze verhouding zorg te dragen. Terwijl natuurlijk de rijksgrondwet strikt in acht zal worden genomen, zal men toch in menig opzicht de bevoegdheid der landen kunnen uitbreiden. Tot opheffing ven de mec- ningsverschillen zoo gaf de rijkskanselier met nadruk te kennen acht hij het voeren van onderhandelingen gewenscht. Zoo zal men ook do grootste kans van slagen hebben. Hij is don ook van plan te dien opzichte binnen den kortst mogelijken tijd onderhandelingen met de be trokken regeeringen te leiden Handhaving van den uitzonde ringstoestand. Nopens de opheffing van den militairen uit zonderingstoestand legde de rijkskanselier er den nadruk op, dat de handhaving van rust en orde in de naaste toekomst van beslissende be- teekanis voor de binnen- en buitenlandsche ont wikkeling is en de meest belangrijke voorwaarde voor het economische sanecringsproccs. Daarom kan do militaire uitzonderingstoestand op dit oogenblik nog niet worden gemist. Deze staat van beleg dort der regecring bovendien de mid delen aan de hand om de maatregelen ter sanee ring van het economische leven en ter verzach ting van den nood met vrucht te ondersteunen en tegen misdadige parasieten op dezen nood op te treden. Zoodra de omstandigheden het echter zullen veroorloven, zal de staat van be leg worden opgedoekt. Dc zorg voor Rijn- en Roer gebied. Verder betoogde de rijkskanselier, dat de rijksregeering haar grootste zorg zal wijden aan de bezette gebieden en tegenover alle afschei- dingspog jen vast zal houden aan de saam- hoorigheid van Rijn- en Roergebied met het rijk en met dc landen. De rijksregeering zal ten behoeve van de bevoHcing in het Rijn- en Roer gebied alles doen wat in bet vermogen van rijk en volk ligt Ten slotte richtte de rijkskanselier het drin gende verzoek tot den rijksdag om bij de toe komstige onderhandelingen alles wat verdeeld heid kan brengen, met het oog op den nood van het oogenblik, ter zijde te stellen. Do rede van den rijkskanselier vond leven diger» bijval, toen hij sprak over de eenheid van het rijk, alsook bij de vermelding van de mach tigingswet en de onderhandelingen met de af zonderlijke landen. Aan het slot zijner rede werd hij Hartelijk toegejuicht De zitting werd daarop tot morgen verdaagd, opdat vï partijen hun houding ten opzichte van de machtigingswet kunnen bepaUn. HET KABINET-MARX. Dc nieuwe regecring en het bezette gebied. Berlijn, 4 Dec. (W. B.) Het rijkskabinet heeft zich gisteren en heden in speciale verga- gaderingen bezig gehouden met kwesties betref fende het bezette gebied. In deze bijeenkomsten werden, onder deelneming van leden der Prui sische regeering, voor het bezette gebied de allerbelangrijkste vraagstukken, als dat der va luta, der financiën, der volksvoeding, der werk loosheidsondersteuning en der voorzorgs- en schodeloosstellingsmaetregelen behandeld Dc besluiten dezer buitengewone vergaderingen zul len den grondslag vormen voor de besluiten van het kabinet. DE MACHTIGINGSWET. Door den rijksraad aangenomen. Berlijn, 4 Dec. (W. B.) De Rijksraad heeft de machtigingswet aangenomen met 45 tegen 9 stemmen, dus met de vereischte 2'5 meerderheid. Hij bracht met goedkeuring der rijksregeering deze wijziging aan, dat de rijks raad evenals de rijksdag gemachtigd is de op heffing van verordeningen te verlangen, die in gevolge de machtigingswet worden uitgevaar digd. Tegen de vet stemden de vertcgenwoordigp s van Saksen, Brunswijk cn dc Pruisische Rijn provincie, die van Thüringen onthield ziel». Beieren stemde evenmin, doch behield zich het recht voor zijn stem in het protocol te doen opnemen. Een compromis-voorstel der socialisten. De Berlijnsche correspondent van de Tel. meldt <Ld- gisteren: Naar »vij vernemen, hebben de sociaal-demo craten hedenavond in de bijeenkomst van dc leiders der rijksdagfracties met den rijkskanse lier voorgesteld het ontwerp-machtigirigswet in dien zin te wijzigen, dat een commissie uit den Rijksdag de regecring zal kunnen controleeren bij haar optreden uit hoofde van die machti gingswet. De regeeringsverordeningen zouden dan tc voren door deze commissie moeten wor den goedgekeurd. Het schijnt, dat de sociaal-democratische rijksdagfractie, die hedenmiddag vergaderd heeft, zich bereid heeft verklaard onder die voorwaarde vóór de machtigingswet te stem men. De regeering heeft hedenavond hierover beraadslaagd en de fracties zullen morgen haar houding te dien aanzien bepalen. Over het algemeen schijnt men zeer geneigd een ontbinding van den Rijksdag te voorkomen, vooral in verband met dc moeilijkheden in het bezette gebied. Alleen de Duitsch-nationalen hebben hedenavond in de bijeenkomst met den rijkskanselier nogmaals, zij het dan ook zwakjes, uiting gegeven aan hun verlangen naar spoedige verkiezingen. Dc beslissing bij de socialisten. Nader wordt uit Berlijn ean dc Tel. gemeld: In den laten avond is ten aanzien van de machtigingswet een compromis tot stand ge komen tusschen de regeering en de sociaal democraten in dien zin, dat de te benoemen rijksdagcommissie over de uit te vaardigen verordeningen gehoord zal moeten worden, maar geen beslissende stem zal hebben. Er was in den boezem van de sociaal-demo cratische fractie zulk een sterke minderheid tegen dit compromis, dat er eenige aanleiding is te verklaren, dat de crisis zich thans naar deze fractie heeft verplaatst PR IJ SVE R MIN DERIN G VAX „L'HIRONDELLE" 16/93 LAKGESTRAAT a::eb§foort PRUISEN EN DE KWESTIE VAN HET RIJNLAND. Berlijn, 4 Dec. (W. BMorgen om 12 our zal de Pruisische minister-president in den Landdag het woord nemen om een uitvoerige re- geeringsverkloring af te leggen over de kwestie van het Rijnland. AFTREDEN VAN DEN DUITSCHEN GEZANT TE WASHINGTON. Von Wiodfeldt keert naar Krupp terug. Naar het Berliner Tagoblatt verneemt, heeft de Duitsche gezant te Washington, Von Wied- feldt, aan de rijksregeering zijn ontslag aan geboden. Op I Jan. 1924 zal hij weer zijn plaats in de directie der Krupp-fabrieken in nemen DE BEZETTING VANf HET ROERGEBIED. Een verzachting ver. het bezettingsregiem. De Fransche minister van buitenlandsche za ken publiceert het volgende communiqué Op voorstel van Degoutte hebben de Fran- s'.-he en Belgische regeeringen besloten tot het nemen van nieuwe bestuursmaatregelen in het bezette gebied en het verleenen van gratie aan dc verbannen en veroordeelde personen. De goutte is van oordeel, dat het lijdelijk verzet jeitelijk zal zijn afgeloopen, wanneer het werk 'i!' de mijnen en labrieken zal zijn hervai wanneer de overeenkomsten met Duitschland inzake de exploitatie van het spoorwegnet in het Rijnland cn het Roergebied door Berlijn zullen zijn geratificeerd en in werking treden, hetgeen volgens de gisteren te Mainz geteeken- de conventie op 10 Dec. het geval zal rijn. De hergroepeering van de militaire macht, met he* doel het contact met de bevolking te be perken, is reeds begonnen en wordt geleidelijk voortgezet. De politieke gevangenen. Berljjn, 4 Dec. (W. B.) Tegenover som mige Fransche berichten c^mtxent z.g. onjuiste, van Duitsche zijde verspreide, cijfers over het aantal politieke gevangenen in 't Roergebied wordt vastgesteld, dot volgens de voorzichtig ste schatting minstens 5000 DuitsChers om louter politieke redenen rijn veroordeeld, waar van nog 2300 gevangen zitten. De overigen hebben hun straf reeds uitgezeten. Slechts tien gevangenen zijn vrijgelaten, vóórdat de hun opgelegde straf geheel was uitgezeten. Het spoorwegverkeer. Er zijn 117.000 Duitsche spoorwegarbeiders door 12.500 Fransche en 2500 Belgische ver vangen. Hiermede is een enorme taak verricht De vooruitgang, sedert de wederindienststel- ling van Duitsch spoorwegpersoneel, begon op 19 October j.l. Tot 1 December j.l. werden da gelijks 7000 wagens, met een totaal-gewicht van 100.000 ton, geladen. De dagelijksche ontvangsten bedragen 1.500.000 francs cn de spoorwegverbindingen omvatten gezamenlijk 125.000 K.M. De nor male arbeidsconoities zijn nogenoeg hersteld. Zoo passeerden b.v. 2 December 210 treinen Mainz, terw ijl vroeger dit aantal 250 bedroeg voor Dusscldo'p waren deze cijfers resp. 200 en 280. De jaarlijksche irinst, die op de normale be- drijfsexploitatic der regie-spoorwegen kan wor den gemaakt, mag geschat worden op minstens 400 millioen francs. De overeenkomst van Dusseldorp. Dusseldorp, 4 Dcc. Vertraagd (B. T. A.) Overeenkomstig het accoord van 23 November zijn thans met een tiei tal mijnen particuliere overeenkomsten gesloten, welke mijnen een jaarlijksche productie van 12 mil lioen ton vertegenwoordigen. De kwestie van den verlengden arbeidstijd Dusseldorp, 4 Dec. (B. T. A.). De mijn werkersorganisaties in het Roergebied, die te Essen waren bijeengekomen, hebben geweigerd het door haar vertegenwoordigers te Berlijn ge sloten accoord goed te keuren, volgens hetwelk de ondergTondsohe mijnwerkers één uur meer per dag zouden werken. Amnestie in zicht Uit Parijs wordt <L<L heden gemeld: Met het oog op de omstandigheid, dat het lijdelijk verzet in het Rijn- en Roergebied dezer dagen een einde zal nemen, wanneer het werk in de mijnen zal zijn hervat op grond van over eenkomsten, onderteekend door de Duitsche mijn- en fabrieks-directeuren. de arbeidersorga nisaties en de staatsspoorwegen, is generaal De goutte, de Fransche opperbevelhebber, voorne mens amnestie te verleenen oan de Duitschers, die zich in deze districten aan vergrijpen heb ben schuldig gemaakt Bijna alle Duitsche inge nieurs, spoorwegarbeiders en andere werklie den, die verbonnen waren, zullen mogen terug- kceren en zij, die zich thans in gevangenschap bevinden, zullen in vrijheid gesteld worden. Naar verluidt zullen slechts zij in hechtenis worden geho den, die rich aan crimineele vergrijpen hebben schuld'g gemaakt Bovendien ligt het in het voornemen der autoriteiten het bezettings regime gaandeweg te verzachten. DE ECONOMISCHE CRISIS. Sluiting van hotels. Naar de Duitsche draadlooze dienst meldt zijn te Wiesbaden vier gToote hotels, n.l. Eden, Riviera, Regino en Bristol, gesloten wegens ge brek aan gasten. Het vreemdelingenverkeer te Berlijn. Terwijl Berlijn in October nog door 89,500 vreemdelingen werd bezocht »s het aantal over November tot 73,500 teruggeloopen. In tien- tollen jaren is het rijf er zoo laag geweest De risicopremie. München, 4 Dec. (W. B.) De algemeene staatscommissaris heeft in een verordening ver klaard, dat door de invoering der waardevaste betaalmiddelen en de verbetering van de koers van de papieren mark de berekening van de risi copremie bij het vaststellen der goederenprijzen niet meer noodig zal zijn, zoodat degenen, welke haar nog berekenen, met gevangenisstraf en boete zullen worden gestraft DE GELDMARKT TE KEULEN. Naar Wolff bericht wordt tegelijk met de hervatting van het officieel noteeren der JOevi- sen" te Keulen, het arbitrage-verkeer mot het buitenland hervat. FRANKRIJK. DE KJESRECHTHERVÓRMING. De vcrdeeling der zetels. Parijs, 4 Dec. (B. T. A.). De Kamer heeft met 290 tegen 275 stemmen de afscheiding van art 4 van het ontwerp betreffende de kiesrecht- hervorming, hetwelk de verdecling der zetels betrof, eangenomen. De commissie en Poincaré waren tegen de afscheiding.* De verdeeling der zetels zal dus als te voren geschieden. DE WERKLOOSHEID. Parijs, 4 Dec. (N. T. A. Draadloos). De laatste cijfers betreffende de werkloosheid, da- tcerend van einde October, toonen aan, dat Het aantal ondersteunde werkloozen, hetwelk in Februari meer dan 160,000 bedroeg, is terug gebracht tot 75,000- ENGELAND. DE AANSTAANDE VERKIEZINGEN. Een verklaring van Baldwin. Londen, 4 Dec. (R.) Baldwin heeft van nacht een laatste beroep op de kiezers de wereld ingezonden, waarin hij opnieuw den nadruk legt op de voornaamste punten van de regeerings- politiek. Hij wijst er op, dat verscheidene vreemde landen, dank zij hun lage loonen en de depreciatie van hun geld, in staat zijn goe deren in Engeland in te voeren tegen prijzen, waartegen het dc Engelsche industrie volstrekt onmogelijk is te conoirrecren. Zoodoende heb ben de Engelsche fabrieken niet alleen het ver lies van tal van vreemde markten onder hot oog te zien, maar tevens een unfaire mededin ging op de eigen markten. Baldwin betwist, dat de regeerings voorstellen tengevolge zouden hebben, dat de prijzen omhoog zouden gaan en herhaalt, dat voor graan, vlcesch, spek, boter, kaas en eieren de tegenwoordige bepalingen ge handhaafd zullen blijven. De regeering is in staet elk monopolie te beletten. Ten aanzien van de buitenlandsche politiek zegt Baldwin, dat de regeering standvastig zal volharden in haar pogen om de regeling te be vorderen van de problemen, die Europa op het oogenblik bezig houden. Zij begroet met vreug de de jongste aanwijzingen, dat Engeland en zijn bondgenooten verzekerd zullon zijn van do sympathie der Ver. St bij het volbrengen van hun taak cn hoopt, dat langs den weg van vriendschappelijke samenwerking met Frankrijk, Italië en België Europa geleidelijk tot vrede en welvaart teruggevoerd mag worden. In ons streven naar een stipte regeling zullen w\j ge dachtig blijven aan de banden van gevoel, dio Frankrijk en Engeland vereenigen en trachten zo in overeenstemming te brengen met het be lang van het Britsche Rijk, dat voor ons altijd nummer een moet blijven. Voorspellingen, Londen, 4 Dec. (R.) Sir Robert Sanders, minister van landbouw, heeft in een redete Bridgewater voorspeld, dot 549 conservatieven zullen worden gekozen, terwijl er een vinnige strijd zal zijn tusschen Labour en liberalen. De voorspelling is, dat de regeering een meerder heid van tochtig zal krijgen, of drie zetels méér dan in het vorig parlememt Het' hoofdkwartier der Labour Party ver wacht 171 zetels te zullen winnen. Wie geduldig is, vrij van haat en vrees, die heet een wijze. Willem Groenhuizen Langestr. 43. Tol. «32. Postr. 75Ö2S GOUD- ZILVER en UURWERKEN. EUMIGKIOXKEN MET KWARIIERSLAG VANAF f 33 DE MiLLiOHAIRS ÜOOt F. FRANKFORT MOORE. Uit het Engelsch door F. J. VAN DER MOLEN. 26 Maar hoe stond het met Miss Mcrtoun zelf? Was haar kinderlijke gehoorzaamheid even groot als haar schoonheid? Zou zij goedsmoeds ingaan op den wensch van haar rader met betrekking tot dc vereeniging der belde landgoedereu'' Hij trachtte zich een enkel geval voor don geest terug te roepen, waaruit hij zou kunnen afleiden, dat zij van Sutton Cleve land hield. Hot was hem echter niet moge lijk zich een 'gelegenheid tc herinneren, waaruit dat kon blijken. Maar veel vertrou- won in ziln eigen waarnemingsvermogen in deze richting had hij nu juist niet, on boven dien behoorde Valencia Mertoun niet tot die soort vrouwen, die haar hart op de tong dragen Onder deze omstandigheden was het toch zeer goed mogelijk, dat zij berustte in haar vaders wenschen met betrekking tot Cleveland. En toen begon George, die toch een man van meer dan dertig jaren was, in allen ernst de vraag te overwegen, waarin Oak land's aantrekkelijkheid toch mocht be staan. ten einde na te kunnen gaan, of Valencia hem lief kon hebben of niet. Hij beeldde zich werkelijk in, dat het gunstig voorkomen van een man uit het oog van mannen bekeken een factor is, waard, in overweging te worden genomen, wanneer men de kwestie tracht op te lossen, of het hart van een vrouw er door in vlam is ge raakt Sutton Cleveland had een forsch uiterlijk, een knap gezicht en een zwaren knevel Hij was oen uitstekend ruiter, had ongeveer de geheele wereld bereisd cn was in het bezit van een uitgebreide collectie panter-, tijger en berov ellen, in Oost en West buitgemaakt; hij had een eicen zeiljacht en was een on vermoeid danser. Weliswaar lag in zijn blik iets, dat George minder aanstond, maar toch moest dc positieve lijst van zijn hoedanig heden. zooals George Drummond die zag, de bewondering, zoo niet dc liefde van een vrouw kunnen opwekken. Wanneer een vrouw niet hield van iemand als Sutton, van wien dan wel! Hierover zat hij te mijmeren, terwijl hij naar de kim staarde, waarlangs een vaar tuig ziel» voortbewoog, als was het een stuk speelgoed, en de horizon een draad door zijn kiel. Wat het uiterlijk aanging, voelde hij wel, dat lnj zich met Cleveland niet kon meten. Bovendien was Cleveland van goede fami lie, en lag ziin erfgoed vlak naast de bezit tingen van Mertoun. Deze overpeinzingen waren voor George Dj-ummond verre van verkwikkend." Indien liefde een zaak ware van logika, dan kwam zijn kans hem gelijk nul voor. Hij. de mil- lioiiair, voelde, dat mocht het hem ooit ge lukken. Valencia's liefde to venvenen, het alleen kon zijn door haar het hof te maken in forma pauperis. Zij moest van hem hou den, eenvoudig omdat hij de rechte Jozef was. Zij zou hem moeten liefhebben, trots de naam van Zuidafnkaansch millionair, waar mee men hem betitelde. Daar viel zijn oog plotseling op Miss Car- dew, die eenige schreden van hem .verwij derd hem glimlachend aanzag en naar het hem toescheen, eenigszins haastig afscheid nam van een paar jonggehuwden, die hij wel eens op de Promenade had aangetrof fen. Eer hij kon opstaan en zich uit de voe ten maken, stond zij alreeds voor hem. Zij vroeg, of hij Miss Mertoun soms ook gezien had Met Valencia had ze afgespro ken, dat zij elkaar hier zouden ontmoeten; maar ongelukkig was ze in het Hotel Bour- bon opgehouden. O ja, vertelde hij, met de meeste opge wektheid, Miss Mertoun en haar vader wa ren juist voorbijgegaan, de Promenade langs. Hij was overtuigd, dat het haar volstrekt geen moeite zou behoeven te kosten, hen in te halen. „Ik zal mij toch maar liever geen moeite geven, meneer Drummond," lachte Miss Gardew. .Eigenlijk vertrouw ik Valencia niet recht meer. Ik vrees, dat zij mijn gezel schap slechts zoolang voo» lief neemt, tot wij Cleveland ontmoeten, li-rt is o zoo ge schikt, een vnendin bij je te hebben, in sommige gevallen een vriendin, die je over kunt doen aan een vader, als je onge stoord een onder onsje met iemand anders wilt hebben." „U zou wel gelijk kunnen hebben," ant woordde bij na een oogenblik zwijgen. (Hij besloot, haar maar liever niet te vertellen, dat hij Cleveland reeds naast Miss Mertoun had zien gaan). „En daarom verbaas ik mij zooveel te meer, dat u maar rustig hier blijft. „Waar ik er niemand een plezier mee doe, bedoelt u?" „O neen, zoo onhoffelijk zou ik niet kun nen zijn. Miss Cardew." „Jok maar met. mijnheer Drummond. U zou wel willen, dat ik maar heenging en u alleen liet met uw overpeinzingen hoe die ook mogen zijn. Welnu, ik beloof u, niet lan ger te zullen blijven, dan tot mama hier voorbij gaat. U kan mij toch niet wegjagen, te midden van al die vreemdelingen. Ik be loof u. dat ik zoet zal zijn, heel zoet. Ben ik trouwens tot dusver niet altijd lief geweest voor u?" „Nooit anders dan dat. Tk heb lang nage dacht over mijn positie hier, zooals die door u werd geschilderd. Miss Cardew. Uw waar schuwing kwam juist van pas." „Het verheugt mij, dat u er zoo over denkt, meneer Drummond. Ik voelde mij gister avond zoo ongelukkig, want ik vej-beeldde mij, dat u mij voor importinent moest hou den, omdat ik mij met zaken bemoeide, die mij niet aangingen. Ik kan u echter verze keren, dat ik er ernstig over had nagedacht, vóór ik er met u over sprak. U begrijpt, ik moet alles aanhooren, wat van u gezegd wordt. En zc maken mij soms gek. Ik moet mij soms schamen voor mijn eigen sekse. „Dat zijn dan zeker die menschen, niet waar. Miss Cardew. van wie u mij vertelde, dat ze zich voordoen, alsof ze mij als hun vriend en gelijke beschouwen, maar mij hei melijk bespotten, wanneer ze bij mij aan boord komen, en mij voor meer dan idioot verklaren, omdat ik meen. dat ze mijn omgang altijd zullen moeten dulden." „O neen, nu maakt u het veel te eryg, me neer Drummond. Alleen de allerslechtsten doen zoo. Maar geloof mij, het zijn, als ge woonlijk, de vrouwen, die het slechtst zijn. Van Valencia Mertoun wil ik niets zeggeo. In veel opzichten is zij een heel goed meisje: misschien verhoogen haar kleine ijdelheid- ies nog haar bekoorlijkheid in dc oogen van de mannen; maar ik werd werkelijk boos over de wijze, waarop zij van haar familie sprak." „Naar aanleiding waarvan?" „Naar aanleiding van och, van dat ver velende onderwerp ik verzeker u echter, dat het een van de belangrijkste onderwer pen is, waarover tegenwoordig in voorname kringen gesproken wordt, den aanvoer van nieuw kapitaal in dc provincie. Wellicht bestond er voor Valencia een verontschuldi ging, toen ze zichi zoo uitdrukte." „Door uw edelmoedigheid wordt uw oor deel des te ongunstiger. En wat zei ze dan?" „Wel, kijk, de Mertouns hebben de ontzet tende malaise op landbouwgebied niet zoo erg gevoeld als sommigen hunner vrienden. Tot nog toe zijn hun pachthoeven in den besten staat, en de overtuiging hiervan was zeker de oorzaak, dat Valencia zich met ongewone heftigheid uitliet over de meisjes, die het geen mesailliance vonden, te trou wen met iemand uit den handelsstand. Grootc goden! Mesailliance? Wat zou er van ons allemaal worden, als het niets was met den handel. Wat zegt u nu, meneer Drum mond!" „Ja, vraag u dat wel. Als het niets was met den handel, dan zou u thans waar schijnlijk een wandeling maken met een van uws gelijken, inplaats \an op een bank te zitten naast iemand, wiens vader kruidenier was in een provinciestadje." Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 1