SPORTNIEUWS STADSNIEUWST terwijl alle 'ruiten verbrijzeld werden. De ont ploffing was zoo hevig, dat van de op eenigen afstond gelegen panden in de Mariastroat even eens ruiten werden vernield. Door deze explosie ontstond een begin von brand, dat men echter spoedig meester was. De eigenaar en 2 meubel makers en een T7-jarige jongen schrokken hevig, doch bekwamen geen letsel. Het ongeval be paalde zich tot groote materieele schade. De brandweer behoefde geen dienst te doen. Voetbal. ST. B07S I-A. P. W. C. I 1-3. Onder de uitstekende leiding van scheids rechter Meidendorp is het A. P. W. C. gelukt de St. Boys een 3I nedcc^iag toe te brengen. Om half drie fluit de scheidsrechter beginnen en blijjct het, dat St. Boys volledig is. A. P. W. C is met tien man. het wachter, is op den midvooi Maas. De eerste aanvallen zijn voor A. P. W. G, maar tot doelpunten kunnen zij het niet brengen. Ook de St. Boys zitten niet stil en brengen ecnige bezoeken aan A. P. W. C.; hier is de verdediging echter ook Op haar post De voorhoede van A. P. W. C (waar de midvoor inmiddels zijn plaats heeft ingenomen), combineert aardig en herhaaldelijk breken zij door dt vijandelijke achterhoede heen, maar door goed verdedigen van St. Boys en slecht schieten van de A. P W. G-voorhoede blijven doelpunten voorloopig uit. Aanval op aanval wordt op het St. Boys-doel ondernomen en bij een dier aanvallen volgt ccn voorzet van links, de midvoor laat den bal loopen en de rechts binnen Batavier is er nis de kippen bij en doel punt onhoudbaar voor A. P. W. G 0—1. Meer dere aanvallen volgen op het St. Boys-doel en ongeveer TO minuten later doelpunt de links binnen Snijders op schitterende wijze, hiermede den stand op 02 brengende. Nog eenigc aan- vt Hen van beide kanten en even daarna is het rusten. Na de rust weer hetzelfde vlugge spelde St Boys zwoegen enorm, maar de A. P. W. G- achterhoede is op haar post en weet alle aan vallen onschadelijk te maken. Daar de rechts half van A. P. W. C. zijn man loslaat, dreigt er van dien kont nog al eens gevaar, maar Van de Zwom hersrelt zich spoedien opnieuw gaat de A. P W. G-voorhoede ten aanval en maakt het de St. Boys-achterhoede nog al eens lastig. Na ongeveer twintig minuten spelen is het weer de linksbinnen Snijders die na mooi samenspel met een goed geplaatst schot den stand op 3—0 voor A. P W. G brengt St Boys geeft den moed niet op. Verschillende goede aanvallen worden op het A. P. W G-doel ondernomen, inaar de achterhoede van A. P. W. G zwoegt enorm om doelpunten te voorkomen. Bij een dier goed opgezette aanvallen van dc St. Boys gelukt het hun linksbuiten na goed samenspel een tegenpunt te maken Nog tien minuten zijn te spelen. A. P. \V. C. doet nog eenige uit vallen, moor tot doelpunten kunnen zij het niet meer brengen. Dc stand der Westelijke 2e klasse B luidt nu goals Zaterdag 1.1. werden de steenen geplaatstze zijn gebeiteld in het atelier-Van Dijk alhier. Elk Engelsch regiment hee-ft zijn embleem, vaak overeenkomend met dat van 't graafschap waarnaar zoo'n legeronderdeel is genoemd en waaruit hoofdzakelijk de manschappen worden gerecruteerd. Die merkteekenen vinden we op deze steenen ingebeiteld. 't Wapen van Schotland op den steen voor W. Holsgrove, private (gewoon soldaat) van de Royal Scots Fusiliers. Een regimentswapen, waarin een beeld achter St. Andrieskruis bij G Clements, private van de Royal Scots. Een wereldbol, door lauwertakken omgeven, bij H Wincles van de Royal Naval-division 't Woord Egypt, waarboven de Sfinx, op den steen van J. Riley van 't East Lancashire—regi ment. 't EerekTuis van Waterloo bij W. Turvey, rifleman van de Rifle-brignde. Het anker o den grafstee van T. Qucs?, able seaman van de Hood Battn R. N. D. De eikel bekroont 't grafteeken van J. Moore, van het Cheshire-regiment. Enkele steenen hebben een bijschrift. „Rest in peace" besluit het beitelschrift bjj Quest. ,Jn loving memory of our deer boy, faithful unto death", roept bij Wincles de treurende ouders voor den geest. „Greater love hath no man than this, that hy lay down his life for his friends" op den steen van den sergeant-tylor van 't South Lancashire- regiment zegt meer, dan wij buitenstaanders kunnen vatten. Belgische graven. Aan te vangen 21 Dcc. worden van de over leden Belgische geïnterneerden, olhier ter aarde besteld, twintig naar het geboorteland overge bracht, 18 van het R.-K kerkhof en 2 van de Algemeene Begraafplaats De kisten daarvoor zijn van de gewone groot te e>- dus niet van een formaat om de eerste lijkkisten er in te plaatsen. Wanneer hierop gerekend was, zou hoogst luguber werk zijn voorkomen. gesp. S°w. gel. verl. pnt. v.t. gem. Hilversum 10 8 2 18 22-8 1.S0 Olympia 9 6 1 2 13 18-7 1.41 Velux 10 4 5 1 15 lf>—8 1.30 Herfules 9 5 4 10 17-17 1.11 Kampong 8 3 2 8 8 1-4—12 1.- Gouda y 3 1 5 7 11—22 0.77 d. o. a 6 1 2 3 4 2—« O.fis Donar 8 2 1 5 5 9—14 0.62 H V. C. 9 9 1 6 5 12-21 0.55 Zeist 8 1 1 6 3 9—13 0.37 H. V.C. 2Vriendenschaar IL De op TT Nov. j.l gespeelde wedstrijd tus- schen H. V. C. 2Vriendenschaar 2 is op verzoek van Vriendenschaar ongeldig ver klaard. Op een nader te bepalen datum zal de ze wedstrijd opnieuw worden vastgesteld en ge speeld op het terrein van Vriendenschaar. Correspondentie. A. de W. Mogen wij u verzoeken uwe verslagen te bekorten? Voetbalverslagen moeten 's Maandags voor negen uur worden ingezonden. Sportred. A D. KENNISGEVING. H i n d'e r w e t. B en W. van Amersfoort, Gelet op artikelen 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door J. G van de Belt ingediend verzoek met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van een broodbakkerij in het perceel, alhiei gele gen aan de Kruiskamp no. 30, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt en dat op Zaterdag 22 December aanstaande, des voormiddags te half elf ure, gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven, om, ten overstaan van het gemeente bestuur of van één of meer zijner leden, be zwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Amersfoort, 8 December 1923. De Secretaris, De Burgemeester, K. KAAN Jzn. v. RANDW1JCK. Garnizoen. Bij Kon. besluit is aan den kapitein-adjudant y. Baan, van het 21e regt. inf., op zijn verzoek een eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend, onder gelijktijdige benoeming tot reserve kapitein bij dit korps. Bij Kon. besluit zijn de res.-tweede-luite- nants A. D. J. Bekker en C A. J Jacobs, beiden van het 5e regt. infanterie, benoemd tot res.- eerste-luitenant. B-r^elsche graven. Ze kwamen hier, bevrijd van de krijgsgevan genschap, mogelijk van jaren lang. Een paar dagen rust in 't Kamp Vlasakkers, en dan naar den Hoek van Holland, om eindelijk weer na zooveel lijden en ontbering terug te zijn in eigen omgeving, in 't vaderland. Zoo was het m December 1918 en Januari 1919. Een achttal hebben de blijde terugreis niet verder don Amersfoort kunnen voortzetten. Ze rusten in AmersfoOrts grond zeven op de Algemeene Begraafplaats, één op het R.-K Kerkhof. Dc Imperol War Groves Commission herft de graven doen sieren met staande steenen, on geveer 80 c.M. hoog, terwijl het geheel dezer laneenliggende graven is omgeven met haid- stcencn rond. T o on e el. Opera „Norma". Belangstellenden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie, waarin en kele medcdeelingen voorkomen betreffende de plaatsbespreking voor dc uitvoeringen van de opera Norma op 14, 15 en 17 December a.s. Voordracht over Egypte. Voor een tulrijk auditorium hield de heer dr. R. Micdema gisteravond in de Remonstrantsche kerk aan de Heerenstraat een voordrocht met lichtbeelden over Egypte, het land van Toet- Ank-Amen. Het is spreker een vreugde dit onderwerp, waarvoor hij altijd groote sympathie gehad heeft, te mogen behandelen. Altijd heeft dit oude land, met zijn grootsche monumenten van bouw kunst hem na aan het hart gelegen Over Egyp te is men nog lang niet uitgepraat en het kon nog heel lang duren eer men alles aangaande dit wonderlijke land weet. Verleden jaar reeds zijn in de dagbladen talrijke artikelen verschenen, betrekking hebbende op het grof van Toet-Ank- Amen en ook op den huidigen dag bestaat daar nog groote belangstelling voor. Wel is waar valt niet te ontkennen dat vele persberichten over de opening van en de vondsten in het konings graf doorspekt zijn van Amerikaonsche humbug en veelal zijn opgeschroefd, maai toch is dit land een groote belangstelling waard om zijn kunst, zijn godsdienst, zijn volk, enz. In een tijd als deze, zonder grootheid en zonder mach tige kunst is het goed als wij onze gedachten eens laten gaan naar dat oude Egypte, waar men zoo vele voorbeelden aantreft van groote, mach tige kunst. Na deze korte inleiding wordt een aanvang gemankt met de vertooning van een groote serie lichtbeelden, waarbij spreker van te voren op- j merkt, dot hij het ditmaal speciaal wil hebben over Noord-Egypte, in het bijzonder de steden Alexandrië en Cairo en de noaste omgeving de zer plaatsen. Aan de hand van een landkaart, op duidelijke wijze op het doek geprojecteerd, wordt aller eerst een kort geografisch overzicht van Egyp te gegeven, waarbij de ligging der voornaamste plaatsen, alsmede den loop van de Nijl wordt uiteengezet. Vervolgens wordt een bezoek gebracht aan Alexandrië, de oude stod, door Alexander de Groote gesticht, waar wij reeds kennis maken met verschillende voortbrengselen vnn de oudste kunst van het oude Egypte. Op bijzonder mooie en scherpe lantaarnplaatjes zien wij obelisken en pyramides, die wijzen op de schoone en mach tige bouwkunst van de oude Egyptenaren. Op verschillende bijzonderheden wordt door spre ker gewezen, waarbij deze enkele woorden wijdt aon het verschil tusschen Grieksche en Kopti- sche kunst. Ta! van beelden, waaronder eenige mooie stadsgezichten, gaven een juisten indruk van de groote schoonheid van het Egyptische land. Na Alexandrië werd een bezoek gebracht aon Cairo, de stad met het drukke verkeer, het cen trum van handel, waar men de meest uiteen- loopende landstypen kon vinden Men treft hier Amerikanen, Engelsohen, Franschen, Duitschers, Hollanders naast Spanjaarden. Italianen, Grie ken, Arabieren enz., kortom alle vootannstaande volkeren zijn hier vertegenwoordigd Cairo is de stad van de moskeeën, de geweldige bede huizen der Mohammedanen, met zijn puntige, gracieuse minarets. Het is de Mohammedaansche stad bij uitstek. Ook hiervan werden vele fraaie beelden op het doek. gebracht, waarbij de ge noemde moskeeën een grootschen, overweldi genden indruk maken. We zagen verder de be kende mummies, gewikkeld in doeken met tek sten, die waardevolle gegevens bevatten omtrent den godsdienst uit die oude tijden. In verband hiermede noemt spreker de steen van Rosetta, die a. h. w. de sleutel is geworden voOr de ont cijfering van het Egyptische hi erogl yphen- schrift. Immers deze steen bevatte in het Egyp tisch en in het Grieksch dezelfde tekst Naar aanleiding hiervan wijst spreker ook aan de hand van eenige lichtbeelden, op het ontstaan van het Egyptische schrift, met zijn eigenaardige let- terteekens. Het Koptisch dialect is de oorsprong geweest van het latere Arabisch. Ten slotte kregen wij nog enk°le pracht-foto's te zien vnn de vermaarde pyramid en, de reuzen- bouwwerken van meer don 200 meter hoog en 180 meter grondvlak, die gebezigd werden als grafkelders voor de Egyptische vorsten. Het was een alleszins interessante en leerzame voordracht cn wij twijfelen niet, of de tweede lezing van dr. Miedema, waarin deze zal spre-I ken over Zuid-Egypte en waarschijnlijk ook over Abessinië, zal zeer zeker ook een groote belang stelling ondervinden. Fotografische tentoonstelling. Gisteravond is deze tentoonstelling met een kort woord van dank aan allen, die tot het wel slagen daorvan hadden bijgedragen, door den voorzitter der Amersfoortsche Amateurfotogra- fenvereeniging, den heer J. Peper, gesloten. Zij is in één woord een succes geweest. De talrijke en keurige inzendingen, zoowel uit Amersfoort als van leden van Zustervereni gingen, wekten niet zelden de bewondering van de aanwezigen. Het aantal bezoekers, waaronder verschei dene uit andere gemeenten, heeft verre de ver wachtingen overtroffen. Een der eerste vruchten van deze tentoon stelling is, dat de Secretaris, de heer H. R. Krul, Anna Paulownalaan 3, verscheidene nieuwe leden mocht boeken. Vooi de A. F. V. was het een niet geringe teleurstelling, dat deze zoo schitterend geslaag de tentoonstelling, die toch ongetwijfeld heelt bijgedragen tot „de bevordering van den Kunst zin" zich niet mocht verheugen in de belang stelling der autoriteiten, van wie slechts één aan de uitnoodiging tot een bezoek gevolg gaf. De bolasting-fraude. In verband met dc malversaties, gepleegd door den gepensioneerden gemeente-ontvanger en den Ien ambtenaar van den gemeente-ont vanger, kunnen wij nog meedeelen, dat bij het overgaan van de administratieve bescheiden aan de rijksambtenaren een tekort van 8 mille is ontdekt. Waar hier geen voldoende verklaring voor gegeven kon worden is de zaak in han den der politie gesteld met het bekende ge volg. Beide verdachten hebben reeds bekend. Zij zijn hedenmorgen op transport gesteld naar Utrecht, alwaar zij voor den Officier van Jus titie geleid zullen worden. Het vaststellen van het juiste verduisterde be drag zal eenigen tijd vorderen. Thans heeft het bedrag de J 10.000 niet overschreden. Onbeheerd r ij wiel. Op het politie-bureau is een rijwiel gedepo neerd, dat onbeheerd op den openbaren weg was achtergelaten. Op transport gesteld. De 16-jarige P. M. die gisteren door dc po litie in ai rest was gesteld wegens diefstal van geld ten nadcele der familie T., is hedenochtend naar Utrecht overgebracht, om voor den of ficier van Justitie te worden voorgeleid. AGENDA. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek Laantje 2. R K Openbare leeszaal en bibliotheek, Leeszaal Handelsregister Amhemscheweg 23, Theosofische Bibliotheek. Laantje 3. Museum Flehite, WestsingeL Bioscoop Langesttnat Zondig en Mmndag Bioscoop „de Arend". Woensdag. Fröbelschool. Verein. „Heynat- klang". II Dec. Amicitia (kleine zaal): Concert Geraed? 14 Dec. Rem. Kerk NederL ProL Bond. 14 Dec Opera Norma (Volksuitvoering). 15 Dec De Arend Uitv soc. Eensgezindheid. 15 en 17 Dec Opera Norma. 15 Dec. de Valk. Balavond B. A. N. S. 15 Der. Ketstfeestviering „Dcutscheï Verein.' 17. Dcc. de Valk. Gener rep. Cant. Deo. 18 Dec. De Valk, Cantate „Deo." 18 Dec Remonstr. Kerk. Lezing Dr. Miede ma. 13 Dec. De Arend. Anti-Milit. vergadering 19 Dcc. Zaaltje v d- heer Klanssen, Arnh. Poortwal. Ver. v. Huisvrouwen Lezing Ir Din- gemans. 19 Dcc Amicitia Liefdadigheidsvoorstelling. Deutsche Volksspielschar. 19 en 20 Dec. de Valk. Feestavond. Spoor weg On th ouder svereeniging 22 Dec. Rem. Kerk. Kerstfeestviering „Hei- matklang". 22 Dcc. De Valk. Balavond Normaalschool. 22 en 23 Dec. Hotel Monopole. Kunstbe schouwing vun Oostersche Kunst. 26 Dcc. De Valk. Kerstfeest O. K. 26 Dec Amicitia. Ketstfeestviering Zondag scholen. 27 Dec Amicitia Tooneelgezelschap Rika Hopper: „Zegepiaol" 27 Dec. De Arend Kerstfecstviering. 29 Dec Amicitia Nutsvoordi acht voor kin deren. 29 Dec De Valk Victoria Gymn Ver 4 Jan Amicitia Uitvoering Amersf. Man nenkoor *12 Jon 12 Jan. gustin 16 Jan. 17 Jan. 18 Jan 18 Jan. Koos. 19 Jan Dc Arend. Ver. v Huisvrouwen. Kel- lenbnrh's Poppenspel. 19 en 20 Jon. Amicitia Uitvoering „Do Klei ne Stem 21 Jan Amicitia, Nutsavond 26 Jan Amicitia. Amersf. Kunstkring, lezing Herman Teirlinck. 26 Jan. De Arend. Uitv. soc. Eensgezindheid 27 Jan. Amicitia. Uitvoering Zangver- D O V 31 Jan. 1 en 2 Febr Necofa, Pluimveeten toonstelling. 3 Febr. Amicitia Cabaret Busch en Heine- mann. 9 Febr. Amicitia. Soirée Padvinders. Amersl Orkestvereniging. 14 Febr. Amicitia, Nutsavond. Concert Amersf Orkestvereeniging. 16 Febr. de Valk. Bal-masqué. 16 Febr. Amicitia. Soirée Gymnasiastenclub L. E A 22 Febr Rem. Kerk Nederl. Prot. Bond. 23 Febr De Arend. Bal-Masqué. 29 Febr. Amiritia. 2de Concert Meyer— Pusch I Maart, de Valk. Feestavond. Jongelieden- Geheelonth Bond. 1 Maart. De Arend Bal-Masqué. 2 Maart. Amicitia. Zanguitvoering „De stem des Volks". 3 Maart, de Volk. Feestavond Handels-Datr- school. Kaasmarkt gemeente Amersfoort. 10 December 1923. Aangevoerd 16 wagens bevattende 3500 Kg. Prijs 55.00 tot 60.00 per 50 K.g. Handel vlug. Fruit- en Groentenveiling. Noteering van 10 Dec. Appels zuur 5^—6 ct., bellefleurs 5'A—7% ct., zoet 6 ct., pippeling 7% ct., lemoenappelen 5'4— SA ct., goudreinetten 4—6 ct, spruiten 10—13 ct., lof 2228 ct. per pond, boerenkool 1.50-2.20, andijvie 1.20-3.70, prei 1.60 —2 per TOO stuks, bieten 6—10 ct., wortelen 6 ct., rapen 3 ct., uien 6—12 ct. per KG., groene kool 3J<—4 ct., roode 712 ct., sav. kool 8—11 ct.r witte kool 5 ct. per stuk. Telefonisch Weerbericht. Naar waarneming in den morgen van 11 December 1923. Verwachting tot den avond van 12 Dec. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke rich tingen, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, iets zachter. W i e 1 r ij d e r s. Fietslantaarn aansteken 4 uur 15 min. de VaJk. Groninger Club. Amicitia 3de Abonn. Concert Au- de Valk. Gen. rep. Excelsior de Valk. Uitvoering Excelsior. Rem. Kerk Nederl Prot. Bond Amicitia. 3de Abonn. Concert de INGEZONDEN STUKKEN. Buiten veranticoordelijkJieid der Redactie De copie tcordt niei teruggegeven. J Alleen met den naam des inzenders onderteekende stukken komen voor plaatsing in aanmerking. De ontsiering onzer stad. Naar aanleiding van het stukje van den heer J. Nieweg over ontsiering onzer mooie stad, zou ik willen opmerken dat er slechts één af doend middel bestaat om deze tegen te gaan, n.l. de uitstelling, door B. en W. van een z.g. .Schoonheidscommissie" zooals wij die in meerdere plaatsen van ons land kennen en wier taak het is alle bouw- en sloopingsplannen etc. te bevorderen in verband met de eischen van welstand. Welk een nuttig werk zulk een commissie verricht, weet ik uit ervaring omdat ik er Leeuwarden meerdere jaren zitting in had. Wij zijn hier zoo gelukkig, dank zij de activiteit von B. en W., een monumentencommissie te bezitten welke de monumenten, merkwaardig uit een oogpunt van geschiedenis en kunst, in ventariseerde en tegen slooping ervan waakt Welnu, de taak dezeT commissie zou kunnen worden verruimd, door uitbreiding met de noo- dige bouwkundigen cn kunstkenners, tot een lichaam als boven bedoeld. Er is in onze merkwaardige stad ontzettend veel verknoeid en met een beetje moeite zijn herhalingen gemakkelijk te keeren. De Gemeen te kost dit niets want zoo'n commissie werkt pro Deo, terwille van het goede doel. Amersfoort, 1012'23. H. MARTIN. o Ziet ons niet over het hoofd. Lang hebben wij geaarzeld, in het openbaar een alarmkreet aan te heffen. Echter, de nood dringt. We werden weerhouden door'het besef, dat de nood in het buitenland groot is, doch langzamerhand is ze ook voor dc Vereeniging hoog gerezen. Of is een schuld van 35000 voor een vereeniging, die alleen gelden be trekken kan uit onze provincie, omdat ze van provincialen aard is, niet een enorme schuld We hebben allerlei beproefd, om onze uit gaven te verminderen en de inkomsten te ver- hooger.. Bezuiniging in voeding, in verlichting, in schoeisel zijn doorgevoerd. Zelfs hebben we onze overleden tuinman niet meer vervan gen. Voorloopig trachten wij het zonder te doen Al die maatregelen hielpen natuurlijk wel iets, maar ze zijn als druppels aan den emmer Waar een kind in een rijksgestirht gemiddeld 5.50 per dag kost, doen wij het met 93 cents daags, dat is een zesde deel, maar ondanks dat is de schuld zoo'n hooge berg geworden Nog meer te bezuinigen, nch- ten wij niet mogelijk, want de prijzen van vele artikelen zijn eerdei rijzende dan dalende Een heer, met wien ik deze week over onzen nood sprak, vroeg ik, hoeveel hij dacht, dat bijv. Amersfoort aon vrijwillige giften dezen zomer bijgedragen had. Hij raadde van tien duizend gulden Hoe verwonderd was hij, te vernemen, dot deze som 52 bedroeg. Een collecte, gehouden door een medelijdende juf frouw, niet medegerekend, ontvingen wij uit Amersfoort von April tot einde November niet meer dan f 52 aan vrijwillige giften Steeds heb ik in het verleden Amersfoort als een voorbeeld mogen noemen van meeleven met ons Kinderhuis, doch dezen zomei ging men ons voorbij, alsof wij niet bestonden En dat wel, terwij! wij 22 Amersfoortsche kinderen te verzorgen hebben. Nu zegt misschien iemand Maar waarom sluit men dan zoo'n stichting niet. als het bestaan zoo moeilijk is?" En dan antwoord ik „Dat kunnen wij niet, want wij zijn voogd over onze pupillen, en dus bij de wet verplicht er voor te zorgen." Stichtingen als Valken- heide en Hoenderloo zouden desnoods hun jongens aan de regeering kunnen teruggeven, omdat het regeeringskinderen zijn, doch wij vermogen dat met onze voogdijkinderen niet. Maar bovendien, hoe jammer zou het zijn, als we ons werk eens moesten staken, als we bijv. eens geen nieuwe kinderen meer aannamen. Dit zal U duidelijk worden door een kijkje in het verleden van een vijftal kinderen uit één gezin. Dit dan bedoeld als voorbeeld uit vele gelijksoortige gevallen. Moeder was een sloof je, die bij het vermeerderen van haar kinder aantal steeds minder tegen de omstandigheden op kon. Vader een oppassend werkman, die jorenlang bij denzelfden patroon in dienst was en nog is. Steeds vuiler werd het huis, steeds minder de hand gehouden aan reinheid van lichaam en kleeding Steeds minder het week loon toereikend om nieuwe kleeding te koo- pen, of een gebroken stoel of ander meubel stuk door een nieuw te vervangen of te repa- reeren. Het weekgeld, waarvan de vader zoo goed als niets voor zichzelf hield, verdween telkens als in een zinkput Eindelijk werd in gegrepen Ziehier de toestand, toen de kinde ren uit de ouderlijke woning wesreenomen wer den In de eenige kamer heerschte een ver pestende atmosfeer, want in die kamet kropen alle vijf kinderen doot elkaar rond, en brach ten op den vloer urine en drekstoffen, waar ze vervolgens weer doorheen kropen. Loopen konden ze ook niet, als gevolg van ondervoe ding en Engelsche ziekte. Zelfs de oudste be woog zich zeer moeilijk. De kinderen waren voorts in lompen gehuld, stijf van ongedierte, de hoofden bedekt met fnvuskorstcn. Zoo vies waren ze, dat de lichamen eerst bewerkt moes ten worden met petroleum, om er de zwarte korsten af te weeken. Daarna konden ze pas op de gewone wijze gereinigd worden. In de meergenoemde kamer bevond zich slechts één meubelstuk, een emmer, die, omgekeerd, aan de moeder een zitplaats aanbood Daarop zat ze, als wezenloos in de verte starende. Zie, dat was nu niet ergens in Rusland, ook niet in het Roerbekken, zelfs niet in de Drentsche venen, maar onder do rook van onze goede stad Utrecht. Zulke kinderen uit hun ellendige om-J geving in een sfeer van geluk te brengen en hen door een goede opvoeding geschikt te ma ken voor een heerlijker leven dan van hun ouders, dat is ons werk. En of ons dat nu lukt? Het scheppen van een gelukkige sfeer gaat vrij gemakkelijk. Be zoekt ons Kinderhuis maar onverwachts, en gulle lach en gezang van vroolijke kinderen zullen Uw hart verwarmen. Of informeert in de vele gezinnen, waarin wij kinderen onder brachten, en bemerkt, hoe die kinderen daar in de liefde van eigen kinderen deelen, of Idn- derlooze menschen oudervreugde doen sma ken. En of de opvoeding gelukt Oordeelt zelf. In dit jaar werden 16 pupillen meerderjarig, een goed moment, om voor al of niet slagen een oordeel te vellen, omdat dan reeds eenige jaren in de maatschappij zijn doorgebracht. Welnu, ondanks de malaise is geen enkele der acht jonge mannen zonder werk, twee arbei den zelfs voor eigen1 rekening Van zeven is het gedrag goed van één een tijdlang minder goed, maar den laatstcn tijd toch weer beter. Alle acht meisjes passen göed op, zelfs eene, voor wie wij indertijd groote vrees hadden. Ongeveer 95% van onze kinderen komt maat schappelijk goed terecht. Een verheugend re sultaat, voorwaar. Een en ander is neergeschreven, om te doen zien, dat we Uw steun waard zijn, maar ook hoog noodig hebben. Vergeet om de buiten- Undsche nooden de binnenlandsche erende niet Gaarne geven wij U inzage van alles, wat U kan interesseeren. Wij houden open deur. Maar laat ons dan ook niet in den steek, en zendt Uw gaven aan ons Kinderhuis op den Arnhemschen weg. Alles is welkom. Ook allen zijn welkom. H. LANGENDONK Dir. Kinderzorg. 43T STAATSLOTERIJ. Tweede Klasse. Eerste Lijst Trekking van 10 December. 1000 No. 2766. f 4U0 No. 9601. 2UU No. 11721, ZW37. f 100 No. 4372, 4969, 9198, 9528, 17437, 19336, 21213. PRIJZEN VAN 30. 19 3619 tAói 9803 U98U 14473 17630 20244 154 30ZÖ 6155 9324 1201ö 1-1006 177U1 20252 2S9 3030 £593 9652 12W0 14573 17749 20371 317 3689 6626 £863 12053 14613 17795 30414 352 3696 6641 9891 12063 14734 17816 20416 356 3712 6644 99 L5 12096 14800 17820 20495 372 3944 665] 9928 12110 14865 17831 20509 395 4007 6609 10007 12168 14868 17853 2U596 438 4056 6724 1006-5 12193 14899 17867 20609 472 4266 6856 10120 12262 15011 17954 20614 52U 4272 6899 10126 12293 15123 18001 20633 550 4288 6913 10170 12894 15233 18143 20770 608 4304 6996 10181 12424 15530 18181 20334 639 4327 70S0 10232 12441 ]£5M 18201 20979 697 4378 7132 10290 12476 15093 19215 20996 736 4497 7234 10354 12477 15647 18241 21010 773 4506 7350 10367 12.553 15674 18283 21017 890 4539 7471 10395 12595 15756 18367 21102 881 4595 7482 10427 12704 15789 18418 2U49 901 4628 7532 10136 12726 15630 19443 21181 925 4693 7614 10513 12733 15850 I8J-51>.5l20y 980 1700 7655 10040 1 2761 15386 184.54 21291 1042 4714 7669 106-13 12786 15923 18ffl0 21300 1043 4820 7686 10653 12789 15966 18-524 21302 10-51 4892 7689 10666 12969 16009 18544 31332 1067 4920 7744 10075 12970 16142 18578 21357 1088 49-11 7606 10725 13040 16217 18584 21379 1115 4962 7315 10727 13011 1G361 18639 21413 1521 4963 7828 10743 13054 16375 1S731 2l428 1540 -5006 7892 10749 13198 16377 18751 2.432 1664 5073 7930 10315 13213 16461 18764 21477 1692 5133 3036 10S16 13285 16491 18793 21497 1743 5133 8136 10820 13369 10-516 18S03 21542 1749 5143 8243 10824 13370 16566 18867 21555 1798 5145 8247 10390 13406 10578 18900 21558 1889 5152 8395 1^09 1341.5 K" 'i 1SP5T 21590 1923 5174 S409 10967 13442 1. 2 16958 21714 203U 5176 S44-5 10906 13454 lv 189^) 21749 2230 5182 3440 10994 13430 16868 16992 21783 2267 5294 S529 10999 10493 16875 190S7 21789 2275 5299 8681 11050 13502 16889 19190 C1S34 2.339 5406 8683 11057 13676 17019 19198 21858 261S 6572 868-1 11110 13695 17026.10263 22024 2642 5579 8786 11118 13749 17030 19279^2054 270-1 5581 892-1 1113*2 13852 1 7048 10396 22102 2811 5009 S943 11145 13855 17069 19423 f2105 2851 5629 9017 11175 13809 17073 l£VJ26 22362 3018 5CC1 9186 11205 13902 17074 19487 22367 '•OS5 Cf-97 9246 11226 14011 170*0 19644 22446 3112 5781 9311 11292 14001 17116 19798 22468 3118 6872 9330 11332 14129 17201 19837 22489 3218 5990 9349 11852 14202 17268 20Ö01 22539 '250 5920 9125 11469 14223 17283 20023 22617 '•>0 £009 9512 11476 14240 17323 20041 22699 3277 6077 9541 11538 14352 17395 20069 2°803 3334 613-0 9619 11578 14366 17398 20103 22821 3422 6*286 9673 11609 14380 17401 20116 22829 3174 6290 97ÜI 117CO 14399 17464 20135 wmt 3180 6346 9720 11860 14420 1 7481 20215 ooqeg 3519 6383 9734 11916 14435 17517 20218 22991 3579 6302 9760 11926 14444 17613 20224 434ste Staatsloterij. Tweede Klasse. Trekking van 10 Dec. 1923. (500 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O Leinweber te Amersfoort (Breestreat 26) is no. 18283 uitgetrokken met 30. iU* STAATSLOTERIJ. Dinsdag 11 December 1923. 2e KLASSE. 2e LIJST. Hooge Prijzen: 5000: 18427. 1500: 7933. 1000: 321, 1*2093. Gelukskantoor van S. J. Cohen. Heden zijn uitgeloot No. 4820; 4892; 4920; 4941; 9824; 10513 15923 15966 18001 20116. WISSE 1, KOEBS£K. Oft. Not. Niet Oft. Not. 10 Dec. 11 Doc. *28 1*2 uur. Londen 11.47V* 11.47} Berlijn. 0.00000.- Parjjs 14.08 14.07} Brussel. 12.15 12.20 Zwitserland V5.S5 45.85 A eenen 0.0037*/» '>.0037l/i Kopenhagen 4G.9J 46.70 Christian ia 89.35 39.25 Stockholm 69.10 69.00 New-York 2.63*/s 2.63

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 3