WIJNHANDEL). A. SCHOTERMAN Zn. Massa's Boerenjongens en -Meisjes BINNENLAND. IITB, SI'BAA T 17 I TELEFOO!» IA!5 Per flesch Per Anker Gewas 1920 Raymond Macau F 1.F 40.— Gewas 1917 St. Emilion F 1.60 F 65.— laai I) ititl ((schrikken door des lagen prijs. op brandewijn zijn ran prima kwaliteit f 1.95 per lileipel. f 1.05 pu Ma I. pot. HAVIK 41 TEL. 292 die ook de belendende huizen aantastte. Men vreest, dat 25 menschen zijn omgekomen en dat van de 100 gekwetsten nog velen zullen bezwij ken. Nader meldt Reuter uit Peoria, dat er 35 menschen zijn gedood, terwijl er 6 worden ver mist. Elf zullen waarschijnlijk aan hun brand wonden bezwijken. Verder zijn er nog 31 per sonen anderszins gewond. Nadere bijzonderheden over de ontploffing. Londen, 4 Jan. (N T. A. Draadloos). Omtrent de oorzaak van de ontploffing tc Peoria wordt nog gemeld, dat deze waarschijn lijk is veroorzaakt door broeiing van het koren. Een TOO-tal personen werd vrij ernstig ge wond en naar het hospitaal gebracht. Tenge volge van de uitslaande vlammen was 't niet mogelijk het gebouw binnen te dringen. HET LOT VAN DE CONEJOS. De bemanning gered. Uit Constantir.opel wordt bericht d.d. gisteren: De kapitein van het Amerikaansche s.s. Wi nona, welk schip heden hier is aangekomen, rapporteert, dat het Amerikaansche s.s. Conejos Vrijdag op 120 mijl afstand van Poti in Rus land op een drijvende mijn is geloopen en ge zonken. De bemanning bestond uit 85 personen en is door twee Russische reddingsbooten ge red, voordot de Winona arriveerde. (De vroe gere berichten gewaagden van het met man en muis vergaan der Conejos. Red.) VERSPREIDE BERICHTEN. HET DRAMA TE RHEINE. Het slochtoffer vermoord, Mer. schrijft uit Enschedé De geheimzinnige verdwijning van den jon gen Falk, die nu sinds bijna 14 dogen het stadje Rheine in opschudding heeft gebracht en waarover zelfs in de Ncderlandschc grens plaatsen druk wordt gesproken, heeft een tra gische ontknooping gchnd. Zooals wij reeds in ons laatste bericht meld den, had de vader van den verdwenen Folk een belangrijk bedrag uitgeloofd voor hen, die in deze duistere zaak eenig licht konden ver spreiden. Nadat nu dc heer Folk nog eenige dreig brieven had ontvangen, zonder daarop te rea- geeren, vervoegden zich Maandag twee jonge lieden van 17 en 18 jaar oud, vroegere vrien den van den vermiste, bij den manufacturier, die dezen mededeelden nadere inlichtingen om trent de verdwijning van zijn zoon te kunnen geven, mits hij hun de uitgeloofde belooning wilde verstrekken. De heer Falk wist de beide knapen aan den praai te houden en waar schuwde inmiddels de politie, die, geholpen door eenige detectives uit Berlijn, dag en nacht werkte om een spoor van de(n) ontvoerders) te ontdekken. Deze nam de beide jongelieden in verhoor. Zij wezen de plaats aan, waar men den jon gen Falk zou kunnen vinden: in een kuil achter het slachthuis in de Münsterstrasse. De politie stelde een onderzoek in en inder daad vond men op de aangeduide plaats het lijk van den vermiste, waaraan een voet cn de rechterarm ontbraken. Bij het scherpe ver hoor, dat thans volgde, vielen de beide jonge lieden spoedig door de mond. Zij hadden te zamen den jongen Falk ont voerd, hem daarna met een revolver bewuste loos geslagen en in een kuil achter het slacht huis gelegd. Toen zij bemerkten met de herhaalde dreig brieven geen resultaat te bereiken, hadden zij ralk een voet afgesneden en deze in een acte- tasch in één der stroten van Rheine neer gelegd. Nadat hem op deze wijze ook nog een arm was ontnomen, was Falk overleden. Nu zij echter inzagen door het schrijven van dreigbrieven toch geen geld te zullen krijgen, hadden zij dit lootste middel het te doen voorkomen of zij nadere aanwijzingen zouden kunnen geven te boot genomen. Zoodra de belooning in hun handen zou zijn, waren zij van plan naar Hamburg en vandaar naar Amerika te vertrekken. Uit een en onder blijk dus, dat de indertijd gevonden voet inderdaad aan den jongen Falk heeft toebehoord. Het guheele stadje is diep onder den indruk van deze gruweldaad, niet in het minst de ouders van het slachtoffer, die tot dc meest geziene filantropen van Rheine behooren. Tot zoover het verhaal. Van iemand uit Rheine hoort het Vod. nog, dat het lijk nog op andere wijze deerlijk verminkt was. Aan de Staatscourant van gister ontlee- nen wij nog de volgende Kon. besluiten toegekend dc «eremedaille der Oronje-Nassou. orde in zilver aan mej. M. Gerritsen, huishoud ster bij Dr. C. H. Kindermunn te 's-Gravenhage; benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau-orde A. van Eik tc Amsterdam, penningmeester van het Genootschap „Liefdadigheid naar vermo gen"; benoemd tot generaal-majoor do inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht, de dirigeerend officier van gezondheid le klasse N. Schrijver verleend de «eremedaille der Oranje-Nassau- orde in zilver aan P. Mulder, concierge bij de rechtbank te Amsterdam eervol ontslagen wegens reorganisatie in den dienst, waardoor him werkzaamheden overbodig zijn geworden, de geoloog-ofdeelmgschef Dr. W, Jongman, de hoofdassistent F. H. van Rumme- !cn, de assistenten A. J. Amkreuz, T. C. van dc Weijer en de bureel-ambtenaren J J. J. Holle wijn en L. Gicl, allen verbonden aan den geolo- gischon dienst te Heerlen benoemd tot directeur van de strafgevangenis te Breda W. K. F. Meijer, thans directeur der Rijkswerkinrichting te Hoorntot directeur der rijkswerkinrichting te Hoorn T. J. C. Meeucs, thans adjunct-directeur b ij de strafgevangenis tc Rotterdam. aan den luit.-genereol T. F. J. Muller Mas- sis, commandant van het veldleger, vergun ning verleend tot het aannemen cn drogen van de orduteekencn van commandeur van het grootkruis der Orde van het Zwaard, hem ge schonken door Z. M. den Koning .ven Zweden toegekend de aan de orde van Oranje Nassau verhonden eeremedaille in zilver, aan mej. M. Gerritsen, huishoudster bij dr. C H. Kindur- mann, te 's-Gravenhage; voor het tijdvak van T Jan. 1924 tot 1 Jan. 1925, wederom belast met het geven ven een cursus in resp. groententcelt, bloementeelt en boomteelt aan de landbouwhoogeschool tc Wa peningen, de rijkstuinbouwconsulenlen ir. J. G. Hazeloop te Alkmaarir. K. Volkersz tc Lisse en ir. C. Ph. Moerlands, te Boskoop aon de kapiteins op nonactiviteit jhr. W. A. E. Snoeck en G. F. van Hoogenhuyze, beiden van het wapen der infanterie, op het daartoe door hen gedaan verzoek, eervol ontslag uit den militairen dienst verleendbenoemd bi; het reserve-personeel der landmacht, bij het wapen der infanterie, onderscheidenlijk bij het 15c en bij het 4c rcg., tot reserve-kapi teins de kapiteins jhr. W. A. E. Snoeck en G. F. ven Hoogenhuyze, beiden voornoemdte rekenen van 25 Dec. 1.1., op zijn aanvrage eer vol ontslag verleend aan den res.-luit.-kolonel D. J. van Leer, van het 15e reg. infanterie benoemd bij het reserve-personeel der land macht bij het personeel van den geneeskundi gen dienst, tot reserve-officier van gezondheid 2e kl. de heeren G. J. Berlijn, H. R. Hefting en T. Bast, artsenmet 2 Jan. j.l. eervol ont slag verleend uit den militairen dienst aon den majoor E. Cool, van het 7e reg. infanterie benoemd bij het wapen der infanterie, bij het 7e reg., tot reserve-majoor de heer E. Cool, voornoemd. SOIRÊE TEN HOVE. Voor achthonderd genoodigden. Gisteravond heeft ten Koninklijke Pateize in Den Hoog de aangekondigde groote soirée plaats gehad, waartoe een 800 domes en hee ren, die den wensch hadden te kennen gegeven, hun opwachting bij de Koningin te maken, waren uitgenoodigd. Met de Koningin en den Prins nam de Koningin-Moeder aan dezu ont vangst deel. Tot de genoodigden behoorden, behalve olie dignitarissen van Harcr Majesteits hofhouding en van de hofhoudingen der Koningin-Moeder en van den Prins, olie leden vart het diploma tieke corps met hun dames-; de ministers, hoofden van departementen van algemeen be stuur de minister van staat mgr. dr. Nolens de vice-president van den Road von State, rnr. dr. van Leeuwen, cn verschillende leden van dit collegede voorzitters van de Eerste en von de Tweede Kamer, generoa! baron van Voorts tot Voorst en mr. Koo'en leden van de bureaux dier Kamers en leden von deze beide wetgevende lichamen de directeur van het kabinet der Koningin jhr van Tetsde commissaris der Koningin in Zuid-Holland, ba ron Sweerts de Landas Wyborgh, en «enige leden van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land de voorzitter van de Algemeene Reken kamer, jhr. mr. van Reenen, en leden van di« Kamerde voorzitter van het Permanente Hof van Internationale Justitie, mr. Loder, en de griffier, de heer Hammarskjöld leden der ver schillende rechtscolleges te 's-Gravenhagede heer Quant, wethouder van Den Haag (de burgemeester van Den Haag was door familie- rouw verhinderd)de gemeente-secretaris van Den Haagmr. ter Pelkwijk, en eenige leden van den gemeenteraad de oud-opperbevelheb ber, generaal Snijdersvele vlag-, opper-, hoofd- en subalterne officieren van vloot cn leger, voor zooverre te 's-Gravenhage werk zaam of in garnizoen verschillende secreta rissen-generaal en hoofdambtenaren van de partementen van algemeen bestuur en einde lijk een groot aantal particuliere personen, o.a. uit schilders- en beeldhouwerskringen Dc vorstelijke personen hielden om 9 uur een eerste cercle, ten einde den leden van het diplomotieke corps gelegenheid te geven Hare Majesteiten en den Prins guluk te wenschen met het nieuwe jaar. Een tweede cercle werd daarna gehouden voor de Nederlandsche auto riteiten. Beide cercles werden gehouden in de groote balzaal. Daarna bewoog de Koninklijke Familie zich tc midden van honderden andere genoodig den in de overige zolen van het paleis. De soirée werd opgeluisterd door de muziek von de Koninklijke Militaire kapel onder lei ding van Ten luitenant Boer. De aangerichte buffetten waren versierd met gule en roode tulpen. DE KABINETSCRISIS Bijeenkomst der soc.-dem. fractie. Naar Het Volk verneemt komt de soc.-dem. fractie in dc Iweede Kamer Zaterdagmorgen bijeen, in verband met de kabinetscrisis. VERHOOGING VAN ACCUNS EN INVOER RECHT OP BIER EN THEE Het Voorloopig Verslag der Tweede Komer. Verschenen is het Voorloopig Verslag op het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op bier en van het invoerrecht op bier en thee. Daaraan is het volgende ontleend. Verscheidene leden verklaarden alleen dan hun steun aan de in het wetsontwerp vervatte maotregelen te zullen geven, wanneer deze zou den blijken te worden verdedigd door een ka binet, dot naar hun gevoelen voldoende bewij zen zou hebben geleverd dat het het zoo noodige herstel von 's lands financiën wil bevorderen door middel van een krachtige besnoeiing van de staatsuitgaven, daar in de laatste het hoofd middel tot herstel van het evenwicht moet wor den gevonden. Verscheidene leden verklaarden tegen de voorgestelde verhoogingen in het bijzonder be zwaar te hebben omdat zij indirecte belastingen betreffen en omdat zij zullen leiden tot ver hooging van den prijs van twee volksdranken, die in ons land zoo ingeburgerd zijn, dot zij voor velen tot een levensbehoefte zijn gewor den, in het bijzonder aldus betoogde een deel dezer leden wat betreft thee. Deze laat ste leden vreesden dot de te verwachten prijs- stijging van thee toeneming van het gebruik van sterken drank tot gevolg zou hebben. Vele andere leden toonden zich bereid aan deze maatregelen mede tc werken. Gezien den weinig gunstigen toestand van 's lands finan ciën, achtten zij deze verhoogingen alleszins ge rechtvaardigd. Daar in enkele jaren het ver- houdingscijfer van de indirecte belastingen te genover de directe zoozeer is afgenomen (I9T3 resp. 55 en 45 pet., 1921 resp. 29 en 71 pet) kan kwalijk bezwaar worden gemaakt tegen deze indirecte belasting, die een matige verhooging von de belasting op enkele verbruiksortikelen beteekent. Bovendien vordert zij geen nieuwe perceptiekosten, zoodat het zuiver bedrog der inkomsten in de schatkist vloeit. Thee en bier zijn nog niet tot onmisbare levensbehoeften ge worden. Andere leden achtten dc voorgestelde ver hoogingen te belangrijk om ze aanstonds in haar geheel in te voerendaartoe moet men meer geleidelijk geraken. Verschillende leden oordeelden dat met een verviervoudiging van het invoerrecht op thee te ver wordt gegaan. Met een verdubbeling van dit recht zou naar hun meening moeten worden volstaan. Van deze verhooging zal een aanmer kelijke teruggang van het verbruik het gevolg zijn, die zal leiden tot ccn aanzienlijk mindere belastingopbrengst dan het Rijk zich voorstelt Bovendien zal een ernstige knak worden toe gebracht aan den theehandel. Verschillende de zer leden wcnschten ook de koffie te belasten, waardoor de verhooging op beide gebruiksar tikelen geringer zou kunnen zijn. Andere leden verzetten zich tegen dit laat ste, omdat een geheele reorganisatie van den koffiehandel en een groot aantal nieuwe amb tenaren daarvan het gevolg zou zijn. Ook waren er leden, die behalve een invoer recht op koffie, verhooging van het betrekke lijk lage invoerrecht van 5 pet op tal van ver- bruiksarlikelen tot 8 10 pet verdedigden. Ook de voorgestelde verhooging von den bieraccijns achtten verschillende leden te in grijpend, daar vermindering van verbruik niet zal uitblijven, en daardoor de gewcnschte ac cijns-opbrengst de schatkist niet ten goede zal komen. Daarenboven zal een zoo belangrijke verhooging van 150 pet tot accijnsfraude bij het brouwen (clandestiene bijstorting von ver- accijnsden suiker) aanleiding geven. Bij een ver hooging von den accijns met niet meer dan 50 pet. zou een dusdanige fraude geen voor deel opleveren. Deze leden bevalen aan, de ver hooging voorloopig tot 50 pet. te beperken en eerst na samenstelling van een nieuwe bier wet over verdere verhooging te beslissen. Verscheidene undere leden oordeelden dat de voorgestelde verhooging weinig invloed op het bierverbruik zal hebben. Zij drongen tegelijker tijd aan op een wijziging von de bierwet, omdat de bezwaren tegen deze wet door de thans voor gestelde bepalingen zich in nog sterkere mate zullen doen gevoelen. De sterke achteruitgang van het aantal kleinbedrijven zou zonder wijzi ging van de bierwet aanhouden. Naar het oordeel dezer leden zouden, zon der dat aan den fiscus ook maor iets van het noodig geoordeelde bedrag zou worden ont houden, de bezworen zijn Te ondervangen, in dien werd overgegaan tot. een wijziging van de bierwet, waarbij voor den accijns een matige progressie zou worden vastgesteld De invoe ring van een schaal volgens hectolitergreden, in den geest, als in 1916 door den heer Bon- gaerts c.s. bij amendement op het bovenver melde wetsontwerp werd voorgesteld, zou de meeste aanbeveling verdienen. De cijfers van 53 tot 68 cent zouden ter alle met 2% moeten worden vermenigvuldigd, terwijl het invoerrecht tot 2j< X 7 17.50 zou moeten worden opgevoerd. Sommige andere leden oordeelden dat er bij aanvaarding van het stelsel Bongaerts c.s. geen reden bestaat om het geheele tegenwoordige invoerrecht met 2te vermenigvuldigen. Eenige leden meenden, dat ook du wijnac cijns voor verhooging in aanmerking dient te komen. Andere leden achtten het niet denk beeldig, dat dit tot represaille-maatregelen zou leiden. Zij oordeelden een zoodanige ver hooging daarom ongewenscht. Sommige leden achtten een verhooging van den accijns op het gedistilleeid guwenscht. Deze meening vond van andere zijde be strijding. Zij oordeelden het zeer onwaarschijnlijk dat de voorgestelde maatregel tot toeneming van het gebruik van gedistilleerd z.al leiden. DE WERKLOOSHEIDSSTEUN. Voorloopig voor een maand verlengd. Zooals bekend, heeft de regeering aanvanke lijk bepaald, dat tegen 1 Januari 1924 de steun- comité's voor de crisiswerkloosheid zouden wor den opgeheven. De crisiswerkloczen zouden voortaan als armlastigen beschouwd, en naar de burgerlijke armbesturen worden verwezen. Thans verneemt het Hbld., dat de regeering, op daartoe tot haar gerichte dringende ver- zooken, o.a. door de vertegenwoordigers der vier groote gemeenten, den duur der bestaande regeling heeft verlengd, voorloopig slechts voor één maand, omdat zij het haar opvolgend kabi net niet wil binden. De kans is echter zeer groot, dit bleek uit desbetreffende besprekin gen, dat daarna de bestaande toestand zoo lang zal worden gecontinueerd, tot de op te treden nieuwe regeering haar standpunt zal hebben bepaald. Omtrent de over deze zaak gevoerde bespre kingen verneemt het Hbld. nog het volgende De regeering was op de daarover gevoerde conferenties van oordcel, dat vele werklooze vakarbeiders, door inkrimping der bedrijven, niet meei op hunne plaatsen zouden terugko men; dat met name in den scheepsbouw tal van „oorlogswerven" woren verdwenen, dat in de sigarenindustrie eveneens sterke inkrimping plaats vond en in de diamantnijverheid een af vloeiing der werklieden naar andere bedrijven viel te constateeren. De vertegenwoordigers der vier groote ge- meenten kwamen tegen deze zienswijze op en betoogden, dat de werkloosheid een verschijn sel is, thans in alle Europeeschc landen te constateeren. In normale omstandigheden zijn de groote steden aantrekkingspunten voor tal van paupers, "die ten laste komen van Armen zorg. Thans worden olie gemeenten, groot en klein, door de werkloosheid getroffen, er is dus sprake van een elgemeen economisch ver schijnsel, waaronder nagenoeg alle industrieën lijden. Die zijn er ten zeerste mee gebaat, dat een orbeidersreservc in stand is en voldoende volide arbeidskracht behouden blijft. Zij dron gen er op onn, dat dc regeering harerzijds den werkloosheidssteun niet zou loslaten. Gebeurde dit wel, dan zouden vooral de groote gemeen ten in het gedrang komen en zou deze zaak worden tot een politieke quaestie, die in ge meenteraden tot veel strijd aanleiding zou ge ven. Bovenvermeld voorloopig regeeringsbesluit is van deze beraadslagingen het resultaat. ROTTERDAM IN 1923. Rede van burgemeester Wytcma. In de Nieuwjaarsrede, waarmede de burge meester, mr. dr. J. Wytemo, gistermiddag de raadsvergadering van Rotterdam opende, —ees deze er op dot de ernstige gevolgen, die dc nog steeds hccrschende wereldcrisis voor onze ge meente heeft gehad, de bijzondere aandacht vragen. De scheepvaart ging achteruit; het aantal binnengekomen zeeschepen, dot in 1922 8263 bedroeg inet 12.291,957 netto register- ton, daalde in 1923 tot 8149 met 11.494.986 netto registerton. De opbrengst van het havengeld voor zee- vaartuigen verminderde van ruim 3J4 millioen tot 5.096,858. Hierbij verlieze men echter niet uit het oog, dat de verlaging van het ha vengeld, die in het ofgeloopen jaar tot stand kwam, tot dc vermindering der inkomsten niet onbelangrijk bijdroeg. De ontvangsten der gemeentelijke handels inrichting gingen terug van ruim ƒ1.014,000, tot ruim 838,0C0. Van groote beteekenis voor de beoordeeling van den toestand zijn ook de cijfers betreffen-^ do de werkloosheid en den werldoozensteun. Op 15 December 1923 bedroeg het aantal bij de arbeidsbeurs als werkloozen ingeschreven per sonen 18.772. Op dienzelfden datum waren bij den dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon in ondersteun T1.204 werkloozen, terwijl de werk- loozenuitkeering van dien dienst bedroeg van 1 Januari tot 15 December ƒ5,420,035.50. Met de bedrogen, die door de werklozenfond sen zijn uitgekeerd en de bijdrage van de ge meente ten behoeve van de havenreservc en de gewone uitkecringen, werd ruim 7 millioen voor de werkloozen uitgegeven. Inderdaad, zoo vervolgde spreker, met de ge noemde cijfers voor oogen, cijfers, die klem mender betoog leveren dan woorden vermogen i te doen, moeten wij tot de erkenning komen, dat de toestond, ook van de financiën dezer I gemeente, zeer ernstig is. Wanneer nu binnen- i kort zal blijken hetgeen spreker verre van i onwaarschijnlijk acht dat de financieele uit- komst van het jaar 1924 gunstig is, don worde dat niet opgevat als een loochenstraffing van den ernst van den toestand, maar veeleer als j een nonwijzing, dat alleen een zuinig en voor- zichtig beheer kon hoeden voor kwade gevol- gen. Als een aanduiding ock dat, hoe donker de tijd moge zijn, men niet mag vervallen tot moedelooshijid Er zijn lichtpunten. Er valt in den ollerlaatsten tijd eenige verbetering in do havenbeweging te constateeren. Ven personen, aldus de burgemeester, die ik volkomen in staat reken, den toestand te be- j oordeelen, vernam ik, dat de verbetering niet moet worden beschouwd als een tijdelijke op- 1 leving, als een vleug, maar dat zij het lang zaam het vertrouwen begint terug te kee- ren. Voor de scheepvaart zijn betere tijden te verwachten. De handel schijnt gunstiger voor uitzichten te hebben. Mogen wij zoo vol hoop en vollen moed het jèar 1924 in gaan j Er zal veel van het bestuur der gemeente worden gevraagd. En waarom het te verbloe- men, wij moeten ons voorbereid houden op teleurstellingen. Maatregelen, hoezeer ook ge- wenscht, maar voor het oogenblik nog niet on afwijsbaar noodzakelijk, zullen wellicht tot be- tere tijden moeten worden uitgesteld. Verwach tingen zullen misschien niet worden verwezen lijkt. Alleen dan, wanneer wij een open oog voor de werkelijkheid hebben, met moed en vertrouwen werken, veel werken, is er kans, dat wij aan de verbetering van de maatschap- pelirke toestanden mede arbeiden, ten bate ook van Rotterdam. ari j.l. is het nieuwe bedrijf in werking en voor ziet dit plm. 95% der bevolking van drinkwa- ter. Hoewel deze gemeente longs dc rivier ge legen is. heeft men, gelet op da ervaringen el ders, afgezien van een rivierwatervoorziening, doch in de onmiddellijke nabijheid van de Mer- wede een viertal bronnen aangeboord. Het wa ter, dat door een in den toren geplaatste in richting wordt ontijzerd en gezuiverd, voldoet, blijkens wetenschappelijk onderzoek aon hoogc eischen. Met het oog op het feit, dat vele panden op den dijk zijn gebouwd, heeft rncr den toren tot 42 M. hoog moeten optrekken. Het gemeentebestuur stelt rich voor de ex ploitatie van het bedrijf zonder personeelsuit breiding te doen plaats hebben. Een directeui zal niet worden aangesteld, dc administratie wordt bij de secretarie ondergebracht en een machinist is overbodig, omdat de pompen auto matisch in werking worden gebracht, zoodra het water in het reservoir tot een zeker punt is gedaald. Met de uitvoering van het werk is belast geweest het Technisch Bureau der Ver- eeniging van Nederlandsche Gemeenten. HET AMSTERDAMSCHE TAXI-CONFLICT. Weer een stop verder tot een oplossing. De huishoudelijke vergadering van taxi chauffeurs heeft gisteravond met 175—69 stem men besloten op de voorstellen van dr. Von Zanten, die, zooals men zich herinneren zal, als bemiddelaar optrad, in tc gaan. Daardoor zullen dc lichte wagens, welke gisteren hebben gereden, morgen weer worden ingetrokken Heden zullen de besturen zich in verbindinp stellen met de gemeente-autoriteiten om te ver nemen wot voor de overtollige bestuurders za gedaan worden. Omtrent den uitslag van die conferentie zo hedenavond weer vergaderd worden door de stakers. HET SPOORWEGVERKEER* NIJMEGEN-KLEEF. Het verkeer zal nog deze maond worden hersteld. Naar de Msb. van betrouwbare zijde ver neemt, zal, waarschijnlijk nog in de eerste helft dezer maand, het spoorwegverkeer Nijmegen Cranenburg—Kleef worden hersteld. Er hebben onderhandelingen plaats gehad, welke er toe hebben geleid, dat een aantal Nederlandsche machinisten wordt beschikbaar gehouden voor het doen rijden van de treinen tot Kleef. De spoorwegregie aldaar heeft maatregelen voor het herstel van den .ouden treinenloop naar Frankfort a. M. genomen. De laatste d' t liepen op het baanvak Nijmegen—Kleef weer verschillende goederen-convooien. BEZUINIGING BIJ DE SPOORWEGEN. Een bezuinigingsplan van de Ncd. Verecni^ing. Naar wij vernemen, zoo meldt de Tel., is het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeni- ging van Spoor- cn Tramwegpersoneel door directie van de Nederlandsche Spoorwegen uit- genoodigd tot een conferentie op Maandag 7 dezer, om na te gaan, of eventueel op ondeie wijze dan door 10 loonsverlaging bezuinigin gen kunnen worden toegepast. Het hoofdbestuur zal op deze conferentie een eigen program van bezuinigingen overleggen, doch het zal geen enkele verplichting op zich nemen. Na afloop, der conferentie zo! het hoofdbestuur de. datum van het buitengewee congres der "Nederlandsche Vereeniging vast stellen, waarop door de leden een uitspraak omtrent het resultaat van de conferentie zal worden gedaan. DRINKWATERVOORZIENING. Een vernuftige oplossing. Men meldt ons uit HardinxveldHet vraag- j stuk der drinkwatervoorziening heeft hier een ernuftige oplossing gevonden. Vanaf 1 Janu- DE TEYLER-ZAAK. In behandeling voor het Hof ti Amsterdam. Onder groote belangstelling van de zijde voi het publiek werd gister voor het Gerechtshof t< Amsteidom behandeld de bekende Teyler-zaal uit Haarlem. De Hoarlemsche Rechtbank heeft 3 Octobe 1921 de zaak behandeld en op 6 Decembe 1921 vonnis gewezen, waarbij verklaard wen dat de zaak verjoard was. Gelijk bsker.d zijn de directeuren van de Tey lerstichting gedaagd tot uitbetaling van geldei uit de nalatenschap van Pieter Teyler van de Hulst aan de beweerde erfgenamen. Geëisch wordt een bedreg van 5 millioen gulden of zoo veel minder als zal worden toegekend. Ook nu p'eitte vcor de eischers, evenal- voor de Rechtbank Mr. Wierix uit Den Haag. Deze zeide ook thans dot de zaak tot driecr. lei kan worden teruggebracht. le. Zijn eischers rechthebbenden. 2e. Hebben de gedoogde directeuren var Teylcrs-stichting beheer over de nalatenschap van Pieter Teyler van der Hulst of zijn hel zich noemende directeuren en 3e. kunnen gedaagden opgeroepen worden rekening en verantwoording van hun beheer of tc leggen. Evenals vroeger werd door pleiter betoogd dat Isaac Brand in de vaderlijke linie de eenige werkelijke erfgenaam is van den erflater Pieter Teyler van der Hulst. Wat de tweede vraag betreft, zette pleiter uit voerig uiteen, dot hier van verjaring geen spra ke kon zijn, omdat het beheer van de gelden nog niet is geëindigd. Zoolang een beheer nog niet is geëindigd, kan nog verantwoording ge vraagd worden. Uitvoerig gaat pleiter vervolgens na, aan de hand van een groot aantal vonnissen van ver schillende rechtscolleges dat verjaring der rechtsvordering niet mogelijk is. Veider wijst pleiter erop, dat wanneer erfgenamen geen be lang stellen in hun erfenis, binnen 30 jaar hun recht zou vervallen zijn, behalve wanneer zij van een erfenis niets weten. Dat is hier het geval, en dan, zoo beweert pleiter, blijft het recht van erfgenaamschap bestaan. Komende t< de directeuren van de Teyler-stichting staat het overal, dot het zijn directeuren van de na latenschap, m. a. w. executeurs. Door aanhaling van verschillende stukken toont pleiter dit aan. Pleiter meent te kunnen concJudeeren tot toewijzing van de vordering. i De zitting wordt hierna geschorst tot 2 uur.' ANNIE PASCAL. j Een nieuw vonnis. De Vierde Kamer der Rechtbank te Amster dam deed gister uitspraak in de zaak tegen de 50-jarige G. Helder, meer bekend onder den naam Annie Pascal, die terecht had gestaan voor het feit dat zij een schilderes voor eenige schi'derstukken had opgelicht. De Rechtbank veroordeelde haar tot zes maanden gevangenis straf, met aftrek van twee maanden preventieve hechtenis. De eisch was een jaar. 1 VALSCHE BILJETTEN VAN 1000 LIRE. In Nederland in omloop. Twee Nederlanders, onder wie een procura tiehouder van een groote bank, maakten in du Kerstweek een reisje naar Italië. Ze hadden zich bij de bank, in welker dienst een der hun nen was, voorzien van Italiaansch geld, o.a. veertien biljetten van 1000 lire. Toen ze in San Remo hun eerste biljet wilden wisselen, bleek dat valsch te zijn, en werden de beide reizi gers gearresteerd. Bij fouilleering werden de overige dertien biljetten gevonden, die even eens valsch waren- De Italiaansche politie heeft zich na deze arrestatie met de Nederlandsche in verbin ding gesteld- die bij verschillende bonken, ook te Rotterdam, valsche biljetten van duizend lire in beslag heeft genomen. De biljetten zijn buitengewoon goed gelij-j kend, ze zijn zelfs beter afgewerkt, dan hetj authentieke Italiaansche bankpapier. Het watermerk is op een zeer bijzondere, buiten-i gewoon handige manier nagemaakt, du nul-! len in het watermerk zqn echter niet ever' groot. J De Hollandsche reizigers, die te goeder^ trouw waren, zijn weer in vrijheid gesteld. HET VERGIFTIGINGSGEVAL TE OISTER- WIJK. De twee verdachten gearresteerd. M*n meldt uit Tilburg d.d. 2 Jan. aan de Tel.: In verband met het reeds gemelde vergifti- gingsgeval te Oisterwijk zijn thans toch de echt-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 2