SPORTNIEUWS STADSNIEUWS. OUD-MINISTER B. ORT. Wordt morgen 70 jaar. Zondag o-s- viert oud-minister B. Ort zijn zeventigsten verjaardag en het geluk is hem beschoren, dit in goede gezondheid van geest en lichaam te mogen doen. Toen hij in het Ministcrie-Corl van der'Lin den de portefeuille van Justitie aanvaardde, had nu. Ort een eervolle loopbaan bij de magistra tuur achter den rug. Na zijn promotie, in T876, te Leiden, zog hij zich benoemd tot ambtenaar bij het O. M. bij een kantongerecht, klom op tot substituut officier van justitie, o.a. aan de Hoogscho rechtbank en werd in 1890 benoemd tot offi cier van justitie te Winschoten, om daarna als hoofd van het parket te Amsterdam op te tre den. In 1898 werd mr. Ort, na zeker een dozijn malen van standplaats te zijn veranderd, geroe pen om als raadsadviseur bij het Departement van Justitie werkzaam te zijn, doch dit ambt bekleedde hij slechts korten tijd, daar hij in 1901 werd benoemd tot advocent-generaal bij den Hoogen Raad. Tot 1913 vervulde hij dit ambt, toen hij tot Minister van Justitie in het kabinet-Cort van der Linden werd benoemd. Kort nadat in 1918 dit ministerie was afgetre den, werd mr. Ort benoemd tot raadsheer in den Hoogen Rand, welk hoogrechterlijk ambt hij thans nog met eer en toewijding vervult. Moge hem zulks nog vele jaren gegeven zijn I (Vad.) OVERLEDEN VROUWEN VAN BETEEKENIS. Tusschen 1 Juli en 30 Nov. 1923. Uit het overzicht van do. Nederlandsche vrouwen van beteekenis, tusschen 1 Juli en 30 November 1923 overleden of herdacht in hot- M a a n d b u 11 e t i n van het Nat. Bu reau voor Vrouwenarbeid, worde het volgen de geciteerd: „Les morts vont vite", bovenal voor den haastig-levenden mensch onzer dagen. Daar om trof het te sterker, dat ter gedachtenis van raw. A. C. Duker, van dc oprichting in 1S85 tot in 1910 directrice der Rotterdam- sche Industrieschool voor Meisjes, in Sep tember j.L, d. w. z. 13 jaar nadat zij haar ambt nederlegde en twee jaar nadat zij over leed (zie Maandbulletin van 15 Januari 1922), een plaquette werd onthuld, dio het trappenhuis harer school zal sieren. Van de in dc tweede helft van 1923 over leden vrouwen behoorde mw. Beclaerts van Blokland—Kneppelhout tot het groepje moe dige persoonlijkheden, die in ISSi den Nc- derl. Vrouwenbond tot Verhooging van het Zedelijk Bewustzijn hebben opgericht. Op letterkundig terrein lagen de verdien sten van mw. Beelaerts' tijdgenoote, mw. Clant van der Mij 11—Piepers, die werken van Dickens, Ibsen en Maeterlinck in het Ncder- landsch overbracht, en indertijd onder den schuilnaam Holda medewerkte aan den Nederlandschen Spectator. Als schrijfster van talrijke en veel gelezen romans, ook van enkele tooneelstukken was mw. Suze la Chapelle—Roobol bij tiendui zenden in den lande geliefd. Litteratuur, inuar dan voornamelijk dra matische litteratuur, zang en muziek heeft mw. Cateau Esser op voortreffelijke wijze onderwezen aan de leerlingen der door haar gestichte en geleide school voor Vocale en dramatische kunst te Amsterdam. Jonk vrouwe Jacoba van Hcemskcrck van Beest's teekeningen en schilderijen werden waarschijnlijk meer nog dan in eigen land bulten onze grenzen gewaardeerd. Voorna melijk toch als medewerkster aan den „Sturm" te Berlijn deed zij indertijd van zich spreken. Kunstbeschermster van zeldzaam breed gebaar was mw. C. A. RoseMolewater. Wel- is-waar hebben ook organisaties, welker doel niet ligt op het terrein der schoone kunsten, zooals b.v. de verecniging „Tcss.clschade", die zij gedurende vele jaren als voorzitster der ufdeeling 's-Gravenhage diende, en de Tu berculosebestrijding haar warme belangstel ling gehad cn haar daadwerkelijken steun genoten, maar Residentie-Orkest, verschil lende tooneelgezelschappen cn schilderijen- verzamclingcn kenden in haar een bescherm ster van, niet in onzen volksaard liggende, mildheid. Mild en hulpvaardig, aldus karakteriseer de het Maandblad der Nedcrlandsche Ver- eeniging van Staatsburgeressen ook mw. G. Fortuin-Willing, die eens zulk een actief aandeel heeft genomen in den vrouwenkies rechtstrijd. Het hoofdbestuur der vereeniging „Onder linge Vrouwenbescherming", de Haagsche Urgentieraad, maar vooral de afdecling 's-Gravenhage van de Ncdorlandsche vereeni ging van Huisvrouwen verheugden zich ja- .eniang in de kraehitge medewerking van mw. M. J. Cohen. Als presidente van het bu reau voor tijdelijke hulp in de huishouding, door laatstgenoemde afdceling gesticht, heeft mw. Cohen's opgewekte persoonlijkheid me nig ontmoedigde werkzoekende nieuwe veer kracht geschonken. In jonkvrouwe C. J. de Beaufort verloor de gemeente Doom een vrouwelijk raadslid. Talrijk en zwaar zijn de verliezen, die de onderwijswereld in dc laatste maanden heeft geleden. Eerst was het mw. A. Dobbe, voormalig hoofd eener openbare meisjesschool te Rot terdam, die enkele maanden nadat zij den werkkring neerlegde, waarin zij bijna 3S jaar hare krachten aan de gemeenschap schonk werd weggenomen. Op den 13en Augustus, toen te St. Sauvcur een automobiel verongelukte, waarin een Nedorlandsch reisgezelschap was gezeten, verloren vijf hoogelijk gewaardeerde vrouwe lijke leerkrachten het leven: Mw. C. B. Blaauw, leerares in de gymna stiek aan dc Gemeente-Kweekschool voor on derwijzers en onderwijzeressen tc Amster dam; Mw. Luiting, leerares bij de Haarlemsche schoolvcreeniging; Mw. R. G. Prinsen Geerligs, die onderwij zeres is geweest aan do Wesscl Gansfoort- school en de Thomas Kempisschool tc Am sterdam; Mw. F. K. M. Raadersma, achtereenvolgens onderwijzeres aan de Nutsschool te Eindho ven cn de Roterdamsche schoolvcreeniging; Mw. M. A. van der Waal, leerares aan dc eerste hoogere Burgerschool voor meisjes te Roterdam. Gemeentebesturen, ambtenaren belast met de schoolinspectie, schoolbesturen en direc- tiën hebben bij de ter aardebestelling dezer vrocg-gestorvcnen doen blijken hóe zeer haar heengaan werd betreurd. Ook mw. C. Blaauw, oud-directrice van het van ïterson iekenhuis te Gouda, directrice der Gemeentelijke Kindervoeding tc Amster dam en mw. P. M. A. van der Waal, leidster van hot nieuwe bureau der Gemeente-tele foon te Rotterdam, die gelijktijdig met hare zusters om het leven kwamen, werden aan de groeve dankbaar herdacht. Niet plotseling, midden uit 's levens vreug de, doch na jarenlang, dapper gedragen lij den ging mw. Ietje kooistra: „Nederlands grootste vrouwelijke opvoedkundige" heen. In 1S96 zou de eerste (nog steeds niet door een tweede gevolgde) Rijkskweekschool voor onderwijzeressen te Apeldoorn worden ge opend. Het was een geniale greep van den toenmalige minister van Binnenlandscho Zaken, mr. S. van Houten, dat hij mw. Ietje Kooistra, leerares aan de Groningsche Ge meente-Kweekschool voor onderwijzeressen en schrijfster van het in 1S94 verschenen, als standaardwerk ook in onze dagen gelezen en nagevolgd, boek over „Zedelijke Opvoeding" tot directrice der nieuwe Rijkskweekschool benoemde. Uitnemend onderwijs hebben de leerlingen der Rijkskweekschool genoten, maar zij wer den in de door mw. Kooistra geleide instel ling nog iets veel kostelijkers deelachtig: het leven in een sfeer van groote zuiverheid. Als dit geslacht, dat door onmiddellijk contact met mw. Kooistra's loutere persoon lijkheid werd verrijkt en dien rijkdom in eigen omgeving dóórgaf, reeds lang zal zijn heengegaan, zullen ouders en opvoe ders nog wijsheid putten uit Ietje Kooistra's „Zedelijke Opvoeding" en haar later versche nen boek „Onze groote Kinderen." Zoo zal ook voor déze vrouw, na een groot en gaaf leven, het Bijbelwoord gelden: „Hare werken volgen haar na." GEP. GEN. MAJ. P. C. J. VISSER f In Dc-n Haag is overleden de heer P. C J. Visser, gepens. generaal-majoor der artillerie. GENERAAL-MAJOOR J. BINNENDIJK, f Oud-inspectcuT geneeskundigen dienst der landmacht In Den Hang is, 81 jaar oud, overleden gep. genernel-mojoor J. Binnerdijk, oud-inspccteur van den geneeskundigen dienst der landmacht, ridder in dc orde van den Nederlandschen Leeuw. De ter aardebestelling zal geschieden Maan dagmiddag om half twee van het sterfhuis op de begraofplaats Nieuw Eik en Duinen. DF; VRIJHEIDSBOND. De olgemeene vergadering uitgesteld» De Vrijheid meldt, dot de olgemeene verga dering van den Vrijheidsbond is uitgesteld tot 1 Maart in verband met den politieken toe stand en de gelegenheid tot voorbereiding van dc voorstellen van een commissie. DE NATIONALE BURGFPwACHT Reeds tal van personen als lid aangemeld. Naar het „Vad." van welingelichte zijde verneemt zijn vele leden der bestaande Haag sche Burgerwacht voornemens zich met de in hun bezit zijnde wapenen beschikbaar te stellen bij de nieuw opgerichte Nationale Burgerwacht. Reeds hebben zich tal van personen als lid aan gemeld. NATIONALE COMMISSIE TEGEN HET ALCOHOLISME. Het verhandelde in de laatste vergadering. In hare dezer dagen gehouden vergade ring wees de voorzitter, Prof. Dr. j. R. Sloïemakcr de Bruine, er op, dat de R. K. drankbestrijding, naar het schijnt, met veel succes, in alle haar verwante kringen haar invloed doet geiden; de protestant-christe lijke groep doet, mei goeden uitslag, een beroep op de „kerk", laatstgencemde en ook de neutrale groep helpen den Bond voor Plaatselijke Keuze met grooten ijver bij de voorbereiding van zijne landelijke meeting te 's Gravenhage op 16 Februari e.k. Voor en op de tentoonstelling vopr Volksvoeding te Amsterdam is goed gewerkt; o.a. weru daar een albuin tentoongesteld, bevattende de verklaringen van ongeveer 120 medici, die gevolg hadden gegeven aan het verzoek, tot alle Amsterdamsche artsen gericht, om hun oordeel over de (voedings) waarde van „Stout" uit te spreken. Dit album zal waarschijnlijk vanwege de Artscngeheel- onthoudersvereeniging nader worden be werkt. Nu de subsidiën hier en daar afnemen, moet liet idealisme toenemen, opdat de strijd niet verflauwt; de Ned. Onderw. Prop. club ging helaas heen; wij zullen den steun en het idealisme van de Nederl. on derwijzers, in alle schakeeringen, niet kun nen missen bij ons werk. De N. C. A. vond een secretaris van een Armenraad, een voorzitter van den Raad van Arbeid «en een leider van een Consul tatiebureau voor drankzuchtigen bereid met elkaar na te gaan hoe meerdere toepassing is te verkrijgen van art. 170 der Invalidi teitswet en te onderzoeken waar zich soort gelijke vragen voordoen. Prof. Dr. J. van Rees deelde mee, dat Prof. Saleeby in alle academiesteden een zeer aandachtig, zij het ook niet steeds een groot gehoor onder de studenten >ond In dien de financiën het toelaten, zal de com missie voor alcoholcursussen onder studen ten haar werk in het najaar van 1924 op soortgelijke wijze voortzetten. De heer G. L. de Haas vertoonde de at- beelding van een metalen schild, jat voor taan op de perrons, te midden van vele en velerlei drankreclames, zal opwekken tot den strijd tegen dien drank. De hee' P. v. d. Meulen Sr. nam op zich, zoo spoedig mogelijk te berekenen, wat het Nederlandsche Volk in 1923 aan alcohol houdende dranken besteedde. Hij verklaarde bij voorbaat reeds daarbij onder de werkelijkheid te zullen blijven, om dat frauduleus ingevoerde of vervaardigde alcohol aan zijne waarneming zal ontgaan. Besloten werd de volgende vergadering, zoo mogelijk te houden op Zaterdag 26 April 1924. DE POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. Het ontslag aan onbekwaam personeel. Het aan sommige schrijvers, die tijdelijk bij do directie van den postchèque- en girodienst werkzaam gesteld waren, zal naar aan dc N. R. C. wordt gemeld niet direct uitgevoerd worden. Zij, die niet totaal ongeschikt zijn be vonden, zullen nog een kans krijgen om hun geschiktheid voor genoemden dienst te bewij zen. Men neemt in aanmerking dat de beoor- deelingcn niet geheel juist zijn geschied, als ge volg van de moeilijke omstandigheden, waarin de postchèque- en girodienst ten tijde van de ontslogaonzegging verkeerde. DE GIRO-KWESTIE. De procedure voor de Haagsche rechtbank. De officieT bij de Haagsche rechtbank heeft heden conclusie genomen in de beide giro-za ken, waarvon de vorige week de pleidooien zijn gehouden. In de procedure-mr. v. Aalten contra den Staat der Nederlanden, waarin was geëischt op heffing van de rekening en uit-betaling van het saldo met vergoeding van 5 pet rente van den dag der dagvaarding tot aan de voldoening, con cludeerde mr. Polman namens mr. Hermans, dat de Staat zou worden veroordeeld tot betaling var» het saldo waartoe deze zich reeds be reid had verklaard doch dot geen hoogere rente zou worden toegewezen dan IK pet en voots, dat de kosten zouden worden gecom penseerd. In de procedure tusschen de Van Oldenbarne- veldtstichting te Rotterdam en den Staat, waarin ven een saldo van ruim 9000 een bedrag van 5000 was geëischt, benevens vergoeding v^n de kosten, welke eischeres heeft moeten dragen bij het aangaan van een geldleening, werci eveneens geconcludeerd tot toewijzing van de vordering tot betaling van 5000, doch te vens was de Officier van meening, dot de te bertlen moratoire interessen niet hooger kunnen z!jn dan de conventioneele. Ook hier vroeg de Officier compensatie van de kosten. De uitspraak in beide zaken werd bepaald op 29 Januari a.s. NEDERLANDSCHE HULP VOOR DIHTSCHLAND. Opening van een Hollandsch eetlokaol te Stuttgart. Maandagavond heeft te Stuttgart de offirieele opening plaats gehad van het Hollondsche eet- lokaal voor den behoeftigen middenstand. Daartoe in staat gesteld door de Vereeniging Vrouwen wat doet gij heeft het comité, on der krachtige leiding van onzen consul, den heer I. G. C. Ansmink en diens echtgenoote, een zaal ter beschikking gekregen in de Ma- rieën Stiftung in de Garten Strasse, waar, tegen betaling van 5 pfennig, een volledige maaltijd verstrekt wordtterwijl zij, voor wie dit luttele bedrag te veel is en zoo zijn er het eten kosteloos kunnen bekomen. In de zaal is plaats voor 80 tot 100 personen. Dit is één van de 20 dergelijke lokalen, die door de milde bijdragen van Vrouwen wat doet gij in verschillende plaatsen ingericht zijn. Te Stuttgart heeft zij in de Freic Waldorf Schule ook nog een lokaal, waar dagelijks 70 kinderen een warm maal be komen. De opening van het lokaal in de Garten StraSse had plaats in tegenwoordigheid van den Minister van Binnervlandsehe Zaken den leider van het Centraal Comité voor weldadigheid verscheidene leden ven de Nederlandsche Club en de dagelijksche gasten. Ze was recht fees telijk en plechtig. Muziek en zang van belange loos meewci kende kunstenaars, voordrachten en toespraken wisselden elkaar af. Alle nummers hadden groot succes, maar het meest de toe spraak van Regierungsrat Mailander, die den consul verzocht den wannen dank van de aan wezigen te willen overbrengen aan de Vereeni ging Vrouwen wat doet gij voor de prach tige hulp doei deze stichting aan hulpbehoe vende Duitschers verleend. (Vad.) HONDERD NEDERLANDSCHE ARBEIDERS NAAR CURACAO. Een hartroerend afscheid. Men meldt ons uit Amsterdam: In het begin van het vorig jaar gaf de te Curasao gevestigde Curagaosche Petroleum Maatschappij aan de Delftsche Ijzergieterij te Delft opdracht tot het bouwen van eenige groote olictanken. Vrachtschepen van de Koninklijke Nederland sche Stoomboot Maatschappij vervoerden zooals in dit blad juist dezer dagen werd ge meld in den loop van het jaar de verschil lende onderdeelen van deze tanken naar het West-Indisch eiland. Natuurlijk was hiermede de taak van de fabriek nog niet geëindigd. Met het mail-schip „Stuyvesant" van do Ko ninklijke West-Indische Maildienst vertrokken gistermorgen niet minder dan honderd bazen en arbeiders der Delftsche fabriek naar West- Indië, om op Cura<^ao uit de reeds daarheen getransporteerde onderdeelen de tanken op te trekken. In den loop van het vorig jaar hebben vracht schepen der K. N. S. M een groote hoeveel heid materiaal voor het bouwen van noodwo ningen, waar de arbeiders tijdelijk hun intrek zullen nemen, naar Curasao overgebracht Aan boord van de „Stuyvesant". die aan de Surinamekede gemeerd lag, had gistermorgen het hartroerend afscheid tusschen de arbeiders en hun respectievelijke vrouwen plaats. Men kan met een gerust geweten beweren, dat het „geschrei van honderden menschen de lucht vervulde". De meesten mannen was het duide lijk aan te zien dat het vooruitzicht op een lange reis hen zenuwachtig stemde. Eerst toen de stoomfluit drie lange fluitseinen liet hooren ver liet het vrouwelijk gedeelte der jammerenden het schip. Tal van zakdoeken, die „zwaar" van tranen waren, brachten een laatsten groet aan de ver- trekkenden. UIT DE TEXTIELINDUSTRIE. De steunverleening. De raad der gemeente Hengelo besloot een voorloopig crediet van 81.000 toe te staan voor het geven van onderstand aan gezinnen van niet-georganiseerde uitgesloten textiel arbeiders en zoo noodig aan georganiseer- den, indien na eenigen tijd de noodzakelijk heid daarvan mocht blijken. Het volgend tarief werd voor uitkeering vastgesteldvoor een gezin van man en vrouw 8, voor elk in\ «end kind 75 cent, voor een kostganger, wanneer daartoe termen aanwezig worden geacht 5, alles per week. Kostwin ners worden met gezinshoofden gelijk gesteld. Evcntueele inkomsten van het gezin worden van het steunbedrag afgetrokken. INBRAAK IN EEN FABRIEK. Door een electrische bel verraden. In den nacht van 28 op 29 September hoorde de directeur van de Coöp. Stoomzuivelfabriek te Putten, de heer Haanstra, dc electrische alarmbel in zijn slaapkamer gaan. De directeur opende een room van de bovenverdieping en loste twee revolverschoten, waarna hij met zijn assistenten en een politie-agent een onderzoek instelde. De buitendeur van de fabriek was ge sloten en men zou weer vertrekken, toen men in een boschje aan den straatweg een dames fiets zag liggen, waarop een gummijas en in een lap een breekijzer, loopers cn een electrische lantaarn. Den volgenden morgen meldde zich een per soon aan, die de fiets in ontvangst wi'de nemen, die bij dc fabriek gevonden was. Hij werd ge arresteerd, bleek te zijn zekere H. G. K., gebo ren te Tubbergen en wonende te Apeldoorn. Hij werd naar Zwolle overgebracht en stond gister aldaar terecht. Bekl. vertelde, dat hij den 28en des avonds een fietstochtje was gaan maken naar de Zui derzee hij was onderweg onwel geworden en had in een schuur van de zuivelfabriek een behoorlijke rustplaats gezocht Onderweg had hij een pakje met inbrekerswerktuigen gevon den. Toen hij de schoten hoorde, had hij ge dacht „Wacht U ook voor den schijn", en daarom had hij op dat oogenblik niet durven zeggen, dat de fiets van hem was. In zijn zak had men aan een ring drie sleutels gevonden, één van deze was bijgevijld, en paste cp de bui tendeur van de fabriek. Bekl. was daarover zeer verbaasd, want het waren drie sleutels, die pas ten op de deuren van zijn huis te Apeldoorn. Zijn vrouw had den gewonen huissleutel, en nu had hij voor zich er drie pasklaar gevijld. De Officier van Justitie deelde mede, dat bekL een inbreker is cn in connectie staat met de beruchtste inbrekers in het land. Hij eischte 4 jaar gevangenisstraf. Culemborg. DE DUBBELE MOORD. De daders in handen? Met den trein van 10 u. 21 zijn gisterochtend te Tiel gevankelijk binnengebracht vier perso nen uit Culemborg. Na een verhoor door den rechter-commissaris, dat tot half vier duurde, is tegen allen een bevel tot gevangenneming uitgevaardigd. Do justitie meent de daders in handen te hebben. HET VERGIF TIGINGSGEV AL TE OISTERWIJK. De herdachten op vrije voeten. De beide verdachten, die in verband met het vergiftigingsgeval te Oisterwijk voor de twee de maal gearresteerd werden, zijn naar c)e Tel. meldt na een verhoor door de justitie te Breda wederom op vrije voeten gesteld. BRAND IN EEN KERKGEBOUW. Catechisatiegebouw uitgebrand. Gistermiddag omstreeks zes uur word de aandacht van één der omwonenden van de Remonstrantsche kerk aan de Laan te den Haag getrokken door het gerinkel van sprin gende glasruiten. Uit de vensters van een der vertrekken van het kerkgebouw zog hij een rookkolom opstijgen. Aonstonds waarschuwde hij de bewoners van het kerkgebouw, die op hun beurt de brandweer telefonisch van den brand verwittigden. Deze was spoedig ter plaatse en tastte het vuur met één straal op de motorbrandspuit en een kleine straal op de waterleiding oen. De zware binnenbrand, die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, was nu weldra bedwongen. Toch brandde het vertrek, waar zich de hoard van het vuur bevond de catechisatiekomer vrijwel geheel uit. De oorzaak van den brand moet vermoedelijk ge zocht worden in de omstandigheid, dat een in den schoorsteen aangebrachte luchtkoker de fect is gerookt Hierdoor konden de vonken uit den schoorsteen zich via den luchtkoker mce- deelen aan het plafond, dat aldus vlam vatte en aan het vuur een gretig voedsel bood. KORTE BERICHTEN. Stokende werldoozon. Ongeveer 120 werkloozen te Steenwijk, die door het bestuur dier gemeente met het op ruimen van sneeuw aan het we.k waren gezet, hebben Donderdag dien arbeid gestaakt, aan gezien B. en W. geen toezegging wilden doen, dat zij den dag van Woensdag, waarop zij niet gewerkt hadden, ook uitbetaald zouden krijgen. Van andere zjjde wordt vernomen, dat het ge meentebestuur bij gebrek aan voldoende werk, de werkloozen in twee groepen had verdeeld, zoodat door allen om den anderen dag gewerkt kon worden. Het weekloon werd daardoor aan merkelijk minder, waarom de stakers toeslag verlangden. Verduistering van effecten. De rechtbank te Groningen heeft R, O., ge detineerd, uit Warffum, wegens verduistering van effecten tot een bedrag van 10.000 h 15.000, overeenkomstig den eisch van het O M., veroordeeld tot acht maanden gevange nisstraf, met aftTek van voorloopige hechtenis. Diefstallen in een kazerne. Voor de Bosscher rechtbank zijn 8 strafza ken behandeld, betreffende de diefstallen dooi middel van vernieling en inklimming op 4, 5 en 6 Dec. 1.1. gepleegd in de Mortelkozeme te "s-Hertogenbosch en waarbij een aanzienlijke partij militaire goederen is gestolen door een paar schilders, die daar aan het werk waren. Tegen ieder der beklaagden eischte het O. M. 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Tegen ieder der 6 medeplichtigen werd geld boete geëischt Uitspraak 17 Jon. e.s. HOOG WATER. De stond van de Maas. Men meldt ons uit Maastricht Hoewel de Maas eenigszins gevallen was, is in de laatste 24 uur nog weer 15 cM. was te constateeren, zoodat de peilschaal aan de Maas brug te Maastricht 2,57 M. teekent of 44.38 N. A. P. De verwachting is echter, dat het wa ter nog veel hooger zal worden. Uit België wordt was geseind School- en Kerknieuws. PROF. H. J. HAMBURGER, f In leven hoogleeraar in de physiologie te Groningen. Prof. H. J. Hemburger, hoogleeraar in de physiologie aan de universiteit te Groningen, is gisteravond overleden. ERKENNING VAN ZWITSERSCHE EIND EXAMENS DOOR DE NEDERLANDSCHE REGEERING. Men meldt ons In de laatste jaren zijn verscheidene Holland- sche leerlingen om gezondheid- en andere rede nen naar Zwitsersche scholen gegaan. Met name is door het Hollondsche Comité Zusz (voorzitter prof. dr. J. H. Gunning Wzn., secre taris dr. A. de Vletter te Bloemendaol) bemid deling verleend bij plaatsing van Hollandsche leerlingen aan het Lyceum Alpinum te Zusz (Engadin). Verscheidene malen is geprobeerd het eindexamen van Zwitsersche scholen te doen erkennen door de Nederlandsche regeering. Wat betreft het einddiploma Gymnasium, afd A, heeft het Lyceum te Zusz dit recht ook verkre gen. Door de Nederlandsche reg ering zal nu een commissie worden afgevaardigd naar Zusz en Davos (voor het Fridericianum aldaar) om het eerstvolgende eindexamen bij te wonen. Waarschijnlijk zal dr. Jensema, Inspecteur van het M. O., voorzitter der examencommissie voor Extraneï, voorzitter dezei Zwitsersche Studie commissie zijn. De reis zal geschieden buiten bezwaar van de Nederlandsche schatkist US. Het provinciaal kampioenschap verreden in Amersfoort Op de banen van de Amersfoortsche Usver- eeniging werd heden de wedstrijd gehouden voor het provinciaal kampioenschap in de provincie Utrecht, vanwege den Ned. Schaatsrijdersbond. De wedstrijden stonden onder leiding van overste Bakker, ondervoorzitter van genoemden Bond. Als algemeen wedstrijdleider trad op de heer J. Kooiman, voorzitter van de Amersf. IJs- verecniging. Dc banen waren in uitstekende conditie. Om elf uur werd begonnen met het nummer 500 Meter. Aantal inschrijvingen 31. In de finale plaatsten zich dc heeren Taconis (Amster dam), de Vries (Purmerend), Kuipers (Stadska naal) en Wildervank de Blécourt (Warnsveld). Einduitslag wasTaconis één in 57 secon dende Vries twee in 58 K sec.; Kuipers drie in 59 sec. en Wildervank de Blécourt in 61K sec. In memoriom mr. F. D. Graaf Schimmelpenninck. Een historische herinnering. De heer K. D. schrijft in het U. D. het vol gende Vooraf zij opgemerkt, dat de mededeeling, dat Graaf Schimmelpenninck „vanuit de functie van Burgemeester van Amersfoort tot Commissaris der Koningin werd benoemd", niet juist is. Zijn benoeming tot Gedeputeerde in 1900 maakte een einde aan zijn Burgemeesterschap. Uit het vol gende deel van het bericht blijkt dit dan trou wens ook. Maar wat wij wilden memoreeren is dit. Den 26sten October j.l. werd in de Twee de Kamer de Vlootwet verworpen met 1 stem meerderheid en zoo werd in 1900 de Leerplichtwet aangenomen met 1 stem meer derheid, dit laatste als gevolg van een onge luk, den dag voor de eindstemming, den heer Schimmelpenninck overkomen. Op Dinsdag zou de beslissing vallen. De geheele rechterzijde, waartoe ook Graaf Schimmelpenninck behoor de, wes tegen de wet gekant, met uitzondering van de heeren Schacpman en Kolkmon beiden Katholiek En de wet zou verworpen zijn geworden, ware het niet, dat graaf S. 's Maan dags een val deed van zijn paard en daarbij eon been brak. Hij kon daardoor den volgenden dag aan de stemming niet deelnemen en de Leerplicht wet werd met 1 stem meerderheid aangenomen. Anders zouden do stemmen hebben gestaakt, en was de wet verworpen geweest. Het is be kend, dot de rechtezijde, later aan de regeering gekomen, geen pogingen heeft gedaan, de wet weder te doen verdwijnen. Terloops zij eT nog aan herinnerd, dat het zoo kraakte met de Leer plichtwet van minister Borgesins, doordat ook de S. D. A. P.-kamerlec'en tegen stemden, al leen omdat schoolvoeding en kleeding niet in de wet als verplicht waren opgenomen, doch facultatief. Garnizoen. Bij Kon. besluit van 29 December is, met in gang von 1 Januari a. een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend op hun aanvrage, aan kapitein L» Timmer, van het 18de regiment infanterie, en aan kapi tein op nonactiviteit F. H. Prager, van het wa pen der infanterie, zulks met dc verplichting om ter beschikking te blijven b. zijn benoemd, bij het reserve-personeel der landmacht, bij het wapen der infanterie, tot reserve-kapitein, onderscheidenlijk bij het 18de en bij het 4de regiment infanterie, kapiteins Timmer en Prager, beiden voornoemd. Bij Kon. besluit, zjjn de vaandrigs E. H. de Vries, W. J. Carels en J. L. Schrikkel, allen van het 21e regt inf., benoemd tot res.-tvreede- luitenant bij het korps. De opzichter van fortificatiën G. W. Pop- penk, van het wapen der genie, is geplaatst by den dienst der genie te Amersfoort N e d. H e r v. K e r k. De Amersf. Kerkbode meldt; Op 1 Januari j.L is als Voorzitter-admini strateur van het College van Diakenen op getreden de heer W. van Bemmel en als Penningmeester van het Diaconie Oude Mannen- en Vrouwenhuis de heer C. Jans sen. Secretaris der Diaconie en van het Diaconie Oude Alanncn- en Vrouwenhuis is de heer C. Rcnes. Remonstr. Kerk. Belangstellenden brengen wy in herinnering dat in de Remonstrantsche Kerk morgenoch tend half elf zal optreden Ds. W. Mackenzie, van Utrecht

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 2