AMERSFOORTSCH DAGBLAD „de eemlander" Zaterdag 5 Jan. 192? TWEEDE BLAD. BINNENLAND. FEUILLETON. DE RfliLUOrcAIRS No. 158 22e Jaargang liet begin. (Nadruk verboden.) „Ach, hoe groot zijn de dingen die gaan beginnen! Er is nooit iets kleins in een begin", zegt Aimée, een der hoofdperso nen in Barbusse's Hel. In dat „Ach!" ligt de pessimistische strekking van het boek, die de pessimis tische strekking van veler leven is. Ze weten het wel, dat die grootheid van het begin der dingen maar schijn is. Straks gaat hij tanen, deze luister, naarmate het begin in het verleden terugwijkt. Straks zal het eens zooveel belovende niets zijn geworden. Moeten wij met dit pessimisme het Nieuwe Jaar in? Dat zou allerafgrijselijkst wezen. Want nooit is er zooveel groot heid aan een begin dan aan den aanvang van het jaar. Het is alles nog ongerept gelijk het blok van den scheurkalender. Drie honderd vijf en zestig blaadjes, nog wel met een toegift dit schrikkeljaar, er. ieder blaadje een bon voor arbeid en rust en vredige genoegens, leder blaadje ten kans op geluk en welslagen, op vooruit gang en op uitredding uit moeilijkheden. Driehonderd zes en zestig blanco bons; ongerept als de versche sneeuw van het winterlandschap. Slechts de vreesachtige beschrijft ze alvast in gedachten met zwarte, sombere noodlotsletters. Slechts de zwakke wendt het gezicht af en durft ze niet lezen. Het begin is voor de moedigen en ster ken. Zij kleuren de blanco-bons van hun kalender reeds bij voorbaat met de vurige kleuren van hoop en vertrouwen; zij be schilderen ze met de lieflijke emblemen van hun ideaal, dat vervuld staat te wor den. Ja, voor de moedigen en sterken zijn de dingen, die gaan beginnen, groot en luisterrijk; nooit is er voor hen iets kleins in een begin. Elk begin is voor de moedigen en ster ken een feest; hierom vieren ze Nieuwjaar en vieren ze Bruiloft. Zij durven de toe komst aan; de toekomst, die hun zoo blij de wenkt. O, konden we maar allemaal moedigen en sterken zijn! Doch als straks ook voor hen de on vermijdelijke teleurstelling komt? Zal hun optimisme niet smadelijk ineenstorten? En zullen de vreesachtigen en zwakken dan niet hun voorzichtige hoofden schud den, en, op de ontgoochelden wijzend, mompelen: „Hebben we 't niet gezegd? Hebben we geen gelijk gehad, toen we waarschuwden, dat men nooit op een begin moet vertrouwen?" Want het is waar; de stoutste optimist zal 't ervaren: als het nieuwe oud wordt, verliest het zijn luister. Het fonkelende geldstuk wordt grauw; de scherpgesne- den beeldenaar slijt af door dagelijksch gebruik. Zelfs de bekoring van dat schoonste geschenk, waarmee het lot den mensch kan verblijden, vermindert. Vader Huygens wist dit wel, toen hij, over mis lukte huwelijken sprekend, als oorzaak aangaf, dat van de liefde ,,'t jonge, lieve nieuw" afraakt. ,,'t Jonge, lieve nieuw" raakt eenmaal, en hoe spoedig, overal af. Och, die heer lijke frissche blaadjes in 't voorjaar, als we ze pas ontdekken, maakt hun schoonheid ons stil van ontroering. Maar de blaadjes groeien uit tot een forsch loo- verdak, ze zijn geen zeldzaamheid meer, en hoe breeder het groen daarboven wordt, o, arme blaadjes, ,hoe uw eere meer zal zakken, hoe gij minder gelden zult". Neen, „er is nooit iets kleins in een begin". Die troosli )os banale huwelijken, die sleurlevens, dat routinewerk, eenmaal is het alles uiting van idealisme en geest drift geweest. Eenmaal heeft de munt ge fonkeld van de versleten strijdleuzen en programpunten en leerstellingen, waarmee wij elkander vervelen. Zelfs het saaiste product van geesteloosheid heeft eenmaal de bekoring van het nieuwe gehad. Om die frischheid van het begin verdiepen wij ons zoo graag in het verleden van onszelf, van ons volk, van onze partij. Welk een voorrecht, een begin mee te mogen beleven! Behoefde men maar niet nee naar het eind, naar de aftakeling, die even noodwendig is als de ontluistering van de voorjaarsblaadjes. Wat zal er van onze illusies terecht zijn gekomen, als straks de scheurkalender dunner gaat worden? Maar er is verschil tusschen een boom blad en een mensch. Een mensch bezit het vermogen, zichzelf en zijn omgeving voortdurend te vernieuwen. De mensch maakt eiken dag, aan alles wat ten einde schijnt te spoeden, opnieuw een begin. Dat is de groote levenskunst en de groote levenskracht. De oostersche dich ter, die de Psalmen schiep, zegt het zoo treffend, wanneer hij zijn God looft, om- lat die de sierlijke gestalte zijner ziel met schoonheid verzadigd „zoodat haar jeugd zich vernieuwt als die eens arends". Het jaar moge oud worden, biedt niet elke komende dag zijn eigen kans en mogelijk heid? Ons lichaam moge oud worden, houdt de telkens wisselende levenserva ring onze ziel niet frisch? Het leven, onze levensarbeid, onze levensverhoudingen, het moet altijd een begin blijven, een bestendig begin. Slechts hij kan zijn bestaan genieten en zijn bestaan vruchtbaar maken, die het begin onophoudelijk vernieuwt. Voor hem zal elke der driehonderd zes en zestig dagen van den kalender een Nieuwjaars dag zijn, en de haan, die hem wakker kraait, telken morgen de profeet van moedgevende, kostelijke dingen. Heden is het een begin, maar morgen ook! Altijd is het goed, altijd is het schoon. Altijd is het groot, want in een begin is nooit iets kleins. H. G. CANNEG1ETER. De Staatscourant van gister 4 Januari bevat o. a. de volgende Kon. besluiten benoemd tot lid van het Hof van Justitie in Curasao Mr. J. A. Schogen van Leeuwen op verzoek eervol ontslagen met dank als lid der Commissie van Toezicht op de Rijksacade mie van Beeldende Kunsten te Amsterdam M. P. Voute op verzoek eervol ontslagen J. C. Pull, con- tToleur bij de posterijen en telegrafie en B. v. d. Linden, hoofdcommies bij de posterijen benoemd tot officier van gezondheid 2e kl. bij de Zeemacht E. Loefberg, arts eervol ontslagen wegens lichaamsgebreken de 7ste technisch ambtenaar bij de afdceling hydrographie van het departement van Marine D. H. van Wijk. met ingang van 1 Januari 1924 benoemd bi} het wapen der infanterie, bij het I5e regiment, tot majoor, de kapitein F. E. Kuote van het 18e regiment a. een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend 7. op zijne aanvrage aan den majoor H. Dijk stra, van het 15e regiment infanterie, ter zake van langdurigen dienst 2. op hunne aanvrage aan den kapitein op non-activiteit F. H. Prager, van het wapen der infanterie b. benoemd, bij het reserve-personeel der landmacht, bij het wapen der infnateric, tot re serve-kapitein, onderscheidenlijk bij het 78de en bij het 4de regiment infanterie, de kapiteins Timmer en Prager, beiden voornoemd a. op hunne aanvrage een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan de kapiteins J. W. C. C. Tucker en L. A. C. Duuring, on derscheidenlijk van het 19c en van het 19e re giment infanterie b. benoemd bij het reserve-personeel der landmacht bij het wapen der infanterie, tot re serve-kapitein, onderscheidenlijk bij het 19e cn bij het 73e regiment de kapiteins Tucher en Duuring beiden voornoemd. MINISTER COLIJN. Voor een mannd noar het buitenland. Noar wij vernemen is de Minister van Finan ciën, de heer Colijn, voornemens zich in het midden der volgende week voor een maand naar het buitenland te begeven, tot het door brengen van een verloftijd. HONGARIJE EN NEDERLAND. Een nauwere handelssomcnwcrking. Men meldt ons uit Boedapest d.d. 3 Jon.: Na den oorlog was Nederlond het eerste land, dot Hongarije steun verleende door de redding van duizenden Hongavsche kinderen en voor geen enkel volk bestaat hier, zooveel sympathie als voor het Neder!andsch<% Thans tracht men op handels- en economisch gebied tusschen Hongarije en Nederlond een nauwere samenwerking tot stand te brengen en hier is men zeor voldaan over het feit, dot de Ncderlandsche regeering bereid is een handels verdrag met Hongarije te sluiten. Bij de Hongoarsche regecring is reeds een ontwerp-verdrag der Nederlandscho regecring ingekomen, dat gebaseerd is op de bepaling der meeste begunstiging. Dit ontwerp werd de laatste dagen door de Hongoarsche deskundigen besproken en de re gecring heeft den nieuw benoemden gezant te Den Haag, baron Forster, onmiddellijk na het aanvaarden van zijn functie opgedragen onder handelingen over het sluiten van het handels verdrag te beginnen. Tot het voeren van onder handelingen vertrekt een Hongoarsche commissie naar Den Haag en men gelooft hier, dat het handelsverdrag spoedig tot stand zal komen, door het ontwerp waarschijnlijk met slechts on- beteekenende wijzigingen door de Hongaarsche regeering zal worden aangenomen. WERKLOOZENKASSEN LANDARBEIDERS. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft, naar de „N. R. C." meldt, voor dc werk- loozenkassen vun de landarbeidersbonden het subsidie over 1924 vastgesteld cp 125 pet. von de bijdragen von de leden. Over 1923 bedroeg dit subsidie 175 pet HAARLEM IN 1923. Een rede in de K. v. K. In de jongste vergadering van de Haarlcm- sche Kamei van Koophandel heeft de voor zitter, de heer E. K. Kreloge, een Nieuwjaars rede gehouden. Hij merkte op dat de toestond in de papierindustrie aan het einde van het vorige jaar ongunstiger was dan een joor te voren ten gevolge van builenlandsche mede dinging door invoer van belangrijke hoeveel heden courantenpapier. Ofschoon de fabriek te Velsen op volle capaciteit bleef doorwerken, werden een honderd werklieden oritslagen. Aan de suikerfabriek te Halfweg nam de om zet in 1923 toe bij hoogere suikerprijzen. Voor de bietenverbouwers was de toestand niet gunstig. De loonen bij de suikerfabriek werden met 15 pet. verlaagd. De chocolade- en cacoofabricage had geen. ernstige reden tot klagen; de toestand was iets beter dan het vorige jaar. In de machincnijverheid duurt over het al gemeen. de slapte voorden werken vele be drijven, ten gevolge van zware mededinging en drukkende lasten, niet op volle kracht. Toch be gint men iets van een kentering waar te ne men. Uit allerlei verschijnselen meent men te mogen afleiden, dat het vertrouwen in de toe komst toeneemt. Het drukkersbedrijf bleef nog in den druk De slapte in het visscherij- en reederijbedrijf werd nog niet overwonnen, maar toch mag T923 iets mindei ongunstig genoemd worden dan het voorafgaande jaar. Dc meeste neven- bedrijven der reederij ondervonden min of meer den weerslag van de lotgevallen van het moederbedrijf. Het blocmbollenbedrijf heeft zich geheel kun nen herstellen van den ochterui'gang tijdens d« laatste oorlogsjaren. Het winkelbedrijf schijnt weinig reden tot klagen te hebben. Wat het vervoer en verkeer betreft gaat de zon neg achter zware wolken schuil. En een afdoende voorziening m het verkeer tusschen Haarlem en de omliggende gemeenten, in alle richtingen, blijft een urgent vraagstuk, welks oplossing in het belang van al deze gemeenten zal zijn. CHR. VROUWEN GEHEEL-ONTHOUDERS. Jaarvergadering te Rotterdam. Woensdag j.l. hield de Ncd. Chr. Vrouwen Geheelonthouders Unie onder leiding van Jkvr,. Hartsen haar jaarvergadering te Rotterdam, waar 36 Unieleden uit verschillende plaatsen waren samengekomen. Het ledental der Unie neemt blijkens het jaarverslag langzaam toeer zijn nu 241 Unieleden en enkele aangeslotenen. Na een gcmeenschappclijken maaltijd! sprak mr. De Bic voor de Unieleden cn vel? genoodig- den over Kinderleed en Alcoholisme, waarmede hij als kinderrechte! zooveel in aanraking komt. Menig dieptreurig gezin werd gctcckcnd. WQor- on voder of moeder dronk, zoodat de kinderen onder voogdij moesten worden gesteld. Door het nieuwe instituut kunnen gezinsvoogden of -voogdessen worden aangesteld, om te trachten dc gezinsverhoudingen tc verbeteren cn de kin deren zoo mogelijk in het gezin te laten. Mr. Dc Bie deed een beroep op dc Unieleden, om zich als gezinsvoogdes beschikbaar te stellen, mits men veel tijd en ook volharding heeft. Freule Hartsen deelde een en ander mede over het Uniehuis tc Beekbergen. Er wordt een nieuwe directrice gezocht, een dame vol liefde en toe wijding, die zich geheel aan do patiënten wil geven. Met 't Kerstfeest bleek 't op allerlei wijze, hoe vele oud*#>atiënten het Uniehuis woar- deeren en de indrukken, daar ontvangen, niet uitgewischt zijn. Er zijn nu zeven patiënten, waaronder eenige heel moeilijke, voor wio do presidente bijzonder de voorbede der Unieleden vroeg. Na een gemeenschappelijk lied sloot de secretoress? dc vergadering, waarna «en kleine bazar voor het Uniehuis gehouden werd, die een aardige winst voor dc kas opleverde. SAMENSMELTING BELASTTNGVAKKEN Vergadering van ambtenaren der registratie en domeinen. De vereeniging van ambtenaren der registra tie en donveinen heeft dezer dagen een goed bezochte buitengewone algemeene vergadering gehouden naor aanleiding ven het verslag der commissie inzake samensmelting van de dienst vakken der Directe Belastingen en der Regis tratie. De vergadering, die ch: vroog of fusie in het algemeen is aan te bevelen, buiten beschou wing liet, sprak met bijnu algemeene stemmen als hare mecning uit, dot de bezwaren tegen de bestaande regeling van den oans'.ng in dc be lastingen niet van dien aard zijn, dat daardoor de fusie der twee dienstvakken, zoools deze door dc commissie wordt voorgestaan, nood zakelijk of ook maar gerechtvaardigd zou zijn. Mede gaf zij te kennen, dat overbrenging van dc aanslogregeling in de vermogensbelas ting naar het dienstvak der directe belastingen niet wenschelijk moet worden geacht. Het bestuur kreeg opdracht een en onder uitvoerig en gemotiveerd oan den minister van financiën mede te dealen. DE STEENKOLENAANVOER UIT DUITSCHLAND. Geen aanvoer meer over Zevenaar. Men meldt ons uit Zevenaar De stecnkolcn- aanvoei uit Duitschlnnd is plotseling bijna ge heel stopgezet. Tc Elten vernomen wij heden, dot inderdaad aldaar op Nicuwjoarsdag bijna geen enkele steenkolentreip naar ons land is gepasseerd. Hoogstwaarschijnlijk echter zullen de treinen over een andere route geleid worden. DE TANKS VOOR DE BATAAFSCHE PETROLEUM-1VDJ. OP CURASAO. Een grootsch werk. Men meldt uit Delft Voor het opstellen dor tanks, die de N.V. Pletterij v.h L. I. Enthoven en Cie te Delft in opdracht van de Bataafsche Petroleum-Mij. op Curasao zal maken zullen 200 klinkers en andere vaklieden daarheen vertrekken Morgen gaan er 84 klinkers onder den werkmeester Dommisse per s.s. „Stuyvesendt" en op 78 dezer zullen er nog 120 per s.s. „Ronselaar" volgen. Met dit stoomschip zullen tevens zes kranen werden verzonden, voor dit werk ex- presselijk vervaardigd door de firma Figee te Haarlem. De totale Inhoud van de 41 tanks die op het schiereiland Asiento geplaatst worden be draagt 200.000 M3. of 1.286.000 barrels. Voordat de tanks gescheept worden zijn zij te Delft pasklaar gemaakt. Het dak komt niet op pooten te rusten, zoools tot nog toe veel gebruikelijk, maar op den zijwond. Er komt dus geen bosch van ijzeren palen in de tanks. Ter voorbereiding van de ontvangst ven de werklieden zijn per stoomschip „Oranje Nas sau" eenige hulpkrachten noar Curasao ver trokken. Deze zullen de houten slaapzalen, centine, keuken en huizen voor de gehuwden opstellen, welke vervaardigd zijn door de fa briek Padox te \Farmond en reeds verscheept xtfn. Het gchecle werk wordt uitgevoerd onder leiding van den ir. M. D. Onthoven. Verwacht wordt dat in October het geheel opgeleverd kon worden. DE BARNEVELDSCHE EIERMARKT. De omzet in 1923. In 1923 zijn tc Barneveld ter markt aange voerd ruim 23j millioen eieren, die 1.678 840 hebben opgebracht, of gemiddeld 7.13 per 100 stuks. De hoogste prijs werd besteed in November cn December, toen de eieren ge middeld 15 per 100 stuks golden, tcrwjjl dc laagste prijs in April werd betaald, namelijk gemiddeld 5^J cent per stuk. BEZUINIGING. Dc werkwijze von het Be middelingsbureau. In het Tijdschrift von do Vereeniging van Di recteuren cn Commiezen der P. en T. vermeldt het bestuur von deze vereeniging, dat bij dc post reeds zóó intensief bezuinigd word, dut verdere bezuiniging niet wel mogelijk is cn dat do be zuiniging bij P. T. T. de volle medewerking van de hoogere ambtenaren had. Betwijfeld wordt of ook bij andere (ukken van rijksdienst, dc ambte naren het streven naar bezuiniging wel voldoen de steunen. In dit verband signaleert dc reductie het vol gende: „De op wachtgeld gestelde ambtenaren moe ten ollerecst in aanmerking gebracht voor ande re rijksbetrekkingen, wanneer deze openvallen. Met het oog hierop is een in den Haag zetelend Bemiddelingsbureau opgericht dat ccnerzijds op- guvo ontvangt van dc op wachtgeld gezonden ambtenaren, anderzijds in kennis wordt gesteld met vacatures in 's Rijks dienst. En olzoo ontvingen korten tijd geleden o.m. een 52-jarige post-conductcur en een 2I-jarigc schrijfster, beiden met wachtgeld, tegelijk met nog eenige rijksambtenaren ecno oproeping om zich te prescntecren bij een Ontvanger der Di recte Belastingen in dezelfde provincie die een werkkracht behoefde. Zij spoorden een uur, hob belden nog een half uur in een tromen aon- vnardden onverwijld do terugreis na een onder houd van 5 minuten met den ontvanger, die hun mededeelde, dat zijn wenschen meer speciaal uitgingen nnar een loopjongen!" Nu er op gewezen te hebben, dot de reis- cn verblijfkosten van deze menschen, voor re kening van het Rijk komen, dringt het Tijd schrift. ten einde herhaling van dergelijke geld verspilling te voorkomen, ernstig aan op een onderzoek naar de wijze, waarop do voorziening in vacante Rijksbetrekkingen georganiseerd is. FABRIEK STOPGEZET. In verband met een bankiers- foilisscmct. Met ingang van 1 Jonuori 1924 is de vloer- zeilenfnbrick van de firma Ahrcnds te Wyhc hce! stopgezet. Dc financiën van dc-zc fabric! staon in direct verband met de faillissements aanvrage von dc bankiersfirma Van Es en Co tc Zwolle cn komen ten nadecle van crediteuren dezer firméu DE TEyLER-ZAAK. In behandeling voor het Hof te Amsterdam. In de middagzitting trad namens gedaagden op jhr. mr. F. W. van Styrum. Pleiter verkloardi met weerzin vervuld te zijn bij het zien van d ve'e slachtoffers in deze zaak, die meestal con tribuanten zijn. Als er dan een flinke pot is, wordt er weer eens geprocedeerd. Degenen, di< dergelijke processen voeren, zijn meestaj stroo- mnnncn, die opkomen voor een groep of leiders zijn van een z.g. syndicaat. Pleiter besprak eerst een exceptie von nifct- ontvenkelijkheid van het oppcl, daar gedaag den door hun dogvaording in appel wijziging hadden gebracht in de motcrieele rechtsver houding. Een der directeuren wos kort voo: de uitspraak van de Honrlemsche Rechtbank overleden. Nu heeft appellant de vier overige directeuren cn tevens den nieuwen vijfden direc teur gedagvaard, hetgeen in strijd is met het systeem van eischcrs, dot het beheer was ge ëindigd door hun dagvaarding. Dc H. R. heeft beslist, dat geen wijziging bit appel mag gebracht worden in de materieels rechtsverhouding. Nu zijn echter zes personen gedagvaard tot rekening en vcrontwooidino. over een bedrog van ongeveer vijf m^lioen cn tot uitkecring van 19/400 of Ï9/8<i0. Hei appel is niet ontvankelijk. door F. FRANKFORT MOORE. Uit het Engelsch door F. J. VAN DER MOLEN. •17 Nog steeds zweeg Valenciaze staarde on afgebroken naar de bloembollen op de tafel. „Veel spijt heb ik er trouwens ook niet van, dat ik ben zooals ik ben," hernam Miss Cardew na eenige oogenblikken stilte. „Liever zoo, dan zooals die meisjes, die zich misschien op dit zelfde oogenblik o, ik ken ze wel VTOOÜjk maken over mij, omdat ik de kunst niet versta, mijn woorden te wikken en te wegen op een moment van opperste ontroering. Angela Brown bjj voorbeeld o, ik weet zeker, dot ze mij be spottelijk heeft gemaakt. Dreef ze tegenover jou niet den spot met mij „Weineen, volstrekt niet," zei Valencia. „Dan deed ze het tegenover Newton. Dat kind laat geen gelegenheid voorbijgaan, om in de oogen van Newton een wonder van geest te schijnen. Ik weet wel, dat hij zoo iets gaarne magmaar het kan best zijn, dat Angela dezer dagen tot haar verbazing bemerkt, dat een man een meisje, met wie hij geestig schertsen kan, nog volstrekt niet als vrouw begeert." „Het wordt mijn tijd om in huis te gaan," zei Valencia. „Zou jij mama nog niet eens even willen zien >fJij bleef bewonderenswaardig kalm, toen George Drummond in 't water lag, Valencia," ging Gwen door. „Jij bent ook niet van het soort, dat het uitgilt, zelfs als iemand, van wien je houdt, op het punt staat, voor je oogen te verdrinken. Mij dunkt, niemand hier, behalve ik, weet, dot jij verliefd bent op George Drum mond." Een gloed kleurde plotseling Valencia's ge laat het volgende oogenblik werd ze zoo wit els een mirur. Koud en wezenloos staarde ze Gwendolen Cardew aantoen deed ze een schrede in de richting van het huis. Maar tezelfdertijd gebeurde iets vreemds Gwendolen wierp zich voor haar op de knieën, greep woest haar hand cn riep op hartstoch- tel ijken toon „Geef mij hem geef mij hem geef mij hem in godsnaam geef mij dien man I Mij zag hij het eerst den vorigen zomer jou zag hij niet voor den herfst Hij hield het eerst van mij ik weet, dat hij van mij hield. Maar jij jij hebt hem mij afgetroggeld en jij kunt trouwen met wien je wilt, want jij hebt schatten te erven jij hebt mij den eenigen man ont nomen, die mij gevraagd zou hebben die mij nog vragen zou, als jij er niet was. Maar jij moet hem mij teruggeven jij bent grootmoe dig jij zult niet willen zien, dat ik mij ver moord, en dat zal ik ik zweer je bij God, dot ik zelfmoord pleeg en mijn bloed zal over je komen. Maar jij bent edelmoedig je' zult mij redden red mij in Godsnaam. Valencia want „Sta opl" riep Valencia. „Sta op en ga heen, ga heen, zeg ik je. Go heenl George Drum mond is niet van mij, dot ik hem je geven kan. Kon ik het, dan gaf ik je hem nog niet Maar hij is niet van mij: ik heb mij verloofd met Su.ton Cleveland. Als de hengelroc van een visscher, die zijn dobber heeft zien verdwijnen onder de water vlakte, rees Gwen omhoog. Ze zagen in eikaars oogen. Gwendolen wos de kalmste van de twee. Toch duurde het ette lijke seconden, vóór zij kon spreken. De gedach te flitste haar door het hoofd, hoe echt het weer dien Sutton Gevelond geleek, om haar raad tc volgen cn op het juiste oogenblik Va lencia te vragen, doch in gebreke te blijven, haar den afloop ervan te. komen mededeelen! Maar het volgende oogenblik bracht haar het bittere bewustzijn, dat Je vernedering, waar aan ze zich ht 1 onderworpen, haar bespaard had kunnen blijven, indien Clevelend haar slechts met een enkel woord had ingelicht. „Jij verloofd met Sutton Cleveland", klonk het als werktuiglijk over haar lippen. „O, jc hebt gelijk groot gelijkl Je hebt plichten te vervullen. Een ieder in zijn eigen standi Land bij landï Avonturiers bij avonturiers. Jij doet verstandig. En ik lijk wel gek." „Ik verzoek je 'heen te gaan", zei Valencia op rustigen toon. „Wees niet te hard, Valencia", smeekte Gwen, en Valencia ontdekte in haar stem een klank van oprechtheid, „wees niet al te hard. Je weet, hoo arm wij zijn. Je weet, hoe be krompen mijn moeder en ik door de wereld komen. Je weet, dat ik in Augustus al twee en dertig word, en kijk Zij nam haar hoed af cn toonde Valencia onder den weelderigen haartooi op zij van haar hoofd een netwerk van grijze haren, die zorg vuldig onder de geverfde lokken verborgen waren. Aangrijpend als de daad zelve waren de woorden, die de handeling vergezelden. „Je moet mij niet te hord beoordeelen, Valen cia, nu je weet, welk een moeilijken tijd ik achter den rug heb", 'vervolgde Gwen. „Noem mij geen intrigante, ofschoon ik beken, dat ik een intrigante ben. Wat rest iemand els mij anders dan te intrigeeren? Ik ben slim, jawel, zooals een vos slim is; en toch moet ik net trachten te verbergen, want ik weet, dat man nen een afschuw hebben van schrandere meis jes. Ik was niet slim genoeg, dat in te zien, toen ik twaalf jaar geleden mijn slag had kun nen slaan: ik vor.d het veel verstandiger schran der te zijn. Maar ik was wel gek, want nu heb ik den roep van schranderheid gekregen, en dat is wel de ^ngelukkigste reputatie, die op een meisje kan rusten wanneer zij tenmin ste het huwelijk beschouwt als een levenstaak. Heb je geen er.ke! vriendelijk woord voor mij over, Val?" „Een vriendelijk woord voor je heb ik wel, Gwen", zei Valencia. „En dat woord islaat dat krankzinnige idee, van met Drummond te willen trouwen, toch varen. Hij houdt niet van je. Hij heeft een andere lief." „Jn, jou heeft hij lief." „O neen; ik ben het niet, van wie hij houdt. Het is een andere, een, die niet hier is. „Wie is dat dan?" „Jij kent haar toch niet, en ik evenmin. Hij kent haar al lange jaren." „Bah I Zulk een concurrentie vrees ik niet. Neen, voor jou was ik bang, en neem mij niet kwalijk, lieve Val ik ben het nog. Be heb gezien, hoe hij je aankeek. Enfin, ik zal wel zien hem kinnen te palmen, en als hij mij trouwt, zaJ ik een goede vrouw voor hem zijn. Het is niet verkeerd voor een man, een geestige vrouw te bobben, vooral niet voor iemand als George Drummond. Een vrouw hindert het niet, in een reuk van geestigheid te staan, een meisje wel. En Sutton Geveland je zult wel van hem gaan houden. Eer een jaar om Is, zul je ver baasd staan, hoeveel je van hem houdt En bo vendien, wat zal je vader blij zijn. Je bent een braaf kind. Val; zoo broaf ben ik nooit gewecs*., 7«lfs vroeger niet. En nu weet je. Val, al leen vrouwen, die getrouwd zijn en kinderen hebben en een eigen haard, kunnen goede ge dachten koesteren, al hebben zc ook grijze ha ren. Houd ik ze niet goed verborgen Ik meen niet dc gedachten, maar de grijze haren. Dnt is nu mijn slimheid mijn slimheid Een schorre lach brak haar woorden af. Toch verscheen op haar gelaat niet de glans, die het gelaat van een lachende vrouw verzonnigt Het was géén lach, het v os een snik, die er opwelde in de keel van Valencia, toen ze Gwen de hand ten afscheid reikte. HOOFDSTUK XXIV. Valencia had de waarheid verteld. Zij had zich inderdaad met Sutton Cleveland verloofd. Hij had den wijzen raad van Gwen Cardew niet in den wind geslagen, maar wos zich bij Valencia komen aandienen, den dag na haar onderhoud met George in den tuin van Villa Paolina. Volkomen kalm hod zij er toen in toegestemd, Sutton's vrouw te worden. Haar vader en moeder had zij met dit besluit geluk kig gemaakt, terwijl zij zelve de gedachte, thans ontkomen te zijn aan den strijd, ontkomen ook aan den twijfel, aan den angst van door haar eigen hart bedrogen te worden, als een ware verlichting gevoelde. V^ordl vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 5