SPORTNIEUWS STADSNIEUWS. UIT DEN OMTREK. 3. De herclassiFcatie zal een aftrek geven van 4.8 en 12 inplaats van 4 8 en 16 4. Voor den duur der overeenkomst zal er geen wijziging worden gebracht in de regeling der dienst- en rusttijden. 5. Het Bestuur van het ziekenfonds en dat van het pensioenfonds zal worden ge vormd door het personeel. 6. Een ziekencontrólecommissie van het personeel zelf zal komen in de plaats van de controleerende gencesheeren. 7. Er zal een personeelraad komen, die da personeeloangelegenkden te behandelen krijgt inplaats van den Loonraud, die thans waardeloos is geworden. 8. Er zal gedurende den duur van de overeenkomst geen wijziging in de arbeids voorwaarden worden gebracht dan met medewerking der vakbonden. 0. De overeenkomst zal voor twee jaren aangegaan worden. De besprekingen zijn nog niet afgeloopen en worden a. s. Maandag 14 Januari voortgezet. Daorna zullen de vertegenwoordigen; der drie bonden het resultaat der onderhandelingen voor leggen aan hunne organisaties, die de beslis sing houden. LATE O. W.BELASTING. De begeerige fisctis. Wij lezen in de N. R. Ct.: Op 31 December 1923 was de mogelijkheid van aanslag in de O W.-belasting verjaard en van verschillenden kant heeft men dan ook bij de begrafenis van dit laatste oorlogsoverblijfsel ge dachtenisredevoeringen kunnen hooren. Toch zijn in deze eerste Januaridagen nog aan slagen in de/e belasting thuis gestuurd en zijn we juist ingelicht, dan zullen er nog verscheide ne, waaronder van zeer groote bedragen men noemde ons bedragen van meer dan een ton gouds volgen. Om een juist inzicht in deze kwestie te geven, dienen we terug te gaan tot 1917. Nadat onze scheepvaart geruimen tijd zoo goed als geheel stil gelegen had,'bestond er in het najaar van dat jaar gelegenheid voor een achttal schepen om in de Middellandsche zeehavens, Spaansche, Portugeesche en Zuid-Fransche havens allerlei goederen te gaan halen. Op deze schepen heeft Engeland beslag gelegd of zooals het euphemis- tischer genoemd werd, het angarierecht toege past. Het achttal schepen werd eerst naar Gibral tar opgebracht en later doorgezonden naar Lon den, waar de lading werd gelost en opgeslagen. De Nederlandsche belanghebbenden kregen ver volgens bericht,'dat ze tegen betaling van los- sings- en opslagkosten hun eigendommen van de Engelsche regeering konden terugkrijgen. Die belanghebbenden hebben elkaar gevonden met het gevolg, dat op initiatief der Nederland sche Handelmaatschappij de bekende comniis- sie-Crone werd geformeerd, welke zich weer in ondercommissies voor cacao, zuidvruchten, wij nen enz. splitste, en deze zaak ter hand nam. De heer 's Jacob trok naar Londen en bepleitte daar de belangen zijner Nederlandsche lastgevers; er werden eenige booten van de Hollandsche Stoom bootmaatschappij gecharterd en tegen grof geld kreeg men zijn eigendommen in ons land. De ton goederen had, eenmaal hier, aan onkosten, op slag, lossingskosten en bewaarloon ongeveer 600 gekost, tegen 14 in gewone omstandig heden. Inmiddels kwam de wapenstilstand en toen in 't voorjaar van J9I9 liet laatste schip met de Nederlandsche goederen binnen was. stelde de commissie-Crone, overtuigd ervan, dat dit het psychologisch moment was. nu Engeland nog geheel onder den indruk der overwinning ver keerde. een poging in het werk van de Engel sche regeering de gemaakte onkosten althans een deel daarvan terug te krijgen. Deze poging fs gelukt en in Maart 1921 heeft Engeland onge veer een derde dier kosten aan de belangheb benden teruggegeven. Van deze gelden nu is de fiscus thans bezig O.W. belasting te heffen. Eenige der belangheb benden zijn reeds in 1923 aangeslagen, anderen ontvingen in de laatste week van 1923 een offi cieel bezoek van een belastingambtenaar, -die in zage der boeken of inlichtingen kwam vragen over de wijze, waarop deze gelden waren ge boekt. Hoe weinig de dienst der belastingen weg geweien heeft met de kwestie, blijkt wel hier uit, dat sommigen voor dit geld over 1921 in de inkomstenbelasting waren aangeslagen; terwijl huu thans is aangezegd, dat de uit dien hoofde betaalde bedragen zullen worden gerestitueerd en ze nu O. W belasting zullen moeten betalen. Nog ingewikkelder wordt de zaak. doordat de terugbetaalde gelden bestaan uit een hoofdsom en rente van die hoofdsom gedurende den tijd, dat de goederen in Engeland zijn opgeslagen geweest en van die rente geen O. W. belasting wordt geheven Of het den dienst der belastin gen zal gelukken de verschuldigde belastingen te innen blijft een open vraag, immers er zullen verschcidenen onder de belanghebbenden zijn, van wie het ohmogelijk is thans de groote som men. die ze schuldig zijn, los te krijgen. Daar naast is het eveneens èénigszfns questieus of O. W. belasting rechtmatig geheven wordt als op 31 December 12 uur 's nachts geen aanslag is uitgereikt. Kan de belastingambtenaar er mee volstaan, dat de kohieren op dat tijdstip waren vastgesteld en is hij gerechtigd het aanslagbil jet daarna te doen toekomen? En, ligt het niet in de bedoeling hen. die nog geen aanslagbiljet ontvingen er alsnog één toe te zenden, waarom wordt dan de één wel aan geslagen en de ander niet? In een geval, waarin zoovele dubia bestaan, is het geen wonder dat er verzdt rijst en dat, zoo als we vernamen, de belanghebbenden de kop pen bij elkaar steken ten einde tot in hoogste instantie te doen uitmaken of zij in dit geval be lastingplichtig zijn of niet. Zooals men zich herinneren zal. heeft Amerika tegelijkertijd met Engeland een aantal in zijn havens liggende schepen gerequireerd. De goe deren uit deze schepen zijn echter door de Ame- rikannsche regeermg onmiddellijk tegen een vast gestel-Jen prijs overgenomen. Vóór het belasting jaar 1918 afsloot, wisten de betrokkenen dus wat zij ontvangen zouden en kon de fiscus met deze ontvangsten rekening houden, al waren er natuurlijk voorzichtige kooplui, die met het boe ken van de in uitzicht gestelde gelden hebben gewacht tot de dubbeltjes binnen waren. Ook over deze zaak is geprocedeerd, doch tot in hoogste instantie werd de dienst der belastingen toen in het gelijk gesteld. EEN onfortuinlijke autobusdïenst. In de provincie Zeeland. 1 Mei T923 werd de stoombootdienst der pro vincie Zeeland van Zierikzee op Middelburg, veranderd in een van Zierikzee op Wolphaarts- dijksche veer en de dienst tusschen dat veer en Middelburg wordt sindsdien onderhouden door den autobusdienst Walcheren, welken do provincie subsidieert. Deze dienst nu heeft sedert het nojaar met veel tegenspoed te kampen, tot tweemaal toe sloeg een der groote bussen, speciaal voor deze lijn aangeschaft, omen nadien wordt meestal met kleinere bussen gereden, doch ook aan deze ontstaat herhaaldelijk defect, zoodat de d'enst in de war loopt. Zoo reed Donderdag een Fordbusje, dat van Middelburg kwam, te Wolphoartsdijk door de gladheid van den weg in de haven, maar stiet gelukkig tegen een plank van het plankier. Er waren geen reizi gers in en de chnuffeuT wist bijtijds uit den auto te springen. Intusschen is het wel te be grijpen, dat velen bang worden van dit ver voermiddel en liever per trein naar Goes gaan. om dan alleen van dour tot het Katsche Veer, waar de boot ook aanlegt en dat betrekkelijk dicht bij Goes ligt, per autobus te gaan. De kwestie van dezen dienst zal don ook in een der eerstvolgende zittingen van de Staten van Zeeland een onderwerp van beraadslaging uitmaken, mede naar aanleiding van een adres uit Zierikzee om de boot weer tot Middelburg te doen doorvaren. DE MELKPRIJS TE AMSTERDAM. Kans op een conflict. Men meldt ons uit Amsterdam In de gistermorgen gehouden vergadering van de afd. Amsterdam van den bond van melkvee houders is besloten den melkprijs met I cent per liter te verhoogen van 13 op 14 cent. Mocht de melkhandel deze verhooging weigeren dan zal het vermoedelijk wee; op een conflict uit- loopen. De boeren zijn voornemens in dit geval een onder afzetgebied voot hun melk te zoeken. Er zal hedenmiddag een conferentie worden ge houden tusschen de vertegenwoordigers der beide partijen. WERKLOOSHEID. Do statistiek van 29 December. Op Zaterdag 29 December j.l. waren bij 201 organen der openbare arbeidsbemiddeling in gemeenten met 5000 of meer inwoners als werkzoekenden mannen (hetgeen niet steeds beteekent werkloos) ingeschreven de aantallen achter de hieronder vermelde beroepsgroepen vermeld a. bewerking van diamant 912 b. bouwbedrijven (waaronder 5700 grondwerkers, 2200 metselaars, 4900 schilders, 5400 timmerlieden, 2900 op perlieden) 29628 c. bewerking van stroo,hout en kurk 3076 d. kleeding en reiniging 1993 e. leder en wasdoek 698 f. bewerking van metalen (waaronder pl.m. 3500 te Rotterdam, pl.m. 2800 te Amsterdam, pl.m. 600 te 's Graven- hage, pl.m. 600 te Utrecht en pl.m. 600 te Dordrecht) 32324 g. textielnijverheid 1702 h. voedings- en genotmiddelen (waar onder sigarenindustrie) 4150 i. kantooreprsoneel (mann. en vrou welijke) 4250 58733 Bovendien waren by bovenvermelde organen 43492 mannen, die voor een groot deel tot de ongeschoolden behooren en waarvan voorts een deel onregelmatig of nu en dan los werk ver richtend, niet steeds onder de geheel werkloo- zen kunnen worden gerangschikt. (Van deze categorie waren er ingeschreven te Amsterdam 6700, te Rotterdam 7900, te 's Gravenhage 2200, te Utrecht 1750, te Dordrecht 700. te Schiedam 1700, te Arnhem 750 en te Haarlem 700.) a Ingeschreven waren van beide bovenvermel de groepen: Op Zaterdag 1 December 1923 bij 209 orga nen 51897 en 37545 personen. Op Zaterdag 8 December 1923 bij 202 orga nen 34119 en 39506 personen. Op Zaterdag 15 December 1923 by 206 orga nen 56061 en 41093 personen. Op Zaterdag 11 December 1923 by 196 orga nen 58187 en 40570 personen. BROEKHUYS WEER OP 'T PAD. Met een premielolerij. Men meldt ons: Sinds eenigen tijd is de bekende Broekhuys, verscholen achter enkele van zijn oude vrien den, weer begonnen een z.g. premielotcrij te or- ganiseeren, door hem genoemd Erica Premie- leening en gelanceerd z.g door de coöpera tieve vereenigingen Herstellingsoorden Duin, Bosch, Heide en Zee. Volgens de annonces is dit de eenige premieleening die ooit de Staatscou rant bereikte, terwijl op gelijke wijze bekend was gemaakt dot „wij (dust de coöp. ver.) in den omtrek van Apeldoorn een schitterend ge legen stuk grond, kadastraal bekend als sectie D. no. 2404 en 256, hebben aangekocht." De Broekhuys-coöperotie hield Maandagavond een trekking te Deventer, die h -wel de belang stelling miniem was niet zonder incidenten af liep. Er werd gevraagd hoe het mogelijk was dat de statuten de Staatscourant hadden be reikt, terwijl van deze coöperatie op de Lanc* drukkerij niets bekend was. Een der aanwezigen stelde al bij den aan vang de vraag waarom men nu plotseling van een Amortisatietrekking van een 6 leening gewag maakte, terwijl men hier gekomen was voor de gewone trekking van een 3 leening? Geantwoord werd dot de nrs. op elkaar corres pondeerden! Daarna werd gevraagd hoe men durfde te beweren, dat de coöp. ver. bedoeld stuk grond (de eenige waarborg voor obligatiehouders) had aangekocht, terwijl spr. bewijzen kon dat dit op naam stond van de heeren Th. en H. J. Andrée (menschen die met de coöp. niets te maken hebben, zoodat deze mededeeling dus misleidend was). Op deze vragen moesten de loterij-gérants het antwoord schuldig blijven. Wij vernemen dat naar aanleiding van het gebeurde door de politie een onderzoek wordt ingesteld, Culemborg. DE DUBBELE MOORD. De Commissaris van Politie te Culemborg verzoekt aan chauffeurs, motorrijders, wielrij ders en voetgangers, die in den avond, waarop ce roofmoord op den landbouw van Wiggen cn zijn zuster heeft plaats gehad, aan de overzijde ■btj van de Lek nabij De Heul een automobiel heb ben zien staan, met de lichten naar Cm ;rr.bo:g gericht, zich onverwijld te willen aanmelden bij de polltic in hun woonplaats tot het zoo moge lijk verstrekken van nadere inlichtingen. WAPENSMOKKEL ONTDEKT. Aon boord van ccn stoomschip van dc „Nederland". Toen een opsporingambtenaar van de douane een onderzoek instelde aan bc-ord van de Sima- locr van de Maatschappij Nede-land, die te Amsterdam was gearriveerd, ontdekte hij onder de steenkolen achter ccn der ketels ccn voor rond revolvers en patronen. De verdenking viel op een Chineeschen stoker en het bleek, dot deze eigenaar von de partij was. Het schip had Antwerpen aangedaan en daar had hij wegens de lage valuta de wapens en circa 2000 patronen gekocht. Vroeger werden dergelijke inkoopen te Hamburg gedaan. Een en ander is in beslag genomen cn tegen den smokkelaar proces-verbaal opgemaakt. EEN HOLLANDSCH STOOMSCHIP IN GEVAAR. De naam nog onbekend. Men seint ons uit Parijs Een hevige storm woedt op de Zuid-West kusten van Frankrijk. Sleepbootcn zijn uit de hnven van Brest gestoomd om hulp to verleenen aan een groot Hollandsch stoomschip. Dc nanm van het schip is nog onbekend. KORTE BERICHTEN. Dc lantaarn zonder licht. Tijdens de jubileumfeesten te Middelburg heeft, naar wij indertijd meldden, do buurt- commissie van dc Lange- cn Korte Burg een luxe lantaarn nan het gemeentebestuur aange boden om in die straat te worden opgehangen, ols een blijvende herinnering. De lantaarn werd wel opgehangen, maar niet verlicht. Alleen hing er een groote elcctri- sche lantaarn onder, zoodot des ovonds dc lon- toorn totaal onzichtbaar was. Aanvankelijk bleven de autoriteiten weigeren licht er in onn te brengén. De commissie bleef aandringen en nu einde lijk na 4 mhanden heeft er Maandagavond licht in gebrand, en voldoet dit goed. Men vraagt zich dan ook nog steeds af waarom het gemeentebestuur in dit en enkele andere gevallen zoo weinig medewerking be toonde bij bedoelde feesten. Radio -concert in ccn café. Een caféhouder in hot kanton Heeienveen stelde zijn bezoekers in staat, per radio een concert te hooren, dot te Hilversum werd ge geven. De politie ?ng daarin een overtreding van de poÜtie-verordening, omdat de bedoelde caféhouder geen verlof had aangevroagn aan den burgemeester, cn maakte dus pioces-ver- boal op. Deze zaak is thans voor het kantongerecht te Heerenveen behandeld de beklaagde werd naar het orgaan Cegedisco meldt door den kantonrechter vrijgesproken, op grond dat het concert niet ten huize van den caféhouder, dcch elders werd gegeven. In tien jaren een eigen woning. De directie van de N V. Philips Gloeilam penfabrieken heeft een regeling getroffen, vol gens welke het voor hanr arbeiders mogelijk is in tien jaar een eigen woning te koopen. De ze woningen zullen een waarde hebben van ongevepr 3000.—, en zullen gebouwd wordon overeenkomstig de wenschen der toekomstige eigenaars, die direct f 300.— storten en de hypotheek ad. 2400.—, door de directie te verleenen 4J4 in tien jaar hebben af te lossen. Het Rijk geeft voor elke woning een premie van 300. Gestolen effecten. Ongeveer een jeor geleden is te Bussum na inbraak een aantal effecten ontvreemd bij de dames Ruding ter waarde van ongeveer 5000. Dezer dagen ziin deze effecten boven water ge komen De bediende van een bankinstelling te Amsterdam heeft ze daar ingewisseld. Hij blijkt ze te goeder trouw van iemand, wiens nnom hij niet kent te hebben overgenomen, eerst bij het inwisselen op de bank bleken deze stukken op een recherchelijst voor te komen Straatroof. W. uit de Carpentierstroat'in Den Hoag heeft bij de politie aangifte gedaan, dot hij Zondag middag omstreeks 6 uur op dc Binckhorstlaan aldaar is aangevallen door drie mannen, die hem van een horloge en van 40 hebben be roofd Brandstichting. Gistermorgen ongeveer 7 uur ontdekten bu ren brand in de woning van den corveeër K. in een dichtbevolkt steegje bij het Scharloo te Alkmaar. De vrcuw was in de vroegte met haar 6-jorig dochtertje van huis gegaan. K. zelf ver toeft tijdelijk te Amsterdam. De buren verschaf ten zich toegang tot de woning, waarbij zij een reeds tot asch geworden bed in een hoek van een vertrek vonden. Ook in het achterhuis bleek brand. Een honderdtal emmers vol water blusch- 1cn den brand. De politie stelde een onderzoek in met het gevolg, dat de vrouw in verzekerde bewaring is gesteld els verdacht van opzette lijke brandstichting. Mijnongeluk. Maandagmiddag werd de houwer T. onder af vallend gesteente getroffen in de Oranje-Nassau- rnijn en gedood. Hij was gehuwd en vader van 2 kinderen. Door den trein overreden. Gislerm:ddag is op het rangeerterrein Riet landen te Amsterdam de wagennotcerder F L. Drewes door een rangee'rcnd treindeel overre den en gedood. Vermist. Te Opijnen wordt sedert Nieuwjaarsdag ver mist de tuinman H. v. d. P. Gevreesd wordt dat hij door de sneeuw verblind, van den dijk is geraakt en verdronken. US. Rivierbcrichten. De volgende mededee'ingen zijn ontleend aan de Staatscourant Dordrecht, blank water Schoonhoven, drijfijs over 1/10 der breedte. Krimpen, drijfijs over \4 der breedte. Kampen, drijfijs over der breedte. Grove, drijfijs over M der breedte. Moerdijk, drijfijs over der breedte. U t r e c h t. Tot lid von de Prov. Sloten van Utrecht is in d? vacature, ontstaan door het bedunken van jhr. G. J. A. Schimmelpenninck, benoemd mevr. A. van Hoogstraten—Schoch, te Zeist. Zij is de derde vrouw in dc Utrecht- sche Staten. C. F. G. W. VAN DER HURK. f In leven directeur der Coöperatieve Centrale Roiffcis'enbank. Het overlijden wordt gemeld van dsn heer C. F. G. W. van der Hurk, in leven directeur dor Coöperatieve Centrale Raiffeiscnbank, ridder Oronje-Nassou-orde. Hij bewoog zich op het gebied van den land bouw, meer bijzonder op dat van het landbouw- crediet. Oorspronkelijk bij het onderwijs werk zaam, voeld? hij zich speciaal aangetrokken tot het credietwezen ten plattelonde cn zijne orga nisatie. In tol van plaatsen heeft hij den stoot gegeven tot het oprichten van Boerenleenban ken, in den geest van de Raiffeisen-Kasse in Duitschlond. Aanvankelijk als kassier der Boerenleenbank tc Rijpwetering, later als Inspecteur bij d- Coöp. Centrale Roiffeisen-Bnnk, vervolgens ols Hoofd inspecteur en tenslotte als Directeur dezer In stelling, heeft hij zijn gehcele, welbesteed leven aan den Ncderlandschen landbouw gewijd. De Regeering erkende zijne groot? verdien sten en benoemde hem tot ridder in de Orde van Ornnje-Nossau. Ongetwijfeld zal zijn heengaan in breedo krin gen, spcciaol in die von den landbouw, ten zeer ste worden betreurd. B o o r n. JHR. OP TEN NOORT f Tc Baarn overleden. Te Baarn is plotseling overleden de heer Jhr. L. P. D. Op ten Noort, president-commissaris von de Stoomvaartmaatschappij Nederland. Soest. Deze gemeente lelde I Januari 1924 10532 zielen. 1 Januari van het vooraf gaande jaar was dit 96C5. We gaan alzoo met reuzeschredcn vooruit in deze gemeente. Sportnieuws. Naar de Sportkroniek meldt waren op 1 Janu ari 1924 in totao! de namen van 1665 ver- eenigingen geregistreerd. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Een doodc. Men meldt uit Apeldoorn: Een ernstig auto-ongeluk had Maandagmiddag weg, loopende langs het Aord^uis naar Uddel. Dc vermoedelijke oorzaak is de gladheid van den weg en de flinke vaart, waardoor de auto op den weg nGar Elburg kantelde. De bestuur der, de heer O. uit Arnhem, gerankte onder den wogen. Hij brak zijn hals en was onmiddellijk dood. Het lijk is naar het Apeldoornsch zieken huis vervoerd. Op de ijsbaan. Gistzrmiddag vierde op de ijsbaan de Amers- foortsdhe jeugd hoogtij. Er waren wedstrijden voor meisjes van 9 tot 16 jaar, die, zooals te begrijpen is, groote belangstelling trokken. Dichte drommen jongens en meisjes verdron gen zich bij de stort- en fin'shplaats en langs de wedstrijdbean, vriendjes on vriendinnetjes van de deelneemsters, in spannende afwachting, wie het eerst zou aankomen. Het aantal deelneem sters was betrekkelijk gering, tenminste veel minder dan men zich oorspronkelijk had voor gesteld hetgeen mogelijk te wijten is aon het feit, dot het meerendeel der scholen geen vrij had. De uitslag van dezen wedstrijd was als volgt 9—10 jaar: 1. C. Pakker, 2. ven Deventer, 3. Nefkens, 4. Klerk de Reus, 5. van Dijk. II—T2 iaar 1. A. van Nieuwenhuijzen, 2. A. van der Maat, 3. A. Rollcman, 4. B. Dekkers. 13—14 jaar: 1. G. Vierdag, 2. Th. Leenknegt, 3 van de Waal. 1516 jaar: 1. J. Bregman, 2- N. Kooiman. Tevens hadden gistermiddag wedstrijden in schoonrijden plaats, voor paren cn voor dames. Ook doze wedstrijden kondon zich in een greote belangstelling verheugen. De jury bestond uit d? -heeren luitenant Kan, Katerberg en de dames Jansen en Buytenhuis. Dc U'tslag was aldus Paren: 1. den heer Valkenhoef en mevr. van Bommel 2. de heer de Vries en mej. ven Druninck 3. de heer Tekelcnburg en mevr. Nieuwenhuijzen. Verder was de plaatsingde heer van den Brink en mevr. van den Brink de heer Naar- ding en mevr. van de Kommer de heer Snap per en mej. Vierdag de heer Solomons en mej. ven Eedcn de heer Berghuys en mevr. Berg- huvs Dames: 1. mej. van Druninok, 2. mevr. van Bern mei, 3. mej. Boshuizen, 4. mevr. van Nieu- wenhuijzen, 5. mei Vial, 6. mej. Vierdag. Gecosi umeerd Usfeest Wegens het slechte weer goot het gecostu- meerd iisfeest hedenavond niet door. Wedstrijden voor Militairen IJs en weder dienende, zullen Donderdag, en z. n. Vrijdag, 10 en 11 Januari a.s. wedstrijden op schaatsen worden gehouden voor de mili- tuiicn. De wedstrijden zulen bestaan in: a. Hardrijden over 160 M. b. Hardrijden over 500 M c. Estafetteploegen von 5 deelnemers per Infanterie- korps. Aan wedstrijden kan worden deelgenomen door Officieren, Onderofficieren cn soldaten. Garnizoen. De nieuwbenoemde reserve~2e luitenants der veld-artillerie J. E. ter Haar, E- t. Kuiper en H. ter Meulen worden 12 dezer te dezer stede be- ëedigd en in functie gesteld. Voordrecht-a vond Ludwig Wüllner. Een kunstavond van een genre, zoools wij er helaas in Amersfoort maar weinige meemaken. Declameeren is een kunst, die te waardeeren is. Doch hoe dikwijls vervalt het declameeren in een koud, gevoelloos en machinaal recitcercn van enkele dichtregelen, dio op verdienstelijk» wijze worden ten gehoore gebracht, doch die men aanhoort, m'sschien een enkel ocgenblik overdenkt, maar dan ook weer spoedig ver geet. Men applaudisseert, nu ja, omdat het een gewoonte geworden is, te applaudissecren wan neer het een of onder ten gehooro gebracht is. Men applaudisseert te pos of te onpas cn stoort zich er niet non of door dit onncsthetischc hand geklap de stemming uit hoor evenwicht gebracht wordt. Zoo was het gisteravond echter niet. Decla meeren is, wij zeiden het reeds, een kunst dio men moet waardeeren. Het declameeren echter, waarop dr. Ludwig Wüllner ons vergastte, is meer dan te wunrdeoren, moet men bewonde ren. Reeds zijn verschijnen ten toonecle brengt een zekere sfeer, de overtuiging dat men voor zich ziet «taan een groot kunstennor, die zich ge heel %n al één gevoelt met den dichter, wiens werk hij voordraagt Bij allo ged'ehten, dio wij gisteravond hoorden, werd deze overtuiging al meer en meer bewaarheid en deed ons voelen, dat declameeren meer is dan het recitccren van eenige dichtwerken. Het programma, dat dr. Wüllner voor dezen avond had samengesteld, bevatte enkele gedich ten van Gonthe, waarvan vooral „MaSomets Gesang" (der Strom) cn „Egmonts Monolog im Kirker" schitterend werden voorgedragen. De intonatie, de geste, kortom «Hes droeg het ken merk van den grootcn eenvoud, mn«r ook vun het nog grootcre voelen en begrijpen van het voorgedragene. Men zag o. h. w. wat in het ge dicht werd voorgesteld cn leefde er in mee. Ook een keur uit Goethe's lyrische gedichten kregen we tc hooren, waaronder het uit onze schooljaren zoo bekende „Wanderers Nacht lied": Ober alle Gipflcn ist Ruh". Het dialoog in „Trost in Tranen" gaf dr. Wüllner gelegenheid ook hierin zijn buitengewone kunst op schitte rende wijze te doen uitkomen. Na de pauze kwam het eigenlijke hoogtepunt van den avond in „Dos Hcxenlicd" van Ernst von Wildenbruch, het bekende Hcxenlicd, het lijflied von dr. Wüllner, zouden wij bijna zeg gen. Doch hoe dikwijls men dit ook hoort, tel kens komt men weer in bewondering en extase. Het slot van het programma werd gevormd door ccn meer komische voordracht, n.l. Der selbst- süchtige Riese, een aardig sprookje van Oscar Wilde, dat eveneens zeer verdienstelijk werd voorgedragen. Met ingespannen aandacht luisterde het helaas weinig talrijke publiek naar de voordrachten, om na iedere reeks (gelukkig niet na ieder gedicht) met een langdurig applaus den declamator hul de te brengen. Zoo kunnen wij eindigen met hetgeen wij In het begin zeiden: Het was een kunstavond, zoo* als wc er maar zelden een meemaken. v. S. MUZIEK. Derde abonnemcnts-concert t Voor het derde abonnemcnts-concert van het Concertbureau Hans Augustin op Zaterdag 12 Januori in Amici'.ia te Amersfoort, Beethoven- Avond te gev n door het Wendling-kwartett uit Stuttgart, bekend door zijn klassieke ver tolking der klassieke meesters, is het volgend© programma gekozen: strijkkwartetten op. 18 no. 3 D gr. t., op. 59 no. 2 E kl. t cn een der laatste groote strijkkwortettcn op. 127 Es gr. t. Dansavond Gertrud Leistikow. Een belangrijke kunstavond wacht ons de vol gende week. Woensdog 16 Januari geeft Ger trud Leistikow in Amicitio een afscheids-dans- a\ ond voor haar aanslaand vertrek naar Indië. Het zal bekend zijn, welk een vooraanstaande plaats deze kunstenares in de wereld van den dans inneemt, haar kunst omvat do uitersten van het menschelijk voelen. Zij behoort tot de aller grootste kunstenaars en wij hopen, dat zij hier een talrijk, belangstellend en toegewijd publiek mag vinden. TOONEEL. Louis Bouwmeester. Naar wij vernemen zal Louis Bouwmeester met zijn gezelschap op 17 Januari a.s. in Ami- citia een opvoering geven van „Vriend Frits". Rika Hopper. Het tooneelgezelschap Rika Hopper zal voor de tweede mooi in dit seizoen Amersfoort met een bezoek vereeren en wel op 30 Januari a a met „Opstanding". a e Drie wijze gekken. Zoonis wij eenigen tijd geleden reeds ver meldden, bezorgt het Tooneelvcrbond ons ook dit seizoen weer een avond. Op Vrijdag a.s. zal het S'houwtooneel een opvoering geven van het bekende blijspel „Drie wijze gekken" van Austin Strong. In de hoofdrollen zullen optreden Ko van Dijk, M. van Warmelo en G. van Staal- duyncn. De opvoering vangt aan om 7a/t uur. p Paul Wegener. Dc groote Duitsche acteur Paul Wegener geeft met zijn gezelschap Zaterdag 2 Februari een voorstelling in Amicitio. Handelsregister cn Kamer van Koophandel. Gisteravond vergaderde de r.-k. Middcnstands- vereeniging de Hanze in het gebouw der r.-k. Spaarbank bij de Ketelaarsbrug. Tot deze bijeenkomst waren tevens uitgenoo- digd de leden von Handel en Nijverheid, daar mr. Scheurer, secr. Kamer van Koophanedl, een bespreking zou geven over deze Kamers en het Handelsregister. In het openingswoord spreekt de voorzitter, de heer Beyer, namens het bestuur der Hanze leedwezen uit, dat vergeten is de jongste zuster- vereeniging, de Chr. Middenst.-vcreen., uit te noodigen. Hiervoor vraagt hij verontschuldi ging. Na een nieuwjaarsgroet van den voorzitter worden enkele Hanze-mededeelingen verstrekt en gewezen op het gunstig resultaat, bereikt met de actie der Middenstandsvereeniging, gesteund door de Kamer van Koophandel, voor ophef fing der zakelijke belasting op het bedrijf. Even zoo is reeds verbetering merkbaar in hei markt wezen. Met den avond van heden heeft het Hanze- bestuur willen oontoonen het nut voor den Middenstand, dot het Handelsregister kan geven. Dc spreker van dezen avond, mr. Scheurer, begint met te wijzen op de typcerenda geestes gesteldheid. die telkens doet vragen: Wat heb ik aan het Handelsregister? Die vraag teekent het letten «lleen op eigen voordeeL

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 3