BINNENLAND. RUSLAND. DE RUSSISCHE UITVOER IN 1922/23. Een waarde van ruim 20G millioen goud-roebels. M o s k o u, 10 Jan. (B. T. A.) In de heden gehouden plenaire zitting van de Russische Sovjets hoeft Krassin verklaard, dat de waarde van den Russischen uitvoer in het begrootings- jaor 1922/23 een totaal van 206.600.700 goud- roebels heeft bereikt. De dag nadert, verklaarde Krassin, dnt de buitenlandsche kapitalisten ons leeningen zullen moeten toestaan; het belang van het buitenland eischt dat dringend. DE WOLGA-DUITSCHERS. Volgens een Duitsch radiogram werd in het te Pokrowsk plaats vindende elfde radencon gres ven het autonoom Duitsche Wolgagebied de stichting van de sociolistische radenrepu bliek van het Duitsch Wolga-gebied plechtig geproclameerd. GRIEKENLAND. DE GRIEKSCHE CRISIS. Venizelos kabinetsformateur cn premier. A t h c n e 11 J a n. (B. T. A.) Venizelos heeft hedenmiddag te vier uur de opdracht aanvaard oen kabinet te vormen De nieuwe ministers zul len hedenavond tc zeven uur den eed afleggen. A then, 11 Jan. (R.) Venizelos heeft het ambt van premier aanvaard. Dc leden van 't nieuwe kabinet. Athene, 11 Jan. (B. T. A.) Het nieuwe ministerie is als vólgt samengesteld Venizelos, minister-president zonder porte feuille. Sofoelos binnenlandsche zaken Roessos, buitenlandsohe zaken Kafandaris justitie Gondikas oorlog Kanavos marine Syridis economie Mylonas landbouw Megalokopoelos financiën Tsoederos handel Valalas onderwijs. De samenstelling van het nieuwe kabinet heeft in alle kringen zeer levendige voldoening gewekt. MAROKKO. RAISOELI GEOPEREERD. Madrid, 11 Jan. (R.) Uit Tetoean wordt gemeld, dat Raisoeli, de vroegere kroonpreten dent van Marokko, met succes een door een Spaonschen militairen chirurg gerichte ope ratie heeft ondergean. VEREENIGDE STATEN. GROOTE BRAND AAN BOORD VAN DE LAPLAND. D.d. gisteren wordt uit New-York gemeld, dat het s.s. Lapland van de „Red Star Line" dat bezig was voorbereidselen te treffen voor een reis naar de Middcllondsche Zee, in brand is geraakt. Het vuur wordt door de brandweer, zoowel van de kade af als door midde] van drij vende brandspuiten bestreden De brand ontstond in een hoop oud touw, waardoor het geheclc schip in dichte rook wolken werd gehuld. In den middag werd men de vlammen meester. KON. BESLUITEN. De Staatscourant van gister 11 Jan. be vat nog de volgende Kon. besluiten: benoemd: bij het reserve-personeel der landmacht met ingang van 21 Jan. 1924, bij het wapen der ar tillerie, bij den staf van het wapen, tot reserve- eerste-luitenant voor speciale diensten de re- serve-tweede-luitcnant voor speciale diensten B. C. Cladder, van dien staf; D. met ingang van 24 Januari 1024, bij het wapen der infanterie, bij hun tegenwoordig korps, tot reservc-eerste-luitenant, de reserve- tweede-luitenonts F. S. A. van der Werf van het 6e; H. C. Rommelaar, van het 2de; W. Belgra- ver, van het 20ste; H. E. M. Burger, van het 13de; A. J. Manuel ,van het 3de; A. Spoelstra, \on het 6de; F. J. Th. Noorbergen, van het G2e; M. J. M. Gemmcke, van het 8ste; P. Koets, van het Isle; J. W. F. Gunrink, van het 4de; A. Felix, van het 10e; M. Hoekstra, H. Schuur man, beiden van het 12de; P. J. van Hoeken, van het 4de; A. van Deursen, van het 3de; W. G. H. C Stapert, P. M. Ch. Ballieux, beiden van het 13de; B. Tesink, Th. W. Zoirteriks, beiden van het 17de; A. J. M. van Etten, van het 14de; S. C. F. Maas, van het 8ste; H. C. J. Verstap pen, G. van Lenning, beiden van het 6de; benoemd: bij het reserve-personeel der Landmacht, bij het personeel van den Geneeskundigen Dienst, tot reserve-officier van gezondheid dor 2de klasse, de heer J. A. J. Bnrnhoom, arts. aan C. Bosman van Oudkovspel, te Wies- baden, verlof verleend om de betrekking te aan vaarden van consul van Liberia te Wiesbaden cn Frankfort aan den Main; aan W. de Vlugt, burgemeester der gemeente 'Amsterdam en lid van de Eerste Kamer der Stoten-Generaal, verlof verleend tot het aanne men van het vreemde eereteeken: commandeur der Ore van de Kroon van Italië; herbenoemd: tot lid, tevens voorzitter van den Voogdijraad Rotterdam II L. J. C. J. van Ravesteyn; tot lid van den Voogdijraad te Alkmaar B. £ondervan. DE POLITIEKE TOESTAND. Ministerraad. Naar de Res. bode meldt, is gisterochtend ten buitengewone zitting ven den ministerraad 1 gehouden, die gistermiddag is voortgezet. DIPLOMATIEKE DIENST. Dc nieuwe gezant tc Bcm. De Zwitsersche regecring heeft naar uit Bern aan de N. R. Ct. seint, hoar goedkeuring ge hecht aan de benoeming van den heer Doude van Troostwijk tot Nederlondsch gezant te Bem, in plaats van wijlen jhr. Van Panhuys. Gelijk be kend, is mr. Doude van Troostwijk eerst enkele weken geleden als gezant noar Boekarest ge gaan. Uit Praag meldt men, dat onze nieuwbe noemde gezant aldaar, dr. H. P. N. Muller van Wcrendycke, gisteren zijn geloofsbrieven aan president Masaryk heeft overhandigd. BEZOLDIGINGSBESLUIT BURGERLIJKE AMBTENAREN. Dc voortzetting der herziening. Naur wij vernemen zal de herziening van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1920, dot op verzoek der Regeering aanvan kelijk ter hand was genomen door den heer H. A. van IJsselstcijn, oud-minister van Land bouw, worden voortgezet door den heer E. P. Westerveld, minister van marine. MEVROUW WÜSTE-VON GOTSCH. f Te Santpoort is in den ouderdom van 75 jaar overleden mevr. O. E. A. E. Wüste—-baronesse Von Gotsch, de milde bewoonster van het land goed „Spaarnberg". Mevrouw Wüste deed zeer veel aan liefdadig heid. De mooie bewaarschool te Santpoort is ccn stichting van dc familie Wüste. (Hbld.) K. VAN K. VOOR RIJNLAND. Stichting ecner handels beurs te Leiden. In de tc Leiden gehouden vergadering von de Kamer van K. cn F. voor Rijnland is tot alge meen voorzitter herbenoemd de heer D. ten Cote Brouwer uit Alphen o.d Rijn. Tot voor zitters van het Groot- en Kleinbedrijf werden respectievelijk herbenoemd de heeren J Boot Jr. cn A. C. Molkenboer. Besloten werd, in verband met een door de Kamer ingesteld onderzoek over het vaarw a- t e r in Leiden en omgeving zich met een adres tot den gemeenteraad te wenden met het drin gend verzoek, een uitgebreid cn systematisch onderzoek noar den toestand van dit vaarwa ter in te stellen, waardoor niet alleen de ur gentie van een verbetering van dit vaarwater zal moeten worden erkend, maar, naar de Ka mer hoopt onmiddellijk pogingen in het werk zullen worden gesteld om Leiden blijvend aan te sluiten aan het groot scheepswnter, zooals het moderne verkeer dot eischt. Verder werd besloten lot stichting van een Handelsbeurs, onder dit beding echter, dot daarvoor de medewerking worde verkregen van het gemeentebestuur in dien zin, dat daar voor gedurende den Vrijdag van elke week, de Stadsgehoorzaal zonder kosten voorloopig dnnrvoor wordt beschikbaar gesteld. Het bestuur werd een crcdiet verleend van 1250 voor het maken van voorloopige kosten. DF DREIGENDE SALARISKORTING. Bijeenkomst van het bestuur van het A. C. O. P. Gisteren kwam het bestuur von het A.C.O.P. bijeen, ter bespreking van de situatie, waarin het Rijks- en onderwijzend personeel is geko men, tengevolge van de wijze, waarop de kabi netscrisis is opgelost. In de beschouwingen welke „De Standaard" over het „noodkebinct" heeft geleverd, wordt uitgesproken, dat dit opnieuw met haar bezuinigingsvoorstellen voor den dag zal komen. Het comité concludeerde, dot hierdoor voor het Rijks- en onderwijzend personeel het gevaar dreigt, dat de Regeering haar plannen, in de millioencn-nota neergelegd, zal handhaven en niet tegen „woordbreuk" tegenover het Rijks- en onderwijzend personeel zal opzien cn besloot zicb pei manifest tot zijn' leden tc wenden om hen tot waakzaamheid aan te sporen. Vastgesteld werd verder, dat hot bestuur Dinsdag aanstaande opnieuw bijeen zal komen, ten einde te overwegen, wat het na (V Rcgee- ringsverklaring, welke in den loop van dien dng in de vergadering der Tweede Konvu von den Stoten-Generaal h oogst waarschijnlijk zal worden afgelegd, verder te doen stoot. Daarbij werd overwogen, dat ook eerst dan kan worden uitgemaakt, of de lijdelijke voorzitter vnn het comité von tien, samengesteld uit vertegen woordigers van R -K.r Christelijke, Neutrale en moderne organisaties een vergadering van dit comité zal bijeenroepen, ten einde te beraadsla gen over de beste wijze, waarop de ofgebroken actie kan worden voortgezet DE A.S. AUTOMOBIELTENTOONSTELLING DER R. A. I. Een evenement op automobilis- tisch gebied. Men meldt ons irit Amsterdam De voorbereidingen voor de 15e autotentoon stelling der Ned. Ver. „De Rijwiel- en Automo biel-industrie", zijn thans in vollen gang; zoo als reeds eerder gemeld werd, zal deze tentoon stelling, welke ditmaal en voor het eerst geheel cn uitsluitend gewijd zal zijn aan het vierwie lige motorrijtuig, tien dagen duren en op den Ssten Februari a.s. voor het pubüek geopend worden. De toeloop van exposanten was aan stonds reeds zóó groot, dot onmiddellijk, na den sluitingsdatum voor inschrijving (8 Nov. j.l.), vast kwam te staan, dat de aanvragers zich met minder ruimte zouden moeten tevreden stellen don door hen was aangevraagd. Uit de thans beschikbare gegevens is te voor spellen, dot de op handen zijnde R. A. I. Show weer een evenement za! zijn op automobilis- risch gebied. Gedurende do tien dogen, van 8—17 Februari, zal door een keur van schit terende wagens vanaf de duurste cn meest luxueuse tot de auto voor den bescheiden man gedemonstreerd worden, welke plaats de auto mobiel zich veroverd heeft in do hedendaag- sche samenleving. Hoezeer blijken zal, dat van de sensationeele nieuwigheden weinig te bemerken valt, is het opvallend, hoe het intellect der uutomobiel- constructeurs zich gescherpt heeft op de per fectioneering van de bestaande systemen, een loffelijk streven waardoor de auto zonder welke men zich onze maatschappij niet meer zal kun nen voorstellen, zijn prerogatieven onder de voertuigen meer en meer consolideert. Voor den kenner zal het bizonder belang wekkend zijn de evolutie in verbeteringen te volgen, de leek zal zich uiteraard meer interes seeren voor het uiterlijke schoon; de hedendaag- sche carosserieën zijn die belangstelling alles zins waard. ■Alle automobiel-produceerende landen zul len welhaast vertegenwoordigd zijn op de Ara- sterdamsche tentoonstelling, welke daardoor nog steeds als de meest volledige beschouwd mag worden. (Op shows te Londen en Porijs zocht men nog te vergeefs de producten der zg. centrale rijken). De groote tentoonstellings zaal 6000 M* beslaande zal ver ortèr de tweehonderd auto's bevatten, waarbij vooral het getal der Amerikaansche en Fransche merken op den voorgrond ral treden. Wij hopen bin nenkort meerdere bizonderheden over deze in teressante expositie te kunnen geven, doch kunnen thans reeds melden, dot er enkele bizon- dere bezienswaardigheden aanwezig zullen zijn. Zoo vernemen zij, dat o.m. geëxposeerd zal worden een over dc lengte doorgezaagd 4 per- soons conduite-interieure (Citroen), welke een juist beeld geeft ven den constructieven motor, chassis en carosserie, en welke voor hen die iets meer wiüen weten van de automobiel, een uiterst leerzaam hulpmiddel doartoe is. Ook zal de aanwezigheid ven ccn der 5 Auto Chenilles {Citroen) systeem Kegrcsse-Hinstin, welke de bekende Saharatocht twee maal volbracht, een bizondere attractie voor het publiek zijn. Naar wij vernemen, zal de op zich zelf reeds zoo fraaie tentoonstellingszaal gedurende de tentoonstelling op feeërieke wijze verlicht zijn. VATBAARHEID VOOR AARDAPPELWRAT- ZIEKTE. Door het Laboratorium voor Mycologie en Aardappelonderzock is, in samenwerking met den Plantenziektenkundigcn Dienst een onder zoek ingesteld naar de vatbaarheid van ver schillende eardappelsoortcn voor de wratziekte. Het onderzoek is uitgevoerd aan het aardappel- selccticstation te Oostwold. Vatbaar zijn gebleken Afke, Antje, Bintje, Blauwputjes, Boerenjon gens, Bravo, Concurrent, Duitsche muis, Pou- we Jan, Eersteling. Effect, E'gc-nheimer, Elips, Enorm, Excellent, Excelsior, Frnnschen, Frisius, Geeltjes, Groninger Kroon, Ideaal, Industrie, Kampioen, Koh-I-Nohr, Leno, Maaike, Milord, Monopool Opperdoesche ronde, Paul Kruger, Pieter, Present, Roodc Industrie, Roermondsche Roode, Rotten, Schoolmeesters, Splendo, Thor- becke, Tuinparcl, Vroege van Bijstein, de Wet, Zeouwsche Blauwe. Weinig vatbaar of onvatbaar (dit, laatste is nog niet voor alle soorten uitgemaakt) bleken Cores (laat). Favorite (laat), Fontein (half laat) Juli muizen (vroeg), Kruisling v'00*), Lieuwe (half laat), Parnassia (laat) Roode star (laat). Tri umph half laat). s ROTTERDAM EN DE SURTAX E D'ENTREPOT. Dc Fransche associatie der groote havens, wordt uit Parijs aan de „Msb." bericht, heeft onder voorzitterschap van Charles Chaumet, lid van den Senaat, een vergadering gehouden, waarin o.a. behandeld zijn de wenschen, door de Rotterdamsche haven geuit om ook te kun nen pvofiteeren van het bevoorrechtingsstelsel, dat aan de Belgische havens is toegekend be treffende de toepassing van de surtaxe d'entre- pót in de noordelijke Fransche havens. Na een langdurige gedachtenwisseling, waar aan hebben deelgenomen de vertegenwoordigers van Havre, Duinkerken en Straotsburg en de gedelegeerden van de Fransche reederijen, is de wensch uitgesproken, de Fransche regcering uit te noodigen, geen enkele nieuwe ontheffing toe te staan op het tegenwoordige stelsel van sur taxe d'entrepöt, dat slechts een minimum-be scherming inhoudt van de Fransche havens. DE BRITSCHE TENTOONSTELLING TE AMSTERDAM. In het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam is gister, naar wij reeds met een enkel woord meldden, een Britsche tentoonstelling geopend, die tot 10 Februari a.s. zal duren. Het interi eur van de groote tentoonstellingszaal ziet er aardig uit cn het tentoongestelde bestaat mee- rendeels uit artikelen van Britschen oorsprong, waarvoor Nederlandsche agenten hier te lande koopers zoeken. In tegenwoordigheid van zeer vele belang stellenden en een aantal autoriteiten heeft oud minister Mr M. W F. Treub de tentoonstel ling gistermiddag geopend onder het uitspre ken van een korte rede, waarin hij zeide het woord te voeren in zijn kwaliteit van voorzit ter van het Genootschap „Nederland—Enge land." Dit genootschap stelt zich ten doel de be trekkingen tusschen Groot Britannië en Ne derland op intellectueel en economisch gebied zooveel mogelijk nauwer toe te halen en te versterken en het houden van een tentoonstel ling als deze ligt in die lijn. Spr. gewaagde van de groote ellende, welke de oorlog na zich heeft gesleept, niet in de eerste plaats door het verlies van een onnoe melijk groot aantal menschenlevens, maar ook door de economische verliezen. Wanneer men de in- en uitvoer vergelijkt, ontwaart men zoo'n groot verschil, dat men het waarlijk be droevend kon noemen. De oorlog heeft boven dien teweeggebracht, dat de volkeren en niet alleen, die, welk'e met en tegen elkander in den strijd waren gewikkeld uit elkaar zijn gerukt. De mentaliteit onder de volkeren is thans zoo veranderd, dot men elkander niet meer vertrouwt. Groote gebieden zijn vervol gens als koqpers uitgeschakeld en nieuwe be itrekkingen zullen dus weer gezocht moeten worden. Alles wat kan strekken om de ver schillende landen weer dichter bij elkaar te krijgen, moet met beide handen worden aan gegrepen. Nu is een tentoonstelling els deze wel niet zoo'n belangrijk historisch gebeuren, maar ook voor de oplossing van de wereldvraagstukken geldt nu eenmaal „La vie est feite des pe- tites choses." Een uiting welke hier geschiedt moet men niet te licht stellen, al mag men van deze kleine tentoonstelling ook al weer niet ver wachten, dat zij een beeld geeft van wat de Engelsche industrie vermag Wat ze wel geeft, dat is de noodzakelijkheid, dat men elkander beter leert kennen, niet alleen economisch meer ook op het gebied, waarop men kon la ten zien, dat men op de boogie ven zijn tijd is. Met het uitspreken van den wensch, dat de tentoonstelling ertoe moge bijdragen om de bonden, spr. zou haast willen zeggen in het algemeen tusschen Nederland met den Vreem de, maar speciaal tusschen ons land en Enge land, nauwer toe te halen, heeft Prof. Treub onder luide toejuichingen de tentoonstelling voor geopend verklaard. Hierna heeft prof. E. S. Gardner, oud- hoofdredacteur van de „Daily News" en be kend archeoloog (prof. G. heeft belangwek kende opgravingen op Cyprus in Egypte en elders geleid) eene rede gehouden over de let terkundige en wetenschappelijke ofdeeling van de tentoonstelling. Spr. koos tot onderwerp van zijn rede „Het boek in Engeland" en zette daarin uiteen, dat het doel der meergenoemde afdeeling is eon goed overzicht te geven van Engelsche boeken op het gebied van letterkunde, wetenschap en kunsten dit is geschied door het samenwer ken van verschillende leidende Engelsche pu blicisten, maar bovenal is het de bedoeling de intellectueele banden tusschen Engeland cn Nederland nauwer aan te halen. Dit verlangen is niet nieuw, maar gebaseerd op een traditie vnn vele eeuwen. De medcdeelingen van den Engelsohen hoog leeraar zijn luide toegejuicht. De openings plechtigheid is ingeleid met spelen door het orkest van de Britsche en Hollandsche volks liederen. AMSTERDAM EEN DUITSCHE STAD. Pénétrntion pocifiquc. Men heeft van Parijs gezegd, dat het een stad v/as van Engelschen, Amerikanen en Russen, van Dresden een stad voor Tsjechen, von Ber lijn een stad van Russen, maar men moet thans constateeren, dat Amsterdam een Duitsche stad is. Loopt men in de drukke straten, Leidsche straat, het Spui, Kalverstreat, dan hoort men vrijwel evenveel Duitsch als Hollandsch. Van de 100 voorbijgangers praten er 50 Duitsch. Van die 50 zijn er vermoedelijk 25 Hollanders, die met Duitschers praten, maar de conversatie wordt in 't Duitsch gevoerd. Niemand weet waarom. Dot is onze hooggeroemde gastvrij heid. Anders gezien: onze ijdelheid op het bezit van talenkennis. In het cabaret Tuschlnsky, dat den Franschen naam „La Gaité" heeft gekregen, hoorden we gistermiddag links en rechts Duitsch. Ligt het aan de klankvoller uitspraak, dat men het zoo gemakkelijk hoort, of geneeren de vreemden zich minder Een Hollander, die in een cabaret in eigen stad zit te praten, hoort men op een paar meter afstand niet. Een Duitscher wel. Geneert dc Hollander zich, is hij modester van aard Vindt de Duitscher het meer overeenkomstig zijn zelfbesef om goed luid te zijn? Op het tooneel verschenen zangers uit Mün- chen, een improvisator uit Beieren, terwijl de Haas, een Hollandsch „humorist" en „conféren cier", bij de Duitschers in de zaal een opmerke lijk succes oogstte, toen hij in zijn berijmde jaarkroniek herinnerde aan de invasie van Duit sche dienstboden en aan de verdringing van onze „lolly" door de Berliner bol Duitsch, Duitsch. Duitsch Er zijn nieuwe winkelpuien met een zuiver Germanistisch fatsoen, in de winkelétalages we melt het van Duitsche artikelen, reclame-op- schriften en offichcs zijn van een opvallend Duitsch karakter. Toen we in een restaurant onze kleeren aan de garderobe afgaven, klonk ons in een Hollandsch met zwaar Duitsch ac cent de vriendelijke boodschap van de vestiaire juffrouw tegemoet, die o wereld van tegen stellingen de Telegraaf voor zich had open geslagen I De kellner die bediende sprak In eenzelfde idioom. Op het toilet kregen we bijna razie in 'tDuitsch l Er is geen twijfel meer mogelijk. De vredige pénétratie heeft voor wat Amsterdam betreft haar taak volbracht Het is werkelijk een ver kwikking te hooren, dat de tramconducteur u nog in zijn allround-plat-Amsterdomsch kan te woord staan. De politie-agenten zullen waar schijnlijk zooveel Duitsch hebben te spreken, dat zij wel gauw him Hollandsch hebben verleerd...- De winkeljuffrouwen zijn het Hollandsche sta dium ol radicaal te boven. Om van de dienst boden maar héélemaal niet te spreken SPIONNAGE IN DE FABRIEKEN. Een ernstige waarschuwing aan de fabrikanten. „Onze burgerwacht" het orgaan von de bur genvacht te Rotterdam schrijft „In „De Arbeid", orgaan van het N. A. S. (Nationaal Arbeids-secretariaat in Nederland) vonden wij een hoofdartikel, dot, gezien de wei nige aantallen, die door de fabrikanten zullen worden gelezen, een speciale signaleering over waard is. Want daarin worden zulke ernstige dingen gevraagd van de arbeiders dat wij het onze plicht achten, hieraan, door middel vai. ons blad, ruimere bekendheid te geven. Al zal dit dan vermoedelijk wel niet in de bedoeling van den schrijver hebben gelegen I Het artikel draagt don els titel „Controle op de productie" en begint aldus. „Onverschillig welk terrein, waarop zich do arbeidersbeweging beweegt en werkzaam is, tel kens zal ze voor het feit komen te staan, dat het bezit van een goed functionneerend organi satie-apparaat onontbeerlijk is." Volkomen juist, maar nu komt de oap uit de mouw „Ook dus waar het hier betrekking heeft op het vraagstuk der controle op de productie Nimmer mag het belang daarvan worden onder schat". En nu volgt onomwonden een uiteenzetting van de bedoelingen vun het N. A. S., welke zoo duidelijk worden weergegeven, dat wij den schrij- niet dankbaar genoeg kunnen zijn voor zijn waarschuwing. Want een gewaarschuwd man telt altijd nog voor twee en onze leden, die aan het hoofd van groote industrieele ondernemingen staan, kunnen er zeer zeker hun voordeel mede doen. Wellicht vinden zij cr aanleiding in „eenigc maatregelen er tegen te nemen I „Want controle op de productie" zoo gaat dan het bewuste artikel verder, „is alleen dan mogelijk, als men beschikt over een goed func tionneerend rapportsysteem (lees spionnage- systeem), wat ook weer niet mogelijk is, zonder goede organisatie in de organisatie. Immers een vak- of bcdrijfsarganisatie, ze mag dan zijn een machtsinstituut der arbeiders, toch zal ze niet goed kunnen functionneeren, nu niet cn óók niet na den val van het kapitalisme wanneer haar inwendige organisatie niet in orde is. Al willen wij niet de moeilijkheden onderschat ten, doch dimv wij te zeggen, dat het N. A. S heel spoedig over een behoorlijk functionnee rend rapport-systeem zal kunnen beschikken, hetwelk óók b.v. voor de propaganda van on schatbare waarde is als de kameraden van het N. A. S. willen medewerken om het er te bren gen, want zonder berichten van hen, die in de bedrijven werkzaam zijn, is het natuurlijk on mogelijk om tot een behoorlijke controle op de productie te komen. Om te beginnen moeten de plaatselijke or ganisaties (afdeelingen) er voor zorgen, dat in de bedrijven eenigen harer vertrouwensmannen energiek, rusteloos, doch zonder aandacht op zich te vestigen het controlewerk, althans in zooverre ter hand zullen gaan nemen, dat zij rapporten zullen kunnen samenstellen. Daarvoor worden vragenlijsten disponibel ge steld. Deze vertrouwensmannen moeten voor zoover dit mogelijk en noodig is, in onderling overleg optreden. Zal b.v. de een zich belasten met het onderzoek naar de herkomst van z.g.n. halffbrikaten en het resultaat ven dat onder zoek schriftelijk rapporteeren aan een dergenen, die daarvoor zal zijn aangewezen, de ander dient na te gaan voor welk doel de aangevoerde half fabrikaten worden aangewend. En voorts be hoort weer een andeT te onderzoeken, van wie de orders komen en waar het geproduceerde wordt heengezonden. In het ééne bedrijf zal het moeilijker zijn om door middel van onderzoek een en ander te kun nen vaststellen, dan weer in een ander bedrijf het geval znl wezen. Onmogelijk is het natuurlijk om in een kran tenartikel in onderdeeïen aan te geven, de wijze van controleeren en rapporteeren. Waarop wij in het bijzonder^ willen wijzen is nog op ditde medcdeelingen welke van uit de bedrijven door de vertrouwensmannen worden gedaan, moeten vóór alles juist zijn. Liever nog in 't geheel geen berichten, dan onjuiste te ontvangen, welke aanleiding zouden kunnen wezen voor verkeerde conclusies en eventueele onaangenaamheden. Mogelijk lijkt het ons wel om tot een juiste rapporteering te geraken, als men oogen en ooTen in het bedrijf goed weet te gebruiken." Het orgaan illustreert ten slotte het hierbo ven vermelde met enkele voorbeelden aan do praktijk ontleend OVERTREDING DER LOTERIJWET. De zaak tegen de N. V. Utilé. De kantonrechter mr. Wcntholt te Rotterdam, heeft op 28 Dec. uitspraak doende in de raak van den directeur der N. V. Utilé (een onder neming die in relatie staat met de N. V. „De Tijdgeest") welke zaak in de zitting van 34 Dec. behandeld was, een hervatting van de behandeling en het oproepen van nieuwe ge tuigen gelast, wegens onvolledigheid van het onderzoek. Gistermorgen werden twee nieuwe getuigen gehoord. Beiden verklaarden, dat zij zelfstan dig obligaties van het hoofdkantoor van „Uti lé" te Utrecht betrokken en deze voor eigen risico verkochten, zoodat zij aan die maat schappij geenerlei verantwoording schuldig waren. De ambtennor van het O. M. mr. Hoekstra zog in beide getuigen agenten van „Utilé". Hij persisteerde bij het requisitoir, vermeld in ons avondblad van 14 Dec., waarbij hij een maand hechtenis eischto. De raadsman van don beklaagde, mr H. P. Merchant te 's-Gravenhoge, wcnschte niets toe te voegen aan zijn pleidooi, dat hij op 14 Dec. heeft gehouden DE MOORD TE ETTEN. De knecht van den vermoordt op vrije voeten. Het Dgbl. v. N.-Br. meldt, dat de knecht van Naalden, den in zijn woning te Etten vermoor den landbouwer-, op vrije voeten is gesteld. Het is gebleken, dat deze aan het misdrijf geheel onschuldig is. Hij placht met Naalden in één bed tc slapen en het schijnt dat hij, toen de misdadigers dc woning waren binnengekomen, onder de dekens is weggekropen. Hij is een lichamelijk gebrekkige jongen en zou tegen do bandieten vermoedelijk toch weinig hebben kunnen doen. Dat hij eerst ontkend heeft den bewusten nacht in Naalden's woning te zijn geweest, schrijft men toe aan den angst cn de venvar- ring, die zich van hem hadden meester ge maakt. DE MISLUKTE WRAAKNEMING TE EYSDEN. De aanronder overleden. Wij berichtten over de wraakpoging van den voormaligen arbeider der zinkwitfabriek Beyers te Eysden, die toen hij met minder goede be doelingen op het fabrieksterrein rondzwierf, en den employé Biesmens bedreigde, dat deze laat ste Bevers met een revolver in den buik gescho ten heelt. Terwijl Biesmans hulp ging "halen, vluphtte de gewonde met behulp van kamera den over de 600 meter verder gelegen Belgische gTens. Per auto werd hij naar Luik vervoerd, waar hij naar thans aan de Tel. wordt ge meld ten gevolge van de bekomen verwondin gen gisteren in het ziekenhuis is overleden. DE INBRAAK TE HEERDE. Een der verdachten op vrije voeten. Een der in verband met de in September van het vorig jaar te Heerle gepleegde inbraak ge arresteerde Arnhemmers is th ms weder op vrije voeten gesteld. Hij behoorde bi] het tweetal, dot getracht heeft den gestolen pandbrief te verzilveren. Gebleken is echter, dat hij door toevallige omstandigheden met de beide anderen in aanra king was gekomen en niets met de inbraak te maken heeft. AUTOBUS-ONGELUKKEN. Autobussen te water. De autobus die tusschen den Bosch en Ros- sum rijdt is gisteravond in een sloot nabij Hedel gereden. De 18 personen die vervoerd werden bekwamen weinig letsel. Enkelen bekwamen ver wondingen door glasscherven. Gistermorgen is de autobus van den dienst EchtenLeeuwarden bij Rotsterhaulc in het water gereden. De 9 passagiers kwamen met den schrik vrij. De auto is zeer beschadigd. DE AANVARING OP DE THEEMS. Hoe de „Holendrecht" geramd werd. De heer C A. Mentink, kapitein van het Ne derlandsche stoomschip „Holendrecht", dat zooals wij meldden door een aanvaring op de Theems tot zinken werd gebracht, heeft, naar aan de Tel. wordt geseind, aan een verslagge ver van de „Evening News" het volgende om trent de aanvaring medegedeeld: „Ik kwam de rivier opvaren met een alge- meene lading van Rotterdam naar Londen en stoomde ongeveer drie knoopen, daar het zeer mistig was. Ik bevond mij met den tweeden stuurman op de brug. Voortdurend werd met de stoomfluit gewerkt Tegen ongeveer kwar tier voor vier meldde de uitkijk op den boeg, dat een andere boot op ons aanvoer. Be snelde van de brug af en zag de boot in den mist op dagen. Ik deed nog een uiterste poging om een aanvaring te vermijden, doch dc andere boot kwam regelrecht op ons af en stiet weldra op do „Holendrecht". De aanvarende boot, „Corea", sloeg een groot gat in mijn schip en vernielde de brug. Ik werd van de brug geslingerd en had nog juist den tijd om „All hands on deck" te roepen. Tóen sprong ik op de „Corea" over, welk voorbeeld weldra door alle opvarenden werd gevolgd. De „Corea" is een boot van 800 ton en behoort aan de Bennett Steamship Com pany te Goole. Nauwelijks was do laatste man van de „Holendrecht" op de „Corea" overge-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 2