KOK'S Brandstoffenhandel en Eiectrische Srekerij OK'S ANTHRACIET WIJNHANDEL U, SCHOTERMAN Zn. m hutsspahrBAHK VOLKSUNIVERSITEIT Alles francs bergplaats a csnfant maison DE jager EN Zn. jj Eigen pa ate Kinderkleeding. sluit u m bh oen Massa's Boerenjongens en -Meisjes GETROFFEN AFH4ALD1ENST UTRECHTSCHEWEG 9. KORTEGRACHT26 De enorme drukte met de laatste koude heeft het schitterend bewezen, dat ingeburgerd «s. Onze 1st© soort kost nog steeds per H.L. Eierkolen per H.Lf 2.50 f 3.60 f 3,25 ZOUTE AMANDELEN lal niet alschrilken deur den lap prijs. i 1.85 per llterpot. I 1.09 per 'fe I. pel. HAVIK 41 TEL. 292 PostdnivsntentGonsteilinp KACHELS, KACHELPLATEN. DEOKRUIKEH. Aflagaz. „De Oom" Amersfoort. AANMELDING voor ALLE CURSUSSEN kan NOG geschieden. g Maison de Coiffure JJ 2de 3, 33 33 33 33 33 Kolenpark Soesterweg ïelefoon 863. Destelhoizen: Puntenbargerlaan 6 - ütrechtschexveg 71, Tel £39 Somatrastraat 2ü (Depot Ververij Paitlie) 'J R. S I K A A T 17 TELEFOON 145 Per flesch Per Anker Gewas 1920 Raymond SViacau F 1.—- F 40.— Gewas 1917 St. Emiiion F 1.60 F 65.— ■oooooooooooooooooooooooooooooog 6 LUNCHROOM - CONFISERIE O O TELEF. 115 - - LANGESTRAAT 56 O BOOOOOOOooooooooooooooo oaoooooO3 op brandewijn ziin van prima kwaliteit BEZOEKT DE 12 en 13 Jan. te houden In HOTEI. „DE KEIZERSKROON-HOF" ter gelegenheid van het tfVHaiig be staan der Postduiven Vereeniging .,DE LUCHTPOST". De prijzen zullen worden geëta leerd in het „SPORTHUIS", Siga renmagazijn van den Heer E. BOK KING ZN., Langestraat. ZIE GROOTE BILJETTEN. ATI JE T1 K I P*ro!i(ecrt rati «le Kclesenhtifl H'U ruimen ©enige Wioterard* kelen op zooals lioiiu ziel cd overtuigt D- Aanbevelend GEBRS DE VRIES ,l>5 I» AU NEKT" - Fir. strant. Varkensmarkt - Amersfoort Speciale atrteellnj; FIRMA H. BOKKING ZOON IN t SPORTHUIS Zie Etalage LANGESTRAAT 80. - TEL. 100 DES AVONDS NA 6 UUR a WI J ERSSTRA AT 14. Tel. 203 Special© lieliandeliDg/ (effen nit Teillen cn aihreken vau het haar» llaarzalf - Kaar/.eep voorkomt <1© roos en het vet worden ran het Si&ar. DE ST. PIETERSBERG. Pogingen tot behoud van hel Belgische gedeelte. Dc Vlaamsche Vereeniging tot Behoud van Natuur- en Stedenschoon hoopt, naar de cor respondent der N. R. Ct. te Brussel meldt, het in België gelegen gedeelte van den St. Pieters berg, nabij Maastricht, te kunnen redden. In het jaarverslag over 1925 constateert de secre taris dezer vereeniging, dot van het Nederland- sche gedeelte reeds heel 'wat is afgegraven. „De Vereeniging tol behoud van Natuurmo numenten in Nederland, aldus het jaarverslag, wanhoopt echter evenmin het overblijvende ge deelte te kunnen vrijwaren. Zooals wij reeds schreven, werken onze beide vcreenigingen samen, om him doel te bereiken. Intusschen moge uit dit geval blijken, dat onze Noorderburen in den strijd voor hun na tuurschoon er al niet beter voor staan dan wij. Ik geloof eerder slechter, want hun regeering moet nog de eerste poging doen, terwijl wij, in ons land, op het gebied van wetgeving of offi- cieele organisatie, toch reeds „iets" hebben.' DE TRAMLIJN DIEREN-VOLP-ARNHEM. Heemschut komt op voor Arn- hem's stadsschoon. Naar aanleiding van de bij de N.V. Gelder- 'sche Stoomtram Maatschappij bestaande plan nen om de tramlijn Dieren—Velp door te trek ken tot Arnhem, heeft het Dogelijksch Bestuur van den Bond Heemschut aan de Gedep. Staten van Gelderland een schrijven gericht, waarin het uiteenzet, dat door die doortrekking gevaar dreigt dat een belangrijk deel van het stads schoon van Arnhem wordt geschonden. Daarom geeft het D. B. van den Bond Heemschut Ge- dep. Staten van Gelderland in overweging de eindhalte van de lijn vast te stellen in de Park straat bij de Eusebiusbuitensingcl Bij het schrij ven was een uitvoerige toelichting gevoegd. HET CONFLICT IN DE TEXTIEL NIJVERHEID. Dc steunvcrleening. Vanwege dc afd. Almelo van de Landelijke Federatie van Textielarbeiders, zal, indien de opbrengst der collecten dit toelaat, aan de ar beiders op de stoomspinnerij „Twenthe" te Al melo, die tot de uitgeslotenen behooren, wor den uitgekeerd: gehuwden 13 per week 0.25 voor elk kind; ongehuwden 9 per week. Dc Raad van Hengelo heeft afwijzend beschikt op het verzoek der ongeorganiseerde uitgesloten textielarbeiders om hen te beschouwen als werk- loozen en hun dientengevolge de uitkeering te verstrekken, welke men non werkloozcn geeft. HET US IN DE ZUIDERZEE. Door den jongsten Westerstonn is in de Zuiderzee het ijs aan de Noord-Hollandschc kust losgeraakt en aan de Zuidwal en de Vel uwe zoom opgestuwd. Compacte massa's ijs blok- keeren het zuidelijke bekken. Op sommige plaat sen hebben deze massa's een hoogte van 3 a 4 M. bereikt. Indien de vrind niet keert, zal de scheepvaart in diverse havens nog langen tijd estremd blijven. tegen het ortsenmonopolie op te nemen en wel „Primo, omdat in den bijbel staat dat Jezus en zijne dicipelcn door handoplegging lijders tot genezing brachten". Hiermede kan tweeërlei worden bedoeld: le. Jezus ging ook tegen het artsenmono polie in, en daarom volg ik na. 2e. Jezus genezingen stel ik gelijk met of waren ook handelingen van den magneti seur, daarom moet het zoo. Ik meen te mogen veronderstellen dat Dr. Waghto bedoeld heeft no. 2 omdat voor zoover mij bekend, te dien dage het artsen monopolie niet bestond. Men heeft het Jezus wel moeilijk gemaakt, maar om geheel an dere redenen. Indien dit zoo is, wilde ik hem gaarne het onderstaande voorleggen. Dr. Waghto, U zet het Magnetisme op drie pilaren. Een dezer dragers is m.i. van be denkelijke qualitëit. „Primo" vertoont ern stige neigingen zijn plicht niet te zullen doen of liever, hij laat het nu reeds aan „Secun- do" en „Tertio" over. U kent gezag aan den Bijbel toe, U schrijft „...omdat in den bijbel staat". Daarom kunnen wo samen praten. Mag ik uit Uw stukske werkelijk concludeeren dat U meent dat Jezus door het magnetisme (dierlijk) genezing zocht te bewerken? Door Physiekc krachten? Hier sta ik tegenover U, vierkant. Geon phvsieke krachten, maar Gods Almacht genas op onmiddellijke wijze. Omdat Jezus, het vleesch geworden Woord, dc macht had de ziel te genezen, kon Hij dit ook ten opzichte van het lichaam (Aangezien tegenwoordig op theologisch go- bied meermalen „verschillende" begrippen mei „dezelfde" woorden worden aangeduid dient hier toegelicht dat ik met „genezing der ziel" bedoel de „vergeving der zonden"). Hij had de macht over de zonde Een ieder die een trouw lezer van den Bijbel is en verstaat, weet dat alle ziekten on kwalen een govolg zijn van do zonde. Omdat Jezus nu mocht had over de zonde, kon Hij ook de ellende als voortvloeiende uil de zonde teniet doen. Zoo is ook tc ver klaren dat Jezus de dooden opwekte. Denk nan Laze rus, de jongeling te Nain, het doch tertje van Jairus. Als U Romeinen 5 12 (en op zoovele andere plaatsen) leest, weet II dat „Ook de dood door de. zonde over ons gekomen is.". Maar Jezus, die heerscht over de zonde kan ook deze te niet doen. Ziet II flat volgens de Bijbel de genezingen door Jezus heel iets anders is dan magnetisme. (Lichamelijke kracjilcn.) Ook „die" door de dieipelen. Wat leert ook Handelingen 33, 34 en 35 ons dat duidelijk, IJ leest daar: „En aldaar vond Pctcrus Eneas, die acht „jaren te. bed gelegen had. En Petrus zeide .tot hem: „Eneas, Jezus C r i s t u s maakt „U gezond, sta op.". Men gaf Gode do eer, „dio op o n m i d d e 11 ij k e wijze Zijn Al- „macht toonte. En zij bekeerden zich tot ,den Heere." Lees ook Handelingen 3, en merk op dat de dieipelen heel goed wisten dat het geen lichamelijke krachten waren die hen daar toe in staat stelden. Lees die schitterende rede welke Petrus houdt tot de verbaasde schare, waaruit Ik vers 12 citeer. „En Petrus „antwoordde. Gij Israëlitische mannen, wat „verwondert ge u over dit. of wat ziet ge „zoo sterk op óns, alsof wij door onze „e i g e n e krac h t deze hadden doen wan- „delen." Ja ook de discipelen waren met die gave door Jezus zelf op directe wijze begiftigd. (Zie Mattheus 10 1). Niet met magnetische krachten, lees maar: „Hij heeft hun macht gegeven om alle ziekten en alle kwalen tc genezen, en do dooden op te wekken (vers S). Dooden opwekken. (Hande lingen 0:36 t/m. 41). Dr Waghto, magne tisme? Met dank voor plaatsing, G. DEN HERTOG. 10 Januari 1024. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. De cópie wordt niet teruggegeven. Alleen met den naam des inzenders onderleekcnde stukken komen voor plaatsing in aanmerking. Geachte Redactie. Wanneer ondergeteekende zich tot L wendt om te verzoeken een enkel woord tot Dr. Wagtho te mogen richten, is het niet om stelling te nemen en partij te kiezen voor één der geneeswijzen genoemd in het ingezonden stuk \an 7 dezer. Op dit gebied ben ik een leek. I-lij ot zij die op dit terrein niet voldoende is georiënteerd kan „iets" lezen over Homoapathie, Magnetisme of Allopathie, maar een oordeel ten opzichte van deze zeer moeilijke materie moet over gelaten worden aan hen die deze stof be- heerschen. Natuurlijk moet de praktijk een woordje meespreken. Indien zijn stuk dus niet bedoelt propaganda te maken voor één der geneeswijzen, maar alleen tot doel heeft iets bij te dragen om er toe te geraken dat elk die op dit terrein iets kan doen tot heil van de menschheid, hem daartoe in de ge legenheid te stellen, dan vindt Dr. Waghto mij aan zijn zijde. Iets anders is het ol ik het njet den inhoud van het gehecle geestesproduct eens ben. Dit hangt at van dc bedoeling welke Dr. Wagtho had bij het neerschrijven van een enkelen zin. Hij schrijft, drie redenen te hebben om het voor den magnetiseur dus Financieel Overzicht. Het blijft stil op de effectenbeurs. De aan dacht blijft dan ook voornamelijk gevestigd op de fluctuaties in de wisselkoersen. Inderdaad zijn deze van zoodanigen aard, dat Hierbij heel wat stof wordt opgejaagd. Evenals verleden week, zijn het ook nu weer voornamelijk francs en ponden geweest, welke het sterk hebben moe ten ontgelden. Het meest trekt ook nu nog de teruggang in den francskoers de aandacht, om dat overal in het buitenland een onmiskenbaar wantrouwen bestaat tegenover de Fransche financiëele politiek, zoodat men. in tegenstel ling met hetgeen ten aanzien van het Engelsche ruilmiddel het geval is, niet de overtuiging koes tert. dat op dit gebied de toestand intrinsiek nog altijd als gezond is te beschouwen. In ons vorig overzicht hebben wij uitvoerige beschouwingen gewijd aan de kwestie van den achteruitgang van den francskoers. Wij behoe ven hierop niet terug te komen. Alleen blijft het merkwaardig, den verderen gang van zaken op dit gebied te volgen, omdat deze zulk een treffende gelijkenis vertoont met hetgeen zich nog nauwelijks een jaar geleden in Duitschland heeft afgespeeld, nadat wij tevoren hetzelfde verschijnsel ook reeds in Oostenrijk hadden kunnen meemaken. Men is in Frankrijk reeds over het punt heen, waarop men de daling der valuta eenvoudig kan doodzwijgen. De prijzen stijgen langzaam maar zeker, in den laatsten tijd zelfs meer en meer in een sneller tempo. De loonen moeten deze beweging wel volgen, zoo dat in toenemende mate onrust begint te ont staan onder het personeel der Staatsbedrijven. Alleen door een sterk ingrijpen der regeering, welke de portefeuille-kwestie heeft gesteld, is het een paar weken geleden te danken geweest, dat voorstellen tot loonsverhoogingen der staats ambtenaren, waarmede 1% milliard francs ge moeid zouden zijn geweest, door het Huis van Afgevaardigden zijn verworpen, of liever dat zij zijn vervangen door verhoogingen van meer be scheiden aard, die slechts een kwart milliard zullen kosten. Wanneer het op dezelfde wijze blijft doorgaan met de daling van den Franc, en de daaruit voortvloeiende stijging in de kosten van het levensonderhoud, dan zal men echter op den duur verhooging van de loonen van het Staatspersoneel niet kunne tegehou- den, temeer omdat al deze employés immers kiezers zijn voor het Huis van Afgevaardigden, welker leden zich in Mei a.s. aan herkiezing zul len moeten onderwerpen. Die loonsverhoogin gen, welke zoo goed als zeker te wachten zijn. zullen echter het evenwicht in de gewone be grooting geheel verbreken, zoodat men in Frankrijk dan zelfs de fictie niet meer zal kun nen handhaven, dat althans het gewone budget sluit, en dat alleen de kosten, „die Duitschland later zal moeten terugbetalen", uit leeningsgeld worden gekweten. De parallel tusschen den vroegeren gang van zaken in Duitschland en den tegenwoordigen loop der gebeurtenissen in Frankrijk ligt nu eenerzijds in den invloed van de toenemende duurte op het Staatsbudget en aan den anderen kant in de redeloosheid der regeering tegen over dezen gang van zaken, die immers voort spruit uit haar eigen maatregelen ten aanzien van het ruilmiddel. Wij hebben indertijd ge meesmuild om de Oostenrijksche en de Duiische methoden, om bepaalde handelaren en specu lanten, of zelfs in ruimeren zin de speculatie ais zoodanig, verantwoordelijk te stellen voor het oploopen der buitenlandsche wisselkoersen. In België en Frankrijk zien wij echter thans pre cies hetzelfde gebeuren. Eenigc maanden geleden, bij de vorige scher pe inzinking van den francskoers, heeft de Bel gische regeering „ontdekt", dat deze teruggang veroorzaakt werd door baisse-speculaties van de groote handels- en bankiersfirma De Bary, welke sinds het uitbreken van den oorlog haar hoofdkantoor van Antwerpen naar Amsterdam had verplaatst, en in manipulaties van den Brusselschen vertegenwoordiger van het Am- sterdamsche „Cetem"-bitreau. Op de activa van de firma de Bary werd beslag gelegd. De Cetem- vertegenwoordiger werd uit het land gezet. Na korten tijd heeft men dien vertegenwoordiger met stillen trom weer in België toegelaten en de aanklacht tegen de firma de Bary is inge trokken wegens het eenparige scherpe protest van alle groote banken en van de Kamer van Koophandel in Antwerpen, die in het licht stel de, dat voor de beschuldiging der regeering niet de minste grond had bestaan. Dit leelijke échec van liet Parket in Brussel had de Fransche regeering een vingerwijzing kunnen zijn. In werkelijkheid heeft men echter te Parijs deze week soortgelijke wereldschok kende ontdekkingen gedaan. Men heeft ge merkt, dat drie lieden op eenigszins verdachte wijze zich in de nabijheid van de Effectenbeurs plachten op te houden en heeft deze lieden da delijk gevangen genomen. Voorts heeft men een Nederlandsch bankvertegenwoordiger over de grens gezet. Thans kan het Vaderland rustig zijn. Jammer is het alleen, dat ondanks deze buitengewoon energieke 'maatregelen de daling van den Francskoers heeft voortgeduurd, waar uit men bijna geneigd zou zijn, af te leiden, dat er toch ook nog eenigszins dieper liggende fac toren in het spel zijn, die wellicht nog meer in vloed op den francskoers uitoefenen dan het feit, dat een paar speculanten zich in de nabij heid van het beursgebouw hebben opgehouden. Ook de zwaarwichtige conferenties tusschen de Fransche regeering en de groote banken zul len het verval van den franc niet kunnen tegen houden, indien geen wijziging wordt gebracht in de oorzaak van de daling, nl. het geleidelijk bederven van het ruilmiddel. Wellicht mag men hopen, dat de regeering thans te dien aanzien een krachtiger politiek zal gaan volgen, nu het blijkt, op welk een gevaarlijke helling men in Frankrijk is geraakt. Vóór het zoover is, zal echter wel weer een nieuwe poging worden aan gewend. om zooveel mogelijk van den Duitschen debiteur te verkrijgen. De onderhandelingen, welke thans gaande zijn door bemiddeling van dc beide sub-commissies der Commissie van Herstel (nl. betreffende het Duitsche betalings vermogen en betreffende de kapitaal vlucht), zul len derhalve van groote beteekenis zijn, niet al leen voor den verderen gang van zaken in Duitschland, maar ook wat den loop van den francskoers in de naaste toekomst betreft. Dat hierbij ook voor ons land groote belangen op het spel staan, is wel duidelijk gebleken bij het plaatsen van de order voor aanbouw van een nieuw passagiersschip der Stoomvaart „Neder land" in Frankrijk, welke kwestie in ons vorig overzicht uitvoerig werd besproken. Eenigszins anders dan met het Fransche ruil middel staat het met het Engelsche Pond. Wan neer het Pond Sterling in waarde blijft achter uitgaan, dan zal ook Groot-Brittannië een valu ta-voorsprong in het buitenland verkrijgen. Op zich zelf spruit de daling van den jongsten tijd echter niet voort uit een openlijke of verkapte uitbreiding der Engelsche circulatie, maar uit ue vrees, dat het dien weg zal opgaan, indien de Arbeiderspartij aan het roer komt. Welk een noodlottige uitwerking deze vrees kan uit oefenen op den loop der wisselkoersen, is duide lijk in ons eigen land gebleken bij de vlucht voor den gulden, enkele maanden geleden, toen eveneens alleen reeds de gedachte, dat hier te lande te eeniger tijd een inflatie-politiek haar in trede zou kunnen doen, aanleiding heeft gege ven tot groote aankoopen van Amerikaansche fondsen, waardoor de dollarkoers in korten tijd van 2.52 tot 2.72 werd opgedreven. Gelukkig heeft die vrees hier te lande niet lang geduurd. Misschien zal het in Engeland evenzoo gaan, wanneer het mocht blijken, dat men zich noodeloos ongerust heeft gemaakt. In elk geval zal dat echter wel wat langer duren, omdat men zal hebben af te wachten, welke po litiek het nieuwe Kabinet uit de Arbeiderspartij zal gaan volgen, hetwelk vermoedelijk binnen kort in de plaats zal treden van het Ministerie Baldwin. Met het oog op de Engelsche handels belangen, en meer speciaal op de beteekenis van een stabielen wisselkoers, zou het beter ge weest zijn, indien het Engelsche Kabinet in December dadelijk de conseqquentie had aan vaard van zijn nederlaag bij de stembus. Het zou dan niet noodig zijn geweest, dat men eerst nog verscheidene weken van onzekerheid had medegemaakt, welke periode noodzakelijker wijze aanleiding moest geven tot belangrijke kapitaalsonttrekkingen aan de Engelsche cre- dietmarkt. Zooveel schijnt intusschen wel vast te staan, dat de Arbeiderspartij, indien zij aan het bewind komt. voorloopig geen voorstel zal doen betreffende een heffing ineens, zoodat al thans op dit voorname punt op het oogenblik geer, feitelijke grond schijnt te bestaan voor de onrust, die zich in Engeland van dc gemoede ren heeft meester gemaakt. Het is intusschen met het oog op de boven bedoelde feiten gereedelijk te verklaren, dat de buitenlandsche beurzen, althans de Europee- sche, een onzeker verloop hebben gehad. Daar-' entegen is de stemming in Wallstreet wederom in hoofdzaak gunstig geweest, voornamelijk dank zij de verdere verbetering van de petro- leumprijzen. Men moet hierbij in het oog hou den, dat dit niet alleen van belang is in in dustrieel opzicht, maar dat bovendien petroleum- waarden tot de voornaamste fondsen der New Yorksche beurs behooren. De verbetering op de petroieummarkt oefent derhalve direct invloed uit op een van de voornaamste afdeelingen der fondsenmarkt, hetgeen natuurlijk ook op andere waarden niet zonder uitwerking blijft. Daar komt bij, dat de Nieuwjaarsspecchctt van verschillende overheidspersonen, o. a. van den Minister van Financian en den Ministre van Landhouw, in zeer optimistischen loon zijn gehouden, hetgeen in de Vereenigde Staten de verwachting versterkt, dat de voorspoed van het afgeloopen jaar ook in de naaste toekomst zal worden bestendigd. Tenslotte geeft ook het verloop van zaken in het Parlement aanleiding tot optimistische opvattingen. Het wordt meer en meer waarschijnlijk geacht dat van een drastische wetgeving inzake de spoorwegen voor de verkiezingen van het volgend jaar niets zal komen cn dat de plannen tot het uitkeeren van een bonus aan de oudstrijders schipbreuk zullen lijden. Dit laatste zou tevens beteekenen, dat.de weg vrijblijft voor een belangrijke verla ging der belastingen, wat niet het geval zou zijn, indien de hiervoor vereischte middelen noo dig waren voor het uitkeeren van een bonus. Het vooruitzicht op een verlaging der inkomstenbe lasting met minstens-een kwart werkt natuurlijk gunstig op het zakenleven. Ook in Amsterdam blijft de stemming vast. De willigte, die de beurs reeds gedurende de eerste dagen na de jaarswisseling kenmerkte, heeft zich vrijwel kunnen handhaven, speciaal wat tabaksaandeelen betreft De spanning op de geldmarkt heeft slechts voorbijgaand tot eenige terughoudendheid aan leiding gegeven. Bij de jaarswisseling was pro longatie tot 6 opgeloopen. Men tncende des tijds, dat dit slechts van tijdelijken aard zou zijn, omdat het in verband stond met de groote eischen voor couponbetalingen. Intusschen Is thans in die eischen voorzien en zijn de hiervoor opgenomen gelden grootendeels teruggevloeid. Maar geld is niettemin nog lang duur geble ven. Voor prolongatie bedroeg de noteering tij delijk opnieuw 5% hetgeen natuurlijk het aangaan van nieuwe engagementen eenigszins belemmerde. Ook uit de weekstaten van de Nederlandsche Bank blijkt, dat nog niet veel ontspanning in de geldeischen is ingetreden. Onder die omstandigheden is het te begrijpen dat de gemeente Amsterdam, nu zij zich genood zaakt ziet tot een consolidatie der vlottende schulden een beroep op de geldmarkt te doen, genoegen heeft moeten nemen met vrij on gunstige voorwaarden. De nieuwe 6 9a leening van 10 millioen zal tegen 98U worden uit gegeven, door bemiddeling van een bankiers firma. De gemeente zelf zal dus nog wel aan merkelijk minder hebben ontvangen. Dergelijke uitgiften moeten natuurlijk het niveau van be leggingswaarden m het algemeen drukken, wat ook voor den stand der koersen van de Staats schuld en de mogelijkheid van consolidatie dezer schuld niet gunstig is. Intusschen zal moeten worden afgewacht, welke politiek het herleefde Ministerie ColijnRuys te dien aanzien zal vol gen en of spoedig belangrijke bezuinigings-' voorstellen zullen worden gedaan, in welk laatste geval de stemming voor beleggingswaar den hiervan waarschijnlijk de gunstige gevol gen zou ondervinden. Tegen het einde der week is op de geldmarkt een verruiming ingetreden, wat een gunstigen invloed op den omvang van zaken heeft uitge oefend. Wat tabaksaandeelen aangaat, heeft de vaste stemming haar oorzaak gevonden in de berich ten omtrent de goede kwaliteit van het nieuwe gewas, alsook in de mededeeling, dat het gelukt is, opnieuw tot een aanmerkelijke verlaging van den kostprijs te geraken. Men schat deze besparing voor den nieuwen oogst op 30 a 40 cent per half K.G. Schecpvaartwaarden waren goed prijshou dend, terwijl ook rubberaandeelen aan den vasten kant waren, in aansluiting aan de betere sterhming op de Londensche rubbermarkt Daarentegen ondervonden cultuurwaarden aan vankelijk den invloed van den teruggang der suikerprijzen te New York, waar de termijn- noteering de laatste weken van 5.65 tot 4.61 dollarcents per 1b. is gedaald, echter de laatste dagen een licht herstel is gevolgd. Een aanmer kelijke verbetering is ingetreden in den koers der Indische handelsvennootschappen, in ver band met de gunstigere vooruitzichten voor den Indischen importhandel. nu de betere gang van zaken in de verschillende cultures, naar te ver wachten is. tot een vermeerdering van de koop kracht der inlandsche bevolking zal leiden. Wil lig waren ook petroleumaandeelen, dank zij de verdere prijsstijging op de Amerikaansche petroieummarkt

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 6