STADSNIEUWS. UIT DEN OMTREK. de tweede verdieping van perceel Rokin 12 te Amsterdam, hoek Langebrugsteeg, waar mede op de eerste en zolderverdieping gevestigd is een opslagplaats van dumesconfectiegoederen van den heer M. Heyligers. Do agent waarschuwde de brandweer, die spoedig met groot materiaal aanwezig was. Een sterke politiemacht kwam eveneens spoedig ter plaatse en was noodig om de omgeving af te zetten, daar een grootc menigte nieuwsgierigen uit de Kolvcrstraat en omgeving was komen op dagen. In een ommezien van tijd stond de ge- hecle tweede verdieping in lichte laaie en spoe dig breidde het vuur zich uit tot de zolderver dieping. Het vuur vond een gretig voedsel in de daar aanwezige voorraad damesgoederen en vooral ook in de houten, met reclame beschil derde schotten, die het huis als het ware om- pantserden en die zelfs voor de ramen hingen. Het blusschingswerk werd door deze schotten ten zeerste belemmerd. Er werd water gegeven vanaf een ladder met 2 slangen op de motorspuit en spoedig was de brand, die zich eerst ernstig liet aanzien, over meesterd. De tweede en zolderverdieping brandde ge heel uit. De eerste verdieping en het beneden huis, waarin gevestigd is de comestiblcszaak van den heer Tolsma, ondervonden veel water schade. De brand is vermoedelijk ontstaan door een z.g. snelkoker, die de heer Heyligers op de tweede verdieping had laten branden toen hij zich op de eerste verdieping bevond. Hij werd gewaarschuwd dat er brand was door den win kelier beneden, die op zijn beurt door ecnige voorbijgangers op het vuur was attent gemaakt Het huis zoowel als de inboedel zijn verze kerd. Nog langen tijd was de brandweer bezig met het verwijderen van de smeulende reclame schotten. BRAND TE AXEL. In een pakhuis van koloniale waren, oliën cn vetten. Zondagmorgen ongeveer 5 uur, ontstond door tot nog toe onbekende oorzaak brand ir. het pakhuis van de firma Oggel te Axel, grossiers in koloniale waren, oliën, vetten enz. Vermoedelijk is de brand ontstaan bij het gedeelte, dat in dt Gentsche Vaartstraat ligt, ■waar een paar petroleumvaten voor de klein- verkoop stonden. Daar in dit gedeelte bovendien nog papieren, zakken, een hoeveelheid tabak, spek, vet en lijnolie aanwezig was, vond het vuur een gretig voedsel cn het duurde dan ook niet lang of het geheele pakhuis stond in lichte laaie. Door de windstilte en het optreden van de brandweer bleef het vuur tot het pakhuis beperkt, zoodat de aangrenzende pakhuizen en arbeiderswo ningen niet werden aangetast. De schade wordt geschat op f 25,000, welke ten laste komt van verschillende verzekerings maatschappijen. Wegens stilstand van het bedrijf zal echter veel schade nog ten laste van de firma komen Om tien uur kon de brandweer 'nrukken DE NEDERLANDSCHE NO DZEE- VISSCHERIJ. C. G. Roos schrijft in het Né uTandsche Zeewezen: Dat het zeevisscherfybedry'f in vroeger eeuwen voor de welvaart en het aan zien van Nederland van zeer groote beteekenis was, wordt aan eiken Höllandschen schooljon gen geleerd, en is dientengevolge ook wel bij het Nederlandsche volk bekend; maar van den omvang en beteekenis van dit zelfde bedrijf in onze dagen, weet de Hollander gemiddeld maar heel weinig. Een eigenaardigheid van het bedrijf is altijd geweest, dat ook zijdelings zoovelen er bij be trokken zijn: scheepmakers, zeilmakers, net- tenfabrikanten, touwslagers, kuipers, zouthan delaars, levensmiddelenleveranciers, enz. Dit laatste is nog altijd zoo; men moet in de visscherijplaatsen bekend zijn om behoor lijk te beseffen van hoe geweldige beteeke nis op de heele plaatselijke welvaart do voor spoed en de tegenslag van de haringvisscherij zijn- Er zijn zoovelen bij betrokken, het bedrijf geeft aan zooveel handen werk en brood. De haringvisscherij is echter niet onze eeni- ge gToote visscherij gebleven, vooral geduren de de laatste halve eeuw is de versch-vissche- ry met het schrobnet zeer in omvang en be teekenis toegenomen, vooral nadat meer en meer stoomschepen voor dit bedrijf werden aangewend. Onze voornaamste verschvisscherij echter is tegenwoordig die, welke uitgeoefend wordt met de stoomtreilers, en de zetel van deze visscherij is IJmuiden. Er zyn ruim 1G0 Ne derlandsche stoomtreilers. en op slechts en kele na behooren deze alle te IJmuiden thuis, terwijl ze alle daar hun vangst aanbrengen, welke verkocht wordt in de Rijksvischhallen. De haringvisscherij moet men hoofdzakelijk zoeken in Vlaardingen, Scheveningen, Kat wijk en Maassluis, ofschoon ook IJmuiden ha ringschepen heeft. Een slechts oppervlakkige beschouwing van den omvang waarmee deze visscherij de laat ste jaren uitgeoefend is, leert duidelijker dan lange redeneeringen, hoezeer de tijdsomstan digheden haar noodlottigen invloed op dit be drijf hebben doen gevoelen. Het jaar 1916 was het laatste oorlogsjaar, waarin deze visscherij onbeperkt mogelijk was. Dit jaar is, evenals de beide daaraan vooraf gegane jaren, zeer gunstig geweest voor het bedrijf, dank zij de buitengewone prijzen, wel ke voor het product betaald werden. Na 1916 echter beletten de oorlogsmaatregelen aan de haringschepen om te visschen. Het moest 1919 worden, voordat onze haringvloot opnieuw zee kon kiezen. Welnu, in 1916 namen 848 Neder landsche schepen aan de haringvisscherij deel, waarvan 192 uit Vlaardingen, 314 uit Scheve ningen. 133 uit Katwijk, 106 uit Maassluis en 98 uit IJmuiden; deze vloot voerde in totaal een hoeveelheid van omstreeks 760.000 ton nen haring. In 1919 werd het bedrijf hervat met 701 schepen, waarvan uit Vlaardingen 146, uit Scheveningen 257, uit Katwijk 123, uit Maas sluis 61 en uit IJmuiden 111; de totale aanvoer was ongeveer 925.000 tonnen. De bedrijfsuitkomsten waren echter, ten ge volge van de zeer hooge exploitatiekosten, on gunstig en in 1920 zien we dan ook slechts 568 schepen uitvaren, waarvan uit Vlaardin gen 129, uit Scheveningen 215, uit Katwijk 116, uit Maassluis 51 en uit IJmuiden 54, welke gezamenlijk rond 720.000 tonnen haring aan voerden. Opnieuw bleek de financieele uitkomst slecht te zijn geweest cn zoo werden in 1921 slechts 419 haringschepen uitgerust, waarvan uit Vlaardingen 78. uit Scheveningen 177, uit Katwyk 86, uit Maassluis 29 en uit IJmuiden 45, van welke vloot de geheele aanvoer 315.000 tonnen beliep. Het treurige resultaat had tot gevolg, dat in 1922 de visschende haringvloot slechts uit 257 schepen bestond, en wel uit Vlaardingen '60, uit Scheveningen 128, uit Katwijk 41, uit Maassluis 15 en uit IJmuiden 11, en de totale vangst bedroeg 219.000 tonnen haring. Het jaar 1923 zag weer eenigo vermeerde ring van visschende schepen, namelijk 293. waarvan uit Vlaardingen 78, uit Scheveningen 153, uit Katwijk 40, uit Maassluis 16 en uit IJmuiden 5, en de totale vangst zal vermoede lijk omstreeks 375.000 tonnen beloopen. De haringvisscherij, welke in Mei of Juni begint, eindigt in December, en is op het oogenblik dat we dit schrijven nog niet geheel afgeloopen. Wel zijn de zeilloggers reeds on geveer alle binnen, maar verscheidene stoom schepen zijn nog in bedrijf, en wel in het» Kanaal, bij Boulogne. Verreweg het grootste deel der haringsche pen zyn zeilloggers, er zijn slechts ongeveer 50 stoomschepen, welke in hoofdzaak te Vlaardingen thuisbehooren, en ongeveer 40 motorschepen. Uit de bovenvermelde cijfers blijkt wel, dat gedurende de laatste jaren slechts omstreeks de helft onzer haringvloot het bedrijf uitge oefend heeft; op dit oogenblik toch bestaat de vloot nog uit ongeveer 630 schepen. Die an dere helft ligt voornamelijk werkloos in de havens, terwijl een deel er van meest te Sche veningen en Katwijk, wordt aangewend voor de treilvisscherij. Dit zijn de zeiltreilers. In normale omstandigheden worden steeds des winters uit deze kustplaatsen vele haringlog- gers als zeiltreilers uitgerust, welke visscherij als nevenbedrijf uitgeoefend wordt, voorname lijk tot het aankweeken. van flinke visschers. Zoo is het in Vlaardingen en Maassluis meer de gewoonte om een deel van de haringvloot des winters ter beugvisscherij uit te zenden, hetgeen vooral geschiedt met de stoomboo- ten. Om nu een begrip te krygen van de eco nomische beteekenis der haringvisscherij in den tegenwoordigen tjjd, is het dienstig de waarde te berekenen van de bovenvermelde aanvoeren. Stellen we de gemiddelde waarde van een ton haring op ongeveer f 20, dan zien we dat die waarde van den heelen aanvoer in 1916, 1919, 1920, 1921, 1922 en 1923 be dragen heeft of zal bedragen resp. f 15.200.000 f 1S.500.000 f 14.400.000 f 6.300.600 f 4.380.000 en f7.500.000. Natuurlijk is deze berekening zeer ruw, en met name heeft in het zeer bijzondere jaar 1916"*cle opbrengst zeer veel meer bedragen, maar in elk geval toonen deze cijfers toch wel aan, dat ook thans nog de haringvisscherij een bedrijf van beteekenis is, terwijl voorts in het oog moet worden gehouden, dat vele neven- bedrijven met deze visscherij samenhangen', en veel werkzaamheden er verband mee houden Ten slotte wenschen wij nog even de vraag te beantwoorden, wat in de toekomst van en voor dit bedrijf kan worden verwacht. Het verloop van de gegeven ciifers is weinig opwekkend. Toch wagen we ons aan do ver onderstelling, dat in 1924 weer een grooter aantal schepen te»- haringvisscherij zal worden uitgerust dan in 1923 het geval is geweest: wij* zien het bedrijf weer in opkomst, ondanks de over het geheel niet gunstige uitkomsten, welke ook de teelt 1923 weer heeft opgele verd. Vooral voor de zeilschepen was deze teelt niet gunstig; de laatste weken leverden ten ge volge van het onafgebroken slechte weer wei nig vischgelegenheid op, en dezelfde omstan digheid was oorzaak dat zware verliezen aan netten zyn geleden. Heel wat beter maakten het de stoomsche pen welke zooveel beter tegen de elementen zyn opgewassen. De betrekkelijk zooveel gun stiger bedrijfsuitkomsten voor de stoomsche pen zijn reeds 'n verschijnsel van eenige jaren her. Wij voorzien dan ook, dat ook in de haring visscherij, zooals het in de treilvisscherij ge schied is, het stoomschip zich een steeds groo ter plaats zal veroveren. Van de stoomsche pen blijft er volgend jaar stellig geen enkel binnen en indien de bouwkosten niet zoo hoog waren zou zeker aanbouw van dit soort sche pen thans geschieden. De afzet van haring is in 1923 gunstig ge weest, en voorraden zijn er op dit oogenblik niet van beteekenis, zoodat 1924 kan begin nen met een schoone lei, een omstandigheid welke moed zal geven om meer schepen ter visscherij uit te zenden. Natuurlijk zal in de toekomst niettemin ge rekend moeten worden met de vermindering van afzetgebied, ten gevolge van de econo mische ontwrichting van centraal- en oost- Europa en met de verminderde koopkiacht als verschijnsel in het algemeen. De haring was steeds in de eerste plaats een exportartikel, en het binnenland neemt bij den afzet slechts een secundaire plaats in. Krachtig is echter op het oogenblik de actie om den binnenlandschen afzet te vergrooten, er wordt daarvoor flinke reclame en propa ganda gevoerd. Hiervan zijn goede resultaten te venvachten. Haring en andere zeevisch moe ten weer voedingsmiddelen van geregeld ge bruik worden bij het Nederlandsche volk, het geen zal zyn in het belang van onze volksvoe ding, en tevens in het belang van het zoo be langrijke, oude en nationale visscherybedrijf. Hoe grooter het deel der productie is, dat door het binnenland afgenomen wordt, hoe sterker de visscherij wordt, hoe meer welvaart het weer zal kunnen bereiken en... versprei den. Die productie kan nog ver opgevoerd wor den boven hetgeen de laatste jaren bereikt werd, toen permanent een belangrijk deel der vloot werkeloos in de havens bleef. De Noordzee bevat nog haring genoeg! Maar toch... ook wat dit betreft bestaat eenige bezorgdheid in de kringen der haring visscherij, en niet alleen hier te lande. Men vreest namelijk dat de productiviteit der Noordzee de laatste jaren ernstig ge schaad wordt door-allerlei roofbouw, als hoe danig voornamelijk de treilvisscherij wordt beschouwd. Deze treilvisscherij is een ruw bedrijf; het treilnet wordt met een wyde opening over den bodem der zee gesleurd, en alles wat in den weg komt, wordt er door gevat rijp en onrijp. En dit wekt bezorgdheid; het vangen in zeer groote hoeveelheden van onrype visch, j'a van vischbroed, door vele honderden stoom treilers uit verschillende landen, moet leiden tot aantasting van den vischstand. Geconstateerd moet worden, dat op tal van plaatsen in de Noordzee, waar in vroeger tijd de haring- en beugschepen hun beste vangsten wisten te bemachtigen, thans de visscherij moet worden nagelaten wegens het ontbreken van haring en rond visch. Men acht het belang der visschery in ge vaar door de diverse vormen, waarin getreild wordt, steeds meer en steeds feller, en vele zyn de stemmen, welke opgaan tegen dit be drijf. Er wordt thans op aangedrongen, dat langs den weg van het internationaal overleg en internationale samenwerking hieraan paal en perk wordt gesteld. Van andere zyde wordt dit gevaar niet zoo groot geacht; toch is het verschijnsel ernstig en de zaak is van genoegzaam belang ora ze aan gezette overweging te onderwerpen. Op dit gebied zou onze regeering voor moe ten gaan, door het initiatief te nemen tot de internationale overleggingen, welke tot vast staande conclusies en wellicht tot goede maat regelen zouden kunnen leiden. Het geldt toch een der oudste en voornaam ste bronnen van ons nationaal volksbestaan! KORTE BERICHTEN. Boerderijtje ingestort. Te Groswijk (gem. Assen) is tengevolge van den zwaren sneeuwstorm een boerderijtje inge stort. Smokkel. Men schrijft irit Enschedé aan het V a d. De huidige stabiliteit van l\ct Duitsche geld, gevoegd bij een geringe prijsdaling in de Ne derlandsche grensgemeenten, heeft tot gevolg, dot dc meeste verbruiksnrtikelen in Dirjtschland aanmerkelijk duurder zijn dan in Nederland. Het smokkelaorsgilde, dat in iden tijd van den val van dén niark 'n ruim bestaan vond in het smokkelen van waren uit Duitschlond naar Ne derland, is thans opnieuw aan het'werk getogen in omgekeerde richting, zoodat zoowel de Duitsche, als Nederlandsche douanebeambten geen rustig oogenblik mècr hebben. Waar dc invoerrechten op koffie, thee en tabak buitengewoon hoog zijn, ligt het voor de hand, dat men zich vooral op het smokkelen van deze genotmiddelen toelegt, tc moer, waar in de groote Duitsche steden voldoende afne mers vor de/e artikelen worden gevonden. Er graat bijna geen dag voorbij, waarop men aan de douane-posten niet groote partijen smokkelwaar in beslag neemt Werkverschaffing. Nu er te Rijssen een nieuwe r.-k. kerk ge bouwd zal worden, is er door een commissie bij den pastoor op aangedrongen, zooveel mo gelijk Rijssensche werkloozen te werk te stel len. Dit zal nu geschieden. Hierdoor worden 46 werkeloozen geholpen. De gemeente vergoedt 20 pet der looncn, terwijl de aannemer 80 pet. betaalt. Een cn ander was reeds in het be stek opgenomen, zoodnt er mcl de aanbesteding rekening mee is gehouden. Een goede arrestatie. Door twee rechercheurs van de centrale re- cherge te Amsterdam is cristeravond in '•en particuliere woning in de Oosterpnrkbuurt al daar aangehouden B. F., wiens naam ook ge noemd is met betrekking tot den diefstal in het correspondentschap der Nederlandsche Bank te Kampen. Tegen hem wos rechtsingang verleend, met hevel tot gevangenneming wegens diefstal met braak door de rechtbank te Arn hem. Hij woonde nu ruim twee maanden te Am sterdam en had zijn kostjuffrouw meegedeeld, dat hij werk-zóekende was. Dc mnnufocturcndiefstallcn tc Enschede. De doder van dc manufncturendiefstallen, te Enschede gepleegd in de aan den Zuidemagen gelegen fabriek d-er firma Jannink is zekere L. J. H. A., uit Amsterdam afkomstig. Bij de huiszoeking werden door dc politie verschillende pasklaar gevijlde sleutels gevon den. die op de fabrieksdeuren pasten. A., dfe blijft ontkennen, wordt er ook van verdocht de inbraak in het kantoor der ge meentereiniging te hebben gepleegd. Hij is in middels naar Almelo overgebracht. Post door 'n onbevoegde af gehaald. Te Heerlen heeft een onbevoegde, de post afgehaald bestemd voor de Geldersche Cre- dietvereeniging aldaar De dader was in 't be zit van een valsche volmacht en wist zoo doende beslag te leggen op de stukken. Groot was zijn buit niet, want stukken van waarde bevatte de post niet De dader wierp de brie ven in een urinoir aan het station. Door de politie wordt een streng onderzoek ingesteld. Oplichters. Vrijdagavond werd het kleedingmagazijn De Faam te Leiden opgebeld om bij mevrouw M., geb. R., aan den Rijnsburgerweg, heeren-- costuums op zicht te zenden. Een knecht ging er met vijf costuums, ter waarde van ongeveer 500, heen. Even later vervoegde zich iemand ten huize van genoemde mevrouw met de medc- deeling, dat deze costuums hadden moeten zijn bezorgd bij prof. M., waarom hij verzocht, ze weer mee te geven, wat geschiedde. Den vol genden dag bleek aan de firma, dot zij het slachtoffer is geworden van een oplichter. Van den dader geen spoor. Mej. M. H. in de Bildcrdirkstrnat In Den Haag heeft bij de politie aangifte gedaon opge licht te zijn voor een hoed en een mantel, samen ter waarde van ongeveer 30O, door iemand, die zich noemde mevrouw Ten Bruggencote. In verband hiermede is in een hotel in Den Haag aangebracht de 31-jarige mej. A. J., zonder be roep of vaste woonplaats. Laffe daad. Aangehouden zijn de 24-jarige P. W. en zijn broer T. W. te Groningen wegens diefstal van een bedrag van 135 ten huize van H. in de Bloemstraat aldaar, die dat geld had opgespaard met het oog op de werkloosheid. De inbrekers hadden het geld, op 50 ne, verteerd in café's. Auto-ongeluk. De auto van dr. de H. te Tolbert is tenge volge van een botsing tegen een boom, in brand geraakt en verbrand. De dokter liep brandwonden op School- en Kerknieuws. NED. HERV. KERK. Drietallen tc Amsterdam. Bij do gisteravond gehouden verkiezing zijn de navolgende drietallen (Gezomclijke Vrien denkringen) gekozen. Eerste drietalds. K. Hielkcma, Kampen ds. W. Jörg, Harlingends. C M. Luteyn, Rhijns- burg; Tweede drietalds. J. Kooy, Broek op Lan- gendijkds. J. M. Lemmers, Nunspcctds. Ph. Peters, Warns. Kunst en Wetenschap. HET WEDEROPTREDEN VAN LOUIS BOUWMEESTER. Een enthousiast huldebetoon. Men meldt ons uit Amsterdam De verschijning van oen Louis Bouwmeester schijnt alleen reeds in staat te zijn het publiek tot een ongewoon enthousiasme op te voeren. Dit is den laatsten tijd gebleken na Bouwmccs- ter's herstel. Maar alle tot dusver gebrachte huldebetui gingen zijn gisteravond overtroffen door de wij ze waarop het publiek van den Stadsschouw burg den ouden acteur bij zijn wederoptreden begroet cn bejubeld heeft. Hot was werkelijk ontroerend I Het eerst gaven de bezoekers van den Stadsschouwburg uiting aan hun oprecht ge voel met Bouwmeester's herstel, toen deze ols Rebbe David Sichel in het bekende tooneclspel „Vriend Frits" ten tooneele verscheen. Minuten long daverden de toejuichingen door de zaal, cn spontaan hieven dc vereerders van dezen populniren acteur een „Lang zal hij leven aan. Vermakelijk was het kostelijk spel van den ouden Rebbe, die de toeschouwers in verruk king bracht. Het geheele tooneclspel werd trou wens onder groote instemming van het publiek door de leden van de Kon. Ver. „Het Nederl. Tooneel", onder wie Willem Royaards en Louis Saalborn, uitstekend vertolkt. Aon het einde van het tweede bedrijf ver scheen. terwijl dc mcnschcn in de zanl den be roemden acteur een warme ovatie brachten, het heele gezelschap van Het Nederlandse!» Too neel op de planken en werden lauwerkransen en bloemstukken oangedrogen. Dr. Willem Royaards sprak den herstelden tooneclspeler toe, waarbij hij gewaagde van de ontsteltenis, waarvan geheel Nederland vervuld was, toen de treurige more van het droevig on geval, dat Bouwmeester overkomen was, door het land ging. Alle aandacht was aan Bouw meester gewijd en niemand anders dan hij zelf moest, toen hij weer herstellende was, gevoeld hebben, hoe hoogen prijs Nederland op het be zit van zijn Bouwmeester stelde I Royaards beschouwde het nis een groot voor recht voor „Het Nedcrlnndsch Tooneel", dat Bouwmeester sprckcr's aanbod heeft aanvaard, om het eerst na zijn herstel op dc planken van den Stadsschouwburg op te treden, waar hij reeds zoo vaak glorieuze successen wist te be halen. „Het is een voorrecht", besloot dr. Royaards, „een hoogen ouderdom te bereiken als Louis Bouwmeester en dat wordt dan ook door ge heel Nederland gewaardeerd I" No hem een schoone lauwerkrans te heb ben aangeboden, trad mr. H. M. Merckelboch op Bouwmeester toe en heette hem van harte welkom in zijn tehuis, dat het huis is van de tooneelspelers en van de gemeenschap. Toen kwamen de kransen en bloemen, die Louis van Gasteren, met een paar aardige toe spelingen overhandigde en wol van de collego s van het Leidsche Plein, van het bestuur van Apollo, van de „Hoghezong^rs", van Nop do la Mar cn van nog vele andere vereerders. Bij de aanbieding van een bloemstuk van dr. J. von Compen zeide Van Gasteren „Toen dc architect Van Campen het Poleis op den Dom gebouwd had, werd hij geroemd voor het tot stand brengen van dit zevende wereldwon der en toen, nu kort geleden, dr. Van Compen U, mijnheer Bouwmeester, genas, ^verwierf hij een niet minder groote reputatie 17 No deze grootsche huldiging was dc beurt aan Bouwmeester, die echter zoo ontroerd was, dat hij niet in staat was een woord te zeggen. Willem Royaards trad in zijn plaats en dankte namens hem allen, die hem dezen onvergetelij- ken avond hadden bezorgd. En Bouwmeester liet zich door de ontroering overmeesteren hij weende, en met hem pinkte menigeen in de zaal een traan weg. In het laatste bedrijf was „onze Louis" weer de oude en speelde hij zoonis dit tooneelwon- der het alleen kan. zijn rol vnn den ouden Rebbe en het publiek juichte aan het slot zoo enthousiast, als wellicht nimmer in Nederland is gehoord Utrecht. Heden had wederom een bespre king plaats tusschen Üe Directie der Ned. Spoor wegen en de vertegenwoordigers der Vakbonden voor zoover zij tot onderhandelen bereid waren, waartoe thans ook de Neutr. Bond behoorde (de B.A.N.S. was nog weggebleven). Na zeer uitvoerige besprekingen werd op alle punten overeenstemming bereikt behalve op dat der loonaftrek voor de vierde klasse standplaat sen. De Vakbonden wilden de standplaatsaftrek van 16% op 12% zien teruggebracht, terwijl de Directie slechts tot 14% wilde gaan. Hoewel de Vakbonden er mede accoord kon den gaan dat de 200.000 waarover het geschil liep dan op andere wijze zouden worden gevon den, wilde de Directie daar niet op ingaan, even eens wilde zij niet accoord gaan met een aftrek van 12% zoo deze slechts zou gelden voor het in dienst zijnde personeel cn het nieuwe perso neel met de volle aftrek van 16% zou worden belast. Aangezien op dit punt geen overeenstemming kon worden verkregen zijn de zeer langdurige onderhandelingen daarop afgestuit. Verbetering in Raadsvoordracht. In het voorstel van Burgemeester en Wethou ders van Amersfoort, dd. 11 Jan. 1924, betref fende Tarieven Gas- en Electriciteit moet in de plaats van 10500 gelezen worden 105.000. Garnizoen. Bij beschikking van den Minister van Oorlog, zijn benoemd tot vaandrig: bij het 5c regt. infanterie, de sergeanten: P. Smoor, W. Kirchncr en H. N. T. van den Berg; bij het 16e regt. infanterie, de sergeanten G. M. Bijlsma, j. J. Kompier, W. Schat, J. Hagers, cn R. Bcsangon; bij het 18e regt. infanterie, de sergean ten F. C. Mabesoone, H. J. C. Haver, A. H. Klop, J. J. Vrlelink en J. A. Drop. Verder: J. van Onlangs, J. W. L. Rudo- vick en J. E. Verwaijcn, allen van het 5c regt. inf., resp. bij het 3c, het 7c, en het 22e regt. inf.; F. \V. A. Don, J. van Dijk, B. A. Klein, C. W. Woudenberg, G. Blok, W. C. Vcencn- daal. J. W. Smith, S. Stodel, en H. A. J. Staffhorst, allen van het 16e regt. inf., resp. bij liet 15c, 19e, 7e, 22e, le, 13e, 13e, 14c en 17e regt. inf.; J. van Hinte, J. H. M. Vinckcmöller cn L. Korndtfrffcr, allen van het 18e regt. inf., resp. bij het 15e, Me cn 8e reg. inf. Examens. Onze stadgenootcn de heeren Ph. Rintel en W. Coops zijn geslaagd voor het In De cember tc dezer stede gehouden praktijk- examen Engelsche Handelscorrespondentie van dc Verecniglng van Leeraren in dc Handelswetenschappen. Nederl. Protestantenbond. Voor de Aincrsfoortsche afdeeling van den Nederlandschen Protestantenbond zal de heer Just Havelaar een lezing houden over: „De elementaire krachten van het re- ligieuse leven." De voordracht zal plaats hebben a.s. Vrij dagavond 8 uur, 'tn het kerkgebouw der Re- monstrantsche Gemeente aan de Heeren straat. T o o n e e 1. Louis Bouwmeester. Vriend Frlts. Belangstellenden brengen wij nog even in her innering dat de opvoering van „Vriend Frits", door het tooneelgezelschap Louis Bouwmeester, a.s. Donderdagavond in Amicitia, aanvangt om 8 uur. Voor plaatsbespreking enz. verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. M u z i.e k. Rose kwartet. Het Weensche kwartet van Prof. Arnold Rose zal op 18 Januari a.s. op het derde abonnements concert van Dr. G. de Koos optreden. Prof. Arnold Rose is Hoogleeraar aan dc Mu- ziekuniversiteit te Wcencn, waar hij met eenige medeleeraren een kwartet gevormd heeft, dat zich door hun schitterend samenspel weldra in een wereldrcputatie mdcht verheugen. Het vorige jaar heeft het kwartet een tournee in ons land gemaakt, waarbij zij een overweldigend succes mochten boeken. De Hollandschc Concertdirectie Dr. G. de Koos heeft hun dan ook weer voor dit seizoen een groote tournee gearrangeerd. Het kwartet is als volgt samengesteld: Prof. Arnold Rose, Ie viool. Prof. Paul Fischer, 2c viool, Prof. Anton Ruzitska, alt viool, Prof. An ton Walter, violoncello. Eon mooie gift. Naar men ons mededeelt is ten bote van „Toonkunst" van den heer S. een gift ingeko men van IOO. Inderdaad een govid voorbeeld, dat navolging verdient Z a k e I ij k e Bedrijfsbelasting. De vereeniging tegen de Zakelijke Be drijfsbelasting heeft een algemcene leden vergadering uitgeschreven tegen Vrijdag 18 dezer, 's avonds half negen in hotel „ter* Horst" (Utrechtscheweg). De agenda ver meldt: 1. Verslag en eindafrekening door het bestuur; 2. Voorstel tot opheffing der Vereeniging. Bekeurd. Wederom moest dc politie proces-verbaal op maken tegen een tweetal wielrijders, die na den vastgestelden tijd hun fietslantaarn niet hadden aangestoken. AGENDA. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek Laantje 2. R. K Openbare leeszaal en bibliotheek, Leeszaal Handelsregister Arnhemscheweg 23. Theosofische Bibliotheek. Laantje 3. Woensdag. Fröbelschool. Verein. „Heimat- klang". 16 Jan. Amicitia. Dansavond Gertrud Leis- tikow. 16 Jan. de Valk. Gen. rep. Excelsior 17 Jan. Amicitie-Tooneel. Louis Bouwmees ter „Vriend Frits". 17 Jan. de Valk. Uitvoering Excelsior. 18 Jan Rem. Kerk Nederl. Prot. Bond- 18 Jnn. Amicitia. 3de Abcnn. Concert da Koos. 19 Jan. de Arend. Ver. v. Huisvrouwen. Kel- lenbach's Poedag. Poppenspel. 19 Jon. Loge-gebouw. Theos-vcrceniging. 19 en 20 Jan. Amfdtin Uitvoering „De KJeJ- ne Stem" 21 Jan Amidtia, Nutsovond. 22 Jon. Amidtia. Leden-bal. 24 Jon Amicitia Utr Revue-gezclschop. 26 Jon. De Volk. Balavond. 26 Jan Amicitia. Amersf. Kunstkring, lezing Herman Teirlinck. 26 Jan. De Arend. Uitv. soc. Eensgezindheid. 27 Jan. Amicitia. Uitvoering Zangver* D O V 29 Jon. Amidtia (foyer) matinée Ver. Huisvrouwen Da meszangkoor. 29 Jan. Amicitia. Zangver. St. Caccilio. 30 Jan. Amicitia-TooneeL Rika Hopper, .Op- standing 31 Jon I en 2 Fcbr. Nccofa, Pluimveetan» toonstelling. 2 Febr. Amicitia. Deutsche» Gastspiel Paul Wegener. 3 Febr. Amidtia Cobaret Busch en Hein* monn. 9 Febr. Amicitia. Soirée Padvinders. 14 Febr. Amidtia, Nutsavond. Concert Amersf. Orkestvereeniging. 16 Febr. de Valk. Bol-masqaé. 16 Febr. Amidtia. Soirée Gymnasiastenclub L E A. 20—23 Febr. Amidtia. Bazar T. B. C 22 Febr. Rem. Kerk. Nederl. Prot Bond. 23 Febr. De Arend. Bal-Masqué.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 3