Hiipapjn „DE COST Langestraat 43 WEEK WIJHHANGEL J. A. SGHOTERMAN Zn. Aiersfoorlsch Dagblad i Massa's Boeienjoips en -Meisjes laai U aiel afschrikken dooi den lagen prijs. op brandew Un zijn van prima kwaliteit i 1.95 per llletpol. I 1.03 per 'h1. pol. HAVIK 41 TEL. 292 Plaatsing van adverten ties in alle bladen zonder prijsverhooging. Boreao: Arnhemsche Poorlwal 2a- JAPAN. Wij brengen in de betere genre Costumes esn groote Sorteering. Onze betere Confectie is niet van maatwerk te onderscheiden. VIB.STRAAT 17 TELEFOON 115 Per flesch Per Anker Gewas 1920 Raymond Macau F 1.F 40.— Gewas 1917 St. Emilion F 1.60 F 65.— DE BUITENLANDSCHE POLITIEK. Baron Matsoei, de Jopansche minister van buitenlandsche zaken, heeft Dinsdag in den landdag een uiteenzetting gegeven van zijn politiek, waarin hij o.a. zeide De algemeene politiek in Japan in interna tionale aangelegenheden is gericht op de be vordering van den vrede en de ontwikkeling van de beschaving, in het Westen zoowel pis in het Oosten. De regeering is vast besloten zoowel den geest als de letter van het verdrag tot beperking van de bewapening ter zee te eerbiedigen en dit wordt practisch toegepast, overal waar de voorzieningen van het verdrag onverwijlde uitvoering toestaan Het verdrag van de vier mogendheden is een waarborg te meer voor den algemeenen vrede, zoowel als een middel om de eendracht en de samenwer king te bevorderen tusschen de betrokken mo gendheden in het gebied van den Stillen Oceaan. Hoewel het Engelsch-Japansrh ver bond geëindigd is, vertrouw ik ten volle, dat de nauwe en historische betrekkingen, die al zoo lang tusschen beide landen bestaan, ten eeuwigen dage in den geest van beide volken zullen voortleven. Het doet mij genoegen, dot Japans betrek kingen met de Ver. Staten in de gebruikelijke vriendschap voortduren, doch ik betreur den loop, welke de behandeling van Japansche in gezetenen aan de Zuidzeekust heeft genomen. De regeering, zich bewust te staan tegenover een buitengewoon ingewikkeld en kiesch vraag stuk, besteedt hieraan een bijzondere zorg en neemt alle noodige mootregelen. Het is de be doeling der regeering haar uiterste best te doen. opdat het vraagstuk worde behandeld met juist begrip en tot een geschikte oplossing geleid. Ten aanzien van Rusland betreur ik, dat her haalde onderhandelingen ten spijt geen oplos sing is verkregen. De regeering wenschte de betrekkingen van goede buurschap te herstel len, niet alleen wegens de nauwe geografische en economische betrekkingen, doch ook we gens de vele tusschen beide landen hangende vraagstukken. Het doel der regeéring is het verzekeren van Japan's rechten en de positie, welke het tot dusver terecht heeft ingenomen, en het ontwikkelen van de economische be trekkingen tusschen beide landen De huidige stoat van zaken in China, met welk land onze belangen ten nauwste verbon den zijn, is nog steeds zoo onzeker, dat zelfs het leven en bezit van vreemdelingen herhaal delijk bedreigd wordt. De voortduring van een dergelijken toestand is hoogst ongelukkig voor China en ondragelijk voor de mogendheden, en met name voor Japan, dat een vriend van China is en welks gebied aan dat land grenst. De regeering hoopt, dat de Chineesche regee- ring en het Chineesche volk zoo spoedig mo gelijk de honden ineen zullen slaan om te trachten verbetering te brengen in het binncn- •landsche bestuur, een krachtige eensgezinde regeering te vestigen en de ontwikkeling des lands te bevorderen. Dit behoort het werk te zijn van het Chineesche volk en noodelooze tusschenkomst van buiten dient vermeden. Ge leid door dit beginsel, za] de regeering in vriendschappelijken geest en rechtvaardiglijk trachten de goede verstandhouding tusschen beide landen te bevorderen en tevens hun be schaving en bedrijfsleven te ontwikkelen. In overeenstemming met deze poliliek en met vol ledige eerbiediging van den geest van de ver schillende vetdragen en besluiten van de con ferentie te Washington, zal de regeering do maatregelen nemen, welke ten aanzien vnn China vereischt zijn. Het spreekt Van zelf dat de internationale samenwerking het leidend be ginsel dient te zijn, doch de regeering is ge dachtig aan de bijzondere betrekkingen, welke tusschen beide landen bestaan en zal niets na laten, wot gewenscht is met het oog op Ja pan's toekomstige betrekkingen met China. Rechtvaardigheid en de bevordering van den vTede op aarde ziin de gTondslag van Japan's buitenlandsche politiek. vjF' CANADA. DE STRIJD OM DE NOORDPOOL'. Ottawa, 2 5 Jan. (N. T. A. Draadloos). Gemeld wordt, dat de Canadeesche regeering aan het Britschc gezantschap te Washington verzocht heeft hoar inlichtingen te verstrekken omtrent den tocht, dien Amerika door een lucht schip naar de Poolstreken wil loten ondernemen om een grondgebied van 1 millioen vierkante mijlen te nnnexeeren. Canada maakt aanspraak op groote uitgestrektheden gronds in deze stre ken, omdat zij zoo nabij Canadeesch gebied zijn gelegen. MEXICO. DE OPSTANDIGE BEWEGING. Terugtrekking der Amerikoon- sche kruisers. Washington, 24 Jon. (R.) In verband met het opgeven der blokkade van Tampico door de Mexicaansche rebellen heeft het Ame- rikaonsche departement van marine bevel ge geven den kruiser Richmond uit Tampico te doen terugtrekken. Naar verluidt, zal het bergingswerk van de Tacoma, die op 16 Januari op de rotsen van Banquilles liep, onverwijld beginnen. De kruiser Omaha en de zes torpedojagers, die zich nu in Vera-Cruz bevinden, zullen even eens worden teruggeroepen. De revolutie een strijd om de olie Londen, 25 Jan. (N. T. A. Droadloos). Naar uit Washington verluidt, is men aldaar in officieuse en congreskringen van meening, dat de wereldstrijd om oliebronnen de oorzaak van d»» onlusten in Mexico is. Volgens berichten uit de stad Mexico zouden de opstandelingen achter de Britsche oliebelan- gen staan en zou de regeering van Obregon de belangen der groote Amerikaansche petroleum- maatschappijen steunen. Tweede Kamer. Bij het wetsontwerp tot verlenging van óe productenbelasting T923 en de invoering van de aaidoliebclnsting critiseert in de zitting van Donderdag de heetr Gerritzen het ontwerp, dat, geen correctief op de inkomstenbelasting is, omdot de opbrengst der inkomstenbelasting meer dan 200 millioen boven de raming bleef en fouten in het belastingsysteem daarop geen invloed hadden. De heer Gerritzen acht 't ontwerp even min noodzakelijk voor de schatkist, omdat door de hooge opbrengst 't tekort over 1922 reeds is verdwenen. De aardoliebelasling werd in 1921 door den minister zelf vernietigend voor 't aordolicbedrijf genoemd, terwijl de toestand sindsdien is verslechterd. De productiekosten zijn toch reeds hoog er dan overal elders. De aardoliobelasting zal zeer onvoldoende werken, doordat teveel oan ambtenaren moet worden overgelaten. Men zal er slechts een slag in kunnen slaan. Spr. klaagt over do droevige rechtsplegin cn concludeert ernstige ontrading van het wets ontwerp. De heer van Rijckevorssel meent de bezwaren gemakkelijk te kunnen ondervangen door wijziging in de ordonnantie der inkomsten belasting. b'pr. geeft de voorkeur aan de herziene in komstenbelasting boven dit ontwerp. De heer van Boetzelaer deelt deze meening. De 'heer Rutgers van Rozenburg critiseert de houding van den minister, die het advies der Advies-commissie geheel ter zijde legde. Minister De (iron ff acht de bezwaren te gen de herziening der Inkomstenbelasting veel ernstiger dan tegen dit ontwerp. Van afkeer van buitenlandsch kapitaal heeft Spr. niets ge merkt. Het niet-heffen dezer belastingen betee- kent verlies van 20 millioen gulden. De heer van Rijckevorsel zal tegen stemmen. De heer van Vuuren stemt voor, omdat herziening der inkomstenbelasting te lang zou duren en deze belastingen billijk zijn, en zeer correctief werken. De 'hoer Gerritzen handhaaft zijn bezwa ren. De heer van Boetzelaer zal vóór stem men. in dupliek deelt de minister mede, dat over een jaar bij de noodzakelijkheid van een tijde- lijken maatregel de aardoliebelasting in geen geval wordt bestendigd. Te 4.40 wordt de vergadering verdaagd. Berichten. De Staatscourant van heden 24 Jan. bevat o. a. de volgende Kon. besluiten bevorderd tot consul der Nederlanden in al- gemeenen dienst A. J. Schrikker, thans vice- consul in olgemeencn dienst toegekend de zilveren eere-medaille der Oranje-Nassau-orde aan F. J. Boon, bewaarder bij het marine-etablissement te Amsterdam. PRINS HENDRIK BIJ EEN WELDADIGHEIDS CONCERT. Ten bate van het Ned. Roode Kruis. Z.K.H. Prins Hendrik, vergezeld van zijn Ad judant Jhr. J. C. F. von Mühlen, woonde Woensdagavond in de concertzaal van het park Tivoli te Apeldoorn een groot gedeelte van het liefdadigheidsconcert bij, gegeven door Apel- doorns Mannenkoor ten bate van het Nedcr- landsche Roode Kruis. Nadat de Prins door den Burgemeester van Apeldoorn was ontvangen, werden de heeren G. Overkamp en A. W. van Vliet, resp. Voor zitter en Secretaris van het Mannenkoor door dezen aan Z.K.H. voorgesteld. Gedurende de pauze betrad de Prins het too- neel, Jict den Directeur Joh. Buchele en de so listen Mej. E. Kluit (Den Haag), Mevr. F. van Hottum (Hilversum), den heer B. van der Stap (Delft), Mej. A. Schüllcr (Apeldoorn) cn Mevr. Dr. A. PannekoekNassau Noordewier oan zich voorstellen en sprak daarna zijn blijdschap uit over de tcekenen van een hernieuwd ople ven der Apeldoornsche afdecling van het Ne^ derl. Roode Kruis. Behalve het eere-comité bestaande uit den Burgemeester en de heeren Jhr. E. L. T. Teixei- ro de Moties, E. C. Baron van der Feltz, Dr. R. S. Hermanides, waren in de stampvolle zoal aanwezig cenige knapen en meisjes als ver- pleegbroedertjes en zustertjes gekleed. Nadat de Prins tijdens de pauze nog een woord van dank had gericht voor het genot van dezen avond, keerde Z.K.H. per auto naar Het Loo tenjg. DE SALDO'S DER STAATSBEDRIJVEN EN SEMI-STAATSBEDRJJVEN. Vragen van den heer Haozcvoet. Het Eerste Kamerlid Haazevoct heelt den mi nister van financiën de volgende vragen ge steld: Is de minister bereid, aan de Kamer een, zoo mogelijk tabellarisch, overzicht te geven van: a. de saldo's der Staatsbedrijven cn semi- Staatsbedrijven over elk dor laatst verschenen 15 jcien; b. de bestemming, welke aan de voordeelige saldo's is gegeven in elk der bedrijven; c. welke bijdragen uit 's Rijks schatkist zijn besteed, om tot een voordeelige bedrijfsuit- komst te geraken of een nadeelige bedrijfsuh- komst te keeren; d. op welke wijze de regeering de nadeelige saldo's wenscht te doen afschrijven en in de toekomst door betere economiseering of ande re maatrege'cn anders dan loonsverlaging van personeel wenscht te voorkomen? HET NIEUWE HAAGSCHE STADHUIS. De bouw op het Alexandcrveld. B. en W. van den Hang hebben bij den Raad een voorstel ingediend, cm hen te machtigen, stappen te doen, ten einde de beschikking te krijgen over het Alexanderveld, om daar het nieuwe stadhuis te bouwen. In November 1922 ontving de burgemeester een circulaire van de Legercommissie, waarin gevraagd werd of bij de militaire oefeningsler- reinen in de gemeente zich er ook bevonden, die een belemmering zcuden kunnen vormen in verband met de bebouwing. Opende dit schrij ven het verschiet op een mogelijke vreedzame overeenkomst met het Rijk, zoo deed anderzijds een vonnis van de rechtbank te Haarlem, be treffende in die gemente gelegen militaire ter reinen de hoop herleven, dat de beschikking over het Alexanderveld zoo noodig ook langs gerechtelijken weg zou kunnen worden herkre gen. Zoonis bekend Is, geven zoowel de door den Raad aangewezen bouwmeester van het te stichten stadhuis (de overleden architect K. P. C. de Bazel) als de ontwerper van het uitbrei dingsplan, dr. H. P. Berlage, aan het Alexander veld boven elk ander terrein verre de voor keur. EEN ENTREE-HEFFING IN HET RIJKS MUSEUM. Een belangrijke opbrengst. Naar de Tel. verneemt bedraagt de maan- delijksche opbrengst van de entree, welke sinds eenigen tijd in het Rijksmuseum wordt gehe- ven, gemiddeld 100Ó, welk bedrag, wanneer I de zomermaanden komen, nog belangrijk zal stijgen. Het bedrag komt niet ten bate van het Rijks- museum, doch is bestemd voor de schatkist, Met het oog op den zörgeÜjken toestand van 's lands financiën is er dan ook, naar oan de Tel. van goed ingelichte zijde medegedeeld werd, weinig kans op dat de pogingen, welke het Am- sterdamsche gemeentebestuur zou aanwenden om op enkele dagen het Rijksmuseum koste loos opengesteld te krijgen, succes zullen heb ben. DE NED. VERKEERSPROPAGANDA IN AMERIKA. Een rede van baron Kroyenhoff. Er is onlangs in ons blad breedvoerig mede- deeling gedaan van dc bemoeiingen van den voorzitter van de Nederlandsche commissie voor Verkeerspropagandn in Amerika, C. R. T. Baron Krayenhoff, in de Vereenigde Staten ten be hoeve van de bevordering van het Amerikaan sche bezoek aan ons land en Ned.-Indië, in ver band met de door hem bijgewoonde Verkeers- conferentie die op II December j.l. te New-York is gehouden op uitnocdiging van alle Ameri kaansche spoorwegen en transatlantische stoom bootmaatschappijen. In een gisteravond op initiatief van genoemde commissie in het theater Tuschinsky te Amster- i dam gehouden bijeenkomst, die door talrijke genood'gden werd bijgewoond, heeft Baron Krayenhoff nog eens op vlotte en onderhou-1 donde wijze van de resultaten ven de bewuste verkeersconferentie verteld, die ook voor het Amerikaansche vrecmdelingenbezoek aan Ne derland van zoo bijzondere beteekenis zijn. Spr. wees er op, dat een bedrag van 25,000 j dollars benoodigd zal zijn om de verkeerspro- i paganda in Amerika flink ter hand te nemen en deed een krachtig beroep op financieele mede- werking, om dezen arbeid vruchten te doen dra- gen. Hij stelde voorts in het licht hoe wensche- lijk het zou zijn, indien gezaghebbende Neder- j landers in Amerika als sprekers zouden optre den ter aanmoediging van het bezoek aan Ne derland en Indië. In dit verband deelde spr. mede, dat de heet W. Westerman, voorzitter van de Ned.-Ameri- kaansche K. v. IC en de heer M. W. F. Treub voornemens zijn zich in Februari naar Amerika te begeven. Aan het slot van zijn causerie bond Baron Krayenhoff de hoteliers en restaurateurs, maar vooral de hoteliers, op het hart, om ten opzichte van de prijzen, die zij berekenen, vooral niet te overvragenvan Amerikanen, die Nederland hadden bezocht, hod spr. dienaangaande erger lijke staaltjes vernomen. De secretaris, mr. von Baumhauer, deelde mede, dot o. a. toezegging was ontvangen van de volgende giften voor den arbeid der Ver- keerscommissie5000 dollars van de Ned. re geering, 1000 dollars van de „Horecaf" en 1000 dollars per jaar gedurende drie jaren van de. Kon. Paketvaartmoatschappij. j De avond werd besloten met de vertooning van interessante films, op Nederland en Ned.- Indië betrekking hebbendé, welke vertooning eveneens werd bijgewoond door den Ameri- koanschen gezant, den heer Tobin, en den Ame- kaonschen consul. DE BRUSSELSCHE BANK. De procedure over de failliet verklaring. In de zaak van de Brusselsche bank conclu deerde gister dc advocaat-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam tot nietigverklaring van de beslissing van de rechtbank en failliet verklaring van de bank. Hij deed zulks aller eerst op grond van het feit dat de bank heeft opgehouden te betalen en ten tweede op grond van het algemeen belang. De raadsman van de bank Mr. Kokosky concludeerde voor de bank tot bevestiging van de beschikking der recht bank omdat niet die toestand is ingetreden, dat de bonk heeft opgehouden te betalen en omdat het openbaar belang ook geen faillietverklaring eischt daar dc bank zich niet in liquidatie be vindt en de directeuren ontslagen zijn. DE DÉCONFITURE DER COOP. MELK FABRIEK STAD EN LANDE. Het faillissement aangevraagd. De coöperatieve fabriek van melkproducten Stad cn Lande te Groningen, die in déconfiture is geraakt, wordt thans aangesproken door de Boerenleenbank te Zuidwolde voor terugbeta ling van 32.000. De coöperatie, die jidst zou overgaan in een nieuwe organisatie, en een goede kans van slagen had, wordt heden voor de rechtbank gedaagd wegens een faillisse mentsaanvraag van genoemde bank. Getracht is nog door een laatste beroep op de boeren het reorganisatieplan to verwezenlijken. Er was echter een oppositie-partij, die op een faillisse ment aanstuurde. De vergadering von boeren werd zeer woelig en de leden der oppositie werden ten slotte de zaal uitgedrongen. De commissie tot reorganisatie wil nog* haar uiterste best doen om het faillissement te ver hinderen. (Tel.) EEN REEKS INBRAKEN. Benevens poging tot doodslag op een politieagent Woensdag heeft in hooger beroep voor het Haagsche Hof terechtgestaan de 38-jarige meu belmaker J. L. J., uit Den Haag, beschuldigd van een tiental diefstallen onder verzwarende omstandigheden als braak, inklimming, verbre king e.d., gepleegd in het laatst van 1919 en begin 1920 in verschillende wijken van Den Haag, en van poging tot doodslag op een politie agent, die bekl. na een inbraak op de Konings kade aan den Benoordenhoutscheweg had aan gehouden. De Haagsche rechtbank heeft bekl. wegens de beide beschuldigingen veroordeeld tot 5 en 8 jaar gevangenisstraf. Bekl. bekende, evenals in eerste instantie, enkele inbraken en zeide aan de overige on- i schuldig te zijn. Getuigen werden niet gehoord. De procureur-generaal meende, dat men hier i met een eerste klas inbreker te doen heeft. De opgelegde straf zou dan ook misschien te ge- ring zijn, maar de rechtbank heeft blijkbaar j rekening gehouden met de in de andere zaak gegeven straf. Spr. eischte bevestiging van het vennis van de rechtbank. Bekl.'s raadsman, mr. Otten, pleitte clementie. Wat de tweede zaak betreft gaf bekl. de feiten toe, doch hij ontkende de bedoeling ge had te hebben den agent te dooden. Hij zou uit zelfverdediging hebben gehandeld. De gouverneur-generaal achtte dit onaanne melijk. De feiten, zooals deze zich hebben afge speeld, wijzen trouwens ook anders uit. Ook in deze zaak vroeg Spr. bevestiging van het ge wezen vonnis. Ook in deze zaak pl.eitte mr. Otten clementie. Uitspraak 6 Februari. AANRANDING EN STRAATROOF TE ROTTERDAM. Aanranding op den Noordsingel. Voor het Haagsche Hof heeft terecht gestaan J. M. 31 jaar, kamerverhuurder te Rotterdam, gedetineerd, wegens diefstal (straatroof in vet- eenigïng) van 7000 ten nadeele van een loo- per van de Coóp. Vereeniging Vooruitgang, welke diefstal vooraf- en vergezeld was gegaan van geweldpleging. Den 7en Juli van het vorige jaar is de bewuste looper aangerand op den Noordsingel te Rotterdam het geld werd hem afhandig gemaakt en de aanranders verdwenen in een auto. De Rotterdamsche rechtbank heeft bekl. tot 7 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Bekl. ontkende ook maar eenige schuld aan het misdrijf te hebben. Het is mogelifk, dat zijn auto voor het misdrijf gebruikt is. Hij had den wa gen derf bewustcn avond aan een vriend uit geleend. Als bekl. geweten had, dat het de be doeling was, den wagen te gebruiken voor den diefstal, dan zou hij hem zeker niet hebben mee gegeven. Bekl. gaf verschillende dingen toe, die thij vroeger ontkend heeft Hij deed dit naar zijn zeggen, omdat hij niet 7 jaar wilde zitten als gevolg van het sparen van vrienden. Een agent van politie, als getuige gehoord heeft bekl. op den bewusten morgen met nog iemand in zijn auto gezien. Bekl., die vroeger altijd gezegd heeft, dat dit niet mogelijk was, gaf het thans toe. De procureur-generaal, mr. Royer, schetste bekl. als den grooten man van een bende, die leeft van roof en diefstal. Hij zette de ver schillende aanslagen in elkaar. Voorts hield hij er eenige huizen op na, waar geregeld beroo- I vingen plaats vonden. Spr merkte op, dat er jn deze zaak geknoeid j is en getracht getuigen om te koopen. Het ge volg is geweest, dat één der getuigen door do Rotterdamsche rechtbank wegens meineed ver oordeeld is. Bekl. heeft zijn houding thans geheel veran derd en geeft zekeren G. L de schuld van den diefstal. Spr. weet dat de Rotterdamsche politie ervan overtuigd is dat deze L. ook meer van de zaak afweet. Maar tegen dezen L. heeft men niet het minste bewijs. Bekl. is terecht door de rechtbank veroordeeld wegens mededaderschap aan de berooving. Spr. vroeg bevestiging van het vonnis o duo. Bekl.'s raadsman, mr. J. W e y 1zeide tot zijn cliënt gezegd te hebben, dat hij geen termen aanwezig achtte hem te verdedigen, gezien de stukken. Bekl. antwoordde toen Maar als ik don dc waarheid zeg Vandaar de verandering in bekl.'s houding Het is echter zeeT ontmoedigend voor bekl., dot dit zoo sceptisch opgenomen wordt. PI. meende aan de juistheid van het vonnis der rechtbank te Rotterdam te moeten twijfelen* Het vonnis zegt absoluut niets omtrent de wijze, waarop bekl. zich aan mededaderschap der be rooving hoeft schuldig gemaakt De mededceling van den procureur-generaal, dat in Rotterdam de hoofddader bekend is, heeft pl. zeer verwonderd. Hij vroeg heropening van de instructie, mede in verband met bekl.'s ver anderde houding. De procureur-generaal zeide, geen heil te zien in een nadere instructie. Nadat het Hof in raadkamer was geweest, deelde de president mede, dat het Hof bij zijn beraadslagingen het verzoek van den verdediger zal overwegen. Uitspraak 6 Februari. DE DIEFSTAL IN „CINEMA ROYAL". De uitspraak der Amsterdamsche rechtbank. De Vierde Kamer der rechtbank te Amster* dom heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den controleur M. W., den betonwerker J. G. v. E en den controleur F. A. de R., die terecht gestaan hadden wegens diefstal van braak en ge- weldoleging in de „Cinema Royal" op den Nieu- wendijk te Amsterdam in den nacht van 30 September op I October. Het O. M. had geëischt tegen W. jaar gevangenisstraf wegens medeplichtigheid en te gen v. E. en de R. ieder 2 'A joar ge vangenisstraf. De rechtbank veroordeelde gis teren W., die bekend had, tot 1% jaar gevan genisstraf en gelastte dat het onderzoek ten aan zien van de andere twee beklaagden op 7 Fe bruari o.s. zal worden voortgezet. Alsdan zullen nog gehoord worden de politie-deskundige Van Lrdden Hulsebosch en een rechercheur. Tevens zal de brandkast ter terechtzitting aanwezig zijn. TEKORT IN DE GEMEENTEKAS. Te Gemert. No het plotseling overlijden von den ontvan ger van Gemert is het gemeentebestuur over gegaan tot opneming en beslag van dc ge meentekas. Er bleek een tekort van ruim 22.000 te zijn. BRAND TE AMSTERDAM. Aangesticht door de bewoonster. Gister in den laten middag ontstond brand in de le verdieping van perceel Kinkerstraat 33 bewoond door het gezin Visser. Als oorzaak van den brand werd aanvankelijk genoemd dat een vlam sloeg in een pan met vet welke weldra de omgeving in lichte laaie zette. Pogingen om het vuur te blusschen mislukten en in min der dan geen tijd hadden de vlammen reeds het trappenhuis aangetast. Toen de brandweer aanrukte stond reeds de 2e verdieping in brand en spoedig sloegen ook uit de 3e verdieping de vlammen. De brandweer kon niet verhinde ren dot de 2e en 3e verdieping benevens de zolder geheel uitbrandden. Persoonlijke onge vallen kwamen niet voor. Naar wij vernemen is alles tegen brandschode verzekerd. De bewoonster van het pand zekere juffrouw P. heeft bij het verhoor door de politie de sen- sationeele mededeeling gedaan dat zij den brand met voorbedachte rade had gesticht. Mej. P die voortdurend met hare buren in on min leefde en ook gister middag weer ruzie had gehad, had daarop haar meubels in de achterkamer met petroleum overgoten en daar op een brandende lucifer geworpen. De juffrouw die in hoogst opgewonden toestand verkeerde is in arrest gesteld. r KORTE BERICHTEN. Zonde van het geld. Eenige personen vermaakten zich in het café van R., te Schinncn, met kaartspelen. Eén van hen verloor 20 in korten tijd en de kastelein maakte hen toen er op opmerkzaam, dat in zijn lokaliteit niet voor zoo'n hcoge geldsom ge kaart mocht worden. Dit was niet naar den zin der spelers, ten minste zekere O., uit Nagel beek, nam een briefje van 10 uit zijn zak en at het op. Gevaarlijk voetbalspel. Op de Houtmansgracht te Gouda waren Dins dag eenige jongens non het voetballen. Bij ge brek aan een echt leer, deed ditmaal een blik ken bus als voetbal dienst. Over en weer wer den „prachtschoten" gelost, totdat een der kna pen de kroon op het werk zette met een ge weldigen schop tegen de bus, die tegen een doelpaal, in het huidige geval het zoontje van den heer S. ketste. De knaap werd zoo ernstig aan het hoofd getroffen, dat hij naar de Wijk verpleging vervoerd moest worden. Motorboot gezonken. Een motorboot uit Amsterdam is gistermor gen in. aanvaring geweest met een groote mo torboot, die aan de Rijnkade te Arnhem bij de Nieuwstraat gemeerd lag. De Amsterdam sche boot schepte water en begon te zinken. Zij werd door den stroom nog een eind meegevoerd en verdween tegenover de Vossenstraat geheel onder water. De bemanning kon er bijtijds af komen. Zoo spoedig mogelijk zal het gezonken vaartuig,, dat met sinaasappelen geladen was, gelicht worden. Auto-ongeluk. Op den Vughterweg bij 's Hertogenbosch', heeft Dinsdagavond ter hoogte von de mare chaussee-kazerne een auto-ongeval plaats ge had. De heer L, die met zijn luxe-wagen uit Den Bosch kwam, moest plotseling uitwijken voor een handwagen, die door een zekeren W. bestuurd werd. De heer L., die een oogenblik tevoren ook reeds had moeten uitwijken voor een voor hem rijdenden auto, nam nu zijn draai tekort en reed W. ondersteboven. De luxe-auto van den heer K., die juist voor bij kwam, vervoerde den vrij zwaar gekwetsten man naar het Prot. Ziekenhuis. De maréchaus see maakte proces-verbaal op. Broedertwist. Na afloop van de markt kregen Dinsdag de gebroeders F. en K. de Haas in een café te Oss ruzie. De kastelein zette het tweetal, dat elkaar weldra in de haren gevlogen was, buiten de deur. Daar werd de strijd voortgezet en smeet de woedende F. den erg tegenspartelend en K. broederlijk dwars door de dikke spiegelruit van de firma Tempel. De ruit werd totaal vernield; de etalage der drogisterij in een ruïne her schapen. De mishandelde jongeman kwam ex met een paar schrammen aan het hoofd ef.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 2