WIJNHANDEL J. A. SGHOTERMAH Zn. Verkrijgbaar in Beljische en Hollandsehesnorlbij Fa.L.VAN ACHTERBERGH Koestesg 5-7 bij d8 VarkensiMkt KUNT GE UW KAMER NIET OP TEMPERATUUR HOUDEN? Mantelmagazijn „DE ADELAAR" farkensmarkt 9, Telefoon 999 BINNENLAND. bericht de ontvangst van enkele U Nouveauté's in Japonnen en Blouses. AMERSFOQRTSCH DAGBLAD meer hitte dan de afmeting 20/30 m m if* MB. STRAAT 17 TELEFOON 145 Per flesch Per Anker Gewas 1920 Raymond Macau F 1.F 40.— Gewas 1917 St. Emilion F 1.60 F 65.- AFD: Advertentie Bureau Arnhemsche Poortwal 2a. Plaitsing van advertent'ps in alle bladen zonder prijs- verliooglng. >.93 Hier Maasa's prima BOERENJONGENS <m -MEISJES op Brandewijn. O 9 Een proef maakte velen tot regelmatig verbruiker. n. nte>-1 Havik 41 - Tel. 2921 1.95 Tweede Kamer. Gisteren werd na afdoening: der Indische Bo grooting besloten een nanvong te maken met de Algemeene Beschouwingen over de Staats- begrooting 1924. Bij de voortzettingen der algemeenc beraad slagingen over de Indische Begrooting betoogt de heer Lovink, dot de financieele toestand niet ongunstig is en steunt bij de belastingpolitiek der regeering. Het verheugt hem, dat deze een sluitende begrooting in uitzicht heeft gesteld. Spr, bepleit verder aandeel in de winst voor verhuurders van gronden, die voor suikercul tuur oongewend worden. Spr. komt op tegen de verregaande en on juiste critiek op de Gouvernementsondernemin gen cn dringt aan op een beknopter en beter bewerkt koloniaal verslag. De heer Fcbcr betoogt, dot de spoorwegsta king op Java een onmiskenbaar politiek karuk- ter droeg. De Indische regeering heeft de sta king geprovoceerd, aan reucLionair beleid maakt zij zich niet schuldig. Spr. wraakt echter het haatzaaiend geschrijf tegen de inlanders in de Europeesche pers. Aan de ernst der bezuini- gingspolitiek der regeering valt niet te twijfe len. Spr. bepleit reorganisatie van den staats dienst, waardoor met minder personeel dezelf de resultaten wordt bereikt. Hij wenscht ver eenvoudiging van den opbouw van het leger en een vergelijkend onderzoek naar den bedrijfs vorm der particuliere ondernemingen in Indië cn naburige Oosterscho landen. Hij gaat de oorzaken na van de corrupties in het ambte narencorps cn de politie in Indië, welke een ge volg zijn van onvoldoende contróle en de snelle uitzetting van den staatstaak in de laatste jaren. Eindelijk bespreekt hij het zendelingswerk in Nieuw-Guinea. Berichten. Aan de Staatscourant van hedoöovond ont- leenen wij de volgende Kon. besluiten: benoemd tot assistent bij de weefselleer en embryologie aan de Vpeortsenijkundige Hooge- school te Utrecht R. Toman; eervol ontslag wegens verandering in do in richting van het dienstverband, woordoor zijn' werkzaamheden overbodig zijn geworden, de hoofdcommies bij het departement van Oorlog J. P. W. van Hoefen Kormdorffer; op verzoek eervol ontslagen de Te luitenant op non-activiteit D. W. P. Gielen; benoemd bij het personeel van den genees kundigen dienst bij de landmacht tot dirigce- rend officier van gezondheid Ie klasse die der 2e klasse L. J. Klinkennerg; tot idem 2e klasse die der 3c klasso A. F. Heyl, beiden van dat personeel; opgedragen een onderzoek aan welke was op gedragen een onderzoek naar de hoedanigheden van de gewapend betonconstructies hier te lande in den loop der jaren gemaakt; benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau-ordc Ir. A. B. van Hamel, te den Haag, electrotech- nisch ingenieur bij den dienst der nijverheids consulenten, secretaris dier thans ontbonden commissie; benoemd tot scheikundige bij den dienst der rijkslandbouw-proefstations mej. dr. B. J. Hol- werda, te Rotterdam; eervol ontslagen wegens overbodig gewor den werkzaamheden P. M. Scheurs als commies bij den dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling. BELGJE EN NEDERLAND. De kosten van interneering. De N. R. Ct correspondent te Brussel meldt t JS'y hebben «enigen tijd geleden bijzonderhe den meegedeeld nopens een wetsontwerp tot vegeling van de kasten van de interneering van Belgische soldaten in Nederland gedurende den oorlog. Het ontwerp is behandeld in de Kamer commissie cn vandaag heeft de rapporteur, de afgevaardigde Wauwermans, over deze kwes tie verslag gedaan oon de commissie van fi nanciën. Behoudens geringe wijzigingen in het ontwerp, stelde hij aanneming voor onder beding dat het cvediet van 105 millioen tot 108,470,865.65 frank verhoogd worde en hij stelde eveneens vcor de bewoordingen van het wetsontwerp „uiterst credicl van 32,400,000 frank voor den dienst der verplichtingen gedurendo het jaar 1923" aldus tc wijzigen, dat een crediet van 35,588,947.50 frank voor den dienst der ver pachtingen in dot jaar worde toegestaon. DE REGEERING EN HET GEORGANISEERD OVERLEG. De nieuwe bezuinigingsplannen. Naar „De Rsb." verneemt is de Centrale Commissie voor het georganiseerd overleg tegen Dinsdag 12 Februari a.s. bijeengeroepen voor de behandeling der nieuwe bezuinigingsvoorstellen, door de Regeering in haar Memorie van Ant woord op hoofdstük I aangekondigd. De Regee ring heeft aan die commissie medegedeeld, met haar te willen overleggen of op andere wijze, en zoo ja, welke wijze, de miHioenen kunnen ge vonden worden, welke de Regeering door een verlaging van 10 pet. op de salarissen meende tc kunnen verkrijgen. Vast staat echter, dal op de personeelsuitga ven 35 millioen moet worden gevonden. Aan dit overleg zullen de minister van Finan ciën en waarschijnlijk ook de minister-president persoonlijk deelnemen. HET MIJNBEDRIJF. Het tekort aan spoorwegwagons. De heer Hermans, lid van de Tweede Kamer, heeft den minister van waterstaat do volgende vragen gesteld 1. Is het den minister bekend, dat een tekort aan spoorwegwagons voor het mijnbedrijf bij dit bedrijf gevaar heeft doen ontstaan voor inkrim ping van de productie Zoo ja, zijn er don maatregelen getroffen, om in dat tekort te voorzien II. Kan de minister mededeelen, hoeveel on gevallen met doodelijken afloop in 1923 zijn voorgekomen in het mijnbedrijf BENOEMING DIRECTEUR HANDELS INRICHTINGEN. Een voordracht- Ter vervulling van de vacature van directeur der Handelsinrichtingcn te Amsterdam hebben B. en W. sollicitanten opgeroepen, uit wie zij den gemeenteraad de volgende aanbeveling doen: T. R. de Kat c. i., oud-directeur der Staats mijnen in Limburg, oud-directeur van het de partement von Gouvernementsbedrijven in N. O. I.; 2. D. Boomsmo c. i., ingenièur-chef van de afdeeling Havenwerken der Gemeentewerken te Rotterdam. B. en W. noodigen den Raad uit tot de be noeming over te gaan, onder bepaling, dat deze zal ingaan op een nader door hen vast te stellen datum. LUITENANT-GENERAAL SCHELTUS. De begrofenis. Men meldt ons uit Den Haag: Op de begraafplaats Oud Eyk en Duynen werd heden middag ter aarde besteld het stof felijk overschot van den gep. luitenant-generaal P. A. Scheltus. Onder hen, die zich op het kerkhof bij den stoet aonsloten, werden opgemerkt de luitenant- generaals v. '1 Sant, Elout, Kemper en Koole mans Beynen, luit.-gen. v. Tuinen, commandant vn de vesting Holland, gep. maj. Bomert, di recteur van het artillerie-materieel; gen.-maj. Tonnet, inspecteur van de artillerie; gen.-maj. Benteijn, gouverneur der residentie; kol. Ter Beek, plaatselijk commondont, verder de gepen sioneerde gen.-maj. Loatsman, Boom, E. en R. v. d. Capcllen, gep. overste v. <L Broecke, gep. majoor de Mondt, gep. kol Leclercq, gep. over ste Vinkhuijzen en gep. gen.-maj. v. Hoek, de drie laatsten namens de Kon. Ver. van gep. offi cieren van het Ned. Leger, benevens vele vrien den van den thons óntslapene. Aan de groeve voerde namens de vereeniging van gepensioneerde officieren het woord gene- raal-majoor v. Hoek, die dankbare hulde bracht aan den overleden hoogstaanden opperofficicr, Tot voor enkeie jaren was hij voorzitter van sprekers vereeniging cn gedurende 16 jaren heeft hij met alle krocht voor haar gezorgd. Ieder, die hem gekend heeft aldus spreker zal ervan overtuigd zijn, dat hij alles deed wat in zijn vermogen was om dc belangen der ge- pensionneerden voor te staan en waar het noo- dig was, hun weduwen en weezen te steunen. De baar werd door verscheidene bloemstuk ken gedekt, o. a. door één van dc gep. officie- renvereeniging. Een zoon dankte voor de belangstelling. KASTEKORT INDISCHEN DIENST HIERf TE LANDE, Een wetsontwerp tot voorzie ning- daarin. Ingediend is een wetsontwerp, houdende voor ziening in het kastekort van den Indischen dienst hier to lande gedurende het jaar 1924. Dit ontwerp strekt blijkens de toelichting tot regeling van de voorziening van genoemd kastekort op denzelfden voet als de regeling, welke voor het vorige jaar werd vastgesteld bij do wet van 22 December 1922. Voor 1924 wordt een tekort van den Indi schen dienst in Nederland verwacht van onge veer 144 Vt millioen. Vermits het tekort hier to lande op het einde van 1923 heeft bedragen 101 'A millioen, zal derhalve het totaal tekort op het eind van 1924 in Nederland vermoedelijk 246 millioen bcloopen. Daar het over 1924 in Ned.-Indië geraamd overschot ad 64 millioen naar Nederland kan worden geremitteerd en voorts consolideering van een deel der vlottende schuld in het voor nemen ligt, meent dc regcering de voor dekking van het kastekort beschikbaar te stellen som op 200 millioen t? moeten ramen. Aangezien het voor een ongestoorden gang van zaken noodig was, om in afwachting van de totstandkoming van de nieuwe kastekortwet te voorzien in de geldbehoeften van den Indischen dienst hier te lande, zal d? wet dienen terug te werken tot 1 Januari 1924. NAVORDERING O.-W.-BELASTING. Een actie tegen deze navor dering. Zooals indertijd reeds is medegedeeld heeft de fiscus in den loop van 1923 en in de eerste maand van dit jaar een aantal aanslagen tot navordering O.W.-belasting uitgereikt aan eigenaars von ladingen in een aantal in 1918 door dc Engelsche regiering gerequireerde schepen. Deze eigenaars hadden groote onkosten moeten maken om hun goederen naor Enge land, waar deze goederen voor hunne rekening opgeslagen waren geweest, naor Nederland te krijgen. Door bemiddeling von de z.g. Crone- commissie, hebben in 1921 de Nederlondsche belanghebbenden ongeveer 1/3 deel hunner on kosten ploatskosten, assurantie en vracht terugontvangen, cn van die terugontvangen gelden heeft do fiscus thans O.W.-belasting go- heven. De cangeslagenen mccnen dat deze navorde ring onrechtmatig is cn hebben besloten zich gezamenlijk te verzetten, aldus de N. R. Ct. Van de Vereeniging van Nederlandsche Wijn handelaars is het initiatief daartoe uitgegaan, en gistermiddag heeft te R'dam een bijeenkomst plaats gehad von belanghebbenden onder lei ding van den voorzitter dier vereeniging, den heer G. A. M. de Bruyn. De voorzitter merkt© in zijn openingswoord op, dat enkele leden zijner vereeniging reeds in het voorjoar van 1923 waren aangeslagen, maar dat men toen nog niet tot een actie wos overgegaan, omdat het aantal d'ar aangeslote nen zeer beperkt was. Op 31 December verliep de fatale termijn voor het opleggen van deze aanslagen. In het laatst von 1923 blijkt de fiscus erin geslaagd tc zijn, een lijst in han den te krijgen van belanghebbenden bij goede ren uit d^ gerequireerde schepen en in De cember ontvingen dan ook een aantal firma's bezoek van een rijksnccountont die hun boe ken kwam nazien op de in 1921 uit Londen ontvangen bedragen Klaarblijkelijk hebben ni^t alle betrokken ambtenaren zich op het stand punt gesteld, dat van die gelden nog O.W.-be- lasting verschuldigd was, althans d*a heer de Bruyn meende te weten, dat de Amsterdam mers niet aangeslagen zijn. De ongelijkheid en onvastheid wordt nog sterker getyneerd door een transactie die de inspecteur der directe belastingen te Rotterdam heeft aangegaan met de koffieimporteurs, wien hij toezegde geen navordering art. TOObis te zullen opleggen, in dien zij daartegenover efzagen van een terug vordering van oorlogswinstbelasting op ondero gronden, volgens art. 99. De heer J. P Croin heeft daarna als des kundige in belastingzaken zijn meening ge zegd over de vraag of een evcntueele actie kans van slagen zou hebben. Hij memoreerde in het kort de feiten, die aanleiding hebben gegeven tot navordering, en stelde in het bij zonder in het licht, het verschil dat or is in de rechtmatigheid van den aanslag van hen, die goederen hadden in de schepen, waarop Amerika het angarierecht toepaste, en die welke in Engelsche havens werden in beslag genomen. Uit de vergadering werden den hoer Croin een aantal vragen voorgelegd, woaronder do belangrijke vraag van den heer de Jongh of men eigenlijk al geen O.W.-belasting van de genoemde onkosten had betaald, in verband mei cfe bedragen waarvoor dé betreffende goe deren op de balans 1918 waren gebracht. Ook deed een vertegenwoordiger van den hendel in koffie de mededeeling, dat hij wel degelijk, in tegenspraak met de mcening van den voor zitter, een aanslag had gekregen. No ecnige discussie werd door de aanwezigen besloten tot een centrale actie over te gaan, en werd ecne commissie benoemd tot regeling daar van, waarin zitting namen dc voorzitter en secretaris der Vereeniging van Nederlondsche Wijnhandelaars, d'e heer J. P. Croin, de heer v. d. Held, terwijl nog nader zal worden aan gewezen een lid uit de koffiebranche. DE VERZEKERINGSRAAD. Gean opheffing. Naor het Nederl. correspondenliebureou in Den Haag verneemt, mist het, ook in ons blad overgenomen, bericht van De TelegTanf. als zou do regcering het voornemen hebben, den Ver zekeringsraad op te heffen, allen grond. BEVORDERING VAN DE PAARDEN FOKKERIJ. Algemeene vergadering der J - Nationale Vereeniging. In de gisteren in Den Haag gehouden alge meene vergadering van de Nationale Vereeni ging tot bevordering van de paardenfokkerij in Nederland, heeft dc secretaris, de heer A. W. Heidema, verslag uitgobracht over 1923. In den aanvang van dat jaar bood de paarden fokkerij weinig perspectief. De handel stond nagenoeg stil bij lage prijzen. Onder deze om standigheden scheen het aantal gedekte mer ries, dat in 1922 zoo'n grooten teruggong toon de in vergelijking met 1921, nog verder te zul len dalen. Als direct gevplg van dit vooruit zicht bestond or in 1923 weinig embitic voor het invoeren von fokhengsten. Juist tegen cn in den dektijd kwam er een kleine opleving in de vraag noar paarden, waardoor de handel- prijzen met ongeveer 100 per stuk opliepen. Deze opleving gaf wat meer vertrouwen voor de toekomst bij de merrie-eigenoren en had tot gevolg, dat het getal dekkingen over 1923 door onderscheidene hengsten bevredigend is geworden. Op gemelde periode volgde weer een inzinking, die vrijwel den geheelen zomer duur de, en pos tegen het einde von het verslagjaar nam de vraag voor het buitenland in gerust stellende mate toe. De doorsnee-prijzen bleven evenwel beneden een loonend peil, doch ols do koopkracht van onzon voornaamsten afnemer, Duitschlnnd, toeneemt, zullen de prijzen wel hooger worden. De keuringen tot inschrijving von hengsten en merries hadden in 1923 een normaal verloop. De goede gezondheidstoestand van den paar- denstapel kon daartoe bijdragen. In totoal zijn 3 hengsten minder on 5 merries meer inge schreven dan in 1922. Von de 9 ingeschreven hengsten zijn 4 in het gebied der Notional© Vereeniging gefokt, 3 uit Groningen cn 2 uit Oldenburg ingevoerd. De stond van de algemeene kas der vereeni ging is over 1923 bevredigend, dank zij dc sub sidies vanwege de ministeries. Het zal de vereoniging bij intrekking van de subsidie wel mogelijk blijven, zich over 1924 als tot nu toe staande te houden, doch voor volgende jaren zal naar andere middelen of een krasse beperking van de organisatie dienen te worden omgezien. Bepaald werd, dat de volgende algemeene vergadering weer te 's Gravenhagc zal worden gehouden. Besloten werd al het mogelijke te doen om te voorkomen, dat de rijkssubsidie voor dc paardenfokkerij geheel wordt ingetrok ken. De heer Hartlond. directeuT der Nederland- sche Landbouwhandelskamer, deed aan het slot von dc vergadering eenige mededeelingen over de vorvoerkostcn van paarden naar ver schillende stieken in het buitenland. In ver- schillendo landen komen zeer vaak toriefwijzi- gingen voor. Zoo zijn b.v. in Duitschland de spoorwegtarieven tengevolge von dc waardever mindering van het geld zeer dikwijls gewijzigd en onlangs op de basis von den goudmork vast gesteld. Thans blijkt, dat de tarieven zeer hoog zijn. Met ingang van 20 Januari zijr\ ze met 8 pet. verlaagd, en een verdere verlaging is in uitzicht gesteld. In Zwitserland zijn de goederen tarieven on langs met 10 pet. verhoogdin Tsjecho-Slo- wakije bestaan plannen om ze over enkele maanden te verhoogen. Anders is het met de bootvracht. Deze vormt meer een bcursartikel, waarbij verschillende in vloeden zich doen gelden. Over het algemeen zijn de meeste stoomvaartmaatschappijen niet erg ingenomen met een paardentransport. De transportkosten bestaan uit kosten vóór de ver lading, vrachtkosten, voerkosten, kosten van geleiders en ussurantie. Het vervoer kan plaats hebben als vrachtgoed cn ols ijlgoed, terwijl de verlading kan geschieden in gewone en in stel wagens. Spreker lichtte toe, hoe de toestand in de verschillende landen in dit opzicht is. Het zou voor de vrachtberekening veel ge mak opleveren, indien de verschillende landen hun tarieven volgens hetzelfde systeem vast stelden. Moet men thans een opgave hebben van de vracht naar een land, waarbij men ver schillende andere landen moet passeeren, dan moeten kolossale berekeningen worden ge maakt om de vracht te bepalen. Dit veroorzaakt veel tijdverlies voor den betrokken spoorweg dienst en voor den afzender, die een calculatie moet maken. De assurantie loopt zeer uiteen. Bij spoor vervoer is deze over 't algemeen lager dan bij vervoer per boot. In het eerste geval betaalt men 2 a 2'/j in het laatste geval maakt de premie 3 h 5 uit. Spr. meende, dat er wel de aandacht op mag worden gevestigd, dot men vooral met goed bekende assuradeuren de ver zekeringen afsluit. Indien men de premie te veel wil drukken, krijgt men vaak een polis met een ellenlange lijst van alle mogelijke assuran tiemaatschappijen, waarvan men vaak het be staan niet eens kent. Men dient daar wel de gelijk op te letten, opdat men niet voor het feit komt to staan, in groote moeilijkheden te geraken, indien in werkelijkheid van groote uit- keeringen sprake is. Men betale liever een ge ring hoogere premie, don dat men er niet ze ker van is, eventueel een uitkeering te krijgen. Er zijn meermolen moeilijkheden bij de uitbe taling voorgekomen. De vergadering werd bijgewoond door de heeren dr. P. van Hoek, directeur-generaal, I. G. J. Kokebeeke cn Th. J. Monsholt, inspecteurs van den landbouw, en majoor D. C. M. André do la Porte. CREDITEUREN W. H. BROEKHUIS. Schulden 2.488.095. Het weekblad „Handelsbelangen" bevat deze week de crediteuienlijst in het faillissement W. H. Broekhuis. De schulden bedragen totaal 2.488.095. De „Avondpost" deelt nog mede: In de gisteren te Maastricht gehouden verifi catie-vergadering in het foillissement Broekhuis is gebleken, dat het actief bedroeg in ronde cijfers 65.000 en het passief 2.500.000. Van deze 2% millioen is een half millioen (belastingschuld en ongeveer 2.000.000 aan [vorderingen van journalisten. Deze laatsten ont vangen elk 6 weken salaris. De rest von het actief is voor den fiscus. Op de kleine vorde ringen von enkele andere crediteuren kon dus niets worden betaald. DE VALKBNSWAARDSCHE MOORDZAAK. Mr. Van Haostert geschorst Naar „Het Huisgez." verneemt, is mr. Van Haastert, advocout-procureur te Eindhoven, door den Road van Discipline bij de Bossche recht bank voor den tijd van zes maanden geschorst Deze schorsing houdt verbond met de ge ruchtmakende onthullingen te zijnen opzichte, door de beide beklaagden in de Valkonswaard- sche strafzaak gedaan. DE GAAFHEID VAN DEN GULDEN. Een rede van oud-minister De Goer. Oud-mini ;ter De Geer heeft voor het studen tengenootschap „Conamur" te Groningen over de gaafheid von den gulden gesproken. Dc gulden zal vooralsnog zonder den stut van hot voor-ooilogsche anker zijn positie moeten handhaven. Onvoorwaardelijk is die hondhoving wenschelijk, hoewel dc bloei der industrio in valutazwakkc lenden soms het tegendeel doet gelooven. Het profijt dat de inflatie, tijdelijk en ten koste van duurzame verarming voor het bedrijfsleven kon hebben, moet op andere cn betere wijze worden bereikt. Wij zullen met de verarmde landen, waar dc levensbehoeften zijn gedaald, en dus goedkooper kan worden gepro duceerd, slechts kunnen blijven concurreercn, wonneer wij erkennen, tot zekere hoogte in die verarming te deelen en ons niet opblazen boven het lagere welvaartspeil,, waarop wij naar het wezen reeds zijn aangeland. Een beperkte inflatie is het surrogaat van ver- Inging van productiekosten Wij moeten de zui vere waar hebben. De noodzakelijke kapitaal vorming wordt bedreigd zoowel door de doling der particuliere inkomsten als door de zware belastingen; cn bovendien door de mentaliteit van het publiek. Onze munteenheid is op dit oogenblik gezond, maar dit zegt weinig omtrent hot gevaar dat haar kan bedreigen. Verschillende min of meer toevallige omstandigheden hebben gunstig ge werkt. Wij zullen ons tijdig van dien precairen steim onafhankelijk moeten maken. Daartoe is noodig een sluitend budget, maar ook een zoo streng doenlijke beperking van dc buitengewone uitgaven. Den eersten tijd moet men er vnn afzien om door fondsvorming overigens eerbiedwaardige belangen vlugger en beter te willen behartigen dan langs do gewone begrooting mogelijk is. Het gevaar voor depreciatie van den gulden be staat, maar behoort niet to worden overschat en daardoor in de hand gewerkt. Noodig zal het zijn, daarbij voortdurend hot besef levendig te houden, dat alle kringen der bevolking bij de gaafheid van den gulden be lang hebben. Niet alleen het gevaar voor den gulden wordt overschot, maar ook de veiligheid die men zich kan scheppen door vluchten noar een vreemde munteenheid. Men kan in dollars speculeeren, maar men kan niet in dollars ossurceren. Wie von den gulden naar den dollar vlucht, verwis selt het eeno risico voor het andere, maar bouwt rich zeker geen Vrijstad, waar de Neme sis der jongste wereldgeschiedenis geen toegang heeft. Ten slotte behandelde spreker de mogelijkheid om langs juridischen weg sommige van de be- denkelijkste gevolgen der inflatie,, waar deze is ingetreden, te verzochten; daarbij wijzende op do jongste Duitsche jurisprudentie, die den schul denaar verplichtte tot betaling van een hooger aantal marken dan in den schuldbrief staot ver meld, en aan het denkbeeld, door de notarissen hier te lande overwogen, om een goudclausule op te nemen in de hvpotheekacten. Van al der gelijke kunstmiddelen verwacht hij weinig. Uit een oogpunt van algemeenc welvaart geven zij geen baat. En men kan de door inflatie aange taste crediteurspositie niet redden zond?* zwaar en onevenredig defciteurslced in het V ven te roepen. De eenige oplossing is de inflatie te weren, in het belcng van allen, bovenal van de econo misch zwakken. BIJNA VERJAARD. Een diefstol, in T907 gepleegd. Gisteren heeft voor het Haagsche hof terecht gestaan D. Stuik, 47 jaar, kok te Rotterdam, gedetineerd, die in verzet was gekomen tegen een verstek-vonnis van het Hof c.d. 2 April 1908, waarbij was bevestigd een vonnis van de Haagsche rechtbank, houdende veroordceling ven dezen bekl., tOi 6 jaar gevangenisstraf we gens diefstol in vereeniging cn met break, ge pleegd in 1907 in het postkantoor in de park straat te 's-Gravenhage. De beklaagde, die het ten laste gelegde vol ledig bekende, was destijds noar het bui enland gevlucht. De drang om naor het vaderland te rug te keeren was hem echter te groot gewor den en bovendien meende hij, dat do straf reeds verjaard was. Toen hij evenwel een paar dagen in Rotterdam was, werd hij gearresteerd. De bekl., die zeide na het gebeurde in 1907 steeds goed te hebben opgepast, riep do cle mentie van het Hof voor zich in, omdat het zeer hard voor hem is nu zijn straf, die haast ver jaard was, nog te moeten ondergean. Dc procureur-generaal meende, dat het moei lijk is voor het hof om verandering te brenger, in de straf, omdat de bekl. het indertijd goed heeft gevonden zich er aan te onttrekken. Er zit evenwel iets hards voor den bekl. in, voorel als het waar is dat hij zich sinds 1907 goed heeft gedragen. Het hof Kan echter niet anders doen dan het vonnis bevestigen. Voor den bekl. zijn er dan nog andere middelen. Zoo zou hij gratie kunnen vragen en don zijn alle termen aanwezig om hem clement te behandelen, Bekl.'s roadsmon, mr. van Blerkom, wees er op, dat de bekl. in 1907 els misdadiger is ver trokken en dat hij zich sindsdien, hoewel hij onder moeilijke omstandigheden leefde, steeds heeft opgewerkt. Thans is hij chef-kok op een groote boot. Was de bekl. 2 a 3 maanden later teruggekomen, dan had de wetgever geen ter men meer aanwezig geacht, nog straf op hem

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 2