Voorburgwal; een gebouwtje dat ons de gele genheid geeft de vleugels wat breeder uit te slaan en het museum tot nieuw leven te wek ten. Het woord was vervolgens aan den burge meester, den heer W. de Vlugt, die met eenige toepasselijke woorden het museum voor ge opend verklaarde. De heer J. W. Enschedé gof vervolgens een toelichting op de tentoonstel ling, die thans in 'hel gebouwtje wordt gehou den en welke bedoelt te zijn een overzicht van de ontwikkeling van het dagblad van af de 17e eeuw *tot op dezen dog. Nadat de heer D. Hans het bestuur had ge- lukgewenscht met haar nieuwe huis, bezichtig den de aanwezigen de tentoonstelling. Onder de tentoongestelde bladen zijn zeer merkwaardige exemplaren uit de zeventiende en achttiende eeuw. Zoo ligt er o.m. 't oudste exemplaar van de „Haerlemsche Courant", die thans nog bestaat onder den naam van Oprechte Haarlemsche Courant, en wel is 'het oudste dagblad van de geheele wereld. Tijdens de Fransche overheer- sching werden de dagbladen uitgegeven in twee talen en uit het tentoongestelde blijkt, dat reeds vóór dien tijd volksbladen werden uitgegeven met zeer marquante titels als„De politike Kruier" enz. Wat de 19de eeuw betreft zijn er tentoongesteld de eerste nummers van onze te genwoordige groote dagbladen. De tentoonstel ling wordt opgeluisterd door tal van portretten van bekende mannen uit het „courantiersvak" Ter gelegenheid van het feest van den Ncd. Journalistenkring is ook een deel van de ten toonstellingsruimte nan die vereeniging gewijd. NEDERJLANDSCHE JOURNALISTENKRING. De viering van het jubileum. Men verzoekt ons mede te deelcn. dat de receptie, die de Nederlandsche Journalisten kring houdt ter gelegenheid van zijn 40-ja rig bestaan, zal plaats hebben a.s. Zaterdagmiddag om 3 uur tot half 5, in hotel Paulez, te 's-Gro- venhage. De Haagsche Journalistenvereniging biedt aan het kringbestuu.en aan de van de Resi dentie komende deelnemers Zondag een noen maal aan in Hotel Paulez. De Directie van de Haagsche coirrant heeft allen deelnemers een bezoek aan haar gebouwen en bedrijf aangeboden, gevc-lgd door een lunch doch het krmgbestuur heeft tot zijn groot leedwezen, en onder betuiging van oprechte waardeering, wegens tijdsgebrek voor dit aan bod moeten bcadnken. VREEMDE WERKKRACHTEN IN ONS LAND. Maatregelen t.o.v. de toeloting. Het Hbld. heeft den directeur van den Rijks dienst der Werkeloosheidsver zekering en Ar beidsbemiddeling, den heer A. Folmer, gevraagd ons eens een uiteenzetting te willen geven van de maatregelen, welke in ons land zijn genomen ten opzichte van de toelating van vreemde werkkrachten, een onderwerp, dat vooral van belang is in deze tijden van groote werkloosheid. De heer Folmer vertelde, dat de ar beiders vat lond.cn, welker inwoners (overeen komstig het reciprociieitsbeginsel) geen Neder- landsch visum meer behoeven om hier te ko men (België, Frankrijk, Luxemburg, Itaüë, in hel algemeen ook Zwitserland, enz.) dientenge volge ook geen* verklóring der arbeidsbeurs meer behoeven. Voor vreemde werkkrachten uit lan den, welker inwoners wel een Nederlandsch vi sum behoeven, moet echter, alvorens zij hier worden toegelaten (vrijwel alle landen over onze Oostelijke grenzen, eerst zijn overgelegd een verklaring van de Arbeidsbeurs van het district, binnen welks ressort zij zullen gaan arbeiden, dat er geen geschikte Nederlandsche werk krachten zijn, noch in het district van deze, noch in de districten van andere Arbeidsbeurzen, die de open plaats kunnen of willen innemen. Van dezen eisch zijn vrijgesteld vier groepen van vreemde weikkrachter.vrouwelijk huis personeel (dienstboden dus ook), verpleegsters, artisten (ook musici) en mijnwerkers. Er worden op het oogenblik niet veel van der gelijke verklaringen afgegeven. De toeloop van vreemde werkkrachten, die heel groot was tij dens de geweldige daling van de Duitsche mark, is sterk verminderd. Ja, er is zelfs, onder den invloed van de invoering- der Rentemark in Duitschland, naar het schijnt een zekere nei ging onder sommige Duitsche arbeiders waar te nemen, om terug te koeren naar hun eigen land. Ook speelt de verhooging van het recht voor het visum vermoedelijk een rol. De Ar beidsbeurzen geven de gevraagde verklaringen niet dan wanneer zij overtuigd zijn van de noodzakelijkheid van de toelating van vreemde werkkrachten. Indien uit het eigen district geen Nederlandsche werkkrachten zich aanbieden, die aan de eischen van het bedrijf, dat toelating der vreemde werkkrachten vraagt, voldoen, dan doet men door bemiddeling van den Dienst der Werklooshe-idsverzekering en Arbeidsbemidde ling (welke „dagberichten" naar alle districts beurzen zer.dt), eerst nog pogingen ze elders te vinden. Is na verloop van acht of tien dagen nog niemand gevonden, dan wordt de gevraagde verklaring afgegeven. Het komt natuurlijk voor, dat ergens in Groningen wel de werkkrachten te vinden zouden zijn, welke men in Middelburg bijvoorbeeld vraagt, maar dat die niet geneigd zijn zich daar te vestigen. In zoo'n geval worden de vreemde werkkrachten toegelaten. Met de belangen van de industrie wordt dooi de arbeidsbeurzen hierbij zeer ernstig rekening gehouden. Er zijn bijvoorbeeld gevallen, waarin een Nederlandsch bedrijf een verklaring vraagt voor de toelating van een vreemde werkkracht, die bijzondere waarde voor het bedrijf kan heb ben door meer bekendheid met allerlei nieuwig heden in het vak. In zoo'n geval wordt, ook al zouden er Nederlandsche werkkrachten zijn, die ook voor plaatsing in aanmerking kwamen, toch een verklaring gegeven ten behoeve van den bvritenlander, omdat deze, zijn meer uitgebreide ervaring ter beschikking van het Nederlandsche bedrijf stellende, daardoor kan meewerken tot een uitbreiding van zaken, welke weer arbeid zal scheppen voor andere Nederlandsche werk krachten. Hetzelfde is van toepassing op de te werkstelling van leidende krachten e.d. in nieu we industrieën, die b. v. door of met behulp van Duitsche ondernemingen in ons land wor den gevestigd. Zoo wordt in elk bijzonder gevol met beleid door de Arbeidsbeurzen geoordeeld. De heer Folmer meende, dot de vraag of deze regeling in haar geheel een soort van pro tectie van Nederlandsche werkkrachten vormt een theoretische is, die in verschillenden zin kon worden beantwoord. In deze tijden van groote werkloosheid hier te lande is zij zijns inziens echter nog onmisbaar. En zij is ook niet hinder lijk in het' algemeen, wanneer maar, gelijk ook werkelijk geschiedt, voortdurend ernstig róke- ning wordt gehouden met de behingen onzer industrie. Wij kwamen ook nog even te spreken over het groot aantal Duitsche dienstboden, dat in ons land werkt. De heer Folmer achtte het aan tal, dnt in het Voor!. Verslag der staatsbegro ting voor 1924 (Hoofdst. I) werd genoemd (tw. 00.000) niet onmogelijk, maar men heeft niet de minste zekerheid d:enaangaonde. Het schiint echter, dat ook het getal Duitsche dienstboden afneemt. Met Kerstmis zijn niet weinig Duitsche meisjes, al of niet met behoorlijke opzecging van hour dienst, maar in der Heimat geblieben. KLEIN VEETEELT. (Van onzen klein veeteelt-medewerker). Deelt gij al in de voordeelcn van pluimvee eieren en kui kens Het is een bekend feit, dat men in Amerika c,p veler gebied andere landen ver vooruit streelt. Pc hei inner mij nog goed, dat in mijn kinder jaren, de ouden elkander soms van wonderlijke dingen vertelden, liet antwoord was dan dit komt zeker van Amerika, niet waor De Amerikanen, die van onzen spot zeker ook we! gehoord zullen hébben, zijn eenvoudig voortgegaan, en liet men ons maar praten en schertsen over het eene wonderlijke ding na het andere. Dit is zeker, men doet in Amerika niets half hartig. Aan „willen en kunnen" ontbreekt het in Amerika niet. Neem de pluimveeteelt en industrie. Daar praat men van 20.000 leghennendaar raapt men LOCO.000 eieren op één pluimvee-boerde rij men spreekt van het uitbroeden von 25.000 kuikens per week, alles is even grootsch inge richt. Duizenden en tienduizenden leven van de pluimveeteelt alleen, terwijl men nog steeds hoort „wij konden dit jaar niet aan alle aan vragen voldoen I" Nu behoeven wij alles wal in Amerika gebeurt niet na te apen, maar het kon ons toch tot een spoorslag dienen om meeT wakker te worden. Die zich aan andoren spiegelt Holland is wel geen Amerika in grootte, maar de geschiedboeken bewijzen, dat het klein Hol land groote dingen kan doen als het wil I Laat de oude roem van Holland op 't land en ter zee, in handel en nijverheid, nog eens den kop opsteken l Holland heeft op pluimvee-gebied nog groote kansen om uit te breiden 1 Zuid-Afrika mag, wat klimaat betreft, beter dan Holland zijn voor onze gevederde vrien den, maar het land is zóó groot, do afstanden zóó enorm, het verkeer in het binnenland nog zóó primitief, de blanke bevolking nog (naar do uitgestrektheid) zóó verspreid en klein, dat hier de mogelijkheden niet bestaan zooals in Hol land, met geheel Europa als een afzet-gebied. Nu is het volstrekt niet mijne bedoeling om II „hals over kop" een besluit te doen nomen, maar ik spreek tot diegenen, die er reeds (lang) over gedocht hebben om de pluimvee-industrie op te nemen als een beroep, of uit liefhebberij. Begin moor klein als gij een goed fundament hebt gelegd, dan zal uitbreiding het natuurlijk gevolg rijn. Loot het doel rijn er een succes van te maken in het klein of in het groot. School- en Kerknieuws. SUPPLETOIR!- ONDERWIJSBEGROO- TING 1922. Blijkens het eindverslag der commissie van rapporteurs inzake het wetsontwerp tot»verhoo ging en wijziging van hoofdstuk Va (Onderwijs) der Staatsbegrooting voor £922 konden ver scheidene leden niet nalaten uiting te geven eon him verbazing, dat de regeeiing bij het samen stellen der OnclerwijsbegTOOting voor 1922 blijk baar beschikte over zeer gebrekkige gegevens omtrent den omvang van het bij het bijzonder lager onderwijs werkzame personeel. Alleen daaruit toch kon men het verklaren, dat achteraf een verhooging van het daarop betrekking heb bende artikel met niet minder dan 4,590,000 noodig bleek. Opgemerkt werd, dat de examencommissies voor de lagere taal-acten soms op Zondag ver gaderen daartegen bestond bezwaar. Hier tegenover werd aangevoerd, dat dit een onder werp is, dat in de commissie zelve dient ge regeld te worden. Nieuwe uitgaven. Van haar luister beroofd door Johan de Meester. Uitg. Nygh <yi v. Ditmar's Uitg. Mij. Rotterdam. I-Iet geslacht van Kooren van Duynhorst is gedegenereerd en een der loten „mooie Guus", de dokter wordt door de „Trieb" ge dreven, vrouwen- verliefd op hem te maken. Een zijner slachtoffers is Maartje Baars, die verpleegster is in het ziekenhuis in de kleine stad, hetwelk dr van Hooren verwisselt voor een schitterende positie te Amsterdam, waar hij vrijer zijn lusten kan botvieren. Maai* Maartje laat hij niet los, zoo'n meisjesliefde is iets volkorpens en daarom voor hem de verfijnstc wreedheid van zijn verdorven ge moed. Zijn opvolger in het ziekenhuis bestu deert Maartje en beseft baar volkomen af hankelijkheid van don man harer liefde, maar in weerwil van haar vurig verlangen naar den ander, krijgt hij haar lief. Hij ziet de pracht van haar liefde, haar ziel en lijf wegschenkende zelfverzaking en toch hij geeft alle hoop niet op. Aan de eene ziide dus da man, die niets wil dan het verlange dei- vrouw, aan de andere zijde de oprecht be minnende, die zijn natuurlijk hegeeren in ootmoed voelt en zoo hem nog hoop wenkt, dan Is het in een nevel van verre toekomst, die haar bevrijden zou: Maar Maartje blijft haar liefde getrouw in weerwil dat zij lang zaam aan gaat voelen, dat de perverse Guus nimmer voor haar zal zijn wat ze gedacht heeft. Niets kan haar bewegen haar gevoe lens te veranderen, ook niet de man, die haar in volle reinheid bemint. En ten slotte wordt ze in den dood gedreven, een slacht offer van van Hooren's .Trieb". Prachtig heeft de Moester de drie figuren geweekend, de twee mannen en Maartje, en .in groote soberheid heeft hij de groote alles omvattende liefde van het meisje verteld tegenover den met vrouwenliefde spelend ui medicus. Dramatisch* kroniek door Top Naeff IV. Uitg. v. Holkema en Warendorf, Amsterdam. De dramatische kronieken van Top Nacff behooren wel tot het beste, wat op dit ge bied geschreven wordt. Wat weet zij vaak in fijne omlijning het karakter van verschil lende stukken aan te geven en hoe raak zijn dikwijls haar opmerkingen! Mot enkele woorden typeert zij vaak het geheel, tenvijl haar bespreking van de acteurs en actrices immer getuigt van een goed doorvoelen van het geboden spel. Lezers die bij dc afzonder lijke verschijning der kronieken genoten van haar helder oordeel, zullen dan ook met groot genoegen verschillende besprekingen herlezen, nu ze gebundeld 2ijn. De witte mier. Uitg. Boostcn en Stols, Maastricht. Onder leiding van J. Greshoff is herleefd het tijdschrift, dat in 1911 en 1912 bij vele ware lettervrienden steun vond, maar waar van de uitgave toen gestaakt moest worden. Aan het prospectus ontleenon wo het vol gende: Ons doel is voorlichting. Wij willen ons tijdschrift zoo inrichten, dat allen, en voor namelijk zij, die genoodzaakt zijn ver van onze intellcctueele centra te wonen, daarin een aanleiding vinden voor eigen lectuur en eigen studie. Zij zullen daarin aantreffen aankondigingen van het beste en het schoon ste wat hier en elders in het licht komt, zoo dat het hun licht zal vallen een keuze tc doen uit dc overrijke voortbrenging van do zen tijd. De keuze der medewerkers geeft een waar borg, dat oan alle goede richtingen recht geschiedt. Bovendien zullen wij de littera tuur van meer volken binnen onzen gezichts kring brengen ,dan dit tot nu toe het geval was. Wij zijn er van overtuigd., dat wij met onze lijst van medewerkers datgene berei ken, wat wij het liefste bereiken willen: ver trouwen wekken. Ten slotte zullen wij niet alleen schrijven over litteratuur en grafische kunsten, maar ook over alle ethische en srciale problemen, welke daarmede verhand houden. De filerende elementon van do bouwkunst door Jan Wils. Uitg. W. L. en J. Brusse's Uitg. Mij., Rotterdam. Dit werkje is verschenen in de senc „De toegepaste kunsten in Nederland". Het doel er van is de aandacht te vestigen op die deelen van het bouwwerk, die zich door een zekere zelfstandigheid kenmerken, en waar van de schoone vorm in massa, lijn en kleur zich paart aan een redengevende wijze van uitdrukking. Om die twee redenen mogen die bouwdeelen den naam dragen van „sie rende elementen van de bouwkunst". Ook dit boekje maakt weer een zeer gun- stigen indruk, terwijl fraaie reproducties van verschillende bouwwerken aan het slot zijn opgenomen. Het Christus Mysterie en de Weg naar inzicht en vrede door J. D. Heiman Jr. Uitg. J. W. Boissevain en Co., Haarlem. In het woord vooraf herinnert de schrijver aan den leergang over het Christus-Mysterie, gehouden in 1917 in de Internationale School voor wijsbegeerte door dr. II. W. Ph. E. v. d. Berg van Eijsinga. In dien leergang Raf de spr. naast inzichten over den mystieken Christus in den mensch, beschouwingen over den historische» Christus en, in het alge meen, over dc onmogelijkheid van een his- torischen Christus in den zin van incarnatie van den volmaakten mensch op aarde, met welke opvatting de schrijver niet kon in stemmen. Hij tracht nu in dit vraagstuk licht te ont steken, terwijl het tweede opstel „Dc weg tot inzicht en vrede" in zekeren zin een aanvulling is van het eerste. Hoe het leven van den enkeling wordt omgezet tot het Leven van den. „Hemclschen Mensch", zijn denken gegrepen in het Cos- mische denken, hoe de mensch moet komen tot het denken over hot denken in de vol trekking van de bewustwording in hem van het leven, dat Liefde is, wordt in het aan geboden werk uiteengezet. Naast dc moderne geschriften over opvoe ding van Fórster, Montessori, Ragaz e.a. be doelt het work een eigen richting aan te geven voor dc opvoeding van mensch on mcpschheid. Praktisch Idealisten Associatie. Eenige jaren geleden werd aan de Leidsche Universiteit dc P. I. A. opgericht door een dei- studenten Mr. J. J. v. d. Leeuw. De Praktisch-Idcalisten-Associntie richt zich tot alle werkelijke idealisten van weikon stand of richting ook, maar in het bijzonder tot allo jongeren, in wie dc idealen der komende orde leven. Haar beginselverklaring luidt: „Inplaats van ons te laten meeslecpen door de verkeerde sleur en tc laten verlammen door gewoonte, willen w\j onszelf blijven, waar we ons ook bevinden, en steeds blijven streven, naar de volgende idealen te leven: Wy willen dc menschheid dienen, Inplaats van eigen eer en voordeel na te jagen. Wy wil len onze lagere natuur beheerschen, inplaata van haar onbeteugeld te laten. Wij willen de innerlijke werkelijkheid der dingen onderschei den van hun uiterlyken schijn. Met alle gelijk gezinden willen \v\j in eenheid samenworkon om, bezield door deze idealen, een betere sa menleving te vormen, en we zullen ons hiorby door geon uiterlykc verschillen laten verdoe len." Als maandschrift voor Praktische Idealisme verschijnt „Regeneratie" (Adm. Spilsluizen Z. Z. 12 Groningen), terwyl van de hand van Mr. J. J. v. d. Leeuw een tweetal brochures zyn verschenen omtrent deze beweging. In „De jongeren aan den opbouw" richt de schrijver zich tot nllcn, die mee willen arbeiden aan den opbouw van een betere we reld en in 't bijzonder tot de jongeren. En de tweede brochure, getiteld „H e t Praktisch Idealisme" getuigt van die wereldbeschouwing en van den weg ter hervor ming, dien dc praktisch idealisten gaan willen. Financieel Weekblad. Het Uitlotingsarchief te Bennekoni geeft een niquw financieel weekblad uit, dat in de eerste plaats uitlotingen zal geven van de in Nederland algemeen bekende fondsen, bin nen- en buitcnlandsche, zoodat een abonné, die niet al tc exotische obligation bezit, zelf in staat zal zijn de uitlotingen daarvan te con troleeren. Vervolgens zullen de voornaamsto coupon- en dividendbetalingen worden vermeld, financieele en economische mededeelingen een plaats vinden, nieuwe emissies en koersen van incourante fondsen worden gepubliceerd. Bovendien zal iedere week eon populair ge schreven beursoverzicht opgenomen worden en opgave worden gedaan van de koersfluctuaties in de afgeloopen week der voornaamste fondsen van de Amsterdamsche Beurs. /Tentoonstelling fi ber i c h t c n". Wy ontvingen do Januari aflevering van „Tentoonstellingsberichten", mededeelingen van de „Nederlandsche Vereeniging voor Ten- toonstellingsbelangen te 's-Gravenhage, Bczui- denhout 97, waarin een uitgebreide opgavo voorkomt van te houden tentoonstellingen en jaarbeurzen in binnen- en buitenland in 1924, terwijl verder verschillende waardevolle inlich tingen kort en zakelijk worden gegeten om trent de bevordering van den afzet van Neder landsche artikelen in 'Argentinië, Californië, Brazilië en Zuid-Afrika. Verder deelt het Bestuur van de Nederland sche Vereeniging voor Tcntoonstellingsbelau- 'gen in het kort mede het resultaat van het on derzoek door het Bestuur ingesteld omtrent de mogelijkheid tot het uitrusten van een Neder landsche drijvende jaarbeurs of -tentoonstel ling. Het bleek dat met dit plan zulke geldelijke offers zouden gepaard gaan dat zeer zeker voor het oogenblik aan uitvoering biervan niet valt te denken. De Dokter in huis. Het populair tijdschrift voor de volksge zondheid „I) e dokter in hui s", uitgave van La Rivière en Voorhoeve te Zwolle is den vijfden jaargang Ingetreden. Dit tijdschrift be oogt vriend en raadgever te zijn in gezonde en zieke dagen, opmerkzaam te maken op de ge varen. die in de hedendaagsche samenleving gezondheid en leven bedreigen, maatregelen can te geven en wegen te wijzen voor het be houd eener goede gezondheid en het herstel eener geschokte gezondheid. (Panch.y Mf. Smith (die de rol van Nepfuntts op zich heeft genomen bij «tn waterfeest)-: „Nou heb ik jullie te verzoeken voor htig te roeien en de boot niet te laten kantelen, want ik kan niet. stemmen". (Posalns Show.) (Pamlng Show.) CI i n t„Maar lieve help, nu vraagt U vier-vijfde deel van de schadevergoeding". Advocaat: „Zeker, ik zorgde voor de handigheid, de welspre kendheid en de noodzakelijke wettelijke kennis van het geval". Cliënt „Jawel, maar ik zorgde voor het geval". AdvocAat „Zeker, maar iedereen kan in een kuil valle i ?n een ongeluk krijgen". Bruidegom: „Ik merk nog niet veel van die chêqtie van 500 pond, die je vader ons beloofd heeft". Bruid: „Neen. Maar vader zeide, dat jouw vader al een chèquo had gegeven cn dat hij wist, dat jij niet van duplicaten hield". ~- fPrmch.) 'Autobestuurder (die een bocht neemt op twee wielen): i,Jc wist niet, oude jongen, dat ik een auto kan besturen, hè?'* De ander: «Neen...... maarken je hel?" Trouwe ziel (voor het warenhuis, waar zijn vrouw binnen is): ..Zoudt u er iets tegen hebben, mij te gelasten, om door te loupen, agent? Ik ben drijfnat en zij kan nog uren wegblijven"» (Punch.) Kom niet te dicht bij de ijsberen. 6chat; Je weet, dat je zao jjauw verkouden wordt.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 7