WIJNHANDEL i. A. SCHOTERMAN Zn. AMERSFOORTSCÜ BINNENLAND. KLEED9NG-M3AGAZIJN „DE ADELAAR" LANGESTRAAT 40. TELEFOON 224. Waarom neemt onze Confectie-verkoop steeds toe Omdat onze Stoffen Fournituren en Afwer king gelijk staan met het beste maatwerk. Gewas 1920 Raymond Macau F 1.F 4Q.— Gewas 1917 St. Emilion F 1.60 F 65.— p. liter Havik 41 - Tel. 2921 1.95 MAROKKO. UTB. STRAAT 17 TELEFOON 145 Per flesch Per Anker AFD: Advertentie Bureau Arnbemsche Poortwal 2a. Plaatsing van advertenties in allo bladen zonder pr[js- verbooglng. i.9d n. liter Massa's piimn BOERENJONGENS en -MEISJES op Brandewijn. 9 O 9 Een proef maakte velen tot regelmatig verbruiker. Het statuut inzake Tang-er. P a r ij s, 2 F e b r. (Havas). De Spaonsche regeering heeft besloten de conventie betref fende het statuut inzake Tanger te ondertee- kenen. VEREENIGDE STATEN. EX-PRESIDENT WILSON OVERLEDEN. Zijn laatste oogcnblikken. Washington 2 Febr. (R.) Ex-president Wilson wordt voortdurend zwakker. Hij is reeds zóó uitgeput, dat hij niet meer kan spreken. Washington, 3 Febr. (R.) Oud-president Woodrow Wilson is heden overleden. Bizonderhcden over 't overlijden. Omtrent het verscheiden van ex-president Wilson worden nog de volgende bizonderheden medegedeeld aan de Cour. d.d. 3 Febr. uit Washington: Zaterdag sliep de ziekte af en toe gedurende korte, onrustige perioden. Eens werd na zijn ontwaken uit zulk een korststondigen slaap een poging gedaan om hem voedsel toe te dienen, doch Wilson maakte een zwak, afwijzend gebaar met het hoofd. Daarna nam hij de hand vnn zijn vrouw in de zijne en sliep opnieuw in. Bij een volgend ontwaken gaf hij te kennen zijn vriend te willen zien en toen deze aan zijn bed ver schenen was, keek Wilson dr. Grey ton glim lachend aan. Tegen den avond werd de pols zwakker en de geneesheeren spraken van een gradueele inzinking. Niet éénmaal tijdens zijn ziekte heeft de ex- president Wilson teekenen gegeven, dat hij klaagde over pijnen. Men had hem geen ver- doovende middelen gegeven en toediening van zuurstof werd niet noodig geoordeeld, daar de geneesheeren het cr over eens waren, dot dit niets zou hebben gebaat. Mevrouw Wilson bleef tot het einde onver moeid bij haar stervenden echtgenoot. De sympathie in Amerika is zéér groot. Het beste bewijs hiervan leverde wel de menschen- mossa, welke zich bij het huis van den over ledene verzameld had. Uren en uren long zaten de menschen, ondanks dc groote koude, in de kens en jassen gehuld op berichten te wachten. Zelfs, was dc politie genoodzaakt tot afzetting over te gaan, ten einde den weg naar de deur van de woning van Wilson vrij te houden. De moed, welken Wilson aan den dag heeft gelegd in het aangezicht van den dood, heeft een diepen indruk gemaakt en hij zal na zijn d»od geëerd worden op een wijze, zooals hij dat gedurende de laatste jaren van zijn leven niet heeft gekend. Omtrent de jongste politieke gebeurtenissen was hem niets medegedeeld en hij was geheel onkundig gebleven van het olie-schandaal, zoo dat hij er geen vermoeden van had, dat dit zijn naaste omgeving, in de persoon van zijn schoonzoon, McAdoo, den vroegeren minister van financiën, zou treffen. Ex-president Wilson zal thons weliswaar niet langer aan den strijd kunnen deelnemen, doch de herinnering aan hem zal in zijn land een veel grooteren invloed uitoefenen dan zijn leven de stem vermocht. De regeling van de begrafenis van den ex- president zal later bekend worden gemaakt. Waarschijnlijk zal de teraardebestelling plaats hebben op de militaire begraafplaots te Arling ton. Fronsche deelneming. P a r ij s, 4 Febr. (Havas). Millerand en Poin- care betuigden mevrouw Wilson hun deelne^ ming. Tegenover de Amerikaansche journalis ten zong Poincaré den lof van Wilson, die aan de zijde der geallieerden in den oorlog trad om de beschaving te verdedigen. HET PETROLEUM-SCHANDAAL. Een démenti van Mac Adoo. Aan de Cour. wordt d.d. 3 Febr. bericht uit Londen: Central News seint uit Washington: Vandaag was er een nieuwe phase in het petroleum- schandaol. De schoonzoon van ex-president Wilson, de bekende vroegere minister van Fi nanciën William Mac Adoo, heeft heden een démenti gepubliceerd met betrekking tot de ver klaringen, afgelegd door den multi-millionnair Doheny. Deze had n.l. verklaard, dat hij sedert T918 aan Mac Adoo zestigduizend pond sterling had uitbetaald en dot dc ex-minister nog steeds elfduizend pond sterling per jaar ontvangt, als rechtsgeleerd raadsman van de maatschappij, waarvan Doheny president is. Doheny, die verklaard had, dot hij geld ge zonden had aan den minister van Binftenland- sche Zaken Fall, verklaarde gisteren tegenover de commissie, welke in zake de ten laste geleg de omkooperij een onderzoek heeft ingesteld, dat hij Mac Adoo gebruikte, omdnt deze invloed had op het kabinet van ex-president Wilson. In zijn verklaring, welke door Reuter uit Los Angelos wordt geseind, zegt Mac Adoo, dat iedere poging om zijn naam te betrekken in het petroleum-schandnal absoluut ongerechtvaar digd is. Hij verklaart, dat hij nimmer advies gegeven heeft of geraadpleegd is, met betrek king tot de petroleumconcessies in dc Ver- eenigde Staten. Wat zijn adviezen ann de Doheny-moat- schappijen betreft deze waren zoo zegt Mac Adoo geheel beperkt tot de Mexicnansche belangen van dit ondernemingen. MacAdoo hoeft senator Walsh verzocht, hem in de gelegenheid te stellen voor do commissie getuigenis af te leggen. Zooals bekend, werd Mac Adoo tot dusver beschouwd als do ernstigste enndidaat van de democratische partij voor het presidentschap. De onthullingen von Doheny worden evenwel in weerwil van Mac Adoo's ontkenning beschouwd als de doodsteek voor deze ambi tie. Men is in Amerika van meening, dat de mogelijkheid vnn een candidntuur-MacAdoo op de aanstaande democratische conventie door het gebeurde is uitgeschakeld. Een Reutcr-telegram uit Washington meldt nog, dat dc vroegere minister van binnenland- sche zaken. Fall, die heden, in weerwil van het protest van zijn arts, voor dc commissie van onderzoek is verschenen, ronduit heeft gewei gerd de hem gestelde vragen inzake de petro- leumpachten of zijn betrekkingen met de Sinclair- en Doheny-groepen, te beantwoorden. Hij beweerde ten eerste, dot de termijn vnn bevoegdheid von de commissie van onderzoek verstreken is en ten tweede, dat zijn antwoor den wellicht aanleiding zouden kunnen zijn hem bij een eventuecle latere behandeling vnn de zaak voor het Hof in staat van beschuldiging te stellen. EEN GEWELDIGE GASONTPLOFFING. Vijf en twintig personen vermist. P a r ij s, 3 Febr. (B. T. A.) Het Journal ont ving bericht uit New-York omtrent een gewel dige ontploffing tengevolge van het ontsnappen van gas te Kansas-city in de burcelen van de firma Railey Reynolds gevolgd door een brand. Et worden vijf en twintig rrtenschen vermist Tot op heden zijn drie lijken te voorschijn gebracht. ERNSTIGE TREINRAMP. 12 dooden, 40 gewonden. Washington, 3 Febr. Bij een bot- sirg tusschen twee sneltreinen nabij Fortville (Indiana), welke Zaterdag j.l. -heef! plaats ge had, werden twaalf personen gedood en veer tig gewond. Detreinen, welke beide met groote snelheid reden, liepen op elkaar, doordien een van 'hen een signaal, waardoor de trein op een zijspoor had móeten gaan, passeerde. Onmid dellijk na de botsing biok een felle brand uit. welke door het versplinterde hour von de wa gons krachtig werd gevoed en waardoor het reddingswerk ten zeerste werd bemoeilijkt. Niet minder dan lien personen kwamen in de vlam men om het leven. (Courant). SCHEEPSRAMP. Dooden cn vermisten. St. John, 3 Febr. (N. T. A. Draadloos). Uit Nieuw-Brunswijk wordt gemeld, dat de Brit- sche schoener Moid Scotland het Peruvioansche s.s. Pereno heeft geramd. Van de Britsche be manning worden acht man vermist, terwijl van de Perena een hoofdofficier en drie leden der equipage zijn verdronken. ERNSTIGE BRANDEN. Akron, 3 Febr. (N. T. A. Draadloos). Vier personen, een moeder en haar drie doch ters, zijn bijna verbrand en zeer ernstig gewond bij een brand, die een huis in Oost-Akron ver woestte. Unionville, 3 Febr. (N. T. A. Draad loos). Een man, diens vrouw en twee kinderen zijn verband tengevolge van de ontploffing van een blik petroleum in hun wonig, toen zij deze wilden uitgieten. VIJF MAN VERMIST. Ohio, 3 Febr. (N. T. A. Draadloos). Op tien mijlen afstand van hier werden na een bot sing tusschen een stoomboot en een rivier schip vijf man vermist. HEVIGE MIST TE NEW-YORK. Veertig personen gewond. N e w-Y ork, 3 Febr. (R.) Het was van daag te New-York zoo mistig als welhaast nog nooit hier is voorgekomen. Niet minder dan veertig personen werden op straat en op de spoorlijnen aangereden en gewond, doordat zij wegens de mist de voertuigen niet zagen aan komen. KON. BESLUITEN. Bij Kon. besluit is benoemd lot officier in dc Orde van Oronje-Nossau met de zwaarden de adjudant van dc Koningin, ritmeester van den Grooten Staf jhr. II. A. van Reigersberg Versluys. Bij Kon. besluit is benoemd bij den grooten slof tot adjudant von de Koningin ritmeester op nonactiviteit jhr. W. C. M. de Jonge van Elle- meet, van het wapen der cavalerie Bij Kon. besluit is, onderscheidenlijk rnct in gang van T cn 28 Februari a. op hun aanvrage een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan kapitein H. J. Offerhaus, van het regiment grenadiers, com mandant van de 3do compagnie politietroepen, en aan kapitein H. J. Scheffer, van het dienstvak der militaire ndminislrotie, administrateur von het regiment genietroepen b. benoemd bij het reserve-personeel der landmacht tot reserve-kapitein To. bij het wapen deT infanterie, bij het I5de regiment, kapitein Offerhaus, voornoemd 2o. bij hot dienstvak der militaire administra tie, kapitein Scheffer, voornoemd. DE DUJTSCHE PLANNEN MET NIEUW-GUINEA. Hertog Adolf von Mecklenburg te 's-Gravenhoge. Hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg, de bioer van Prins Hendrik, die hier te lande ver toeft, heeft Zaterdagochtend een bezoek ge bracht bij den minister van koloniën en den minister van buitcnlandschc zaken. HET FEEST ^AN DEN NED. JOURNALISTENKRING. Men meldt ons uit 's-Gravenhage De viering van het 40-jarig jubileum van den Nederlandschen Journalistenkring werd Zaterdagmiddag geopend met een receptie door het Gemeentebestuur in de zalen van het Raad huis in de Jovastrnat. Aanwezig waren o.m. de waarn. burgemeester dr. W. W. von der Meu- len, gemeente-secretaris mr. Ter Pelkwijk, de wethouders Drecs, Vrijcnhock cn De Wilde, eenige raadsleden en de eere-voorzitter van den Kring, mr. L. J. Plemp van Duiveland. Namens het Gemeentebestuur heette dr. W. W. van der Meulen allen hartelijk welkom. Spr. wenschte den Ned. Journalistenkring ge luk met het eervolle leven dat hij achter zich heeft. Spr. herinnerde dat de Kring een van do indirecte gevolgen van de Amsterdamscho tentoonstelling in 1883 is. Aanvankelijk be oogde d"e vereeniging niet anders dan het hou den vnn gezellige bijeenkomsten van vakge- nooten. Na de eerste dertien jaren brok de jonge lingsleeftijd ann, waarin het idealisme de hoofdrol speelde en als levensdoel van den Kring niet meer de gezelligheid op den voor grond gezet werd, maar de behartiging van vooral de ideëelc vakbelangen. Spreker me moreert, hoe het vooral ds voorstellen van den heer Elout waren, die tot deze verande ringen hebben geleid Daarna trad weer een andere levensperiode in de Kring was tot man gerijpt en d^ strijdbare vereeniging ge worden, die wij de laatste dertien jaar hebben leeren kennen. Uw vereeniging heeft daarmede den weg af gelegd, dien wij zoovelen von uw soortgenoo- ten, meer deftig „Maatschappijen" geheeten, hebben zien bewandelen. Immers, bij minder zucht tot camouflage van de oorspronkelijke bedoelingen, zou uw vereeniging geheeten heb ben „Maatschappij tot Bevordering van de Journalistiek" en nu eenvoudig „Journalisten kring". De Overheid kan het zonder een goed uitge ruste pers niet stellen. Absolute monarchen zorgen zelf wel voor een goede pers. Spr. lichtte dit toe met een verwijzing naar het jongste werk van Emile Roche„La Censure en Hollande pendant la domination Fran- Caise". Voor de tegenwoordige Overheid slaat de zoek heel anders. Een goed uitgeruste Pers in dienst van de Natie is haar zelfs een onmis bare levensvoorwaarde. Spreker sprak den wensch uit, dat het eer volle leven, dat de Journalistenkring onder voorzitterschap van eminente mannen als Van Duvll, De Veer, Polak, Boissevain, Kuyper, Doorman en Plemp van Duiveland, in de vol gende lustra even eervol zal worden voortgezet. De heer D. Hans, voorzitter van den Kring, dankte namens den Kring voor deze ontvangst Spr. betreurde de afwezigheid van den heer Patijn, hoewel deze reeds mondeling van zijn hartelijke belangstelling heeft doen blijken. Toch wenschte spr. op deze plaats een woord van hartelijken dank te spreken voor het aan deel dat de burgemeester in de voorbereiding van deze officieele ontvangst heeft gehad Ook bracht de heer Hans hartelijken dank nan dr. Van der Meulen voor diens rede, welke getuigt van een groote kennis van de historie van den Kring. In deze 40 iaren is heel wat veranderd en een der grootste veranderingen is wel de verhouding tusschen de Overheid en de Pers. De tijd ligt nog niet zoo heel ver achter ons, dat de Pgts min of meer werd beschouwd als dwarskijker Doch men heeft gelukkig ingezien, dat wij een taak hebben te vervullen van ge meenschappelijk belang. Spr. is verheugd, dot dit feest in Den Haag wordt gehouden, want Den Haag heeft op journalistiek gebied een verleden, daar er een van de eerste couranten is opgericht. Voorts is Den Haag een mooie plants en ten slotte heeft onze Residentie altijd een internationale rol gespeeld. De heer Hans eindigde zijn reds met het uiten van den wensch, dat het journalistieke leven in Den Haag zich verder moge blijven ontwikkelen en dat Den Haag steeds meer en meer het internationale centrum moge worden. Dot is tot roem van het land, tot heil van het volkenrecht en een zegen voor dc mcnschhcid. c In den loop van den middag hield het Kringbestuur een zeer druk bezochte Receptie in Hotel Paulez. Te ongeveer half vier kwam Prins Hendrik, vergezeld van Zijn adjudant, den kapitein ter zee jhr. Von Mühlcn. Bij het binnenkomen speelde de muziek het Wilhelmus. De Prins onderhield zich geruimen tijd met don voorzitter en de andere leden van het be- stuur, en verklaarde het werk van den Jour- nalistenkring zoozeer op prijs te stellen, dat hij gaarne persoonlijk zijn gclukwcnschen met het jubileum kwam aanbieden. Ook baron Von Geen, part. secretaris en ka merheer van de Koningin, kwam het Kringbe stuur complimentecren. Voorts deden van hunne belangstelling blij ken ba: on Swcerts de Landas Wyborgh, Com missaris der Koningin von Zuid-Holland, de waarnemend burgemeester der Residentie dr. \K;. \V. van der Meulen, en de gemeente-se cretaris, de wethouder Quant, de minister van Justitie, de griffier van de Eerste Kamer mr. Zillissen, de directeur-generaal van den Land bouw, dr. P van Hoek, do chef van de afd. Kunsten en Wetenschappen van het Dep. van Onderwijs, K. en W. mr. Duparc, het Tweede Kamerlid mr. H. C. Dressolhuys, het lid van Ged. Staten Ae heer Dc Wilde, de president van dc Hoagscta Rechtbank, mr Du Mosch, commissaris van politie, dagbladdirecteuren en .vele bestuursleden van vcreenigingen. Namens de Ver. De Amsterdomsche Pers sprak de heer Kouwenaar, die er op wees, dat de Ncd. Journalistenkring was voortgekomen uit een der oude oAmsterdnmsche Persvereeni- gingen. Van dc Amsterdamsche Pers zijn op dit feest geen bloemen aanwezig, aangezien deze toch verwelken, doch de Amsterdamsche colle ga's hebben gemeend aan den Kring iets blij vends te moeten aanbieden en wel in den vorm van een nieuw cliché voot den kop van het journalisten-orgaon. De heer Hans zcide het geschenk zeer op prijs te stellen en bracht hartelijken donk voor dit daadwerkelijk bewijs van belangstelling, dat opnieuw von de Amsterdamsclve Pers is ge komen. De hoofdredacteur von de „Ingenieur", ir. Van Sandick, die was vergezeld van het lid der commissie van toezicht, ir. jhr. C. E. W. ven Pnnhuys, bracht de verhouding tusschen de technische pers en de dagbladpers ter sprake. De voorzitter van de Nederlondsche Dag bladpers, de heer Vieweg, wees in een korte toespraak op de steeds aongename wijze van samenwerking tusschen deze vereeniging en den Ned. Journalistenkring. Namens een deputatie van de R.-K. Journa listen Vereeniging voerde de heer Vesters, voorzitter dier vereeniging, nog het woord. Spr. zeide, dat hij gaarne van deze gelegenheid gebruik maakte, om den Kring te complimen teeren, in de eerste plaats als collega, in de tweede plaots omdat het hier een zustervere niging betreft en ten slotte, omdat beide vcr eenigingen steeds op aangename wiize hebben samengewerkt in de economische actie. De heer Hans beantwoordde deze verschil lende toespraken. Behalve deze vele bewijzen van persoonlijke belangstelling mocht het Kringbestuur nog tal van schriftelijke gelukwenschen ontvangen. Van deze hunner worden genoemd telegram men of brieven von minister De Visser, de bur gemeesters vqp Amsterdam, Leiden en Dordrecht, het Kamerlid Schokking, oud-mi nister Posthumo, het consulaire corps te Am sterdam, van Indische collega's enz. Voorts was het volgende telegram ingeko men van minister Colijn „Hoewel momenteel journalist op non-acti viteit zou ik niettemin gaarne u persoonlijk mijn gelukwenschhen ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan komen aanbieden, ware het niet, dat andere bezigheden mijn tijd ten volle in beslag namen. Wil thans genoegen nemen met dezen telegrafischen wensch voor verde ren voorspoed van den Kring". Tal van kostbare bloemstukken waren ge zonden. De vergadering van Zondag. i Rede von den heer Hans over 40 jaar journalistiek. De Nederlandsche Journalisten-Kring, die Zaterdag zijn 40-jorig bestaan met verschillende feestelijkheden herdacht, kwam Zondag in ver gadering te 's-Gravenhage bijeen. Aanwezig waren vele loden met hun dames, benevens verschillende genoodigden De Kring-voorzitter, de heer D. Hans, hield een herdenkingsrede over „Veertig jaren jour nalistiek", waaraan het volgende is ontleend „Carlyle heeft eenmaal een journalist verge leken bij een kansel-redenaar. Is die parellel slechts ten dcele juist, dan zal er van deze feestelijke dager, nu journalisten uit alle deelen van ons vaderland elkander ontmoe ten ter gelegenheid von het veertigjarig bestaan hunner vereeniging, eenige wijding moeten uit gaan. Het was in den afgeloopcn zomer juist acht lustra geleden, dat een groote schare Nederland sche en buit nlondsche journalisten in het Mui- derslot samen kwam. Zij waren gecostumeerd en de tooneelspeler G. C. van Schoonhoven, gekleed als Gijsbrecht van Aemstel, hield een toespraak tot hen. De Internationale Koloniale Tentoonstelling te Amsterdam had hen bijeen gebracht. En al kwam er in dat feest op het Muiderslot een dissonant, toen de Fransche col lega's zich uan het eind protesteerend verwij derden, omdat er aan de lunch uitsluitend Rijn wijn geschonken wasin dien zomer werd, door kloek Amsterdamsch initiatief, de grondslag ge legd voor de eenheid, de organisatie der Neder landsche journalisten. De wijding, waarvan ik zooeven sprak, die kan vandaag dan ook wel van ons samenzijn uitgaan. Zij is er voor èfken dagbladschrijver, die do ontwikkeling van den Nederlandschen Journa listen-Kring en do ontwikkeling der journalistiek in die periode beziet in het licht der historie en onafscheidelijk van elkander. Wij vieren dit feest in een tijd van volkomen pers-vrijheid, maar juist daarom is het gewenscht, ons te her inneren dat die er niet altijd is geweest. Ook de journalistiek heeft haar worstelstrijd moeten voeren, om de rechten en de vrijheden te ver werven, weJke zij op dit oogenblik bezit. Die strijd was ideëelen cn van economischen aard, hetgeen Spr. aan de hand der geschiede nis uiteenzette. De verwijdering der drukkende belasting deed zich schier dadelijk gevoelen. Bij het economische wees de heer Hens op het (in 1809 afgeschafte dagbladzegel. ©p dit oogenblik besioan er in ons vaderland (de z.g. kopbladen niet mechgerekend, omdat deze toch feitelijk r.iet als afzonderlijke orga nen kunnen worden beschouwd), 84 dagbladen, n.l. 3T van algemeenen aard, 2 op scheepvaart gebied en 1 op financieel terrein. Vnn deze 84 zijn er slechts* 23, die, als dagblad, verschenen vóór de Kring werd opgericht. Vnn de 84 be staande dagbladen werden cr dus 01 opgericht in het veertigjerig tijdperk, dat de vereeniging achter zich heeft. Verscheidene van onze dag bladen kwamen te voren cén of meermalen per week uit. Hoezeer de opheffing der zegelbelas ting de dagblad-journalistiek heeft bevorderd, blijkt wel uit het feit, dot van de 84 thans be staande dagbladen er slechts 9 bestonden vóór de afschaffing van dat zegel. Nog een derde belangrijke overwinning moet spr. in dit verband noemen', n.l. de bescherming van den joumalistieken eigendom, die in zoo nauw verband staat tot de geestelijke positie van de pers. Zij v;erd verkregen in de Auteurs wet T9T2, door de aansluiting van Nederland bij de Berr.er Conventie In den strijd om daar toe te komen heeft onze Kring een belangrijke rol gespeeld, en in het bijzonder mag ik hier den naam noemen vnn mijn geëerden voorgan ger, mr. L. J. Plemp van Duiveland, wiens krachtige arbeid daarvoor veel ten goede heeft verricht. Doch wat beteekent de verkregen geestelijke vrijheid, wat de vrijheid op economisch gebied, wat de wettelijke bescherming van onzen ar beid, indien het peil der journalistiek onvol doende is? Dan worden al die vrijheden en rechten, die een zegen kunnen rijn. een gevaar. In trouwe, zeide spr., hier mag ik een klank von vreugde doen hooren. Onze voderlandsche journalistiek staat op een hoog peil. Dit is herhaaldelijk door vooraanstaande personen in binnen- en buitenland getuigd. Toen de Kring zijn 35-jarig bestaan herdacht, hebben mannen van naam en aanzien het onbewimpeld erkend. Van de groote vrijheden, hun geschonken, heb ben de Nederlandsche journalisten een voor naam en nobel gebruik gemaakt. Zij zijn zich van de zware zedelijke verantwoordelijkheid, die een verkregen recht geeft, altijd innig be wust geweest. „De beste toets van de eerlijk heid eener courant blijft hear berichtgeving", schreef prof. Valckenier Kips eenmaal. Welnu, deze toets kan onze pers doorstaan. Ik overdrijf niet wanneer ik zeg, dat over het algemeen onze berichtgeving naar den vorm eer te nuchter cn te degelijk is, dan omge keerd. Doch oon het peil onzer journalistiek, aan haar eeilijkheid en betrouwbaarheid, is dit ten goede gekomen. Wij wenschen niet aan zelfverheffing te doen, maar bij dit jubileum van onzen kring moet en mag worden getuigdde Nedcrlandlsche journalistiek is onafhankelijk, on-omkoopbaar, haar drijfvearen zijngewe ten en beginsel. Natuurlijk kleven ook aan onze pers fouten. Zelfs stijlfouten Het locale blad, dat onlangs •berichtte„Wegens plaatsgebrek moeten een aantal geh'oortcn tot overmorgen worden uit gesteld", bedoelde daarmede geenszins zich tot leider van het heelal op te werpen. In de vlucht en de jacht van het dagelijksche werk kan ons dat allen overkomen. Daarmede is anderzijds niet gezegd, dat iemand, die altijd feilloos schrijft, journalist is. Het woord dat dr. Easton eens schreef is vol komen juist: „Een literator als zoodanig heeft nog geen zweem van een journalist." Wij be hoeven waarlijk niet allen letterkundigen te zijn, om het peil der voderlandsche pers te ver- hoogen. Dit peil verschijnt in te schooner licht, wan neer men bedenkt, dat de economische standing van den journalist met de beteekenis en het resultaat van zijn werk niet in overeenstemming is geweest. Eerst in het laatste lustrum von deze veertigjarige periode is het den Kring ge lukt, daarin verbetering te brengen. „Lange tij den waren onze arbeidsvoorwaarden en onze rechtspositie ten eenenmale onvoldoende. Ik weet dat wij daarmee niet op ons zelf stonden. De klacht is universeel voor vrijwel allen gees telijken arbeid. Wij leerden op school reeds de klassieke voorbeelden: van Vondel, die kousen moest breien, en van Spinoza, die brilleglazen moest slijpen, om in het levenonderhoud te voorzien." Zeker, we hebben het eindstation onzer reis nog niet bereikt, maar de trein is flink op gang en er is reden tot voldoening. „Moet ik nidus ging de heer Hans voort in aansluiting hiermee, er van gewagen, dat wij in de laatste jaren van deze periode zoo waar lijk ook objecten zijn geworden van de Arbeids wet en de Ongevallenwet Ik ga daar, speciaal wat eerstgenoemde wet betreft, niet verder op in. De overgroote meerderheid onzer vindt er geen bevrediging in, geperst te worden in het knellende pantser van wettelijke maatregelen. Zij acht het juist de bekoring van ons beroep, dat het in dit opzicht niet op één lijn kan worden gesteld met dat vnn meubelmakers, tabaksbe werkers en bouwvakarbeiders, en zfj aanvaardt gaarne een zworen en inspannenden arbeidsdag, om daarmee de vreugde te winnen, die des geestelijken werkers loon is en hem over veel moeiten en zorgen doet heenzien. Veel liever herinner ik er u daarom met een enkel woord aan, dat, zoo het peil onzer va- derlandschc journalistiek hoog is, de Kring er zich op mog beroemen, daartoe het zijne te hebben bijgedragen. Hij hoeft een bond weten te leggen tusschen de dogblad-schrijvers, een geest van vriendschap en solidariteit weten te scheppen, die aan de standing en het peil van polemiek in onze bladen aanzienlijk ten goede Is gekomen. Hij heeft van de Nederlandsche journalisten, ondanks allo verschillen, een een heid gemaakt, een soort journalistiek christen dom boven geloofsverdeeldheid gesticht. Hij heeft in den loop dier jaren meer cn meer van de Overheid dc volledige erkenning van de rechten der pers weten te verkrijgen, en het besef doen doordringen, dat loyale samenwer king mogelijk is, met behoud van wederzijd- sche zelfstandigheid en onafhankelijkheid. Zoo werd de Kring meer en meer het verza melpunt onzer dagbladschrijvers. Vooral in de laatste jaren is hij dit geworden. Begonnen met 47 gewone leden, een aantal, dat na 10 jaar tot 216, na 30 jaar tot 280 groeide, heeft hij thons ongeveer 500 gewone en 80 bui tengewone leden onder zijn vaandel dat slechts in theorie bestaat vereenigd. Hij is er zoodoende is geslaagd, zijn invloed op de Nederlandsche journalistiek le doen gelden en meer en meer te worden de groote representa tieve vereeniging in ons vak, die, op een zeer kleine fractie na, alle Nederlandsche beroeps- journalisten vereenigt. Spr. noemde verschillende namen van man nen, die in de veertig jaren van het bestaan der vereeniging op den voorgrond zijn getre den. Zocht hij naar hen, die van den officieelen oprichtings-datum of, tot heden toe, dus veer tig jaar lang, zonder onderbreking tot do ver eeniging behoorden, dan vind hij de nomen van P. A. Haaxman Jr. te 's-Gravenhage, M. D. van Lessen te Utrecht en M. A. Sipman te Nijme gen. Aan dit klaverblad, aan deze wakkere vete ranen, die 40 jaar long den Kring getrouw zijn geweest, brengt spr. een hartelijk en eerbiedig saluut. Verder bracht dc heer Hans een eerbiedigen groet aan zijn zeven voorgangers op den pre-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 2