STADSNIEUWS. meente Vleuten, en daar gestolen had een trom- nel met oifecten ter waarde van 30,000. Bekl., die in de eerste instructie ontkende, legde nu een volledige bekentenis af. De procureur-generaal mr. Van Harinxma thoe Slooten vroeg bevestiging van het vonnis van de Utrechtsche rechtbank. 1 EEN DURE BROCHE. De aansprakelijkheid van een juwelier. Iemand uit Den Hang had bij een juwelier in Nijmegen een broche met edelgesteenten ge kocht voor den prijs van ruim 4700. Na eeni- ge maanden in het bezit van den kooper te zijn geweest, was de gouden speld er van gebroken en de koopep-zond nu de broche aan den juwe lier terug om de speld te herstellen. Bij dat her stellen is echter de voornaamste steen (een sma ragd!, beschadigd De kooper stelde daarvoor den juweliei aansprakelijk en zeide, dat het on geluk is te wijten aan het feit, dat de speld in het vuut is hersteld en de voorzichtigheid had gecischt voor de herstelling den kostbaren steen uit de broche te nemen. De kooper zeide daar om tegen den juwelierik wil de broche niet terug hebben, u kunt hoor wel behouden en geeft mij dan mijn 4700 maar terug, voor welk bedrag ik het sieraad bij u gekocht heb. De juwelier ontkende, toen deze zaak voor den rechter kwam, dat hij voor het ongeluk aansprakelijk zou zijn, en voerde verder aan, dat, indien dit onders mocht zijn, hij slechts tot schadevergoeding gehouden was, maar toch zeker niet verplicht was om de vroeger bij hem gekochte speld voor de volle verkoopswaarde terug te nemen, daar de broche door het on geluk wel mindei waarde heeft gekregen, doch deze waardevermindering met een bedrag van 500 ruimschoots zou zijn betaold. De rechtbank cn het gerechtshof te Arnhem hebben in deze zaak beslist, dat de juwelier wel voor het ongeluk aansprakelijk was cn dat hij aan den eischer de koopsom van 4700 had terug te geven en de broche dan kon behouden, daar hij als juwelier het best in de gelegenheid was voor de broche de hoogste waarde te krij gen, en hij dan op die manier feitelijk slechts de door het ongeluk veroorzaakte waardever mindering betaalde. De cisch werd dus toegewezen, de juwelier zal de van hem gevorderde 4700 moeten te rugbetalen, benevens de kosten van het proces. VERDUISTERING TEN NADEELE VAN EEN VAKBOND. De rechtbank te Rotterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak van den 45-jarigen C. H. M-, secretaris der afdeeling Rotterdam van de Landelijke Federatie van Metaalbewerkers, ge- werkloozen ondei zich had 2e van verduiste ring vnn 1590, die hij ter uitkeering nan werkloozen onder zich hod 2. van verduiste ring van 4198, 20 en 18, welke hij als secretaris der afdeeling in bewaring had, en 3e. van volsche aangift van inbraak ten kantore der afdeeling aan de Jezefstroat. De rechtbank achtte de eerste tenlastelegging bewezen en sprak beklaagde van de tweede en derde ten lastelegging vrij. Zij veroordeelde hem tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van den tijd, in voorloopige hechtenis doorgebracht. School- en Kerknieuws. EEN PLOTSELING ONTSLAG. Wegens verduistering van ge meentegelden. Men meldt ons uit Haarlem: Naar wij vernemen heeft de heer A. v. d. Snel j.l. Vrijdag zijn ontslag als directeur van de gasfabriek te Schoten ingediend, hetwelk door den Rand dier gemeente met ingang van dienzelfden dog is verleend, zoodot de heer v. d. Snel niet meer in functie is. Nader vernemen wij dat dit ontslag zijn oor zaak vindt in het feit, dat de heer v. d. Snel een belangrijke som gelds, die hij door den ver koop van afvalproducten van de gasfabriek had ontvangen, niet in de gemeentekas had ge stort MIJNONGELUK. Twee dooden. In de Staatsmijn Emma zijn Maandag twee mijnwerkers door een instortende mijnzoldering bedolven. De eene, zekere H., werd dood opge nomen de tweede, zekere P., stierf kort na zijne overbrenging naar het hospitaal. ZWARE SCHEEPSBRAND. Op het s.s. Burgcrsrlijk. Men meldt ons uit Rotterdam: Verleden wee!. Vrijdag seinde de kapitein van het vrachtschip „Burgerdijk" van de Holiand Amerikn-lijn, dat in het opperdek brand was ontstaan. Het schip was geladen met balen tabak, gonje en tabaksstelen, terwijl ook een partij graan werd vervoerd. Zaterdagmorgen was draadloos geseind, det men den brand meester was en de reis naar Rotterdam werd voortgezet. Gisternacht is genoemd stoomschip in de Maashaven te Rotterdam aangekomen. Omdat niet bekend was, of er nog vuur in de ruimen zat, werd de brondweeT gewaarschuwd, die gis termorgen bij het penen van de luiken 'egen- woordig was. Toen men met dit werkje aan ving, steeg al dadelijk een dichte rookkolm uit de ruimen op en weldra laaiden de vlammen omhoog. Het vuur werd terstond aangepakt met 7 stralen op de motorspuit cn 3 stralen op de motorpomp van de „Burgerdijk" Drie kwar tier lang werd de lading nat gehouden. In het ruim was het echter een verre van benijdenswaardige taak, die de brandweerlieden en lossers te verrichten hadden. De rook hing daar zoo dicht, dat verscheidene van hen be wusteloos ineen zegen. Een zevental werd on geschikt voor verderen arbeid weggedragen. Het graan, dat grootendeels onbruikbaar is, werd door een elevator in lichters overgeladen. De schade, die vrij aanzienlijk moet zijn, wordt door verzekering gedekt. Het lossings- werk zal vermoedelijk nog wel den geheelen dag duren. NED. TANKBOOT IN BRAND. Men seint ops uit Londen. De Nedevlandsche tankbcot Hero, is uitgaande in de Belfastlough in brand geraakt en aan den grond gezet. De bemanning werd gereed. Vier personen bekwa men ernstige brandwonden. Er beslaat creen hoop op behoud van het schip. DE SCHOOLPLICHTIGE LEEFTIJD. Dr. H. Kuiper tc Rottcrdom, schrijft in een ingezonden artikel in de N. R. Ct Niet ieder zal, toen de Kabinetscrisis „opge lost was, zich terstond gerealiseerd hebben, dat verschillende bezuinigingsmaatregelen, die verleden najaar in het vooruitzicht gesteld, doch door de verwerping der Vlootwet op den ach tergrond gerookt waren, nu weer automatisch hun dreigend karakter terugkregen. Zoo is het vermoedelijk vele ambtenaren gegaan die de gevreesde 10 pet. en de wijziging van Art. 40 van het Bezoldigingsbesluit ai haast weer ver geten waren zoo is het zeer stellig vele ouders gegaan, die eertijds met een ongeioovig schou derophalen, het bericht gelezen hadden, dot de Regeering overwoog uit hoofde van bezuiniging den leeftijd waarop de kinderen tot een school voor gewoon lager onderwijs mogen worden toegelaten met een jaar te verhoogen cn dus te brengen op zeven jaar. Tot daar plotseling, als dc bekende donder slag bij heldeien hemel, het K. B. uit dc lucht komt vollen, waarbij die maatregel tot werke lijkheid blijkt te zijn gewerden. Gezien de beroering, die de woordbreuk der Regcering terzake van het Bezoldigingsbesluit verwekt heeft, zou men verwacht hebben dat dit bc-sluit ook heel wat onrust zou hebben verwekt. Tot dlisverre zwijgt echter de pers en de lezer in duizend talen cn dit doei mij vermoeden, dat de draagwijdte van den genomen maatregel fei telijk nog niet in wijderen kring dan dien van onderwij'smenschen is doordrongen. Daarom zou ik gaarne door enkele beschouwingen alarm maken tegen de dwaze gevolgen daarvan. Voorop zij gesteld dat van pacdagogischc zij de voo'." het later aanvangen van de schooljaren meermalen is gepleit. Dit geschiedt natuurlijk op grond van de overtuiging dot vele kinderen, die tot dusverre op zesjarigen leeftijd of zelfs enkele maanden jonger de school betraden, fei telijk voor het onderwijs nog niet rijp waren. Wonneer men met die overweging verbindt het feit, dat kinderen die niet verder leeren vóór hun veertiende jaar geen arbeidskaart kunnen krijgen, alias niet bij een boos terecht kunnen, dat ook van hen die een ambachtsschool zullen bezoeken, degenen die veertien jaar zijn, althans hier ter stede, den voorrong hebben boven de jongeren, en dat wegens bezuiniging de ver- volgklasscn zullen worden opgeheven, of opge schort, dan iijkl de genomen maatregel zeer plausibel. Maar tegelijk valt het op, dot blijk baar heelemaol uit het oog verloren zijn de be langen von hen die later ook middelbaar en eventueel hooger onderwijs zullen genieten. Wat toch is het geval terwijl in de laatste jaren allerwegen klachten werden geuit, dat de op leiding onzer a.s. juristen, litteratoren, medici, ingenieurs etc. te lang duurde, tengevolge waar van de jongcluit te laat in de maatschappij kwamen, en hierin dan ook vrijwel van een communis opinio mocht worden gesproken, zoo dot bij de wijzigingen die het academisch sta tuut van de universiteiten en laatstelijk dat A*an de Technische Hoogeschool hebben ondergaan, het stTeven heeft voorgezeten de stxidie te ver eenvoudigen, te bekorten zonder daarmee hare waarde te verminderen, heeft de ingestelde ver schuiving van den schoolplichtigen leeftijd pre cies weer het omgekeerde gevolg de jongelui zullen gemiddeld pas op T9-jarigen leeftijd aan de hoogeschool komen. Wat nu aangaat de meening dat zesjarige kinderen niet rijp zouden zijn voor het lager onderwijs, dnt moge misschien opgaan voor vele kinderen uit do volksklasse, en voor sommige in hun geestelijken groei vertraagden uit ont wikkelde omgeving, niemand zal die opvatting toch in haar algemeenheid willen aanvaarden. Integendeel, dc meeste kinderen bestemd voor de vroegere U.L O scholen, waar dus Frnnsch onderwezen en voor H.B.S en Gymnasium op geleid werd, zijn op zesjarigen leeftijd hoog- noodig aan werkelijk onderwijs toe. Zij zijn de bewaarschool ontgroeid, hun ontwikkeling en belangstelling roept om onderwijs. Ze zijn vol komen in staat om op te nemen datgene wat hun in de eerste klasse geleerd wordt, ze heb ben hun tijd hoog noodig om tegen den tijd, dat ze volwassen menschen zullen zijn, ook ge reed ta. zijn om hun plaats in te nemen. Maar neen, dank zij den beroemden éénen kam waar over alles tegenwoordig geschoren moet wor den, waardoor geen rekening meer wordt ge houden met de onbetwistbare ongelijkheid der individuen, veroorzaakt door aanleg cn door levensomstandigheden, noch ook het werkelük economisch belang van de gemeenschap wordt gediend, moeten ouders, wier kinderen tusschen I Maart en 1 September zes jaar worden (ik reken nu slechts met de scholen wier cursus na de zomervacantie aanvangt) deze klcirfS slachtoffers van misploatstc bezuinigingsdrift nog een vol jaar opbergen. Op de gevolgen voor latere studie wees ik reeds. Men houde mij niet voor dot het later tijdstip van aanvang ten gevolge zal hebben, dat doubleeren van ren klas op H.B.S. of Gymnasium sterk zal vermin deren. Het zit ten-bl ij ven moge in sommige ge vallen samenhangen met te jeugdigen leeftijd der leerlingen, waardoor de nocdige ernst bij het werk ontbreekt, meerendeels is het m. i. het gevolg van overladen programma's, waar van de leerstof door leerlingen met gemiddelde capaciteiten niet voldoende kan worden ver werkt. Wat zijn echter de onmiddellijke gevolgen Voor vele intellectueelen, die meestal slechts klein behuisd zijn cn weinig bediening hebben, dat de moeder genoodzaakt is een kind bij zich te hebben, dat de fröbelschool ontgroeid is, terwijl zij niet of nauwelijks in staat zal zijn het voldoende bezigheid te verschaffen. Voor de moeders uit de volksklasse geldt dit bezwaar minder. Hunne kinderen kunnen in vele geval len nog wel een jaartje op de bewaarschool blijven hangen. Maar hier komen dan de ge meentelijke financiën in de verdrukking, want een aanzienlijke stijging in de bevolking dezer, geheel op de gemeentekas drukkende instellin gen. kan dan niet uitblijven. Men zal zeggen dan moeten de kinderen maar in plaats van met drie, met vierjarigen leeftijd op de bewaar school komen, doch wie de behuizing van een groote slads-bevolking kent, weet dat dit zeer groot nadeelen meebrengt, die hier niet in den breede hoeven te worden uitgemeten. Nu iets over dc technische bezwaren aan het K B. verbonden. Heeft men zich in D'-n Haag er wel rekenschap van gegeven dar speciaal bij de Maart-scholen, praktisch gesproken een hee- le klasse wordt uitgeschakeld, en dat er dus 6 jaar lang een hieat op die scholen blijft,» waar door eenerzijds nooit leerlingen ii die klasse kunnen worden bijgeplaatst, anderzijds de leer- lingen van één klas hooger nooit kunnen blij ven zitten? Ik vermoed dot men ten stadhuize de oplossing van deze puzzle nog wel niet zal hebben gevonden. Neen, als er dan bezuinigd moet worden, zal onderwijs daar zijn deel in moeten dragen. Waarom van de f 30,000,000, die door inkrim ping en bezuiniging op den olgemeenen staats dienst moeten worden bespoord 12,500,000 op onderwijs, dezen allcrgewichtigsten grond slag onzer cultuur gevonden moet worden, is een raadsel. Maar in elk geval is besparing dan zeker beter te bereiken door verhooging van het aantal leerlingen in een klasse don op de wijze die de ^geering thans aangeeft. Zeker, klassen van 36 leerlingen zijn al groot en voor de onderwijzers cn Oe leerlingen zijn klassen van 30 stellig prettiger. Maar 36 leerlingen geeft ten opzichte van 30 een besparing van 20 pet. cn verhooging tot b.v. 42 leerlingen zou te Rotterdam op het onderwijs een bespa ring geven van tientollen millioei cn guldens. Het onderwijs zou er niet op verbeteren, maar zou het er heel veel minder op worden? En zouden de onderwijzers, die dan beter betoeld konden blijven, daartegenover niet hooger pres taties vermogen te stellen? Hygiënische bezwaren tegen overvulling van de localen zijn er natuurlijk, maar met behoor lijke ventilatie is dc atmosfeer zelfs in volle klassen nog wel dragelijk goed tc houden. Daarom weg met bezuiniging door lceftijds- verhooging en t ra etements ver loging, zoolong niet bewezen is, dnt ze langs anderen redelijker weg niet te bereiken is. Wie zal in dezen de kat de bel aanbinden? R.-K. KERK. Pater Rijken, f Gistermorgen is te Huissen overleden de Z.Eerw. Pater, Dominicaan Magister Rijken. Pater Rijken werd geboren te Utrecht in 1859. Hij kreeg zijn voorbereidende opleiding van pastoor van Zeeland O.P., een der hoofd peilers van de toen nog jonge Hollandsche pro vincie der Dominicanen. In 1876 trad hij tot de Orde toe te Huissen. In het jaar 1883 werd hij priester gewijd door mgr. Sickers. Het lecto raatsexamen legde hij in 1886 met goed ge volg af cn in 1904 behaalde dc geestelijke de hoogste grpad in dc Orde, die van het Magis- tcriaat. Tot 1922 was Pater Rijken professor te Huis sen, eerst in de Wijsbegeerte, later van de Sum ma. Nn den dood van Magister Thomas van den Acker, werd Rijken in T922 benoemd tot Re gens Studiorum, dit is leider der hoogere stu diën. te Huissen. De overledene was nog Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Op politiek, economisch cn sociaal gebied was Pater Rijken een bekende persoonlijkheid. log. Alles toont aan, dat wij staan in donkere ste boete, n.l. f 0.50. Uitspraak conform den dngem. Ook in ons land is dat het geval. Wij eisch. behoeven slechts in het dagclijksch leven om Een fabrieksarbeider uit Bnrncveld had zijn ons heen tc zien om dat to kunnen constatéeren. kind verschillende dogen van school thuis ge- Hoevclo wcrkcloozen loopen er niet rond die houden. Do kwestie van het 7de leerjaar. Deze graag werken widen, als zij maar werk konden zonk had reeds eerder gediend, doch door den krijgen, ondanks het feit dat vele sterke mannen plaatsvervangend kantonrechter was toen ont- rondloopcn die wel werken kunnen, maar het slag van rechtsvervolging verleend. Thans stond gemakkelijker vinden steun uit de werkloozen- beklaogdo terecht voor andere verzuimdagen kassen te trekken. Toch moet erkend worden,1 cn verklaarde dat er geen 7de leerjaar uan dat het grootste gedeelte van dc \yerkeloozende bedoeldo school verbonden was. Wel was inderdaad wèl willen werken, doch niet in de Cr een U. L. O. school. Beklaagde wist echter GEDEPUTEERDE STATEN. De beslissing inzake de school kwestie. p Gedeputeerde Staten hebben hedenmiddag btelissing genomen inzake het beroep van het Be\ uur van de Voreenirnng voor Christelijk Nationaal Onderwijs tc dezer stede tegen het besluit van den Rau.d dier Gemeente, waarbij afwijzend is beschikt op een door het bestuur tot den Raad gericht adres ter bekoming van gelden uit de gemeentekas voor de vergrooting van een schoolgebouw zoomede voor de aan schaffing van meubelen en leermiddelen, enz. Verleden weck is dit beroep in een openbare zitting aan Gedeputeerde Staten toegelicht heden hadden deze beslissing genomen. Gedeputeerde Staten waren van meening, dat de Gemeenteraad zich ten onrechte had beroe pen op een artikel der wet op het L. O. erf con cludeerde dat deze beslissing, als zijnde in strijd met de wet, niet gehandhaafd kan worden. Daar om werd besloten tot vernietiging van dit raads besluit, terwijl alsnog deze gelden zullen worden verleend. De Nuts school. Men schrijft ons In verband met de op te richten meisjesschool is aan het Nutsdepartemcnt alhier het volgende voorgesteld a'. In de door de ouders te storten wnurborg- som bij te dragen voor ten hoogste 2000. (Dit kapitaal draagt rente cn wordt na 20 jaar terug betaald. Alleen voor het geval, dot ge durende 3 achtereenvolgende .jaren de school door slechts 13 leerlingen zou bezocht worden en dit wetsartikel wordt niet eerder van krocht dan 6 jaren na opening der school komt het waarborgfonds in gevaarart. 79 3e en 4e lid L. O Wet.). b. Gedurende hoogstens 2 jaren garant te blij ven voor maximaal 1200, ols bijdrage in de kosten voor het doen geven van extra lessen door vakonderwijzers. Sociëteit Am i cd t ia. Men deelt ons mede, dat a.s. Vrijdagavond na afloop van de prijsuitdoeling van het kegel concours voor de leden van Amicitia en voor leden van de aan het concours meespelende verecnigingen, gelegenheid tot dansen bestaat. Chr. Besturenbond. Gisteravond werd in „de Arend" een vergade ring gehouden door den Christclijken Besturen bond. Als spreker trad op de heer H. A mei ink, secretaris van het Christelijk Nationaal Vakver bond, die een lezing hield over het onderwerp „Een groote taak in donkeren tijdMedewer king werd verleend door de Christelijke Mannen- zangverecnigïng „Jubal", onder leiding van den heer G. van den Burg. De voorzitter der bijeenkomst, de heer de Grnaff, opende de vergadering op de gebruike lijke wijze en sprak daarna een woord van wel kom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot den spreker en tot het mannenkoor. Nadat door de aanwezigen gezamenlijk een psalm was gezon- gen, deed de voorzitter enkele mededelingen van huishouds'ijken aard, waarna het Chr. Man nenkoor „Jubal" onder leiding van zijn energie ken dirigent, den heer J- van den Burg, op zeer verdienstelijke wijze eenige liederen ten gehoore bracht. Het woord was vervolgens aan den heer Ame- link, die zijn lezing aanving met de opmerking, dat we tegenwoordig in donkere tijden leven. Tijdens den oorlog had men alle hoop op de dagen na den oorlog, vervrachtende, dat d n betere tijden zouden aanbreken. Doch wat is daar van .uitgekomen De tijden zijn nog even donker en droevig als tijdens den wereldoorlog. No den grooten oorlog moest wel een groote armoede volgen. Dat had iedereen eigenlijk kun nen begrijpen. In breede bewoordingen geeft spreker een overzicht van alle ellende en ge brek, die het gevolg zijn geweest van den oor gelegenheid daarvoor zijn. Dit is slechts een enkel voorbeeld ter illustratie van den donkeren tijd waarin wij levea\, doch zoo zijn er tollooze op te sommen. De taok van de Christelijke vakbeweging in dezo donkere tijden is in de eerste plaats een nauwe samenwerking en het vormen van een krachtige organisatie. Thans moet weer even als vroeger, gewerkt worden om de Christelijke vakbeweging sterk te maken. Dit is vooral nood zakelijk om de positie van de orbeiders beter te maken. Want maar al tc vaak worden de arbeiders door de werkgevers beschouwd als machines, waarmede zij kunnen doen en laten wat zij willen. En aan deze misstanden kon en moet een einde gemaakt worden door de Chris telijke vakbeweging. Ook tegen de worktiidverlenging cn salaris ver mindering moet de Christelijke vakbeweging optreden. Willen wij echter met ernst dezo mis- terug to komen, standen trachten te bestrijden, dan moeten wij daarvan geen caricotuur maken, alsof werk gevers en werknemers heel gemoedelijk bij eikoor zouden zitten cn don hun arbeidsvoor waarden vaststellen. Dat gebeurde vroeger nooit en zal ook in de toekomst nimmer gebeuren. Dooh wij moeten het ideaal van de Christelijke vakbeweging ernstig voor oogen zien. Dan eerst kan er met kans op eenig succes worden samen gewerkt. De samenwerking tusschen werkgever cn werknemer, aldus spreker, moet zijn tot hril van de samenleving. Gelukkig zijn cr enkelo werkgevers, die deze meenincr ook zijn toege daan. Spreker noemt als voorbeeld de bekende Amcrikaanschc groot-industrieel, Henry Ford, wiens bloeiend bedrijf te danken is aan de nauwe samenwerking tusschen werkgever cn orbeiders. Ook in ons land Js dit mogelijk en om dat te verkrijgen is de tdW van dc Christe lijke vakbeweging. Vervolgens merkt spreker op, dnt dc Christe lijke vakbeweging niet nationaal is, doch zeer sterk internationaal. Spreker memoreert in dit verband de toestonden waaronder de arbeiders verkeeren in Duitschland, Rusland, Oostcnrijk- Hongorije, enz., cn knoopt dnaraon vost een be toog over de noodzakelijkheid van wapenbe perking. Uit een cn onder trekt de beer Arre- link de conclusie, dat ook de arbeiderstoestan den in het buitenland groote verbetering be hoeft. En ook hieraan moet de Christelijke vak beweging medewerken. Ook dit is ccn gedeelte van haar taak. Met een opwekkend woord tot de aanwezigen om in vertrouwen op God in deze donkere tijden krachtig §nmcn te werken, besluit spreker zijn lezing. Nadat door het zangkoor en ook door de aan wezigen nog eenige liederen zijn gezongen, wordt de büoenkomst door den voorzitter met een woord van dank gesloten. niet dot, zoo aan een school geen 7de leerjaar bestaat, don de 6de klasse gedoubleerd moet worden. In verband mot een mogelijke opheffing van het 7de leerjuor vroeg de ambtenaur van het O. M. in dezo cn ook in eenige dergelijke zaken, een kleine boete, n.l. 0.50 of 1 dag hechte nis. Een van de beklaagden vond het toch wel heel erg vreemd, dat een kind, dat alle 6 leer jaren goed had doorloopcn, toch de 6do klasse tweemaal moest doormaken, en voelde er veel voor hooger beroep aan to vragen. Uitspraak in al deze zaken over 8 dagen. Verder dienden verschillcnnde zaken van openbare dronkenschap, op verboden grond loo pen zonder vergunning, wielrijdcn ronder licht, enz. kortom, de gewone overtredingen, die bij iedere knntongcrcchtszitting regelmatig plegen Reu w vergadering voor Lenin. Dc afdeeling Amersfoort van de Communis lisrhe partij houdt a.s. Vrijdagavond 8 uur in de Keizerskroon een rouwvergndering voor Lenin. Als sprekers zullen optreden Semaoen uit Indië en L. de Visser uit den Haag. Waarschuwing. Op grond van verkregen inlichtingen omtrent de werkwijze van het Nationaal Rer'dingsleger (commandant J. C. Voortman), geeft de secre taris van den Armenraad te Amsterdam in over weging aan deze vereeniging géén giften te schenken, alvorens inlichtingen tc hebben inge wonnen bij het bureau vnn den Armenraad, Hce- rengracht 174 te Amsterdam. Ter voorkoming von misverstond wordt cr dc aandacht op gevestigd, dnt deze waarschuwing alleen het Nationaal Reddingslcger geldt, waar van de leden bij het houden von inzamelingen in den regel een uniformpet drogen, waarop de naam dezer instelling in witte letters op zworten band voorkomt. Aongeh ouden. Door de recherche is alhier aangehouden ze kere C. A. A. S. V., die verdocht wordt van een tc Tilburg gepleegdcn diefstal von 700. Overtreding Arbeidswet Tegen een fabrikant te dezer stede is proces verbaal opgemaakt terzake overtreding van de arbeidswet. Ruit vernield. Gisteren werd een groote spiegelruit vernield van de étalage van magazijn de Dom, daar eenige jongens met groote looden knikkers aan 't knikkeren waren, waarvan er een tegen den ruit terecht kwam. Een gevaarlijk spelletje op den openbaren weg I KANTONGERECHT. Voor het kantongerecht vanochtend een groote rol, doch weinig zaken, die aanleiding tot bijzondere vermelding gaven. In Spakenburg is evenals elders, het sneeuw ballen gooien een ven de vele wintervermaken. Doch met harde snceuwbullen arglooze voorbij gangers bekogelen mag nu eenmaal niet. Dat ondervond een Spakenburgsche jongeling, die gedagvaard, doch niet verschenen was. De per soon, op wien gemikt was, v/^ ols getuige aan wezig, doch wist niet zeker of dc sneeuwbal met opzet naar hem gegooid was. Het kon ook wel bij ongeluk geweest zijn. De verstek-uitspraak luidde, conform den eisch van den ambtenaar van het O. M. 3 boete of drie dagen hechtenis. Een inwoner van Scherpenzeel hod kippen cn ander gedierte laten loopen op het land van zijn buurman. Beklaagde bekende volmondig doch verklaarde tevens, dat door hem maatregelen genomen woren, dat het niet meer kon ge beuren. De eigenaar van het land, waar de kip pen gcloopen hadden, verklaarde dot het be- kloogde's dieren waren geweest, doch bevestig de eveneens, dat herhaling thans onmogelijk ge maakt was. In verband met het feit dot beklaag de kort geleden doó*t brand geteisterd is, ver zocht getuige geen vcroordeeling van beklaagde. De ambtenaar van het O. M. wilde hiermede rekening houden, doch er was een strafbaar feit gepleegd, zoodat veroordeeling moest volgen. Hij requireerde daarom voor dit geval de klein- 14 2840 5856 76 28-10 5918 78 2929 5903 102 2933 6080 197 2959 6086 206 3013 6112 255 3050 6235 256 3070 6248 264 3084 6311 456 3110 6326 515 3137 6348 521 3204 6357 654 32-11 6158 017 3274 6459 610 3300 6516 662 3336 6524 664 3307 6563 669 3161 6558 671 3421 6572 STAATSLOTERIJ. Vijfde Klasse. Tiende Lijst* Trekking van 6 Februari. 5001) No. 9315. lüüü No. 14295, 16956. f 400 No. 1093, 10256, 13018, 13G17. 19700. 20223, 21060. f 200 No. 400, 3539, 9181, 12206, 16492, 17152, 18922. 20667. 100 No. 298, 2367, 10168, 13141, 14003, 149-10, 1G2C3, 22593. PRIJZEN VAN f 70. 117 3345 6990 953-1 13416 16212 18330 20700 131 3360 7100 9721 13426 16225 1H390 20838 21S 3308 7235 9741 13482 16101 18510 20855 401 3416 7282 9923 13495 16469 18515 20877 409 3530 7295 10197 13744 16472 18576 20914 152 3673 7314 10692 13775 16511 18661 21008 603 3936 7363 10715 13796 16542 18756 21042 666 3975 7370 10702 13919 16666 18893 21077 921 3894 7441 10951 13967 16770 18966 21084 1197 3006 7-161 10979 13917 16905 19038 21157 1260 3991 7502 11063 14002 16918 19068 21206 1436 4016 7561 11079 14096 16960 19100 21372 1445 4045 7697 11212 14235 17607 19166 21375 1459 4076 7911 11269 14349 17192 19300 21386 1466 .4237 7853 11346 14448 17217 19375 21123 1531 4210 809-1 11565 1 4496 1 7495 1 9.510 21563 159-2 4314 9096 11766 14571 17507 19635 20640 1623 4417 81.52 11786 14962 17536 197.33 21768 3659 4426 9332 11992 15148 17551 19P15 21820 1671 1427 8363 1 203.3 1 5303 1 76.54 1 9877 21865 1817 4190 8.300 12196 15396 17716 19948 22073 1849 4706 8412 12212 1.5505 17725 20061 22174 1907 5212 8534 12316 15522 17727 20078 22323 2110 5315 8606 12190 1.5.568 17767 20149 22356 2476 5101 8754 12187 1563.3 17777 20193 22599 2.5.25 5931 9900 12709 15693 179.33 20276 22613 2627 6078 8995 12711 15795 17958 20415 22655 2631 6256 8998 19779 ^014 90492 22690 2093 f,160 9075 19801 1.5937 18022 20.508 227PO 3147 6597 9254 13029 15938 18065 20.569 22813 3216 6971 996-1 13007 15947 19110 20627 22910 3324 6029 0^00 13939 13007 18228 20758 22969 3343 6084 9388 13330 16023 NIETEN. 9352 12409 1510-4 18350 20718 9116 12455 15126 183-54 20721 9420 12-191 15162 18376 20769 9430 12502 15194 18378 20789 9152 12555 15240 18379 20826 9170 12507 15271 18402 20889 9196 12577 15283 18-190 20905 9500 12645 15293 18503 20923 9613 12668 15372 18520 20929 9548 12682 15381 18-542 20982 9573 12738 15395 18515 21011 9596 12800 15435 18550 21024 96*12 12824 15456 18567 21065 9675 12842 15516 18536 21175 9761 12885 15048 18643 21180 9807 12902 15603 18058 21217 9829 12915 15688 18659 21231 9*54 12983 15714 18693 21233 9951 12988 15721 18734 2126*1 «83 3514 6580 10030 13001 15737 18759 21282 723 3591 6674 10062 13003 15739 18781 212»! 812 3625 6720 10067 13014 15852 18816 21288 819 3645 6762 10095 13065 15055 1-8815 21293 859 3674 6787 10103 13133 15959 18846 21403 897 3637 6837 10157 13102 15980 13962 21412 899 3708 GOOI 10173 13206 16021 18968 21435 923 3711 6977 10239 13265 16129 19009 21441 961 3725 0988 1026-1 13276 16203 19021 21621 965 3728 6992 10268 13288 10228 19033 21547 969 3794 7002 10281 1330S 16*236 19082 2167 1021 3892 7056 10358 13319 16200 19068 21691 1094 3946 7118 10138 13327 16284 19091 21605 1145 4037 7191 10-727 13380 16287 1 9126 21631 1171 4065 7195 10583 13408 16328 19127 2163- 1189 1066 7*207 10G16 13435 16311 19155 21644 1218 *1099 7"262 106*1*2 13172 1610*2 19180 2l6bC 1245 1136 7263 10(X>8 13511 16482 101S8 21770 1272 41.53 7269 10798 13538 16487 19211 21777 130B 4175 7373 10839 13572 16-195 1921° 21828 1301 '192 7117 108.58 131311 16496 19*225 '2184/ 1307 4193 7525 10897 13642 1 6498 19*269 21848 1320 4*234 75-0 109)4 13670 10529 19238 21902 1325 4261 7528 10952 13694 10530 19305 21906 1335 4377 7551 1099(5 1371# 165'£ 193/9 2 90/ 1420 4402 7553 10998 13729* 16609 19394 21909 1461 4405 7560 110*1 13738 16620 19399 21945 1463 4153 7615 11099 13750 16641 19 10 21952 1553 4 154 7645 11100 13801 16/73 19421 219/0 1564 1574 7653 11106 13877 16787 19467 21971 1626 4626 7663 1114-9 13919 16926 "'9513 2199/ 1037 461*1 77.34 11258 13949 16993 19535 22010 1659 4«J4 7771 11273 1 39.58 17032 19541 22018 1669 4757 7830 11*298 11001 17017 19031 22091 1765 4764 7982 11395 14006 17075 19708 22099 1773 4765 8011 11391 14053 17156 19717 22105 1774 4768 9031 11439 14075 17196 19731 22145 1753 1782 8053 11457 14079 17*206 19760 22221 1797 4737 8087 11 ICO 1 1117 172*27 19906 22224 IS 16 4919 80S9 11173 11148 17232 19824 22226 1836 1949 8101 11521 1*1150 17123 199*22 22230 1850 5054 8102 11532 14166 17128 19924 22270 1951 5066 8171 11*548 14261 17486 19970.22283 18G3 5141 8*260 11566 14297 17571 20015 22305 1983 5168 8355 11576 14387 17006 20070 22318 1936 6223 8362 11577 14171 17665 20089 22329 2027 5224 8366 11580 14516 17697 20092 22381 2068 5243 8369 11617 14569 17712 20191 2238-1 2091 5270 8381 11619 11628 17721 201% 22390 2107 5283 8119 11661 14635 17746 2O260 22400 2179 5317 8456 11726 14697 1776*2 20267 22411 2186 532*2 8570 117-18 14~03 17600 20281 22427 2199 5333 8619 11767 14713 17809 20294 22456 2*2*25 5394 8610 11337 14739 17846 20344 22485 2503 5103 8714 11893 11749 17852 20351 2249! 2358 5504 8739 11921 11*17 1?>0Q 20380 2252' 2375 5520 8767 11985 11833 17920 20382 22575 2101 5564 8801 11999 1-1841 17956 20410 22603 2402 5566 8815 12088 14803 17974 20425 22714 2533 56*23 8633 12051 11952 18000 20440 22855 2625 5625 8*16 12163 14968 18037 20146 2286.* 2613 5691 8916 12180 14979 18T30 2O470 2289 2657 5702 9014 12197 15016 18161 20485 2291 2722 6717 9142 12233 16048 18181 «20538 W 2736 576-5 919*2 12284 15049 18271 20544 22r>' 27*1 5784 9263 12311 l.yw> 182*9 20629 2*>r 2791 5783 9314 12377 15081 18348 20G»4 22'. 2827 Tn de vorie" lijst siord 2741. m 2S4 2768. m. z. 2S682798, m. 7 2809 5213 1 SU3: 6210. m. 6310; 5035, m. 688 2723 vervalt.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 3