Blauw Kamgaren Cnstnum 129- WIJNHANOEL J. A. SCHOTERMAN Zn. KLEEDING-MAGAZIJN „DE ADELAAR Vraagt ons Reclame AMERfFOCRTSCH DAGBLAD BINNENLAND. LANGESTRAAT 40. TELEFOON 224. DIK. STRAAT 17 - - - TFI.EPOOS 145 Per flesch Per Anker Gewas 1920 Raymond Macau F 1.F 40.— Gewas 1917 St. Emilion F 1.60 F 65.— AFt) Advertentie Bureau Arnhemsnlie Poortwal 2a. HetzU te Maastricht, den He der, VI sslnqen ol Gro ningen. wa, rsctiuw ens en wit plaatsen rwe famille- berichten in alle bladen in Nederland, zonder prijsver- hooging. '.9i n. liter Massa's prima EOERENJONGENS en -MEISJES op Brandewijn. 4 O Een proef maakto velen tot rogolmatig verbruiker. n. lite Havik 41 - Tel. 2921 1.95 Door de zuivere samen stelling heeft Erdal alle eigenschappen, welke voor het onderhoud Uwer schoe nen noodig zijn. -Zij geeft niet alleen een hoogen, duurzamen glans, maar ook: Erdal voedt het Ieder. - Door voortdu rend gebruik van Erdal blijft het leer in zijn oorspronkclijken toestand van lenig heid en laaiheid. economische macht is. De erkenning is voor beide partijen voordeelig. Rusland zal in de be handeling der schuldenkwestie slechts toestem men onder voorwaarde van wederkeerigheid en het verleencn von credieten. Over een compro mis liet Tsjitsjerin zich optimistisch uit. DE ERKENNING DOOR ITALIË. Moskou, 7 Febr. (W. B.) Litwinof heeft nopens de onderhandelingen met Italië ver klaard, dat het verdrag gereed is voor de on- derteekening. Slechts ten aanzien van enkele punten heeft men te Moskou inlichtingen moe ten inwinnen. Mussolini heeft gisteren meege deeld, dat de sovjet-regeering sedert 21 Januari erkend is. Na de onderteekening van het ver drag zal een gezant worden benoemd- Rome, 7 Febr. (Stefani). Stefani maakt vanavond bekend, dat het Italiaansch-Russischo verdrag geteckend is overeenkomstig de verkla ringen, op 30 November in het parlement door Mussolini afgelegd. Deze had aan de Russische delegatie op 31 Januari verklaard, in de slui- tingsvergodering van de conferentie over het handelsverdrag, dat, aangezien er thans over eenstemming is verkregen, Mussolini de kwestie der de jure-erkenning van de sovjet-regeering als een uitgemaakte zaak beschouwt. De Italiaan sche regeering zal daarom onmiddellijk over gaan tot het benoemen van een gezant bij de regeering te Moskou en dientengevolge zijn de politieke betrekkingen tusschen de twee volken sinds vandaag, 7 Februari, definitief vastge steld en omschreven. KRASSIN WEN SOIT BIOTENLANDSCHE CREDIETEN. Moskou, 7 Febr. (\V. B.) Krassin ver klaarde in een interview aan een vertegenwoor diger van de Iswestia, dat de ontwikkeling van den Russischen buitenlondschen handel ten nauwste verbonden is met de creclietvraag. De credieten moeten op langen termijn worden ver leend en verscheidene honderden millioenen goud-roebel bedrogen. Doordat zulke credieten voor productiedoclcinden zouden worden aan gewend, kan men van de terugbetaling verze kerd zijn. DE RUSSISCHE OOSTZEE-VLOOT. Volgens de meening van den chef van den Zweedschen marinestaf, aldus een Berlijnsch te legram, is de sovjet-regeering er in geslaagd, een ,groot deel der Russische Oostzee-vloot weer strijdvaardig te maken. De slagschepen, speciaal de kruisers, zouden tamelijk modern zijn uitgerust. LENINGRAD. De Telegraaf verneemt uit Moskou: Met ingang vein 1 Maart a.s. zal nog slechts de naam „Leningrad" voor Petersburg worden toegelaten. De post zal geen brieven ter verzen ding meer aannemen indien deze den naam Leningrad niet vermelden. Een uitzondering zal alleen voorloopig nog voor het buitenland wor den gemaakt. VERLEENING VAN GRATIE. Moskou, 7 Febr. (W. B.) De sovjet-regee ring heeft aon Pepeljajef, een generaal van do witte garde, die ter dood was veroordeeld, als mede aan 20 andere tot gevangenisstraf ver oordeelde personen, gratie verleend. GRIEKENLAND. VENIZELOS. Venizelos heeft, naar uit Athene wordt ge meld, besloten voorloopig in Athene te blijven. Zijn gezondheidstoestand zou aanmerkelijk zijn verbeterd. VEREENIGDE STATEN. HEVIGE SNEEUWSTORM. Chicago, 8 Febr. (N. T. A. Draadloos). Opnieuw heeft een sneeuwstorm de N.O. en midden-staten geteisterd, waarbij een 12-tal per sonen zijn omgekomen. Chicago was drie uur lang van alle gemeenschap met het Westen des lands afgescheiden. Slechts één telegraaflijn met Des Moincs werkte nog. MEXICO. DE OPSTANDIGE BEWEGING. Het échec van Huerta. Brownsville (Texas), 7 Febr. (R.) Huerta heeft de revolutionaire regeering naar Tuxpam verplaatst, waarheen hij met zijn stof per boot is vertrokken. Het revolutionaire leger vertrekt per trein uit Veracruz. New-York, 7 Febr (R.) Uit gezaghebben de bron wordt gemeld, dot de strijdkrachten van Huerta Puerto Mexico hebben ontruimd. ZIMD-AF^IKA. SPRINKHANEN. Aon de N. R. Ct. wordt d.d. 16 Januari uit Kaapstad geschreven Sprinknnc in die droogte is swaar op onse land. En wat van ons gaat worden, is bowe my verstand. Deze regels hadden in jaren niertzooveel ac tualiteit als juist nu in Zuid-Afrika. Wat men hoort of leest uit de binnenlanden van dc Unie, het is alles sprinkhanen. En wat men door ziet, zegt men, is niets dan sprinkhanen. Nu worden zulke berichten meestal, haast had ik gezegd altijd, overdreven en wat geldt van één district, wordt vaak voorgesteld als geldend voor een hecle provincie Maar al is Zuid-Afrika een te groot land om geheel overdekt te worden door sprinkhsnen, en al is de plaag in de eene streek erger don in de andore, de bezoeking heeft nu toch vel zulke afmetingen aangenomen dat men kan spreken van een algemeene plaag en een gevaar voor het land. En we hadden zoo gehoopt dat we nu uit den put kwamen, dat de malaise aon het overtrek ken was I Maar „life is one damned thing after another" moet een Engelsche pessimist gezegd hebben, en het is in de laatste jaren moeilijk hem niet gelijk te geven. Ik kan me zelfs voox- stellcn dat men in sommige landen tegenwoordig geneigd is met dien ergeien zwartkijker in te stemmen, die meende „Life is a whole lot of damned things together" Den moed hebben we nog niet opgegeven al zijn er „popbroeken" en den strijd ook niet. Er wordt namelijk hard gestreden. In de be dreigde streken en dot beteekent de heelo Transvaal en Oranje-Vrijstaat en meer dan de helft van de Koapkolonie is het volk te wa pen geroepen tegen den huppelenden indringer. Langzamerhand heeft de organisatie een uitbrei ding gekregen die zich uitstrekt over een front van de westkust van de Unie tot aan de ooste lijke grenzen van Transvaal en Oranje-Vrijstaat. Het korps van sprinkhoncnbeamb'en is op zich zelf al een legertje geworden en elke boer in het aangetaste gebied is dienstplichtig. De wapening bestuut hoofdzakelijk uit spuiten en arsenikum- man die er erger aan toe mocht zijn. Vergift en spuiten worden van regeeringswege verschaft en sprinkhoanbeambten houden toezicht dot men zijn plicht doet en op de voorgeschreven wijze te werk gaat. In hoofdzaak bestaat die daarin dat men de sprinkhanen zelf en het door hen te eten gras met een orsenikummengscl bespuit, cn ze zoo lang mogelijk op het vergiftigde voedsel houdt. Het duurt soms drie dogen voor een bespoten zwerm uitgestorven is, maar ols men de voor schriften opvolgt is het middel probaat. Men hoort van tien-, twintig-, dertigduizend zwermen die in een district vernietigd zijn. Wat een zwerm is? Quantitatief is dat zelfs niet bij benadering te bepalen, want het hangt van allerlei factoren af die verband houden met de levensgeschiedenis van den spt^nkhoan. Bleekkleurig bij zijn geboorte, lijkt het in- sectje al gauw eenigszins op onze zwarte huis- vlieg. Het maakt verschillende vervellingen door, als resultaat waarvan het telkens grooter, minder zwart en meer oranjekleurig, volkomen gehar nast van kop tot teen zelfs de oogdoppen en de bedekking van de voelhorens worden ver nieuwd opnieuw geboren wordt. No de vijfde vervelling de sprinkhaan is dan zoowat 7 weken oud en oranjerood van kleur, vandaar de naam „rooiboadje" komen do vlerken, wordt de „voetganger" een vlieger. In dit stadium, dat vijf maanden duurt, legt het wijfje op haar vliegtochten^ tot twaalf malen toe, telkens 40 tot 60 eieren in een door haar in den grond ge boord gat. De ouders sterven, de eieren wachten op de zome-warmte en de zomerregens. De vochtige warmte brengt ze tot ontwikkeling en we zijn weer bij het huisvliegst&dium. Naarmate de eerste regens minder of meer doordringend waren, komen de vlakkere en de diepere eier- logen aan de beurt. Hiervan en van de grootte van den eierleg- genden zwerm hangt weer dc grootte af van den voetgnngerzwerm. Een legertje van zeg 200 meter in het vierkant heet reeds een zwerm. Maar ik heb ook von zwermen gehoord, die een front hadden van zeven tot tien mijl en ccn diepte van twintig tot veertig mijl. Zoo een leger i marcheert een mijl of zes per dag, en het is, dan ook al gebeurd dot een zwerm acht dagen noodig had om door een dorp te trekken of er over heen, want ze stuiten voor niets, alleen maken ze een omweg om een pikkenden vogel of een wuivende roode vlagt Tegen de muren van de huizen op, bij dc vensters in, boven over den schoorsteen in welk geval men gratis „grills" kan bekomen gaat het aan den overkant weer naar beneden, altijd vooruit, in Oostelijke richting. Wat vandaag groen op hun weg staat, is morgen een streep vaalwitte sprinkhaanmest. De lezer moet zich de beteekenis van dit alles maar zelf voorstellen; ik kan cr niet bij stilstaan. Als gij straks hoort dat de sprinkhaanbestrij- ding de Unie in het afgeloopen jaar eenige hon derdduizenden ponden heeft gekost, zal u dat niet mogen verbazen, 't Is een levensstrijd. En de uitslag is niet zekerf Er is enorm veel gedaan, maar toch heeft men niet kunnen voorkomen dat vele voetgangerszwermen het vliegstadium, dus het eierlegstadium, bereikt hebben. De strijd is dus nog niet uitgestreden. No den winter ko men er weer voetgangers, tenzij de natuur ons helpt. En reeds zijn er moedeloozen, hoort men van vergaderingen om te protesteeren tegen de geldverkwisting aan strijdmiddelen, die toch niet voldoende gebleken zijn. Maarde Afrikannsche boer is aan tegen spoeden gewend, en de algemeene opvatting is: al gaat dit bowe ons verstand, alles sol reg kom. Tweede Kamer. Donderdag was aan de orde de voortzetting der Indische Begrooting. De heer v. Boctzelo er (c.h.) oordeelt hei plan tot geestelijke verzorging van marineper soneel absoluut onvoldoende en bepleit een subsidie van 15.000 voor de vereeniging te Soerabaja, die een gezonde ontspanning wilde oifeaniseeren. De heer Schcurer (a.r.) steunt den heer van Boetzelaec. De heer Hugenholtz (s.d.) wil de steun vragen vnn de marine personeelorganisaties. De minister trekt een memoviepost uit voor de geestelijke verzorging von het personeel. Hoofdstuk II, uitgaven Ned. Indië, wordt goedgekeurd met 54 tegen 20 stemmen. De heer v. Boetzelner (c.h.) vraagt hand having der subsidies voor het Chr. Comité voor Indië en de Ned, Indische Onderwijs- en Stu- diekas. De heer J. ter Laan (s.d.) bepleit verhoo ging der pensioenen voor de oud-miJitniren, die voor 1920 zijn gepensionneerd. Hij dient een doortoe strekkende motie in. De hecren Fober en Scheur.er (r.k.) achten de toezegring van den minister dat her ziening der pensioenen in overweging is, vol doende en die motio-Ter Loon overbodig. De heeren Ketelaar (v.d.) en D u ij s (s.d.) stemmen voor de mo-tic—Ter Laan. De minister deelt mede, dat de uitgetrok ken posten van 100.000 en 60.000 aanvul' boor zijn, dat er een denkbeeld aanhangig is in Indië om officieren boven de 55 en minderen boven de 50 jaar over de geheele linie te steu nen. De heer Ter Laan handhaaft zijn motie. De heer Schokking (c.h.) zal tegen stem men. omdat door de motie de spoed der nieuwe re-reling zal worden vertraagd. De heer Dresselhuvs (vb.) zal voor stemmen, wanneer de minister niet den meest mogelüken spoed toezegt. De Minister zegt toe, dat in 1925 voor stellen ter regs'ing der herziening zullen wor den ingediend. De heer Braot (ol.b.) stemt tegen omdat e* niets in de motie staat. De motie-Ter Laan wordt verworpen met 55 te "-en 21 stemmen. De heer Gerritzen (v.bd dient een motie in om het statistiekrecht mammaal op 1% te stellen van de waarde de- goederen De Minister kan de bate van o milliocn niet missen. De motie wordt verworpen met 55 tegen 20 stemmen. De ïndrche begrooting en de wijziging vnn de Indische Toricfwet worden zonder hoofdelij ke stemming aangenomen. Berichten. De Staatscourant van heden 7 Febr. bevat o. a. dc volgende Kon. besluiten benoemd tot rand in het Hoog Militair Ge rechtshof Mr. J. E. v. d. Meulen, rechter in dc rechtbank te Utrecht op verzoek eervol ontslagen Mr. B. H. Carp als griffier van het kantongerecht te Oostburg idem met donk Mr. F. J. N. van Dgm als kon- tonrechter te Oostburg benoemd tot aalmoezenier J. J. Brouwer, ka pelaan te Amersfoort op verzoek eervol ontslagen D. J. Leeuwrik als kamerbewaarder bij het kabinet der Ko ningin tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks H. B. S. te Winterswijk L. Eskes, te Utrecht. GIFTEN VAN H. M. DE KONINGIN VOOR KERKELIJKE DOELEINDEN. De Algemeene Synodale Commissie der Nc- derlandsch Hervormde kerk heeft van H. M. de Koningin een gift van 2000 ontvangen voor het Fonds voor noodlijdende kerken en perso nen, en een gift van 750 voor het Fonds ter voorziening in de geestelijke behoeften der ge meenten waar eigen middelen ontbreken. EEN NIEUWE VLOOTWET. Voor het volgende zittingsjaa» te wachten. Uit dc memorie van antwoord op de marine- begrooting blijkt, dat de regeering voornemens is spoedig een nieuw ontwerp-vlootwet in te dienen, dat echter niet meer in dit zittingjaar kan worden behandeld. In afwachting vraagt de regeering twee flottlJjc vaartuigen, twee torpedo jagers en zes verkenningsvliegtuigen. Het eind cijfer wordt verhoogd met bijna 3/. millioen gulden DE STAATSLOTERIJ. Een voorstel tot geleidelijke af schaffing te wachten. In dc memorie van antwoord op de begroo ting van financiën wordt medegedeeld, dat een wetsontwerp tot geleidelijke afschaffing der Staatsloterij in voorbereiding is. HET „KORT VERSLAG" DER TWEEDE KAMER. Minister CoÜjn voor afschaffing. In een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over Hoofdstuk II der Staatsbegrooting sluit de minister zich, naar de Tel. meldt, aon bij de meening van vele leden, dat het Kort Verslag uit een oogpunt van be zuiniging behoort te worden afgeschaft. Dc minister laat evenwel de beslissing dien aangaande aan de Kamer. BEGROOTING STAATSBOSCHBEDRÏJF 1924. Voorloopig verslag. Aan het voorloopig verslag wordt ontleend, dat verscheidene leden het bedrijf allerminst van zóó groote beteekenis achtten, dot voor 1924 een offer van 1.100.530, voor de in standhouding daarvan gerechtvaardigd zou zijn. Andere leden, die van meening waren, dat de beteekenis van het bedrijf niet te ge ring mag worden aangeslagen, achtten ook het door het rijk te dekken tekort zeer hoog en meenden, dat door wijziging van den dienst dit tekort tot een aanzienlijk lager bedrag zou kunnen worden gebracht. Verscheidene leden drongen er op aan, dat de Kamer' zal kunnen kennis nemen van een balons van het bedrijf. Eenige leden merkten op, dat de werklieden bij het Staatsboschbe- drijf veel lnger worden bezoldigd don de ove rige rijkswerklieden. Ook de loonen van de losse werklieden, bij het bedrijf werkzaam, achtten zij onvoldoende. VOORSTEL-RUTGERS TOT WIJZIGING DER DRANKWET. Memorie van Antwoord. Aan de Memorie van Antwoord wordt ont leend, dat de voorstellers niet kunnen inzien, dat vernieuwde indiening van een te vofen ver worpen voorstel in strijd zou zijn met goede parlementaire gebruiken. De stelling, dat drankbestrijding moet steunen op zedelijke overtuiging en dat dwang hier niet het gewenschto middel is, kunnen de voorstellers goeddeels onderschrijven, doch juist in verband doormede wordt het stelsel van plaatselijke keu ze aanbevolen. Het drinken van sterken drank wordt daardoor niet belet, doch de verleiding tot het gebruiken wordt ingeperkt; en geens zins is het de bedoeling om, gelijk in Amerika, aan de burgers onmogelijk te maken, sterken drank te gebruiken. DE DfiBACLE DER HANZEBANKEN. 49.200 rijkscrediet verleend. In de rnem. v. entw. inzake het hoofdstuk Financiën wordt medegedeeld De na de totstandkoming der wet van 17 Juli 1923 ten behoeve van debiteuren van de Hanzebanken te Utrecht en te 's-Hertogen- bosch gc-troffen garantieregeling heeft slechts op beperkte schaal toepassing gevonden. Hoe wel van de zijde der regeering slechts tegen enkelen der door de Alg Centrale Midden- standscredietbonk ter fiatteering aangeboden posten bezwaar is gemaakt, zijn in het geheel niet meer dan 14 credieten goedgekeurd. Deze posten vertegenwoordigen in totaal 49.200. Dc vraag of uit deze garantiever- leening ten slotte nog geldelijke verliezen voor den Staat zullen voortvloeien, leent zich thans nog niet voor een positieve beantwoording. HET TWEEDE-KAMERLID JUTEN. Het Tweede-Kamerlid W. J. F. Juten is naar de Msb. meldt thans zoover van zijn ziekte hersteld, dat hij nu en don een kleine wandeling maakt. MR. E. J. KORTHALS ALTES. f Bekend advocaat tc Amsterdam. Te Amsterdam is overleden mr. E. J. Kort hals Altes, een bekend Amsterdamsch advo caat.president-commissaris van de N. V. Boek handel Blikman en Sartorius. Hij was ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Nadere levensbizonderheden. Mr. E. J. Korthals Altes, advocaat en procu reur te Amsterdam, wiens overlijden wij meld den, bereikte den leeftijd van 57 jaar. Hij was lid der accountontsfirma, die zijn naam droeg en was behalve president-commissaris van den boekhandel en drukkerij Blikman en Sartorius, ook gedelegeerd commissaris der Incassobank. Ook op maatschappelijk terrein bewoog hij zich. O.a. is hij geweest secretaris van het co mité voor volkstuinen en bestuurslid van de vereeniging Openluchtconcerten Oosterpark. Speciaal interesseerde hij zich voor Volksweer baarheid. Niet alleen was hij voorzitter van de afdeeling cn lid van het hoofdbestuur van den Bond van dien naam, maar hij heeft ook in on- middellijken zin deelgenomen aan de weerbear- making van ons volk. Na het uitbreken van den oorlog in 1914 meldde mr. K. A., die vroeger iUtterij-officier was geweest, zich onmiddel lijk aan om dienst te nemen. Hij diende ols reserve-officiei en commandeerde eenigen tijd het Vrijwillige Landstormcorps Amsterdam. Als reserve-majoor organiseerde hij eenige ja ren geleden de landstornvhuldiging van H. M. de Koningin, te Amsterdam. Mr. Korthals Altes was gelijk gemeld fiddcr in de orde van den Nederlandschen Leeuw, een onderscheiding, welke hij zich ver worven heeft door zijn krachtig optreden in 1903, tijdens de spoorwegstaking. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot zal plaats hebben op Zaterdag 9 Febr. a,s., des namiddags te 2 uur, op de Oosterbe- graafplüftts. WERKVERRUIMING. Rijks- en gemeente-subsidie voor een scheepstimmerwerf. Uit Mfllingen wordt aon de Gelderl. geschre ven, dat in een spoedeischende vergadering van dpn raad van die gemeente is behandeld een subsidie-aanvrage van de N. V. Scheepswerven v.h. H. Bodewes, aldaar, ten behoeve van den bouw van twee Rijnschepen. Het Rijk was bereid in dezen te steunen, on der voorwaarde, dat de gemeente tot eenzelfde percentage steun verleende. B. en W. stelden voor een bijdrage van 12'A pet op het week loon, tot een maximum-bedrag van 3000. Het Rijk zou dan ook 12 Y: pet. bijdragen. Bij aanneming van het voorstel zou san meer dan 50 werkloozen voor ongeveer vijf moonden werk verschaft worden. Volgens medcdeeling van dc directie der werf was er voor haar zonder steun geen loonend werk te bemachtigen, iqu zonder inwilliging von subsidie noodwendig nog weer personeel moeten ontslagen worden. De subsidie werd toegekend met zes tegen vijf stemmen. Dc oppositie was van meennig, dat de eigc- nours der werf thans maar moesten oijpussen uit de ruime winsten van vroeger. TEGEN WATEPVERSPILLING. Een besluit van den Woge- ningschen RaacL Do Road van Wogeningen heeft met 8 tegen 7 stemmen op voorstel van B. en W. besloten het water uit de gemeentelijke bronwoterlei- ding voortaan uitsluitend over den meter te leveren. De bedoeling is langs dezen weg de enorme watervarspilling zooveel mogelijk te gen te gaan. In het andere geval zou uitbreiding der waterleiding noodig zijn, welke ruim 2 ton kosten zou. Het minimumverbruik werd bepaald op 40 kub. M., tegen 20 cent per kub. M., voor wo ningen met minder dan 3 vertrekken is de prijs 15 cent per kub. M., voor meerdere kub. M. 30 cent per kub. M. UIT DE VRIJZINNIG-DEMOCRATISCHE BEWEGING. Een kwestie te Deventer. In een Woensdagavond gehouden huishou delijke vergadering van de afdeeling Deven ter van den Vrijzinnig-Democrotischen Bond heeft de voorzitter, de heer J. A. de Back, meegedeeld, dat 15 leden, gemeente-ambtena ren, als lid der afdeeling hebben bedankt naar aanleiding van het feit, dat de vrijzinnig-de mocratische raadsfractie heeft meegewerkt aon den aftrek van de pensioenbijdragen van de loonen van gemeente-ambtenaren en werklie den. Hij zcide, dat bij de uitgetreden leden het vrijz.-dem. beginsel blijkbaar niet zwaar heeft gewogen, en zij kennelijk voorheen met bijbedoelingen tot de partij zijn toegetreden. Hij achtte het uittreden van zulke leden een zuiveringsproces. Een der leden laakte het scherp in een lid der vrijz.-dem. raadsfractie, dat hij zich aan de stemming over den pensioen aft rek in den raad moedwillig onttrokken hadhij maakte daaromtrent het raadslid den heer Lonsain een grief en keurde evenzeer de houding van het v.-d. raadslid Mulder af, die er zoowat omheen was geloopen. Nadat eenigen tijd met gesloten deuren was ve.gaderd, kwam in behandeling het rapport van de commissie van onderzoek ter zake van de wethouderskwestie. De vergadering conclu deerde, dat uit het rapport duidelijk is geble* ken, dat de vrijz.-dem. raadsfractie ten aan zien van de wethoudersbenoeming geen blaam treft, en dat haar geen kwade trouw ten lest* kon worden gelegd. De afdeeling trok uit hel rapport niet de conclusie, dot de vrijz.-dem wethouder, de heer Kelderman, zijn zetel be» schikbaar zou moeten stellen. Een deel der vergadering leverde felle erf» tick op den heer Myerson, vrijz.-dem. raads lid, op grond van diens zitting nemen in hel bestuur van de te Deventer gestichte vereeni ging tot oprichting van een neutrale bijzon- de e school, welker oprichting men, gezien de plaatselijke omstandigheden, niet in over eenstemming achtte met de vrijz.-dpm. begin» selen. Sommige leden eischten van den hee? Myerson een open]i:ke verklaring hieromtrent Na langdurige debatten werd een commissi# benoemd, bestoande uit mevrouw Zevlstra e* de heeren Kelderman en Jansen, welkt com- m'ssie zich tot den heer Myerson zal wende* om met hem de stichting van de neutrale bij zondere school te bezien in het licht van d* vrifz -dem. beginselen. Wethouder Keld-ermah had te voren gezegd, dat hij van de afdcelinj geen bindend mandaat wenschte te ontvangei* omf-ent de houding, door hem aan te nemen, ols de neutra!*» bijzondere school voor haa» stichting gelden aanvraagt bij den raad. LEIDSCHE PRIJSVRAAG OVER INTERN. VREDE. (PRIJSVRAAG-MARBURG). De uitslag De faculteit der rechtsgeleerdheid aan d* Leidsche universiteit was dezen zomer door dei bekenden strijder voor Ameriko's toetreding to* den Volkenbond, den vroegcren Amerikaan- schen gezant te Brussel, Theodore Marburg, t* Baltimore, in de gelegenheid gesteld, een prij» van 50 uit te loven voor den te Leiden, ir. welke faculteit ook, ingeschreven student, die een naar het oordeel der faculteit voor zoo danige bekroning vatbaar opstel schreef ove één uit een viertal onderwerpen, betrekking hebbende op' de organisatie van den interna tionalen vrede. De eindtermijn van inzending, aanvankelijl gesteld op 24 Dec. T923, werd, wegens ge bleken bezwaren, nader gebracht op 31 Jan. '24 Op dien dag waren bij den ab-actis der fa culteit twee aan de vormvereischten der op roeping voldoende antwoorden ingekomen, éér over „de organisatie van den internationalen vrede in lord Robert Cecil's waarborgverdrag", onder het motto „our indiscretion sometimes sewes us well", en één over „De organisatie van den internationalen vrede in het grondverslag von den Volkenbond" onder het motto „Wie ich es sehe". Het eerste opstel werd, om zijn goede hoe danigheden vnn inhoud cn bouw, door de facul teit bekroningswaardig geacht; bij opening van het naambriefje bleek het afkomstig van den heer B. M. Telders, ingeschreven voor de facul teit der rechtsgeleerdheid. Het tweede opstel, hoewel van verdienste niet ontbloot, moest bij het vorige worden achter gesteld. DU1TSCHE DANK AAN NEDERLAND. Voor de huisvesting von vacan- tie-kindcren. Het Wolffbureau meldt uit Berlijn, dot dr. Höfle, de Rijksminister voor het bezette gebied, aan het te Leiden gevestigde Nedcrlandscho Cen trale Comité voor Vacantie-kinderen schriftelijk

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 2