WIJNHANDEL USCHOTERMAN&Zn. 513 MANTELMAGAZIJN „DE ADELAAR" VARKENSHARKT 9 - - - - TEL. 559 DAMES! AMERSFOQRTSCK DAGBLAD KOLONIËN. BINNENLAND. B(j ons vindt 0 Japonnen in ALLE GROOTE MATEN Aparte Modellen voor CORPDLENTE DAMES. DTK. SI'KAAT 17 l'ELEI'OON 115 Por flesch Per Anker Gewas 1920 Raymond Macau F 1.F 40.— Gewas 1917 St. Emilion F 1.60 F 65.— AFD: Advertentie Bureau Arnhemscbe Poortwal 2a. Ons bureau is geopend van 8Yi«Va uur v.m. en 251/» uur n.m. Ons telefoonnummer is üaii 1.95 \n. liter Massa's prima BOERENJONGENS en -MEISJES op Brandewijn. C f O Een proef maakte velen tot regelmatig verbruiker. p. iitëTj Havik 41Tel. 2921 1.95 De minister-president kondigde vervolgens de bescherming aan van den middenstand, die in Hongarije meer te lijden heeft dan in eenig ander land ter wereld, alsmede de bestrijding van de maatschappelijke cn finoncieele crisis, die ontstaan is door het vraagstuk van het herstel. De controle op Hongarije zal na voteering der leening door het buitenland door een neutralen afgevaardigde van den Volkenbond worden ter hand genomen. De schadevergoedingseisch be- teekent een groote last, maar de grootste lust is de onzekerheid. BULGARIJE. DE BUITENLANDSCHE POLITIEK. Sofia, 11 F e b r. (B. T. A.) Vóór het slui ten van het debat over een uiteenzetting door den minister van buitenlandsche zaken van Bulgarije nam de Sobranje met algcmcenc .stem men, behalve die der oud-communisten en een aantal agrariërs, een motie aan, waarin wordt verklaard, dat de Sobranje, na de uiteenzetting, door den minister van buitenlandsche zaken ge geven, een rede van den premier en de gevoer de debatten gehoord te hebben, huar goedkeu ring hecht aan de politiek der regeering, die streeft naar een vredelievende, loyale en op rechte verstandhouding met alle staten, in het bizonder met de staten, die aan Bulgarije gren zen. De Sobranje nam met olgemeene stemmen een wetsontwerp aan, behelzende ratificatie van de conventies en overeenkomsten, gesloten met de Verccnigde Staten van Amerika en Zuid-Sla- vië, evenals van de bepalingen van het verdrag van Lausanne betreffende de grenzen tusschen Griekenland en Bulgarije en Turkije en Bulga- rijc. RUSLAND. DE ERKENNING VAN RUSLAND. Tsjitsjerin ingenomen met het verdrag niet Italic. Rome, 11 Fobr. (B T. A.) Het Italiaan- sche gezantschap te Moskou heeft van Tsjitsjerin een telegram ontvangen, waarbij deze verzocht aan Mussolini zijn innige vol doening uit te spreken over het sluiten van het handelsverdrag. De stap van Oostenrijk. W e e n e n, IT F e b r. (V D.) De erkenning van Sovjet-Rusland door Oostenrijk zal morgen door den minister van buitenlandsche zaken in het parlement worden meegedeeld. ONLUSTEN. Uit Moskou wordt blijkens een B. T. A.-tele- gram uit Lembcrg gemeld, dat dc opstand tegen de sovjet-regeering in het Verre Oosten, die on middellijk na den dood van Lenin is uitgebroken, zich overal heeft uitgebreid. Een voorloopige regeering is zelfs in een der betrokken streken gevormd. Overeenkomstige gebeurtenissen heb ben o.a. plaats gehad in Sachalien. Ook komen ?r verontrustende berichten uit de streek van Xhiwa en geheel Toerkestan. GRIEKENLAND. DE GRIEKSCHE CRISIS. De royalistische agitatie. Draadloos wordt d-d. II Febr. gemeld uit Ber lijn, dat volgens berichten uit Athene de Griek- sche regeering sterke troepenafdeelingen in dc hoofdstad heeft, samengetrokken. Tevens heeft de regeering machtiging verleend tot het op roepen van vrijwilligers, teneinde in verband met de steeds toenemende opwinding, tengevolge van de royalistische agitatie, de orde te kunnen handhaven. Een aanval op de Griekschc dynastie. Athene. II Febr. (V. D.). Venizelos heeft heden, om een staatsgreep der republikeinen te voorkomen, een hevigen aanval gedaan op de - Glucksburg-dynastic. Bij zijn eerste verschijnen voor de Nat. Verg. heeft zijn woordvoerder, de premier Kafandaris, resoluties ter goedkeuring ingediend, waarin het huis Glucksburg in bittere bewoordingen verantwoordelijk wordt gesteld voor alle onheilen, welke de laatste jaren over Griekenland zijn gekomen. Hij stelde voor een proclamatie tot de bevolking te richten, waarin de volksstemming tegen April wordt aange kondigd. De resolutie zegt verder de Grieksche Nat Verg., overwegende, dat de d]fnastie zich zelf onwaardig heeft betoond jegens het land door haar eigen belang te stellen in de plaats van- die van het land, overwegende, dat de dynastie Griekenlund heeft veranderd in een slagveld, in een binnenlondsche chaos cn het land tot ach teruitgang heeft gebracht, overwegende, dat de terugkeer van de dynastie Griekenland in dc toekomst in gevaar zal brengen cn het bestaan van het land zelf zal bedreigen, spreekt openlijk hoar vertrouwen uit in het republi- kcinsch ideaal cn keurt het besluit tot hot hou den van een volksstemming, die de republiek Griekenland op solieden grondslag en definitief zal vestigen, goed. De datum en de bizonder- heden over de volksstemming zullen later bij decreten worden vastgesteld, JAPAN. EEN LEENING AAN JAPAN. Londen, 11 Febr. (N. T. A. Draadloos). In financieele kringen alhier stelt men ten zeer ste belang in óe Japansche leaning, die de grootste operatie op financieel gebied zal zijn, die sinds den oorlog op de Londensche markt tot stand is gebracht. Vijf-en-twintig millioen pond sterling zal op de Londensche markt uit gegeven worden en een gelijk bedrag te New- York. De rentevoet zal zes procent bedragen en de koers van uitgifte 87^, zoodat de opbrengst juist onder de zeven zal blijven. Verwacht wordt, dat de leening zal loopen over een tijd perk ven dertig tot veertig jaren. VEREENIGDE STATEN. HET PETROLEUM-SCHANDAAL. Aftreden van Denby. Amerikaonschc Senuat heeft een motie waarbij hij Denby, den minister De aangenomen, van oorlog, verzoekt af te treden, in verband met de onthullingen over de petroleumzaak. Een nnder bericht meldt, dat de motie met 4754 stemmen werd aangenomen. DE POOLVLUCHT VAN DE SHENONDOAH. Washington, l'I Febr. (V. D.) President Coolidge heeft de acte onder teekend, waarbij machtiging wordt verleend aan het plan om met het luchtschip Shenondoah een Poolvlucht te ondernemen. Gemeld wordt, dat de Ameri- kannsche marine-autoriteiten een ander lucht schip laten bouwen voor het geval dat de She nondoah den tocht niet zal kunnen onderne men HEVIGE SNEEUWVAL TE NEW-YORK. Gisteren heeft het te New-York zoo hevig gesneeuwd, dat voer dezen winter tot nu toe een record is gevestigd. De sneeuw ligt twee voet hoog in de straten. MEXICO. DE OPSTANDIGE BEWEGING De federale troepen heroveren Vera Cruz. Mexico, II Febr. (R.) De regeeringstroe- pen hebben vandaag Vera Cruz heroverd. Verdere nederlagen der opstan delingen. Washington, 11 Febr. (R.) Het Mexicaan- sche gezantschap verklaart, dat de opstandelin gen Guadeiujara hebben ontruimd, als geve'g van hun nederlaag bij Ocotlan en dat men ver. wacht, dut de regeeringstroepen die stad mo;- gen zullen bezetten. ZUID-AMERIKA, COMPLOT ONTDEKT. Buenos Ayres, IT Fcbr. (V. D.) De politie heeft een revolutionair complot on'dekt, De samenzwering was voor het eerste gedeelte van deze maand beraamd. De leiders zijn ge arresteerd. Oost-Indië. ERNSTIGE BOTSING MET DE MARECHAUSSEES. 27 inlanders gedood 16 ern stig gewond. Een politic- opziener gedood. Aneta seint ons uit Tangerang: Een botsing heeft alhier plaats gehad tus schen de marechaussee en een troep beruchte personen uit allerlei oorden, die in de omgeving van Tangerang (residentie Batavia) waren ge concentreerd onder de leiding van een geest drijver. Er zijn 16 dooden en vele gewonden, De bevolking is zeer rustig. Het gebeurde geeft geen aanleiding tot consequenties. Omtrent deze botsing meldt een later Aneta- telegram, dat dc controleur van Tungerang, de heer Rhemrev, Zondagmorgen een telefonisch bericht kreeg van den ass.-wedana uit de kam pong, vier paal voorbij Tangcrang, meldend, dat een groep beruchte personen onder leiding van een geestdrijver nabij zijn woning was gesigna leerd. De heer Rhemrev ging derwaarts met twee Europeesche en tweo irdandscho gewapen de poütie-dienoren. Gewapende lieden, onder aanvoering van zekeren Kiah, werden daar aan getroffen, die een allerverwardst verhaal ophin gen dot Kiah Pangeran worden zou en dat toe stemming verkregen moest worden voor de stich ting van een nieuw rijk. Controleur Rhemrev belde den assistent-resi dent te Batavia, den heer Van Helsdingcn, op, die arrestatie ontried en versterking toezegde, waarvan de komst moest worden afgewacht. Hij vertrok uit Batavia met 22 marechaussee onder luitenant Drost en kapitein Reterink plus stads politie. De heer Van Helsdingen vond kracht dadig optreden niet verantwoord en stelde aan Kiah voor, daar hij toch Radja was, in te stap pen in de gereedstaande auto en naar Buiten zorg te rijden voor zijn erkenning als Radja. Dit was een krijgslist, om den aanvoerder af te snij den van zijn gewapende volgelingen. Kiah stem de aanvankelijk toe, doch blijkbaar lont ruikend, weigerde hij. Hierop werd voorgesteld geza menlijk naar Buitenzorg te wandelen, waarin werd toegestemd. Aldus was men aangelond op den grooten weg TangerangWeltevreden. Intusschen was de duisternis ingevallen. De heer Van Helsdingen begreep, dat ingrijpen nood zakelijk was. Een krijgsraad werd belegd en be sloten den gewapenden aan te manen kalm de wnpenso ver te geven. Plotseling deed de bende een onverhoedschen aanval op de bestuursambtenaren, waarna een salvo in de lucht niet voldoende was om de waanzinnige massa, die in drie dagen en drie nachten niet gegeten of gedronken had, tot be daren te brengen. Er ontstond een handgemeen, waarop de maréchaussee vuurden. De maré chaussee werden gedwongen eenigszins te re- tireeren. De heer Rhemrev werd aangevallen door acht gewapenden, die hem een houw met een kapmes over den schedel en een krissteek in don duim toebrachten. Hij werd niet gevaar lijk gekwetst. Do leider werd neergeschoten. Een gewapende diende den politicopziener Scheepmaker een houw over den rug toe. Scheepmaker stortte in de rivier. De heer Rhemrev sprong in de rivier om Scheepmaker te helpen en tevens dekking te zoeken tegen zijn achtervolgers. Hoofdcommissaris Treffers en assistent-resident Van Helsdingen verdedig den zich met klewang en revolver. De maré- chaussée vielen aan, overal vurend en klewang- slagen uitdeelend. Veertien verzetslieden, o. w. een vrouw, wer den neergeschoten. Zestien verzetslieden o.w. drie vrouwen, werden gewond, waarvan enkelen stervend zijn. Vijf maréchaussée zijn licht, één maréchaussee ernstig gewond. De politieopzie- ner Scheepmaker is zeer ernstig gewond en blij kens nader bericht overleden. Een inlqndsch vcldpolitieman werd gedood door eigen vuur. Ambulance-personeel met verplegend perso neel zijn uit Weltevreden vertrokken. Resident Schenk de Jong is eveneens naar de plaats van het gevecht vertrokken. Maréchaussée zijn uitgezonden om morgen tc patrouilleeren in de omliggende kampongs. Dc administrateur van de Tnngerangsche af- deelingsbnnk herkende onder de gedooden vele beruchte personen. De Tangerangsche bevolking is rustig. Er zijn aanwijzingen, dat dit geval van zeer geringe betcekenis is, wijl de bevolking de volgelingen van Kiah haat. Het bestuur en de maréchaus see beheerschcn den toestund volkomen. De djaksa van Tongerong verhoorde in de gevangenis elf mannen en een vrouw. De naam van den aanvoerder is Kaiin apu Kaiah. Hij is afkomstig uit de dessa Pangkalan en getrouwd met een Chineesche vrouw, die was overgegaan tot den Islam, 's Mans stiefzoon Si Entong was mohomedaan geworden. De Chinees was Zon dagmorgen vier uur met zijn aanhangers nuar zijn stiefvader gegaan. Dit was het begin der rustverstoring-. Een gevangen genomen meisje, behoorende tot de verzetslieden, verklaorde dat een hadji de groote opruier was. De hadji wordt ezocht. De verzetslieden waren afkomstig uit Tangcrang en verschillende omliggende dessa's, terwijl onder hen ook een ontslagen mandier van de strafgevangenis te Tunah Tinggi werd ontdekt. Vermoed wordt, dat er nog veel aan hangers zijn in de omliggende dessa's. Nader wordt uit Tangerang geseind Het station alhier »s in den afgeloopen nacht op verzoek van den stationschef door veldpo litie bewaakt. Twaalf maréchaussées zijn in den afgeloopen nacht gelegerd in de strafgevange nis van Tonah Tinggi. Tangcrang is betrekkelijk rustig. Vóór het controleurserf blijven dichte groepen nieuwsgierigen wachten op de begra fenis der slachtoffers. Een nader onderzoek toonde aan, dat de troep, 's morgens een rasgenoot passeerend, dezen heeft geslacht De bevolking toonde zich zeer vijandig jegens de opstandelingen. De oorzaak is geenszins in belastingen gelegen. De troep was 41 man sterk. Het totaal aantal dooden bedroeg hedenmorgen 27. Gelijk gemeld, is de naam van den gevallen leider der dweepzieke bende, die de oorzaak was van de bloedige botsing in Tangerang Kjiai Bapt Kaiah. Het Haagsche Anetabureau deelt nu nog mede, dat Kjiai een titel is, die wel aan aanzien lijke geestelijken wordt gegeven. Deze man heeft ermoedelijk in een reuk van heiligheid gestaan, Komt zoo iemand, door langdurig vasten of door andere oorzaken in een overspannen toestónd, dan is het geen ongewoon verschijnsel, dat hem een gezagsfanatisme naar het hoofd stijgt. Het overwicht, dat hij daardoor op zijn volgelingen krijgt, kan buitengemeen groot zijn. Wordt de leider verwijderd of valt hij, dan is het met den tegenstand van zijn volgelingen ineens gedaan. De Staatscouiant van gister Tl Febr. bevat o.a. de volgende Kon. besluiten op verzoek eervol ontslagen als iaad-plaats- vervanger toegevoegd aan het Hoog Militair Gerechtshof, de gepensionneerden generaal- majoor-titulair der infanterie P. A. Spaan benoemd C. D. Schuller tot Peursum, thans gezant 2e klasse te Belgrado, in gelijke hoeda nigheid tc Athene. PRINS HENDRIK. Z. K. H. de Prins is voornemens deel te nemen aan een gastmaal, dat de Portugeesche gezant te 's Gravenhage, de heer De Sousa Santos Bnnheira, den 2Icn dezer geeft. NEDERLAND EN DE VOLKENBOND. De Volkenbond en de vermin dering van bewapeningen. In den loop der maand Februari zal de Vol kenbond, door bemiddeling van eenige, door haar ingestelde commissies, de versohillende zijden van het vraagstuk der vermindering van bewapeningen, overeenkomstig het door de ver gadering en den Raad van den Volkenbond op gestelde arbeidsprogramma in studie nemen. Het betreft met name het vraagstuk van de controle op den internationalen wapenhandel, de particuliere wapen- en munitiefabricatie en ver der de uitbreiding der beginselen van het Vloot- verdrag van Washington over de Staten, die dit verdrag niet onderteekend hebben Op deze wijzo zal de Gemengde Tijdelijke Commissie, samengesteld uit staatslieden, diplo maten, staotseconomen, militairen, werkgevers en arbeiders, in den loop van het jaar een of meer ontwerp-conventies moeten opstellen met betrekking tot de controle op den wapenhandel. Deze ontwerpen zijn bestemd om de conventie van St. Germain te vervangen, die de regeering der Vereenigde Staten van Amerika gemeend heeft niet te moeten ratificceren. In samenwer king met het Economisch Comité zal de Ge mengde Tijdelijke Commissie eveneens een ont- werp-Convcntie met betrekking tot de particu liere wapenfabrikatie moeten voorbereiden. Zij zal met deze tweevoudige taak tijdens haar eerstvolgende bijeenkomst, die te Genève ge opend zal worden, een aanvang maken. De Per manente Commissie van Advies (Commission Permanente Consultative) voor legen-, vloot- en luchtvaart-aangelegenheden, die gevormd wordt door de technische delegaties van elk der in den Raad van den Volkenbond vertegenwoordigde landen, zal eveneens den 6den Februari te Genève bijeenkomen onder voorzitterschap van admiraul Riben (Zweden) tot het bestudeeren der middelen, waardoor haar werkzaamheden met die van de Gemengde Tijdelijke Commissie in overeenstemming gebracht kunnen worden. Een sub-commissie van deze commissie de Morine-sub-commissie zal den T4den Febru ari te Rome bijeenkomen, teneinde een ontwerp voor een internationale convenrte op te stellen, hcdoeld om het Vlootverdrag van Washington trit te strekken tot de Staten, leden of niet-leden van den Volkenbond, die dit verdrag* niet onder teekend hebben. De Marine-subcommissie, samengesteld uit vertegenwoordigers van Brazilië, Spanje, Frank rijk,, Groot Britannië, Italië, Japan en Zweden, is voor deze gelegenheid uitgebreid en telt nu ook vertegenwoordigers van Staten in haai midden, die op dit oogenblik schepen bezitten, overeen stemmende met de definitie, in het Vlootverdrag an Washington van „slagschepen" geg*even. (Schepen met tonnenmoat grooter dan 10.000 ton of die kanonnen voeien van meer van 203 m.M. De volgende staten, die zulke schepen bezitten, zijn uitgenoodigd om aan de bijeen komst van de Marine-subcommissie doel te ne men Argentinië, Chili, Denemarken, Grieken land, Noorwegen, Nederland, Rusland, en Tur kije. Nederland zal bij deze bijeenkomst vertegen woordigd worden door vice-admiraal Surie. De op deze wijze samengestelde subcommis sie zal als leidraad harer besprekingen een ontwerp-conventio gebruiken dat op verzoek van den Raad van Volkenbonden eenigen tijd geleden door de Marine-subcommissie der Com missie van Advies is opgesteld. Dit ontwerp, in den geest van het door de Conferentie van Washington gesloten verdrag, bepaalt de ge oorloofde tonnenmoat der slagschepen en sche pen die luchtvaartuigen vervoeren, voor elk der verschillende stoten en beperkt tevens de afme tingen en bewapening van slag- en andere sche pen. Het bevat ook voorschriften voor z.g. va- cances novelis" van 10 jaren. Op dezen grondslag zal de subcommissie een voorloopig ontwerp opstellen, dat aan den Raad van den Volkenbond voorgelegd cn daarna aan de verschillende regeeringen medegedeeld zal worden. In laatste instantie zal een later bijeen te «roepen Internationale Conferentie, waartoe alle Stoten, leden en niet-leden van den Volken bond, partij of niet partij van het Verdrag van Washington, uitgenoodigd zullen worden, tot taak hebben een definitief ontwerp voor een internationale conventie op te stellen en aan tc nemen. Er moet op gewezen worden, dat, overeenkomstig besluiten genomen door de ver gadering van den Volkenbond, deze conferentie gebonden zal zijn door het ontwerp-verdrag van de subcommissie, doch dat zij, integendeel vrij zal zijn de bijzondere omstandigheden der ver schillende landen in aanmerking te nemen, met name die der nieuwe staten, die nog geen vloot bezitten. HET ZEVENDE LEERJAAR. Het wetsontwerp ongunstig ontvangen Naar het Vad. verneemt, is het wetsontwerp om tot 1930 af te zien van de invoering van het 7de leerjaar op de lagere scholen en van de uitbreiding van de Leerplichtwet, in de af- deelingen van de Tweede Kamer ongunstig ontvangen DE R.-K. EN DE VERWORPEN VLOOTWET. Verklaringen van het Kumcrlid Locrakker. De R.-K. Kiesvereeniging te Schoten -heeft vergaderd en op de agenda stond dc beantwoor» ding van eenige vragen, naar aanleiding van de jongste politieke crisis. De voorzitter deelde, blijkens de N. H. Ct. me de, dat er vier vragen zijn gesteld, n.l. 1. Welke redenen hebben den heer A. J. Loerakker er toe geleid tegen de Vlootwet to stemmen? 2. Was het tegenstemmen een overeenkomst tusschen de tien R.-K. tegenstemmers of een persoonlijk handelen? 3. Heeft de heer A. J. Loerakker de ge volgen van een verwerpen der Vlootwet, als ministerscrisis e. d., voorzien? 4. Hoe denkt de heer A. J. Loerakker over het tegenwoordige ministerie? (Zijn samenstel ling, werkwijze en richting). De heer Loerakker antwoordde dat er veel voor en ook veel tegen de Vlootwet was, maar dat Nederland niet voor jaren en jaren zoo zwaar moest woraen belast in dezen tijd van bezuiniging. De meening, door de vier woord voerders van de R.-K. tegenstemmers geuit, was ook de zijne. Z. i. was het onverantwoordelijk er vóór te stemmen op dat tijdstip. Op de vraag of er een overeenkomst bestond tusschen de R.-K. tegenstemmers antwoordde hij met een absoluut neen. Niet de minste af spraak is gemaakt. Het onderwerp was in de R.-K. Kamerfractie besproken en daardoor was 't als het ware een publiek geheim, wie vóór en wie tegen zou stemmen. Er zouden beslist meerdere tegenstemmers zijn geweest dan vijf tig, doch er zat meer aan vast dan alleen de Vlootwet. Er waren er, die het niet-heengoan van het ministerie van hooger belang achten cn daarom vóór stemden. Voor spr. was dit niet de drijfveer. Hij heeft de volle verantwoordelijk heid begrepen van de daad, welke hij dien dag deed. Hij wist zeker, dot bij een verwerping Let ministerie heen zou gaan. Ook was hij persoon lijk er van overtuigd, dat er onaangenaamhe den zouden komen in de coalitie. Ondanks dat alles liet zijn geweten niet toe, vóór de Vloot wet te stemmen. Er moest bezuinigd worden en de Vlootwetlasten mochten nu allerminst druk ken op het Nederlandsche volk direct. Het accoord van 1922 was voor hem niet bin dend, wijl hij later de Kamer betrad en nooit is hem te kennen gegeven, dat een accoord hem bond. Het huidige ministerie steunt op de rechter zijde. Overigens valt waar te nemen, dat er reeds verschillende punten in een meer demo- cretischen vorm behandeld worden, alsde salarieering der ambtenaren, werkloozenzorg, onderwijswet enz De Vlootwet zal niet spoe dig aan de orde komen en dan nog in een betere positie. DE AMSTERDAMSCHE BEGROOTING 1924 NIET GOEDGEKEURD. Op grond der geraamde rijks- ncodrutkeering. Gedep. Staten van Noord-Holland hebben aan B. en W. medegedeeld, dat zij de gemeen- lebegrooting voor 1924, zoools die door den gemeenteraad is aangenomen, niet kunnen goedkeuren, cn wel op dezen grond Onder hoofdstuk II der Inkomsten is onder volgnummer 6 eei. bedrag geraamd van ruim 3,200,000 als rrksuitkeering voor 1924, dit niettegenstaande door den minister van binnen- landsche zaken bij de desbetreffende missive aan de gemeentebesturen nadrukkelijk is ter kennis gebracht, dot de toestand van 's Rijks financiën niet meer toelaat in eenigen vorm de dusgenoemde nooduitkeeringen aan de gemeen ten te verstrekken. Bedoelde post van ruim f 3,200,000 moet dus, volgens de zienswijze van Gectep. Staten, van de inkomstenraming afgevoerd en de be grooting in dien geest gewijzigd worden. Het Hbld. herinnert, dat in de memorie van beantwoording op het afdeelingsverslag van den Raad over de begrooting 1924 B en W. op de aanmerking, dat bovenbedoelde nooduitkee- ring* niet zou worden verstrekt, het volgende geantwoord hebben „Indien inderdaad een dergelijke uitkóéfing achterwege zou blijven, zou wat 1924 betreft, daarin tot een bedrag van f 2,000,000 kunnen worden voorzien door een vermindering van den post voor onvoorziene uitgaven. Voor het dan nog overblijvende bedrag ad 1,200,000 is thans de eventueele dekking nog niet aan te wijzen. B. cn W. zullen ten opzichte van deze dekking bij suppletoire begrooting voorstellen doen, indien en zoodra mocht komen vast te staan dat daartoe noodzakelijkheid bestaat." HET TWEEDE-KAMERLID STULEMEIJER En het burgemeesterschap van Waalwijk. „De Echo van het Zuiden" schrijft nuar aan leiding van de goruchten, dat de heer Stule- meijer, lid van de Tweede Kamer, zou worden benoemd tot burgemeester van Waalwijk, uit do beste bron te vernemen, dat hij niet behoort tot de sollicitanten. „Maar," zoo voegt het blod cr bij, „waar de waarschijnlijkheid nog beslaat van „beschikbaarstelling' of „aanzoek," behoeft dit een eventueele benoeming nog niet uit te sluiten JHR. MR. A. F. DE SAVORNIN LOHMAN. Zijn gezondheidstoestand. De heer De Savornin Lohman is, zooals wij reeds meldden, sinds eenige weken bedlegerig. Ofschoon geen onmiddellijk levensgevaar aanwe zig is, moet de patiënt het bed houden en mag hij geen of zeer weinig bezoek ontvangen. Meesttijds is hij helder van geest. In verband met zijn hoogen leeftijd bestaat echter volgens het Hbld. bij zijn naaste omgeving begrijpelijke bezorgdheid JOURNALISTIEK. Met ingang van 25 Februari is de heer J. J. Bruna, vroeger hoofdredacteur der N i 0 u w e Courant, benoemd tot plaatsvervangend hoofdredacteur van het Algemeen Han delsblad te Amsterdam. J. H. DOBBELMAN. f Bekend tabakshandelaar. Te Delft is, 8T jaar oud, overleden de heer J. H. Dobbelman, lid van de bekende Rotter- damsche tabaksfirmn Gebrs. Dobbelman, oud consul van Oostenrijk-Hongarïjc, commandeur in de orde van Frans Jozeph. NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. In de week van 3 tct en met 9 Februari is bij het Hoofdbestuur van het Nederlandsohe Roodo Kruis aan giften ingekomen met bestemming voor Nederlanders in Duitschland 883.15 Duitschlond 4478.97 Duitsohe Universiteiten 61.50 DE LOONSVERLAGING BIJ DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. De Conferentie met de Directie. In dg gister tusschen de Spoorwegdirectie en de vertegenwoordigers van de personeelor- ganisaties de Ned. Vereen., St. Raphael en de Prot. Christ. Bond, gehouden conferentie, is ten aanzien van de loonsverlaging het volgende door de Directie voorgesteld de loonsverlaging zal bedragen 5 met dien verstande, dat deze voor de Werkplaet- sers 2 zal bedragen en de standplaatsaftrek voor de 4e klassers 12 in plaats van 16 zal bedragen dc korting voor het pensioenfonds wordt met 4 verhoogd de periodieke verhoogingen zullen met niet meer dan 5 worden verminderd de 4 ziektedagen komen te vervallen. De Directie verklaarde voorts bereid te zijn de instelling van een Pensioenraad tc bevorde ren. De werkwijze van dezen Raad zal nog na der moeten worden onder de oogen gezien. Voor den duur van deze overeenkomst wenschte de Directie echter gevrijwaard te zijn voor event processen inzake artikel 36. Zij zal daaromtrent niet alleen zich vergenoegen met de verklaringen der organisaties, maar ook het personeel individueel dc eerste verklaring laten onderteekenen. Do vertegenwoordiger van den Neutr. Bond,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 2