BINNENLAND. zochten jong nog hun overbruisende vitali teit te spuien in avontuurlijke ondernemingen van dikwijls zeer hachelijken aard. Zij begaven zich naar de oerwouden van Afrika of naar de jungle in Indië om wilde beesten te dooden of zij ondernamen onderzoekingstochten, waar de wetenschap mee werd gediend. Booze tongen beweren thans, dat dit slag menschen thans, wanneer de leegheid en de verveling hen beginnen te bedreigen, niet lan ger redding zoeken in het heldhaftige maar de club-hobbie ernstig ter hand nemen, clubs gaan hervormen en nieuwe clubs gaan stichten, niet zelden van eccentrieken aard. Het gevolg van dit alles is, dat Londen longzamerhond biina evenveel club- als woon huizen telt. E' zijn politieke clubs bij honder den, niet alleen in Pall Mali, dot de hoofd straat is van Clubland, maar in alle en in de onaanzienlijkste voorsteden en districten van dc metropolis. Elke buurt heeft hoar con servatieve. haai liberale, haar labour-club. Er is geen beroep, geen bedrijf, geen tak van han del, welke niet kan bogen op een of m.ppV clubs, meer of minder weelderig ingericht of van meer of minder naam of faam. De kun stenaars von Chelsea, dat zich graag het Mont- martre van Londen noemt, hebben nie| één maer verscheidene clubs, één voor dc im- en één voor de expressionisten, één voor de kub- en één voor de futuristen, één voor de vrou wen en één voor de monnen, één voor de gebaarden en één voor de baardeloozen. Zoo als nuances, uiterlijk en innerlijk, van de kunstwereld in Londens clubs ziju vertegen woordigd, zoo zijn het ook- die van de han delswereld, den beroepsstand, de industricclo menschen en de geletterden. De Engelschman, die op maatschappelijk aanzien en decorum is gesteld er zijn er een massa zal veel van zijn levensenergie wijden aan pogingen om lid te worden van een „swagger club". „Swagger" is „slang" (po pulaire taal) voor alles wat voornaam, breed en rijk is. Een van de grootste politieke clubs van Londen is de National Liberal Club. Het is een club, waarvan men met niet te veel moeite lid kan wordencn het is een van de weinige goed gesitueerde en gerenommeerde clubs, waarin ook buitenlanders kunnen worden toe gelaten voor het gewone lidmaatschap. Maar de helft van de leden hecht aan dit lidmaat schap niet veel waarde en gebruikt het als eon „jumping off place" naor een voornamere club. De Engelschman, die zichzelf respecteert, zal op zijn visitekaartje den naam van een club willen drukken, die klinkt als een klok. Alle clubs van officieren van legergafdes of voor name officieren van de vloot zijn goed genoeg. De namen der voornaamste politieke clubs (de Carlton en de zooeven genoemde National Li beral zijn de beste) zijn op een naamkaartje niet erg ontzagwekkend. Een goede, algemeen maatschappelijke, een „social" club, is beter. De Bath Club en St. James' Club bijvoorbeeld zijn het ideaal vooi vele Londenaars, die gaarne zien dat men van hun maatschappelijke positie een hoogen dunk heeft. Het clubleven heeft veel openbare belangstel ling. Het geniet met „het moderne meisje", met de danswoede, met de sport de faveur van veel commentaar en beschouwing in rede voering en pers. Het zijn alweer booze tongen, die zeggen, dat het clubloven hier niet zoo ontwikkeld is, omdat de mannen de gelegenheid moeten hebben een „nagging wife" (dat is een zeurende en klagende cchtgenoote) te ontvluch ten of omdat alleen de club hem gelegenheid geeft straffeloos of zonder terechtwijzing te genieten van de stoffelijke geneugten van spits en drank en spel, waarnon zij zeer heeten te hechten. Maar zulke opmerkingen, die waar schijnlijk nog zelfs geen halve waarheden zijn, zal men met het bekende korreltje zout moeten lezen. Men klaagt wel eens over de stemming, welke in vele clubs heerscht. vooral in die oude, voorname, welke een traditie van een eeuw of langer ophouden Het interieur is zwaar en don ker. De plechtigheid slaat van de wanden neer. 3>e stilte is ex dr-rkkend cn de menschen zijn er slaperig Dit zijn kenmerken van die clubs en clubzalen, welke dooT de wreedaardige jongeren de doorgangshuizen naar het hiernamaals wor den genoemd. Maar dezelfde stemming hcersc.ht toch ook, zij het in mindere mate, in clubs van jongeren. Wie in de leeskamer, de bibliotheek of de kletskomeT van zijn club zit, is zich steeds bewust van het feit, dat hoe maatschappelijk homogeen de leden ook zijn. zij indien men op aard en karakter let een heterogeen ge zelschap vormen, waarmede men in zijn hou ding en optreden in de clublokalen rekening moet houden. En daarom is do stemming in de meeste clubs effen en kleurloos. Dit is het vooral gewec-st, dat de getapte mannen heeft geprikkeld tot het stichten van het vrooliikere en lossere clubleven, dat hier begint veld te winnen. Ik mag dit artikel niet besluiten zonder in het kon het een en onder te vertellen van een merk waar digen vorm van club-ontwikkeling, welke in het begin van de eeuw is begonnen ik bedoel de zoogenaamde Rotary-beweging. Het Rotary-idee en het zal u streks duidelijk worden wat het bcteekent werd voor het eerst opgevat door een inwoner van Chicago, een zekeren Harris, in T905. Chicago werd het begin van den grooten keten van Rotary-clubs, welke thans dooi Amerika, Canada en dc Brit- sche eilanden loopt De beweging, welke geen politiek en geen religieus onderscheid kent, heeft zich sedert 1905 buitengewoon uitgebreid. In de achttien jaar van haar bestaan heeft ze het aanzien gegeven aan 1350 clubs in de drie reeds genoemde landen, welke tezamen bijna 100,000 leden tellen Alleen in Brittannië zijn er 120 Rotary-Clubs Het doel der beweging is hooge ethische opvattingen aan te moedigen in alle activiteit en transactie van den menschelij- ken geest, de inzichten der leden te verbree- den en hun bekwaamheid en praktische kennis van menschen en dingen voor het dagelijksche maatschappelijke verkeer te verhoogen. De clubs bevorderen „aanspraak", collegialiteit in de zakenwereld en belangstelling voor alles, dat behoort tot de openbare welvaart en ontwikke ling van het burgerschop. Het motto van de beweging, dat zichzelf verklaart, isService before Self. Een Rotary-Club is daarom al terstond zulk een prijzenswaardig iets, omdat ze niex doet oan snobbisme, omdat ze niet wat men noemt „ex clusief" is. Ze is geenszins alleen toegankelijk voor de grooten en de machtigen der wereld. Ze is veeleer een gemeenschap van goede, be trouwbare, financieel gezonde vertegenwoordi gers uit handel, beroep of bedrijf. Elk persoon Vein fatsoenlijke levenshouding, die geacht kan worden een vertegenwoordiger te zijn van zijn bedrijf, zijn zakenwereld oi zijn beroep, kan zich voor het lidmaatschap opgeven, voorop gesteld dat en dit is het bijzondere Rotary- kenmerk zijn zaken, zijn beroep of bedrijf niet reeds door een lid in de club zijn vertegen woordigd. Alleen een advocaat, een schoenma ker, een bankier, een sigarenwinkelier (of welk vak of beroep ook in de stad of het district van de club kan er lid van zijn. De leden zijn er voor eikaars steun en verschaffen elkaar on derling hulp en inlichtingen over den bijzonde ren tak van maatschappelijke activiteit, welken zij vertegenwoordigen. En dit alles geschiedt in vertrouwen en het is betrouwbaar. De Londen- sche Rotary-Club heeft driehonderd leden; ze werd gevormd in 1911. Dc club komt eiken Woensdag in zijn hoofdkwartier, het Hotel Ce cil, bijeen, om gezamenlijk te lunchen, behalve in de week waarin het maandelijksche diner wordt gehouden. De lunch (of het diner) wordt gevolgd door een causerie van een der leden van de club of door een adres door een daartoe uitgenoodigd spreker, over een ondenverp van den dag. En nu nog een paar excessen. Uit een club van Bohemiën-achtige letterkundigen in Londen is onlangs de club der kastanje-poffers ontspro ten. Het „doel" van deze club is om na het kof fiedrinken een oogenblik bijeen te blijven, om makke kastanjes te poffen en op te peuzelen. Don is er een lunch-club, welke zich in het bij zonder onder het koffiedrinken bezig houdt met het oplossen van woordrondsels, zoogenaamde acrobatieken Er is een club bij-het-hoardvuur; het klinkt gezelligen de club bestaat uit lite ratoren, die rond het haardvuur zitten en alleen maar praten waarschijnlijk alleen over hun eigen boeken Een typisch Britsche instel ling is de Club der Misdaad, waarvan de leden maandelijks bijeenkomen om te praten over moord en misdaad, meer in het bijzonder van het nuchtere standpunt der criminoloq-wc^o wetenschap bezien Er is een club, de Quckett Club geheeten, welke bestaat uit menschen. die alleen maar geestdrift beschikbaar hebben voor het leven, voor -mover het door de microscooD wordt onthuld. Ze komt tweemaal per maand in een gebouw in het West-End bijeen en heeft correspondenten in alle deelen der wereld. En mag ik het hieibij laten, lezer? Amsterdsmsche Brieven. De profeet uit het Westen. Veiheeraproleten Armen zorg. Ik heb hier onlangs ceti groot profeet aan gehoord, prof. P.agaz uit Zürich. De prof. heeft een geweldige reputatie als wereld- hervormd denker, als wijsgeer, theoloog cn paedagoog. Excusez du peu. Toevallig had ik juist iets over - niet van hem gelezen, en mijn nieuwsgierigheid was gewekt. Wetenschappelijke reputaties bestaan zel den voor niets, cn iemand, die „orthodox"- christelijk heet maar verder niterst-uiterst- links, die moest wel heel bijzondere dingen, vertellen. Nu, dc indruk is mij erg tegengevallen. Zijn onderwerp was „Die Christliche Revolu tion," waaronder de hooggeleerde dan bleek te verstaan: een eer nabije, volstrekt on bloedige en gcweldloozo ommekeer, zóó dat de goede krachten het van de kwade zou den winnen en er algemeen Broedeischop, geweldloosheid, menschcn-min cn geloof in Christus zouden wonen op aarde: een chris telijke heilstaat Dit ideaal is treffend genoeg. Maar de heele redeneering, die prof. TL in zijn voor dracht volgde, vond ik toch allerwonderlijkst Eigenlijk redeneerde hij heelemaal niet Hij begon met een schildering van onze materia listische en decadente wereld, zóó somber, dat het werkelijk niet somberder kon. Ver volgens stolde hij daartegenover, dat cr toch ook nieuwe edele en ideöele stroomin gen onder dc menschheid leven, en hij noem de als zoodanig religicuse oplevingen en jeugdbeweging, de kerngedachte van den Volkenbond en van „het" socialisme. Einde lijk trok hij, zonder eenigen overgang, de conclusie, dat het goed binnenkort zou zege vieren over het kwaad, althans nanr zijn diepe overtuiging. Voeg hier nu hij, dat prof. Ragaz lang geen uiterlijk-imponeercndc (en zelfs geen dito-innemende) persoonlijkheid is, en niet anders spreekt dan eik behoorlijk spreker dan zal mijn teleurstelling u be grijpelijk zijn. Wel curieus overigens, dat de beer Ragaz zelf wees op den stroom van profeten, die tegenwoordig over de wereld gaat, cn dit verschijnsel wel eenerzijds toejuichte, maar aan den anderen kant er toch een „baby- Ion i-che verwarring der geesten" van vrees de. Een blik op het auditorium was vol doende, om mij in deze vrees te doen deelen. Want dit bestond voor een fUnk deel uit wildharigo jongelingen en jonge meisjes, type van sociaal anarchistische jeugdorga nisatie, geweldloozen, dienstweigeraars, anarcho-communisten, Bilthovenianen etc. Of dezen in het algemeen voldaan waren over de toespraak, kan ik niet zeggen. Er maakte wel iemand bij het debat de opmer king, dat de Volkenbond meer leek op een „Naamloozc Vennootschap tot Exploitatie van het Ruhrg ied" dan op een verheven uiting, maar deze opmcVking is eigenlijk te diepzinnig om hier fe worden gereleveerd, en de auteur ervan was waarschijnlijk niet eens een geestverwant, van prof. Ragaz: hij had meer het uiterlijk van een jeugdigen sociaaldemocraat, jeugdig maar nog zeer eigenwijs. En thans wachten we op den volgenden profeet, die hicv zal komen spreken; het wordt tijd dat er weer eens een uit het Oos ten komt De Sadoe's cn zulke heiligen ver staan het werk toch dunkt mij werkelijk beter. Dc Amsterdamsche profeten leggen zich met succes toe op andere dingen. Zoo hebben we hier de profeten van het G rootc V v r- keer. Die huizen voornamelijk in den Dienst van Publieke Werken, en zijn dol op ruime, makkelijke straten met liefst niet al te veel boomen. Waar wèl hoornen staan, moet nog al eens „het straatprofiel eon wei nig worden veranderd," en dienovereenkom stig hebben de verkeers-profeten onze mooie oude Plantage Middellaan te grazen geno men en zijn zij bozig, do boomen in aanial te reduceeren en naar achteren te verplaat sen. De verwoesting is om bij te huilen... de laan der ineengevlochten twijgen gelijkt n- op een elagveld, en alleen de magere nieuwe lantaarnpalen niet hun allercuricust model zijn in staat, onze vroolijkhoid weer wat te wekken... Ik weet wel, dat deze wildernis maar een „overgangstoestand" bcteekent, dat er nu een „prachtige" breeclc a^phall-v.cg met keurige trottoirs en alzoo meer komt... maar het oude, het intieme is weg, en we zien hot nooit meer terug. Tk stond dezer dagen op het Voorbalcon van een tram, die de plaats des onheils passeerde. De bestuur der ongetwijfeld een man van kunstzinnigen aanleg, zei'tegen een passagier: „En. hoe vindt U het nou?waarop de passagier maar iets bromde, misschien gedachtig aan het bekende verzoek, „de aandacht van den wagenbestuurder niet af te leidon." Toen sprak de bestuurder met verheffing van stem: „Nou, ik vind het prachtig"... schitterend gewoon!" Ik dacht, dat de man zich te -builen ging aan sarcasme, maar het bleek hem heilige ernst: hij was verrukt over de verrukkelijk- ruime straat. Hetgeen per saldo van een trambestuurder ook is te begrijpen. Maar laat ons vooral de zegeningen niet vergeten, die de Amsterdamsche verkeers- profeten omnium consensu ons bren gen. Ik bedoel het asphalt, officieel gezegd de „geruischloöze bestrating", die dan inder daad maar een zeker gering percentage aan asphalt bevat. We gaan nu, behalve dc Plan tage, nog een flink aantal straten of stukken van straten beasphalten, a raison van een (geleend) millioen in 1924, en dan nog negen jaren zoo verder, totdat ongeveer een vierde deel van de publieke stadsoppervJakte ge- ruischloos is. Na tien jaar zal dus ongeveer een 25 van de Amsterdamsche bevolking 's avonds laat niet meer in bed liggen schud den cn trillen door de voorbij rennende auto's, cn dc fietsers zullen minder zich op zekere hoogte boven hun zadel bewegrn, de huiseigenaars zullen van vrees voor instor ting van duizenden woningen definitief zijn ontheven. Mij dunkt, dat dit alles wel de moeite waard is om dankbaar te zijn en dat het belastinggeld op minder gelukkige manier kon worden besteed. Wat zal ik ten slotte nog schrijven over de mislukte reorganisatie van de armenzorg hier ter stede? Amsterdam betaalt jaarlijks een kleine vijf millioen aan directe geldelijke bedeeling, geheel afgezien van dc uitkcerin- gen aan crisis-werkloozen "en allerlei bijzon dere vormen van ondersteuning, en die be deeling wordt zoo goed als geheel uitge voerd door ambtenaren; dc eenige categorie van medewerkende particulieren bestaat uit de kerkelijke armenverzorgers (in de wijk- vereenigïngen) die echter op de grootte van de steun! "dragen cn op de al of niet toe kenning niet den minsten invloed hebben. Deze hebben dan ik vaak geklaagd, dat ze eigenlijk niet anders waren dan „kruiers van het Burgerlijk Armbestuur", zooals dc geijkte term luidde. Nu w'as toch al lang gebleken, dat dit stel sel, ambtelijk en gecentraliseerd, niet meer was vol to houden, zoowel om de geweldige kosten als om den te grooten omvang van dc gemeente. De liberale wethöti 'er Vos had dezer dagen, na een voorbereiding van on- géve er twee jaar, een nieuw plan klaar, dat hoofdzakelijk neerkwam op zekere centrali satie naar districten en een ruimere deelneming va particuliere philanthro- pische organisaties; in de z. g. districts commissies, die ecnig beslissingsrecht kr.egen, zouden dan arm verzorgers van aller lei richtingen worden opgenomen: ook van Liefdadigheid naar Vermogen en zulke neu trale vercenigingen, maar van zelf de protes- tantsche en Roomsche wijkvereenigingen. Onder aanvoering van den vrij zin riig-demo- cratischen wethouder Abrahams, die norit iets goed vindt dal van zijn liberalen opvol- ger lcomt, is toen een heftige rose, en roorïe agitatie tegen het plan gevoerd, met het ge volg rial de zaak mis dreigde te loopen, want communisten, sociaal- en vrijzinnig-demo craten beschikken samen over 23 van de 45 stemmen (al is dan de heer Vliegen tiaar het buitenland: de stemmen zouden dus, met wederzijds alle heus aan dek, hebben ge staakt, wat bij herhaling óók verwerping bcteekent). Per siot van rekening heeft, de S.D.A.P. een middenweg trachten te vinden, commis soriaal overleg waardoor de invloed van het gemeentebestuur nog sterker zou worden ge maakt in de voordracht. Dit b: een wensch vol demagogie, want die. invloed wa inderdaad groot genoeg. Maar de politiek had hét _aökje eenmaal in haar klauwen gekregen, en het zal er nu slechts met moeite uitgehaald worden... Wlode. Natuurlijk zijn de diverse koks, die de zomer- mode prepareeren, thans met al hun knechten en hulpjes in de weer, om iets smakelijks klaar tc maken. Hel spreekt vanzelf, dat er niet op eens een algeheele ommekeer teweeggebracht zal worden; maar toch krijgen wij met ieder seizoen iets nieuws. In do „Haagsche Post" werd de vorige week verleid, dat Londen en Parijs elkaar over de ko mende mede in het haar zitten, Parijs voelt niets voor de sportieve vrouw niet korte rok jes oi sportbroek en met laaggehakte wandel schoenen aan. En Londen kan de bekoorlijkheid der élégant, maar hoogst onpractische geldee- dc Parisiennc maar niet begrijpen. Parijs decreteert een langen, no uwen foudraal rok, een van top lot teen aansluitend toilet. Londen zegt echter: Ben je gek, dan kan nie mand zich meer bewegen. Kort moet de rok zijn en vooral wijd, zoodat je er mee over een sloot kon springen! Het einde van het liedje is vermoedelijk, dat wij hier in Holland het aan kunnen doen, waar wij het meest voor voelen; de practische, maar niel altijd elegante, oi de allerbekoorlijkste, maar ongemakkelijke dracht. En dot is het beste. Want de Hollandscho vrouw is veel te degelijk, om zoo maar voet stoots zonder morren de mode te volgen op haar wuft cn grilli poer. Vol afschuw en er gernis sluit zij dc ooren, wanneer cr uit de we reldsteden iets overwaait vanmen draagt on der het avondtoilet g'ecn onderklceren, want dat bederft de zuivere lijn! Och, die malle modc- voorschriftcn zijn zooveel boosheid en aandacht niet waard. Tracht u rustig aan te possen, kalm met uw tijd mee te gaan en vergeet vooral niet, dat u al de dwaze dingen immers zelf niet meo hoeft tc doen. Maar toch zou ik u wel raden om goed op te letten, dat uw dessous niet al te veel knobbels en bullen vormen; de moderne stoffen zijn dun en teer en wij gaan nu weer naar den zomer; dan is het materiaal der jurken extra doorzich tig en fijn. Hollandsche vrouwen zijn op het gebied klee ding- wel eens wat al te nonchalant. Zij zeggen: „Voor die mooiigheid hebben wij heusch geen geld", doch in werkelijkheid hebben zij niet ge noeg zorg en zijn zij veel te veel op haar ge mak gesteld. Het is bijv. een kleine hu>eite, om, als u een nieuwe zomerjurk past, meteen op den onder rok te letten. Hit staat zoo afschuwelijk wan neer die er juist even onderuit piept of zóóveel te kort is, dat men uw beenen door den japon- rok heenr^zhijnen ziet. En 't is werkelijk geen heksentoer, om ze gelijk te loten hangen, wanneer u ze maar even te zomen aan heeft gepast. „Ja, maar", zeggen sommigen, „die tegen woordige jurken zijn zoo vervelend als je jc- armen even beweegt, dan verandert ook de lengte van je rok" Nu, wat zou dal U draagt toch onderjurken van even los en wijd model als uw japon zelf Dun beweegt alles te ge lijk met uw arm op en neer. Onderrokken apart kunt u tegenwoordig niel meer onder een jurk drogen, nu do taille-lijn verdwenen is. Met moet één geheel zijn, zoowel bij uw boven- als uw ondergoed. Do oude onderrokken draagt u dan maar af onder uw mantelpak of 's morgens in huis. Een tweede ding, waar veel dames niet op Jetten, is hot gclijkvallen der bandjes over den schouder. Dat is ook een kleine moeiteu vraagt aan een vriendin, uw naaister of uw tweede meisje, om u eens even een uurtje le helpen, en dan past u aan uw lichaam (want op de hand komt het nooit zoo precies uit) al uw hemden en onderjurken en let goed op, dat de laatste de eerste juist bedekken dan bent u ineens van alle soesah af en u kunt cr zeker van rijn, dat er den ook geer. hobbels door uw jurk heen zullen schijnen. Ik heb gehoord, dot er dezen zomer een eindelooze variatie van kragen en pïissé's zal zijn. Hoog, vlok ender de kin sluitende man- tclboovden, japonnen met een opeenloopendcn kraag en een dooi poorlmoeren knoopjes ge sloten overslag of reverseen halsomsluiting van een leercn bies. rondom afgewerkt met een bontrand, dat wordt ons noest de bloote halzen ook voorspeld. Het is eer. dracht, die velen fiatteert, vooral de met een wat spichtig halsje gezegenden moer het maaktóók oud, wan neer er zoo'n lap stof om do, keel is gewonden, alsof men bang voor kouvatten is I En daarom denk ikr dat net nog wel een poosje duren zal, voo.- de dames dit nieuwtje accepteeren De rokken worden zoetjes-san steeds langer. Ik hob onlangs een model van een manteljapon ge zien in marineblauwe serge. Het was absoluut glad, dus alleen geschikt voor heb! slanke, lange vrouwen. Doch onder do heup was op de lihker-zij alle stof bijeengehnald en vormde daa; een plooiencombinotie, die los uitwoei bij het loopen. Het herinnerde opeens aan die nare stofopjagende sleepjaponnen, welke in 1900 veel werden gedragen cn die dc dames dan met een elegant gebaar ook in één hand bijeenhiel den. De rok van dit toiletje was gelukkig voet- vrij en dau.-oon stenden die los neervallende plooien leuk en vlot. Een rood leeren band, met een smal galon afgemaakt, vormde de hoog opstaande boord en den om de heupen vallen den gordel. Een aardige onderbreking van het strenge blauw. Corpulente vrouwen en zij, die do zestig na deren, doch er nog uitzien ols een veertig jarige schoone, moeten voor uitgaansjapon bedrukte crêpe of krolenborduursel nemen. Dat kleedt goed, omdat het zoo zwaa: neer hangt, en maakt dus slank maar draag voor al geen mouwlooze-jurken, want O! dat staat zoo dwaas voor wie niet jong mee; is. Lange, nauwe mouwen zijn op het oogenblik zeer en *3 vogue. Dan ook geen bloot huisje, maar een vest of quimpe van geplooid chiffon. Vlot en aardig staan twee lange, losse panden op de heupen, die meewapperen ols de draagster heen en weer loopt. Vooral wanneer uw, japon van bedrukte crêpe of rijde is, maken zulke- losse lappen in een .eigen tint een goed effect Jongo meisjes zullen dezen zomer echter veel strookjes en volant kunnen dragen berthe kragen, gladde pïissé's, schuilvormig décolleté van wit a-four-organdie, imitatie Mnrie-Antoi- uette-kragen, jabots en klokvolants. Dat alles wordt voor de mooie meisjes in dezen zomer beloofd Dc Staatscourant van gister 29 Febr. bevat o. a. dc volgende Kon. besluiten: benoemd tot ridder in den Ned Leeuw mr. dr. .J C. van Overvoorde, gemeente-archivaris, diiccteur van het Gemeente-Museum De La kenhal te Leiden en oud-voorzitter van den Ned. Oudheidkundigen Bond; bevorderd tot referendaris bij het departe ment van Arbeid A. Mastenbroek, thans hoofd commies; toegekend de bronzen eere-medaillc van de Oranje Nassau-orde aan M. Schouw, schoenma kersknecht bij de firma Rijkcnbetg te Purme- rend. UITVOERING WET OP HET LEVENS- VERZEKERINGSBEDRIJF. De zevende opgave van in Nederland geves tigde endernemingen tot uitoefening van het levensverzckeringbedrijf, aan welke is uitge reikt de verklaring, bpdoeld in. art. 18 der wet van 22 December 1922 op het levensverzeke- ringsbedrijf, St.bl. no. 7T6 vermeldt de namen van de vcreeniging ..Het Begrafenisfonds", te Assend'elft, Begrafenisfonds, te Kwadijk, Le vensverzekering Maatschappij Haarlem, te Haarlem, Onderlinge Levensverzekering Maat schappij „Helpt Elkander", te 's-Graverhage, Onderling Fonds tot Uitkeering bii Overladen Door Eendracht en Spaarzaamheid tot Wel vaart, te Tie!. GEORGANISEERD OVERLEG LANDMACHT. A. Officieren. In aansluiting aan de gemeenschappelijke ver gaderingen der Commissiën voor Georganiseerd Overleg Landmacht, A. en B., op I9/2T Februari j.k, vergaderde den 26sten Februari j.I. Com missie A, o.m. ter bespreking van d-1 verdeeling der voorgenomen korting op de salarissen der militairen over de afzonderlijke rungen. Met ulgemeene stemmen is besloten te advi- seeren, bij het opleggen der korting geen onder scheid te maken tusschen de verschillende ran- gen. Met grootc meerderheid van stemmen werd besloten te adviseeren de Regeering uit te noo- digen, zoodanige wetswijziging uit te lokken, dat dienstplichtig en reservepersoneel, dat eventueel kan, genieten van eenige mil. pensioenwet (c.q. ,de i nabestaanden), bij moet dragen in de kosten daarvan. Geen instemming kon verkrijgen een voorstel - als boven aangaande verlofspersoneel, dat niet van zoodanige wetten kan genieten. B. Onderofficieren. Commissie B besloot met algemeene stemmen te adviseeren bij het opleggen der kerting geen onderscheid te maken tusscher. de verschillende rangen. Met algemeene stemmen is besloten het vraag-- stuk nopens het bijdragen van verlofspersoneel in pensioenstortingen volgens de Pensioenwetten aan de orde te stellen hij de te verwachten be handeling van de voorgenomen wijziging dier wetten. Met groote meerderheid is besloten den Minis ter ven Oorlog uit tc noodigen aan de Commis sie over te leggen het rapport der Commissie- Von Schmid inzake de rechtspositie, met op- drachth nar oordeel daaromtrent te zeggen, be zien in het licht van do huidige omstandigheden. DE K IX NAAR OOST-INDIK. Gistermiddag even huif twee is de K IX, on der groote belangstelling der Vlissingsche be volking, w. o. tal van autoriteiten, onder bevel van den luitenant ter zee Te klasse Coster, uit de buitenhaven van Vlissingen vertrokken, ter aanvaarding von de reis naar Oost-Indië. Aan het havenhoofd stond opgesteld de. harmonie St. Cuecilia. De torpedobooten Z 5 en Z 4, be nevens de onderzeeboot O 5, deden de K IX uit geleide. Aan boord der torpedobooten waren familie leden en kennisseen dei bemanning van de X IX Voor hel vertrek had het gemeentebestuur aan de officieren een noenmaal aangeboden. DE MOORD TE 's-GRAVENHAGE. Hoe dc verdachten ontdekt werd. Naar „Het Volk" ter oore komt, is het aan een toevalligs omstandigheid toe te schrijven, dat de verdenking van de politie zoo spoedig viel op den man, die thans als dc dader van den moord in de Engelenbu.gstraot wordt be schouwd. Men zag, dat hij bij het ziekenhuis oneenig- heid kreeg met de familieleden, die de versla- gene gingen bezoeken, Daar men omtrent den dader van do gruweldaad nog totaal in duis ter tastte, heeft men den man gearresteerd het geen late; bleek hoogstwaarschijnlijk geen on juiste handeling geweest te zijn. Verder valt nog te melden, dut de mèrt, die waarschijnlijk de belangrijkste getuigenis tegen den verdachte zal uitbrengen, ook dooi een toeval werd ontdekt. Een agent van politie ving n.l. op de Prinsengracht een stuk van een gesprek op, -dat tusschen twee mannen we.d gevoerd. Hij hoorde den één zeggen: „Ja, hij zei teger. me, dat ik zijn boterhammen éven moest oprapen, omdat hij niet ken bukken, daar'hij een bijl in ziin broek had." Dc agent volgde hel tweetal, cn leidde het naar het politiebureau. Aldaar bleek, dat gc verdachte den aangehoudene had voorgesteld zijn zuster te vermoorden, omdat deze 300 in haar kast had. De mon ging hierop niet in en slaat, hoewel de verdachte alles pertinent ontkent, ten volle voor de waarheid van zijn mededeelingen in.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 6