A. SHERMAN Zn. WIJNHANDEL Bevestiging-Costumes BINNENLAND. KLEEDtNG-MAGAZIJN „DE ADELAAR in blauw en zwart. Prijzen van f 25.- tot i 65.* - DROS5 ADVOCAAT Ie KWALITEIT - s:aat onder contróle van Dr. van Hamel Roos Harmeos te Amsterdam HBBB f 2.90 PER FLESCH BBBKBBBBtttt AMERSFQORTSCH DAGBLAD ZUID-AFRIKA. LANGESTRAAT 40, AMERSFOORT. TELEFOON 224. Enorme sorieering alleen bij: TR. STRAAT 17 TRLEPOON 145 AFO: Advertentie Bureaa Arnbemscbe Poortwal 2a. Tel. 513 Piaatsing van advertenties in alle bladen zonder E9 prijsverhooging S3 do Duitschers rust. Op de meering te Katto- witz werd een collecte gehouden ten bote van de in Duitschland gevangen zittende arbeiders, die 1775 millioen Poolsche marken opbracht. Alle betoogingen liepen volkomen ordelijk af. BULGARIJE. ARRESTATIES OP UITGEBREIDE SCHAAL. Sofia, 5 Maart. (B. T. A.) Onder de Ma- cedoniêrs, die te Sofia en in het westelijk deel des lands wonen, werden de woelige elementen gearresteerd. Tot vanmorgen werden meer dan 300 personen aangehouden, van wie 93 te Sofia. In de gisteren gehouden zitting der Sobranje zette do minister, in antwoord op een gestelde vraag, uiteen, dat vorenvermeldo maatregelen door staatsbelangen van do hoogste orde wer den voorgeschreven en slechts werden geno men onder de voorzorg tot eiken prijs de veilig heid en rust van het aangrenzend Zuid-Slavisch gebied te beschermen. De interpellant achtte het antwoord van den minister niet bevredigend en verklaarde zijn vraag in een interpellatie te veranderen. Verder wordt gc-meld, dal een groot aantal Macedonische liefdadigheidsgenootschappen tc Sofia en in de provincie bij de regeering hebben geprotesteerd tegen de genomen maatregelen. TURKIJE. DE AFSCHAFFING VAN HET KALIFAAT. Het vertrek der prinsen cn prinsessen. Constantinopcl, 6 Maart. (V. D.) De prinsen en prinsessen hebben bevel ontvangen Turkije binnen 48 uren te verloten. GRIEKENLAND. DE GRIEKSCHE CRISIS. A t hene, 5 M aart. (V. D.) De aanbieding aan de regeering van den eisch der officieren van leger en vloot voor de onmiddellijke pro clamatie van de republiek en het niet doen hou den van een volksstemming, wordt elk oogenblik verwacht, ondanks het dreigement der regee ring de officieren, die den eisch onderteekenen, wegens insubordinatie en gebrek aan discipline te zullen doen straffen. Een ernstige politieke crisis zal hieruit waarschijnlijk voortspruiten, daar de regeering van Kaffandaris zal worden gedwongen af te treden, waarna het bestuur in handen zal worden genomen door de republi- keinsche militaristen. Venizelos zou eveneens worden gedwongen het land opnieuw te verla ten. De ex-premier is reeds zeer ontmoedigd en bovendien zeer vermoeid. De meesten zijner aanhangers hebben zich van hem afgekeerd, daar zij meenen, dat hij te lang aarzelt met de proclamatie van de republiek. Hij verklaarde heden, dat zijn gezondheidstoestand zeer door de ondervonden tegenwerking heeft geleden. VEREENIGDE STATEN. DE VERHOUDING TUSSCHEN AMERIKA EN ENGELAND. Dc nieuwe Britsche gezant over handigt zijn geloofsbrieven. Washington, 6 Maart. (R.) De nieuwe Britsche gezant, Sir Esme Howard, overhandig de zijn geloofsbrieven non Coolidge, zeggende, dat de korving hem had opgedragen te verkla ren, dat hij in de goede betrekkingen tusschen Brittonnië cn de Ver. St. de beste waarborgen ziet voor den toekomstigen wereldvrede. Alvo rens hij Engeland verliet, hadden de koning en Macdonald hem opgedragen de verzekering te geven van de oprechte vriendschap jegens de Ver. St. en uitdrukking te geven aan do groote voldoening over de bestaonde hartelijke betrek kingen. In zijn antwoord verklaarde Coolidge, dat deze juiste gelijkheid van oogmerken der beide lan den het machtigste middel is om de wereld een duurzamen vrede te schenken. MIDDEN-AMERIKA. DE AARDBEVING IN COSTA RJCA. Londen, 6 Maart (N. T. A. Draadloos). Uit Washington wordt gemeld, dat de legatie van Costa Rica meedeelt, dat bij de jongste aardbeving te San José cn Port Limon vele eigendommen ernstig werden beschadigd en een groot aantal personen werd gekwetst. Van doo- den wordt echter geen gewag gemaakt. DE OUDSTE BEWONER DER AARDE OVERLEDEN? Londen, 5 Maart (V. D.) Uit Johannes burg wordt het overlijden gemeld van Old Jas, een inwoner van Kroonstad. Hij zou 124 ge worden zijn. Tweede Kamer. Bij de voortzetting op Woensdag van de be handeling in de afdeeling van de Hoogcr On- derwijsbegrooting bestrijden de heer Schok king (c.h.) en minister do Visser het amen dement van mevr. de Viries-Bruins, dot bedoelt de leerstoel in de tropische hygiëne te Leiden op te heffen. Na verdediging door den heer v. d. M o i e n en de voorstclster wordt het amendement ver worpen met 4824 stemmen. Mevr. de V r i c s—B ruins (s.d.) bepleit economischer inrichting der ziekenhuizen naar het voorbeeld van Groningen. Dc heer van Ravesteijn (c.p.)- bestrijdt ze. De Minister deelt mede, dat de exploita tiekosten van de ziekenhuizen door de plaatse lijke toestanden sterk wordt beïnvloed. De heer v. d. Waarden (s.d.) bestrijdt een nieuwe examenregeling der Delftsche Hoo- geschool. Hij bepleit inkrimping van de colle go-uren en bevordering vun de zelfstandige stu die. Dc heer Bieremans (v.b.) acht het pro gramma der Delftsche Hoogeschool overla den. De heer F e b e r (r.k.) wil splitsing van het prcpaedeurisch examen handhaven, doch niet van het candidaatsexamen. Hij bepleit inkrim ping van de hulpwetenschappen. Minister De Visser zal de hoofdzaken van de examenregeling der Delftsche Hooge school handhaven, maar zal bezwaren tegen een splitsing von hel candidaats-examen en overlading van het propuedeutisch nader over wegen. Bij de afdeeling Middelbaar Onderwijs ci teert de heer Mar chant (v.d.) uit officieele nonschrijringen ter illustratie van de verregaan de bemoeizucht van het Departement van On derwijs. Spr. concludeert dat 's Ministers systeem leidt tot nivelleering tot het laagste peil. De heer Tilanus (c.h.) bestrijdt den heer Marchont. Spr. acht een verschil tusschen de salarissen van rijksleeraren en leeraren van ge meentelijk H. B. scholen, waarvoor subsidie is geweigerd ongewenscht. De heer Van Wijnbergen (r.k.) bepleit meer vrijheden voor bizondere en gemeentelij ke M. O. scholen en uitsluitend vaststelling von het eindprogram, aantal lesuren en vak ken. Hij bepleit verder schooleindexomens voor schelen, die aan bepaalde eischen voldoen. Mej. Westerman (v.b.) oordeelt, dal af schaffing von het Fransch leidt tot daling van het leertingenpeïl. De heer Van der Molen (a.r.) vraagt een Staatscommissie voor het onderzoek naar de vrijheden van bizondor M. O. en voorberei dend H. O. De heer Albarda (s.d.) acht regeevings- bemoeiing met schcolzaken niet zoo af tc keu ren. De heer Rutgers (arr.) meent, dot cen tralisatie bij het besturen van het onderwijs gevaarlijk kan worden voor de vrijheid von het onderwijs. In dit opzicht wenscht spr. minder uniformiteit De Minister erkent, dat betere aanslui ting van L. O. en M. O. noodig is, cn deelt mede, dat reeds een opdracht is gegeven om deze zaak te onderzoeken. De belemmering van de vrijheid is nu door mr. Mor chant nader gemotiveerd. Spr. knn constateeren, dat bij het Hoogec Onderwijs dienaangaande geen opmerking is gemaakt. Verschillende circulaires zijn uitgevaardigd op bevel van de bezuinigingsinspectie en wat zou men toen gezegd hebben als spr. dio niet had uitgevaardigd. Meer vrijheid bij het onderwijs is uiterst moeilijk om alles in evenwicht te houden. Daan- van geeft spr. verschillende voorbeelden. Prac- tischc oplossing is zeer moeilijk te vinden en vaak bleek, dat een schijnbaar gTOOtere vrij heid tenslotte een belemmering bleek te zijn. Op verschillende punten heeft spr. juist meer vrijheid gegeven en het spijt hem, dat de heef Merchant dit niet heert erkend. Spr. hoopt spoedig een novelle in to dienen, waardoor meer vrijheid wordt verkregen. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. Berichten. De Staatscourant van 5 Maart bevat o.o. de volgende Kon. besluiten: benoemd bij het reserve-personeel der land macht, bij het wapen der artillerie, tot reserve- eerste-luitenont bij zijn tegenwoordig korps, de reserve-tweede luitenant H. W. van Hardeveld, van het 8e regiment veld-artillerie; is aan den reserve-eerste-luitenant dr. A. Ver- hoeff, van het regiment grenadiers, op het daar toe door hem gedaan verzoek, een eervol ont slag als zoodanig verleend uit den militairen dienst. DE REIS VAN PRINS HENDRIK. Hr, Ms. Heemskerk met den Prins aan boord is gisternacht te 12 uur van Marceille naar Barcelona vertrokken. De Prins is behalve door zijn adjudant kapi tein ter zee jhr. von Mühlen ook vergezeld van zijn adjudant kapitein jhr. Laman Tpp. DIPLOMATIE. Ons gezantschap tc Bucnos-Airos. Nuar het te Buenos-Aiies verschijnend week blad Nederland bericht, wordt de secretaris von het Ned. gezantschap tc Buenos-Aires, de heer A. Loudon, overgeplaatst naar Washington cn zal einde April vertrekken. De heer Loudon zal als secretaris van de le gatie worden opgevolgd door mr. E. baron van Hcerdt tot Eversberg, thans secretaris der lega tie in Rio de Janeiro. DE OORLOGSBEGROOTING. Memorie van Antwoord der Ministers. Aon de Memorie von Antwoord op het Voor- loopig Verslag der Tweede Kamer, hoofdstuk VIII der staatsbegrooting (Departement van Oorlog) waarop wij nog nader terugkomen, is het volgende ontleend. De minister noemt als nieuwe maatregelen van bezuiniging De voor het geheele rijkspersoneel voorge nomen verlaging der salarissen cn wijziging van de pensioenwetgevinginvoering van het capi- tulontenstelsel voor het lagere onderofficiers kade.- voor zoover toelaatbaar verhooging van den leeftijd waarop het beroepspersoneel den militairen dienst verlaatconcentratie van het militair onderwijsingrijpende vereen voudiging van het voor-ocfeningsinstituut van den vrijwilligen landstormhet voor zoover mogelijk gebruik maken van verlofskader als hulpinstructeurs bij dc opleiding der lichtingen; het zooveel mogelijk recruteeren van de be- rocpsonderofficieren uit het verlofsknder. Deze bezuiniging zal een vermindering van uitgaven van omstreeks 6 millioen mogelijk maken, terwijl jaarlijks ongeveer vier millioen beschikbaar zal zijn voor aflossingen ten be hoeve van aanschaffing van nieuw materieel. Bij Nota van Wijziging vermindert de minis ter de begrooting T924 met ongeveer een half millioen. De minister wenscht geen verlaging van het contingent. Met ingang van October zal de cadetten school te Alkmaar worden gesloten. De nog aanwezige cadetten zullen het laatste jaar hun opleiding ontvangen op dc H. B. S. te Breda on in de Koninklijke Militaire Academie worden gehuisvest. Met October zal ook de officiers- cursus van Kampen nour Breda worden overge bracht. Voor alle a.s. officieren (beroeps- en ver- lofs~) zal in de toekomst een algemeene ont wikkeling- geeischt worden gelijkstaande met die van het diploma 5-jarige H. B. S. e. d. De inspectie van het militair onderwijs zal worden opgeheven. DE LICHTING 1924. De Dienstplichtigen der lichting T924, be stemd om bij de zeemacht te worden ingelijfd en behoorende tot de eerste ploeg, worden in het tijdvak 16—20 Maart a.s. in werkelijken dienst gesteld tot het vervullen van hun eerste oefening. HOT VERVOER VAN VEE IN DE OOSTELIJKE GRENSSTREEK. Antwoord op vragen van den heer Van Voorst tot Voorst. Op vragen van het lid van de Tweede Kamet, den heer Van Voorst tot Voorst, betreffende het vervoer van vee in de grensstrook langs onze Oostelijke grens: Is het den minister bekend, dat de landbou wers in de grensstrook, waar vervoer van vee niet anders mag geschieden dan gedekt door een vervoerbewijs, hetzij door den Commissaris der Koningin, of door den burgemeester afge geven, van dezen maatregel in de gevallen, dat vervoer onmiddellijk moet geschieden, groot nadeel ondervinden, aangezien tusschen het aan vragen aan den Commissaris der Koningin en het verstrekken der vervoeryergunning uit den aard der zaak geruimen tijd verloopt, terwijl voor menig landbouwer met een gang naar het gemeentehuis een halve dag gemoeid is? Is de minister bereid te bevorderen, dat te goeder naam bekend staande personen, ver spreid wonende in verschillende dealen der be trokken gemeente, gehoord de besturen der plaatselijke landbouworganisaties, worden aan gewezen om bedoelde vervoerbewijzen af te ge ven? he'fcft de minister van Binnenlandsche Zaken cn Landbouw geantwoord: Met het oog op de moeilijkheden, in de eerste vraag bedoeld, is bij schrijven van 15 December 1923 aan de Commissarissen der Koningin in de oostelijke provinciën medegedeeld, dat het geen bezwaar ontmoet, dat de in spoedeischen- de gevallen de bij de beschikking, waarin de •betreffende grensstrook met verboden veever- voer werd ingesteld, aan de betrokken Commis sarissen verleende bevoegdheid tot het toestaan van afwijking- van het vervoerverbod van vee worde gedelegeerd aan den betrokken burge meester, onder de door den betrokken inspec teur van den Veeartsenijkundigen Dienst te stel len voorwaarden. Van deze bevoegdheid wordt op ruime schaal gebruik gemaakt. Uit den aard der zaak zullen evenwel, inzonderheid in uitge strekte gemeenten, enkele moeilijkheden blijven voorkomen. Deze vallen in een streek met ver boden of beperkt veevervoer nu eenmaal niet steeds te vermijden, hoewel in den regel de be trokken burgemeester wel bereid zal worden bevonden deze zooveel mogelijk te ondervan gen, door, onder zijn verantwoordelijkheid, ge meente-ambtenuren met het verstrekken der dis- pensotiebewijzen te belasten. Voor een doelmatige handhaving van den be tref f enden maatregel is het evenwel niet ge- wcnscht, in den zin als in de tweede vraag be doeld, het afgeven van vervoerbewijzen tot niet ambtelijke personen uit te strekken. DE DRAADLOOZE VERBINDING MET INDIË. De niet overgekomen radicgrammen. Na overleg met den minister van waterstaat heeft de minister van koloniën aan een com missie, bestaande uit de heeren prof. dr. C. L. van der Bilt en prof. jhr. dr. G. J. Elias, 'hoog leeroren aan de Technische Hoogeschool te Delft en dr. B. van der Pol Jr., natuurkundige bij de N.V. Philips' Gloeilampenfabriek te Eindho ven, opgedragen om aan de hand van de ter zake door de deskundigen hier te lande en in Nederlandsch-Indië uitgebrachte rapporten en de overige op de zaak betrekking hebbende ge gevens een onderzoek in te stellen naar de oor- i zaken, waaraan het te wijten is, dat de radio- grommen, welke bij de officieele opening op 5 Mei T923 van het draadloos station op den Goenoeng Malabar bij Bandoeng 'herwaarts ge zonden zijn, hier ie lande niet zijn ontvangen. Doorbij moet in het bizonder nagegaan worden of de mislukkig in de hand is gewerkt, doordat dc betrokken ambtenaren in Indië of hier te lande bepauide handelingen hebben verricht of hebben nagelaten te verrichten. Mr. P. J. TROELSTRA. De heer TroelstTa zal wegens ongeste'dhcid de Kamerzittingen niet kunnen bijwonen ook gisteren was de heer Troelstra om die reden niet in de Tweede Kamer-vergadering tegen woordig. Jhr. Mr. A. F. DE SAVORN1N LOHMAN. De redactie van het veertiendaagsch bijblad van De Nederlander brengt ter kennis van hoor lezers, dat haar voorzitter, jhr. mr. A. F. de- Savomin Lohman, haar heeft bericht, zich om gezondheidsredenen uit de redactie te moeten terugtrekken. NEDERLANDSCHE WERKLOOS. HEIDSRAAD. Vergadering te 's Gravenhage. Zaterdag j.l. vergaderde de Nederlondsche Werkloosheidsraod te 's-Gravenhage onder pre sidium van prof. dr. W. H. Nolens. Ingekomen was een voorstel van de Ver. van Werkloosheidsfondsen betreffende een wette- iijke regeling der werkloosheidsverzekering. Na een schriftelijke voorbereiding zal de Raad dit voorstel in Mei a. s. in behandeling nemen. Prof. Nolens werd benoemd tot vertegen woordiger von Nederland in het bestuur der Internationale Vereeniging tegen de Werkloos heid. De heer Jhr. J. C. C. Sandberg, directeur van het bureau der Ver. „Landverhuizing", gaf een overzioht van de verhouding tusschen de Ned. Ver. „Landverhuizing" en de Emigratie- Centrale „Holland." Bij de gedachtenwisseling, welke hierop volg de en waaraan door velen werd deelgenomen, bleek, dat men dc werkzaamheden van het bu reau „Landverhuizing" zeer waardeerde en hoopte, dat de werkingssfeer van „Landverhui zing" door de nieuwe Centrale niet zou worden ingekrompen. Van beteekenende bestrijding der werkloosheid door emigratie had men in 't al gemeen geen groote verwachting. Voorafgaand overleg over de stichting der Emigratie-Cen trale zou men op prijs hebben gesteld. HET EEUWFEEST VAN DE NED HANDEL-MAATSCHAPP1J. Verschillende geschenken. Naar de Tel. verneemt, zal op de receptie ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Ned. Handel-maatschnppij op 29 Maart e.k. door prof. Der Kinderen zijn ontwerp worden aan geboden voor het, door hem in opdracht van de 27 kantoren der Maatschappij in het Oos ten, uit te voeren groote raam van het nieuwe gebouw in dc Vijzelstraat. Intusschen is aan prof. Der Kinderen mede •opgedragen de uitvoering van zes geschilderde glasvensters voor de nieuwe bestuurskamer. Dit wordt een cadeau van de Nederlandsch-Indi- sche Suikerondernemingen (de B. E. N f. S. O.) Door het personeel van de Maatschappij, waarvoor op den avond van den 28sten Maart een feest in Carré wordt georganiseerd, wordt een, door Toon Dupuis uit te voeren buste van den heer Von Aalst geschonken, te plaat sen in de hall of het trappenhuis van het nieuwe gebouw. Nog verneemt het blad, dat door den heer Abraham Muller, oud-directeur van de N. H. M. persoonlijk wordt geschonken een, door prof. A. W. M. Odé uit te voeren, meer don levensgroot beeld (in brons of marmer) van koning Willem I, die destijds het persoonlijk initiatief nam tot de oprichting der Maatschap pij (Kon. Besluit van 29 Maart 1824, no. 163). Ook dit beeld wordt in de hal of het trappen huis van het nieuwe gebouw geplaatst Van de verdere geschenken, die zullen won den aangeboden, noemen we dat van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam, waarvan de vorm nog niet is vastgesteld. Door de Maatschappij zelve wordt een ge denkboek uitgegeven, bestaande uit een klein, geïllustreerd werk, bestemd voor het personeel, en verschillende relaties en autoriteiten, getiteld „Het gedenkboek van de Ned. Handelmaat schappij" en gebaseerd op een uitvoerig weten schappelijk werk „Geschiedenis van de Ned. Handelmaatschappij", dot in een veel kleinere oplaag verschijnt en aangeboden wordt aan ver schillende bankdirecties, aan de groote bloden en aan verschillende hoogleeraren. Het werk is geschreven door dr. W. M. F. Mansfeit, in sa menwerking met den heer Abraham Muller. Het is niet uitgesloten, dat het ook in den handel wordt gebracht. Wat de verdere, intieme feestelijkheden be treft, die aan dit eeuwfeest verbonden ziin, kun nen we nog meedeeleft, dat een groot diner zul plaats, hebben voor meer dan 200 genoo- digden. HET ORANJEKRUIS. Buitengewone algemeene vergadering. Den 20sten a.s. houdt de bond Het Oranje- kruis te Amsterdam een buitengewone verga dering voor de verkiezing van een nieuw be stuur, noodig geworden door de wijziging der statuten. Het aftredend dagelijksch bestuur heeft met machtiging van de vergadering de volgende heeren aanbevolen: Dr. H. H. T. Bekenkamp, voorz. Groene Kruis te Groningen; jhr. mr. L. H. J. F. van Bever voorden tot Oldemeule, voorz. Centraal Comi té voor dadelijk Hulpbetoon te Amsterdam; ds. F. C. Fleischer, voorzitter Groene Kruis te Win terswijk; G. F. G. Gobius, gepens. kapt. ter zee, te Amsterdam; dr. N. M. Josephus Jitta, voorz. Gezondheidsraad 's Gravenhage; jhr: mr. E. van Meeuwen, rechter rechtbank 's Hertogenbosch; dr. C. J. Mijnlieff, arts, Amsterdam; Th. Moinnt, secretaris Ned. Vereen, voor Spoorwegartsen, te Abcoude; mr. W. A. den Tex Bondt, dir. Holl. Bank voor Zuid-Amerika, te Amsterdam; mr. dr. H. J. C. van Tienen, oud-vcorzitter Witte Kruis; dr. C. B. Tilanus, voorzitter Eerste Hulp bij Ongelukken te Amsterdam; mr. G. Vis sering, pres. Ned. Bank te Amsterdam. Ingevolge de overeenkomst met het Neder londsche Roode Kruis zal het hoofdbestuur de zer vereeniging een vertegenwoordiger in het bestuur aanwijzen. UIT HET MEUBELBEDRIJF. De onderhandelingen omtrent de loonregeling. Door de commissie van werkgevers in het meubelbedrijf zijn de door haar voorgestelde verslechteringen allen ingetrokken. Zij heeft nu het voorstel gedaan het contract te verlengen voor I jaar en de verlaging der loonen is op 2 et teruggebiocht in alle klassen en groepen. Hierover hebben de samenwerkende vakor ganisaties beraadslaagd en ze hebben dit voor stel niet onaannemelijk verklaard. In het houtbedrijf zijn de onderhandelingen afgebroken. De werkgevers zijn blijven staan op TYj verlaging, wat door de organisaties der werknemers is afgewezen. Er wordt nu zeer waarschijnlijk plaatselijk onderhandeld en voor twee plaatsen is reeds gevraagd door de werkgevers om onderhande ling. Bij Van der Lugt en Zoon's stoomkistenfo- briek te Rotterdam, een der grootste bedrijven in ons land, is de 53-urige werkweek ingevoerd. De firma, geholpen door een groep plaatselijk georganiseerden, heeft daarvoor toestemming van de arbeidsinspectie gekregen. Door de Lan delijke organisaties is hiertegen bij de rogee- ring geprotesteerd. UIT HET SCHILDERSBEDRIJF. Het collectief contract. Namens de hoofdbesturen van den Nederl. Schildersgezcllcnbond, den Nederl. R.-K. bouw- vukarbeidersbond St Josef en den Ned. Christ. Bouwvakarbeidersbond is aan de hoofdbesturen der patroonsbonden in het schildersbedrijf ge schreven, dat de voorstellen inzake het collec tieve contract, door de vertegenwoordigers van de werkgeversbonden gedaan in de conferentie van 18 Februari, door hun verschillende bonds- instanties zijn verworpen. Zij verklaren zich op nieuw bereid, met de hoofdbesturen van de werk- gevevsorgahisaties in overleg te treden, teneinde te trachten de nog bestaande verschilpunten zoo mogelijk op te heffen. Inzake het uurloon voor de 5e klasse bestaat geen verschil moer. Beidc- portijen zijn elkaar genaderd op een loon van 48 cents. Ten aanzien van de 4e klasse en 3e klasse is het verschil teruggebracht tot 2 cents per uur de verschillen zijn het grootst in de le loonklosse, 5 cents, en 2e loonklasse, 4 cents. De hoofdbesturen verklaren zich gaarne bereid, ter wille van het behoud van een landelijke regeling, pogingen te doen, de nog bestaande verschillen in de uurloonen te overbruggen. UIT HET BOUWVAKBEDRÜF. Het contract met één week verlengd. De Ned. Patroonsbond in de Bouwvakker, heeft, volgens „het Volk", aan de organisaties een briek gezonden, waarin het bestuur mede deelt, dat het zijn leden geadviseerd heeft, der. duur van het bestaande contract, na 8 Maart, nog met één week te verlengen. UIT HET MIJNBEDRIJF. Een schrijven van de Mij. tot Expl. van Limb. Steenkolen mijnen aan dc Contact-com missie. De Mij. tot Expl. van Limb. Steenkolenmijnen (Oranje-Nassau-mijn) heeft een schrijven ge richt aan de contact-commissie voor 't mijnbe drijf, waarin wordt medegedeeld, dat de artike len in „De Mijnwerker", het orgaan van den Ned. Mijnwerkersbond „Von den observatie- toren" en „Met Mars door het mijnrivier", de Mij. aanleiding hebben gegeven om von allen vorm van overleg met den Ned. Mijnwerkers- bond af te zien, waardoor genoemde onderne ming mitsdien niet langer zal deelnemen aan besprekingen met genoemden bond. DE BEROOVING TE SCHIEDAM. Het arrest van het Haegsche Hof. Het gerechtshof te den Haag heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen L. H. v. d. S., koopman te Rotterdam, gedetineerd, die door de Recht bank aldaar was veroordeeld tot 7 jaren ge vangenisstraf wegens diefstal 'in vereeniging, vergezeld van geweldpleging, van een tasch met geld ten nadeele van een looper van de Scheepbouw Mij. „De Nieuwe Waterweg", een en ander gepleegd in het Sterrenbosch te Schie dam. Met een kleine aanvulling van de g-onden, in verband met bekl.'s nadere verklaring voo-r het Hof afgelegd, werd het vonnis van de Rechtbank bevestigd. DE MOORD TE 's GRAVENHAGE Dreggen naar het moordtuig. Dinsdag is een groot gedeelte van den dng wederom in de Loosduinsche Vaart en in het water langs de De La Reykede door personeel van Gemeentewerken gedregd naar het voor werp (vermoedelijk een bijl), waarmede het be kende misdrijf in de Engelcnburgstraat moet zijn gepleegd. VADER EN ZOON. Een proces. Een bakker te Ede had een zoon in Ameri ka. De correspondentie tusschen dien zoon en zijn ouders was geregeld en hertelijk. Dorh één wensch kwam in de brieven van de ouders steeds tot uiting n.l dat de zoon zou terug komen hij kon toch in Ede ook we] zijn brood verdiener en zijn vader werd oud en had hem in d-e bakkerij zóó noodig hij kon de zaak op zijn naam overgeschreven krijgen zonder dat hij er iets voor betaalde en een aan zijn vader toebehoorend huisje betrekken ei lieve, wat wil je nog meer I Aan deze roepstemmen heefi de zoor gehoor gegeven en zoo arriveerde hij te zijnoi tijd te Ede. Van al de hem gedane belofte bleek hem echter spoedig niets terecht te komen. Nu had hij zijn landbouwbedrijf in Amerika geli quideerd, en verdiende in Ede niets, zelfs had hij geen geld om naar Amerika terug te keeren. In zulke omstandigheden is wezenlijk goede rood erg duur I Om dien raad ging hij toen naar een advo caat. En deze begon voor hem een proces voor de Rechtbank tc Arnhem en daar werd van den vader geëischt de betaling eener schadevergoeding van 4000. Met dat geld was de zoon dnn geholpen en kon hij in het land der beloften, hetwelk hij nog kort geleden had verinten, zijn vroeger bedrijf weer gaar» opvatten. Aan het .welslagen van dit plan stond nu alleen nog maor in den weg, het feit, dat de vader die 4000 niet wilde betalen, en ook naar een advocaat ging. Voor de rechtbank voerde de vader aan

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 2